خروج آمریکا، زمینه ای برای اقتدار افغانستان

11:42 ۹۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 124 0
خروج آمریکا، زمینه ای برای اقتدار افغانستان

کابل - ایرنا - دستور خروج نیمی از 14 هزار نیروی آمریکایی مستقر در افغانستان از این کشور، شاید مانند سنوات قبل عملی نشود یا به روند خروج کامل این نیروها منتهی نگردد اما چنانچه رخ دهد ، می توان آن را زمینه ایجاد فرصتی برای بهبود اقتدار ملی افغانستان برشمرد.

ایرنا

واکنش غیر مستقیم دولت افغانستان به کاهش نیروهای آمریکایی را که می توان در اظهار نظر «هارون چخانسوری»، سخنگوی ریاست جمهوری در صفحه اجتماعی اش دید، باید نشانه ای برای فراهم شدن یک فرصت ارزیابی کرد.
بعد از اعلام فرمان « دونالد ترامپ » رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج 7 هزار آمریکایی از افغانستان ، چخانسوری در یک اظهار نظر مثبت نوشت که نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان از چهار و نیم سال به این سو در خط مقدم نبرد می‌جنگند و مسوولیت کامل تأمین امنیت کشور را به عهده دارند.
افغانستان سالهاست چالش ها و مشکلات ناشی از تجاوز نیروهای خارجی ها را متحمل شده و خبر کاهش نیروهای آمریکایی نه تنها بازتاب منفی در افکار عمومی این کشور نداشته است بلکه برخی آن را فرصتی برای افغانستان برای بهبود اقتدار ملی بدون آمریکا دانسته اند.
آمریکا وقتی در سال 2001 میلادی به بهانه دستگیری رهبران تروریست های تبعه عربستان سعودی که در 11 سپتامبر آن سال ، برج های دوقلو نیویورک را هدف قرار داده بودند ، حمله کرد، در عمل زمینه را برای حضوری بلند مدت نیروهای غربی در منطقه فراهم کرد که هنوز ادامه دارد.
با آغاز یورش نظامی آمریکا و همپیمانانش به افغانستان به رغم آن که برخی خوش باورانه دور نمایی از صلح و رفاه برای ملت افغانستان تصور می کردند، برای آگاهان آشکار بود که هدف اصلی این حمله مبارزه با تروریست و سرشاخه های آن نیست چرا که در همان مقطع نیز با وجود نقش پر رنگ عربستان در داستان 11 سپتامبر این مردم افغانستان بودند که باید هزینه می دادند.
گروه طالبان که در آن سال حکومتشان بر گستره افغانستان به خاطر عدم تحویل یا اخراج «اسامه بن لادن» به عنوان متهم اصلی حمله نیویورک و رهبر القاعده مغضوب آمریکا قرار گرفت و سرنگون شد ؛ طی 18 سال گذشته هم راستا با آمریکا به منافع ملت افغانستان ضربه زده است.
«بارک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا در سال 2014 میلادی و در ماههای آخر مسئولیتش به عنوان رئیس جمهوری تصمیم گرفت که از افغانستان خارج شود و تنها چند هزار نظامی را برای حفظ سفارت آمریکا در کابل نگهدارد که این تصمیم وی نیز براساس منافع آمریکا بود و ارتباطی به منفعت افغانستان نداشت.
بابت خروج نظامیان آمریکایی در سال 2014 هم تحلیل های زیادی از طرف مخالفان خروج ارائه می شد که در آن مدعی بودند که با خروج نظامیان آمریکایی،دولت افغانستان هم سقوط خواهد کرد اما این تحلیل ها به رغم آن که دولت های وقت افغانستان وابستگی های گسترده ای به منابع خارجی داشتند در عمل خطر سقوط کامل نداشتند.
پس از آن که نماینده حزب «دموکرات» آمریکا در انتخابات ریاست جمهوری این کشور شکست خورد و ترامپ به قدرت رسید، راهبردش را در قبال افغانستان تغییر داد و بر خلاف تصمیم اوباما، نیروهایش را تا مرز چهارده هزار نفر در افغانستان افزایش داد.
عامل افزایش دوباره نظامیان آمریکایی نیز گروه طالبان معرفی شدند که با آغاز خروج نظامیان آمریکایی به گفت وگوی صلح تن ندادند و بر حملات افزودند و بهانه را برای تداوم حضور آمریکا در افغانستان فراهم کردند.
حال که ترامپ نیز به پایان دوره ریاست جمهوری خود نزدیک می شود، مانند اوباما تصمیم به کاهش نظامیان خود در افغانستان گرفته است و همزمان با تعیین نماینده ویژه برای پیگیری روند مذاکرات صلح با گروه طالبان دستور خروج داده است.
هر چند این تصمیم آمریکا برای کاهش نیرو در افغانستان ، درست پس از نشست «ابوظبی» که در آن نمایندگان طالبان با « زلمی خلیل زاد » مامور ویژه آمریکا برای صلح افغانستان دیدار داشتند می تواند معانی دیگری هم داشته باشد اما بدون تردید دولت افغانستان با اشرافی که بر اداره امور جاری این کشور پیدا کرده است ، می تواند با بکار گیری بهتر منابع داخلی و تمرکز نیروهای سیاسی بر منافع ملی شرایط بهتری را بدون حضور خارجی ها در این کشور فراهم کند.
این تصمیم یکباره رئیس جمهوری آمریکا ، می تواند خود تکانه ای عبرت آموز برای دولت افغانستان باشد که نشان میدهد آمریکا هرگز در برنامه ریزی و اجرای آنها منافع مردم افغانستان را مد نظر نداشته است و همواره بر اساس راهبرد خودش تنها منافع آمریکا را پیش می برد و تعهدی به مردم افغانستان ندارد.
اکنون فرصت برای دولت افغانستان فراهم است تا مسیری را برای ایستادن روی پای خویش با اتکا به ملت افغانستان و بدون چشم امید داشتن به آمریکا برگزیند زیرا رسیدن روزی بدون حضور آمریکا در این کشور یک واقعیت است و حتما فرا خواهد رسید.
ترامپ که اکنون دستور خروج هفت هزار نظامی خود را از افغانستان صادر کرده است ، امکان دارد باز به بهانه تحلیل هایی مانند سال 2014 مبنی بر شکست دولت و پیروزی طالبان این روند را به وقفه اندازد اما واقعیت آن است که اکنون افغانستان قدرتمندتر از سال 2014 است و می تواند با حمایت مردم در برابر مخالفان بایستد.
دولت افغانستان هم پس از اعلام تصمیم آمریکا اعلام کرده است که خروج نظامیان امریکایی اثری بر وضعیت امنیت ندارد و آنها قادر خواهند بود خود از کشور و تمامیت ارضی خود دفاع کنند.
افغان ها می دانند که آمریکا هر آنچه منافع خودش ایجاب کند؛ به آن عمل می کند و نظامیان آمریکایی هرگز برای منافع افغانستان جان خود را در جنگ با مخالفان دولت قربانی نکرده و نخواهند کرد .
خلیل زاد نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان نیز که در سفر به روسیه و کشورهای آسیای میانه برای رایزنی طی 15 روز گذشته در منطقه است و اکنون در کابل پایتخت افغانستان بسر می برد، هشدار داد که نباید افغانستان روی کمک همیشگی آمریکا حساب باز کند.
این اظهارات نشان می دهد که افغان ها باید خود برای نجات کشور و مردم دست بکار شوند و امیدی برای رسیدن ناجی بیرونی نداشته باشند، چنانچه اتحاد جماهیر شوروی نیز روزی این کشور را ترک کرد، آمریکا هم ناگزیر روزی بطور کامل افغانستان را ترک خواهد کرد.
اما آنچه می ماند افغانستان، مردم و همسایگان و کشورهای منطقه هستند که هیچ گاهی از همدیگر جدا نخواهند شد و چاره ای ندارند مگر آن که برای صلح پایدار و توسعه همه جانبه با هم همکاری کنند و در چارچوب روابط مسالمت آمیز و احترام متقابل تامین کننده منافع جمعی خود باشند.
آساق*291*1104**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
چند نکته درباره ˮازدواج کودکانˮ
درحالی که قانون برای کودکان حقی برای رای دادن، دریافت گواهینامه و رانندگی قائل نیست، اما اجازه تشکیل خانواده و ازدواج برای آنها منعی ندارد و هنوز قانونی برای جلوگیری از ازدواج آنها تصویب نشده است، این درحالیست که ازدواج‌های زودهنگام کودکان از نظر برخی کارشناسان تبعات و پیامدهای اجتماعی دارد و می‌تواند زندگی کودک را تا حد زیادی تحت تاثیر قرار دهد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تهران-ایرنا- برای اردن و مصر تایید دولت آمریکا در حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های اشغال شده جولان سوریه، هشداری جدی با این مضمون است که بعد از این سرزمین ها نوبت الحاق قدس، کرانه باختری و صحرای سینا مصر خواهد بود.
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
تهران- ایرنا- وزیر خارجه آمریکا در ادامه سیاست ایران هراسی در منطقه و یاوه سرایی های بی اساس علیه کشورمان ادعا کرد: ایران در تلاش برای تصرف و سیطره بر لبنان و رسیدن به دریای مدیترانه است.
رییس فدراسیون:توسعه ورزش کارگری در گرو تعامل با وزارت کار است
تهران- ایرنا- رییس فدراسیون کارگری افزایش زیرساخت ها در این ورزش را نیازمند همکاری بیشتر وزارت کار با این فدراسیون می داند تا رشد مدال آوری ورزشکاران در عرصه های بین المللی را به همراه آورد.
طرف تقاضا درحمایتهای مالی اکوسیستم فناوری مغفول مانده است
تهران- ایرنا- مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان یزد معتقد است در حمایت های مالی در نظر گرفته شده برای توسعه اکوسیستم فناوری کشور باید دو طرف آن یعنی عرضه و تقاضا را در نظر گرفته شود.
بردسکن دیار تاریخ و فرهنگ کهن
مشهد- ایرنا- شهرستان بردسکن دیار میراث کهن و خطه آثار تاریخی فراوان امسال نیز میزبان مسافران نوروزی و گردشگران تاریخ دوست و جویای فرهنگ است.
صله رحم در کلام رسول اکرم(ص)
حدیث رسول اکرم(ص) درباره صله رحم را در اینجا بخوانید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
تاریخ را در خراسان شمالی ورق بزنید
بجنورد- ایرنا- استان خراسان شمالی سرزمین جاذبه های تاریخی و طبیعی گنجینه اقوام و فرهنگ ها با 509 اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور هم اکنون میزبان مسافران نوروزی و گردشگران است.
برگزاری بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی تاریخ انگلیس برسر برگزیت
لندن - ایرنا - در آستانه خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا، موج عظیم مخالفان برگزیت در حالی در خیابان‌های مرکزی لندن تظاهرات کرده و فریاد برگزاری مجدد همه‌پرسی سردادند که گفته می‌شود این میزان مشارکت در تاریخ این کشور بی‌سابقه بوده است.
رژیم صهیونیستی مواضع حماس در غزه را بمباران کرد
تهران- ایرنا- ارتش رژیم صهیونیستی به تلافی آنچه پرتاب مواد منفجره به سوی فلسطین اشغالی نامید، مواضع حماس در غزه را بمباران کرد.
نگاه نگران اردن و مصر به بلندی های جولان سوریه
تکرار یاوه گویی های پمپئو علیه ایران
رویترز:گوایدو براندازی دولت مادورو را نزدیک دانست
تقدیر نتانیاهو از اعمال تحریم های ضدایرانی توسط جنگ طلبان واشنگتن
تظاهرات اهالی جولان علیه اظهارات ترامپ
7 نامزد انتخابات آمریکا در کنفرانس آیپک شرکت نمی کنند
پرسه های بی حاصل پمپئو در پس کوچه های خاورمیانه
الحریری:لبنان وارد مناقشه های سیاست خارجی آمریکا نمی شود
هیل: کوشنر با تحقیقات کمیته قضایی درمورد ترامپ همکاری می کند
ادعای پمپئو: شاید خدا ترامپ را برای نجات یهودیان برگزیده است