اندونزی 2018، رشد اقتصاد، زیر بلایای طبیعی و حملات تروریستی

13:11 ۲۰۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 236 0
اندونزی 2018، رشد اقتصاد، زیر بلایای طبیعی و حملات تروریستی

کوالالامپور - ایرنا - اندونزی، این کشور هزاران جزیره جنوب شرق آسیا درسال 2018، شاهد شوک های بزرگ طبیعی و اقتصادی و حملات تروریستی پیاپی بود، اما این حوادث و حتی به نفس افتادن روپیه واحد پول ملی، رشد اقتصادی در این کشور را متوقف نکرد.

ایرنا

** سلسله حوادث ناگوار طبیعی
اندونزی، کشوری متشکل از هزاران جزیره آتشفشانی، زیستگاه صدها قوم با زبان‌های گوناگون است. کشوری به خاطر سواحل زیبا، سوسمارهای کومودو و جنگل های انبوهش که زیستگاه فیل‌ها، اورانگوتان‌ها و ببرهاست، شهرتی جهانی دارد. اندونزی در عین حال، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است.
سال 2018 برای اندونزی، سالی پر از رویدادهای ناگوار بود. کمی بیش از دو هفته از آغاز سال، فروریختن راهروی یکی از طبقات ساختمان بورس جاکارتا به مجروح شدن 72 نفر انجامید. ویدیوی این حادثه که توسط دوربین های مداربسته فیلبرداری شده بود، هزاران بار در شبکه های اجتماعی بازخورد داشت.
درست در همان روز 15 ژانویه(25 دی96)، مرکز جزیره آنامباس با جاری شدن سیل روبرو شد. سیلی بی سابقه که به مرگ دو نفر منجر شد و اغلب ساکنین را مجبور به فرار از شهر کرد.
8 روز بعد در 23 ژانویه(3 بهمن 96)، زلزله‌ای به بزرگی 6 ریشتر، ساحل جنوبی جاوه را لرزاند. بر اثر این زلزله، صدها ساختمان در مناطق مختلف از جمله جاکارتا فرو ریختند، اما تلفات آن به 2 نفر محدود ماند.
غرق شدن یک کشتی کوچک در روز 18 ژوئن(28 خرداد97)، به ناپدیدشدن و مرگ احتمالی 192 نفر انجامید. این کشتی کوچک بیش از 150 نفر را افزون بر ظرفیت خود سوار کرده بود. اغلب مسافران این کشتی، مسلمانانی بودند که برای تعطیلات عیدفطر راهی سفر شده بودند. به دلیل وجود جزایر پرشمار در اندونزی، حوادث دریایی بسیاری نیز در آن روی می دهند. با وجود آن که مقررات ایمنی قایق ها تدوین شده، اما اجرای آن بسیار ضعیف بوده است.
در 28 سپتامبر(6 مهر97)، دستکم 2 هزار و 253 نفر در اثر زلزله و سونامی در جزیره سولاوسی جان خود را ازدست دادند. شدت این زلزله 7.5 ریشتری و سونامی پس از آن، دانشمندان را شگفت زده کرد. برخلاف سونامی‌های گذشته که در اثر حرکات عمودی زمین ایجاد می شدند، این سونامی بر اثر حرکات افقی شکل گرفت. گذشته از ویرانگری آن در سواحل، 1747 دستگاه خانه در اثر مواج شدن زمین نابود شدند. دانشمندان این پدیده را مایع شدن زمین می نامند.
تعداد تلفات و وسعت ویرانی تا حدی بود که مردم مجبور شدند به دفن گروهی مردگان تسلیم شوند. گورهای گروهی بسیاری برای دفن مردگان ایجاد شدند تا از شیوع بیماری های واگیردار در میان بازماندگان پیشگیری شود.
فریادهای کمک خواهی به تدریج در اندونزی به سکوت و غمگساری بدل شد. اما این آخرین بلای طبیعی 2018 برای اندونزی نبود. در 13 اکتبر(21 مهر97) در اثر سیل و رانش زمین، در سوماترا، 22 نفر کشته و تعداد زیادی ناپدید شدند.
پس از این حوادث ناگوار، در 29 اکتبر (7 آبان97) هواپیمای لاین ایر610 با 189 مسافر در ساحل جاوه سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. این حادثه از یک جنبه شگفتی آور بود. هواپیمای یادشده یک بویینگ 737 مدل جدید بود که فقط 800 ساعت سابقه پرواز داشت. از سوی دیگر، در زمان حادثه، آسمان کاملا صاف بود و هیچ عامل طبیعی در سقوط هواپیما نقش نداشت.
این حادثه برای خطوط هوایی اندونزی بسیار گران تمام شد، چرا که بار دیگر، مشکلات امنیت پروازی اندونزی را به جهانیان یادآور شد.
خطوط هوایی اندونزی پس از اینکه اتحادیه اروپا در سال 2007، پرواز هواپیماهای آن را به کشورهای اروپایی عضو اتحادیه، ممنوع کرده بود، تلاش فراوانی کرد تا وجهه خود را بازسازی کند.
سه خط هوایی اندونزی توانستند در سال 2009 اجازه پرواز به اروپا را کسب کنند، اما باقی خطوط هوایی این کشور همچنان دچار این ممنوعیت هستند.

**حملات تروریستی پیاپی
علاوه بر بلایای طبیعی، اندونزی با حوادث تروریستی متعدد نیز در سال جاری میلادی روبرو بود. در 13 و 14 ماه مه (23 و 24 اردیبشهت 97) ، سه بمب‌گذار انتحاری از یک خانواده اندونزیایی به سه کلیسا در سورابایا حمله کردند. این حوادث به مرگ 18 نفر و مجروح شدن ده ها نفر منجر شد.
در غروب همان روز در اثر انفجار در یک آپارتمان در سورابایا، سه نفر کشته و مجروح شدند که همگی در شمار تروریست‌ها بودند و در اثر یک اشتباه ، بمب های آنان منفجر شده بود. این بمب ها قرار بود روز بعد در یکی از کلیساهای مجاور منفجر شود.
در صبح روز 14 مه، مرکز فرماندهی پلیس سورابایا توسط یک خانواده که همگی بمب گذار انتحاری بودند، مورد حمله قرار گرفت که به مجروح شدن 10 نفر انجامید.
در میان این حوادث مرگبار در اندونزی، حملات انتحاری اندونزی در نوع خود منحصر بفرد بودند. در اغلب این حملات تروریستی تمامی اعضای خانواده نقش داشتند و آنان حتی کودکان خود را نیز به بمب مسلح کرده بودند. این شیوه که از نظر مردم و مسوولین بیمارگونه جلوه می کرد، گرایشی آشکار در خانواده‌های اندونزیایی هوادار داعش بود.
این درحالی است که دولت جوکو ویدودو بر اصول 5 گانه 'پانکاسیلا' تاکید ویژه ای دارد که بر نظریه فلسفی بنیادی با اصول پنج گانه ،اعتقاد به خدای واحد، عدالت اجتماعی، دموکراسی، وحدت ملی و بشریت متمدن و عادل استوار است.
دولت اندونزی که براساس این اصول همواره اعتدال گرایی و پرهیز از تعصب مذهبی را ترویج کرده، اما در سال های اخیر با بروز جلوه های مختلفی از افراطی گری مذهبی روبرو شده است، زیرا روابط نزدیک این کشور با عربستان مانع از این شده که دولت اندونزی بتواند با مبلغان وهابی که اغلب از سوی عربستان حمایت می شوند، برخورد کند.
اما افزایش حملات تروریستی علیه پلیس و اقلیت های مذهبی در نقاط مختلف کشور، دولت اندونزی را واداشته تا مدارس مذهبی کشور را زیر نظر بگیرد.
از سوی دیگر، اعدام یک خدمتکار اندونزیایی در عربستان که در دفاع از خود، کارفرمای سعودی خود را کشته بود، روابط دو کشور را دچار بحران کرد. اگرچه دولت اندونزی به چند اعتراض دیپلماتیک بسنده کرد و کاری از پیش نبرد، این کدورت، زمینه ساز دوری بیشتر دولت این کشور از حکومت عربستان شد.
نشانه بارز این دوری، در موضع گیری دولت اندونزی نسبت به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان بود. دولت اندونزی رسما از عربستان سعودی خواست به طور صریح و شفاف در مورد قتل این روزنامه‌نگار مخالف توضیح دهد. وزیر خارجه اندونزی نیز در دیدار با همتای سعودی خود خواستار تحقیقات فوری و شفاف این کشور در مورد قتل جمال خاشقجی شد.
این موضع گیری از آن جهت حائز اهمیت است که عربستان و اندونزی در سال 2014 یک پیمان دفاعی امضا کردند که بخشی از آن به همکاری علیه تروریسم تمرکز دارد؛ شیوه رایج عربستان برای سرپوش گذاشتن بر حمایتش از گروه های اسلامگرای افراطی.
اندونزی همچنین به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان و از سوی دیگر، به دلیل داشتن بزرگترین گروه حجاج در جهان، برای عربستان اهمیت ویژه ای دارد. از همین روست که گذشته از پیمان‌های دفاعی و تفاهم‌نامه‌های اقتصادی، عربستان بیش از 8/8 میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری‌ کرده است.
چالش دیگر پیش روی دولت مالزی، کنترل جدایی‌طلبان پاپوآ است که هرازگاهی به حملات نظامی علیه دولت دست می زنند. افراد این گروه در چهارم دسامبر 2018 با حمله به یک کمپ راهسازی، 31 کارگر پروژه را به قتل رساندند.
- وضع قانون مقابله با تروریسم پس از 2 سال
تهدیدات تروریستی سبب شد تا دولت اندونزی برای مقابله با آنها از مجلس این کشور کمک بگیرد. دولت جوکو ویدودو از 2 سال پیش لایحه قانونی مقابله با تروریست ها را به مجلس نمایندگان اندونزی ارائه کرده بود.
سرانجام در پایان خرداد ماه پس از دو سال مشورت و هشدارهای رئیس جمهوری این کشور، اصلاحات قانون مقابله با تروریسم ، شامل قوانین شدیدی که توان نیروهای امنیتی اندونزی را برای مقابله با تروریست ها بیشتر می کرد، تصویب شد.
قانون جدید مقابله با تروریسم که در مجلس نمایندگان اندونزی به تصویب رسید، به نیروهای پلیس و امنیتی این کشور اجازه داد تا مظنونان تروریستی را تا 21 روز در بازداشت نگه دارند، درحالیکه در گذشته پلیس فقط می توانست این مظنونان را یک هفته در بازداشت حفظ کند.
این قانون همچنین مجوزهای شدیدتر لازم به نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با افرادی که اتباع اندونزیایی را در عملیات تروریستی مورد استفاده قرار دهند، ارائه کرد.
تصویب این قانون با توجه به اینکه اندونزی میزبانی دو رویداد مهم بین المللی را در سال جاری برعهده داشت کمک زیادی به برقراری امنیت در ایام برگزاری این رخدادها برای جاکارتا فراهم ساخت.

** میزبانی دو رخداد بین المللی
اندونزی ورای تمام تهدیدات طبیعی و انسانی ، امسال میزبان دو رخداد بین المللی ،شامل بزرگترین رویداد ورزشی قاره کهن و همچنین اجلاس مالی- پولی صندوق بین المللی پول ( در ماه اکتبر-مهر97) نیز بود.
- هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 جاکارتا ،در روزهای روز 18 آگوست تا 2 سپتامبرسال جاری میلادی(27 مرداد تا 11 شهریور 97) در پایتخت اندونزی به عنوان میزبان اصلی و همزمان در دو شهر دیگر 'پالم بانگ' و ' باندونگ' به عنوان میزبان های مکمل در سه ورزشگاه گلورا، بونگ و کارنو در 47 رشته ورزشی برگزار شد.
طبق گزارش شورای المپیک آسیا حدود 16 هزار ورزشکار و بیش از 5 هزار و 500 تیم ورزشی از 45 کشور مختلف جهان در این دوره بازی‌ها حضور داشتند.
این بازی ها در سایه تهدیدات تروریستی و حوادث طبیعی دراین کشور برگزار شد و به همین دلیل هزاران نفر ازنیروهای امنیتی برای دور نگه داشتن ورزشکاران کشورهای مختلف از هرگونه تهدید تروریستی حفظ امنیت این رویداد ورزشی بین المللی، را برعهده داشتند.
کمیته برگزاری مسابقات آسیایی اندونزی در پایان این رخداد ورزشی گزارش داد میزبانی این مسابقات افزون 480 میلیون دلار هزینه بر اقتصاد این کشور تحمیل کرد که این گزارش دستمایه انتقاد بسیاری مخالفان دولت جوکو ویدودو قرار گرفت.
-اجلاس سالانه صندوق بین المللی پول با حضور 'کریستین لاگارد' رئیس صندوق، نمایندگان بانک جهانی، وزیران مالی و نمایندگان اقتصادی 189 کشور در اکتبر ( مهرماه) در 'نوسادوآ' جزیره بالی اندونزی برگزار شد.
وزیران امورمالی و روسای بانک های مرکزی، نمایندگان پارلمان ها و مجالس کشورها و متخصصان ارشد اقتصادی از 189کشور جهان با 3 هزار و 200 نفر در این اجلاس درجزیره بالی اندونزی شرکت کردند.

** رشد اقتصادی بالای 5 درصد
اندونزی با رشد اقتصادی بالای 5 درصد، در پایان سال 2018 همچنان در رده هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد. البته این کشور در حالی حوادث ناگوار 2018 را پشت سر می گذارد که ناتوانی دولت در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی، محبوبیت رییس جمهوری را کاهش داده است.
اقتصاد اندونزی اما در نیمه دوم سال جاری همزمان با افزایش تنش های تجاری میان آمریکا و چین با کاهش بهای روپیه این کشور شاهد شوک و بحران اقتصادی نیز بود که دولت این کشور تاکنون تمام تلاش های خود را برای مدیریت آن به کار گرفت.
دلار آمریکا در این کشور در سه ماه آخر پایان سال جاری با نوسانات زیادی در اندونزی به فروش رفت . در مهرماه گذشته هر دلار به رقم 15 هزار و 90 روپیه فروش رفت که این بها کمترین رقم پس از بحران مالی سال 1998 تاکنون برای ارز رایج اندونزی بود.
کارشناسان اقتصادی شدت یافتن جنگ تجاری آمریکا علیه چین، افزایش جهانی بهای نفت و کسری شدید تجاری این کشور را عامل افت شدید بهای ارزملی اندونزی اعلام کردند.
بانک ملی اندونزی اما برای رفع این بحران اقدام به مداخله کرد و برای مقابله با این روند نرخ بهره بانکی در این کشور را که در دو ماه اخیر به 5 درصد افزایش داده بود بازهم به رقم 5.75 درصد در ماه گذشته ( آبان 97) بالا برد.
روپیه اندونزی در بحران اقتصادی آسیا در سال 1998 یکی از ارزهایی بود که با 32 درصد کاهش بها با بیشترین سقوط در میان ارزهای آسیایی روبه رو شد.
نکته حائز اهمیت این است که صندوق بین المللی پول اقدامات بانک مرکزی و دخالت دولت اندونزی برای حمایت از ارز ملی این کشور با 260 میلیون نفر جمعیت در جنوب شرق آسیا را نیز تایید کرد و مورد حمایت قرار داد.
** اندونزی در انتظار انتخابات در سال 2019
اندونزی در سال 2018 همچنین شاهد کلید خوردن رقابت های سیاسی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات سراسری این کشور در سال آینده بود.
در واقع فعالیت کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی اندونزی به طور رسمی از اول مهر ماه در حالی در این کشور جنوب شرق آسیا آغاز به کار کرد که جوکو ویدو دو رئیس جمهوری و ژنرال بازنشسته ' پرابوو سوبیانتو ' مهمترین رقبای اصلی این انتخابات محسوب می شوند.
جوکو ویدودو و سوبیانتو برای دومین بار است که به عنوان دو رقیب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری درسال آینده میلادی رو در روی هم قرار می گیرند.
سوبیانتو یکی از مهمترین رقبای جوکو ویدودو رئیس جمهوری کنونی اندونزی در سال 2014 بود که توانست او را شکست دهد و همین امر سبب شده تا ژنرال بازنشسته قوی تر از دور قبل درعرصه رقابت های انتخاباتی حضور داشته باشد.
کارزارهای رقابت این دو نفر ، حتی دستخوش حوادث طبیعی رخ داده دراندونزی نیز قرار گرفت و هر دو طیف با حضور گسترده برای کمک به آسیب دیدگان به ویژه زلزله های مختلف مخرب این کشور ، درعین حال سعی کردند از این فضاسازی در تبلیغات انتخاباتی خوداستفاده کنند.
در مجموع مهمترین رخداد سال آینده اندونزی انتخابات سراسری پارلمانی و ریاست جمهوری است که با شرکت میلیون ها رای دهنده اندونزیایی در 34 استان ، سرنوشت سیاسی 5 سال آینده این کشور را رقم خواهد زد.
آساق**1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اس400 به هند هم فروخته شد
اس-۴۰۰ یک سامانه دفاع موشکی پیشرفته متحرک است که قابلیت حمل چهار نوع موشک و تخریب انواع اهداف هوایی از فاصله نزدیک تا بسیار دور را دارد. بعلاوه آنکه این سامانه می‌تواند هواپیماها و موشک‌های بالستیک را شناسایی کند.
طلب ۳۳ هزار میلیارد تومانی قرارگاه خاتم  از دولت
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء ازآمادگی این قرارگاه برای تهاتر طلب ۳۳هزار میلیارد تومانی ازدولت خبر داد وگفت:درصورت تهاترطلبمان می‌توانیم در ۲سال آتی ۱۰۰پروژه مهم عمرانی را در کشور تکمیل کنیم.
وابستگی به نفت فاجعه آفرین خواهد بود- افزایش ۱۰ برابری نقش فین‌تک‌ها در تراکنش‌های مالی
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به حضور پررنگ شرکت های دانش بنیان در اقتصاد کشور گفت: این اتفاقات بزرگ در سایه حمایت مستقیم رهبر معظم انقلاب پیش می رود و بسیاری از مشکلات با راهنمایی های ایشان حل می شود.
لاریجانی:  لازمه زندگی با عزت ایرانیان، مقاومت است
رئیس مجلس گفت: من آدم کم سابقه‌ای در مسائل امنیتی نیستم و معتقدم امروز روزی نیست که در مقابل فشار‌ها مقاومت نکنیم.
جزئیات نخستین جشنواره فرهنگی تصویر صادرات اعلام شد
جزئیات برگزاری نخستین جشنواره تصویر صادرات با رویکرد فرهنگی و هنری و حوزه‌های مرتبط اعلام شد.
با تنها نماینده سینمای ایران در لوکارنو ۲۰۱۹ آشنا شوید
مستند «نت‌های مسی یک رویا» در بخش رقابتی هفته منتقدان جشنواره لوکارنو، به نمایش در می‌آید.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: دو سارقی که گوشی تلفن همراه راننده نماینده مردم اصفهان را به سرقت برده بودند دستگیر شدند.
نصب سامانه مه‌پاش در هواسازهای مترو
مدیرعامل شرکت راه‌آهن شهری تهران و حومه گفت: سامانه جدید مه‌پاش در هواسازهای ایستگاه مترو محمدیه نصب و راه اندازی شد.
عتیقه آمریکایی در تهران- عکس
"کوروت استینگری" مدل 1964، شاهکار طراحی شورولت در تهران را در تصویر زیر می بینید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
تازه‌ترین جزئیات از تیراندازی در خیابان ولیعصر
جانشین فرمانده انتظامی تهران بزرگ گفت: دو سارقی که گوشی تلفن همراه راننده نماینده مردم اصفهان را به سرقت برده بودند دستگیر شدند.