بدون امتحان، مجوز مرا امضا کرد

14:47 ۹۱ روز پیش ایرنا 281 0
بدون امتحان، مجوز مرا امضا کرد

تهران-ایرناپلاس- خشایار اعتمادی خواننده پاپ با اعلام اینکه محمد نوری دغدغه اقوام، وحدت و انسجام ملی را داشت، از ویژگی‌های بارز حرفه‌ای و شخصیتی این خواننده گفت.

ایرنا

کمتر ایرانی است که ترانه‌های «جان مریم» و «ایران» را نشنیده باشد. اولین روز زمستان زادروز استاد محمد نوری، خواننده سبک لایت‌کلاسیک است، کسی که توانست در ژانر خود در میان مردم محبوب و معروف بماند.

**استاد نوری یک انسان واقعی بود

خشایار اعتمادی، خواننده پاپ درباره ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی استاد محمد نوری به خبرنگار ایرناپلاس گفت: وقتی صحبت از استاد محمد نوری می‌شود، قبل از هر چیزی اولین ذهنیتی که نسبت به ایشان در ذهن افراد شکل می‌گیرد، انسانیت وی است. استاد نوری شخصیت بسیار خاصی داشتند و یک انسان واقعی بودند. کلمه انسان واژه بسیار بزرگی است و به‌راحتی در زبان افراد جاری می‌شود، اما در مفهوم به‌شدت مبسوط و وسیع است. محمد نوری یک انسان بسیار محترم، موقر، محجوب، متواضع و بسیار با ادب و تربیت شده بود؛ چه به لحاظ تربیت فردی و چه از نظر تربیت فرهنگی درجه یک و استاد بود. اگر به رفتار وی دقت می‌کردید، به غیر از هنر، نکات مثبت و خوب بسیاری را فرا می‌گرفتید. هنر مردم‌داری، تواضع، هنر‌ انسانیت، هنر حمایت از جوانان، هنر احترام به سایر همکاران و... از ویژگی‌های برجسته شخصیت محمد نوری بود.

**اجرای قطعاتی از محمد نوری

خواننده آلبوم «تو محکومی به برگشتن» درباره ویژگی‎های حرفه‌ای استاد محمد نوری خاطر نشان کرد: در عالم خوانندگی و هنر هم به مفهوم ترانه‌های خود اعتقاد راسخ داشت. به کلاس و پرستیژ کار خودش خیلی اهمیت می‌داد. همیشه آراسته، خوشبو و خوش‌سخن بود. اما در مجموع، تربیت، ادب، مردم‌داری، پوشش، گویش و کوشش استاد محمد نوری روی من بسیار تأثیر می‌گذاشت. خوشبختانه سعادت داشتم سال ٨٨ و٨٩ قطعاتی از استاد محمد نوری را در تالار وحدت اجرا کنم که برایم بسیار شیرین بود.

** وزن خوانندگی کلاسیک ایشان بیش از وزن موسیقی پاپ بود

اعتمادی در پاسخ به این پرسش که چرا مرحوم محمد نوری ترانه‌های مختلفی را با گویش‌های متفاوتی خوانده است، بیان کرد: استاد محمد نوری ازجمله خوانندگانی بود که دغدغه اقوام، وحدت، و انسجام ملی را داشت. به همین دلیل اثر برجسته وی ترانه‌ای بود که برای ایران خواند. البته ترانه‌های ایشان گویش‌های مختلف و گوناگونی داشت که همین مسئله گواهی بر اهمیت ایشان به انسجام ملی، قومی و طوایفی بود. استاد محمد نوری در موسیقی کلاسیک فعال بودند که البته به موسیقی پاپ هم گرایش داشتند. وزن خوانندگی کلاسیک ایشان بیش از وزن موسیقی پاپ بود. البته برخی اوقات تلفیق آنها پاپ کلاسیک می‌شد. ولی عمدتاً ایشان خواننده کلاسیک بودند. نت‌خوانی را خیلی عالی انجام می‎دادند، اما اولین نکته‌ای که ذهن مرا از شنیدن صدای محمد نوری پر می‌کند همان انسانیت ایشان است.

** کسانی که دنبال شنیدن موسیقی خوبند، به زرق و برق اهمیت نمی‌دهند

این خواننده در پاسخ به این پرسش که آیا آثار و سبک محمد نوری هنوز در میان مردم و جوانان طرفداران خود را دارد یا خیر، بیان کرد: اصلاً مهم نیست که موسیقی محمد نوری در روزگار امروز طرفدار دارد یا خیر. این اتفاقات برای سایر خواننده‌ها هم رخ می‌دهد، زیرا ما به گیشه فکر نمی‌کنیم و به‌جایی می‌رسیم که اصلاً به این موارد توجهی نمی‌کنیم. گیشه مثل اسباب‌بازی‌فروشی است و هر چقدر زرق و برق آن بیشتر باشد، قادر به جذب طیف بیشتری از جوانان است. اما کسانی که به دنبال شنیدن موسیقی خوب هستند به زرق و برق، نورپردازی‌های خاص یا تبلیغات وسیع در رسانه‌ها و فضای مجازی اهمیت نمی‌دهند. خوانندگانی مثل ما که تربیتمان نشأت گرفته است از استاد نوری، بابک بیات و دیگر بزرگان که الان در دنیا نیستند، اما طرز فکری از خود به‌جای گذاشته‌اند، به این موارد فکر نمی‌کنیم. ما باید کاری بکنیم که محتوای آن موردقبول خودمان واقع شود تا شب راحت بخوابیم و مطمئن باشیم یک طیف از مردم حداقل این دسته از موسیقی را دوست دارند.

** سال 91 تا 96؛ سقوط آزاد موسیقی

خواننده ترانه «بن‌بست» درباره حال و روز موسیقی امروز کشور تصریح کرد: من هیچ‌وقت حمله‌کننده و تأییدکننده این جریان نیستم البته منکرش هم نمی‌شوم. انتقاد و ستیزی هم به آن ندارم اما کلاً قبولش ندارم. چون فکر می‌کنم این بازار، بازار عرضه و تقاضاست. متقاضی خواستار این نوع موسیقی است که تهیه‌کننده به سراغ عرضه‌کننده آن می‌رود. در غیر این صورت برای تهیه کننده فرقی ندارد. برای تهیه‌کننده فروش خوب در گیشه مهم است. همین که مخاطب دنبال ساختار نازل موسیقی می‌رود، تقصیر تهیه کننده نیست. تهیه‌کننده در این بازار به فکر پالایش پول است. متقاضی، یک مدل نازل موسیقی را دوست دارد که علت آن دو دلیل بیشتر ندارد یا خودجوش است و یا هدایت شده! چرا باید ظرف یک دهه از سال 85 تا 95 شاهد نزول موسیقی باشیم. ما از سال 91 تا 96 سقوط آزاد داشتیم، البته خب این یک پیش‌زمینه‌ای داشته است و فکر می‌کنم از سال 85 تا 90 بستر را برای این سقوط آزاد آماده کرده‌ایم که یا هدایت شده است یا خودجوش.

**مجوز دادن بدون امتحان

وی در خاتمه با بیان یکی از خاطراتش از استاد نوری افزود: زمانی که برای آلبوم «دلشوره» که اولین آلبوم موسیقی خودم بود به دفتر موسیقی رفتم که مجوز بگیرم، با استاد نوری هم که قبلاً آشنایی داشتم، من را دیدند و گفتند که اینجا چه کار می‌کنی؟ گفتم باید خدمت شما بیایم، امتحان بدهم و مجوز بگیرم. ایشان خندیدند و بدون اینکه از من امتحان بگیرند امضا کردند و گفتند برو و به کارت برس.

گفت‌وگو از هنگامه ملکی

**اداره کل اخبار چندرسانه‌ای**ایرناپلاس**


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
کشف اثری دیگر از «ون‌گوگ»
گل گشت بهاری در پایتخت موسیقی مقامی
تحقق ایده «هنر برای همه»
چه کنسرت‌هایی در نوروز برگزار می‌شوند؟
محمدرضا شجریان برنده یک جایزه بین المللی شد
محمد اصفهانی:دلال‌بازی در همه چیز رسوخ کرده است
حسین علیزاده: در سال جدید با هم گفت‌وگو کنیم+ویدئو
بزرگ ترین جشن مردمی نوروز در کردستان برگزار شد
موسیقی آیینی نوروز خراسان به روایت هوشنگ جاوید
اشکالی دارد گالری‌ها در نوروز تعطیل باشند؟