بدهی بیش از ۵ میلیارد دلار ی دولت به صندوق توسعه ملی

15:02 ۹۰ روز و ۴ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
بدهی بیش از ۵ میلیارد دلار ی دولت به صندوق توسعه ملی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس می گوید دولت به صندوق توسعه ملی بدهی های ارزی و ریالی دارد که در بخش ارزی بیش از ۵ میلیارد دلار بدهی وجود دارد که تا امروز باز پرداخت نشده است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با اشاره به مصارف صندوق توسعه ملی از ابتدای تاسیس تا پایان سال 96، گفت: مهمترین هدف صندوق توسعه ملی با توجه به اساسنامه قانونآن، اعطای تسهیلات به بخش غیردولتی برای تولید و توسعه سرمایهگذای بوده است.
عضو کمیسیون برنامه، بودجهومحاسبات مجلس عنوان کرد: میزان تحقق اهداف صندوق توسعه ملی با لحاظ 100 درصد پرداخت تسهیلات از محل سپرده گذاری، صرفا معادل 24 درصد مصارف بوده است و پرداختی از محل صندوق توسعه ملیبه منظور اهداف بودجه و برنامه های توسعه بالغ بر 35.2 میلیارد
دلاربوده که حدود 38 درصد از مصارف صندوق است که عموما مربوط به تامین کسری بودجهاست.
بدهی دولتبه صندوق توسعه ملی بیش از 5 میلیارد دلار استنماینده مردم رشت در مجلس دهم شورای اسلامیدر خصوص  بازپرداخت تعهدات دولت به صندوق توسعه ملی گفت: در خصوص مطالبات سر رسید گذشته صندوق از محل تضامین ارزی دولت باید گفت، مجموع تعهدات دولت از جمله اصل و سود تسهیلات اختصاص یافته از محل منابع صندوق توسعه ملی با تضمین و تعهد پرداخت از سوی دولت، منتهی به اسفند سال 97 بیش از 5 میلیارد دلار است که تاکنو وجهی به حساب صندوق واریز نشده است.
وی بیان داشت: در خصوص بازپرداخت ریالی تعهدات دولتی نیز این نکته حائز اهمیت است که مجموع تعهدات ریالی دولت 14 هزار میلیارد تومان بوده که بازپرداخت آن باید از سال 98 تا سال 1402 در قالب بودجه های سنواتی پیش بینی شود.
ردیف هایی که به آن عمل نشده استاین نماینده مجلس با اشاره به منابع عمومی فاقد وصولی گفت: برای مواردی چون بدهی معوقه اپراتورهای مخابراتی، درآمد حاصل از حق انتفاع بهره برداری از معادن، حق مالکیت دولت در بخش ارتباطات و فناوریاطلاعات، درآمد حاصل از واگذاری استخراج و فروش معادن، درآمدحاصل از افزایش 20 درصد نفتگاز، فروش پادگان ها به شهرداریها، درآمد حاصل از فروش مجتمع های دستگاه های اجرایی، درآمد حاصل از فروش زندانهای قدیمی، واگذاری طرح تملک دارایی های سرمایه ای و دریافت وام داخلی دولت از شرکت های آب و برقدر بودجه سال های 93 تا 96 ردیف در نظر گرفته شده است که وصولی آنها صفر بوده است.
جعفرزاده ایمن آبادی تاکید کرد: واگذاری طرح های تملک داراییهای سرمایه ای از مهم ترین طرح های است از محل آن که در سال گذشته 3هزار و 500 میلیارد تومان درنظر گرفته شده بود که میزان وصولی آن صفر است.
مدیریت دارایی های دولتنایب رئیس فراکسیون مستقلین  ولایی در مجلس شورای اسلامیدر خصوص مدیریت دارایی های دولت بیان داشت: اطلاعا ثبت شده در سامانه سادا تا پایان شهریور ماه سال جاری به این قرار بوده است که دولت 353هزار و 240 فرقه املاک دارد از سوی دیگر 356 هزار و 408 فقره ملک دولت اسناد دارد و 73هزار و 955 فقرره ملک بدون سند است.
وی ادامه داد: میزان فضای اداری دولت 16هزار و 292 فقره است که ارزش ریالی دارایی های دولت 18 میلیون و 872 هزار میلیارد ریال برآورد می شود.
جعفرزاده ایمن آبادی بیان داشت: محاسبات نشان می دهد که درآمدهای اختصاصی در سال 97 نسبت به سال 90 حدود 277 درصد رشد داشته در حالی که نرخ رشدمنابع عمومی دولت حدود 150 درصد است، به عبارتی دستگاه های اجراییبیشتر از آنکه به وظایف شان بپردازند بنگاه داری می کنند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
چراغ نیم‌سوز عرضه نفت در بورس
راهکارهایی برای رونق تولید- توجه جدی به جوانان
ترخیص ۷۰ هزار راس دام سبک از گمرک چابهار طی دو هفته اخیر
آیت‌الله خاتمی: رونق تولید با کاغذبازی‌های اداری محقق نمی‌شود
۶ راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو
نکاتی که باید در هنگام مصرف میوه‌ها رعایت شوند
روند صعودی طلای جهانی متوقف شد
تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
راه‌اندازی ۴۴۰۰ مگاوات نیروگاه جدید تا پایان امسال
استقلال بالاتر از پرسپولیس و تراکتورسازی