20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی ایجاد می شود

11:11 ۲۰۸ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 245 0
20 هزار فرصت شغلی در بخش فرهنگی ایجاد می شود

تهران- ایرنا- تفاهم نامه «برنامه تولید و اشتغال در بخش فرهنگ و هنر» برای ایجاد 20 هزار فرصت شغلی، صبح امروز(شنبه) بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امضا شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، «سیدحمید پورمحمدی» معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در مراسم امضای این تفاهم نامه گفت: 12 هزار و 600 فرصت شغلی در شهرها و هفت هزار فرصت شغلی در روستاها در سه رسته «کسب و کار فرهنگی، هنری»، «رسانه ای» و «تولید محتوای دیجیتال» ایجاد می شود.
وی افزود: برای ایجاد این فرصت های شغلی، 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که از طریق بانک و یارانه سازمان برنامه و بودجه اختصاص می یابد.
پورمحمدی گفت: از 1600 میلیارد تومان تسهیلات بانکی در شهرها با نرخ 18 درصد، 2 درصد توسط سازمان برنامه و بودجه پرداخت می شود؛ همچنین چهار هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در روستاها با نرخ 6 درصد پرداخت خواهد شد.

** اشتغالزایی و تولید را در بودجه سال آینده مدنظر قرار دادیم
رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: امسال برای ایجاد بیش از یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه داشتیم؛ ایجاد چنین فرصت شغلی محدود به یک حوزه و رسته نیست و باید این میزان فرصت شغلی را در بخش های مختلف ایجاد کنیم.
نوبخت با اشاره به امضای تفاهم نامه هایی برای ایجاد اشتغال در حوزه صنعت و کشاورزی در یک ماه گذشته افزود: پیش از این برای ایجاد ۲۷۰ هزار فرصت شغلی در بخش صنعت و ۸۲ هزار فرصت شغلی برای بخش کشاورزی تفاهم نامه امضا کردیم و امروز نیز برای ایجاد ۲۰ هزار فرصت شغلی در سه عرصه فرهنگی، هنری و رسانه ای با وزارت ارشاد توافق خواهیم کرد.
وی توضیح داد: در این سه رسته، متعهد می شویم ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیارشان قرار دهیم که ۱۶۰۰ میلیارد تومان برای مناطق شهری در ازای ایجاد ۱۳ هزار شغل و ۴۰۰ میلیارد تومان در مناطق روستایی اختصاص خواهد یافت.
رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: نرخ سود ۱۶ درصد برای شهر و ۶ درصد برای روستا در نظر گرفته شد که در این راستا به میزان ۸۲ میلیارد تومان پشتیبانی میشود.
وی همچنین درخصوص بودجه سال آینده گفت: اصلاحات مدنظر در لایحه بودجه سال آینده برای مقاومت در فضای تحریم انجام شد و بار دیگر ۱۴ جلد و پیوست را آماده کردیم.
نوبخت افزود: با توجه به محدودیت های ناشی از تحریم ها، سال آینده سال ویژه ای است اما با این حال اشتغال زایی و تولید را مدنظر قرار داده ایم.

** باید به فرهنگ و هنر به عنوان اقتصاد مولد نگاه کرد
در ادامه این مراسم «وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی» گفت: فرهنگ و هنر روح تاریخ ایران است و نمی توان جایی از ایران را به عنوان یک سابقه تاریخی دید اما نقشی از فرهنگ و هنر نداشته باشد.
«سید عباس صالحی» افزود: سرمایه گذاری در فرهنگ و هنر سرمایه گذاری در هویت ایران است.
وی اظهارداشت: در گذشته بخش عمده‌ای از تولید ملی ما از عرصه فرهنگ و هنر بو و اکنون نیز می توان به این حوزه به عنوان اقتصاد مولد نگاه کرد که می‌تواند سرمایه ملی را افزایش دهد.
به گفته صالحی سالیانه 4500 فیلم در حوزه سینما تولید و هفت هزار تئاتر اجرا می شود و 50 هزار فعال موسیقی و 6 هزار نفر در حوزه رسانه فعالیت می کنند و استعدادهای بالفعلی هستند که با واکاوی آنها به این نتیجه می رسیم که باید در بودجه بیشتر به فرصت های شغلی در عرصه فرهنگ و هنر پرداخته شود.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد تا با امضای تفاهم نامه میان سازمان برنامه برنامه و بودجه و وزارت فرهنگ در سال ۱۳۹۸، فرصت‌های بیشتری برای اقتصاد فرهنگی ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، مراسم امضا و مبادله تفاهمنامه برنامه تولید و اشتغال در حوزه فرهنگ و هنر با حضور «محمدباقر نوبخت» معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، «سیدعباس صالحی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و «مرتضی شهیدزاده» رییس صندوق توسعه ملی، امروز در محل سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد.
اقتصام **9132 ** 2023


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
قدردانی مجری به خانه برمی‌گردیم از مخاطبانش- عکس
ژیلا امیرشاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
کشف حجاب در خودرو جرم است
سردار اشتری گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود.
هوای پایتخت سالم است
کیفیت هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد 70 قرار گرفته و سالم است.
اعزام بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی از شروع عملیات اعزام حجاج، به سرزمین وحی وارد شدند.
انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
معاون مبارزه با سرقت وسائط نقلیه از انهدام باند ۵ فقره سارقان لوازم خودرو با اعتراف به ۶۰ فقره سرقت خبر داد.
چگونه دوچرخه را با خودرو حمل کنیم که جریمه نشویم؟
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز
در حال حاضر ترافیک در محور هراز جنوب به شمال محدوده سه راهی چلاو سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
پیشنهاد ایران به تاجیکستان
یک مسئول وزارت حمل و نقل تاجیکستان از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای ساخت انبار در بندر «چابهار» خبر داد.
چگونه ریاکاران را بشناسیم؟
حدیث امام علی (ع) درباره ویژگی‌های ریاکاران را در اینجا بخوانید.