پایان اعتبار کارت ملی قدیمی از هفته آینده

12:45 ۱۷۶ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 218 0
پایان اعتبار کارت ملی قدیمی از هفته آینده

سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه متقاضیانی که تقاضا داده اما هنوز کارت هوشمند ملی خود را دریافت نکرده‌اند نگران نباشند، گفت: کارت‌هایی که مربوط به قبل از سال 96 بوده از هفته آینده فاقد اعتبار خواهند بود و شماره سریال آنها باطل می‌شود.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، سیف‌الله ابوترابی در نشست خبری به مناسبت یکصدمین سالگرد پایه‌گذاری ثبت احوال کشور گفت: فاطمه ایرانی در تاریخ 3 دی ماه1297 اولین شناسنامه ایرانی را دریافت کرده است و در سال 1307 ادارات ثبت احوال شکل گرفت و در سال 1368 به هر ایرانی شماره ملی اختصاص یافت و کارت ملی قدیمی در سال 76 صادر شد.
وی ادامه داد:‌اکنون در بحث صدور کارت هوشمند ملی 47 میلیون و 200 هزار نفر ثبت نام خود را تکمیل کرده، برای 44 میلیون و500 هزار نفر کارت صادر شده و 44 میلیون کارت به استان‌ها فرستاده شده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تعداد زیادی از کارت‌های هوشمند ملی صادر شده اما در اداره ثبت مانده و از سوی متقاضیان دریافت نشده و به همین دلیل طی آخرین مصوبه موجود کارت‌هایی که مربوط به قبل از سال 96 درخواست داده شده، از هفته آینده فاقد اعتبار خواهد بودو شماره سریال آنها باطل اعلام می‌شود.
ابوترابی گفت: 190 دستگاه و سازمان با ثبت احوال در ارتباط است و افرادی که تا پایان سال 96 به این سازمان برای درخواست کارت خود مراجعه نکرده بدانند که سریال کارت‌شان تا هفته آینده باطل می‌شود.
وی افزود: برخی‌ها نیز در سال 97 درخواست کارت هوشمند داده‌اند تقاضای آنها در سامانه ثبت شده اما کارتی برایشان صادر نشده است. این افراد نگران نباشند چرا که بر اساس اصلاح نرم‌افزاری به هر دستگاهی که مراجعه کنند، با آنها مشابه افرادی که دارای کارت هستند برخورد می‌شود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور همچنین در مورد افرادی که هنوز درخواست دریافت کارت هوشمند ملی نداده‌اند،‌گفت:‌12 تا 15 میلیون هستند که در نوبت کارت بوده و تاکنون آن را نگرفته‌اند. این افراد تا پایان سال مهلت دارند به دفاتر پیشخوان، پست و ثبت‌احوال مراجعه کنند.
ابوترابی با اشاره به فعالیت 667 ایستگاه سیار ثبت احوال گفت: برخی‌ها نسبت به هزینه مازاد برای صدور کارت هوشمند ملی گلایه دارند. متقاضیان بدانند هزینه صدور کارت هوشمند ثابت است، 20 هزار تومان واریزی به خزانه و 11 هزار تومان بابت تصویربرداری، اسکن انگشت و تحویل کارت است و بیش از این مبلغ تخلف محسوب می‌شود.
*صدور کارت هوشمند ایرانی از هفته آیندهوی در پاسخ به سؤال فارس در مورد زمان صدور کارت هوشمند ملی با بدنه ایرانی برای متقاضیانی که از ماه‌‌های قبل در انتظار کارت خود هستند،‌گفت:  بحث صدورکارت هوشمند تولید داخل بر عهده چاپخانه دولتی است که زیر نظر وزارت اقتصاداست. مطالعات اولیه آن سال‌ها پیش انجام شده و امسال ثبت احوال آن را جدی پیگیری کرده است. این کارت‌ها PVC نیستند بلکه کارت‌های خاصی هستند که در هر چاپخانه‌ای امکان چاپ ندارند. ما بر اساس اعلام چاپخانه دولتی صدور این کارت‌ها را شهریور ماه قول دادیم اما ایراداتی به آن وارد شد و در نهایت هفته گذشته به ما اعلام شد که اشکالات شکلی و محتوایی آن برطرف شده و قرار شده پیش تولید آن بر اساس تراشه‌گذاری آزمایش و برای انجام برخی تست‌های صدور کارت به ثبت احوال تحویل داده شود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور گفت: تا پایان سال کارت تولید داخل را تحویل می‌دهیم. این در حالی است که هر سال یک میلیون و 400 هزار نفر وارد 15 سالگی می‌شوند که نیاز به کارت هوشمند دارند و برای آنها مشکلی نداریم.
* فراوانی اسامی ایرانی در صد سال گذشتهابوترابی اظهار داشت: از سال 1297 تاکنون در بین زنان4 میلیون و 292 هزار و 321 نفر اسم فاطمه، 2 میلیون و 875 هزار و 497 نفر نام زهرا، یک میلیون و775 هزار و 644 نفر نام مریم، یک میلیون و 248 هزار و 574 نفر نام معصومه و 963 هزار و 470 نفر نام زینبرا انتخاب کردند.
وی در مورد اسامی منتخب مرداننیز گفت: 2 میلیون و 594 هزار و 259 نفر نام محمد، 2 میلیون و 384 هزار و168 نفر نام علی، یک میلیون و 800 هزار و 114 نفر نام حسین، یک میلیون و 414 هزار و 244 نفر نام مهدی و ی میلیون و 80 هزار و 32 نفر نام رضا را انتخاب کرده‌اند.
* بیش از 57 هزار متقاضی تغییر نام و 136 هزار متقاضی تغییر نام خانوادگی در سال جاریسخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد تغییر نام و نام خانوادگی گفت:‌در سال گذشته 12 هزار و402 مورد تغییر نام، در سال 95 شاهد مراجعه 97 هزار و 931 نفر و در 9 ماهه امسال 57 هزار و 883 نفر تقاضای تغییر نام دادند.
ابوترابی گفت: برای تغییر نام خانوادگی در سال 95 شاهد مراجعه 210 هزار و 759 نفر بودیم، در سال گذشته 230 هزار و 47 مورد و امسال نیز 136 هزار و 425 مورد برای تغییر نام خانوادگی مراجعه شده است.
* 20 نام منتخب در میان ایرانیان سال 97وی در مورد 20 نام برتر ایرانیان با بیشترین فراوانی در سال 97 گفت:‌برای دختران فاطمه، زهرا، هلما، زینب، یسنا، آوا، نازنین‌زهرا، باران، ریحانه، فاطمه‌زهرا، رها، مرسانا، آیلین، النا، مهرسا،بهار، رقیه، آیناز، محیا و مریم بوده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد مردان نیز گفت: به ترتیب امیرعلی، محمد، علی، امیرحسین، حسین، ابوالفضل، امیرعباس، محمدطاها،محمدحسین، کیان، محمدرضا، ماهان، امیرمحمد، سامیار، آراد، مهدی، محمدمهدی، امیررضا، محمدامین و علی‌اصغر بیشترین فراوانی را داشته است.
* آخرین آمار ولادت، فوت، ازدواجو طلاقدر کشورابوترابی گفت:‌ولادت‌های ثبت شده امسال یک میلیون و 46 هزار و 99 واقعه بوده،‌ آمار فوتی 276 هزار و 787 نفر گزارش شده است.
وی ادامه داد: هر دو فصل یک بار آمار ازدواج و طلاق استخراج می‌شود و به همین دلیل آمار ازدواج در نیمه اول امسال 324 هزار و 713 نفر و آمار طلاق 84 هزار و 16 نفر ثبت شده است.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد:‌در دهه 60 به دلیل جنگ تحمیلیرشد بالای جمعیت را تا نرخ 3.7داشته‌ایم در حالی که اکنون اینگونه نیست و کاهش یافته است، به همین دلیل آمار ازدواج نیز متاثر از آن خواهد بود هر چند تغییرات نامحسوس است اما در مقاطعی شاهد کاهش یا افزایش ازدواج هستیم.
ابوترابی همچنین از امکان صدور شناسنامه برای فرزند زنان ایرانی که با اتباع خارجی ازدواج کرده‌اند خبر داد و گفت:‌اگر ازدواج شرعی اما غیرثبتی دارند و گواهی ولادت برایشان صادر نشده می‌توانند به فرمانداری مراجعه کرده وبرایشان پرونده صادر می‌شود. به این منظور کمیته ساماندهی فاقدین شناسنامه در حال حاضر در
استان سیستان و بلوچستانایجاد شده تا هیچ فرزند ایرانی بدون شناسنامه در این منطقه باقی نماند.
وی گفت:‌ما مکلف هستیم هر آنچه مجلس تصویب کند ما اجرا کنیم، به همین دلیل برای اتباع ایرانی داخل کشور مقرراتی داریم و در کشورهای خارجی نیز 137 نمایندگی داریم.
سخنگوی سازمان ثبت احوال کشور در مورد استعلام و احراز هویت نیز گفت: دستگاه‌ها حق ایجاد بانک اطلاعاتی هویتی ندارند اگر فردی یک بار به بانک یا مؤسسه‌ای مراجعه کرده و احراز هویت شده باشد باید هر بار که مراجعه می‌کند احراز هویت آن بر خط و آنلاین انجام شود چرا که ممکن است فرد تغییر نام داده باشد، در همین راستا ثبت احوال پیشنهاد داده به صورت رایگان این استعلام‌ها انجام شود.
* انجام تمام معاملات اسنادی با استفاده از کارت هوشمند ملیابوترابی همچنین از انعقاد تفاهم نامه با سازمان ثبت اسناد کشور خبر داد وگفت: قرار شده تمام معاملات با استفاده از کارت هوشمند ملی انجام شود چنانچه این تفاهم نامه منعقد گردد در فضای اطمینان صد در صدی با انجام استعلام و اسکن و اثر انگشت، معاملات انجام خواهد شد.
 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پیام اقدام مشکوک علیه نفتکش‌ها در دریای عمان
سانحه اخیر در دریای عمان کار هرکسی باشد، چه عربستان، چه امارات و چه اسرائیل و آمریکا و یا بازوهای نیابتی آنها، تصویر بسیار کوچکی از خطر آینده را پیش روی کشورهای منطقه قرار داد تا ثمره نامنی حاصل از حضور بیگانگان در خانه شان را ببینند.
اولین اشتباه عبدالرضا مصری در اداره مجلس
مصری نائب رئیس مجلس که در غیاب علی لاریجانی و مسعود پزشکیان برای اولین بار ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، اولین تجربه ریاست مجلس را با یک اشتباه شروع کرد.
کمک ماهواره‌ها برای بهبود واکنش در برابر زلزله
پژوهشگران "دانشگاه آیووا"(University of Iowa) ایالات متحده آمریکا گزارش دادند داده‌های جمع‌آوری شده توسط ماهواره‌های در حال گردش به دور زمین می‌توانند اطلاعات زیادی در مورد زمین لرزه‌های مخرب ارائه دهند.
اتهام‌زنی تروریست‌های «سنتکام» به ایران
مرکز تروریستی فرماندهی نیروهای مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) امروز یکشنبه ادعا کرده که ایران در روز حملات انجام شده به دو نفتکش در دریای عمان تلاش کرد که یک پهپاد آمریکایی را با موشک هدف قرار دهد اما ناکام ماند.
چرا اجازه نمی‌دهند گزارش کمیسیون درباره سقوط هواپیمای تهران- یاسوج منتشر شود؟
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس گفت: گزارش کمیسیون عمران از حادثه سقوط تهران-یاسوج مدتها است که آماده شده اما اجازه انتشار آن داده نمی‌شود. علت چیست؟
چاپ مقاله‌ استاد دانشگاه صنعتی شریف در مجله معتبر Physical Review Letters
دکترصادق رئیسی، استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف با همکاری گروه تحقیقاتی بین‌المللی موفق به چاپ مقاله‌ای با عنوان «تکنیک بدیع برای سرمایش الگوریتمی» در مجله معتبر Physical Review Letters شده است.
دعوت قالیباف از جوانان برای انتخابات مجلس
دعوت آمادگی و حضور برای رقابت در انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی از سوی محمدباقر قالیباف اعلام شد.
بازداشت خدمه پرواز هواپیمای خطوط سعودی در تونس
نیروهای امنیتی فرودگاه "تونس قرطاج" خدمه هواپیمای متعلق به خطوط هوایی سعودی را به ظن دست داشتن در اجرای اقدام خشونت‌آمیز و تلاش برای قتل بازداشت کردند.
«تاج‌زاده» و بازهم توجیه مذاکره با آمریکا
مصطفی تاجزاده اخیراً در گفتگویی اعلام کرده است که در شرایط کنونی باید با دولت آمریکا و حتی ترامپ مذاکره کرد. درخواستی که بسیاری از دوستداران مذاکره نیز این روزها امیدی به نتبجه‌بخش بودن آن ندارند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مجلس از توضیحات وزیر صنعت قانع نشد
نماینده مردم تبریز در مجلس با بیان اینکه وزیر صنعت در نشست غیرعلنی مجلس پاسخ قانع‌کننده‌ای برای نمایندگان نداشت، گفت: وزیر صنعت عنوان کرد که من تولید خودرو را به دو برابر رساندم و تلاش می‌کنم این تولید افزایش هم پیدا کند.
درمان طلایی و فوری خشکی پوست
خشکی پوست می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله آب و هوا، کم آبی، سوء تغذیه و استفاده از صابون های ناملایم باشد.
اشتغال از نوع دلالی سکه-پیشخوان
روزنامه های اقتصادی امروز یکشنبه 26 خرداد 98 را در اینجا مشاهده کنید.
فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
آمار بیماران مبتلا به صرع در کشور
ماجرای برخورد با عناصر ‌تبشیری تجمع‌کننده در مقابل کلیساها
واریز مرحله سوم وام ضروری بازنشستگان کشوری
نمی‌گذاریم حق کسی با عوارض ساختمانی از بین رود
محسن هاشمی در زیست شبانه پایتخت شرکت می کند؟
زمان انتشار سوالات آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ مشخص شد
لزوم برگزاری همه نمایشگاه‌های تهران در شهر آفتاب
حمل بار عجیب با خودروی 206!- عکس
عوارض کشنده بی‌خوابی
تذکر فراهانی به خاطر ارائه نکردن به موقع گزارش تخصیص اعتبار مصارف به صورت ماهانه