اندونزی 2018، رشد اقتصاد، زیر بلایای طبیعی و حملات تروریستی

13:11 ۲۵ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 41 0
اندونزی 2018، رشد اقتصاد، زیر بلایای طبیعی و حملات تروریستی

کوالالامپور - ایرنا - اندونزی، این کشور هزاران جزیره جنوب شرق آسیا درسال 2018، شاهد شوک های بزرگ طبیعی و اقتصادی و حملات تروریستی پیاپی بود، اما این حوادث و حتی به نفس افتادن روپیه واحد پول ملی، رشد اقتصادی در این کشور را متوقف نکرد.

ایرنا

** سلسله حوادث ناگوار طبیعی
اندونزی، کشوری متشکل از هزاران جزیره آتشفشانی، زیستگاه صدها قوم با زبان‌های گوناگون است. کشوری به خاطر سواحل زیبا، سوسمارهای کومودو و جنگل های انبوهش که زیستگاه فیل‌ها، اورانگوتان‌ها و ببرهاست، شهرتی جهانی دارد. اندونزی در عین حال، پرجمعیت ترین کشور مسلمان جهان است.
سال 2018 برای اندونزی، سالی پر از رویدادهای ناگوار بود. کمی بیش از دو هفته از آغاز سال، فروریختن راهروی یکی از طبقات ساختمان بورس جاکارتا به مجروح شدن 72 نفر انجامید. ویدیوی این حادثه که توسط دوربین های مداربسته فیلبرداری شده بود، هزاران بار در شبکه های اجتماعی بازخورد داشت.
درست در همان روز 15 ژانویه(25 دی96)، مرکز جزیره آنامباس با جاری شدن سیل روبرو شد. سیلی بی سابقه که به مرگ دو نفر منجر شد و اغلب ساکنین را مجبور به فرار از شهر کرد.
8 روز بعد در 23 ژانویه(3 بهمن 96)، زلزله‌ای به بزرگی 6 ریشتر، ساحل جنوبی جاوه را لرزاند. بر اثر این زلزله، صدها ساختمان در مناطق مختلف از جمله جاکارتا فرو ریختند، اما تلفات آن به 2 نفر محدود ماند.
غرق شدن یک کشتی کوچک در روز 18 ژوئن(28 خرداد97)، به ناپدیدشدن و مرگ احتمالی 192 نفر انجامید. این کشتی کوچک بیش از 150 نفر را افزون بر ظرفیت خود سوار کرده بود. اغلب مسافران این کشتی، مسلمانانی بودند که برای تعطیلات عیدفطر راهی سفر شده بودند. به دلیل وجود جزایر پرشمار در اندونزی، حوادث دریایی بسیاری نیز در آن روی می دهند. با وجود آن که مقررات ایمنی قایق ها تدوین شده، اما اجرای آن بسیار ضعیف بوده است.
در 28 سپتامبر(6 مهر97)، دستکم 2 هزار و 253 نفر در اثر زلزله و سونامی در جزیره سولاوسی جان خود را ازدست دادند. شدت این زلزله 7.5 ریشتری و سونامی پس از آن، دانشمندان را شگفت زده کرد. برخلاف سونامی‌های گذشته که در اثر حرکات عمودی زمین ایجاد می شدند، این سونامی بر اثر حرکات افقی شکل گرفت. گذشته از ویرانگری آن در سواحل، 1747 دستگاه خانه در اثر مواج شدن زمین نابود شدند. دانشمندان این پدیده را مایع شدن زمین می نامند.
تعداد تلفات و وسعت ویرانی تا حدی بود که مردم مجبور شدند به دفن گروهی مردگان تسلیم شوند. گورهای گروهی بسیاری برای دفن مردگان ایجاد شدند تا از شیوع بیماری های واگیردار در میان بازماندگان پیشگیری شود.
فریادهای کمک خواهی به تدریج در اندونزی به سکوت و غمگساری بدل شد. اما این آخرین بلای طبیعی 2018 برای اندونزی نبود. در 13 اکتبر(21 مهر97) در اثر سیل و رانش زمین، در سوماترا، 22 نفر کشته و تعداد زیادی ناپدید شدند.
پس از این حوادث ناگوار، در 29 اکتبر (7 آبان97) هواپیمای لاین ایر610 با 189 مسافر در ساحل جاوه سقوط کرد و همه سرنشینان آن کشته شدند. این حادثه از یک جنبه شگفتی آور بود. هواپیمای یادشده یک بویینگ 737 مدل جدید بود که فقط 800 ساعت سابقه پرواز داشت. از سوی دیگر، در زمان حادثه، آسمان کاملا صاف بود و هیچ عامل طبیعی در سقوط هواپیما نقش نداشت.
این حادثه برای خطوط هوایی اندونزی بسیار گران تمام شد، چرا که بار دیگر، مشکلات امنیت پروازی اندونزی را به جهانیان یادآور شد.
خطوط هوایی اندونزی پس از اینکه اتحادیه اروپا در سال 2007، پرواز هواپیماهای آن را به کشورهای اروپایی عضو اتحادیه، ممنوع کرده بود، تلاش فراوانی کرد تا وجهه خود را بازسازی کند.
سه خط هوایی اندونزی توانستند در سال 2009 اجازه پرواز به اروپا را کسب کنند، اما باقی خطوط هوایی این کشور همچنان دچار این ممنوعیت هستند.

**حملات تروریستی پیاپی
علاوه بر بلایای طبیعی، اندونزی با حوادث تروریستی متعدد نیز در سال جاری میلادی روبرو بود. در 13 و 14 ماه مه (23 و 24 اردیبشهت 97) ، سه بمب‌گذار انتحاری از یک خانواده اندونزیایی به سه کلیسا در سورابایا حمله کردند. این حوادث به مرگ 18 نفر و مجروح شدن ده ها نفر منجر شد.
در غروب همان روز در اثر انفجار در یک آپارتمان در سورابایا، سه نفر کشته و مجروح شدند که همگی در شمار تروریست‌ها بودند و در اثر یک اشتباه ، بمب های آنان منفجر شده بود. این بمب ها قرار بود روز بعد در یکی از کلیساهای مجاور منفجر شود.
در صبح روز 14 مه، مرکز فرماندهی پلیس سورابایا توسط یک خانواده که همگی بمب گذار انتحاری بودند، مورد حمله قرار گرفت که به مجروح شدن 10 نفر انجامید.
در میان این حوادث مرگبار در اندونزی، حملات انتحاری اندونزی در نوع خود منحصر بفرد بودند. در اغلب این حملات تروریستی تمامی اعضای خانواده نقش داشتند و آنان حتی کودکان خود را نیز به بمب مسلح کرده بودند. این شیوه که از نظر مردم و مسوولین بیمارگونه جلوه می کرد، گرایشی آشکار در خانواده‌های اندونزیایی هوادار داعش بود.
این درحالی است که دولت جوکو ویدودو بر اصول 5 گانه 'پانکاسیلا' تاکید ویژه ای دارد که بر نظریه فلسفی بنیادی با اصول پنج گانه ،اعتقاد به خدای واحد، عدالت اجتماعی، دموکراسی، وحدت ملی و بشریت متمدن و عادل استوار است.
دولت اندونزی که براساس این اصول همواره اعتدال گرایی و پرهیز از تعصب مذهبی را ترویج کرده، اما در سال های اخیر با بروز جلوه های مختلفی از افراطی گری مذهبی روبرو شده است، زیرا روابط نزدیک این کشور با عربستان مانع از این شده که دولت اندونزی بتواند با مبلغان وهابی که اغلب از سوی عربستان حمایت می شوند، برخورد کند.
اما افزایش حملات تروریستی علیه پلیس و اقلیت های مذهبی در نقاط مختلف کشور، دولت اندونزی را واداشته تا مدارس مذهبی کشور را زیر نظر بگیرد.
از سوی دیگر، اعدام یک خدمتکار اندونزیایی در عربستان که در دفاع از خود، کارفرمای سعودی خود را کشته بود، روابط دو کشور را دچار بحران کرد. اگرچه دولت اندونزی به چند اعتراض دیپلماتیک بسنده کرد و کاری از پیش نبرد، این کدورت، زمینه ساز دوری بیشتر دولت این کشور از حکومت عربستان شد.
نشانه بارز این دوری، در موضع گیری دولت اندونزی نسبت به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان بود. دولت اندونزی رسما از عربستان سعودی خواست به طور صریح و شفاف در مورد قتل این روزنامه‌نگار مخالف توضیح دهد. وزیر خارجه اندونزی نیز در دیدار با همتای سعودی خود خواستار تحقیقات فوری و شفاف این کشور در مورد قتل جمال خاشقجی شد.
این موضع گیری از آن جهت حائز اهمیت است که عربستان و اندونزی در سال 2014 یک پیمان دفاعی امضا کردند که بخشی از آن به همکاری علیه تروریسم تمرکز دارد؛ شیوه رایج عربستان برای سرپوش گذاشتن بر حمایتش از گروه های اسلامگرای افراطی.
اندونزی همچنین به عنوان پرجمعیت ترین کشور مسلمان و از سوی دیگر، به دلیل داشتن بزرگترین گروه حجاج در جهان، برای عربستان اهمیت ویژه ای دارد. از همین روست که گذشته از پیمان‌های دفاعی و تفاهم‌نامه‌های اقتصادی، عربستان بیش از 8/8 میلیارد دلار در این کشور سرمایه‌گذاری‌ کرده است.
چالش دیگر پیش روی دولت مالزی، کنترل جدایی‌طلبان پاپوآ است که هرازگاهی به حملات نظامی علیه دولت دست می زنند. افراد این گروه در چهارم دسامبر 2018 با حمله به یک کمپ راهسازی، 31 کارگر پروژه را به قتل رساندند.
- وضع قانون مقابله با تروریسم پس از 2 سال
تهدیدات تروریستی سبب شد تا دولت اندونزی برای مقابله با آنها از مجلس این کشور کمک بگیرد. دولت جوکو ویدودو از 2 سال پیش لایحه قانونی مقابله با تروریست ها را به مجلس نمایندگان اندونزی ارائه کرده بود.
سرانجام در پایان خرداد ماه پس از دو سال مشورت و هشدارهای رئیس جمهوری این کشور، اصلاحات قانون مقابله با تروریسم ، شامل قوانین شدیدی که توان نیروهای امنیتی اندونزی را برای مقابله با تروریست ها بیشتر می کرد، تصویب شد.
قانون جدید مقابله با تروریسم که در مجلس نمایندگان اندونزی به تصویب رسید، به نیروهای پلیس و امنیتی این کشور اجازه داد تا مظنونان تروریستی را تا 21 روز در بازداشت نگه دارند، درحالیکه در گذشته پلیس فقط می توانست این مظنونان را یک هفته در بازداشت حفظ کند.
این قانون همچنین مجوزهای شدیدتر لازم به نیروهای امنیتی این کشور برای مقابله با افرادی که اتباع اندونزیایی را در عملیات تروریستی مورد استفاده قرار دهند، ارائه کرد.
تصویب این قانون با توجه به اینکه اندونزی میزبانی دو رویداد مهم بین المللی را در سال جاری برعهده داشت کمک زیادی به برقراری امنیت در ایام برگزاری این رخدادها برای جاکارتا فراهم ساخت.

** میزبانی دو رخداد بین المللی
اندونزی ورای تمام تهدیدات طبیعی و انسانی ، امسال میزبان دو رخداد بین المللی ،شامل بزرگترین رویداد ورزشی قاره کهن و همچنین اجلاس مالی- پولی صندوق بین المللی پول ( در ماه اکتبر-مهر97) نیز بود.
- هجدهمین دوره بازی های آسیایی 2018 جاکارتا ،در روزهای روز 18 آگوست تا 2 سپتامبرسال جاری میلادی(27 مرداد تا 11 شهریور 97) در پایتخت اندونزی به عنوان میزبان اصلی و همزمان در دو شهر دیگر 'پالم بانگ' و ' باندونگ' به عنوان میزبان های مکمل در سه ورزشگاه گلورا، بونگ و کارنو در 47 رشته ورزشی برگزار شد.
طبق گزارش شورای المپیک آسیا حدود 16 هزار ورزشکار و بیش از 5 هزار و 500 تیم ورزشی از 45 کشور مختلف جهان در این دوره بازی‌ها حضور داشتند.
این بازی ها در سایه تهدیدات تروریستی و حوادث طبیعی دراین کشور برگزار شد و به همین دلیل هزاران نفر ازنیروهای امنیتی برای دور نگه داشتن ورزشکاران کشورهای مختلف از هرگونه تهدید تروریستی حفظ امنیت این رویداد ورزشی بین المللی، را برعهده داشتند.
کمیته برگزاری مسابقات آسیایی اندونزی در پایان این رخداد ورزشی گزارش داد میزبانی این مسابقات افزون 480 میلیون دلار هزینه بر اقتصاد این کشور تحمیل کرد که این گزارش دستمایه انتقاد بسیاری مخالفان دولت جوکو ویدودو قرار گرفت.
-اجلاس سالانه صندوق بین المللی پول با حضور 'کریستین لاگارد' رئیس صندوق، نمایندگان بانک جهانی، وزیران مالی و نمایندگان اقتصادی 189 کشور در اکتبر ( مهرماه) در 'نوسادوآ' جزیره بالی اندونزی برگزار شد.
وزیران امورمالی و روسای بانک های مرکزی، نمایندگان پارلمان ها و مجالس کشورها و متخصصان ارشد اقتصادی از 189کشور جهان با 3 هزار و 200 نفر در این اجلاس درجزیره بالی اندونزی شرکت کردند.

** رشد اقتصادی بالای 5 درصد
اندونزی با رشد اقتصادی بالای 5 درصد، در پایان سال 2018 همچنان در رده هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان قرار دارد. البته این کشور در حالی حوادث ناگوار 2018 را پشت سر می گذارد که ناتوانی دولت در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان بلایای طبیعی، محبوبیت رییس جمهوری را کاهش داده است.
اقتصاد اندونزی اما در نیمه دوم سال جاری همزمان با افزایش تنش های تجاری میان آمریکا و چین با کاهش بهای روپیه این کشور شاهد شوک و بحران اقتصادی نیز بود که دولت این کشور تاکنون تمام تلاش های خود را برای مدیریت آن به کار گرفت.
دلار آمریکا در این کشور در سه ماه آخر پایان سال جاری با نوسانات زیادی در اندونزی به فروش رفت . در مهرماه گذشته هر دلار به رقم 15 هزار و 90 روپیه فروش رفت که این بها کمترین رقم پس از بحران مالی سال 1998 تاکنون برای ارز رایج اندونزی بود.
کارشناسان اقتصادی شدت یافتن جنگ تجاری آمریکا علیه چین، افزایش جهانی بهای نفت و کسری شدید تجاری این کشور را عامل افت شدید بهای ارزملی اندونزی اعلام کردند.
بانک ملی اندونزی اما برای رفع این بحران اقدام به مداخله کرد و برای مقابله با این روند نرخ بهره بانکی در این کشور را که در دو ماه اخیر به 5 درصد افزایش داده بود بازهم به رقم 5.75 درصد در ماه گذشته ( آبان 97) بالا برد.
روپیه اندونزی در بحران اقتصادی آسیا در سال 1998 یکی از ارزهایی بود که با 32 درصد کاهش بها با بیشترین سقوط در میان ارزهای آسیایی روبه رو شد.
نکته حائز اهمیت این است که صندوق بین المللی پول اقدامات بانک مرکزی و دخالت دولت اندونزی برای حمایت از ارز ملی این کشور با 260 میلیون نفر جمعیت در جنوب شرق آسیا را نیز تایید کرد و مورد حمایت قرار داد.
** اندونزی در انتظار انتخابات در سال 2019
اندونزی در سال 2018 همچنین شاهد کلید خوردن رقابت های سیاسی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات سراسری این کشور در سال آینده بود.
در واقع فعالیت کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی اندونزی به طور رسمی از اول مهر ماه در حالی در این کشور جنوب شرق آسیا آغاز به کار کرد که جوکو ویدو دو رئیس جمهوری و ژنرال بازنشسته ' پرابوو سوبیانتو ' مهمترین رقبای اصلی این انتخابات محسوب می شوند.
جوکو ویدودو و سوبیانتو برای دومین بار است که به عنوان دو رقیب اصلی در انتخابات ریاست جمهوری درسال آینده میلادی رو در روی هم قرار می گیرند.
سوبیانتو یکی از مهمترین رقبای جوکو ویدودو رئیس جمهوری کنونی اندونزی در سال 2014 بود که توانست او را شکست دهد و همین امر سبب شده تا ژنرال بازنشسته قوی تر از دور قبل درعرصه رقابت های انتخاباتی حضور داشته باشد.
کارزارهای رقابت این دو نفر ، حتی دستخوش حوادث طبیعی رخ داده دراندونزی نیز قرار گرفت و هر دو طیف با حضور گسترده برای کمک به آسیب دیدگان به ویژه زلزله های مختلف مخرب این کشور ، درعین حال سعی کردند از این فضاسازی در تبلیغات انتخاباتی خوداستفاده کنند.
در مجموع مهمترین رخداد سال آینده اندونزی انتخابات سراسری پارلمانی و ریاست جمهوری است که با شرکت میلیون ها رای دهنده اندونزیایی در 34 استان ، سرنوشت سیاسی 5 سال آینده این کشور را رقم خواهد زد.
آساق**1599**1663**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه هواپیمای باربری ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش، چهارشنبه ۲۶ دی، در پایگاه شهید لشکری مهرآباد برگزارشد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
هیچ اسرائیلی حق ورود به مالزی را ندارد
پلیس افغان پنج همکارش را به گلوله بست
مخالفان حزب حاکم پاکستان ائتلاف ضد دولتی تشکیل دادند
هند واردات نفت از آمریکا را افزایش می دهد
پکن گزارش آمریکا در مورد نفوذ چین در جهان را بی پایه خواند
رسانه ژاپنی:نه به برگزیت برای شرکت های آسیایی پیامد جدی دارد
هند خود را قربانی حملات سایبری می داند
آمریکا و انگلیس در دریای جنوبی رزمایش برگزار می کنند
دنیا از مانع تراشی در روابط تهران و اسلام آباد اجتناب کند
عامل حمله تروریستی به شیعیان اورکزئی پاکستان به هلاکت رسید