شیوع ۱۵ درصدی ناباروری در کشور

15:59 ۲۰۹ روز و ۹ ساعت پیش افکار نیوز 258 0
شیوع ۱۵ درصدی ناباروری در کشور

جان بابایی گفت: ۱۸ درصد از سیکل‌های کمک باروری توسط بخش دولتی و ۸۲ درصد آن توسط بخش خصوصی ارائه می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص ارتقای خدمات ناباروری در کشور گفت: براساس برآوردهای تقریبی وضعیت فعلی، شیوع ناباروری در کشور 15 درصد برآورد شده است، همچنین براساس آمار دفتر جمعیت، خانوادهو مدارس وزارت بهداشتحدود 3 میلیون زوج ایرانی، سابقه ناباروری اولیه و ثانویه دارند و سالانه حدود 88 هزار زوج نابارور به این تعداد افزوده می‌شوند.
وی افزود: سالانه تقریبا 35 درصد از زوج‌های نابارور به روش‌های کمک باروری (ART) نیاز پیدا می‌کنند و 75 درصد از کل روش‌های کمک باروری به زوج هایی با ناباروری اولیه ارائه می‌شود.
جان بابایی با بیان اینکه 18 درصد از سیکل‌های کمک باروری توسط بخش دولتی و 82 درصد آن توسط بخش خصوصیارائه می‌شد، تصریح کرد: تعداد کل سیکل‌های ارائه شده برای درمانناباروری اولیه و ثانویه در سال، 33 هزار سیکل در بخش دولتی است.
درمان زوج‌های نابارور؛ اولویت وزارت بهداشتمعاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه درمان زوج های نابارور یکی از اولویت‌های وزارت بهداشت است، بیان کرد: پیرو اجرای سیاست‌های جمعیتی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبریو با هدف حفاظت مالی و افزایش دسترسی مردم به مراکز درمان ناباروری دولتی به ویژه در مناطق محروم، برنامه حمایت از درمان ناباروری در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.
وی افزود: با توجه به اسناد بالا دستی مشتمل بر بند یک سیاست های جمعیتی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مورخ 30/2/93 مبنی بر ارتقا، پویایی، بالندگی و جوانی جمعیت با افزایش نرخ باروری و نیز سند بین المللی اهداف توسعه هزاره(منتشره در سال 2000)، دسترسی نیازمندان به خدمات درمان ناباروری ضروری است.
جان بابایی، افزایش نرخ رشدجمعیت، کاهش پرداخت از جیب مردم برای درمان ناباروری، بهبود کیفیت ارائه خدمت، کاهش پرداخت مردم از طریق پوشش 85 درصد از هزینه‌های درمان ناباروری براساس تعرفه دولتی، تقویت ارائه سیکل‌های ناباروری در بخش دولتی و غیر دولتی، برقراری پوششصد در صدی هزینه‌های حفظ باروری در بیماران سرطانی واجد الشرایط، افزایش ارائه روش‌های کمک باروری از 33 درصد به 50 درصد از نیاز جمعیت کشور به سیکل‌های درمانی و افزایش ارائه خدمات در بخش دولتی از 18 به 30 درصد را از دیگر اهداف اجرای برنامه درمان ناباروری برشمرد و گفت: در 2 تا 3 سال اخیر، اقداماتی متعدد در راستای تحقق این اهداف به انجام رسیده است.
وی، تشکیل کمیته اهدا و همکاری با مجلس شورای اسلامیدر زمینه بازنگری و ساماندهی قانوناهدای جنین مصوبه سال 1383، همکاری با معاونت توسعه و مدیریت منابع فیزیکی در خصوص تدوین استانداردهای فضای فیزیکی مراکز ارائه خدمات درمان ناباروری، تدوین فهرست داروها و خدمات درمان ناباروری جهت شمول بیمه پایه قرار دادن در راستای جزء 2 بند ز تبصره 17 قانون بودجهسال 1397، اصلاح دستورالعمل تاسیس مراکز ART و اهدای جنین، حمایت مالی از زوجین نابارور شامل پوشش 85 درصد هزینه پروسیچرهای لازم شامل یک سیکل IVF یا میکرو اینجکشن و یک سیکل با جنین فریز و دو سیکل IUI در سال، تدوین چکلیست نظارت برعملکرد مراکز درمان ناباروری و تشکیل بیش از 60 هزار پرونده حمایت مالی از درمان ناباروری زوجین نابارور براساس آخرین گزارش از سامانه را از جمله اقداماتی برشمرد که به وزارت بهداشت در راستای تحقق برنامه حمایت از زوج های ناباروری، کمک کرده است.
معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه به منظور ایجاد زیرساخت درمان زوج های نابارور، بهسازی فضای مراکز درمان ناباروری در مناطق محروم و مراکز آموزشی آغاز شده و درحال تکمیل شدن است، عنوان کرد: در حال حاضر 40 مرکز درمان ناباروری جدید و قدیمی با تجهیزات جدید تخصصی و فوق تخصصی تکمیل و تجهیز شده، یعنی بیش از 90 درصد مراکز درمان ناباروری و اهدای جنین در حال ساخت و بهسازی است.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
راز عمر طولانی چیست؟
برخی از مناطق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ماده غذایی خاصی را در حد مطلوب مصرف کنند.
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
خودروساز آمریکایی شورولت از جدیدترین محصول خود "Corvette C8 Stingray (2020)" رونمایی کرد.
۵ روش برای سرکوب اضطراب
از عوامل مشترک به وجود آورنده اضطراب می‌توان به روز اول کار در محلی جدید یا هنگام ارائه یک موضوع برای افراد زیاد٬ اشاره کرد.
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران درباره وضعیت بازار طلا توضیحاتی ارائه داد.
غیبت رضایی از لیست بروژ برای دیدار با اسپورتینگ
مهاجم ایرانی کلوب بروژ در لیست تیمش برای بازی دوستانه با اسپورتینگ پرتغال قرار نگرفت.
دلیل توقیف نفتکش انگلیسی از زبان یک منبع نظامی آگاه
یک منبع نظامی آگاه در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
معاون فرماندار گرمسار با اشاره به شایعات مطرح شده درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار گفت: این شایعه کذب محض بوده و صحت ندارد.
واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد از توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران مطلع شده است.
تعداد خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی توسط ایران
نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
راز عمر طولانی چیست؟
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
۵ روش برای سرکوب اضطراب
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
هاشمی تابع تصمیمات دولت شد
اشتری: بدحجابی در برخی نهادها و برنامه‌های تلویزیون بدتر از مشاهدات پلیس در خیابان‌هاست
هشدار وزیر آموزش انگلیس درباره خبر جعلی
قول وزارت ارشاد برای پیگیری پرداخت یارانه به بنگاه رسانه ای مشکوک
مصرف این غذای خوشمزه ˮکبدˮ شما را از کار می‌اندازد!