برکناری متیس پنتاگون را رودرروی ترامپ قرار می دهد

09:48 ۸۸ روز پیش ایرنا 230 0
برکناری متیس پنتاگون را رودرروی ترامپ قرار می دهد

نیویورک– ایرنا– یکی از فرماندهان پیشین در نیروی دریایی آمریکا می گوید استعفای وزیر دفاع آمریکا باعث نارضایتی در میان فرماندهان نظامی شده و رییس جمهوری آمریکا را وارد مرحله رویارویی با پنتاگون کرده است.

ایرنا

«لیه بلگر» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره اختلاف میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «جمیز متیس» وزیر دفاع وی که منجر به کناره گیری از این سمت شد، افزود: برخلاف ادعای ترامپ، ژنرال متیس از سمتش برکنار شده است و براساس قوانین ارتش آمریکا بازنشستگی برای متیس بی معناست.
وی پیش بینی کرد که مقام های دیگری در ارتش آمریکا و پنتاگون در اعتراض به برکناری متیس، اعلام کناره گیری کنند.
این نظامی پیشین آمریکا با بی سابقه دانستن استعفای وزیر دفاع آمریکا به دلیل اختلاف نظر با رییس جمهوری گفت: اکنون ترامپ پس از درگیری با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و دستگاه قضایی کشور، وارد رویارویی با نهاد نظامی کشور شده است که می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد.

** جانشین متیس می تواند خطرناک باشد
بلگر، جیمز متیس را فردی محبوب در داخل ارتش توصیف کرد و گفت برکنار کردن شخصی که به دوراندیشی در داخل دولت ترامپ مشهور بود و احتمال تعیین یک چهره تندرو به وزارت دفاع، نگران کننده است.
وی تصریح کرد: خیلی از کسانی که در دولت ترامپ به پست و مقام رسیده اند، بیشتر 'بله قربان گو' هستند تا اینکه در رشته خود اعتبار و احترامی داشته باشند اما ژنرال متیس کسی بود که از سوی همه مورد احترام بود. واقعیت این است که برای ترامپ دشوار خواهد بود که یک جانشین معتبر برای متیس تعیین کند.
رئیس کمیته هماهنگی جهان ماورای جنگ تاکید کرد: این بسیار نگران کننده است که ترامپ فرد ضعیفی را به وزارت دفاع تعیین کند که از وی حرف شنوی داشته باشد و خواسته های او همچون حمله نظامی به هر کشوری تن دهد.
بلگر ادامه داد: به نظرم ژنرال متیس همیشه با ترامپ اختلاف نظر داشت اما دیگر سر موضوع سوریه اختلاف های پشت پرده قابل ادامه نبود و او هم نتوانست ببیند که نظراتش مورد بی توجهی ترامپ قرار می گیرد.

** ترامپ پیام بدی به نظامیان فرستاد
وی با بیان اینکه متیس به عنوان یک فرد با ذهن راهبردی در پنتاگون شناخته می شود، اظهار کرد: برکناری وی پیام بدی به ارتش و پنتاگون فرستاد. ترامپ واقعا همه ساختارهای حکومت را به چالش کشیده است. از بخش اطلاعات و امنیتی گرفته تا قضات، همه را آزرده است. خیلی ها نگران هستند که وی در این دو سال، دست به چه کارهای پیش بینی نشده ای خواهد زد.
این نظامی بازنشسته نیروی دریایی آمریکا تصریح کرد: خیلی از مقام های نظامی هم این نگرانی را دارند و ژنرال ها و فرماندهان رده بالا و میانی در پشت پرده درباره اقدامات ترامپ با نگرانی فزاینده ای صحبت می کنند. ما امیدواریم که نظامیان ما با تصمیم های خطرناک ترامپ در آینده همراهی نکرده و مانع از اجرایی شدن آنها شوند.

** فعالان صلح موافق خروج از سوریه هستند
بلگر با تاکید بر اینکه خارج کردن سربازان آمریکایی از مناطق درگیری همچون سوریه مورد استقبال مردم کوچه و خیابان در آمریکا قرار می گیرد، افزود: من با هر فعال صلحی که حرف زدم، از این تصمیم خشنود است. ما در افغانستان به مدت 17سال حضور داشته ایم و باقی ماندن ما در آنجا هیچ چیزی را درست نمی کند.
وی با اشاره به وجود مخالفت های شدید در واشنگتن با تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از سوریه و افغانستان گفت: در مقابل رسانه های ما مرتب می گویند که ما باید با تهدید کشورهای اسلامی مبارزه کنیم. برخی سیاستمداران ما می گویند ما نباید با خارج کردن نیروهایمان، به روسیه و ایران امتیاز بدهیم.
رئیس کمیته هماهنگی جهان ماورای جنگ افزود: هر چند من می گویم نیروهای روسیه و ایران هم باید از سوریه خارج شوند تا این بهانه را از این سیاستمدارن بگیرند، اما استدلال این سیاستمداران خنده دار است. زیرا که ارتش ما مسئول کشتار میلیون ها نفر بوده است و من نمی فهمم چرا به بهانه جلوگیری از کشتن مردم سوریه به دست اسد، ما باید آنها را بکشیم.
بلگر ادامه داد: با این وجود به نظر می رسد، میلیون ها نفر از طرفداران او هستند که از خارج کردن سربازان آمریکایی حمایت می کنند. به باور آنها باید آمریکا و داخل کشور در اولویت قرار داشته باشد و اساسا ما به سمت سیاست انزوا برویم اما من مطمئن نیستم که تصمیم ترامپ با خشنودی همه طرفدارانش همراه باشد.
وی اضافه کرد: خیلی از آنها دیدگاه ضد اسلامی داشته و می گویند تروریست ها از کشورهایی همچون سوریه می آیند و ما باید آنها را مهار کنیم.
این فعال صلح آمریکایی تاکید کرد: ما در گروه 'جهان ماورای جنگ' خواستار خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و دیگر کشورها و همزمان دیپلماسی و گفت وگو هستیم. ما باید به کمک به مردم آن کشورها ادامه دهیم و تلاش کنیم با دولت های کشورهایی همچون سوریه گفت وگو کنیم.
اروپام*م.ع*1429**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

ساعت پروازها و حرکت قطارها از اول فروردین تغییر نمی کند
تهران- ایرنا- هموطنانی که قصد استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای سفرهای نوروزی خود را دارند، بدانند که مرجع زمان حرکت قطارها، اتوبوس و پرواز هواپیماها، ساعت رسمی کشور است.
کبوتر بلژیکی 14 میلیارد تومان فروخته شد
در آخرین روز مزایده یک کبوتر در بلژیک، رکورد گران‌ترین کبوتر جهان شکسته شد و یک چینی برای خرید کبوتر آرماندو 1.4 میلیون دلار پرداخت کرد.
آزادراه های قزوین با ترافیک سنگین روبرو هستند
قزوین - ایرنا - رییس پلیس راه قزوین گفت: همزمان با آغاز تعطیلات نوروزی آزادراه‌های این استان با حجم بالایی از خودروها و ترافیک سنگین روبرو شده اند.
طرح جدید سازمان ملل برای خروج نیرو‌ها از الحدیده
مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن اعلام کرد سازمان ملل پس از پایان مذاکرات طرف‌های درگیر، طرح جدیدی را برای خروج نیرو‌ها از شهر الحدیده ارائه خواهد کرد.
بهسازی محور سامان به پل زمانخان سرعت می گیرد
شهرکرد- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری گفت: با توجه به حجم ترافیکی بالای محور منتهی به پل زمانخان شهرستان سامان عملیات بهسازی و تعریض این محور با سرعت در حال انجام است.
ایران و یمن هدف مشترکی در مقابله با آمریکا و رژیم اشغالگر صهیونیستی دارند
رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد ملت‌های ایران و یمن هدف مشترکی در مقابله با آمریکا، رژیم صهیونیستی و رژیم‌های وابسته به آن‌ها در منطقه دارند.
امکان بازنگری دو بار در سال بر روی حقوق و دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم
عضو فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انتظار می‌رفت شورای عالی کار دستمزد کارگران را به نوعی مصوب می‌کرد که حداقل‌های سبد معیشتی خانوار کارگری تأمین می‌شد، گفت که فراکسیون کارگری مجلس پیشنهادی مبنی بر امکان بازنگری دو بار در سال بر روی حقوق و دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم را در دست بررسی دارد.
ترافیک سنگین نوروزی به جاده های مازندران بازگشت
ساری - ایرنا - نزدیک شدن به ساعات پایان سال 97 و حرکت مسافران به سوی شمال کشور ترافیک خودرویی را در جاده های مازندران سنگین و پرحجم کرد و رنگ و بوی نوروزی به استان داد.
تشریح وضعیت استان‌های درگیر سیلاب
معاون سازمان امداد و نجات آخرین وضعیت استان های درگیر با سیل، برف و کولاک را تشریح کرد و گفت: امداد رسانی در سمنان همچنان ادامه دارد.
سال ۹۷ یک میلیارد دلار به درآمد‌های نفتی اضافه شد + جزئیات
یک مقام مسئول گفت: امسال با توسعه میادین غرب کارون، یک میلیارد دلار به درآمد‌های ارزی کشور افزوده شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

«رحمان ۱۴۰۰» گیشه را در دست گرفت
یلم‌های رحمان ۱۴۰۰، متری شیش و نیم، چهار انگشت، غلامرضا تختی، زندانی‌ها، پیشونی سفید ۳ و ژن خوک به ترتیب رتبه‌های اول تا هفتم جدول فروش اکران نوروز ۹۸ را در اختیار دارند.
آخرین سوال نظرسنجی برنامه نود چه بود؟
شب گذشته به دستور مدیر شبکه سه برنامه نود با اجرای عادل فردوسی‌پور متوقف شد.
راهکار امام صادق(ع) برای از بین بردن فقر و افزایش روزی
خداوند زیبایی و خودآرایی را دوست دارد و از فقر و تظاهر به فقر بیزار است. هرگاه خداوند به بنده ای نعمتی بدهد، دوست دارد اثر آن را در او ببیند.
اذعان ترامپ به شکست در جنگ نرم علیه ایران
رئیس‌جمهور آمریکا پس از اذعان به ناکارآمدی رسانه‌های معاند فارسی‌زبان در پیشبرد جنگ نرم علیه ایران بودجه پیشنهادی خود برای این رسانه‌ها را در لایحه بودجه مربوط به سال مالی ۲۰۲۰ کاهش داده است.
ساعت پروازها و حرکت قطارها از اول فروردین تغییر نمی کند
تهران- ایرنا- هموطنانی که قصد استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی برای سفرهای نوروزی خود را دارند، بدانند که مرجع زمان حرکت قطارها، اتوبوس و پرواز هواپیماها، ساعت رسمی کشور است.
درخواست آمریکاییها ازپادشاه سعودی برای آزادی فعالان حقوق بشر
کنگره درباره ویدیوی جنایت نیوزیلند از شرکت های آمریکایی توضیح خواست
حمایت پمپئو از حذف واژه «اشغالی» از بلندی های جولان سوریه
هشدار ایران به صهیونیسم:در استفاده از حق دفاع تردید نمی کنیم
ترامپ: عضویت برزیل را در ناتو بررسی می کنیم
تکرار ادعاهای واهی آمریکا علیه ایران این بار از زبان دستیار وزیر خارجه این کشور
رو در رویی کنگره با ترامپ
سی ان ان: کاخ سفید پیش از کنگره خواهان رویت اسناد مولر شد
ممانعت وزارت خارجه آمریکا از حضور رسانه های 'غیرمتعهد' در جلسه پمپئو
ترامپ برای حوزه اطلاعاتی بودجه ای 86 میلیارد دلاری می خواهد