ازبکستان و قزاقستان «روادید جاده ابریشم» را عملیاتی می کنند

13:17 ۹۱ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 161 0
ازبکستان و قزاقستان «روادید جاده ابریشم» را عملیاتی می کنند

تهران - ایرنا - یک مقام دولت ازبکستان اعلام کرد که این کشور و قزاقستان قصد دارند از ابتدای فوریه (11 بهمن ) طرح استفاده از 'روادید جاده ابریشم' میان خود را با هدف گسترش آن در آسیای مرکزی ، آسیا و شرق اروپا آغاز کنند.

ایرنا

'اولوگ بِک قاسم هوجایف' جانشین معاون اول کمیته دولتی گردشگری ازبکستان امروز در یک کنفرانس خبری در تاشکند اعلام کرد که این دو کشور در مرحله نخست با اجرایی کردن این طرح به گردشگران دو کشور و دیگر گردشگران بین المللی اجازه می دهند تا با دریافت این روادید خاص در کنسولگری های هر یک از این دوکشور درجهان، براحتی به هر دو کشور سفر کنند.
وی هدف راه اندازی این روادید را توسعه گردشگری میان منطقه آسیای مرکزی توصیف کرد و گفت: 'به همین منظور دو کشور دیگر آسیای مرکزی از جکله تاجیکستان و قرقیزستان نیز اعلام آماده کردند در آینده نزدیک به این طرح بپیوندند'.
قزاقستان پیشتر اعلام کرده بود که تلاش می کند ترکیه و آذربایجان را که پیشتر قصد داشتند به طور یک جانبه یک روادید اختصاصی همچون 'روادید کشورهای اروپایی (شِنگِن) میان کشورهای منطقه ایجاد کنند را به اجرای این طرح جذب کنند.
به گزارش ایرنا، 20 مرداد ماه امسال بود که شورای گردشگری کشورهای مستقل همسود برای توسعه گردشگری جاده ابریشم، طرح راه اندازی این «روادید ابریشم» مشابه شِنگِن را برای کشورهای آسیای میانه پیشنهاد داده بود.
ماینورا موزامدیوا، رئیس کمیته گردشگری وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان در همان روز بعد از برگزاری جلسه این شورا در دوشنبه پایتخت تاجیکستان در گفت و گو با رسانه ها گفته بود که این طرح توسط خود وی پیشنهاد شد و بر اساس آن یک گردشگر بین المللی بعد از دریافت این روادید مجاز خواهد بود آزادانه به هر یک از کشورهای آسیای مرکزی که در حوزه 'جاده ابریشم' قرار می گیرند، سفر کند.
موزامدیوا افزود: قزاقستان به عنوان کشور پیشنهاد دهنده این طرح تاکنون اقداماتی را برای اجرایی کردن محدود این طرح میان قزاقستان و ازبکستان تا پایان امسال (2018) انجام داده است و منتظر پاسخ تاشکند است تا در مرحله نخست این طرح میان همین دو کشور آغاز و بعد به کشورهای دیگر آسیای مرکزی، قفقاز و دیگر کشورهای آسیایی و حتی شرق اروپا گسترش و تسری یابد.
نعمان عبدوالغور زاده، رئیس کمیته توسعه گردشگری تاجیکستان نیز از آمادگی کشورش برای پیوستن به این طرح خبر داده بود و گفته بود که شورای گردشگری کشورهای مستقل همسود قرار است موضوع راه اندازی این روادید واحد میان کشورهای آسیای مرکزی را در نشست 2019 این شورا در سمرقند نهایی کنند.
پیش از قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان، کشور بلاروس به عنوان عضو دیگر اتحادیه کشورهای مستقل همسود اقدامات گسترده ای را برای توسعه گردشگری 'جاده ابریشم' در این اتحادیه انجام داده بود از جمله در یک اقدام مشترک با دولت چین و صرفا برای توسعه گردشگری جاده ابریشم، از قبل روادید سفر یک ماهه میان دو کشور را لغو کرد تا زمینه برای توسعه کسب و کار در حوزه گردشگری جاده ابریشم را فراهم آورده باشد.
همانگونه که الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور پیشتر تاکید کرده بود بلاروس نمی تواند به سبب سابقه فرهنگ شرقی شهروندان خود، از تعامل فرهنگی و اقتصادی با کشورهای شرقی چشم بپوشد، چرا که بخوبی می داند نتیجه احیای این طرح تاریخی، قطعا برد-برد برای همه کشورهای مسیر جاده ابریشم سابق و یا طرح 'یک کمربند، یک جاده' جدید چین خواهد بود'.
آساق**1378**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
روهینگیایی های رانده از خانه در جزیره دورافتاده بنگلادش جاگیر می شوند
جشن ویژه نوروز در موزه ملی توکیو برگزار شد
چین ادعای آمریکا درباره تهدید پکن را رد کرد
ایتالیا و چین تفاهمنامه جاده ابریشم جدید را امضا کردند
یک عضو مجلس نمایندگان افغانستان ترور شد
سال 97، ترافیک دیپلماتیک ایران و چین
رسانه چینی: اظهارات ترامپ تهدیدی برای صلح بین المللی است
قربانیان انفجار کارخانه شیمیایی در چین به 62 تن افزایش یافت
انفجار در هلمند افغانستان 31 برجای گذاشت
چین به فروش تسلیحات آمریکا به تایوان اعتراض کرد