قانون نظام وظیفه نیازمند اصلاح است

10:08 ۲۰۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 311 0
قانون نظام وظیفه نیازمند اصلاح است

اصفهان- ایرنا- نماینده مردم نجف آباد ، تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی گفت: قانون نظام وظیفه عمومی و سربازی اجباری برای کاهش جمعیت سربازان فراری و پرونده های این بخش، نیازمند اصلاح است.

ایرنا

ابوالفضل ابوترابی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا تعداد سربازان غایب را 2 میلیون و فراری از پادگان را 500 هزار نفر اعلام کرد و افزود: بیشترین پرونده های دادگاه نظامی مربوط به این قشر است.
وی بیان کرد: اصلاح قانون سربازی اجباری و تسهیل شرایط خدمت به کاهش پرونده ها و مشکلات منجر خواهد شد و باید بر اساس اصلاح قوانین از این مسائل جلوگیری کرد.
نماینده مردم نجف آباد ،تیران و کرون درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین اجباری در این خصوص پاسخگو نیست، تصریح کرد: باید از تجربه های سایر کشورهای دنیا در قانون نظام وظیفه استفاده کرد و جوانان بر اساس نیاز کشور به خدمت سربازی اعزام شوند.
وی ادامه داد: جوانان سرمایه های کشور به شمار می روند و باید از این ظرفیت فوق العاده برای رفع مشکلات کشور و نیروهای مسلح استفاده شود و حقوق و مزایای آن ها افزایش یابد.
ابوترابی با اشاره به مخالفت ها و ایراد ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به اصلاح قانون نظام وظیفه خاطرنشان کرد: باید با هم اندیشی نمایندگان مجلس و ستاد کل نیروهای مسلح شرایط را در خدمت سربازی برای کاهش مشکلات این خدمت دو ساله بهبود بخشید.
وی از برگزاری نشست های مشترک بین نیروهای مسلح و نمایندگان مجلس برای بهبود قانون نظام وظیفه خبر داد وگفت: با نظرات کارشناسی بین این دو نهاد قوانین و خدمت سربازی برای جوانان تسهیل و مشکل سرباز فراری و غایب رفع خواهد شد.
طرح اصلاح قانون نظام وظیفه به کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده و یک بار مورد بررسی قرار گرفته که ستاد کل نیروهای مسلح با این طرح مخالفت کرد اما جلسات کارشناسی در این طرح در حال برگزاری است که پس از تصویب در این کمسیون در صحن علنی مطرح شود.
بر اساس این قانون از ظرفیت سربازان برای رفع نیازهای کشور استفاده می شود و حقوق سربازان افزایش خواهد یافت و افراد بی انگیزه نسبت به سربازی باید به جای حضور در پادگان ها هزینه آن را پراخت کنند.
انجام خدمت سربازی در محل سکونت یکی دیگر از بندهای اصلاحیه این قانون است.
در این طرح اصلاحیه قانون آمده است که سربازان بر اساس قوانین وزارت کار حقوق دریافت خواهند کرد و می‌توانند محل خدمتشان را انتخاب کنند، منابع درآمدی حقوق این افراد از کسانی که قصد دارند به خارج از کشور بروند یا کاندیدای انتخابات یا کارمند شوند تامین می‌شود.
این سه گروه باید سه برابر حقوق افرادی که به سربازی می‌روند پول پرداخت کنند.
تنها در 28 کشور دنیا خدمت نظام وظیفه اجباری اجرا می‌ شود و در این بین معدود کشورهایی هستند که خدمت اجباری آنها بیش از یک سال است که این شیوه اجرا مشکلات عدیده‌ای را به همراه دارد.
7131/6026/


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.
راز عمر طولانی چیست؟
برخی از مناطق به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند تا ماده غذایی خاصی را در حد مطلوب مصرف کنند.
سوپراسپرت جدید شورولت- عکس
خودروساز آمریکایی شورولت از جدیدترین محصول خود "Corvette C8 Stingray (2020)" رونمایی کرد.
۵ روش برای سرکوب اضطراب
از عوامل مشترک به وجود آورنده اضطراب می‌توان به روز اول کار در محلی جدید یا هنگام ارائه یک موضوع برای افراد زیاد٬ اشاره کرد.
روند کاهشی قیمت طلا در آینده ادامه‌دار است؟
نایب رئیس اول اتحادیه طلا تهران درباره وضعیت بازار طلا توضیحاتی ارائه داد.
غیبت رضایی از لیست بروژ برای دیدار با اسپورتینگ
مهاجم ایرانی کلوب بروژ در لیست تیمش برای بازی دوستانه با اسپورتینگ پرتغال قرار نگرفت.
دلیل توقیف نفتکش انگلیسی از زبان یک منبع نظامی آگاه
یک منبع نظامی آگاه در رابطه با دلیل توقیف نفتکش انگلیسی در تنگه هرمز گفت: این نفتکش که توسط نیروی دریایی سپاه توقیف شده است از مسیر خلاف کشتیرانی در تنگه هرمز عبور می‌کرد.
تکذیب حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار
معاون فرماندار گرمسار با اشاره به شایعات مطرح شده درباره حمله مسلحانه به امام جمعه گرمسار گفت: این شایعه کذب محض بوده و صحت ندارد.
واکنش آمریکا به توقیف نفتکش انگلیسی توسط ایران
شورای امنیت ملی آمریکا جمعه شب اعلام کرد از توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران مطلع شده است.
تعداد خدمه نفتکش توقیف شده انگلیسی توسط ایران
نفتکش توقیف شده انگلیسی 23 خدمه دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان‌زا و ضد سرطان را بشناسید
عضو هیات علمی انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور برخی ترکیبات غذایی سرطان‌زا و همچنین مواد غذایی دارای بیشترین اثر حفاظتی در برابر بروز سرطان را تشریح کرد.