ایران در بازار گاز مایع از رقبا جا ماند

13:23 ۱۵۲ روز و ۱۸ ساعت پیش افکار نیوز 166 0
ایران در بازار گاز مایع از رقبا جا ماند

یک کارشناس انرژی گفت: استرالیا با پیشی گرفتن از قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز مایع در دنیا جایگاه خود را بهبود داده در حالیکه ایران راهبردی برای گسترش نفود در بازارجهانی گاز ندارد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، ایران دومین دارنده­ ذخایر گاز طبیعی با ۱۸ درصد از ذخایر گاز دنیاست اما با وجود داشتن ذخایر عظیم، سهم قابل توجهی از بازار گاز جهان در اختیار ایران نیست. در حال حاضر تنها صادرات گاز ایران به کشورهای
ترکیهو عراقاست که سهمی کمتر از ۲ درصد صادرات گاز جهانرا در  اختیار ایرانقرار داده است.
جواد سلیمانپور، کارشناس حوزه گاز در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه هر یک از تولید کنندگان بزرگ گاز در دنیا در تلاش هستند تا با اتخاذ راهبرد متناسب با اهداف و فرصت‌ها، نقش خود را در بازار گاز پر رنگ‌تر کند، گفت: در همین راستا کشور استرالیا به دلیل محدود بودن این کشور به آب‌های آزاد و عدم امکان صادرات گاز با خط لوله تلاش کرده با افزایش صادرات خود به روش ال ان جی سهم خود را در بازار گاز افزایش دهد و از این طریق حداکثر منافع اقتصادی را کسب کند.
وی با اعلام اینکه استرالیا به تازگی با پیشی گرفتن از قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز مایع در دنیا جایگاه خود را ارتقا بخشیده است، ادامه داد: قطرنیز دیگر صادر کننده بزرگ ال ان جی، همانند استرالیا به دلیل محدود بودن صادرات از طریق خط لوله با توسعه واحدهای مایع سازی خود سهم خود را از بازار گاز دنیا تثبیت کرده است.
به گفته این کارشناس انرژی، در مقابل این دو کشور، روسیهبه دلیل راهبرد سیاسی خود و همچنین فرصت‌های بالای خود در صادرات با خط لوله به کشورهای اروپایی، صادرات خود را از این طریق به اروپا توسعه داده و تنها ۷ درصد از صادرات خود را به ال ان جی اختصاص داده است. از سویی دیگر امریکا نیز که به تازگی به بازار گاز ورود کرده و در راستای راهبرد
انرژیخود، یعنی کاهش وابستگی متحدان به گاز روسیه، با ورود به بازار ال ان جی به دنبال توسعه صادرات گاز از این طریق است.
سلیمانپورگفت: ایران  به دلیل موقعیت جغرافیایی و منابع سرشار گازی خود فرصت‌های زیادی به منظور نقش آفرینی در بازار جهانی گاز دارد،  به طوری که به دلیل گستردگی سرزمینی امکان صادرات گاز از طریق خط لوله به بیش از ۱۳ کشور در منطقه وجود دارد. در طرف دیگر نیز به دلیل دسترسی ایران به آب‌های آزاد، امکان صادرات گاز کشور از طریق ال ان جی نیز میسر است. با وجود این فرصت‌های بالقوه به منظور افزایش سهم در بازار گاز، متاسفانه ایران سهم قابل توجهی از بازار گاز ندارد.
به گزارش خبرنگار مهر، متاسفانه فقدان راهبرد مناسب در صادرات گاز موجب عقب ماندگی کشور از رقبا در این بازار شده است. به نحوی که در سال‌های اخیر نه تنها صادرات گاز پیشرفت قابل توجهی نداشته بلکه حتی قراردادهای قطعی صادرات همچون خط لوله صادرات گاز ایران به
پاکستاندر این زمینه معطل مانده است. بدین منظور اولویت بندی گزینه‌های صادرت گاز و تبیین راهبرد
تجارتگاز کشور امری ضروری است.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

شهرام هروی: باید بدون اشتباه حرکت کنیم- نتیجه نگرفتن برخی چهره‌ها طبیعی بود
سرمربی تیم ملی کاراته گفت: هنوز برای کسب سهمیه کامل المپیک راه درازی در پیش داریم و باید با تمرکز بالا و بدون اشتباه به سمت جلو حرکت کنیم.
برای درمان «فشار خون» و «دیابت» به کجا مراجعه کنیم؟
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت درباره نحوه ارائه خدمت در مراکز درمان بیماری‌های غیرواگیری چون دیابت و فشار خون توضیح داد.
چرا چینی‌ها نمی‌توانند اپل را تحریم کنند؟
با توجه به اقدامات تلافی جویانه چین و آمریکا در طول یک سال اخیر، بسیاری از مردم چین خواستار تحریم محصولات اپل و ضربه زدن به اقتصاد ایالات متحده شده اند. این در حالیست که بسیاری از کارشناسان این اقدام را به ضرر چین می دانند.
ماندگاری شغل در بخش صنعت بیشتر است
یک مقام مسئول کارگری با بیان این که بدون ایجاد زیرساختهای لازم برنامه های اشتغال به نتیجه نمی‌رسد، گفت: اگر چه اشتغال پایدار هزینه‌بر است ولی باید به سمت پایداری مشاغل برویم.
نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا
درحالی که ترکش‌های جنگ تجاری آمریکا و چین تمام بازارهای جهانی را تحت تأثیر قرار داده است، بازار طلای سیاه نیز از این ماجرا بی‌تاثیر نبوده است. چینی‌ها که از رفتارهای غیرمنطقی دولت آمریکا در وضع تعرفه‌های تجاری علیه محصولات خود شاکی هستند، ممکن است تصمیم‌هایی در بازار نفت بگیرند که چندان مورد پسند آمریکایی‌ها نباشد.
سمامی: عدم آشنایی مردم از حقوق‌شان یکی از دلایل کثرت دعاوی است
یک وکیل دادگستری گفت: عدم آشنایی مردم نسبت به حق و حقوق خودشان یکی از دلایل مهم کثرت دعاوی و نزاع‌ها در جامعه است.
برای حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌ها باید از ملاحظات سیاسی خودداری کرد
نماینده دائم ایران گفت: یکی از مشکلات اساسی در حفاظت از غیر نظامیان در درگیری‌های مسلحانه تصمیم‌گیری بر اساس ملاحظات سیاسی و مسئول نشناختن عاملان جنایات است.
تخت‌روانچی: ترامپ خصومت بی حد و حصر نسبت به ملت ایران دارد
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: حرف‌های متناقض رئیس‌جمهور آمریکا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ایران و ملت بزرگ ایران است.
یاغی در پرسپولیس بهتر بود یا استقلال!
در جدولی که بر اساس داده‌های متریکا جمع‌آوری شده، مقایسه می‌کنیم که در لیگ هجدهم منشا برای ثبت هر کنش در پیراهن استقلال و پرسپولیس چقدر منتظر می‌ماند و در کدام تیم عملکرد بهتری داشت.
ترابی از ملی‌پوش سابق برزیل پیش افتاد
گل مهدی ترابی به السد قطر در صدر نظرسنجی AFC برای کسب عنوان بهترین گل هفته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
کاهش قیمت نفت
قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش پیدا کرد
پرداخت ۲۶ درصد مطالبات چایکاران
پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد
نزول قیمت خودرو، ارز و طلا
قیمت سکه و ارز امروز ۹۸-۳-۲
جزئیات افطاری رئیس جمهور با فعالان اقتصادی
رشد بیش از 90 درصدی تخلیه کالای اساسی در بندر امام
«شکر کوبایی» وارد بندرامام شد
کاهش چشمگیر مسافرت‌ها از سال گذشته