چالش نظامی ترامپ؛ راهبرد خروج و استعفای متیس

13:22 ۲۱۱ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 295 0
چالش نظامی ترامپ؛ راهبرد خروج و استعفای متیس

تهران-ایرنا- تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی از سوریه و افغانستان که با استعفای جیمز متیس وزیر دفاع او همراه شده است، گویای چالش جدیدی است که ترامپ در نیمه راه دوران نخست ریاست جمهوری با آن دست و پنجه نرم می کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روزهای پایانی سال جاری میلادی برای دولت ترامپ در آمریکا با بروز تغییر و تحولاتی در سیاست خارجی او همراه بوده است. «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا که به نوشته رسانه های آمریکا در تثبیت دولت نقش مهمی داشت بعد از اختلاف نظر با ترامپ درباره سیاست خارجی اش استعفا کرد.
وی سپس نامه ای را منتشر کرد که اختلافات اساسی بین او با رئیس جمهور را در مسائل مربوط به سیاست خارجی نشان می داد. متیس در این نامه تلویحا از بی توجهی ترامپ به متحدانش در خارج انتقاد کرد.
ترامپ همچنین دستور خروج نیروهایش از سوریه را داد و در مقابل خواسته ها برای حفظ سربازان در این کشور مقاومت کرد. رئیس جمهوری آمریکا در حالی که در داخل، به دلیل ادامه اختلافات با کنگره بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا مجبور به تعطیلی دولت شد، طرح خروج نیروهای نظامی از افغانستان را ارائه داد.

** نگرانی نزدیکان ترامپ درباره آینده دولت
اقدامات ترامپ حتی نزدیک ترین متحدان را درباره آینده دولت او نگران کرده است. سناتور «لیندسی گراهام» متحد نزدیک و شریک گلف او روز پنجشنبه علنا از ترامپ خواست در زمینه سیاست خروج نیروهایش از سوریه بازنگری کنند و هشدار داد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به حمله دیگری مشابه حمله 11 سپتامبر به آمریکا منجر خواهد شد.
وی گفت، با توجه به اوضاع افغانستان، خروج نیروهای آمریکایی از این کشور راهبردی خطرناک است.
سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا با انتشار بیانیه ای از استعفای متیس به دلیل اختلافات شدید با رئیس جمهور ابراز نگرانی کرد.
نگرانی های اخیر یادآور روزهای نخست روی کار آمدن دولت ترامپ است. وی تنها چند روز بعد از ورود به کاخ سفید «مایکل فلین» اولین مشاور امنیت ملی اش را اخراج کرد و بعد به سراغ «جیمز کومی» رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) رفت و او را از کار برکنار کرد و دستور ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور مسلمان را صادر کرد که با ممانعت در دادگاه ها مواجه شد.

**پیش بینی سالی دشوار برای دولت ترامپ
ترامپ ظاهرا وضعیت دشواری را در سال 2019 میلادی پیش رو دارد و به احتمال زیاد این سال با ادامه تحقیقات درباره تبانی کمپین انتخاباتی اش با روسیه و تحقیقات کنگره درباره فعالیت های تجاری او، برخی از اعضای خانواده اش و شماری از اعضای کابینه آغاز خواهد شد.
دمکرات ها، ژانویه امسال کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در دست خواهند گرفت و قصد دارند از قدرت خود برای تحقیقات عمیق تر درباره گذشته ترامپ و دولتش استفاده کنند.
«چاک شومر» سناتور ارشد دمکرات، اقدامات ترامپ را که به ایجاد آشفتگی در آمریکا منجر شده است مورد انتقاد شدید قرار داد و آن را مایه شرمساری رئیس جمهوری این کشور توصیف کرد. وی گفت این اقدامات به بسیاری از مردم بی گناه آسیب وارد می کند.
تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان و سوریه، حمایت از دیدگاه ها و اولویت های ترامپ را نزد جمهوری خواهان کمرنگ کرده است.
«جیمز ام اینهوف» رئیس جمهوری خواه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا اقدام ترامپ در نادیده گرفتن نظر مشاوران امنیت ملی اش را «نامناسب» توصیف کرد.
بسیاری از قانونگذاران آمریکایی معتقدند که ترامپ با توجه به این که تجربه نظامی ندارد فاقد اعتبار لازم برای اتخاذ چنین تصمیماتی است. «راجر ویکر» سناتور جمهوری خواه در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفت: خوب بود اگر رئیس جمهوری از یک منطقه درگیر بازدید کرده بود.
این سناتور گفت «بشدت نگران» تصمیم ترامپ برای خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان است و از رئیس جمهور می خواهد در این تصمیم خود بازنگری کند.
در حالی که متحدان سیاسی ترامپ ظاهرا به منتقدان او تبدیل شده اند، به نظر می رسد که جمهوری خواهان ابزار چندانی برای به چالش کشیدن تصمیمات ترامپ ندارند.
اینهوف گفت: مطمئن نیستم که ما چه گزینه هایی در مقابل رئیس جمهور در اختیار داریم.
سناتور «دِب فیشر» عضو جمهوری خواه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا گفت: رئیس جمهور فرمانده کل قوا است و او تصمیم گیرنده نهایی است. وظیفه من این است که از این تصمیمات حمایت یا ابراز نگرانی کنم.
فیشر از تصمیمات ترامپ درباره خارج کردن نیروها از افغانستان و سوریه، ابراز «ناامیدی» کرده است.
واشنگتن پست، تصمیمات جدید ترامپ درباره خارج کردن نیروهایش از افغانستان و سوریه را مطابق با دیدگاه های بیان شده او در زمان کمپین انتخاباتی اش ارزیابی کرد و نوشت: چنین دیدگاه هایی تازه ترین مورد از فهرست طولانی تصمیمات سیاست خارجی وی است که از دیدگاه بسیاری از جمهوری خواهان کنگره شوکه کننده است.
ترامپ با حمایت از روسیه در رابطه با دخالت احتمالی این کشور در انتخابات سال 2016 میلادی و قلمداد کردن شرکت های چینی به عنوان تهدید امنیت ملی، اختلافاتی را در داخل حزب خود برانگیخته است. بعلاوه به دلیل رویکرد تهاجمی اش در قبال برخی متحدان آمریکا، با چالش هایی از سوی برخی از تشکیلات جمهوری خواه متحدانش مواجه است که از جمله آنها فشار بر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای افزایش سهم خود در تامین بودجه دفاعی و اعمال سیاست های تعرفه ای بر اروپا است.
به تازگی دفاع ترامپ از ولیعهد عربستان با وجود شواهدی درباره نقش او در دستور قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عرب انتقادهایی را در بین جمهوری خواهان برانگیخت. اوایل ماه جاری میلادی، جمهور خواهان سنای آمریکا با تصویب پایان دادن به تداوم مشارکت آمریکا در جنگ یمن به سرکردگی عربستان، اقدامات رئیس جمهوری آمریکا و سعودی ها را این کشور را که به بروز فقر و گرسنگی گسترده منجر شده است، محکوم کردند.

**جمهوری خواهان: ترامپ باخروج نیروها اشتباهات اوباما را تکرار می کند
تصمیمات سوریه و افغانستان با باورهای قدیمی جمهوری خواهان درباره ضرورت حضور نظامی آمریکا در مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی مغایرت دارد. جمهوری خواهان به «باراک اوباما» رئیس جمهوری سلف ترامپ هشدار دادند که نیروهای نظامی را از عراق خارج نکند. اکنون آنها می گویند ترامپ با خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان اشتباهات اوباما را تکرار می کند.
سناتورهای آمریکایی ماه آینده میلادی فرصتی خواهند داشت تا نامزد مورد تایید ترامپ برای جانشینی با جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع را تعیین صلاحیت کنند. این فرصتی است که جمهوری خواهان می توانند با استفاده از آن بر اهمیت جانشین متیس برای نظارت بر راهبرد جهانی ترامپ تاکید کنند.
سناتور گراهام یکی از معدود جمهوری خواهانی بود که راهبرد نظامی جدید ترامپ را به چالش کشیده است و او این هفته شانه به شانه دمکرات ها از ترامپ خواست با مشاوران امنیت ملی اش پیش از هرگونه تصمیم گیری درباره اعزام نیروها مشورت کند.

** پیش بینی بروز بحرانی تمام عیار برای دولت ترامپ
نشریه فارین پالیسی استعفای اعتراض آمیز متیس را مهم ترین چالش دولت ترامپ ارزیابی کرده است و نوشت: اگر دولت نتواند به خوبی در چند هفته آینده اوضاع را کنترل کند، یا دشمنان از آشفتگی سیاسی در آمریکا استفاده کرده و بر حمله بر منافع آمریکا در داخل و خارج متمرکز شوند، این چالش می تواند به بحرانی تمام عیار تبدیل شود.
این گزارش افزود: متیس بازنشسته نشده بلکه به دلیل اعتراض به سیاست های ترامپ استعفا داده است. هر چند تغییرات در کابینه امری متعارف است اما سرعت ورود و خروج ها در کابینه ترامپ امری غیرعادی تلقی می شود.
این نشریه تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهایش را عجولانه و فاقد هماهنگی لازم ارزیابی کرد و آن را دارای نشانه های یک سیاست شکست خورده دانست.
اروپام**9158**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان شمالی از برخورد ۳ دستگاه خودرو با یکدیگر، همراه با ۳ کشته و ۳ نفر مجروح در محور بدرانلو بجنورد خبر داد.
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت نماید.
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی از تحویل طلاجات گمشده به ارزش ۳ میلیارد ریال به صاحبش، توسط سرباز وظیفه کلانتری ۱۱ تبریز خبر داد.
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
اما چه باید بکنید اگر به طور کل دستپخت همسرتان باب طبع‌تان نیست و بیشتر ِ غذا‌هایی که درست می‌کند را نمی‌پسندید؟
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌های مختلف را تشریح کرد.
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D شایع‌ترین کمبود ریزمغذی در میان ایرانیان است و برآورد‌ها از شیوع ۷۰ درصدی کمبود آن در میان کودکان و نوجوانان و شیوع ۸۰ درصدی در بین بزرگسالان حکایت دارد.
واردات بیش از ۲ میلیون دلار حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۱۶۴۲ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
واردات دستگاه ماینر هنوز قانونی نیست
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز‌های مجازی را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: اولین آسیب تشکیل وزارت بازرگانی را بخش تولید در سال رونق تولید خواهد خورد، این تفکیک برخلاف قوانین بالادستی و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
تبعات احیای وزارت بازرگانی
طرح احیای وزارت بازرگانی علیرغم مخالفت کارشناسان در حالی در دستور این هفته صحن علنی مجلس قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان تشکیل آن منجر به افزایش واردات،کاهش ذخایر ارزی و تشدیدتورم می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.
انتقاد مطبوعات از آمار اجاره‌ای روحانی
سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تورم اجاره‌بها ۳۰ درصد است و این رقم امیدوارکننده می‌باشد، با تعجب و انتقاد مطبوعات در طیف‌های مختلف قرار گرفت.