نفت در یک هفته ۱۱ درصد ارزان شد

11:25 ۱۸۴ روز و ۶ ساعت پیش افکار نیوز 191 0
نفت در یک هفته ۱۱ درصد ارزان شد

قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر رشد فعالیت حفاری آمریکا و تشدید نگرانی‌ها نسبت به اشباع عرضه جهانی، به پایینترین حد از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۷ تاکنون سقوط کرد و برای کل هفته ریزش سنگینی را رقم زد.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در فوریه در بازار نیویورک۲۹ سنت یا ۰.۶ درصد کاهش یافت و در ۴۵.۵۹
دلاردر هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۱۱.۴ درصد کاهش به ثبت رساند.
بهای معاملات نفتبرنت برای تحویل در فوریه ۵۳ سنت یا یک درصد کاهش یافت و در ۵۳.۸۲ دلار در هر بشکه بسته شد که پایین‌ترین قیمت از هشتم سپتامبر ۲۰۱۷ بود و برای کل هفته ۱۰.۷ درصد کاهش نشان داد.
شرکت خدمات انرژیبیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد: شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آتی این کشور است، هفته گذشته با ۱۰ حلقه افزایش، به ۸۸۳ حلقه رسید که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به نهم نوامبر و پس از دو هفته کاهش متوالی بود.
پس از اقدام بانک مرکزیآمریکا برای افزایش نرخ‌های بهره در نشست سیاست پولیدسامبر خود، بهای معاملات نفت به همراه سایر دارایی‌های پرریسک هفته گذشته تحت فشار سنگینی قرار گرفتند.
کندی رشد اقتصادجهانی ممکن است به تقاضای کمتر برای انرژی منتهی شود و با توجه به ادامه رشدتولید نفت آمریکا این امر نگرانی‌هایی را نسبت به اشباع عرضه جهانی نفت برانگیخته است.
بازارهای نفت روز جمعه از انتشار گزارشی مبنی بر این‌که عربستان سعودیمیزان عرضه خود را بیش از آنچه که تحت توافق اوپکو غیراوپک اعلام شد کاهش خواهد داد اندکی حمایت یافتند.
عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده اوپک است، به منظور مهار افت قیمت‌ها قصد دارند تولید خود را از ابتدای سال میلادی آینده ۳۲۲ هزار بشکه در روز کاهش دهد که بیش از ۲۵۰ هزار بشکه در روز کاهش تولیدی است که پیش از این برای شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ مقرر شده بود. این امر تولید
عربستانسعودی را به حدود ۱۰.۳۱۱ میلیون بشکه در روز محدود خواهد کرد.
عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت اوپک است، به همراه سایر اعضای اوپک و متحدانش شامل روسیه، ماه میلادی جاری در وین با هدف متعادل کردن بازار، موافقت کردند تولیدشان را در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
قیمت‌های نفت از رکورد بالایی که در اوایل اکتبر به ثبت رساندند، به دلیل نگرانی‌ها نسبت به کاهش تقاضا و اشباع عرضه نفت، بیش از ۳۰ درصد سقوط کرده‌اند.
به گفته رابی فریزر، تحلیلگر کالای جهانی در شرکت اشنایدر الکتریک، در حالی که اعضای گروه اوپک پلاس همچنان اقداماتی را برای تقویت قیمت‌ها از طریق کاهش تولید انجام می‌دهند به نظر می‌رسد این امر تاثیر چندانی در رفع نگرانی‌ها نسبت به ادامه اشباع عرضه نداشته، زیرا رشد عرضه آمریکا و نگرانی‌های فزاینده نسبت به ضعیف شدن تقاضا در سال ۲۰۱۹ همچنان ادامه دارد.
بر اساس گزارش مارکت واچ، در این بین مقامات عراقی اعلام کردند دولتترامپ با موافقت بغداد برای خرید فناورینفت و انرژی آمریکایی، به عراقاجازه داده است به مدت سه ماه دیگر به خرید گازطبیعی ایران ادامه دهد. با این تصمیم معافیت ۴۵ روزه‌ای که عراق از سوی آمریکا برای تحریم‌های ایران دریافت کرده بود، تمدید می‌شود. عراق برای ۴۵ درصد از تولید
برقخود به گاز ایراننیاز دارد.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نتانیاهو: در نشست مشترک با آمریکا و روسیه در رابطه با ایران گفت‌وگو می‌کنیم
نخست وزیر رژیم صهیونیستی با اشاره به اینکه ریاست نشست سه جانبه آمریکا، رژیم صهیونیستی و روسیه را برعهده خواهد داشت گفت که طبیعتا در رابطه با مساله ایران گفت‌وگو می کنیم.
عادل الجبیر: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست- همیشه تلاش کرده‌ایم با ایران گفت‌وگو کنیم
وزیر مشاور عربستان در امورخارجه در ادامه فرافکنی‌های خود به تکرار ادعاهای خصمانه علیه کشورمان پرداخت. او که کشورش یکی از تحریک کنندگان اصلی آمریکا برای ورود به جنگ است، گفت: هیچ‌کس در منطقه خواهان جنگ نیست.
الجزیره: عربستان و امارات از لغو حمله به ایران خشمگین هستند
شبکه الجزیره با اشاره به اینکه دولت آمریکا دچار سردرگمی شده است در تحلیلی نوشت که عربستان و امارات از تصمیم ترامپ در لغو حمله به ایران خشمگین هستند و سفر پمپئو به این کشورها در راستای دلجویی از آنها است.
سوزان رایس: ترامپ فرصت آغاز مذاکرات با ایران را دارد- بولتون و پمپئو باید اخراج شوند
مشاور امنیت ملی اسبق آمریکا با انتقاد شدید از روند تصمیم‌گیری رئیس جمهور کشورش در واکنش به سرنگونی پهپاد آمریکایی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید از این وضعیت، به عنوان فرصتی برای برداشتن گام‌های اعتماد ساز با ایران و عقب‌نشینی از اشتباهاتش استفاده کند.
هایکو ماس: اکنون زمان دیپلماسی است- هیچکس خواهان جنگ نیست
وزیر امورخارجه آلمان از تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای لغو حمله به ایران استقبال کرد و گفت: ما بر این باوریم که اکنون زمان دیپلماسی است.
محیط‌بانان، جنگل‌بانان و ماموران یگان حفاظت بیمه می‌شوند
مأموران یگان حفاظت دستگاه‌های اجرایی از جمله محیط زیست و منابع طبیعی از پوشش بیمه‌ای برخوردار شده و مشخصاً سازمان محیط زیست و منابع طبیعی موظف به پرداخت هزینه درمان و جبران صدمات و خسارات به همیاران طبیعت و محافظان افتخاری و داوطلبان مردمی شد.
سرنگون کردن پهپاد آمریکا، اوج اقتدار دفاعی ایران را نشان داد
نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی گفت: سرنگونی پهپاد آمریکایی نقطه عطفی در تاریخ انقلاب اسلامی در منطقه خاورمیانه بود.
قطعنامه چندجانبه گرایی در برابر سیاست‌های آمریکا را در نشست بین‌المجالس آسیایی دنبال می‌کنیم
رئیس گروه مجمع مجالس آسیایی با اشاره به برگزاری نشست کمیته سیاسی این مجمع در هفته جاری در اصفهان گفت: ایران در این نشست قطعنامه چند جانبه گرایی در برابر سیاست‌های اخیر آمریکا را دنبال خواهد کرد.
تذکر نماینده ایلام در مورد نحوه اعمال افزایش حقوق کارکنان دولت
نماینده مردم ایلام در مجلس گفت: اختلاف افزایش حقوق کارکنان دولت، بین حقوق‌های پایین و بالا زیاد است که باید این رویه اصلاح شود.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور
یک عضو هیات رئیسه مجلس، تدکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
انهدام پهپاد جاسوسی آمریکا موجب تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا شد
نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام شجاعانه و افتخارآفرین هوافضای سپاه در انهدام پهپاد جاسوسی فوق پیشرفته و گران‌قیمت آمریکا تحقیر هیمنه پوشالی آمریکا را به همراه داشت و ترامپ را در بهت و حیرت فرو برد.
عرضه 60 هزار خودرو در کم تر از دوماه آینده
قطار بین‌المللی تهران-وان راه‌اندازی شد
نقص اطلاعاتی سامانه عامل دور زدن رجیستری موبایل مسافرتی شد
چادری که مظلوم است- افزایش قیمت چادر مشکی و دغدغه مردم
روند کاهشی قیمت خودرو همچنان ادامه دارد
ایلام به جمع استان‌های درگیر با ملخ اضافه شد
تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را بالا کشید
انتشار لیست حقوق مدیران عامل و هیات مدیره صندوق بازنشستگی کشوری
گران‌ترین و ارزان‌ترین آب در ایران
ایران برای جذب هر گردشگر خارجی چقدر خرج می‌کند؟