سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود، بهبود نمی یابد

13:41 ۳۰ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 40 0
سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود، بهبود نمی یابد

تهران - ایرنا – عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه میزان آن دوره به دوره کاهش پیدا خواهد کرد.

ایرنا

سید احسان قاضی زاده در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره بیانات رهبر انقلاب و لزوم پرهیز انسان از تلاش برای دستیابی به «ریاست» مگر در مواقع تکلیف، اظهار داشت: در یک ساختار برخی افراد تلاش می کنند تا خود را در معرض افکار عمومی قرار دهند تا بتوانند در جایگاهی قرار بگیرند، اما برای رسیدن به آن دست به هر اقدامی می زنند.
وی هزینه ها، شیوه های غیراخلاقی، ایراد تهمت و افترا، جنگ تبلیغاتی، شایعه سازی، فضاسازی های مسموم، هتک یکدیگر و جریان ها را از جمله شیوه ها برای رسیدن برخی به قدرت دانست و تصریح کرد: شیرینی قدرت برای این فراد تمام ناشدنی است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برخی افراد خود را چندین سال در انتخابات محک زده اند و مردم به هر دلیلی آن ها را کنار گذاشته اند، اما باز اصرار دارند که به هر نحو ممکن به جایگاهی برسند که این نشان دهنده شیرینی قدرت است.
به گزارش ایرنا، رهبر معظم انقلاب اسلامی در جلسه درس خارج فقه 27 آذر ماه گفتند: «دنبال کرسی‌های ریاست [بودن] ــ چه ریاست اجرائی، چه ریاست تقنینی؛ می‌بینید برای نمایندگی مجلس بعضی خودشان را می کُشند، اگر چنانچه راه پیدا نکنند به هر دلیلی یا مثلاً فرض کنید صلاحیتش را تأیید نکنند یا رأی نیاورد و غیره، خودش را به آب و آتش و در و دیوار می زند که چرا نشد ــ عقل نیست، تدبیر نیست».
قاضی زاده در ادامه با اشاره به ساختار انتخاباتی مجلس اظهار داشت: برخی داوطلبین با دادن وعده های خاص، دروغ، کارهای غیرعملی یا اقداماتی که اصولا در صلاحیت یک نماینده مجلس نیست به دنبال کسب رای هستند.
وی افزود: وظیفه ما به عنوان نماینده مجلس تشرح وظایف و مسئولیت های یک نماینده برای افکار عمومی است تا اگر افرادی تلاش کردند برای کسب اعتماد، وعده های دروغین و یا ادعای انجام مطالبات غیرواقعی را مطرح کنند، مردم بدانند که در چارچوب وظایف و عملکرد یک نماینده مجلس نیست.
نماینده مردم فریمان در مجلس توضیح داد: مردم بدانند نباید توقعی که از یک نماینده مجلس در هر منطقه می رود هم اندازه توقع از یک رییس جمهوری و یا استاندار باشد، زیرا نماینده مزبور بودجه، اعتبار و قدرت اجرایی که یک رییس دولت و یا یک استاندار را در اختیار ندارد.
قاضی زاده تصریح کرد: این توقع عام از نماینده مجلس باعث شده که افرادی که می خواهند به هر دلیلی خود را داوطلب نمایندگی مجلس کنند، برای جلب رضایت از وعده های پوشالی استفاده کنند که این شیوه به ساختار نظام پارلمانی ما آسیب جدی وارد کرده است.
وی کسب اعتماد مردم از طریق وعده های غیرواقعی را ایراد اصلی ساختار نظام انتخاباتی در کشور دانست و تاکید کرد: نظام انتخاباتی ما برای مجلس شورای اسلامی باید کاملا تغییر کند زیرا بحث شایسته گزینی در ساختار انتخاب بسیار مهم است.
نماینده مردم فریمان در مجلس با بیان این که نمایندگی مجلس باید در ساختار قانون گذاری، نظارت و مطالبات ملی بتواند ایفای نقش کند، خاطرنشان کرد: به علت پایه رای محلی، طبعا نمایندگان برای کسب رای از شعارهای محلی استفاده کرده که این امر توقعات را بالا می برد و در نتیجه مسائل حاشیه ای ایجاد می شود.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس وعده ها، حاکمیت پول، تبلیغات، متینگ ها و کارناوال ها را از جمله روش ها برای کسب رای اعلام کرد و گفت: این اقدامات بعضا شان مجلس و جایگاه قانونگذاری را تنزل می دهد.
قاضی زاده به کمک های انتخاباتی برخی افراد خاص به داوطلبان نمایندگی مجلس اشاره کرد و گفت: این شیوه باعث می شود که نماینده مجلس پیگیری کننده امور تعدادی سرمایه گذار و نماینده این افراد باشد.
وی تاکید کرد: سطح مجلس با ساختار نظام انتخاباتی موجود نه تنها بهبود نمی کند بلکه میزان آن دوره به دوره کاهش پیدا خواهد کرد.
سیام**9314**1535


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روش‌های نگهداری کاکتوس در زمستان
کاکتوس‌ها هم مثل هر گیاه دیگری با کاهش دما و طول روز فعالیت‌شان به حداقل ممکن می‌رسد؛ بعضی هورمون‌ها در آن‌ها افزایش می‌یابد و بعضی دیگر کاهش و با همین اتفاقات به اصطلاح به خواب می‌روند.
جهانبخش: گلزنی ‌نه، مهم قهرمانی است
ریش‌قرمز دوباره بازگشته و اتفاقا با قدرت هم به میادین بازگشته است. تیم‌ملی ایران با درخشش جهانبخش از پس عمان هم برآمد تا حریف چین در مرحله بعدی جام ملت‌ها شود.
دژاگه: خوشحالم، چون گل حساسی زدم
بدون‌شک باید او را عصای دست کی‌روش در جام ملت‌های آسیا معرفی کنیم.
یزدانی: لیپی می‌تواند دست کی‌روش را بخواند
چهار بازی و چهار برد برای تیم ملی کشورمان؛ این عملکرد خوبی است که باعث شد امیدهای قهرمانی در آسیا بعد از چهار دهه، در دل مردم بیشتر و بیشتر شود.
فنونی‌زاده: دلم به حال هواداران استقلال می‌سوزد!
پیشکسوت استقلال با ابراز نگرانی از وضع موجود تیم محبوبش گفت: تیمی که با بدنسازی ناقص به مسابقات برود بازیکنان مصدوم زیادی خواهد داشت.
اردوی قطر مفید بود یا اردوی ترکیه؟
شرایط آب و هوایی خوب کشور قطر در این فصل از سال سبب می‌شود حتی تیم‌های معروف خارجی برای برگزاری اردو‌های تدارکاتی خود به این کشور سفر کنند.
برانکو در نیم‌فصل دوم باید نیمکتش را مهار کند
پیشکسوت پرسپولیس به خبرورزشی گفت: تیم‌های مدعی در لیگ زیاد هستند، ولی پرسپولیس شخصیت قهرمانی ویژه‌ای دارد.
5 فرد گریان در عالَم- از حضرت آدم(ع) تا امام سجاد(ع)
امیر المومنین در حدیثی از افراد گریان در عالم می گویند.
بازگشت بازیگر مشهور ایرانی به سینماها با ظاهری کاملا متفاوت- عکس
سخنگوی شورای صنفی نمایش از اکران «پارادایس» به کارگردانی علی عطشانی خبر داد.
کمک‌های اولیه برای شکستگی‌ها و صدمات اسکلتی بدن
شکستگی‌ها یکی از شایع‌ترین موارد اورژانس‌های پزشکی است و نیاز بـه توجـه ویـژه امـدادگران بـرای آمـوزش برخـورد بـا مصدومان دچار شکستگی دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سکوت رسانه‌های بیگانه در قبال اعتراف جاسوسان پیشانی سفید
رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه که معمولا به بازتاب‌های رسانه‌ای جاسوسان غرب واکنش نشان می‌دادند ودر مقام وکیل مدافع آنها اقدام می‌کردند،در مواجهه باپخش تصاویر جدیدازاعترافات این جاسوس‌ها سکوت پیشه کردند.
روسیه در نشست ضد ایرانی لهستان شرکت نمی کند
بنا بر اعلام وزیر امور خارجه لهستان، روسیه اعلام کرده است که در نشست ضد ایرانی ورشو شرکت نخواهد کرد.
بودجه آب و برق به نحو احسن تامین شد
معاون وزیر نیرو گفت: اگرچه محدودیت‌های بسیاری در حوزه آب و برق وجود دارد، اما رقم تعیین شده برای بودجه وزارت نیرو بیانگر آن است که دولت نگاه ویژه‌ای به بخش آب و برق کشور داشته و این مساله می‌تواند راهگشای بسیاری از مشکلات فعلی باشد.
سوال ۷ نماینده مجلس در مورد پرونده «سکه ثامن» تقدیم هیات رئیسه شد
مالیات آستان قدس رضوی برای تکمیل و تجهیز مدارس اختصاص می‌یابد
اعلام وصول طرح سهمیه بندی بنزین-ارجاع ۱۹ ایراد cft به مجمع-پاسخ‌های قانع کننده زنگنه و...
وحدتی: دستگاه‌ها دستاوردهای انقلاب را برای مردم تبیین کنند
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت برادر مهدی فضائلی
لطفی: از اطلاعات فرهنگیان در نرم افزارˮسیناˮ سوءاستفاده می‌شود
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
افزایش بودجه کمیته امداد و بهزیستی اضطراری در مجلس مورد توجه قرار گیرد
نماینده اهر: هر ایرانی باید یک شغل دولتی داشته باشد
چرا کالاها ارزان به دست مردم نمی‌رسد؟