تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

16:00 ۲۹ روز و ۲۳ ساعت پیش افکار نیوز 40 0
تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با پرداختن به مسائل اقتصادی کشور، یگانه راه کارآمدی را تکیه دولت به ملت دانست.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کمال الدین پیرموذن در یادداشتی به شرایط اقتصادیکشور پرداخت و در بخشی از آن  نوشت: با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفتایران و نیز سرمایهبین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولتبه جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد.  
  در این یادداشت آمده است:دولت های معاصر ایران به طور سنتی و تاریخی، بر نفت تکیه زده اند، کارهای خود را با درآمد نفتسامان داده اند و ناکارائی های خود را با آن پوشانده اند. اکنون، با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفت
ایرانو نیز سرمایه بین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولت به جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد. مردم تنها مشروعیت نیستند، بلکه آنان منشأ آگاهی، دانش واطلاعاتند. بنابراین نه تنها، دولت مردم سالاری حقیقی، دولتی است که در اعمال حاکمیت خویش به رأی مردم تکیه کند، بلکه در دنیای امروز، دولت کارآمد؛ نیز دولتی است که به دانش، آگاهی و اطلاعات مردم به عنوان سرمایه بنگرد، به آن تکیه زند و از آن به نیکی بهره گیرد.
در شرایط فعلی، دولت چاره ای جز، تغییر ساختار نظام اقتصاد کشورو تجدید نظر و بازنگری در برنامه های اقتصادی آن نیست. همچنین با شرایطی که اکنون
اقتصادجامعه ایران درگیر آن است، بهترین و تخصصی ترین کابینه ها نیز حداقل در کوتاه مدت تحول اساسی نمی تواند ایجاد کند.
دولت مسئولانه و مجدانه بایستی همه اندیشه ها را به میدان کشاند و به همه تجربه ها فراخوان دهد. بی شک بدون مشارکت موثر و واقعی مردم، حل
مشکلاتحاد اقتصادی کشور، میسور نیست.
وزارتخانه های این دیار، علیرغم ظاهرشان، بر مردم سالاری استوار نیستند و فرآیند مشارکت موثر کارشناسیدر تصمیم سازی، در آنها مختل است. فرآیند مشارکت عمومی را، دولت و مجلس، به ویژه تیم اقتصادی دولت باید بنحو شایسته در تصمیم سازی تجربه کند.
همانطوریکه اقتصاد مولد آلمانبا تغییر سیاست های اقتصادی جنگی به سیاست های پیشروانه و تولید محور از ویرانه های جنگسر بر آورد، در ایران نیز، با رقابتی کردن فضای اقتصادی کشور، توجه عملی به رویکردهای صنعتی مدرن و تدوین سیاست های داخلی پایدار و مقاوم و ... می توان این موفقیت را تجربه کرد.
در شرایط فعلی، بقای شرافتمندانه کشورها، مستقیماً به توانمندی اش در علم و تکنولوژی بستگی دارد فلذا دولتمردان از دیدگاه عالمان جوان و سالخورده اقتصاد، بایستی بجد بهره های کافی و وافی، بگیرند.
عموم صاحب منصبان حکومت، برخلاف قانوناساسی، برخلاف اراده عمومی و توصیه های همه بزرگان مبنی بر رعایت صرفه جوییو جلوگیری از ریخت و پاش، در تصویب بودجه های کشور، سیاستی برخلاف سیاست های کلان نظام دایر بر هدایت بودجهبه نفع طبقات کم درآمدملت و محرومیت زدایی در کشور، نباید گزینش کنند و جلوی میدان داری خواص غیر ضرور را، در تاراج منابع خزانه کشور بگیرند.
دولت و نمایندگان ملت بایستی همه اهتمام خویش را، در حل مشکلات معیشتی عموم ملت و حل معضلات اقتصادی جامعهبه ویژه در بحث تورم، گرانیو بیکاریآحاد مردم مصروف سازند.
اقتصاد مقاومتیکه همانا مقاومتی پویا در رسیدن به اهداف ملک و ملت است بجد مورد پیگیری قرار گیرد.
بی تردید توسعه پایدارو متوازن در بخش های مختلف جامعه با شناخت عموم پتانسیل ها مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاریو بهره برداری از آنها بطور عام و با شکل گیری توسعه پایدار در منابع حیاتی آب کشور، بطور خاص، امکان پذیر است و این وقتی میسر است که ضمن مطالعه پیرامون میزان و نحوه برداشت از آب مناطق، مطالعه لازم جهت حفظ اکوسیستم و تامین آب شرب و کشاورزی استان های کشورنیز صورت پذیرد. طرح آمایش سرزمینی هم، نه صرفاً، با توجه به چند شهر و قطبی نمودن کشور، که باعث تشدید مشکلات کشور گردیده است، بلکه با توجه به استعدادها و قابلیت های عموم شهرستان ها و استفاده بهینه و تخصیص عادلانه منابع محدود کشور جهت به فعالیت درآوردن پتانسیل های بالقوه آنها، صورت پذیرد تا استعدادهای نهفته و عظیم، را در شهرستان های کشور، بتوان بارور نمود.
کمال الدین پیرموذن 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

لیث نوبری، مچ همه عرب‌ها را در کل کل می‌خواباند!
در حاشیه رقابت‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ در یک برنامه تلویزیونی اتفاقات جالبی رقم می‌خورد. شب‌های گذشته در برنامه‌ای به نام المجلس که از شبکه تلویزیونی الکاس قطر پخش می‌شود، یک کارشناس ایرانی که به زبان عربی مسلط است، با کارشناسان دیگر کشور‌های حاضر در جام ملت‌ها کل کل می‌کند.
پیسرز، وولوز و کلیپرز حریفان خود را شکست دادند
در پایان دیدارهای صبح امروز لیگ بسکتبال آمریکا، تیم‌های ایندیانا پیسرز، مینه سوتا تیمبروولوز و لس آنجلس کلیپرز حریفان خود را شکست دادند.
بنا: قول مدال المپیک نداده‌ام
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: جلسه خوبی با رییس کمیته ملی المپیک داشتیم و صالحی امیری قول داد مشکلات مالی پیش روی کشتی را رفع کند.
بگذارید تیم‌ملی کارش را کند دوستان مجازی!
این نسل از فوتبال ایران می تواند نسل طلایی باشد و حیف است با ندانم کاری و با به هم ریختن افکار بازیکنان و تیم، اجازه ندهیم گام بلندی به سوی قهرمانی بردارند.
عبور کی‌روش و بیرانوند از رکورد مهاجرانی و رشیدی
علیرضا بیرانوند با ادامه روند بسته نگه داشتن دروازه اش در 4 مسابقه گذشته رکورد منصور رشیدی را در جام ملت های 1976 شکست.
قرارداد بودیمیر چهارشنبه رسمی می‌شود
ماریو بودیمیر، مهاجم بلند قامت کروات با شروع تمرینات پرسپولیس همانطور که برانکو وعده داده بود، در جمع سرخ‌پوشان حاضر شد و تمریناتش را با پرسپولیس شروع کرد.
قرارداد غلامی با ذوب‌آهن فسخ شد
بازیکن تیم فوتبال ذوب‌آهن به صورت توافقی از این تیم جدا شد.
جهانبخش موجب پیشرفت؛ بیرانوند نجات دهنده
فاکس اسپورت ۵ نکته برجسته از دیدار عمان و ایران را منتشر کرد و از این تیم به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی نام برد.
ذوالفقارنسب: استحقاق قهرمانی در آسیا را داریم
بیژن ذوالفقارنسب، کارشناس فوتبال کشورمان تأکید کرد که تیم ملی ایران استحقاق قهرمانی در آسیا را دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تشکر ترامپ از کسانی که کار می‌کنند، اما حقوق نمی‌گیرند!
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی از کسانی که در پی تعطیلی دولت فدرال این کشور با وجود عدم پرداخت دستمزد، هنوز مشغول به کار هستند تشکر کرد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
گزارش- ترور حسنعلی منصور؛ از فتوای ˮاعدام انقلابیˮ تا تامین‌کننده سلاح
احتمال برگزاری همایش سراسری جبهه پایداری تا پایان سال
درخواست یک نماینده از ˮروحانیˮ درباره شفاف‌سازی بودجه دولت
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد
شکایت جدید روحانی از رسایی پیش از برگزاری دادگاه شکایت قبلی
مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه درباره حقوق مدیران دولتی
لبیک وزیر ارتباطات به درخواست رئیس‌جمهور
تکلیف مجلس به دولت درباره حقوق ورودی خودروهای سواری
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول