ظریف: مشکل منطقه ما عربستان سعودی است

15:02 ۲۹ روز و ۱ ساعت پیش افکار نیوز 58 0
ظریف: مشکل منطقه ما عربستان سعودی است

وزیر امورخارجه کشورمان گفت: برای چهل سال سیاست‌های عربستان نتایجی معکوس نسبت به انتظارت آنها داشته است.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان با هفته نامه لوپوئن فرانسه درباره موضوعات مختلف بین‌المللی گفت‌وگو کرده است.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار لوپوئن مبنی بر اینکه آیا امروز می‌توان از ائتلاف جدیدی در خاورمیانه بین تهران، دوحه و آنکارا در برابر محوری از واشنگتن، تل آویو و ریاض سخن گفت، عنوان کرد:ما هیچ وقت به دنبال درگیری با هیچ کس نبوده ایم. جمهوری اسلامی ایران همواره مدافع همکاری با همه کشور‌های منطقه خلیج فارس بوده است. برعکس، عربستان سعودی بوده است که به دنبال درگیری با ایران در خاورمیانه می‌باشد و این کار را با حمله به یمن و یا محاصره (اقتصادی) یمن انجام داده است. وقتی همسایه قطری ما با بسته شدن راه‌های ارتباطی اش مواجه شد، ما تلاش کردیم از اینکه مردم قطر از نیاز‌های اولیه شان برای زندگی محروم شوند، مانع شویم. این دقیقا همان چیزی است که ما در سال ۱۹۹۰ زمانی که کویت از سوی عراق مورد حمله قرار گرفت انجام دادیم. اگر کسی در آینده همچنین این اقدامی را نیز در خصوص عربستان انجام دهد، واکنش ما همین خواهد بود.
عربستان قصد داشت با اعمال فشار قطر را وادار به قطع رابطه با ایران کند/چهل سال است که سیاست‌های عربستان سعودی نتایج معکوسی داشتهوی درباره ناکامی عربستان در اعمال فشار بر قطر برای قطع رابطه با ایران، توضیح داد: عربستان سعودی قصد داشت با تحریم‌های زمینی، هوایی و دریایی کشور قطر توسط محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به دنبال اعمال فشار بر این امیرنشین بوده است تا با ایران قطع رابطه کند، اما با نتیجه برعکس آن مواجه شد: چهل سال است که سیاست‌های عربستان سعودی نتایج معکوسی به نسبت آنچه که انتظار داشته است، می‌دهند. به یاد داشته باشید که عربستان سعودی (در سال‌های جنگ عراق با ایران که از ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ طول کشید- توضیح سردبیر) ۷۵ میلیارد دلار کمک به صدام حسین داد. صدام در ادامه چه کرد؟ از همان تسلیحاتی که به او داده شده بود، علیه خود آن‌ها استفاده کرد (جنگ اول خلیج در سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ – توضیح سردبیر) این سیاست از همان ریشه اشتباه است. چرا که ما شاهدیم که عربستان سعودی در لبنان، سوریه، عراق، یمن، افغانستان و قطر هم، همان اشتباه را تکرار می‌کند! این بدین معنا است که به دلیل خصومت هایش با ایران، ریاض سیاست‌هایی را در خصوص هرکدام از این کشور‌ها دنبال کرده است که نتیجه معکوس داشته و به سوی خود ریاض برگشته اند.
عربستان تلاش ایران را از خاورمیانه محو یا حداقل منزوی کندظریف درباره روابط ایران با کشورهای منطقه گفت: مشکل منطقه ما عربستان سعودی است. این کشور تلاش دارد با حمایت آمریکا، فرانسه و انگلیس، ایران را از خاورمیانه محو یا حداقل منزوی نماید. عربستان در هر جایی که اقدامی را انجام می‌دهد فقط با انگیزه خصومت با ایران است. در حالی که این سیاست هیچ نتیجه‌ای نداده است. آنچه بر سر منطقه آمده است نتیجه اقدامات ما نیست بلکه نتیجه آن چیزی است که ریاض انجام میدهد. آنچه که به ما مربوط می‌شود این است که مدت‌ها است به این نتیجه رسیده ایم که ما نمی‌توانیم عربستان سعودی را از خاورمیانه حذف کنیم. چون بحث بر سر یک قدرت منطقه‌ای است که نمی‌تواند، حذف شود. ما هیچ وقت به دنبال حذف هیچ کشوری نبوده ایم. برعکس، این سعودی‌ها بوده اند که به دنبال صدمه زدن به ما هستند، ولی چون موفق نمی‌شوند، ما را به توسعه طلبی متهم می‌کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار لوپوئن مبنی بر اینه "شما تایید می‌کنید که هیچ وقت به دنبال حذف هیچ کشوری نبوده اید. ولی آیت الله خمینی در سال ۱۹۷۹ اعلام نکرد که"آل سعود" مشروعیت خادم الحرمین الشریفین" یعنی مکه و مدینه به عنوان دو مکان مقدس اسلام را ندارد؟"، اظهار کرد: ببینید امروزه این دنیا است که این موضوع را تایید می‌کند. امروزه کشور‌های مختلفی این موضوع را بیان می‌کنند که عربستان سعودی قادر به مدیریت مکه نیست. ما اندکی قبل از بقیه جهان این را متوجه شدیم. در مقابل، ما هیچ وقت اقدامی علیه دولت عربستان سعودی انجام ندادیم. ایران سالانه هشتاد هزار زائر برای حج می‌فرستد که یکی از بزرگترین اعزام‌های زوار در دنیا است.
وی درباره برنامه موشکی ایران و نگرانی کشورهای غربی در این رابطه، توضیح داد: اول اینکه برنامه موشکی ایران هیچ چیز غیر قانونی در خود ندارد. هیچ چیزی وجود ندارد که خلاف این را ثابت کند. پیش از این، قطعنامه ۱۹۲۹ از ایران می‌خواست این فعالیت‌ها را متوقف کند، ولی این متن هم دیگر وجود ندارد.
کشوری که بمب اتمی نداشته باشد، نمی‌تواند حامل‌های این بمب‌ها را هم داشته باشدظریف در ادامه درباره ادعاهایی مبنی بر اینکه برخی بر این باورند که موشک‌های ایران توانایی حمل سلاح اتمی باشند و آزمایش‌هایی که ایران انجام میدهید بر خلاف" روح توافق هسته‌ای " است، تصریح کرد: قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل (که توافق هسته‌ای ایران را تایید کرد- توضیح سردبیر)، در هیچ موردی از " روح " یا هر چیزی دیگری در این باره حرف نمی‌زند. متن قطعنامه از ایران می‌خواهد (ولی ایران را ملزم نمی‌کند – توضیح سردبیر) موشک حامل کلاهک هسته‌ای نسازد. ما برنامه هسته‌ای (نظامی) نداریم. در عین حال، هدف توافق هسته‌ای ایجاد اعتماد (بین روسیه، چین، امریکا، فرانسه، انگلیس، آلمان و جمهوری اسلامی ایران است) تا ایران به سلاح اتمی مجهز نشود. در نتیجه، کشوری که بمب اتمی نداشته باشد، نمی‌تواند حامل‌های این بمب‌ها را هم داشته باشد. چرا که اگر شما به ساخت سلاح‌های کشتارجمعی علاقه‌مند باشید دیگر روی موشک‌های دقیق (نقطه زن) سرمایه گذاری نمی‌کنید. زیرا موشکی که کلاهک هسته‌ای حمل می‌کند، می‌تواند در یک یا ده کیلومتری هدف اش هم برخورد و عمل کند؛ بنابراین موشکی که ما توسعه می‌دهیم برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای نیستند.
وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به این سوال که "امانوئل ماکرون به دفعات نگرانی‌هایی که برنامه موشکی (ایران) برای غرب ایجاد می‌کند را خاطر نشان کرده و همچنین واهمه کشور‌های منطقه را نیز بازگو کرده است. وی علاقمند است که این موضوع در یک توافق گسترده (فراگیر) با ایران مورد بررسی قرار گیرد؟" گفت: فرانسه هر سال میلیارد‌ها دلار اسلحه به امارات متحده عربی و عربستان سعودی می‌فروشد. فقط آمار‌های مربوط به خاورمیانه را ببینید. سال گذشته خرید‌های تسلیحاتی امارات متحده عربی بالغ بر ۱۴ درصد کل خرید‌های منطقه بوده است؛ و خرید‌های نظامی عربستان سعودی نیز به ۳۱ درصد کل خرید‌های تسلیحاتی منطقه رسیده است در حالیکه ایران تنها یک درصد از این خرید‌ها را تشکیل می‌دهد!. بعد هم بیایید روی بودجه نظامی هر کشور متمرکز شوید. سال گذشته بودجه نظامی امارات متحده عربی بالغ بر ۲۲ میلیارد دلار بوده است در حالی که بودجه نظامی عربستان به ۶۹ میلیارد دلار رسیده است. در حالی که بودجه نظامی ایران زیر ۱۶ میلیارد دلار است. خوب الان نسبت بودجه نظامی بر اساس جمعیت (سرانه) را حساب کنید.
ایران در خاورمیانه دارای کمترین بودجه نظامی استظریف گفت: بالاترین میزان در منطقه متعلق به امارات است یعنی ۲۵۰۰ دلار هزینه نظامی برای هر نفر از جمعیت کشور. این رقم برای عربستان بیش از دو هزار دلار برای هر نفر است در حالیکه در ایران این رقم ۱۵۰ دلار است! این آمار‌ها به چه معنی است؟ از منظر درصد بندی خرید‌های تسلیحاتی یا بودجه نظامی سرانه، کشوری هستیم که کمترین رقم‌ها را بخود اختصاص داده است. از بعد بودجه نظامی جهانی نیز در رده کشور‌های دارای کمترین بودجه نظامی در منطقه خاورمیانه هستیم و (اما) در حال حاضر سوال این است که آیا فرانسه آمادگی دارد به ایران هوپیما‌هایی های پیشرفته‌ای را که به عربستان یا به امارات می‌دهد، بفروشد تا ما هم بتوانیم از خودمان دفاع کنیم؟ یا شاید هم آقای ماکرون به این موضوع خیلی ساده که ما نیز بتوانیم از خودمان دفاع کنیم، علاقه‌ای نداشته باشد؟
وی در ادامه گفت: آقای نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل که به نیروگاه هسته ای"دیومنا" رفته بود یعنی جایی که تسلیحات هسته‌ای (اسرائیلی – توضیح سردبیر) ساخته می‌شود و در آنجا اعلام کرد که ایران را نابود خواهد کرد. وی نگفت که" کشورما باید نابود شود "بلکه گفت" کشورما را نابود خواهد کرد ". چرا آقای ماکرون به این موضوع واکنشی نشان نداد؟ چرا هیچکس در فرانسه در باره این سخنان بپا نخواست؟ (واکنشی نشان نداد). اما درباره آنچه که به ما مربوط می‌شود... ما چه موقع گفتیم که اسرائیل را نابود می‌کنیم؟ فقط یک نفر را پیدا کنید و به ما نشان دهید که این حرف را زده باشد. هیچ کس چنین حرفی نزده است.
در ادامه خبرنگار لوپوئن از ظریف پرسید که آیا منظورش رئیس جمهور پیشین ایران، محمود احمدی نژاد است، گفت: نه، وی نیز چنین حرفی نزده است. وی حرف امام (خمینی) را یادآوری کرد که گفته بود: " اسرائیل از صفحه روزگار محو خواهد شد ". وی نگفته بود که " می‌خواهد آنرا نابود کند! ". وی گفته بود که اسرائیل با این سیاست‌هایی که دنبال می‌کند به این سرنوشت مبتلا خواهد شد.
وزیر امور خارجه کشورمان در رابطه با برخی اظهارات مبنی بر اینکه بسیاری از کارشناسان در خصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه هیچ وقت تا به این حد قدرتمند نبوده است، اتفاق نظر دارند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (ارتش ایدئولوژیک رژیم – توضیح سردبیر) به این مباهات کرده اند که بر چهار پایتخت عربی (دمشق، بغداد، بیروت و صنعا) دست گذاشته اند. (سلطه دارند)، توضیح داد: این حرف‌ها اشتباه هستند؛ این حرف نوعی اهانت به کشور‌های منطقه است. هرکسی این حرف را زده باشد، اشتباه گفته است. یکی از دلایلی که ایران در منطقه نفوذ دارد دقیقا به همین خاطر است که به این اطمینان رسیده ایم که این مردم منطقه هستند که باید قدرت را به دست بگیرند. دلیل دوم هم این است که دیگران هم سیاست‌های اشتباهی را مرتکب شده اند. ما علاقه‌ای به کنترل منطقه نداریم. در عراق، ما تاثیر گذارهستیم، زیرا که زمانی که صدام بر قدرت بود از او حمایتی نکردیم بلکه از مردم عراق حمایت کردیم.
رییس دستگاه دیپلماسی کشور ادامه داد:ما در سوریه حضور داریم، زیرا به داعش نمی‌خواستیم کمک کنیم. ما در لبنان هستیم، زیرا این ما نبودیم که سعد حریری نخست وزیر لبنان را به زندان انداختیم (زمانی که وی در نوامبر ۲۰۱۷ به اسارت گرفته شده بود). ما در یمن هستیم، زیرا ما این ما نیستیم که این کشور را بمباران می‌کند. (عربستان در راس ائتلافی از کشور‌ها قرار دارد که از سال ۲۰۱۵ علیه شورشیان حوثی یمنی مورد حمایت تهران وارد عمل شده است- توضیح سردبیر). این واقعیت امر است. باید از عاملین این اقدامات پرسید که چرا چنین سیاست‌های زیان باری را در خاورمیانه انجام میدهند؟ در خصوص ایران نیز به من بگویید که چه تصمیم بدی در منطقه گرفته ایم؟ آیا این ما هستیم که از داعش دفاع کردیم؟ آیا این ما بودیم که جبهه النصره (شاخه سابق القاعده در سوریه – توضیح سردبیر) را بوجود آوردیم؟ آیا این ما بودیم که سعد حریری را به اسارت گرفتیم؟ کدام یک از این اقدامات از سوی ایران انجام شده است که آقای ماکرون اینقدر از ما نگران است؟ منطقی‌تر این بود که رئیس جمهور شما دیداری با دوستان شان داشته باشند و گوش آن‌ها را بکشند تا رفتار شان را عوض کنند.
وی درباره تاثیرات تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران، اظهار کرد: این تحریم‌ها آثاری زیانبار روی زندگی انسان‌ها دارند. ولی در هر حال، خیلی کمتر از آن چیزی بوده است که مردم هراس آنرا داشتند. بعد از دور دوم تحریم ها، دولت تدابیری را برای بالا بردن ارزش ریال ایران در برابر دلار به کار گرفته که در نوع خود یک موفقیت بوده است. (ریال ایران از ابتدای سال جاری هفتاد درصد ارزش خود را از دست داده بود – توضیح سردبیر). با گذشت زمان شاهد موفقیت‌هایی خواهیم بود؛ ولی آمریکایی‌ها یک هدف مشخص و دقیق از این تحریم‌ها دارند. یکی از این اهداف، اعمال فشار روی مردم است؛ لذا باید از این که نشان میدهند در کنار مردم ایران هستند دست بردارند. هدف دیگر تغییر سیاست‌های ما است که به این هدف نخواهند رسید.
دولت ترامپ تلاش می‌کند جمعیت ایران را زیر فشار قرار دهد و مردم علیه دولت بپا خیزند/این موضوع هیچ وقت اتفاق نخواهد افتادظریف در پاسخ به این سوال که "خروج آمریکا از توافق هسته‌ای یک بحران اقتصادی و همچنین نارضایتی‌های مردمی برای کشور بوجود آورد. با این حال وقتی ما از ایرانی‌ها می‌پرسیم که چه کسی مسئول این وضعیت است آن‌ها رژیم شما را مقصر می‌دانند. متوجه این قضیه هستید؟" گفت: مردم مشکلاتی را می‌بینند که متوجه زندگی روزمره آنان است و از خود می‌پرسند که چرا دولت آن‌ها را حل نمی‌کند. این نشان دهنده پختگی مردم ما است که بخود می‌گویند به رغم سیاست‌های اشتباه آمریکایی ها، این ایرانی‌ها هستند که خودشان مشکلاتشان را حل می‌کنند. مردم از دولت انتظارات فراوانی دارند. مردم نمی‌پذیرند که دولت همه این مشکلات را به گردن خارجی‌ها بیاندازند. به نظر من این تغییر مثبت است. ولی واقعیت این است که دولت آقای ترامپ تلاش می‌کند جمعیت ایران را زیر فشار قرار دهد و مردم علیه دولت بپا خیزند. ولی این موضوع هیچ وقت اتفاق نخواهد افتاد.
وزیر امور خارجه در ادامه در رابطه با اقدامات گروه۱ +۴ پس از خروج آمریکا از برجام، تصریح کرد: من فکر می‌کنم که اروپایی‌ها تلاش‌هایی کرده اند، ولی آمادگی این را ندارند که بهای آنرا بپردازند. آن‌ها می‌خواهند شنا کنند بی آنکه خیس شوند.
وی در رابطه با چالش‌های اخیر روابط ایران- فرانسه و در پاسخ به این سوال که "ورای پرونده هسته ای، روابط فرانسه و ایران، بعد از سوء قصد خنثی شده علیه تجمع سازمان مجاهدین خلق ایران (گروه اوپوزیسیون جمهوری اسلامی – توضیح سردبیر) در ویل پنت و اتهام به ایران که این کار به سفارش آن صورت گرفته است. تا حد زیادی دچار مشکل شده است. فرانسه در تهران سفیر ندارد و هیچ نماینده‌ای هم از تهران در پاریس حضور ندارد. آیا می‌توان از بحران (در روابط) سخن گفت؟" توضیح داد: نه، ما روابط مان با هیچ بحرانی مواجه نیست. دیالوگ خوبی بین دو کشور وجود دارد اگر چه اختلاف نظر‌هایی هم هست. در خصوص آنچه که به ما مربوط می‌شود، فکر می‌کنیم که فرانسه نباید به عنوان پناهگاه تروریست‌ها مورد استفاده قرار گیرد (تهران بر این نظر است که مجاهدین خلق تروریست می‌باشند- توضیح سردبیر). کسانی که بیش از ۱۲۰۰۰ سوء قصد تروریستی در خاک ایران انجام داده اند و خون بسیاری از مردم ایران را به زمین ریخته اند. ولی این را هم تکرار می‌کنم که روابط ما با فرانسه خوب است و امیدواریم که بهتر هم خواهد شد.
ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار لوپوئن مبنی بر اینکه " شما دیپلمات بسیار معروف و محبوبی هستید که تلاش فراوانی را برای به دست آوردن توافق هسته‌ای انجام دادید که اجازه داد کشورش زمانی با" شیطان بزرگ آمریکایی" نزدیک‌تر شود. ولی ایران یک چهره دیگر هم دارد یعنی همان چهره‌ای که نگران کننده‌تر است یعنی چهره قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی خارجی (عملیات برون مرزی) سپاه پاسداران که رهبری نیرو‌های حامی ایران در سراسر خاورمیانه را به عهده دارد. تصویر حقیقی ایران کدام است؟" توضیح داد: هر کدام از ما ایران هستیم. ایران یک کشور دیکتاتوری نیست که فقط یک نفر به اسم آن حرف بزند. ایران کشوری است همچون فرانسه. یک دمکراسی است یا جریان‌های مختلفی که (می‌آیند) و عبور می‌کنند و نظرات مختلفی در باره مسایل دارند. ولی این مهمترین بخش موضوع نیست. وقتی ما توافق هسته‌ای را مورد مذاکره قرار می‌دادیم آن‌ها (یعنی آمریکایی‌ها – توضیح سردبیر) می‌گفتند که ما نمی‌توانیم این توافق را اجرا کنیم. در حالیکه سه سال است که ایران به آن احترام گذاشته است. 
افراد بسیاری در کشور ما مخالف متن این توافق هستند، افرادی که قدرت هم دارند و صدایشان هم شنیده می‌شود، ولی شما می‌بینید که دولت تا الان به آنچه که در باره آن متعهد شده بود پایبند باقی مانده است. به جای مخفی شدن در پشت حرف‌هایی از این نوع، بعضی‌ها (آمریکایی‌ها – توضیح سردبیر) باید به حرف هایشان پایبند باشند؛ و آن وقتی سخن بگویند که ما به وعده هایمان عمل نکرده بودیم. 
در پایان، محمدجواد ظریف در پاسخ به این سوال که آیا به ریاست جمهوری ایران فکر می‌کند یا خیر، با قاطعیت جواب داد که به هیچ وجه در این فکر نیست.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اپلیکیشنی برای کمک به افزایش مشارکت در اینستاگرام
ایتنا- با توجه به اهمیت اینستاگرام و فضای تبلیغاتی خوبی که در آن برای کسب و کارها و افراد مختلف وجود دارد، اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که به کاربران کمک می‌کنند که کارهای مختلفی در اینستاگرام انجام دهند. “Planagram Agency Plan”، به کاربران کمک می‌کند که مشارکت خود در اینستاگرام را بالا ببرند.
مالیات آستان قدس برای تکمیل و تجهیز مدارس
یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از مصوبه این کمیسیون مبنی بر اختصاص مالیات وصولی از آستان قدس رضوی و موسسات و بنگاههای اقتصادی زیرمجموعه نیروهای مسلح و ستاد اجرایی فرمان امام برای تکمیل و تجهیز مدارس خبر داد.
افزایش ارزش افزوده صنایع با  کمک فناوری زیستی
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری تاکید کرد: استفاده از فناوری زیستی در صنایع می‌تواند ارزش افزوده صنعت را افزایش و هزینه‌ها را کاهش دهد. در نهایت نیز می‌تواند ظرفیت صادرات در کشور را بالا ببرد.
زنگنه:  افزایش ۸۳ درصدی تولید بنزین در کشور بی‌سابقه بوده است
وزیر نفت با بیان اینکه از مهرماه هیچ بنزینی وارد کشور نشده است، گفت: افزایش ۸۳ درصدی تولید بنزین در کشور بی‌سابقه بوده است.
افشای اقدامات سعودی در شرق یمن؛ تبدیل فرودگاه به بازداشتگاه
در بخشی از گزارشی که درباره اقدامات و تعرض‌های نیروهای سعودی در استان «المهره» یمن فاش شده، آمده این نیروها یک فرودگاه را تبدیل به بازداشتگاه کرده و به طرف‌های رسمی اجازه بازدید از آن را نمی داده‌اند.
ضرورت توجه به پارادایم‌های علمی جدید در بازنگری رشته‌های تحصیلی
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در مورد متناسب‌سازی دروس هم باید ببینیم تغییرات بنیادین حوزه علم چیست؟ در بازنگری رشته‌های تحصیلی باید حداقل به پارادایم‌های علمی جدید توجه شود و الا تغییرات شکلی خواهد بود.
ترس آمریکا از اسلام، حجاب و خبرنگار بودن ˮمرضیه هاشمیˮ است
جبار سعیداوی گفت: اینکه یک زن حجاب داشته باشد و در کسوت خبرنگاری مقابل دوربین ظاهر شود، سیاستمداران آمریکایی را بسیار نگران می کند، چرا که این زن می تواند زنان آمریکایی را آگاه کرده و آنها را از قید مسائل جنسی و مادی برهاند.
کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان احضار شد
کاردار ایران در آلمان در ارتباط با ادعاها درباره جاسوسی ایران از این کشور، احضار شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
زیباکلام دوست دارد در جهل بماند؟
مالیات آستان قدس برای تکمیل و تجهیز مدارس
زنگنه:  افزایش ۸۳ درصدی تولید بنزین در کشور بی‌سابقه بوده است
سابقه روابط ایران و لهستان
ترس آمریکا از اسلام، حجاب و خبرنگار بودن ˮمرضیه هاشمیˮ است
کاردار ایران به وزارت خارجه آلمان احضار شد
واکنش دیرهنگام ابتکار به دستگیری مرضیه هاشمی
پیام خانواده و دوستان مرضیه هاشمی به دادگاه آمریکایی
مقابله پدافند هوائی سوریه با حمله ارتش اسرائیل
با حقوق روزانه در دوران پهلوی چه‌کارهایی می‌شد کرد؟ +فیلم