نقش شرکت گاز در بروز حادثه آتش‌سوزی مدرسه

11:35 ۸۹ روز و ۸ ساعت پیش افکار نیوز 140 0
نقش شرکت گاز در بروز حادثه آتش‌سوزی مدرسه

حادثه دردناک آتش‌سوزی یک مدرسه در زاهدان و پرکشیدن چهار فرشته هموطن، بار دیگر ضرورت نظارت دقیق بر اجرای قانون را به رخ کشید.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،صبح روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ۹۷، خبری تلخ و اندوهبار در رسانه‌های کشور منتشر شد؛ خبر حاکی از این بود که یک کلاس درس در  مدرسه دخترانه خصوصی «اسوه حسنه» واقع در ناحیه ۲ شهر زاهدان، طعمه حریق شده است و در نتیجه آن چهار دانش آموزدختر جان باختند.
علت این  آتش سوزی نیز برخورد یک دانش‌آموز با چراغ گرمازای تعبیه شده در کلاس درس عنوان شد.
اسفند ۹۵؛ روشن شدن مشعل گازدر زاهداناما چرا باید در یک مدرسه، برای گرمایش از بخاری‌های غیر گازی استفاده شود؟ مگر شهر زاهدان گازکشی شده نبود؟ دهم اسفندماه سال ۹۵ در جریان سفر رئیس جمهوربه استان سیستان و بلوچستان، طرح بزرگ گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان به بهره‌برداری رسید و مشعل گاز در زاهدان روشن شد.
در همان مقطع زمانی، مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستاناعلام کرد با تمهیدات درنظر گرفته شده، هرسال ۲۵ هزار خانوار زاهدانی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد و ظرف ۵ سال کل زاهدان گازرسانی می‌شود.
پیشرفت گازکشی در زاهدان؛ زیر ۱۵ درصد«علیم یارمحمدی» نماینده مردمزاهدان در مجلس شورای اسلامیروز چهارشنبه (۲۸ آذر) گفت: پیشرفت گازکشی در شهر زاهدان از سال قبل تا امروز هنوز به ۱۵ درصد نرسیده و مدرسهاسوه حسنه هم که حادثه آتش سوزیو فوتچهار دختربچه در آن روی داد گاز نداشت.
دو اصل قانونی مغفول ماندهبند ۳ اصل سوم قانوناساسی، بر «آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی»، صراحت دارد. قانونگذار نیز بسنده نکرده و در اصل ۳۰
قانون اساسینیز تاکید کرده «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد».
وسایل آموزش و پرورشرایگانعبارت «وسایل آموزش و پرورش رایگان» که در بند ۳ اصل سوم قانون اساسی و اصل ۳۰ این قانون، درج شده ناظر بر کلیه وسایل و امکانات اعم از آموزشی و سخت افزاری برای تحصیل فرزندان ایران اسلامیاست؛ بنابراین وقتی خبر تاسف آور فوت ۴ دانش آموز به سبب استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد در کلاس‌های درس مخابره می‌شود، بدین معناست که دو اصل مهم قانونی رعایت نشده است.
حادثه شین‌آبادمشابه حادثه زاهدان، در تاریخ ۱۵ آذر ۹۱ در مدرسه دخترانه روستای شین آباد از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربیرخ داد. در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر به سبب نقص تجهیزات گرمایشی دچار سوختگی شدند که دو نفر از آن‌ها بر اثر شدت جراحات وارده فوت کردند.
اما علت کم کاری و قصور مسئولان دولتی در تجهیز سیستم گرماشی مدارس چیست؟ کدام سازمان‌ها متولی این امر هستند؟ در نگاه نخست، مسئولیت اصلی با وزارت آموزش و پرورشو سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور است.
۱۲۰ هزار کلاس درسی فاقد سیستم گرمایشی استانداردآنطور که محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورشگفته است «حدود ۴۰ درصد کلاس‌های درس در کشور هنوز وسایل گرمایشی استاندارد ندارند». آمار وزارت آموزش و پرورش نیز حاکی از آن است که ۱۲۰ هزار کلاس درسی در کشور سیستم گرمایشی
استانداردندارد.
حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در این ۱۲۰ هزار کلاس درسِ فاقد سیستم گرمایشی استاندارد، روزانه ۶ ساعت از وقت خود را به تحصیل مشغولند. این یک آمار صرف نیست بلکه یک تلنگر است و ضرورت دارد مسئولان امر هر چه زودتر نسبت به تجهیز سیستم گرمایشی در مدارس، چاره‌ای بیندیشند که دیگر شاهد حوادث ناگواری نظیر حادثه مدرسه اسوه حسنه زاهدان نباشیم.
قانون اختصاص ۲۰ درصد عوارض گاز به تجهیز سیستم گرمایشی مدارساما بعد از فاجعه شین‌آباد، مجلس نهمتصویب کرد که ۲۰ درصد عوارض گاز برای استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس اختصاص یابد. اما آیا این قانون اجرا می‌شود؟
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس دهم در تاریخ ۲۹ مرداد سال جاری، گفت: شرکت ملی گازطی سال‌های ۹۴ تا ۹۶ رقمی بالغ بر ۹۲.۵ میلیارد تومان سهم سازمان «نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور» را از محل «تخصیص عوارض گاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» پرداخت نکرده است.
آنطور که بدری گفته بود: شرکت گاز یک ریال هم طی سه ماهه اول سال ۹۷ به سازمان «نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور» پرداخت نکرده است.
البته در تاریخ ۷ مهر سال جاری، محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: «با توجه به پیگیری‌های کمیسیون، شرکت ملی گاز، هم بدهی سال گذشته و هم سال جدید سازمان نوسازی مدارس را پرداخت کرد».
پرداخت تنها ۹۰ میلیارد تومان از ۲۵۰ میلیارد تومان توسط شرکت ملی گاز به سازمان نوسازی مدارسدر همین زمینه، اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژیمجلس، می‌گوید: سالانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان ازمحل اجرای قانون «پرداخت ۲۰درصد عوارض گاز برای استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس» دست وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی و توسعه مدارس را خواهد گرفت؛ اگرچه این اعتبارات تکافوی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مدارس را نمی‌کند، اما به اندازه خودش خوب است البته مشروط بر آنکه هر سال آن را اختصاص دهند.
طبق گفته قره‌خانی به تارنمای اطلاع رسانی قوه مقننه، سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان از محل سهم عوارض گاز برای ارتقای سیستم‌های گرمایشی مدارس پرداخت شد و امسال نیز برای ۷ ماه نخست سال، ۱۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده که البته ۶۰ میلیارد تومان آن مربوط به دیون سال ۹۴ است؛ بنابراین در ۷ ماه نخست سال ۹۷، از حداقل ۲۵۰ میلیارد تومانی که شرکت ملی گاز باید صرف تجهیز سیستم گرمایشی مدارس کند، فقط ۹۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.
این در حالی است که با گذشت فصل سرما، پرداخت وجه فوق‌الذکر، فایده‌ای ندارد و شرکت ملی گاز باید تا قبل از آغاز فصل سرما، تعهدات قانونی خود را برای تامین اعتبار تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، انجام دهد.
کافی نبودن منابع تخصیص یافته برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارساما به فرض پرداخت بدهی توسط شرکت گاز بطور کامل و انجام تعهدات این شرکت در موعد لازم، آیا منابع تخصیص یافته برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، کفایت می‌کند؟آنطور که «رخشانی مهر» رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس در یک گفت‌وگوی رسمی گفته است، بودجه استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس به همراه تجهیز هنرستان‌ها حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیارد تومان است که حدود ۳۰ درصدش به تجهیز هنرستان‌ها می‌رسد و مابقی برای استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی هزینه می‌شود. با این حال ما بارها اعلام کردیم که این میزان
بودجهکفایت نمی‌کند و اعتبارات ما به هیچ عنوان کافی نیست؛ چرا که مدارس ما مشکلاتبسیاری دارد.
ضرورت اتخاذ سریع راهکار برای جلوگیری از تکرار حوادثی مشابه «اسوه حسنه» و «شین آباد»با توجه به اذعان مسئولان آموزش و پرورش به کافی نبودن بودجه تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، باید راهکاری توسط دولت و مجلساندیشیده شود تا با تخصیص منابع به این امر حیاتی، از تکرار حوادث ناگواری همچون حادثه مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان جلوگیری شود.
رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، می‌گوید: کمیسیون عمران مجلس در قالب طرحی مصوب کرد تا یک درصد از محل فروش گاز به سازمان نوسازی مدارس اختصاص پیدا کند تا مشکلات ناشی از مجهز نبودن سیستم گرماشی مدارس کاسته شود که نهایتا این مسئله انجام نشد!به هر ترتیب، باید از منبعی برای امر مهم و حیاتی تجهیز سیستم گرمایشی مدارس تامین اعتبار شود و این وظیفه خطیر متوجه مجلس و دولتاست تا در این زمینه هر چه سریعتر چاره‌اندیشی کنند؛ بدون تردید تعلل در این امر مهم و تکرار حوادث ناگواری نظیر حادثه «شین آباد» و «اسوه حسنه زاهدان»، غیرقابل قبول خواهد بود.
جان کلام آن است، حادثه دردناک آتش‌سوزی یک مدرسه در زاهدان و پرکشیدن چهار فرشته هموطن، بار دیگر ضرورت نظارت دقیق بر اجرای قانون را به رخ کشید چه آنکه شرکت ملی گاز در ۷ ماه نخست امسال، فقط ۹۰ میلیارد تومان از حداقل ۲۵۰ میلیارد تومانی که باید صرف تجهیز سیستم گرمایشی مدارس می‌کرد، پرداخت کرد! 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اعتبار 50 میلیارد ریالی دولت برای جبران خسارت سیل گلستان
گرگان - ایرنا - رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: دولت برای شتاب در خدمت رسانی به سیل زدگان استان گلستان 50 میلیارد ریال اعتبار علی الحساب در اختیار استانداری قرار داد.
نماینده رهبر معظم انقلاب از مناطق سیلزده گنبد بازدید کرد
گنبدکاووس - ایرنا - حجت الاسلام محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی کشور، به عنوان نماینده رهبر معظم انقلاب عصر پنجشنبه با حضور در برخی از محلات شهر گنبدکاووس در شرق استان گلستان با سیلزدگان این شهر دیدار کرد.
سیل زدگان گلستان 12 تا 13 میلیون تومان کمک بلاعوض می گیرند
گرگان - ایرنا - معاون بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت که آسیب دیدگان از سیل اخیر دراستان گلستان کمک مالی 12 میلیون تومانی در روستاها و 13 میلیون تومانی در شهرها می گیرند.
20 نفر در سانحه رانندگی در نیشابور زخمی شدند
مشهد- ایرنا- رئیس جمعیت هلال احمر فیروزه گفت: برخورد پنج دستگاه خودرو در کیلومتر 45 جاده نیشابور- سبزوار 20 مجروح بر جای گذاشت.
تولیت آستان قدس رضوی: نباید سرمایه اجتماعی را از دست داد
مشهد- ایرنا- تولیت آستان قدس رضوی گفت: می بایست همه تلاشها در جهت اعتمادسازی، حفظ، تحکیم و گسترش سرمایه اجتماعی باشد زیرا نباید سرمایه اجتماعی را از دست بدهیم.
70 درصد مسیرهای روستایی مازندران بازگشایی شد
ساری - ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران با اشاره به اولویت بازگشایی مسیرهای روستایی، گفت: تا کنون بیش از 70 درصد مسیر های روستایی آسیب دیده استان بازگشایی شد.
شکارچی های شب روسیه راهی سوریه شدند
مسکو - ایرنا - روسیه بالگردهای معروف خود به شکارچی شب را پس از نوسازی راهی سوریه کرده است تا آزمایش های نهایی را در میدانی واقعی پشت سر بگذارند.
رئیس دفتر اون راهی روسیه شد
مسکو - ایرنا- دستیار عالیرتبه رهبر کره شمالی برای فراهم کردن مقدمات کیم جونگ اون به روسیه رفته است.
نخست‌وزیر انگلیس، پارلمان را برسر برگزیت کیش کرد
لندن – ایرنا – نخست‌وزیر انگلیس روز پنجشنبه در حالی برای شرکت در نشست سران اتحادیه اروپا و تلاش برای کسب موافقت رهبران اروپا با تعویق اجرای برگزیت راهی بروکسل شد که پارلمان کشورش را متهم ردیف اول ایجاد بحران درروند خروج از اتحادیه اروپا می‌داند.
عون:تحریم حزب الله بر تمامی لبنانی ها تاثیر منفی خواهد گذاشت
تهران - ایرنا - «میشل عون» رییس جمهوری لبنان پنجشنبه شب گفت: تحریم حزب الله لبنان زندگی تمامی شهروندانی لبنانی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
نخستین آمار سفرهای نوروزی اعلام شد
سقوط مرگبار ۴ کارگر در چاه
پذیرایی بیش از ۱۰ میلیون زائر در حرم امام رضا(ع) در ایام نوروز
آرامش به دزفول و اندیمشک بازگشت
نخستین قتل سال ۹۸ در تهران
مصرف زیاد آجیل منجر به اضافه وزن و چاقی می شود
بارش برف و باران در جاده‌های ۸ استان
آمادگی وزارت علوم برای تحقق شعار ˮرونق تولید داخلیˮ
ریزش کوه در محور سوادکوه
سردترین و گرم‌ترین استان‌ها تا سوم فروردین ۹۸