کودکان آپارتمان نشین در خطر پوکی استخوان قرار دارند

11:19 ۲۷ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 35 0
کودکان آپارتمان نشین در خطر پوکی استخوان قرار دارند

تهران- ایرنا- فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: کودکان آپارتمان نشین به دلیل دریافت ناکافی نور آفتاب و ویتامین D در معرض پوکی استخوان قرار دارند.

ایرنا

مهشید رابطیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت گروه اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: بچه ها توانایی های خود را در بازی و تفریح کردن می توانند نشان دهند و جست و خیز و بازی هایی مثل لی لی کردن برافزایش توانایی جسمی آنان کمک خواهد کرد.
وی افزود: این تحرک و جوش و خروش تمرکز ذهنی بچه ها را بالا می برد و برای نمونه بچه هایی که توانایی توپ گیری، پاس دادن، شوت کردن یا پرتاب توپ را دارند در واقع ضمن اینکه نشانه ای از سلامت آنها به شمار می رود از بچه ها از تمرکز و توجه خوبی برخوردار هستند.
این روانپزشک کودک گفت: آپارتمان نشینی حرکت، توجه و تمرکز کودکان را محدود می کند و بر همین اساس بچه هایی کم تحرک و تنها در خانه و آپارتمان با توجه به اقتضای سنی به جای سر و صدا با موانع متعدد حرکتی، رعایت دیگران و همسایه ها روبه رو و مجبور هستند خود را با تلویزیون، کامپیوتر، اینترنت و پناه بردن به فضای مجازی سرگرم کنند.
رابطیان اظهار داشت: با این رویه، نخست فعالیت زیستی بچه کم می شود و افزایش وزن پیدا می کند. خیلی از بچه هایی که در حال حاضر از چاقی رنج می برند، تحرک کافی ندارند و این دسته از بچه ها با دریافت ناکافی نور آفتاب دچار کمبود ویتامین D نیز می شوند.
وی گفت: افزایش وزن و کمبود ویتامین D باعث پوکی استخوان در بچه ها خواهد شد، کم کم کبد آنها چرب می شود و میزان کلسترل و چربی خون آن بالا می رود. بیماری های قلب و عروقی گریبانگیر بچه می شود و این مشکل حتی در سنین خردسالی هم مشاهده شده است.
روانپزشک کودک افزود: پناه بردن به تلویزیون و بازی های کامپیوتری باعث می شود خلاقیت بچه از او گرفته شود و ممکن است با وجود ذهن کنجکاو در بچه ها با دسترسی به شبکه های ماهواره ای و فضاهای مجازی وارد برنامه هایی که مناسب کودک نیست به ویژه برنامه هایی با موضوع جنسی، خشونت و جنگی شود.
وی ادامه داد: اینترنت فضای امنی برای کودک نیست و ممکن است برای آن دسته از بچه هایی که از تحرک کافی برخوردار نیستند جذاب و مشکل آفرین باشد.
رابطیان اظهارداشت: متاسفانه هستند بچه هایی که تا کنون قربانی فضاهای سایبری و مجازی شده اند، از آنان اخاذی شده یا مورد تهدید یا مورد آزار جنسی قرار گرفته اند.
فوق تخصص روانپزشکی کودک و نوجوان گفت: آپارتمان نشینی بر روی تربیت بچه ها کاملا موثر است. معمولا بچه های آپارتمان نشین برای رسیدن به خواسته های خود جیغ و داد می زنند و چنانچه والدین نیز به نوعی جزو دسته ای از خانواده های شلوغ و پرسر و صدا و اهل داد و فریاد باشند این رویه بر روی نحوه رشد و تربیت بچه هم تاثیرگذار خواهد بود.
وی افزود: خانواده های آپارتمان نشینی هستند که برای جلوگیری از داد و فریاد کودک و اینکه همسایه ها شاکی نشوند به سرعت صدای بچه را قطع می کنن یا اینکه بچه هایی هستند که با داد و فریاد نیاز خود را خواستار می شوند و والدین برای اینکه صدای بچه را قطع کنند سریعا به خواسته کودک تن می دهند. این رویه باعث تربیت ناصحیح بچه ها خواهد شد و قاطعیت در فرزندپروری را از بین می برد.
این روانپزشک کودک و نوجوان گفت: اثر منفی دیگر آپارتمان نشینی بر روی کودکان این است که ارتباط بچه ها با طبیعت از جمله درختان و حیوانات قطع می شود و بچه های که برای مراقبت از درختان یا حیوانات باید داوطلب باشند و این مسئولیت را بر عهده گیرند، به علت آپارتمان نشینی ارتباط زیستی آنها کم می شود.

* راه حل کاهش آسیب های آپارتمان نشینی بر روی کودکان
روانپزشک کودک و نوجوان گفت: در وهله نخست سعی کنیم با همسایه هایی که در آپارتمان بچه ای دارند همیاری و صبوری کنیم و با درک وضعیت آنان نسبت به سر و صدا و جنب و جوش کودکان برخوردی آگاهانه و منصفانه داشته و آستانه تحمل خود را بالا ببریم.
رابطیان گفت: خانواده هایی که در آپارتمان زندگی می کنند به دلیل محدودیت محیط خانه برای کاهش و یا کنترل تحرکات کودکان بچه ها را حداقل هفته ای سه مرتبه به پارک برند، در بازی های ورزشی با آنان مشارکت کنند.
خانواده های آپارتمان نشین برای کاهش انرژی کودکان می توانند ساعاتی را در منزل با بچه ها همبازی شوند و این اوقات را به اطلاع همسایه ها برسانند تا هم بچه بداند بازی کردن وقت و زمان خاص دارد و هرموقع که بخواهد نمی توانند سر و صدا و جنب و جوش داشته باشد.
رابطیان تاکید کرد: خانواده های آپارتمان نشین که کودک زیر 12 سال دارند به هیچ وجه فرزند خود را تنها در منزل رها نکنند چرا که با توجه به خطرات احتمالی به نوعی کودک آزاری تلقی و این روش تبعات جبران ناپذیری برای کودک و والدین دارد.
اجتمام * 1417 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

شیرینی رزت سیب؛ دسر زمستانی ایده آل!
در این مطلب طرز تهیه شیرینی‌های سبکی به شکل گل رز را به شما آموزش داده ایم. درست کردن این شیرینی‌ها راحت است. به شما پیشنهاد می‌دهیم آن رل درست کنید.
آش بیشت واش؛ غذای محلی کندلوس
بیشت واش یکی از چندین غذای سنتی و محلی اهالی شهرستان کندلوس در مازندران است. این غذا نوعی آش اسفناج است که با سایر مواد مخلوط میشود و بسیار خوشمزه و اشتها آور است.
هالیوودی‌هایی که مشروبات الکلی را ترک کردند
زندگی ستاره‌های هالیوود معمولا خیلی پر زرق و برق است و کمتر پیش می‌آید که آن‌ها بخواهند از این زندگی تجملی که برای خود ساخته اند، بیرون بیایند، اما در بین آن‌ها افرادی وجود دارند که سعی کردند سبک زندگی سالم تری را در پیش بگیرند. به عنوان مثال برخی از آن‌ها که به مصرف مشروبات الکلی اعتیاد داشتند، تصمیم به ترک آن گرفتند.
مسئله مرموز محبوبیت سلبریتی‌ها
نخستین بار سال ۹۴ بود که فهرستی از پرفالوئر‌ترین سلبریتی‌های ایرانی در اینستاگرام را منتشر کردیم. بسیاری از محبوب‌ترین‌ها در این بازه زمانی، از فهرست ۲۰تایی بیرون ماندند و بسیاری از آن‌هایی که هنوز اکانت اینستاگرام نداشتند، توانسته اند در صدر جدول برای خود جایی دست و پا کنند.
ترفند‌های لباس پوشیدن برای آقایان بالای ۴۰ سال
هر چه سن ما بالاتر می‌رود، معیارهایمان نیز تغییر می‌کند. برخی چیز‌ها که برایمان مهم بود، اهمیت خود را از دست می‌دهد و برخی چیز‌های کم اهمیت‌تر برایمان مهم می‌شود. این روند در نگاه ما به استایل شخصی مان نیز تاثیرگذار است. سبکی که یک مرد ۴۰ ساله در لباس پوشیدن می‌پسندد، با سبک یک پسر ۲۰ ساله متفاوت است.
ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
اینکه جوش‌ها رو دستکاری کنید، بدترین و نادرست‌ترین کاریه که می‌تونید انجام بدید، اما اگه به هیچ وجه دست از این کار برنمی دارید، پس لااقل روش بی خطر و درستش رو هم یاد بگیرید. ترکاندن جوش صورت به روش درست و بدون عواقب!
بیان این جملات به عشق قدیمی، ممنوع!
زمانی که ما از فردی که روزی دوستش داشتیم جدا می شویم و رابطه عاطفی خود را به پایان می رسانیم، از آنجا که عصبانی و ناراحت هستیم، نمی توانیم برای حرف هایی که می خواهیم به زبان آوریم به درستی تصمیم بگیریم، از این رو ممکن است حرف هایی بزنیم که بعدها از بیان شان پشیمان شوید.
چگونه در محل کار به نفوذ و احترام دست پیدا کنیم؟
موثر و بانفوذ بودن نیز در محل کار اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانیم روی دیگران اثر بگذاریم می‌توانیم در مسیر اهداف شغلی‌مان نیز خوب پیش برویم، در نتیجه مورد احترام خواهیم بود. در این مطلب به شما می‌گوییم چگونه در محل کارتان به احترام و نفوذ دست پیدا کنید.
ته جدولی های لیگ برتر فوتبال بانوان طعم مساوی را چشدند
ساری- ایرنا- دیدار تیم های سپیدار قائمشهر و خلیج فارس شیراز در هفته هفتم رقابت های لیگ برتر فوتبال بانوان به تساوی انجامید تا هر دو تیم پس از شکست های پرگل 6 هفته گذشته، برای نخستین بار طعم تساوی را هم بچشند.
سه تن بر اثر انتشار منوکسیدکربن در داران اصفهان جان باختند
اصفهان- ایرنا- سه مرد جوان به دلیل انتشار گاز منوکسید کربن در روستای چیگان از توابع داران در غرب استان اصفهان جان خود را از دست دادند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
انتقاد به پاداش میلیاردی تیم ملی و کی‌روش- محمد بنا: احساس بی‌ارزشی کردم!
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی پس از پرداخت پاداش هزاران دلاری به بازیکنان تیم ملی و کارلوس کیروش که بخاطر برد تیم‌های یمن و ویتنام انجام شد، متنی گلایه آمیز منتشر کرد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
ایران درپروژه‌های مهم علمی وفناوری اتحادیه اروپا شرکت می‌کند
24 مسافر اتوبوس مسیر فیروزکوه نجات یافتند
واکنش ناگهانی به دوربین‌ ثبت سرعت سبب مرگ 2 نفر در یزد شد
هلال احمر قزوین به 364 در راه مانده امدادرسانی کرد
نماینده آستارا: مجلس از طرح تحول سلامت حمایت می کند
6 عضو یک خانواده یاسوجی با گاز مونواکسیدکربن مسموم شدند
کارگاه تحرک بدنی و کنترل خشم در قزوین برگزار شد
انتقال خون کردستان برای ارسال پلاسما به کشورهای غربی بازرسی شد
واکنش نظام پزشکی به ۲ مصوبه مالیاتی پزشکان
90 هزار تن آهن آلات در مناطق زلزله زده توزیع شده است