ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت

10:54 ۲۱۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 277 0
ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت

بیروت-ایرنا-'وسیم بزی' تحلیلگر و روزنامه نگار لبنانی در گفت و گو با ایرنا گفت که 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در حالی از خروج نیروهای کشورش از سوریه خبر داد که گزینه دیگری پیش روی او نبود و تحولات سوریه هیچ دستاورد و نفع استراتژیکی برای آمریکایی ها نداشت.

ایرنا

وی در عین حال گفت که این تصمیم به موقعیت نیروهای همپیمان آمریکا در سوریه یعنی کردها آسیب و به اعتبار آمریکا لطمه خواهد زد.
بزی اسرائیل را نیز یکی از طرف هایی دانست که از خروج آمریکا از سوریه زیان خواهد دید.
متن کامل گفت و گو با این تحلیلگر لبنانی در ادامه می آید:

*ایرنا: آیا عقب نشینی آمریکا از سوریه تصمیمی جدی است یا تنها یک مانور است؟
بزی: استعفای جرج ماتیس وزیر دفاع اثبات کرد که ترامپ تنها دست به یک مانور نزده است. او از ماه ها پیش این مساله را اعلام کرده بود اما به دلیل فشارهایی که جریان نظامی در دولت وارد کرد، او از تصمیش عقب نشینی کرد. اما امروز خروج ماتیس از صحنه به معنای اعتراض جریان نظامی به این تصمیم قاطعانه است.

*ایرنا: آیا می توان این تصمیم را خطای استراتژیک واشنگتن دانست؟
بزی: به نظر می رسد که ترامپ گمان ندارد که سوریه دستاوردی استراتژیک برای کشورش در منطقه داشته است. او معتقد است که موازنه قدرت به گونه ای است که به آمریکا اجازه بهره برداری از وضعیت سوریه به نفع خود را نمی دهد. در واقع ترامپ خواست جلوی ضرر و زیان به منافع آمریکا را بگیرد.

*ایرنا: چه کسانی از تصمیم ترامپ در خروج از سوریه آسیب می بینند؟
بزی: چهار طرف از این تصمیم بیشترین زیان را می بینند:
نخست خود ایالات متحده آمریکاست. رابرت فورد سفیر پیشین آمریکا در دمشق گفت که واشنگتن با این کار همپیمانان خود یعنی کردها را به حال خود رها می کند. به نظر می رسد این تصمیم باعث کاهش اعتماد به آمریکا می شود.
دوم کشورهای عرب همپیمان آمریکا هستند.
سوم اسرائیل است. وحشت اسرائیل و سخنان پی در پی نتانیاهو نشان می دهد که اسرائیلی ها عقبه استراتژیک خود را از بین رفته می بینند. عقب نشینی آمریکا از پایگاه التنف و اردوگاه البرکان به معنای آن است که راه زمینی میان سوریه و عراق اکنون باز و آزاد شده است.
چهارم معارضان سوری هستند که کشور خود را با اتکای به آمریکا ویران کردند.
این طرف های چهارگانه امروز در ناامیدی بزرگی قرار دارند. این تصمیم اعطای نمایندگی کامل از آمریکا به روسیه در سوریه است.

*ایرنا: آیا صحبت از شکست این طرف ها زود نیست؟ چرا که این تصمیم هنوز اجرا نشده و تردیدهای زیادی درباره آن وجود دارد.
بزی: به نظرم آمریکا از سوریه خارج شد چرا که گزینه دیگری نداشت. من اطلاعاتی درباره دیدار اخیری که بین روسیه و آمریکا و معارضان سوریه در ژنو به دعوت از شورای کلیساهای جهان برگزار شد دارم که نشان می دهد در این نشست دبیر اول سفارت آمریکا در سوئیس که نماینده کشورش در این نشست بود گفت که کشورش از بحران سوریه خارج می شود تا صحنه را واگذار به سه طرف روند آستانه (روسیه، ایران و ترکیه) که این مجموعه از داخل دچار فروپاشی است، بکند.

*ایرنا: آیا این محاسبه آمریکا محقق می شود و ما شاهد اختلافات روسیه و ترکیه و ایران هستیم؟
بزی: چنین چیزی غیرممکن است. سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترکیه‌ نشانه ای از پایداری روابط ترکیه و ایران دارد. حجم منافع مشترک میان ترکیه و روسیه و ایران به هیچ یک از طرف ها بویژه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اجازه نمی دهد که از روند آُستانه دوری گزیند و باعث نابودی آن شود.

*ایرنا: برخی می گویند که آمریکا روی این گزینه حساب باز کرده که داعش وضعیت میدانی در سوریه را بار دیگر تغییر خواهد داد.
بزی: گرچه داعش به طور کامل در عرصه میدانی شکست نخورده است اما همه می دانند که این گروه نمی تواند بار دیگر نقشه استراتژیک خود را احیا کند. بنیه اصلی تاریخی داعش نابود شد و اکنون بقایای آن وجود دارد که می توان آن را نیز شکست داد بویژه در صورتی که پشتیبانی انسانی و مالی از آن متوقف شود.

*ایرنا: موضع بریتانیا و فرانسه که همپیمان آمریکا در ائتلاف هستند چیست؟
بزی: فرانسوی ها و بریتانیایی ها و آلمانی ها در موقعیت دشواری هستند و گزینه های بسیار محدودی دارند چرا که آمریکایی ها بدون آنکه با آنها مشورت کنند تصمیم خود را گرفتند.

*ایرنا: برخی از تحلیلگران خروج آمریکا از سوریه را در پاسخ به خواست ترکیه و در ازای مختومه کردن پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی می دانند.
**بزی: برخی از اطلاعات حاکی است که ترکیه از آمریکا موشک های پاتریوت گرفته است. همچنین گفته شده که آمریکا قول استرداد فتح الله گولن معارض ترک را به ترکیه داده است. البته در موضوع خاشقچی، اردوغان هنوز یکه تازی می کند اما در عین حال به خطوط قرمز آمریکا توجه می کند.

*ایرنا: آیا ارتباطی بین تصمیم آمریکا و سفیر اخیر عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به دمشق وجود دارد؟
*بزی: عمر البشیر حامل پیام آمریکا و عربستان به سوریه بود. سعودی ها از آمادگی خود برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب در نشست ماه مارس پیش رو و نیز کمک به بازسازی سوریه از طریق صندوقی که پنج میلیارد دلار اعتبار برای آن اختصاص داده اند، سخن گفته اند. من فکر می کنم عربستان از تصمیم آمریکا مطلع بوده و اینک نیز به دنبال از سرگیری روابط با دمشق بعد از شکل گیری موازنه جدید هستند. من اطلاعاتی دارم که در آینده رئیس جمهوری مصر، امیر کویت و پادشاه اردن هم به دمشق سفر خواهند کرد.
خاورم**2054


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

قاضی سراج: انتخابات شورایاری‌ها 100 درصد غیرقانونی است
قاضی سراج در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در مورد نرخ‌گذاری قیمت خودرو، گفت: ما نامه نوشتیم و هنوز جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم.
فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
رحیم مطهرنژاد در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ گفت: طی ٧ سال گذشته با کمک سازمان زندان‌ها و سازمان امور فنی و حرفه‌ای کشور، ٥٠٠ هزار زندانی آموزش فنی حرفه‌ای دیدند.
ارائه معاینه فنی برتر فقط در مراکز شهر تهران
مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران گفت: تخفیف 25 درصدی عوارض تردد در محدوده‌های ترافیکی صرفاً برای معاینه فنی برتر از مراکز معاینه فنی شهر تهران لحاظ می‌شود.
چند هزار زائر وارد عربستان شدند؟
بر اساس تازه ترین آمار منتشره شده از سوی ستاد های مدینه و مکه، تا پایان امروز شنبه (29 تیرماه) 39094 نفراز زائران و کارگزاران حج 98 وارد خاک عربستان می شوند.
اتهام «فساد و تروریسم» حربه آمریکا علیه مخالفین حضور نظامی در عراق
«حامد الموسوی»، نماینده پارلمان عراق از ائتلاف الفتح گفت که آمریکا دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه مقامات سیاسی و امنیتی عراق آغاز خواهد کرد.
رفتن یک مقام آمریکایی دیگر از پنتاگون
دیوید تراچتنبرگ» معاون وزیر دفاع آمریکا در امور سیاسی روز جمعه آینده از سمت خود کناره‌گیری می‌کند.
لغو پروازهای «بریتیش ایرویز» به قاهره
شرکت هوایی «بریتیش ایرویز» شامگاه شنبه به وقت تهران از لغو تمام پروازهای خود به «قاهره»، پایتخت مصر خبر داد.
استقبال سرد از وزیر خارجه رژیم صهیونیستی در آمریکا
«اسرائیل کاتص» وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی که به تازگی به صورت رسمی به این سمت منصوب شده ، هفته جاری به واشنگتن سفر کرد.
موضوع گفت‌وگوی تلفنی چاووش‌اوغلو و پامپئو
منابع دیپلماتیک اعلام کردند که «مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز شنبه تلفنی با «مایک پامپئو» همتای آمریکایی خود درباره پرونده جنگنده‌های اف-35 و سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه و موضوع سوریه گفت‌وگو کردند.
برگزاری تظاهرات ضدبرکسیت در خیابان‌های لندن
تعدادی از فعالان طرفدار اروپا امروز (شنبه)، ۲۰ ژوئیه، به عنوان بخشی از برنامه «راهپیمایی برای تغییر» به خیابان‌های لندن آمدند تا اعتراض خود به برکسیت را نشان دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قاضی سراج: انتخابات شورایاری‌ها 100 درصد غیرقانونی است
قاضی سراج در حاشیه بازدید از نمایشگاه الکامپ در مورد نرخ‌گذاری قیمت خودرو، گفت: ما نامه نوشتیم و هنوز جواب قانع‌کننده‌ای دریافت نکردیم.
نگرانی تجار برزیلی از خراب شدن تجارت با ایران
ژائیر بولسونارو، رئیس‌جمهور برزیل گفت دولت برزیل به شرکت‌های داخلی در مورد تحریم‌های اعمال شده آمریکا علیه ایران و پیامدهای احتمالی عدم تبعیت از آنها هشدار داده است.
چهار کشتی ایرانی در انتظار سوخت در بنادر برزیل
دو کشتی فله‌بر دیگر ایران که با محموله اوره به برزیل آمده و قرار بود با محموله ذرت به ایران برگردند، بدون سوخت ماندند زیرا شرکت دولتی پتروبراس از فروش سوخت بانکر به آنها به علت تحریم‌های آمریکا خودداری می‌کند.
خسارت‌های برجام کم بوده که وعده تمدید محدودیت‌های آن را می‌دهید؟
سخت‌تر کردن نظارت‌های هسته‌ای بر ایران در حالی که تمام تعهدات طرف آمریکایی و اروپایی نقض شده، این پیغام را با خود دارد که طرف قاطعیت لازم در ایستادن پای خطوط قرمز و حقوق خود در توافق را ندارد.
فعالیت ٣٥ هزار زندانی حقوق‌بگیر در زندان‌های کشور
رحیم مطهرنژاد در حاشیه بازدید از بیست و پنجمین نمایشگاه الکامپ گفت: طی ٧ سال گذشته با کمک سازمان زندان‌ها و سازمان امور فنی و حرفه‌ای کشور، ٥٠٠ هزار زندانی آموزش فنی حرفه‌ای دیدند.