آمریکا خروج از سوریه را با تقویت حضور در عراق جبران می کند

12:10 ۸۷ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 230 0
آمریکا خروج از سوریه را با تقویت حضور در عراق جبران می کند

بغداد – ایرنا – رییس شورای سیاسی گروه مقاومت اسلامی «جنبش النجباء» عراق گفت که آمریکا می خواهد خروج نظامی خود را از سوریه با افزایش حضور نظامی در خاک عراق جبران کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «شیخ علی الاسدی» روز شنبه با انتشار بیانیه ای گفته است: محور شر (آمریکا) به فکر جایگزین است تا خساراتی را که در سوریه متحمل شده، جبران کند و اکنون در تلاش است برای جبران خسارت ها در سوریه، حضور و نفوذ نظامی خود را در داخل عراق گسترش دهد.
وی با تاکید بر ضرورت مخالفت دولت عراق با حضور نظامی آمریکا افزوده است که دولت عراق ضروری است با حضور غیرقانونی نظامیان آمریکا از جمله پایگاه های مشکوک آنها در کردستان عراق مخالفت کند.
شیخ الاسدی تشدید کنترل مرزهای عراق و سوریه را بعد از خروج نظامی آمریکا حائز اهمیت خوانده و گفته است که پرکردن خلاء نظامی آمریکا در سوریه توسط گروه تروریستی داعش یک طرح از پیش طراحی شده است که با تشدید رقابت و نظارت بر مرزهای عراق و سوریه، باید این نقشه را خنثی کرد.
این مسوول ارشد در جنبش النجباء عراق تاکید کرده است که خروج نظامی آمریکا از سوریه نشانه قدرت میدانی محور مقاومت و فرماندهی حکیمانه آن است که توانست به داعش و گروه های ضد انسانیت که همگی ساخته و پرداخته دست آمریکا هستند، خسارت بزند.
وی خاطرنشان ساخته است که نباید در برابر این خروج نظامی آمریکا سستی کرد و خیلی شادمان بود زیرا محور شر همواره به فکر جایگزین است تا خسارت های خود را جبران کند و این جایگزین عراق است.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در حالی اعلام خروج نظامی از سوریه کرده که در مقابل حضور و پایگاه های نظامی خود را در داخل عراق طی ماههای اخیر افزایش داده، امری که ناظران سیاسی و امنیتی عراق را نسبت به این رفتار دوگانه آمریکا نگران کرده است.
کارشناسان سیاسی و امنیتی عراق - که پیشتر ایرنا گزارشی از آن را منتشر کرده - گفته اند که اگر بهانه آمریکا برای خروج نظامیانش از سوریه، پایان تهدید داعش است، عراق یکسال است که پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرده و سزاوار است که واشنگتن پیش از سوریه، نیروهایش را از عراق بیرون بکشد.
بر اساس برخی اخبار تایید نشد، نیروهای نظامی آمریکا بعد از خروج از سوریه، روانه اقلیم کردستان در شمال عراق شده اند امری که بیش از پیش باعث نگرانی شده و در بیانیه رییس شورای سیاسی جنبش النجباء نیز به آن و پایگاه های مشکوک نظامی آمریکا که در شمال عراق ایجاد کرده اشاره شده است.
آمریکا علاوه بر تقویت حضور نظامی خود در شمال عراق در ماههای اخیر، از حیث سیاسی نیز در حال ساخت بزرگترین کنسولگری خود در اقلیم کردستان عراق است که همه این رفتارهای مشکوک، ناظران سیاسی و امنیتی عراق را نقشه های واشنگتن نگران کرده است.
یکی از بزرگترین پایگاه های نظامی آمریکا در حال حاضر در شهر اربیل ایجاد شده و علاوه بر آن، پایگاه نظامی «رینگ» در کرکوک غنی از نفت، از دیگر پایگاه های مهم آمریکایی ها در شمال عراق به شمار می رود.
براساس گزارش منابع پارلمانی عراق، آمریکایی ها دارای 8 پایگاه نظامی اصلی در عراق و 10 تا 15 هزار نیروی نظامی هستند که برخی، حتی آمار نظامیان آمریکا را تا بیش از 20 هزار نفر برآورد کرده اند.
خاورم *4*353*380*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
تکرار ادعاهای واهی آمریکا علیه ایران این بار از زبان دستیار وزیر خارجه این کشور
رو در رویی کنگره با ترامپ
سی ان ان: کاخ سفید پیش از کنگره خواهان رویت اسناد مولر شد
ممانعت وزارت خارجه آمریکا از حضور رسانه های 'غیرمتعهد' در جلسه پمپئو
ترامپ برای حوزه اطلاعاتی بودجه ای 86 میلیارد دلاری می خواهد
آمریکایی ها مدعی جلوگیری از جنگ بین هند و پاکستان شدند
دادستان واشنگتن، سفیر آمریکا در مکزیک می شود
گزارش سی ان ان در باره سلامت عقلی ترامپ
ترامپ قبل از ریاست جمهوری از دویچه بانک 2 میلیارد وام گرفته بود
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  دوشنه تا صبح  سه شنبه