انتقال خون ایران در منطقه سرآمد است

14:55 ۱۷۸ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 224 0
انتقال خون ایران در منطقه سرآمد است

تهران -ایرنا- مشاور سازمان جهانی بهداشت در خصوص فعالیت های سازمان انتقال خون ایران در قالب مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و تحقیق در سلامت خون گفت: سلامت خون ایران در منطقه سرآمد است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا از سازمان انتقال خون، پروفسور اسمیت زیبینگا که برای مشاوره و بررسی پیشرفت کار در خصوص تهیه گزارش سلامت و کفایت خون در منطقه مدیترانه شرقی به ایران سفر کرده است، در مورد دلیل انتخاب ایران برای اجرای طرح پایش منطقه ای مراکز انتقال خون افزود: سازمان انتقال خون ایران از سال های پیش به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت در امر آموزش و پژوهش انتقال خون انتخاب شده است.
وی ادامه داد: همکاری سازمان بهداشت جهانی با سازمان انتقال خون ایران بسیار مفید و در جو بسیار صمیمانه ای انجام می شود و سازمان انتقال خون ایران قرار است در دو بخش از تحلیل اطلاعات به ما کمک کند.
زیبینگا گفت: بخش اول تحلیل اطلاعات و بررسی وضعیت سلامت خون بر اساس پرسشنامه های جمع آوری شده توسط سازمان جهانی بهداشت در سال 2014-2015 است و بخش دوم تهیه یک گزارش 15 ساله از روند کلی سلامت و کفایت خون در 21 کشور منطقه است.
وی افزود: نقش من حمایت و راهنمایی سازمان انتقال خون و موسسه عالی آموزش و پژوهش طب انتقال خون در تحلیل این اطلاعات است.
مشاور سازمان جهانی بهداشت مورد وضعیت انتقال خون ایران از نظر سلامت خون گفت: ایران در این زمینه خیلی خوب عمل می کند، به خصوص در منطقه، ایران در حقیقت یکی از کشورهای سرآمد در منطقه در زمینه سلامت خون و دارای نرخ پایینی در انتقال عفونت های قابل انتقال از طریق خون است.
وی درباره اینکه بهترین انتقال خون از نظر استانداردهای سازمان جهانی بهداشت چه کشورهایی هستند، تصریح کرد: اولین کشور در خصوص رعایت استانداردهای سازمان جهانی بهداشت در منطقه ایران است و به همین دلیل است که این کشور به عنوان مرکز همکار سازمان جهانی بهداشت برگزیده شده است تا بقیه کشورها بتوانند از تجربیات ایران استفاده کنند.
وی اضافه کرد: به غیر از ایران، تونس یکی از کشورهای پیشرفته در امر انتقال خون در منطقه است و بعد از آن امارات متحده عربی و اردن هستند که البته پول زیادی را برای توسعه و بهبود انتقال خون خرج می کنند، گر چه داشتن پول همه چیز نیست و فرهنگ اهدای خون امر مهمتری است، متاسفانه در منطقه برخی کشورها در وضعیت وخیمی هستند و این دسته شامل کشورهایی است که در آنها جنگ و منازعه در جریان است، مانند عراق، سومالی، سوریه، لیبی و یمن.
وی در خصوص جایگاه علمی سازمان انتقال خون ایران را در میان کشورهای منطقه امرو (مدیترانه شرقی) نیز گفت: از لحاظ موقعیت علمی، سازمان انتقال خون ایران و موسسه عالی آموزشی پژوهشی طب انتقال خون یک نمونه برتر در منطقه هستند.
وی افزود: سال گذشته بررسی را در سطح منطقه در خصوص تعداد مقالات و انتشارات معتبر علمی انجام دادیم که در آن ایران به طور قطع در جایگاه برتر بود و تقریبا 30 درصد از تمام مقالات منتشر شده در زمینه انتقال خون در سطح منطقه متعلق به ایران بود، البته تعدادی از مقالات مربوط به مطالعات بالینی در بیمارستان های ایران و جدا از سازمان انتقال خون ایران بود.
زیبینگا خاطر نشان کرد: این پروژه های تحقیقاتی به خصوص پروژه بررسی روند 15 ساله وضعیت انتقال خون در منطقه می تواند به عنوان یک سند پایه برای برنامه ریزی های بعدی و اجرای استراتژی های سلامت خون منطقه امرو که در سال 2016 با کمک کشورهایی از جمله ایران تدوین گردید، به کار آید.
وی ادامه داد: برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده به پیشینه و اطلاعات پایه ای قوی نیاز داریم که این پروژه، آن را برای ما فراهم می کند. بر اساس اطلاعات این پروژه ما می توانیم اولویت های هر کشور را در زمینه انتقال خون تعیین و بر اساس آن برنامه ریزی کنیم.
اجتمام *2181 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول با رشد اکثر شاخص‌ها و تقسیم سود ۲۹۰۰ میلیارد ریالی
مجمع عمومی عادی سالانه سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۷ شرکت نفت ایرانول با ثبت بی‌نظیرترین سال ایرانول از اول تاسیس تاکنون با رشد اکثر شاخص‌ها و با حضور بیش ۹۲ درصد سهامداران سه‌شنبه ۲۸ خردادماه در سالن تلاش وزارت کار برگزار شد.
۸ دستگاه ماینر برتر استخراج بیت‎ کوین سال
از استخراج بیت کوین می‌توان درآمدزایی کرد اما برای این کار نیاز به دستگاه‌هایی است که ماینر نام دارد.
قم میزبان دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی
دومین گردهمایی کسب‌وکارهای خانگی و محلی که با عنوان "رویداد باسلامی‌ها" شناخته می‌شود، ۳۰ خردادماه در قم برگزار می‌شود. این رویداد میزبان ده‌ها نفر از صاحبان مشاغل خانگی محلی و محصولات اصیل آن‌هاست. حضور در این رویداد برای عموم علاقه‌مندان آزاد است.
دلایل رونق چاپ کارت pvc
کارت‌های pvc در زندگی ما نقش مهمی دارند و با توجه به ویژگی‌هایی از جمله دوام و انعطاف کاربردهای وسیعی پیدا کرده‌اند.
بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است
​بر اساس آمار بانک مرکزی در سال ٩٧، بانک صادرات ایران دومین دارنده تعداد کارت بانکی تراکنش‌دار در نظام بانکی است.
تولید فولاد در آینده‌ای نزدیک صد در صد بومی می‌شود
دانش یکی از مهم‌ترین عوامل تولید محسوب شده و از آن به‌عنوان مهم‌ترین مزیت رقابتی سازمان‌ها یاد می‌شود. یکی از ویژگی‌های دانش نامشهود بودن آن هست. به عبارتی غیرقابل لمس و نامحسوس بوده و ارزش‌گذاری و اندازه‌گیری آن مشکل است.
۱۵ کشور متنفر از آمریکا کدامند؟
مصر، اردن و ترکیه در صدر لیست کشورهای متنفر از آمریکا قرار دارند. ایران در میان ۱۵ کشور در جایگاه نهم است و حتی کشور اسلونی که سرزمین مادری "ملانیا ترامپ" بانوی اول آمریکاست، در جایگاه سیزدهم این لیست قرار دارد.
احتکار خودرو در انبار خودروسازان حقیقت دارد؟
اگرچه این روزها قیمت خودرو در بازار کاهشی است اما بررسی روند یک سال گذشته تغییرات قیمت خودرو نشان می‌دهد که در اغلب خودروها بیش از دو برابر افزایش قیمت وجود داشته است.
برانکو گفت مهدی باید برود!
جدایی مهدی طارمی از پرسپولیس یکی از جنجالی‌ترین اتفاقات سال‌های اخیر بود که تبعات فراوانی برای این بازیکن و باشگاه پرسولیس داشت. بخشی از پشت پرده‌های این ماجرا در گزارشی به قلم وکیل طارمی منتشر شد.
ویدئو - بهره‌برداری از پایانه «سلام» فرودگاه امام (ره)
پایانه «سلام» در فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) صبح سه‌شنبه (۲۸ خرداد) با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید. این طرح به عنوان نخستین پایانه هوایی هوشمند کشور با ظرفیت اعزام و پذیرش سالیانه پنج میلیون مسافر به بهره‌برداری رسیده و طراحی آن توسط مهندسان ایرانی انجام شده است. حسن روحانی در این مراسم گفت: «با وجود فشارهای دشمنان و بدخواهانی که می‌خواهند القا کنند که توسعه ایران متوقف شده و مردم نسبت به آینده کشور ناامید هستند، هر روز شاهد تحرک تازه‌ای در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور هستیم.»

پر بازدید ترین اخبار امروز

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
با ۵ خیابان اصلی خرید در استانبول آشنا شوید
وقتی‌ که کلمات «خرید» و «استانبول» در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ذهن افراد معمولا به سمت بازار بزرگ و خیابان‌های پرپیچ‌وخم آن با فروشگاه‌های مختلف، از فرش گرفته تا ادویه‌های محلی، می‌رود.
خراسان شمالی صاحب تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور می‌شود
‌مدیرکل ورزش و جوانان خراسان شمالی از خرید امتیاز تیم لیگ دسته اول فوتبال کشور خبر داد.
واکنش هلال احمر به خبر واردات داروی جعلی سالک و تکذیب آن
نخستین شهرک دارویی کشور در البرز افتتاح شد
تا نیمه نخست ۹۹ نگرانی دارویی نداریم
مشکل‌سازی بیمه‌ها برای بیمارستان‌ها- نسخه نویسی الکترونیک در ۶ استان از اول تیرماه
ایران میزبان 20 میلیون توریسم سلامت در 1400
قلبِ بیمار، تهدیدی برای سلامتِ مغز
رونمایی از 9 قلم دارو امروز ‌در البرز
کمبود نیرو در مراکز درمانی - جذب 20هزار نیروی جدید طی امسال
کودکان طلاق چاق می‌شوند
تکذیب واردات داروی جعلی سالک