هدفِ مجازات جایگزین حبس بازاجتماعی کردن محکوم است

11:47 ۸۶ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 160 0
هدفِ مجازات جایگزین حبس بازاجتماعی کردن محکوم است

کرمان - ایرنا - معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: هدف از اجرای مجازات جایگزین حبس این است که زمینه بازاجتماعی شدن محکوم فراهم شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، 'محمدباقر اسلامی' روز شنبه در نشستی با موضوع مجازات های جایگزین حبس با اشاره به اینکه رویکرد جدید قانونی نسبت به مقوله کاهش جمعیت کیفری زندان ها قابل تقدیر است افزود: در این رابطه نهادهای متعدد کیفری پیش بینی شده که یکی از این نهادهای نوظهور قانونی، مجازات جایگزین حبس است.
این مقام قضایی اظهار داشت: مجازات جایگزین حبس عبارت از یک دوره مراقبت، خدمات عمومی رایگان، جزای نقدی و محرومیت از حقوق اجتماعی است.
وی ادامه داد: در حقیقت با این رویکرد افرادی که به علل متفاوتی مرتکب جرم می شوند در مواردی که جرم آثار اجتماعی شدیدی نداشته باشد، بتوانند به جای عمل مجازات حبس در زندان از مجازات جایگزین حبس بهره ببرند.
اسلامی تصریح کرد: در این راستا چندین ماده به موضوع مجازات جایگزین حبس و شیوه صدور آراء و اجرای آن اختصاص یافته است و به دلیل اهمیت این موضوع دستگاه های دولتی خدمت پذیرنده به موجب آئین نامه ماده 79 قانون مجازات اسلامی تعریف و برای هر کدام از این دستگاه ها شرح وظایفی در نظر گرفته شده است.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: هدف از اجرای مجازات جایگزین حبس این است که فرد بدون ورود به زندان، از برچسب های مجرمانه فاصله گرفته و زمینه برای بازاجتماعی شدن وی فراهم شود.
اسلامی یادآور شد: انتظار می رود نهادهای خدمت پذیرنده با حساسیت ویژه ای به این نهاد نوظهور ورود پیدا کرده و ضمن پذیرش این محکومان و فراهم کردن زمینه اجرای آن، نظارت دقیق و منظمی در شیوه اجرای مجازات جایگزین حبس داشته باشند.
سرپرست مجتمع قضایی دادگاه های کیفری 2 شهرستان کرمان نیز با بیان اینکه نسبت به گذشته رویکردهای پیشگیرانه قضائیه نمود بیشتری پیدا کرده است گفت: در حال حاضر مساله مجازات جایگزین حبس با جدیت دنبال می شود اما باید در صدور رای ابتکار عمل وجود داشته باشد.
'علی میرزابیگی' بیان کرد: تنها در یکی از شعب مجتمع قضایی، تاکنون 32 فقره پرونده در زمینه مجازات جایگزین حبس صادر شده و در آراء متعددی به انجام خدمات عمومی رایگان در اغلب ارگان ها از جمله آموزش و پرورش، بهزیستی، شهرداری، نیروی انتظامی و دانشگاه علوم پزشکی صادر و اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: البته در زمینه مجازات جایگزین حبس باید حتما تاثیر این نوع آراء در فرد متهم نیز دیده شود یعنی ضروری است اهداف مجازات جایگزین حبس دیده شده تا تاثیرگذاری آن در پیشگیری از بزه بعدی اعمال شود.
3029


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.