چالش نظامی ترامپ؛ راهبرد خروج و استعفای متیس

13:22 ۲۹ روز و ۱۰ ساعت پیش ایرنا 58 0
چالش نظامی ترامپ؛ راهبرد خروج و استعفای متیس

تهران-ایرنا- تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای خارج کردن نیروهای نظامی از سوریه و افغانستان که با استعفای جیمز متیس وزیر دفاع او همراه شده است، گویای چالش جدیدی است که ترامپ در نیمه راه دوران نخست ریاست جمهوری با آن دست و پنجه نرم می کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، روزهای پایانی سال جاری میلادی برای دولت ترامپ در آمریکا با بروز تغییر و تحولاتی در سیاست خارجی او همراه بوده است. «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا که به نوشته رسانه های آمریکا در تثبیت دولت نقش مهمی داشت بعد از اختلاف نظر با ترامپ درباره سیاست خارجی اش استعفا کرد.
وی سپس نامه ای را منتشر کرد که اختلافات اساسی بین او با رئیس جمهور را در مسائل مربوط به سیاست خارجی نشان می داد. متیس در این نامه تلویحا از بی توجهی ترامپ به متحدانش در خارج انتقاد کرد.
ترامپ همچنین دستور خروج نیروهایش از سوریه را داد و در مقابل خواسته ها برای حفظ سربازان در این کشور مقاومت کرد. رئیس جمهوری آمریکا در حالی که در داخل، به دلیل ادامه اختلافات با کنگره بر سر بودجه ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا مجبور به تعطیلی دولت شد، طرح خروج نیروهای نظامی از افغانستان را ارائه داد.

** نگرانی نزدیکان ترامپ درباره آینده دولت
اقدامات ترامپ حتی نزدیک ترین متحدان را درباره آینده دولت او نگران کرده است. سناتور «لیندسی گراهام» متحد نزدیک و شریک گلف او روز پنجشنبه علنا از ترامپ خواست در زمینه سیاست خروج نیروهایش از سوریه بازنگری کنند و هشدار داد که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به حمله دیگری مشابه حمله 11 سپتامبر به آمریکا منجر خواهد شد.
وی گفت، با توجه به اوضاع افغانستان، خروج نیروهای آمریکایی از این کشور راهبردی خطرناک است.
سناتور «میچ مک کانل» رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا با انتشار بیانیه ای از استعفای متیس به دلیل اختلافات شدید با رئیس جمهور ابراز نگرانی کرد.
نگرانی های اخیر یادآور روزهای نخست روی کار آمدن دولت ترامپ است. وی تنها چند روز بعد از ورود به کاخ سفید «مایکل فلین» اولین مشاور امنیت ملی اش را اخراج کرد و بعد به سراغ «جیمز کومی» رئیس سابق پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) رفت و او را از کار برکنار کرد و دستور ممنوعیت سفر اتباع هفت کشور مسلمان را صادر کرد که با ممانعت در دادگاه ها مواجه شد.

**پیش بینی سالی دشوار برای دولت ترامپ
ترامپ ظاهرا وضعیت دشواری را در سال 2019 میلادی پیش رو دارد و به احتمال زیاد این سال با ادامه تحقیقات درباره تبانی کمپین انتخاباتی اش با روسیه و تحقیقات کنگره درباره فعالیت های تجاری او، برخی از اعضای خانواده اش و شماری از اعضای کابینه آغاز خواهد شد.
دمکرات ها، ژانویه امسال کنترل مجلس نمایندگان آمریکا را در دست خواهند گرفت و قصد دارند از قدرت خود برای تحقیقات عمیق تر درباره گذشته ترامپ و دولتش استفاده کنند.
«چاک شومر» سناتور ارشد دمکرات، اقدامات ترامپ را که به ایجاد آشفتگی در آمریکا منجر شده است مورد انتقاد شدید قرار داد و آن را مایه شرمساری رئیس جمهوری این کشور توصیف کرد. وی گفت این اقدامات به بسیاری از مردم بی گناه آسیب وارد می کند.
تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از افغانستان و سوریه، حمایت از دیدگاه ها و اولویت های ترامپ را نزد جمهوری خواهان کمرنگ کرده است.
«جیمز ام اینهوف» رئیس جمهوری خواه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنای آمریکا اقدام ترامپ در نادیده گرفتن نظر مشاوران امنیت ملی اش را «نامناسب» توصیف کرد.
بسیاری از قانونگذاران آمریکایی معتقدند که ترامپ با توجه به این که تجربه نظامی ندارد فاقد اعتبار لازم برای اتخاذ چنین تصمیماتی است. «راجر ویکر» سناتور جمهوری خواه در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست گفت: خوب بود اگر رئیس جمهوری از یک منطقه درگیر بازدید کرده بود.
این سناتور گفت «بشدت نگران» تصمیم ترامپ برای خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان است و از رئیس جمهور می خواهد در این تصمیم خود بازنگری کند.
در حالی که متحدان سیاسی ترامپ ظاهرا به منتقدان او تبدیل شده اند، به نظر می رسد که جمهوری خواهان ابزار چندانی برای به چالش کشیدن تصمیمات ترامپ ندارند.
اینهوف گفت: مطمئن نیستم که ما چه گزینه هایی در مقابل رئیس جمهور در اختیار داریم.
سناتور «دِب فیشر» عضو جمهوری خواه کمیته خدمات نیروهای مسلح سنا گفت: رئیس جمهور فرمانده کل قوا است و او تصمیم گیرنده نهایی است. وظیفه من این است که از این تصمیمات حمایت یا ابراز نگرانی کنم.
فیشر از تصمیمات ترامپ درباره خارج کردن نیروها از افغانستان و سوریه، ابراز «ناامیدی» کرده است.
واشنگتن پست، تصمیمات جدید ترامپ درباره خارج کردن نیروهایش از افغانستان و سوریه را مطابق با دیدگاه های بیان شده او در زمان کمپین انتخاباتی اش ارزیابی کرد و نوشت: چنین دیدگاه هایی تازه ترین مورد از فهرست طولانی تصمیمات سیاست خارجی وی است که از دیدگاه بسیاری از جمهوری خواهان کنگره شوکه کننده است.
ترامپ با حمایت از روسیه در رابطه با دخالت احتمالی این کشور در انتخابات سال 2016 میلادی و قلمداد کردن شرکت های چینی به عنوان تهدید امنیت ملی، اختلافاتی را در داخل حزب خود برانگیخته است. بعلاوه به دلیل رویکرد تهاجمی اش در قبال برخی متحدان آمریکا، با چالش هایی از سوی برخی از تشکیلات جمهوری خواه متحدانش مواجه است که از جمله آنها فشار بر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) برای افزایش سهم خود در تامین بودجه دفاعی و اعمال سیاست های تعرفه ای بر اروپا است.
به تازگی دفاع ترامپ از ولیعهد عربستان با وجود شواهدی درباره نقش او در دستور قتل «جمال خاشقچی» روزنامه نگار عرب انتقادهایی را در بین جمهوری خواهان برانگیخت. اوایل ماه جاری میلادی، جمهور خواهان سنای آمریکا با تصویب پایان دادن به تداوم مشارکت آمریکا در جنگ یمن به سرکردگی عربستان، اقدامات رئیس جمهوری آمریکا و سعودی ها را این کشور را که به بروز فقر و گرسنگی گسترده منجر شده است، محکوم کردند.

**جمهوری خواهان: ترامپ باخروج نیروها اشتباهات اوباما را تکرار می کند
تصمیمات سوریه و افغانستان با باورهای قدیمی جمهوری خواهان درباره ضرورت حضور نظامی آمریکا در مناطق تحت کنترل گروه های تروریستی مغایرت دارد. جمهوری خواهان به «باراک اوباما» رئیس جمهوری سلف ترامپ هشدار دادند که نیروهای نظامی را از عراق خارج نکند. اکنون آنها می گویند ترامپ با خروج نیروهایش از سوریه و افغانستان اشتباهات اوباما را تکرار می کند.
سناتورهای آمریکایی ماه آینده میلادی فرصتی خواهند داشت تا نامزد مورد تایید ترامپ برای جانشینی با جیمز متیس به عنوان وزیر دفاع را تعیین صلاحیت کنند. این فرصتی است که جمهوری خواهان می توانند با استفاده از آن بر اهمیت جانشین متیس برای نظارت بر راهبرد جهانی ترامپ تاکید کنند.
سناتور گراهام یکی از معدود جمهوری خواهانی بود که راهبرد نظامی جدید ترامپ را به چالش کشیده است و او این هفته شانه به شانه دمکرات ها از ترامپ خواست با مشاوران امنیت ملی اش پیش از هرگونه تصمیم گیری درباره اعزام نیروها مشورت کند.

** پیش بینی بروز بحرانی تمام عیار برای دولت ترامپ
نشریه فارین پالیسی استعفای اعتراض آمیز متیس را مهم ترین چالش دولت ترامپ ارزیابی کرده است و نوشت: اگر دولت نتواند به خوبی در چند هفته آینده اوضاع را کنترل کند، یا دشمنان از آشفتگی سیاسی در آمریکا استفاده کرده و بر حمله بر منافع آمریکا در داخل و خارج متمرکز شوند، این چالش می تواند به بحرانی تمام عیار تبدیل شود.
این گزارش افزود: متیس بازنشسته نشده بلکه به دلیل اعتراض به سیاست های ترامپ استعفا داده است. هر چند تغییرات در کابینه امری متعارف است اما سرعت ورود و خروج ها در کابینه ترامپ امری غیرعادی تلقی می شود.
این نشریه تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهایش را عجولانه و فاقد هماهنگی لازم ارزیابی کرد و آن را دارای نشانه های یک سیاست شکست خورده دانست.
اروپام**9158**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

کی‌روش: بیرانوند مثل بقیه بازیکنانم خاص است
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید بیرانوند هم مانند سایر بازیکنانش خاص است اما الان در قالب یک تیم برابر عمان قرار می‌گیرند.
یک رقیب غیرمنتظره برای رونالدو در سری آ
دووان زاپاتا، ستاره کلمبیایی آتالانتا، در هفته های اخیر عملکرد خارق العاده ای ارائه داده است.
سرمربی عمان: می‌خواهیم ایران را تنبیه کنیم
سرمربی تیم‌ملی عمان درباره دیدار با ایران صحبت کرد.
گاتزتا: متئو دارمیان به یوونتوس پیوست
متئو دارمیان، مدافع ایتالیایی منچستریونایتد، با قراردادی قرضی به تیم یوونتوس پیوست.
سلفی طارمی با هواداران و سورپرایز تماشاگران
مهاجم تیم ملی فوتبال ایران پیش از شروع بازی با هواداران سلفی گرفت.
کمک آزمون به بیرانوند در مهار پنالتی
کاپیتان نیمکت نشین تیم ملی بعد از مهار پنالتی توسط بیرانوند بر سر بازیکنان تیم ملی فریاد کشید.
اعتراض سرمربی ویتنام؛ بُرد ما شانسی نبود!
پارک هان سئو، سرمربی 60 ساله تیم ملی ویتنام، مدعی شد شناخت کاملی نسبت به تیم ملی اردن داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
قبول اشتباه شجاعت است وبالاتر از قبول اشتباه؛ عذرخواهی ست
حجه الاسلام والمسلمین علیرضا توحیدلو؛ روایتی خواندنی درباره قبول اشتباه و عذرخواهی کردن را بیان کرده اند، که در ادامه می خوانید.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
با مراکز معتبر دریافت و ارسال موبایل و تبلت سامسونگ آشنا شوید
شرکت سامسونگ ایران در جدیدترین طرح خود در راستای ساده‎تر کردن روند خدمات‌رسانی به کاربران تلفن همراه اقدام به گشایش دفاتری با نام مراکز دریافت و ارسال گوشی‌های موبایل و تبلت کرده است. این دفاتر با نصب لوگوی ویژه سامسونگ از فروشگاه‎های دیگر متمایز می‌شوند و به این ترتیب دسترسی به خدمات پس از فروش را حتی در دورافتاده‌ترین نقاط کشور برای کاربران فراهم می‎کنند.
دن کیشوت 2019 در کاخ سفید
زلزله 6.7 ریشتری شمال شیلی را لرزاند
زنان انگلیس در اعتراض به تبعیض جنسیتی تظاهرات کردند
مهاجران افغان و کشمیر؛ محور سفر مقام سازمان ملل به پاکستان
ترامپ بار دیگر بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد
دمکرات ها با هدیه ای مشروط به مصاف ترامپ می روند
تصادف دو اتوبوس در بولیوی 22 کشته برجاگذاشت
روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید