تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

16:00 ۸۹ روز و ۲۲ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
تکیه دولت به ملت؛ یگانه راه کارآمدی

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی در یادداشتی با پرداختن به مسائل اقتصادی کشور، یگانه راه کارآمدی را تکیه دولت به ملت دانست.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،کمال الدین پیرموذن در یادداشتی به شرایط اقتصادیکشور پرداخت و در بخشی از آن  نوشت: با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفتایران و نیز سرمایهبین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولتبه جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد.  
  در این یادداشت آمده است:دولت های معاصر ایران به طور سنتی و تاریخی، بر نفت تکیه زده اند، کارهای خود را با درآمد نفتسامان داده اند و ناکارائی های خود را با آن پوشانده اند. اکنون، با توجه به تقلیل جهانی قیمت نفت، موانع حاد صادرات نفت
ایرانو نیز سرمایه بین نسلی بودن آن، گاه آن فرارسیده است که دولت به جای نفت، به مردم تکیه زند و از ذخایر دانش، آگاهی، فنون و تجربه آنان بهره گیرد. مردم تنها مشروعیت نیستند، بلکه آنان منشأ آگاهی، دانش واطلاعاتند. بنابراین نه تنها، دولت مردم سالاری حقیقی، دولتی است که در اعمال حاکمیت خویش به رأی مردم تکیه کند، بلکه در دنیای امروز، دولت کارآمد؛ نیز دولتی است که به دانش، آگاهی و اطلاعات مردم به عنوان سرمایه بنگرد، به آن تکیه زند و از آن به نیکی بهره گیرد.
در شرایط فعلی، دولت چاره ای جز، تغییر ساختار نظام اقتصاد کشورو تجدید نظر و بازنگری در برنامه های اقتصادی آن نیست. همچنین با شرایطی که اکنون
اقتصادجامعه ایران درگیر آن است، بهترین و تخصصی ترین کابینه ها نیز حداقل در کوتاه مدت تحول اساسی نمی تواند ایجاد کند.
دولت مسئولانه و مجدانه بایستی همه اندیشه ها را به میدان کشاند و به همه تجربه ها فراخوان دهد. بی شک بدون مشارکت موثر و واقعی مردم، حل
مشکلاتحاد اقتصادی کشور، میسور نیست.
وزارتخانه های این دیار، علیرغم ظاهرشان، بر مردم سالاری استوار نیستند و فرآیند مشارکت موثر کارشناسیدر تصمیم سازی، در آنها مختل است. فرآیند مشارکت عمومی را، دولت و مجلس، به ویژه تیم اقتصادی دولت باید بنحو شایسته در تصمیم سازی تجربه کند.
همانطوریکه اقتصاد مولد آلمانبا تغییر سیاست های اقتصادی جنگی به سیاست های پیشروانه و تولید محور از ویرانه های جنگسر بر آورد، در ایران نیز، با رقابتی کردن فضای اقتصادی کشور، توجه عملی به رویکردهای صنعتی مدرن و تدوین سیاست های داخلی پایدار و مقاوم و ... می توان این موفقیت را تجربه کرد.
در شرایط فعلی، بقای شرافتمندانه کشورها، مستقیماً به توانمندی اش در علم و تکنولوژی بستگی دارد فلذا دولتمردان از دیدگاه عالمان جوان و سالخورده اقتصاد، بایستی بجد بهره های کافی و وافی، بگیرند.
عموم صاحب منصبان حکومت، برخلاف قانوناساسی، برخلاف اراده عمومی و توصیه های همه بزرگان مبنی بر رعایت صرفه جوییو جلوگیری از ریخت و پاش، در تصویب بودجه های کشور، سیاستی برخلاف سیاست های کلان نظام دایر بر هدایت بودجهبه نفع طبقات کم درآمدملت و محرومیت زدایی در کشور، نباید گزینش کنند و جلوی میدان داری خواص غیر ضرور را، در تاراج منابع خزانه کشور بگیرند.
دولت و نمایندگان ملت بایستی همه اهتمام خویش را، در حل مشکلات معیشتی عموم ملت و حل معضلات اقتصادی جامعهبه ویژه در بحث تورم، گرانیو بیکاریآحاد مردم مصروف سازند.
اقتصاد مقاومتیکه همانا مقاومتی پویا در رسیدن به اهداف ملک و ملت است بجد مورد پیگیری قرار گیرد.
بی تردید توسعه پایدارو متوازن در بخش های مختلف جامعه با شناخت عموم پتانسیل ها مزیت های اقتصادی و سرمایه گذاریو بهره برداری از آنها بطور عام و با شکل گیری توسعه پایدار در منابع حیاتی آب کشور، بطور خاص، امکان پذیر است و این وقتی میسر است که ضمن مطالعه پیرامون میزان و نحوه برداشت از آب مناطق، مطالعه لازم جهت حفظ اکوسیستم و تامین آب شرب و کشاورزی استان های کشورنیز صورت پذیرد. طرح آمایش سرزمینی هم، نه صرفاً، با توجه به چند شهر و قطبی نمودن کشور، که باعث تشدید مشکلات کشور گردیده است، بلکه با توجه به استعدادها و قابلیت های عموم شهرستان ها و استفاده بهینه و تخصیص عادلانه منابع محدود کشور جهت به فعالیت درآوردن پتانسیل های بالقوه آنها، صورت پذیرد تا استعدادهای نهفته و عظیم، را در شهرستان های کشور، بتوان بارور نمود.
کمال الدین پیرموذن 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست داخلی
سیاست داخلی

آخرین اخبار

فرمول یک«نرگس کلباسی» چهره مردمی برتر سال ۹۷ شد
با پایان رای گیری طرح انتخاب چهره مردمی برتر که به همت برنامه «فرمول یک» برگزار شده بود، نرگس کلباسی با ۱ میلیون رای به عنوان چهره مردمی برتر سال ۹۷ معرفی شد.
پیام حزب ندای ایرانیان به‌مناسبت فرا رسیدن عید نوروز
حزب ندای ایرانیان خطاب به مسئولان تاکید کرد که در آغاز سالی که بر حسب فرمایش مقام معظم رهبری، سال "رونق تولید" نامیده شده و بررسی‌های اقتصادی و سیاسی، حکایت از ادامه اقدام‌های تعمدانه، خصمانه و اخلال گرایانه دشمن در جنگ اقتصادی دارد، به‌عنوان صاحب‌منصبان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران بکوشید که با اصلاح سیاست‌های اقتصادی، پیشگیری و مبارزه قاطع با فساد اقتصادی، ایرانی درخور شأن ایرانی بسازید.
مطالبات داروخانه ها و شرکت های دارویی فارس پرداخت شد
شیراز - ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: 137میلیارد تومان مطالبات داروخانه ها و شرکت های دارویی فارس در آخرین روزهای سال 97 پرداخت شد.
اورژانس قزوین در 1135 ماموریت نوروزی حضور یافت
قزوین - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی قزوین گفت: اورژانس 115 استان از 25 اسفندماه سال 97 تاکنون در یک هزار و 135 ماموریت شرکت کرده است.
«با احترام سال، تحویل شما» گذر از تهران تا شلمچه
برنامه تلویزیونی «با احترام تحویل سال شما» در سه بخش مختلف از تهران، خرمشهر و شلمچه به صورت زنده از شبکه شما پخش شد.
چهار پایگاه امداد و نجات هلال احمر دامغان در نوروز فعال است
سمنان- ایرنا- رئیس جمعیت هلال احمر دامغان گفت: چهار پایگاه امداد و نجات و 2 پایگاه راهنمای مسافران ویژه نوروز 98 در این شهرستان فعال است.
احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های جنوبی
سازمان هواشناسی پیرو اطلاعیه ۵ شنبه اول فرودین ۹۸ اخطار داد احتمال وقوع سیلاب و طغیان رودخانه‌ها در استان‌های جنوب فارس و ارتفاعات شمال هرمزگان وجود دارد.
نرگس کلباسی چهره مردمی برتر سال ۹۷ شد
با پایان رای‌گیری طرح انتخاب چهره مردمی برتر که به همت برنامه «فرمول یک» برگزار شده بود، نرگس کلباسی با ۱ میلیون رای به عنوان چهره مردمی برتر سال ۹۷ معرفی شد.
16محکوم ایرانی از تایلند و آذربایجان و به کشور منتقل شدند
تهران-ایرنا- معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و رئیس کمیته انتقال محکومان گفت: 16 نفر از محکومان ایرانی که سال ها دوران محکومیت خود را در زندان های جمهوری آذربایجان و تایلند می گذراندند با رایزنی وزارتخانه های دادگستری و امورخارجه به کشور منتقل شدند.
مهمترین اتفاق تلویزیون در سال ۹۷ ساخت طنز است
یوسف تیموری که بیشتر  در سریالهای طنز ایفای نقش می‌کند، درباره تکراری نبودن نقش‌های خود در مجموعه‌های نوروزی مطالبی را بیان  کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰
در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.
مطهری: موافق تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی نیستم
دریادار تنگسیری: تجهیزات موجود در نیروی دریایی سپاه ارتقا می‌یابد
سفارت ایران در تفلیس: مراقب کلاهبرداران باشید
جولان جزو سرزمین سوریه است و جز خاتمه اشغال هیچ راه حل دیگری ندارد
دیدار وزیران امور خارجه ایران و ترکیه در استانبول
رونق تولید با کاغذبازی‌های اداری محقق نمی‌شود- فرمایشات رهبر انقلاب در ابتدای سال سند بالادستی است- کانال مالی اروپا فریبنده است
حضور ظریف در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی در استانبول
نظر علی مطهری درباره تبدیل نظام ریاستی به پارلمانی
نوبخت: بودجه سال ۹۷ بدون کسری بسته شد
نوبخت: بودجه سال ۹۷ بدون کسری بسته شد