خانه به دوشی دغدغه کهنه نمایشگاه صنایع دستی در مازندران

16:24 ۱۷۷ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 306 0
خانه به دوشی دغدغه کهنه نمایشگاه صنایع دستی در مازندران

ساری – ایرنا – برپایی نمایشگاه دائمی در هر حوزه بخصوص فرهنگی نیازمند فضای دائمی است، اما صنایع دستی مازندران به عنوان یکی از قدیمی ترین جاذبه گردشگری استان در فقدان عرصه نمایشگاهی، با خانه به دوشی به نمایشگاه های فصلی خلاصه شده است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس آخرین آمار بیش از 12 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان مازندران فعالیت می کنند که اقلامی همچون لاک تراشی،حصیر بافی، گلیم، چرم، نمد، بافته های ابریشمی، پوستین دوزی، صنایع فلزی، صنایع سنگی، سفال، البسه محلی و سوزن دوزی را تولید می کنند.
صنایع دستی از دیر باز نه تنها یکی از بخش های درآمدی مردم بومی استان است بلکه حاوی سنت و فرهنگ البرز نشینان و مردم نواحی ساحل دریای خزر است که امروزه یا در کنج خانه ها خاک می خورد و یا به صورت پراکنده و یا از طریق دلالان به فروش می رسد.
وجود نمایشگاه های دائمی صنایع دستی با توجه به حجم زیاد صنعتگران خانگی یکی از ملزومات زنده نگهداشتن این حوزه اقتصادی و فرهنگی کهن استان مازندران است.
مهر ماه امسال نخستین نمایشگاه دائمی صنایع دستی مازندران در ساختمان میراث فرهنگی استان در فضایی به مساحت 400 متر و با اعتبار بالغ بر 10 میلیارد ریال برپا شد و در آن تولیدات بومی و محلی استان به نمایش گذاشته شد.
یک نمایشگاه 400 متری در مقابل فعالیت بیش از 12 هزار صنعتگر صنایع دستی در استان مازندران گره ای از مشکلات این حوزه که همان فضایی برای فروش آنها است باز نمی کند.
علاوه بر این استاندار مازندران نیز در نشست اخیر شورای برنامه ریزی استان برای چندمین دفعه به ظرفیت وسیع استان در تولید صنایع دستی اشاره کرد و بر نیاز فوری استان برای معرفی این دست ساخته ها در نمایشگاه های دائمی تاکید کرد.
احمد حسین زادگان گفت که ما برای برگزاری نمایشگاه دائمی نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی داریم و این بستر باید از سوی شهرداران و سایر دست اندرکاران برای حضور سرمایه گذار فراهم شود.
نماینده عالی دولت در مازندران از شهرداری ها خواست در صورت داشتن فضای مناسب، این امکان را برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در اختیار بخش خصوصی قرار دهند.
این درحالی است که به گفته مسئولان صنایع دستی مازندران، سرمایه گذاران تمایل زیادی به فعالیت در حوزه صنایع دستی استان دارند اما قیمت بالای خرید زمین و ایجاد نمایشگاه دائمی هزینه هنگفتی است که سرمایه گذاران را از ورود به این حوزه منع می کند.
**عرصه و زمین بزرگ ترین سد برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران گفت: بزرگ ترین سد در مقابل برپایی نمایشگاه های دائمی صنایع دستی در مازندران نبود عرصه و زمین است.
حسین ایزدی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: تاکنون برای برپایی نمایشگاه صنایع دستی در مناطق مختلف استان، با شهرداری ها و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مکاتباتی شد و قول هایی برای اعطای عرصه نمایشگاهی داده شد.
وی ادامه داد: اما متاسفانه این مسائل تاکنون در حد حرف باقی مانده است، زیرا برای برپایی یک نمایشگاه دائمی نیاز به واگذاری تملک است که نه شهرداری چنین کاری را انجام می دهد و نه میراث فرهنگی توان خرید چنین عرصه ای را دارد.
معاون صنایع دستی استان مازندران ادامه داد: برای جبران این موضوع سعی شده تا با همکاری بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش ، بتوان از ظرفیت بخش خصوصی بهر مند شد و در این راستا تا کنون با برخی سرمایه گذاران در شهرستان های ساری ، رامسر و چند شهر دیگر گفت و گو شده است .
ایزدی برپایی نمایشگاه دائمی را مسئله پیچیده و بین دستگاهی عنوان کرد و گفت: برای برپایی نمایشگاه ها نه تنها نیاز به عرصه مطلوب است، بلکه باید استانداردهای یک نمایشگاه نیز در آن دیده شود و در این مسیر دستگاه هایی همچون اداره صنایع دستی ، شهرداری ها و برخی دیگر با یکدیگر همکاری نمایند.
وی به علاقه مندی سرمایه گذاران در استقرار نمایشگاه دائمی تاکید کرد و افزود: برای برپایی یک نمایشگاه دائمی بسته به وسعت آن و با وجود عرصه رایگان، چیزی بین 300 میلیون تا چند میلیارد تومان سرمایه گذاری لازم است که در این بخش نیز سرمایه گذار داریم.
اما او گفت: خرید یک قطعه زمین برای برپایی نمایشگاه سرمایه عظیمی می خواهد که در این بخش توجیه اقتصادی برای هر سرمایه گذاری نخواهد داشت و عملا آنها را فراری می دهد.
ایزدی با اشاره به اینکه شهرداری ها عرصه های مناسبی برای برپایی نمایشگاه دائمی صنایع دستی در اختیار دارند، گفت: متاسفانه انتقال تملک موقت بر عرصه برای برپایی نمایشگاه دائمی به سرمایه گذاران یا میراث فرهنگی، سد دیگری است که مانع از واگذاری این عرصه ها می شود.
گفتنی است که منطور از تملک بر عرصه به معنای انتقال مالکیت عرصه یا بنا به سرمایه گذار نیست بلکه به معنای واگذاری اختیار بهره برداری برای دوره بلند مدت است.
گفتنی است که بر اساس آمار میراث فرهنگی مازندران، 6 ماهه امسال با برپایه 29 نمایشگاه صنایع دستی در سراسر استان مازندران، صنعت گران حدود 150 میلیارد ریال فروش داشته اند.
7335/1899


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

افزایش صدور دسته‌چک‌های صیادی بانک ملی ایران
بانک ملی ایران در راستای سیاست‌های بانک مرکزی برای پیاده‌سازی کامل سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی چک (طرح صیاد)، صدور و توزیع چک‌های صیادی را سرعت بخشیده است.
تور کربلا و نکات مهمی که باید درباره این سفر بدانید
سفر به کربلا یکی از آرزوهای همه شیعیان و خصوصا هموطنان ایرانی است اما چنانچه می‌خواهید خود را برای این سفر آماده کنید باید برخی نکات مهم را مدنظر قرار دهید.
فیلم‌هایی که این روزها در سینما باید دید
اگر از آن دسته از دوست‌داران فیلم و سریال ایرانی هستید که اخبار سینمای ایران را پیگیری می‌کنید ما در این متن جدیدترین فیلم‌ها و سریال‌هایی که تماشای آنها خالی از لطف نیست را به شما معرفی می‌کنیم.
خرید چمن مصنوعی
استفاده از چمن مصنوعی ابتدا در ورزشگاه‌ها و زمین‌های فوتبال شایع شد و بعدها در مصارف مسکونی و تجاری و محوطه‌سازی مورد استقبال چشمگیری قرار گرفت.
افراد دارای اعتماد به‌ نفس چه عاداتی دارند؟
«بهترین عادت ذهنی برای افزایش اعتماد به‌ نفس «تکرار روزانه موفقیت‌ها» است. این فرآیند ساده که تنها دو دقیقه طول می‌کشد، شما را وادار می‌کند که به‌ جای تمرکز بر اشتباهات بر روی چیزهای کوچکی که هر روز آنها را با موفقیت انجام می‌دهید، تمرکز کنید.»
ویدئو - اعتراض میلیونی علیه یک لایحه جنجالی در هنگ‌کنگ
منابع خبری می‌گویند روز یکشنبه دو میلیون معترض با درخواست استعفای کری لام، رهبر هنگ‌کنگ به خیابان‌ها آمدند. به دنبال طرح لایحه استرداد متهمان به چین، در یک هفته اخیر اعتراضات خشونت باری در در هنگ کنگ رخ داد. پس از یک هفته، رهبر هنگ کنگ تصویب این لایحه را به تعویق انداخت.
تقدیر نماینده ارومیه از میزبانی مردم حوزه انتخابیه در برگزاری مسابقات والیبال
نماینده مردم ارومیه در تذکری از میزبانی مردم ارومیه در برگزاری مسابقات والیبال و از تمامی نهادهای فعال در این زمینه قدردانی کرد.
قانون عجیب تیم ملی زنان آرژانتین، رییس جمهورشان را هم جریمه کرد
قوانین عجیب کاروان تیم ملی فوتبال زنان آرژانتین در جریان جام جهانی ۲۰۱۹ باعث جریمه شدن مائوریسیو ماکری شد.
نریمان جهان به ماشین‌سازی پیوست
هافبک پیشین تیم‌های تراکتورسازی، ماشین‌سازی و پرسپولیس دوباره به جمع سبزپوشان تبریزی بازگشت.
نخستین خرید برانکو برای الاهلی
سرمربی کروات جدید الاهلی در نخستین گام یک دروازبان برای این تیم خرید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاسخ قطعی برانکو درمورد جدایی از پرسپولیس از زبان فرد مورد اعتمادش +صوت
رضا چلنگر مترجم سابق و فرد مورد اعتماد برانکو و باشگاه پرسپولیس در گفتگو با رادیو تهران از تماس تلفنی با برانکو و جدایی قطعی این مربی کروات از پرسپولیس خبر داد.
نهمین جلسه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه آغاز شد
نهمین جلسه رسیدگی به اتهامات 30 متهم دیگر بانک سرمایه دقایقی پیش در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
ثبت رکورد پرواز با مسافت پاراگلایدر آسیا در ایران
طولانی‌ترین پرواز آزاد مسافت با پاراگلایدر در آسیا در ایران انجام شد.
روحانی، یک مدل موسیقی را با خودش به ایران می‌آورد؟
با تصاویری که از «ونیزی» در نشریات مختلف درج شده، کارکرد او به عنوان یک مدل، بیشتر از رهبر ارکستر سمفونیک است.
پخش تصاویر منتشرنشده از لحظات دستگیری نظامیان متجاوز به حریم ایران
مستند "شکار روباه" با هدف بازخوانی ماجرای جنجالی دستگیری کماندوهای ویژه انگلیسی و آمریکایی، به جرم تجاوز به حریم آب‌های ایران در خلیج فارس، امشب (۲۷ خرداد ماه) از شبکه یک روی آنتن می‌رود.