سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود، بهبود نمی یابد

13:41 ۹۰ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 133 0
سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود، بهبود نمی یابد

تهران - ایرنا – عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه میزان آن دوره به دوره کاهش پیدا خواهد کرد.

ایرنا

سید احسان قاضی زاده در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره بیانات رهبر انقلاب و لزوم پرهیز انسان از تلاش برای دستیابی به «ریاست» مگر در مواقع تکلیف، اظهار داشت: در یک ساختار برخی افراد تلاش می کنند تا خود را در معرض افکار عمومی قرار دهند تا بتوانند در جایگاهی قرار بگیرند، اما برای رسیدن به آن دست به هر اقدامی می زنند.
وی هزینه ها، شیوه های غیراخلاقی، ایراد تهمت و افترا، جنگ تبلیغاتی، شایعه سازی، فضاسازی های مسموم، هتک یکدیگر و جریان ها را از جمله شیوه ها برای رسیدن برخی به قدرت دانست و تصریح کرد: شیرینی قدرت برای این فراد تمام ناشدنی است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برخی افراد خود را چندین سال در انتخابات محک زده اند و مردم به هر دلیلی آن ها را کنار گذاشته اند، اما باز اصرار دارند که به هر نحو ممکن به جایگاهی برسند که این نشان دهنده شیرینی قدرت است.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه درس خارج فقه 27 آذر ماه گفتند: «دنبال کرسی‌های ریاست [بودن] ــ چه ریاست اجرائی، چه ریاست تقنینی؛ می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را می کُشند، اگر چنانچه راه پیدا نکنند به هر دلیلی یا مثلاً فرض کنید صلاحیتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد و غیره، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می زند که چرا نشد ــ عقل نیست، تدبیر نیست».
قاضی زاده در ادامه با اشاره به ساختار انتخاباتی مجلس اظهار داشت: برخی داوطلبین با دادن وعده های خاص، دروغ، کارهای غیرعملی یا اقداماتی که اصولا در صلاحیت یک نماینده مجلس نیست به دنبال کسب رای هستند.
وی افزود: وظیفه ما به عنوان نماینده مجلس تشرح وظایف و مسئولیت های یک نماینده برای افکار عمومی است تا اگر افرادی تلاش کردند برای کسب اعتماد، وعده های دروغین و یا ادعای انجام مطالبات غیرواقعی را مطرح کنند، مردم بدانند که در چارچوب وظایف و عملکرد یک نماینده مجلس نیست.
نماینده مردم فریمان در مجلس توضیح داد: مردم بدانند نباید توقعی که از یک نماینده مجلس در هر منطقه می رود هم اندازه توقع از یک رییس جمهوری و یا استاندار باشد، زیرا نماینده مزبور بودجه، اعتبار و قدرت اجرایی که یک رییس دولت و یا یک استاندار را در اختیار ندارد.
قاضی زاده تصریح کرد: این توقع عام از نماینده مجلس باعث شده که افرادی که می خواهند به هر دلیلی خود را داوطلب نمایندگی مجلس کنند، برای جلب رضایت از وعده های پوشالی استفاده کنند که این شیوه به ساختار نظام پارلمانی ما آسیب جدی وارد کرده است.
وی کسب اعتماد مردم از طریق وعده های غیرواقعی را ایراد اصلی ساختار نظام انتخاباتی در کشور دانست و تاکید کرد: نظام انتخاباتی ما برای مجلس شورای اسلامی باید کاملا تغییر کند زیرا بحث شایسته گزینی در ساختار انتخاب بسیار مهم است.
نماینده مردم فریمان در مجلس با بیان این که نمایندگی مجلس باید در ساختار قانون گذاری، نظارت و مطالبات ملی بتواند ایفای نقش کند، خاطرنشان کرد: به علت پایه رای محلی، طبعا نمایندگان برای کسب رای از شعارهای محلی استفاده کرده که این امر توقعات را بالا می برد و در نتیجه مسائل حاشیه ای ایجاد می شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس وعده ها، حاکمیت پول، تبلیغات، متینگ ها و کارناوال ها را از جمله روش ها برای کسب رای اعلام کرد و گفت: این اقدامات بعضا شان مجلس و جایگاه قانونگذاری را تنزل می دهد.
قاضی زاده به کمک های انتخاباتی برخی افراد خاص به داوطلبان نمایندگی مجلس اشاره کرد و گفت: این شیوه باعث می شود که نماینده مجلس پیگیری کننده امور تعدادی سرمایه گذار و نماینده این افراد باشد.
وی تاکید کرد: سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود نه تنها بهبود نمی کند بلکه میزان آن دوره به دوره کاهش پیدا خواهد کرد.
سیام**9314**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
امیرعبداللهیان: بلندی‌های جولان به سوریه برمی‌گردد
نیمی از منازل در آق قلا دچار آب گرفتگی شده است
نماینده اهواز: رونق تولید زمینه ساز رشد اقتصادی کشور است
وقت زیادی از مدیران ما در جلسات می گذرد
وقت زیادی از مدیران ما در جلسات می گذرد
کمالی پور: نگاه مثبت مردم موجب توجه بیشتر به شعار  «رونق تولید» خواهد شد
تحقق شعار سال در گرو تسهیل در امور تولیدکنندگان است
شعار امسال در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تبیین شده است
‌تکیه بر ظرفیت‌های داخلی راهکاری مناسب در جهت رونق تولید ملی است
باید در سال جدید از تولید بیشتر حمایت کنیم