دیلی بیست: طرح جنگ طلبانه جان بولتون در سوریه شکست خورد

11:37 ۹۳ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 243 0
دیلی بیست: طرح جنگ طلبانه جان بولتون در سوریه شکست خورد

تهران - ایرنا - پایگاه خبری آمریکایی دیلی بیست به نقل از دو مقام ارشددولتی گزارش دادکه طرح جان بولتون مشاورامنیت ملی کاخ سفید برای سوریه به منظور به چالش کشیدن ایران شکست خورد و به همین علت ترامپ دستور خروج کلی نیروهای آمریکایی از سوریه را داد.

ایرنا

گزارش روزشنبه این نشریه به نقل از مقامات ارشد دولت آمریکا حاکیست، مشاور امنیت ملی هدف های آمریکا در سوریه را توسعه داد تا ایران را به چالش بکشد اما ترامپ با این موضوع همراه نبود و ترکیه از فرصت برای اخراج واشنگتن از سوریه استفاده کرد.
بولتون درماه سپتامبر ماموریت دومی برای عملیات درسوریه اضافه کرد.علاوه برنابود کردن داعش، نیروهای آمریکامی بایست برای مدت نامشخصی در سوریه بمانند و ایران را مجبور به ترک سوریه کنند.
ترامپ هرگز از ایده ماندن در سوریه به علت حضور نیروهای ایرانی استقبال نمی کرد. مقامات دولتی مزبور گفتند که ترامپ تمایل داشت مبارزه با داعش را تحمل کند ودربهار امسال گفت که مایل است خیلی زود آمریکا را از سوریه خارج کند اما مشاوران او سرمایه سیاسی زیادی صرف کردند تا این تصمیم را عوض کنند.
به گزارش ایرنا، مقامات جمهوری اسلامی ایران گفته اند که حضور ایران در سوریه مستشاری بوده و به دعوت دولت این کشور صورت گرفته است در حالیکه دمشق بارها حضور نیروهای آمریکایی در سوریه را اشغالگرانه و در حمایت از گروههای تروریستی خوانده است.
در ماه سپتامبر، بولتون که به عنوان یکی از تندروترین چهره های سیاست خارجی آمریکا شناخته می شود ، بطور موثر جنگ سوریه را با یک هدف جدید به پیش برد. وی در جریان مجمع عمومی سازمان ملل گفت: تا زمانی که نیروهای ایرانی و شبه نظامیان مرتبط با این کشور خارج از مرزهای ایران هستند ما (سوریه را) ترک نخواهیم کرد.
برخی مقامات ارشد پنتاگون از هدف های ضد ایرانی بولتون در سوریه ناخشنود بودند.
چند روز پس از اظهارات بولتون، مقامات ارشد پنتاگون به کنگره اطلاع دادند که با این طرح همراه نیستند. سرتیپ 'اسکات بندیکت' از کارکنان ستاد مشترک در جلسه کمیته خدمات نظامی مجلس نمایندگان گفت: در سوریه ، هدف ما شکست دادن داعش است .
سیاست بازبینی شده بولتون منجر به اظهارات علنی 'جیمز جفری' فرستاده وزارت خارجه در امور سوریه شد. اما مقامات گفتند که جفری برنامه ای را اجرا می کرد که فکر می کرد سیاست مورد تائید ترامپ است. وی در اواخر ماه سپتامبر گفت: رئیس جمهور می خواهد تا زمان خروج ایران و تحقق سایر شروط ، ما در سوریه باشیم.
برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه در امور ایران نیز گفت: ما در سوریه سه هدف داریم: شکست دادن داعش ، خارج کردن تمام نیروهای تحت کنترل ایران از سوریه و پیشبرد یک فرایند سیاسی بازگشت ناپذیر تحت قطعنامه 2231 سازمان ملل .
یک مقام ارشد دولتی گفت: بولتون و جفری بارها گفتند که نیروهای آمریکا برای مقابله با ایران در سوریه هستند؛ وزارت دفاع هرگز خواستار چنین ماموریتی نشده بود و ماموریت همواره شکست دادن داعش بود.
مقامات آمریکایی می گویند که ترکیه از ماموریت توسعه یافته بولتون و جفری به عنوان فرصتی برای ایجاد یک بحران سرنوشت ساز استفاده کرد. رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تهدید به تهاجم نظامی در شرق فرات کرد جایی که 2هزار نیروی آمریکایی در کنار نیروهای کُرد سوری مستقر هستند. اردوغان در تماس تلفنی 14 دسامبر به ترامپ گفت که ماموریت ضد داعش به پایان رسیده و منطق تداوم حضور نیروهای آمریکایی را مورد پرسش قرار داد.
اردوغان گفت که ترکیه می تواند در آینده تهدید داعش را مدیریت کند. یک مقام ارشد این جزئیات را تائید کرد. یک روز پس از این مکالمه ترامپ و اردوغان، یک مشاور ارشد اردوغان هشدار داد که توسعه ماموریت آمریکا در سوریه در حال تبدیل منطقه به صحنه دیگری برای بازی های نیابتی است.
یک مقام آمریکایی گفت که پنتاگون هنوز در حال مذاکره برای حفظ نیروی هوایی آمریکا در سوریه برای حمایت از نیروهای انگلیس و فرانسه است .
اروپام**1078**1590


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

اهدای پلاکت در تهران 3 برابر شد
تهران- ایرنا- مدیرکل سازمان انتقال خون استان تهران گفت: اهدای پلاکت به روش آفرزیس (دریافت خون و جداسازی پلاکت‌های آن و سپس بازگرداندن خون به اهداکننده) در انتقال خون استان تهران در 11 ماهه اول سال 97 نسبت به سال 96، سه برابر رشد داشته است.
بیمارستان شیروان بیمار نمی پذیرد
بجنورد- ایرنا- ستاد مدیریت بحران شیروان مصوب کرد که با توجه به پیش بینی های هواشناسی و احتمال وقوع سیل در این شهرستان، بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی، که مسیر آن از رودخانه خیز اترک می گذرد، از روز سه شنبه از پذیرش بیماران خودداری کند.
47 شرکت تعاونی در استان مرکزی تشکیل شد
اراک - ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: 47 شرکت تعاونی در رشته های مختلف پارسال در این استان تشکیل شد.
واگذاری 120 هکتار از اراضی شهرک صنعتی خرمدشت به مجموعه خودروسازی
قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی قزوین گفت: 120 هکتار از اراضی شهرک صنعتی خرمدشت تاکستان برای ساخت یک مجموعه خودروسازی در سه فاز واگذار شد.
لغو بلیت پروازهای داخلی بدون اخذ جریمه تا پایان هفته
تهران-ایرنا- رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفت: مسافران با توجه به شرایط جوی حاکم می توانند بلیت پروازهای داخلی خود را بدون اخذ جریمه لغو کنند.
«کاویس» رابطه بیمه ها و خودروسازان را اصلاح می کند؟
تهران- ایرنا- نزدیک به 2 سال از راه اندازی سامانه جامع تجمیع و تخصیص اطلاعات خودرویی که بین بیمه گران به «کاویس» شناخته می شود، می گذرد؛ سامانه ای که بنا دارد بیمه خودروهای صفر کیلومتر را ساماندهی کند اما به گفته مدیران صنعت بیمه موفقیت آن در گرو همکاری همه شرکت هاست.
بازی‌های به یادماندنی (۶)- ˮماراکاناسوˮ یک شوخی بود
شکست ۷ بر یک برزیل برابر آلمان در جام جهانی ۲۰۱۴ فاجعه ماراکانو را تبدیل به یک شوخی کرد.
بارندگی کوهرنگ از 238 میلیمتر گذشت
شهرکرد- ایرنا مدیرکل هواشناسی چهارمحال و بختیاری گفت: میزان بارندگی در شهرستان کوهرنگ به بیش از 238 میلیمتر رسیده است و یک رکورد در طول شبانه روز است.
تندباد برق شهر چمران ماهشهر را برای ساعاتی قطع کرد
آبادان - ایرنا - فرماندار شهرستان ماهشهر گفت: برق شهر چمران بر اثر تندباد و شکسته شدن تعدادی از تیرهای برق برای ساعاتی قطع شد.
آذربایجان شرقی در سالی که گذشت؛ تبریز 2018 تا تغییر مدیریت ارشد استان
تبریز - ایرنا - آذربایجان شرقی در سالی که گذشت، شاهد رویدادهای مختلفی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی از برگزاری رسمی آیین افتتاحیه «تبریز2018» تا تغییر نماینده عالی دولت تدبیر و امید در استان بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
پمپئو: صهیونیسم ستیزی با یهودستیزی یکسان است
دیده بان حقوق بشر: انکار اشغالی بودن جولان نقض قوانین بین المللی است
رونمایی «معامله قرن» به بعد از انتخابات رژیم صهیونیستی موکول شد
مقام آمریکایی: نیروهای آمریکایی در سوریه باقی می مانند
سناتور دموکرات از تلاش برای مقابله با جنگ افروزی ترامپ خبر داد
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دبیر کل اتحادیه عرب اقدام آمریکا علیه جولان اشغالی را محکوم کرد
لبنان تصمیم ترامپ را درباره جولان محکوم کرد
کره جنوبی به دنبال تمدید معافیت از تحریم های ضدایرانی است
ترامپ حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان را امضا کرد