تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

16:00 ۲۱۱ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 279 0
تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با پرداختن به مسائل اقتصادی کشور، یگانه راه کارآمدی را تکیه دولت به ملت دانست.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کمال الدین پیرموذن در یادداشتی به شرایط اقتصادیکشور پرداخت و در بخشی از آن  نوشت: با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفتایران و نیز سرمایهبین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولتبه جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد.  
  در این یادداشت آمده است:دولت های معاصر ایران به طور سنتی و تاریخی، بر نفت تکیه زده اند، کارهای خود را با درآمد نفتسامان داده اند و ناکارائی های خود را با آن پوشانده اند. اکنون، با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفت
ایرانو نیز سرمایه بین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولت به جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد. مردم تنها مشروعیت نیستند، بلکه آنان منشأ آگاهی، دانش واطلاعاتند. بنابراین نه تنها، دولت مردم سالاری حقیقی، دولتی است که در اعمال حاکمیت خویش به رأی مردم تکیه کند، بلکه در دنیای امروز، دولت کارآمد؛ نیز دولتی است که به دانش، آگاهی و اطلاعات مردم به عنوان سرمایه بنگرد، به آن تکیه زند و از آن به نیکی بهره گیرد.
در شرایط فعلی، دولت چاره ای جز، تغییر ساختار نظام اقتصاد کشورو تجدید نظر و بازنگری در برنامه های اقتصادی آن نیست. همچنین با شرایطی که اکنون
اقتصادجامعه ایران درگیر آن است، بهترین و تخصصی ترین کابینه ها نیز حداقل در کوتاه مدت تحول اساسی نمی تواند ایجاد کند.
دولت مسئولانه و مجدانه بایستی همه اندیشه ها را به میدان کشاند و به همه تجربه ها فراخوان دهد. بی شک بدون مشارکت موثر و واقعی مردم، حل
مشکلاتحاد اقتصادی کشور، میسور نیست.
وزارتخانه های این دیار، علیرغم ظاهرشان، بر مردم سالاری استوار نیستند و فرآیند مشارکت موثر کارشناسیدر تصمیم سازی، در آنها مختل است. فرآیند مشارکت عمومی را، دولت و مجلس، به ویژه تیم اقتصادی دولت باید بنحو شایسته در تصمیم سازی تجربه کند.
همانطوریکه اقتصاد مولد آلمانبا تغییر سیاست های اقتصادی جنگی به سیاست های پیشروانه و تولید محور از ویرانه های جنگسر بر آورد، در ایران نیز، با رقابتی کردن فضای اقتصادی کشور، توجه عملی به رویکردهای صنعتی مدرن و تدوین سیاست های داخلی پایدار و مقاوم و ... می توان این موفقیت را تجربه کرد.
در شرایط فعلی، بقای شرافتمندانه کشورها، مستقیماً به توانمندی اش در علم و تکنولوژی بستگی دارد فلذا دولتمردان از دیدگاه عالمان جوان و سالخورده اقتصاد، بایستی بجد بهره های کافی و وافی، بگیرند.
عموم صاحب منصبان حکومت، برخلاف قانوناساسی، برخلاف اراده عمومی و توصیه های همه بزرگان مبنی بر رعایت صرفه جوییو جلوگیری از ریخت و پاش، در تصویب بودجه های کشور، سیاستی برخلاف سیاست های کلان نظام دایر بر هدایت بودجهبه نفع طبقات کم درآمدملت و محرومیت زدایی در کشور، نباید گزینش کنند و جلوی میدان داری خواص غیر ضرور را، در تاراج منابع خزانه کشور بگیرند.
دولت و نمایندگان ملت بایستی همه اهتمام خویش را، در حل مشکلات معیشتی عموم ملت و حل معضلات اقتصادی جامعهبه ویژه در بحث تورم، گرانیو بیکاریآحاد مردم مصروف سازند.
اقتصاد مقاومتیکه همانا مقاومتی پویا در رسیدن به اهداف ملک و ملت است بجد مورد پیگیری قرار گیرد.
بی تردید توسعه پایدارو متوازن در بخش های مختلف جامعه با شناخت عموم پتانسیل ها مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاریو بهره برداری از آنها بطور عام و با شکل گیری توسعه پایدار در منابع حیاتی آب کشور، بطور خاص، امکان پذیر است و این وقتی میسر است که ضمن مطالعه پیرامون میزان و نحوه برداشت از آب مناطق، مطالعه لازم جهت حفظ اکوسیستم و تامین آب شرب و کشاورزی استان های کشورنیز صورت پذیرد. طرح آمایش سرزمینی هم، نه صرفاً، با توجه به چند شهر و قطبی نمودن کشور، که باعث تشدید مشکلات کشور گردیده است، بلکه با توجه به استعدادها و قابلیت های عموم شهرستان ها و استفاده بهینه و تخصیص عادلانه منابع محدود کشور جهت به فعالیت درآوردن پتانسیل های بالقوه آنها، صورت پذیرد تا استعدادهای نهفته و عظیم، را در شهرستان های کشور، بتوان بارور نمود.
کمال الدین پیرموذن 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فیلمبرداری «سرزمین آبی» در مراحل پایانی
فیلمبرداری فیلم سینمایی «سرزمین آبی» به کارگردانی علی فخر موسوی و تهیه‌کنندگی سیدرضا محقق به پایان رسید و مراحل پس از تولید آن در ۳ کشور اروپایی آغاز شده است.
«سرکوب» باران کوثری روی پرده سینماها
غلامرضا فرجی از اکران سه فیلم جدید از چهارشنبه هفته جاری خبر داد.
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» روی صحنه می رود
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» نوشته زنده یاد علی حاتمی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید اسدی و بازی رضا رویگری از ۵ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه می‌رود.
تازه ترین خبرها از سریال «از سرنوشت» با بازی لیلا بلوکات
اکبر تحویلیان درباره شروع دوباره سریال «از سرنوشت» بیان کرد که از روز گذشته تولید این سریال بعد از یک وقفه آغاز شده است.
اوج هیجان در «عصر جدید»- منتظر فینالِ جذاب برنامه احسان علیخانی باشید
برنامه «عصر جدید» این روزها به لحظات هیجان‌انگیز خود نزدیک شده است و مرحله نیمه نهایی را سپری می‌کند.
فرماندار تهران: زیست شبانه طرفداران زیاد و مخالفان جدی دارد
عیسی فرهادی با اشاره به مزایا و معایب زیست شبانه افزود: اجرای این طرح طرفداران زیاد و مخالفان جدی دارد.
کشف تجهیزات الکترونیکی قاچاق در پایتخت
اسفنانی گفت: متهم پرونده به پرداخت بیش از ۲ میلیارد ریال جزای نقدی در حق صندوق دولت محکوم شد.
زوج قاتل پس از دوسال فرار به کشور برگشتند
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری مرد جوانی خبر داد که پس از ارتکاب قتل دایی همسرش به کشور مالزی گریخته و پس از ۲ سال به کشور بازگشت.
اسناد به جامانده از آیت‌الله کاشانی و مصدق در آتش سوخت
سردفتر 39 تهران با اشاره به حادثه آتش‌سوزی در میدان حسن‌آباد گفت: بیش از 700 دفترجاری در این حادثه از بین رفته است و اسناد ارزشمندی از جمله سندهای مربوط به آیت‌الله کاشانی و مصدق نیز طعمه حریق شد.
اجرای  طرح شادستان در تابستان‌های پایتخت
معاون شهردار منطقه 5 تهران گفت: برای افزایش نشاط اجتماعی برنامه‌های شادستان را با رویکرد محله گرایی و خانواده محوری در تابستان اجرا می کنیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ˮگوزن مینیاتوریˮ در مازندران- عکس
تصویری دیدنی از "شوکا" یا همان گوزن مینیاتوری در جنگل های هیرکانی استان مازندران را در زیر می بینید.
۶ راهکار طلایی برای کنترل سرطان سینه
سرطان سینه یکی از انواع سرطان‌های رایج در خانم‌ها است که با رژیم غذایی مناسب قابل کنترل است.
با غول خارجی پرسپولیس در خط حمله بیشتر آشنا شوید
مهاجم آلبانیایی مذاکرات خود را با نماینده پرسپولیس آغاز کرده است.
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» روی صحنه می رود
نمایش کمدی موزیکال «حسن کچل» نوشته زنده یاد علی حاتمی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی امید اسدی و بازی رضا رویگری از ۵ مرداد در تماشاخانه ایران تماشا روی صحنه می‌رود.
بهره‌مندی 2000 خبرنگار از کارت بلیت رایگان اتوبوس
دبیر کارگروه بررسی مدارک و اسناد متقاضیان استفاده از سهمیه طرح ترافیک ویژه خبرنگاران با اشاره به بهره‌مندی 2000 خبرنگار از کارت بلیت رایگان اتوبوس، گفت: مشکل توزیع این کارت‌ها بزودی رفع می‌شود.
جک استراو بخاطر بستۀ اطلاعاتی از درّی اصفهانی تقدیر کرد- دعوت به کار کاوه مدنی برای تأثیرگذاری در حوزه آب و آبخیزداری بود
سرمقاله روزنامه های امروز- پیام‌های توقیف نفتکش انگلیسی
تهدیدهای ترامپ دی ماه تمام می‌شود
رنج دوران دیدن‌ها و خون دل‌ خوردن‌ها جواب داد!
روایت استاد دانشگاه کانادا از تاکتیک «مسیح علینژاد» برای نابودی جامعه ایرانی- فیلم
کارت سوخت جایگاه‌داران تا مدت محدودی فعال باقی می‌ماند-در مورد نفت‌کش‌ها باید حساس باشیم
توقیف نفتکش انگلیسی نشانه قدرت ایران است
بادامچیان: اینستکس بسته‌ای حقارت‌آور و غیرمفید است
محجوب: اگر مردم عصبانی نباشند جای تعجب است!
دلایل تحریم بی بی سی فارسی از زبان کارشناسان این شبکه