آمریکا بدون مشورت متحدانش نیروهایش را از خاورمیانه خارج می کند

10:10 ۲۰۸ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 237 0
آمریکا بدون مشورت متحدانش نیروهایش را از خاورمیانه خارج می کند

کوالالامپور-ایرنا- منابع خبری به نقل از وزیر دفاع نیوزیلند گزارش دادند:برنامه آمریکا برای خروج و یا کم کردن نیروهای نظامی اش در افغانستان با نیوزیلند به عنوان متحد این کشور از پیش مطرح نشده بود و وضعیت نیروهای نیوزیلند در این کشور تغییر ناپذیر است.

ایرنا

به گزارش روز شنبه ایرنا ؛ اعلام خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه و افغانستان با واکنش هایی در میان متحدان این کشور روبه رو شده است.
تارنمای نیوزیلندی استاف دراین زمینه گزارش داد: به رغم هشدارهای پنتاگون در مورد نیاز به نشان دادن احترام به متحدان بین المللی آمریکا ، دولت ترامپ نیوزیلند را درباره تصمیمش برای حذف نیروهای نظامی از افغانستان مطلع نکرده بود.
طبق این گزارش 'رون مارک' Ron Mark وزیردفاع نیوزیلند درپی اعلام دونالدترامپ رئیس جمهوری آمریکا در مورد خروج نیروهای نظامی این کشور از سوریه و افغانستان به رسانه های این کشور گفت: وی نیز تاکنون صرفا گزارش های رسانه ای درباره خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان را دیده است وکاخ سفید یا پنتاگون تاکنون دراین زمینه هیچ سند رسمی مبنی دراین خصوص برای نیوزیلند ارائه نکرده اند.
ترامپ روز چهارشنبه (30 آذرماه) دستور بازگشت تمامی نیروهای آمریکایی از سوریه را صادر کرد.
رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته ،یک روز پس از اعلام خروج تمامی نیروهای این کشور از سوریه، دستور خروج هفت هزار نظامی آمریکایی از افغانستان را نیز صادر کرد.
این تصمیم ترامپ با انتقادهای گسترده از سوی مقام های نظامی و سیاسی آمریکا روبه رو شد تا جایی که بامداد جمعه، جیمز متیس وزیر دفاع ایالات متحده استعفا کرد.
نیوزیلند از سال 2001 در افغانستان حضور نظامی داشته، اما این حضور از سال 2013 کاهش یافت اما براساس گزارش های رسانه ای همچنان تعداد کمی از نیروهای این کشور با هدف آموزش افسران محلی در افغانستان حضور دارند.
دولت نیوزیلند تاکنون آمار رسمی دراین زمینه ارائه نکرده است.
ولینگتون پیشتر اعلام کرده بود که در مورد وضعیت نیروهایش در سال آینده میلادی بررسی های جدیدی انجام می دهد که به گفته وزیر دفاع نیوزیلند در این موضع تغییری ایجاد نشده است.
نشریه نیوزیلندی استاف به نقل از نیویورک تایمز نوشت: این اقدام آمریکا که بدون اطلاع متحدانش در خاورمیانه ، تصمیم به خروج هزاران نیروی نظامی اش کرده ، سوال های جدی را برای انها ایجاد کرده است.
براساس این گزارش، اکنون این سوال برای استرالیا و نیوزیلند مطرح است که آیا با تصمیمات ناگهانی و از پیش اعلام نشده آمریکا می توان به واشنگتن به عنوان یک متحد اتکا داشت؟
استرالیا، نیوزیلند، آمریکا، کانادا و انگلیس در سالجاری اتحاد پنج چشم را برای همکاری های امنیتی بین المللی نیز ایجاد کردند.
به نوشته نیویورک تایمز این کشورها اکنون با این اقدام دونالد ترامپ نگران آن هستند که آیا این اتحادیه به چه میزان دوام خواهد یافت؟
کشورهای عضو گروه «پنج چشم» با یکدیگر هم‌پیمان شده‌اند تا از ابتدای سال 2019 آخرین اطلاعات طبقه بندی شده دربارۀ فعالیت‌های خارجی چین را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
براساس گزارش های رسانه ای این اقدام با هدف مقابله با نفوذ سیاسی و اقتصادی رو به گسترش چین انجام می‌شود و اگرچه تمرکز اصلی فعالیت‌های این پنج کشور، چین است اما برخی از اعضا معتقدند که باید این همکاری را برای مقابله با فعالیت‌های خارجی روسیه نیز افزایش داد.
دولت اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز در واکنش به اعلام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه و افغانستان اعلام کرد، کانبرا برای خروج نیروهایش از خاورمیانه اقدام نخواهد کرد.
آساق**1599 **1600


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

معاون مطبوعاتی: هرجا جهادی عمل کردیم به نتیجه رسیدیم
محمد خدادی در چهارمین گردهمایی مدیران روابط‌عمومی واحدهای جهاد دانشگاهی سراسری کشور که امروز پنج‌شنبه در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: در جنگ اقتصادی امریکا علیه ایران، با رفتار جهادی قطعا به پیروزی خواهیم رسید.
حناچی: پیگیری برای بازسازی هرچه سریعتر میدان حسن آباد
پیروز حناچی شهردار تهران در پیامی توئیتری از همکاران خود در سازمان آتش نشانی شهر تهران تشکر کرد.
جنجال عکس‌های دزدی روی پاکت‌ سیگار در اروپا
زمانی که یک مرد ۵۰ ساله برای خرید یک پاکت سیگار به دکه سیگارفروشی‌ای در میسانو ایتالیا رفت، با تصویری روبرو شد که او را بر جای خود خشک کرد؛ تصویری از همسرش پیش از آنکه در بیمارستان جان خود را از دست دهد.
مصیبت‌نامه‌ای برای چادر مشکی
در کنار همایش‌ها و تجمعات مختلف برای ترویج حجاب برتر، بایسته‌تر آن است که شرایط دسترسی آسان دختران و بانوان به چادر را تسهیل کنیم.
بازداشت ۱۲ صهیونیست به اتهام اقدامات غیراخلاقی در قبرس
رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند که پلیس یونان در قبرس شماری از صهیونیست‌ها را به جرم تجاوز جنسی بازداشت کرده است.
واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ- فیلم
اریک ترامپ ادعا کرده بود که پدرش 95 درصد محبوبیت دارد!واکنش خنده‌دار کمدین معروف به صحبت‌های اریک ترامپ را در این فیلم مشاهده می نمایید.
گریفیتس: طرفین در یمن تمایل دارند که راه حل سیاسی به دست آید
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن گفت که طرف‌های درگیر در این کشور بر ضرورت رسیدن به راه حلی سیاسی تأکید کرده‌اند.
روند کاهشی قیمت خودرو ادامه‌دار شد + جزئیات
در پی تکمیل و عرضه خودرو‌های ناقص از سوی خودروسازان بزرگ و سررسید موعد تحویل خودرو‌های ثبت‌نامی، بازار از حالت انقباضی خارج شد و به نظر می‌رسد که شکست قیمت‌ها آغاز شده است.
باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

باقری: دلیل تعلل در اعزام مرادی را نمی‌دانم
درباره شرایط سهراب مرادی برای پیگیری روند مصدومیتش در اعزام به آلمان گفت: متاسفانه با وجود اینکه تاکید بر این بود که این سفر با اصرار من و دکتر امینی هرچه زودتر انجام شود تا فرصت و زمان را از دست ندهیم، اما دلیل این تعلل را نمی‌دانم
تازه‌وارد‌ها جنبه‌شان را در حد نام استقلال بالا ببرند
پیشکسوت باشگاه استقلال به خبرورزشی گفت: همین که دو تن از بچه‌هایی که به استقلال آمدند به اردوی تیم ملی دعوت شده‌اند نشان می‌دهد انتخاب‌ها با فکر انجام شده است.