یک جنجال و چند نگاه-محمدعلی حیدرهایی*

13:03 ۹۱ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 161 0
یک جنجال و چند نگاه-محمدعلی حیدرهایی*

تهران-ایرنا- جر و بحث و درگیری یک کارمند گمرک با یک نماینده مجلس شورای اسلامی این هفته ابتدا به یک جنجال در شبکه های اجتماعی تبدیل و سپس دامنه آن به رسانه های عمومی کشیده شد که برداشت های متنوعی را به دنبال داشت، اما در این ماجرا همه از یک امر واجب غافل ماندند.

ایرنا

فارغ از اینکه مقصر کیست؟، همه وارد گود شدند؛ در فضای مجازی؛ همانجا که هر روز اگر سوژه ای نباشد، یک سوژه جعلی هم که شده برایش می سازند.
گروهی به طرفداری از کارمند مظلوم وارد گود شدند؛ کارمندی که با حقوق اندک و ثابت ، زیر آوار 3 برابر شدن قیمت ها کمرش خم است ، مانند گوشت قربانی که هرگاه دولت ها کم آوردند، دسترس ترین مورد برای اعمال سیاست های ریاضتی .
از طرف دیگر گروهی به طرفداری از نماینده پارلمان وارد معرکه شدند و به فرهنگ نهادینه شده ای که در ادارات و سازمان ها و مراکز دولتی حاکم شده ، تاختند؛ تاختند به همان قشری که در بخش محدودی از نظام بروکراتیک ، بلای جان مردم شده اند و بخش بزرگی از فساد اداری در آنجا لانه کرده است.
و گروه سوم هم به لطف کم لطفی نماینده ، سعی کردند مساله را قومی و مذهبی جلوه دهند و سر گله ها و گلایه ها را باز کردند و همه ملت و کشور ایران را یک جا نواختند.
اما آنچه در این موضوع، همانند همه موضوعات ، از آن غفلت ورزیده شد، مساله جایگاه تحقیق و بررسی برای رسیدن به قضاوت است ؛ تا اول مساله روشن شود ، بعد به این حمله کنیم یا از آن دفاع کنیم.
مبنا فقط یک قطعه ویدئو است، درست همانند بسیاری از موضوعات که این سال ها هربار سر هر مساله کوچک و بزرگی، به جنجال تبدیل شده و افکار عمومی هم در نهایت به دلیل عدم تحقیق از سوی یک کمیته مستقل نفهمید که به درستی دفاع یا حمله کرده است؟
در همه جای دنیا ، به محض طرح مساله ، در پارلمان یا دستگاه قضایی یک کمیته تحقیق مستقل از کارشناسان (دقت شود کارشناسان) تشکیل می دهند تا بر مبنای نتایج تحقیقات آن کمیته ، قضاوت و بعد تصمیم گیری شود.
این رویه، اما در کشور ما مرسوم نیست و یک پدیده یا رویداد ، با سیلی از تهمت ها ، برچسب ها و اتهام ها و پرخاشگری های توامان با فحاشی به سرانجام می رسد و یک نقطه اوج دارد و در یک نقطه هم فروکش می کند.
اگرچه برخی اوقات در کشور ما نیز کمیته های تحقیق تشکیل شده، اما آن هم دو نقص عمده دارد یا اعضای این کمیته ها تخصص لازم را در حوزه ماموریتی خود ندارند یا ، مستقل نیستند.
حالا در ارتباط با موضوع برخورد نماینده سراوان و یک کارمند گمرک ، با همین مساله روبه رو شده ایم. هر طرف حرف خودش را می زند و هر کس هم تحلیل خودش را دارد و همه به هم می تازند بدون آنکه بدانند اصل مساله چیست و ابعاد آن کجاست.
اخلاق را هم در این راه قربانی می کنیم و تفاوت های قومی و مذهبی را که هیچ دخلی به ماجرا ندارد، وارد موضوع می کنیم و اجازه می دهیم دیگرانی که دنبال ماهی گیری هستند، از این وضعیت بهره مند شوند.
به علاوه همه اینها ، در قضاوت هایمان یا سفید سفید می بینیم و یا سیاه سیاه و کاری نداریم به اینکه هر دو طرف ماجرا ، جدای از اینکه کدام شروع کننده بوده، به نوعی مقصر هستند. هم آن کارمندان که با ارباب رجوع از هر قشر و هر قوم و هر مذهبی بد رفتاری می کنند و هم آن نماینده که باید الگوی ادب و معرفت باشد که نیست.
... و متاسفانه همه اینها در فضای مجازی و شبکه های پر تعداد اجتماعی رخ می دهد، جایی که فضای آن را از نیروها و رسانه هایی که باید در مقابل شایعات ، خبرسازی ها و گزارش های بی سند بایستند، خالی کرده ایم.
از این دست موضوعات که کشور برایش هزینه های زیادی داده کم نیست.
............................................................................................................................
*خبرنگار ایرنا
1770//


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
رییس مجلس: سیل زدگان گلستان حمایت می شوند
رییس مجلس: سیل زدگان گلستان حمایت می شوند
عارف: نهادهای دولتی از تمام ظرفیت خود برای بهبود وضعیت مردم سیل‌زده استفاده کنند
رییس مجلس: مردم سیل زده گلستان نگران دریافت خدمات نباشند
رییس مجلس: مردم سیلزده گلستان نگران دریافت خدمات نباشند
رییس مجلس برای ارزیابی مناطق سیلزده وارد گلستان شد
لاریجانی: بسته‌های حمایتی برای مردم سیل زده مازندران در نظر گرفته شود
بازدید لاریجانی از مناطق سیل زده ساری
نقوی حسینی: محور مقاومت اجازه تجاوز رژیم صهیونسیتی به بلندیهای جولان را نمی‌دهد
فعال کردن اشتغال مردم اولویت اصلی بازسازی سیل مازندران است