کودکان آپارتمان نشین در خطر پوکی استخوان قرار دارند

11:19 ۹۱ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 129 0
کودکان آپارتمان نشین در خطر پوکی استخوان قرار دارند

تهران- ایرنا- فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: کودکان آپارتمان نشین به دلیل دریافت ناکافی نور آفتاب و ویتامین D در معرض پوکی استخوان قرار دارند.

ایرنا

مهشید رابطیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت گروه اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: بچه ها توانایی های خود را در بازی و تفریح کردن می توانند نشان دهند و جست و خیز و بازی هایی مثل لی لی کردن برافزایش توانایی جسمی آنان کمک خواهد کرد.
وی افزود: این تحرک و جوش و خروش تمرکز ذهنی بچه ها را بالا می برد و برای نمونه بچه هایی که توانایی توپ گیری، پاس دادن، شوت کردن یا پرتاب توپ را دارند در واقع ضمن اینکه نشانه ای از سلامت آنها به شمار می رود از بچه ها از تمرکز و توجه خوبی برخوردار هستند.
این روانپزشک کودک گفت: آپارتمان نشینی حرکت، توجه و تمرکز کودکان را محدود می کند و بر همین اساس بچه هایی کم تحرک و تنها در خانه و آپارتمان با توجه به اقتضای سنی به جای سر و صدا با موانع متعدد حرکتی، رعایت دیگران و همسایه ها روبه رو و مجبور هستند خود را با تلویزیون، کامپیوتر، اینترنت و پناه بردن به فضای مجازی سرگرم کنند.
رابطیان اظهار داشت: با این رویه، نخست فعالیت زیستی بچه کم می شود و افزایش وزن پیدا می کند. خیلی از بچه هایی که در حال حاضر از چاقی رنج می برند، تحرک کافی ندارند و این دسته از بچه ها با دریافت ناکافی نور آفتاب دچار کمبود ویتامین D نیز می شوند.
وی گفت: افزایش وزن و کمبود ویتامین D باعث پوکی استخوان در بچه ها خواهد شد، کم کم کبد آنها چرب می شود و میزان کلسترل و چربی خون آن بالا می رود. بیماری های قلب و عروقی گریبانگیر بچه می شود و این مشکل حتی در سنین خردسالی هم مشاهده شده است.
روانپزشک کودک افزود: پناه بردن به تلویزیون و بازی های کامپیوتری باعث می شود خلاقیت بچه از او گرفته شود و ممکن است با وجود ذهن کنجکاو در بچه ها با دسترسی به شبکه های ماهواره ای و فضاهای مجازی وارد برنامه هایی که مناسب کودک نیست به ویژه برنامه هایی با موضوع جنسی، خشونت و جنگی شود.
وی ادامه داد: اینترنت فضای امنی برای کودک نیست و ممکن است برای آن دسته از بچه هایی که از تحرک کافی برخوردار نیستند جذاب و مشکل آفرین باشد.
رابطیان اظهارداشت: متاسفانه هستند بچه هایی که تا کنون قربانی فضاهای سایبری و مجازی شده اند، از آنان اخاذی شده یا مورد تهدید یا مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: آپارتمان نشینی بر روی تربیت بچه ها کاملا موثر است. معمولا بچه های آپارتمان نشین برای رسیدن به خواسته های خود جیغ و داد می زنند و چنانچه والدین نیز به نوعی جزو دسته ای از خانواده های شلوغ و پرسر و صدا و اهل داد و فریاد باشند این رویه بر روی نحوه رشد و تربیت بچه هم تاثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: خانواده های آپارتمان نشینی هستند که برای جلوگیری از داد و فریاد کودک و اینکه همسایه ها شاکی نشوند به سرعت صدای بچه را قطع می کنن یا اینکه بچه هایی هستند که با داد و فریاد نیاز خود را خواستار می شوند و والدین برای اینکه صدای بچه را قطع کنند سریعا به خواسته کودک تن می دهند. این رویه باعث تربیت ناصحیح بچه ها خواهد شد و قاطعیت در فرزندپروری را از بین می برد.
این روانپزشک کودک و نوجوان گفت: اثر منفی دیگر آپارتمان نشینی بر روی کودکان این است که ارتباط بچه ها با طبیعت از جمله درختان و حیوانات قطع می شود و بچه های که برای مراقبت از درختان یا حیوانات باید داوطلب باشند و این مسئولیت را بر عهده گیرند، به علت آپارتمان نشینی ارتباط زیستی آنها کم می شود.

* راه حل کاهش آسیب های آپارتمان نشینی بر روی کودکان
روانپزشک کودک و نوجوان گفت: در وهله نخست سعی کنیم با همسایه هایی که در آپارتمان بچه ای دارند همیاری و صبوری کنیم و با درک وضعیت آنان نسبت به سر و صدا و جنب و جوش کودکان برخوردی آگاهانه و منصفانه داشته و آستانه تحمل خود را بالا ببریم.
رابطیان گفت: خانواده هایی که در آپارتمان زندگی می کنند به دلیل محدودیت محیط خانه برای کاهش و یا کنترل تحرکات کودکان بچه ها را حداقل هفته ای سه مرتبه به پارک برند، در بازی های ورزشی با آنان مشارکت کنند.
خانواده های آپارتمان نشین برای کاهش انرژی کودکان می توانند ساعاتی را در منزل با بچه ها همبازی شوند و این اوقات را به اطلاع همسایه ها برسانند تا هم بچه بداند بازی کردن وقت و زمان خاص دارد و هرموقع که بخواهد نمی توانند سر و صدا و جنب و جوش داشته باشد.
رابطیان تاکید کرد: خانواده های آپارتمان نشین که کودک زیر 12 سال دارند به هیچ وجه فرزند خود را تنها در منزل رها نکنند چرا که با توجه به خطرات احتمالی به نوعی کودک آزاری تلقی و این روش تبعات جبران ناپذیری برای کودک و والدین دارد.
اجتمام * 1417 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
راه دسترسی به ۱۲ خانه بهداشت روستایی در گلستان وجود ندارد
نجات شش نفر از سیل‌زدگان از مرگ
زنان باردار در سفرهای نوروزی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟
تعطیلی رادیولوژی و سرگردانی بیماران درمیامی
مسافران و شهروندان زنجانی در دریافت خدمات درمانی مشکل ندارند
264 واحد صنفی متخلف به مراجع قضایی البرز معرفی شدند
اورژانس البرز 2 هزارو 780 ماموریت انجام داد
اعتبارات مورد نیاز دولت برای مقابله با بحران تخصیص یافت
5 فروند بالگرد برای رساندن اقلام امدادی به سیل زدگان گلستانی به پرواز درآمدند
12حادثه رانندگی شرق سمنان 30 مصدوم در برداشت