خانه به دوشی دغدغه کهنه نمایشگاه صنایع دستی در مازندران

16:24 ۸۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 233 0
خانه به دوشی دغدغه کهنه نمایشگاه صنایع دستی در مازندران

ساری – ایرنا – برپایی نمایشگاه دائمی در هر حوزه بخصوص فرهنگی نیازمند فضای دائمی است، اما صنایع دستی مازندران به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه گردشگری استان در فقدان عرصه نمایشگاهی، با خانه به دوشی به نمایشگاه های فصلی خلاصه شده است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس آخرین آمار بیش از 12 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان مازندران فعالیت می کنند که اقلامی همچون لاک تراشی،حصیر بافی، گلیم، چرم، نمد، بافته های ابریشمی، پوستین دوزی، صنایع فلزی، صنایع سنگی، سفال، البسه محلی و سوزن دوزی را تولید می کنند.
صنایع دستی از دیر باز نه تنها یکی از بخش های درآمدی مردم بومی استان است بلکه حاوی سنت و فرهنگ البرز نشینان و مردم نواحی ساحل دریای خزر است که امروزه یا در کنج خانه ها خاک می خورد و یا به صورت پراکنده و یا از طریق دلالان به فروش می رسد.
وجود نمایشگاه های دائمی صنایع دستی با توجه به حجم زیاد صنعتگران خانگی یکی از ملزومات زنده نگهداشتن این حوزه اقتصادی و فرهنگی کهن استان مازندران است.
مهر ماه امسال نخستین نمایشگاه دائمی صنایع دستی مازندران در ساختمان میراث فرهنگی استان در فضایی به مساحت 400 متر و با اعتبار بالغ بر 10 میلیارد ریال برپا شد و در آن تولیدات بومی و محلی استان به نمایش گذاشته شد.
یک نمایشگاه 400 متری در مقابل فعالیت بیش از 12 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان مازندران گره ای از مشکلات این حوزه که همان فضایی برای فروش آنها است باز نمی کند.
علاوه بر این استاندار مازندران نیز در نشست اخیر شورای برنامه ریزی استان برای چندمین دفعه به ظرفیت وسیع استان در تولید صنایع دستی اشاره کرد و بر نیاز فوری استان برای معرفی این دست ساخته ها در نمایشگاه های دائمی تاکید کرد.
احمد حسین زادگان گفت که ما برای برگزاری نمایشگاه دائمی نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی داریم و این بستر باید از سوی شهرداران و سایر دست اندرکاران برای حضور سرمایه گذار فراهم شود.
نماینده عالی دولت در مازندران از شهرداری ها خواست در صورت داشتن فضای مناسب، این امکان را برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در اختیار بخش خصوصی قرار دهند.
این درحالی است که به گفته مسئولان صنایع دستی مازندران، سرمایه گذاران تمایل زیادی به فعالیت در حوزه صنایع دستی استان دارند اما قیمت بالای خرید زمین و ایجاد نمایشگاه دائمی هزینه هنگفتی است که سرمایه گذاران را از ورود به این حوزه منع می کند.
**عرصه و زمین بزرگ ترین سد برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: بزرگ ترین سد در مقابل برپایی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی در مازندران نبود عرصه و زمین است.
حسین ایزدی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تاکنون برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در مناطق مختلف استان، با شهرداری ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مکاتباتی شد و قول هایی برای اعطای عرصه نمایشگاهی داده شد.
وی ادامه داد: اما متاسفانه این مسائل تاکنون در حد حرف باقی مانده است، زیرا برای برپایی یک نمایشگاه دائمی نیاز به واگذاری تملک است که نه شهرداری چنین کاری را انجام می دهد و نه میراث فرهنگی توان خرید چنین عرصه ای را دارد.
معاون صنایع دستی استان مازندران ادامه داد: برای جبران این موضوع سعی شده تا با همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش ، بتوان از ظرفیت بخش خصوصی بهر مند شد و در این راستا تا کنون با برخی سرمایه گذاران در شهرستان های ساری ، رامسر و چند شهر دیگر گفت و گو شده است .
ایزدی برپایی نمایشگاه دائمی را مسئله پیچیده و بین دستگاهی عنوان کرد و گفت: برای برپایی نمایشگاه ها نه تنها نیاز به عرصه مطلوب است، بلکه باید استانداردهای یک نمایشگاه نیز در آن دیده شود و در این مسیر دستگاه هایی همچون اداره صنایع دستی ، شهرداری ها و برخی دیگر با یکدیگر همکاری نمایند.
وی به علاقه مندی سرمایه گذاران در استقرار نمایشگاه دائمی تاکید کرد و افزود: برای برپایی یک نمایشگاه دائمی بسته به وسعت آن و با وجود عرصه رایگان، چیزی بین 300 میلیون تا چند میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است که در این بخش نیز سرمایه گذار داریم.
اما او گفت: خرید یک قطعه زمین برای برپایی نمایشگاه سرمایه عظیمی می خواهد که در این بخش توجیه اقتصادی برای هر سرمایه گذاری نخواهد داشت و عملا آنها را فراری می دهد.
ایزدی با اشاره به اینکه شهرداری ها عرصه های مناسبی برای برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی در اختیار دارند، گفت: متاسفانه انتقال تملک موقت بر عرصه برای برپایی نمایشگاه دائمی به سرمایه گذاران یا میراث فرهنگی، سد دیگری است که مانع از واگذاری این عرصه ها می شود.
گفتنی است که منطور از تملک بر عرصه به معنای انتقال مالکیت عرصه یا بنا به سرمایه گذار نیست بلکه به معنای واگذاری اختیار بهره برداری برای دوره بلند مدت است.
گفتنی است که بر اساس آمار میراث فرهنگی مازندران، 6 ماهه امسال با برپایه 29 نمایشگاه صنایع دستی در سراسر استان مازندران، صنعت گران حدود 150 میلیارد ریال فروش داشته اند.
7335/1899


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
موفقیت باشگاه خوشگذرونا در تولید محتوا از پیشنهادات خوشگذرونی سالم و خانوادگی
باشگاه خوشگذرونا با تولید محتوا از پیشنهادات خوشگذرونی در انتقال هیجان و شادی و ترویج فرهنگ خوشگذرونی سالم خانوادگی گام‌های موفقی برداشته است.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
چهارشنبه سوری، پاسداشت یا ستیز با فرهنگ و آیین کهن ایرانی
بجنورد - ایرنا - چهارشنبه سوری از کهن ترین آیین های ملی ایرانی است که امروز با انحراف هایی در اصل خود همراه و از فلسفه اصلی آن که سپردن بیماری و تلخی به آتش و رفتن به استقبال شادی سال جدید بود، فرسنگ ها دور شده است.
جاذبه‌های سفر خاطره‌انگیز به لندن با تور انگلستان
انگلستان سرزمینی با جاذبه‌های منحصر به فرد است که تنها به کمک آژانس‌های مسافرتی حرفه‌ای می‌توان زیبایی‌های آن را کشف کرد، پس در تور انگلستان با رز سفیدجهان همراه باشید و لحظات هیجان‌انگیز سفربه این کشور را در ذهن خود جاودان کنید.
جوانان میدان داران بیانیه گام دوم انقلاب هستند
بوشهر- ایرنا- امام جمعه موقت بوشهر گفت: جوانان با روحیه انقلابی و آماده جهاد میدان داران بیانیه گام دوم انقلاب هستند.
شانس فروش بالای رحمان ۱۴۰۰ و متری شیش و نیم در اکران نوروزی
اکران نوروزی هرساله طرفداران بسیاری از بین فیلم‌سازان دارد به همین دلیل حواشی بسیاری پیرامون انتخاب فیلم‌های اکران نوروزی وجود دارد.
لبخند و تلخندهای استان ها در سال 97
استان ها - ایرنا - سال 97 مانند سال های گذشته با روزهای پرفراز و نشیب در حال پایان و سپری است در این مدت شهرها و روستاهای کشور شاهد رویدادهای گوناگون و تلخ و شیرین بود، وقایعی که هم اشک بر چشمان جاری کرد و هم گل خنده بر لبان نشاند.
کار در منزل ایده‌ای پولساز برای کسب درآمد
کسب‌وکار خانگی یکی از جذاب‌ترین انواع کسب‌وکار است. در اینجا منظور ما از کسب‌وکار خانگی "‌ فعالیتی اقتصادی است که در محل سکونت شخصی و با کمک امکانات منزل راه‌اندازی می‌شود استفاده از فضا و منابع ارزان منزل، هزینه‌ راه‌اندازی آن را پایین می‌آورد. همچنین ریسک کمتر و ساعات کاری اختیاری، این نوع کسب‌وکار را به یکی از جذاب‌ترین کارهای جهان تبدیل کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند
سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی اولویت نخست استان است
دولت با واگذاری کارخانه سیمان ری به شهرداری موافقت کرد
قیمت میوه دولتی در بازارهای البرز تعیین شد
معاون وزیر صنعت: ایران در نمایشگاه اکسپو دبی مشارکت خواهد داشت
نظارت دقیق بر بازار عرضه میوه و گوشت در ایام عید ضروری است
16.5میلیاردریال تسهیلات به واحدهای تولیدی دلفان پرداخت شد
102 تن میوه در شوش ذخیره شده است
صادرات قزوین 40 درصد از تعهدات پیشی گرفت
جامعه نیازمند کمپین آگاهی است