12هزار مبتلا به HIV در کشور تحت پوشش درمان رایگان هستند

12:50 ۹۳ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 148 0
12هزار مبتلا به HIV در کشور تحت پوشش درمان رایگان هستند

تهران- ایرنا- وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: خدمات درمان مبتلایان به ویروس ایدز کاهش نیافته است و هم اکنون (از حدود 24 هزار فرد مبتلای شناسایی شده) حدود 12 هزار و 500 نفر تحت پوشش خدمات درمان رایگان هستند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در واکنش به گزارش «باشگاه های مثبت ایدز، پشت در مانده اند» ایرنا اعلام کرد: هیچ یک از مراکز مراقبت و درمان ایدز که تحت نظر وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کشور هستند تعطیل نشده اند. وزارت بهداشت با قوت تمام مراکز درمانی خودش را در سطح کشور تقویت کرده است و تمام خدماتی که در این راستا به مبتلایان و خانواده آنها ارائه می شود اعم از خدمات مشاوره ای، تشخیصی و درمانی رایگان انجام می شود.
بر اساس اعلام وزارت بهداشت، خدمات این مراکز به مبتلایان به ویروس ایدز از سال گذشته تاکنون افزایش یافته است. به عنوان مثال انجام آزمایش در مراکز وزارت بهداشت حدود 3 برابر شده است و حدود 570 هزار خانم باردار از سال گذشته تاکنون مورد آزمایش قرار گرفتند که 113 مورد آنها مبتلا بودند و همه این افراد نیز تحت درمان قرار گرفتند. از این 113 نفر فقط دو مورد آنها به دلیل تاخیر در مراجعه و انجام آزمایش فرزند سالم به دنیا نیاوردند.
وزارت بهداشت اعلام کرد: تعداد افراد تحت درمان این بیماری که در سال گذشته از مجموعه وزارت بهداشت خدمات دریافت کردند، 9 هزار نفر بود که هم اکنون تعداد آنها به 12 هزار و 500 نفر رسیده است.
این وزارتخانه تاکید کرد: حمایت سازمان های بین المللی قطع نشده است و فقط در برخی موارد کاهش پیدا کرده است. کمک های مالی سازمان های بین المللی که حدود 5 درصد از بودجه ایدز کشور را تشکیل می دهد، جنبه همکاری مشترک دارد و بیشتر کمک های آنها فنی است. بنابراین بودجه تمام خدمات بیماران ایدز کشور توسط وزارت بهداشت و دولت تامین می شود.
در گزارش ایرنا که روز 27 آذر با عنوان، «باشگاه های مثبت ایدز پشت در مانده اند»، منتشر شد، بر خلاف پاسخ وزارت بهداشت، هیچ اشاره ای به تعطیل شدن این مراکز نشده بود و مشخص نیست این برداشت روابط عمومی وزارت بهداشت از کدام بخش گزارش بوده است در این گزارش به فعالیت باشگاه های مثبت و سابقه فعالیت آنها توجه شد.
آمارهایی که وزارت بهداشت درباره خدمات آزمایش به زنان باردار و افزایش سه برابری آزمایش ایدز نیز به موارد اشاره شده در این گزارش ارتباطی ندارد و اساسا به این موضوع در گزارش اشاره نشده است.
در گزارش ایرنا حمیدرضا شاعری، رئیس انجمن ایدز بدون اشاره به میزان و رقم کمک های بین المللی برای پیشگیری از ایدز اعلام کرده بود: تشکیلاتی با عنوان UNAIDS در سازمان ملل متحد وجود دارد که بودجه‌ای با عنوان گلوبال فاوند را در راستای پیشگیری از ایدز به سازمان‌های مردم نهاد می دهد که این مبلغ باید زیر نظر وزارت بهداشت خرج شود و در واقع بودجه عمومی برای پیشگیری از ایدز است.
وزارت بهداشت نیز در این اطلاعیه با تایید کمک سازمان های بین المللی رقم 5 درصدی سهم این سازمان ها را در بودجه ایدز کشور اعلام کرد اما میزان رقم آن و نحوه هزینه کرد آن و نیز میزان کمک به باشگاه هایی مثبت ایدز را اعلام نکرد.
اجتمام * ف.ش * 9482 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

پارک ملی تندوره بهشت پلنگ ایرانی
مشهد- ایرنا- پارک ملی تندوره یکی از بزرگترین مناطق حفاظت شده ایران است که می‌ توان پلنگ کمیاب ایرانی را در آن یافت. این منطقه با طبیعت بکر و زیبای خود زیستگاه جانوران و رویشگاه گیاهان زینتی و دارویی بسیاری است.
جاده شهرکرد - اندیکا در خوزستان زیر آب رفت
اهواز- ایرنا - رییس اداره راهداری و حمل ونقل جاده ای اندیکا گفت:از بامداد امروز سه شنبه جاده اندیکا-شهرکرد در امتداد تالاب شیمبار زیر آب رفته و ارتباط کلیه روستاهای بخش چلو با مرکزشهرستان اندیکا در استان خوزستان قطع شده است.
وزیر کشور ترکیه: با ایران عملیات مشترک انجام دادیم
تهران – ایرنا – سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه گفت که حدود ششصد نیروی ترکیه ای و ایرانی اخیرا عملیات مشترکی را علیه پ.ک.ک در مرزهای شرقی ترکیه انجام دادند.
کره شمالی اهمال کره جنوبی در همکاری را محکوم کرد
پکن- ایرنا- کره شمالی آنچه را که اهمال کره جنوبی در اجرای طرح های مرزی مشترک و تقویت همکاری های دو کشور خوانده است، محکوم کرد.
شاخص سهام نیکی ژاپن سقوط کرد
پکن- ایرنا- درپی افزایش نگرانی ها از رکود اقتصادی و کاهش رشد اقتصاد دنیا در سال پیش رو، شاخص سهام نیکی ژاپن این هفته 3 درصد سقوط کرد.
مکرون: فرانسه و چین بر حمایت از توافق هسته ای با ایران تاکید کردند
تهران – ایرنا – امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه گفت که در دیدار با همتای چینی اش «شی جینپینگ» دو کشور بر حمایت خود از توافق هسته ای با ایران تاکید کردند.
سیاست‌های سوسیالیستی سندرز و نظام سرمایه داری آمریکا
لندن – ایرنا – «برنی سندرز» 77ساله در حالی برای دومین بار در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا شرکت خواهد کرد که ایده‌های او در باره خدمات پزشکی و تحصیلات عالیه رایگان در مقابل نظام سرمایه داری آمریکا می‌تواند خریداران زیادی داشته باشد.
ترامپ برای اجرای معامله قرن به نتانیاهو فشار خواهد آورد
تهران – ایرنا – روزنامه صهیونیستی «یدیعوت آحرونوت» روز دوشنبه در مطلبی با اشاره به اقدامات دونالد ترامپ در همراهی با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، نوشت: در پایان این نتانیاهو است که باید برای اجرای توافق معامله قرن ترامپ دست به عقب نشینی بزند.
رئیس جمهوری مکزیک خواستار عذرخواهی اسپانیا و واتیکان شد
تهران – ایرنا - «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» رئیس جمهوری مکزیک از اسپانیا و واتیکان خواست تا بابت فتح قاره آمریکا و نقض حقوق بشر در دوره استعمار عذرخواهی کنند.
گزارش مولر دموکرات ها را علیه وزیر دادگستری آمریکا شوراند
تهران – ایرنا – دموکرات ها و شماری از جمهوریخواهان که از انتشار یک خلاصه چهار صفحه ای گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه دخالت ادعایی روسیه در انتخابات آمریکا خشمگین شده اند دست به دست هم داده اند تا وزارت دادگستری آمریکا را برای انتشار کامل یا بخش اعظمی از آن تحت فشار قرار دهند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
جزئیات سیل شیراز از زبان وزیر اطلاعات
وزیر اطلاعات با بیان اینکه در محل وقوع سیل در شیراز بستری برای نجات مردم وجود نداشته است، گفت: از صبح امروز وضعیت سیل ‌پیگیر بودم و به مقامات اطلاع‌رسانی کردیم و رئیس جمهور دستور ‌پیگیری را داد.
اهدای پلاکت در تهران 3 برابر شد
بیمارستان شیروان بیمار نمی پذیرد
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
20 نفر از مصدومین سیل شیراز هنوز بستری هستند
آماده باش سازمان بهزیستی درپی وقوع سیل در برخی استان ها
سوانح رانندگی در استان یک کشته و 18 زخمی برجا گذاشت
ساخت یک مرکز توان‌بخشی خیری در مهریز آغاز شد
گروه های بهداشت روان به یاری سیل زدگان شیراز شتافتند
آبرسانی سیار به 30 روستای سیل زده در دست اقدام است
4 تن مواد غذایی غیرقابل مصرف در بوکان معدوم شد