نقش شرکت گاز در بروز حادثه آتش‌سوزی مدرسه

11:35 ۳۰ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 40 0
نقش شرکت گاز در بروز حادثه آتش‌سوزی مدرسه

حادثه دردناک آتش‌سوزی یک مدرسه در زاهدان و پرکشیدن چهار فرشته هموطن، بار دیگر ضرورت نظارت دقیق بر اجرای قانون را به رخ کشید.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،صبح روز سه‌شنبه ۲۷ آذر ۹۷، خبری تلخ و اندوهبار در رسانه‌های کشور منتشر شد؛ خبر حاکی از این بود که یک کلاس درس در  مدرسه دخترانه خصوصی «اسوه حسنه» واقع در ناحیه ۲ شهر زاهدان، طعمه حریق شده است و در نتیجه آن چهار دانش آموزدختر جان باختند.
علت این  آتش سوزی نیز برخورد یک دانش‌آموز با چراغ گرمازای تعبیه شده در کلاس درس عنوان شد.
اسفند ۹۵؛ روشن شدن مشعل گازدر زاهداناما چرا باید در یک مدرسه، برای گرمایش از بخاری‌های غیر گازی استفاده شود؟ مگر شهر زاهدان گازکشی شده نبود؟ دهم اسفندماه سال ۹۵ در جریان سفر رئیس جمهوربه استان سیستان و بلوچستان، طرح بزرگ گازرسانی از ایرانشهر به زاهدان به بهره‌برداری رسید و مشعل گاز در زاهدان روشن شد.
در همان مقطع زمانی، مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستاناعلام کرد با تمهیدات درنظر گرفته شده، هرسال ۲۵ هزار خانوار زاهدانی از نعمت گاز برخوردار خواهند شد و ظرف ۵ سال کل زاهدان گازرسانی می‌شود.
پیشرفت گازکشی در زاهدان؛ زیر ۱۵ درصد«علیم یارمحمدی» نماینده مردمزاهدان در مجلس شورای اسلامیروز چهارشنبه (۲۸ آذر) گفت: پیشرفت گازکشی در شهر زاهدان از سال قبل تا امروز هنوز به ۱۵ درصد نرسیده و مدرسهاسوه حسنه هم که حادثه آتش سوزیو فوتچهار دختربچه در آن روی داد گاز نداشت.
دو اصل قانونی مغفول ماندهبند ۳ اصل سوم قانوناساسی، بر «آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه، در تمام سطوح و تسهیل و تعمیم آموزش عالی»، صراحت دارد. قانونگذار نیز بسنده نکرده و در اصل ۳۰
قانون اساسینیز تاکید کرده «دولت موظف است وسایل آموزش و پروش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم آورد و وسایل تحصیلات عالی را تا سرحد خود کفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد».
وسایل آموزش و پرورشرایگانعبارت «وسایل آموزش و پرورش رایگان» که در بند ۳ اصل سوم قانون اساسی و اصل ۳۰ این قانون، درج شده ناظر بر کلیه وسایل و امکانات اعم از آموزشی و سخت افزاری برای تحصیل فرزندان ایران اسلامیاست؛ بنابراین وقتی خبر تاسف آور فوت ۴ دانش آموز به سبب استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد در کلاس‌های درس مخابره می‌شود، بدین معناست که دو اصل مهم قانونی رعایت نشده است.
حادثه شین‌آبادمشابه حادثه زاهدان، در تاریخ ۱۵ آذر ۹۱ در مدرسه دخترانه روستای شین آباد از توابع پیرانشهر در استان آذربایجان غربیرخ داد. در این حادثه ۲۹ دانش‌آموز دختر به سبب نقص تجهیزات گرمایشی دچار سوختگی شدند که دو نفر از آن‌ها بر اثر شدت جراحات وارده فوت کردند.
اما علت کم کاری و قصور مسئولان دولتی در تجهیز سیستم گرماشی مدارس چیست؟ کدام سازمان‌ها متولی این امر هستند؟ در نگاه نخست، مسئولیت اصلی با وزارت آموزش و پرورشو سازمان تجهیز و نوسازی مدارس کشور است.
۱۲۰ هزار کلاس درسی فاقد سیستم گرمایشی استانداردآنطور که محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورشگفته است «حدود ۴۰ درصد کلاس‌های درس در کشور هنوز وسایل گرمایشی استاندارد ندارند». آمار وزارت آموزش و پرورش نیز حاکی از آن است که ۱۲۰ هزار کلاس درسی در کشور سیستم گرمایشی
استانداردندارد.
حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در این ۱۲۰ هزار کلاس درسِ فاقد سیستم گرمایشی استاندارد، روزانه ۶ ساعت از وقت خود را به تحصیل مشغولند. این یک آمار صرف نیست بلکه یک تلنگر است و ضرورت دارد مسئولان امر هر چه زودتر نسبت به تجهیز سیستم گرمایشی در مدارس، چاره‌ای بیندیشند که دیگر شاهد حوادث ناگواری نظیر حادثه مدرسه اسوه حسنه زاهدان نباشیم.
قانون اختصاص ۲۰ درصد عوارض گاز به تجهیز سیستم گرمایشی مدارساما بعد از فاجعه شین‌آباد، مجلس نهمتصویب کرد که ۲۰ درصد عوارض گاز برای استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس اختصاص یابد. اما آیا این قانون اجرا می‌شود؟
صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس دهم در تاریخ ۲۹ مرداد سال جاری، گفت: شرکت ملی گازطی سال‌های ۹۴ تا ۹۶ رقمی بالغ بر ۹۲.۵ میلیارد تومان سهم سازمان «نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور» را از محل «تخصیص عوارض گاز برای استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس» پرداخت نکرده است.
آنطور که بدری گفته بود: شرکت گاز یک ریال هم طی سه ماهه اول سال ۹۷ به سازمان «نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور» پرداخت نکرده است.
البته در تاریخ ۷ مهر سال جاری، محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، گفت: «با توجه به پیگیری‌های کمیسیون، شرکت ملی گاز، هم بدهی سال گذشته و هم سال جدید سازمان نوسازی مدارس را پرداخت کرد».
پرداخت تنها ۹۰ میلیارد تومان از ۲۵۰ میلیارد تومان توسط شرکت ملی گاز به سازمان نوسازی مدارسدر همین زمینه، اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژیمجلس، می‌گوید: سالانه حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان ازمحل اجرای قانون «پرداخت ۲۰درصد عوارض گاز برای استانداردسازی سامانه گرمایشی و سرمایشی مدارس» دست وزارت آموزش و پرورش و سازمان نوسازی و توسعه مدارس را خواهد گرفت؛ اگرچه این اعتبارات تکافوی تجهیزات گرمایشی و سرمایشی مدارس را نمی‌کند، اما به اندازه خودش خوب است البته مشروط بر آنکه هر سال آن را اختصاص دهند.
طبق گفته قره‌خانی به تارنمای اطلاع رسانی قوه مقننه، سال گذشته ۲۵۰ میلیارد تومان از محل سهم عوارض گاز برای ارتقای سیستم‌های گرمایشی مدارس پرداخت شد و امسال نیز برای ۷ ماه نخست سال، ۱۵۰ میلیارد تومان پرداخت شده که البته ۶۰ میلیارد تومان آن مربوط به دیون سال ۹۴ است؛ بنابراین در ۷ ماه نخست سال ۹۷، از حداقل ۲۵۰ میلیارد تومانی که شرکت ملی گاز باید صرف تجهیز سیستم گرمایشی مدارس کند، فقط ۹۰ میلیارد تومان پرداخت کرده است.
این در حالی است که با گذشت فصل سرما، پرداخت وجه فوق‌الذکر، فایده‌ای ندارد و شرکت ملی گاز باید تا قبل از آغاز فصل سرما، تعهدات قانونی خود را برای تامین اعتبار تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، انجام دهد.
کافی نبودن منابع تخصیص یافته برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارساما به فرض پرداخت بدهی توسط شرکت گاز بطور کامل و انجام تعهدات این شرکت در موعد لازم، آیا منابع تخصیص یافته برای تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، کفایت می‌کند؟آنطور که «رخشانی مهر» رئیس سازمان تجهیز و نوسازی مدارس در یک گفت‌وگوی رسمی گفته است، بودجه استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی مدارس به همراه تجهیز هنرستان‌ها حدود ۲۵۰ تا ۲۶۰ میلیارد تومان است که حدود ۳۰ درصدش به تجهیز هنرستان‌ها می‌رسد و مابقی برای استانداردسازی وسایل گرمایشی و سرمایشی هزینه می‌شود. با این حال ما بارها اعلام کردیم که این میزان
بودجهکفایت نمی‌کند و اعتبارات ما به هیچ عنوان کافی نیست؛ چرا که مدارس ما مشکلاتبسیاری دارد.
ضرورت اتخاذ سریع راهکار برای جلوگیری از تکرار حوادثی مشابه «اسوه حسنه» و «شین آباد»با توجه به اذعان مسئولان آموزش و پرورش به کافی نبودن بودجه تجهیز سیستم گرمایشی مدارس، باید راهکاری توسط دولت و مجلساندیشیده شود تا با تخصیص منابع به این امر حیاتی، از تکرار حوادث ناگواری همچون حادثه مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان جلوگیری شود.
رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس، می‌گوید: کمیسیون عمران مجلس در قالب طرحی مصوب کرد تا یک درصد از محل فروش گاز به سازمان نوسازی مدارس اختصاص پیدا کند تا مشکلات ناشی از مجهز نبودن سیستم گرماشی مدارس کاسته شود که نهایتا این مسئله انجام نشد!به هر ترتیب، باید از منبعی برای امر مهم و حیاتی تجهیز سیستم گرمایشی مدارس تامین اعتبار شود و این وظیفه خطیر متوجه مجلس و دولتاست تا در این زمینه هر چه سریعتر چاره‌اندیشی کنند؛ بدون تردید تعلل در این امر مهم و تکرار حوادث ناگواری نظیر حادثه «شین آباد» و «اسوه حسنه زاهدان»، غیرقابل قبول خواهد بود.
جان کلام آن است، حادثه دردناک آتش‌سوزی یک مدرسه در زاهدان و پرکشیدن چهار فرشته هموطن، بار دیگر ضرورت نظارت دقیق بر اجرای قانون را به رخ کشید چه آنکه شرکت ملی گاز در ۷ ماه نخست امسال، فقط ۹۰ میلیارد تومان از حداقل ۲۵۰ میلیارد تومانی که باید صرف تجهیز سیستم گرمایشی مدارس می‌کرد، پرداخت کرد! 


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

استرالیا با شکست ازبکستان صعود کرد
تیم ملی فوتبال استرالیا با برتری مقابل ازبکستان در ضربات پنالتی به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ راه یافت.
انتقال خربین به پیرامیدز مصر نهایی شد
همانطور که پیش تر توافق شده بود، ستاره سوریه ای الهلال برای ادامه فوتبال خود به کشور مصر رفت.
رونالدو در محاصره؛ کار دشوار CR7 برای آقای گلی
رونالدو در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل سری آ ایتالیا محسوب می شود ولی کار راحتی تا انتهای فصل پیش رو ندارد.
طارمی، پنالتی، هشت تورنمنت و ده‌ها قربانی
مهدی طارمی دیشب در هشتمین تورنمت رسمی، پنالتی گرفت و صاحب یک رکورد عجیب در فوتبال ایران و آسیا شد.
امید ایران قهرمان تورنمنت چهار جانبه قطر شد
تیم امید ایران در آخرین مسابقه در تورنمنت چهارجانبه مقابل قطر به پیروزی رسید.
شب درخشان کاپیتان فرانسوی در برابر چلسی
لورن کوشیلنی در برابر چلسی بیستمین گل لیگ برتری خود را برای آرسنال به ثمر رساند.
بیران با این شوت‌ها کامل شد؛ آقای شروع مجدد!
گلر جوان تیم ملی ایران این روزها در آماده ترین فرم خود قرار دارد. فرمی که شاید او را به لیگ‌های معتبر اروپایی برساند و تعداد لژیونرهای ما را بیش از پیش کند.
خشم عمومی از آل‌شیخ؛ وضعیت نامشخص پیتزی
هواداران تیم ملی عربستان به شدت از ترکی آل شیخ خشمگین و عصبی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مدیرعامل سابق بانک سرمایه: متهم نیستیم، تحریم‌ها را دور می‌زدیم
مدیرعامل سابق بانک سرمایه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود و دو عضو دیگر هیات مدیره این بانک اتهامات مطروحه در کیفرخواست را رد کرد و گفت که آنها مشغول دور زدن تحریم‌های ظالمانه بوده‌اند.
کاخ ۶ هزار متری آقای بانکدار در لواسان
در لواسان ویلاهای لوکس و دیدنی شخصیت‌های معروف کم نیست اما یکی از ویلاها که صاحب آن یک بانکدار معروف است، به شدت در شهر خودنمایی می‌کند.
مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
مرکز هواشناسی عربستان از ورود موج سرما به منطقه خبر داد
تهران - ایرنا - 'عبدالعزیز الحصینی' عضو مرکز هواشناسی عربستان امروز (سه شنبه) اعلام کرد که از روز چهارشنبه (فردا) موج بارش شدید و سرما از ترکیه آغاز شده و پس از تاثیر بر عراق، فلسطین، اردن و عربستان وارد ایران می شود.
افزایش گردشگران خارجی در یک سال گذشته
بسته حمایتی بیمه شده‌ها به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟
کشف ۱۰۰ کیلوگرم تریاک در پژو و وانت پیکان
بندرعباس کلانشهر شد
بامزه‌ترین سگ جهان درگذشت
طرح ۳ سئوال از وزیر علوم و ۲ سئوال از وزیر آموزش و پرورش
زمین لرزه ۳.۶ ریشتری «پارس آباد» را لرزاند
حمله یک قلاده سگ این بار به یک دامپزشک
ولایتی: برخی اعضای هیئت علمی صلاحیت علمی ندارند
نحوه مجازات رانندگان مست تغییر می‌کند