برکناری متیس پنتاگون را رودرروی ترامپ قرار می دهد

09:48 ۱۸۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 266 0
برکناری متیس پنتاگون را رودرروی ترامپ قرار می دهد

نیویورک– ایرنا– یکی از فرماندهان پیشین در نیروی دریایی آمریکا می گوید استعفای وزیر دفاع آمریکا باعث نارضایتی در میان فرماندهان نظامی شده و رییس جمهوری آمریکا را وارد مرحله رویارویی با پنتاگون کرده است.

ایرنا

«لیه بلگر» روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا درباره اختلاف میان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «جمیز متیس» وزیر دفاع وی که منجر به کناره گیری از این سمت شد، افزود: برخلاف ادعای ترامپ، ژنرال متیس از سمتش برکنار شده است و براساس قوانین ارتش آمریکا بازنشستگی برای متیس بی معناست.
وی پیش بینی کرد که مقام های دیگری در ارتش آمریکا و پنتاگون در اعتراض به برکناری متیس، اعلام کناره گیری کنند.
این نظامی پیشین آمریکا با بی سابقه دانستن استعفای وزیر دفاع آمریکا به دلیل اختلاف نظر با رییس جمهوری گفت: اکنون ترامپ پس از درگیری با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و دستگاه قضایی کشور، وارد رویارویی با نهاد نظامی کشور شده است که می تواند پیامدهای زیادی داشته باشد.

** جانشین متیس می تواند خطرناک باشد
بلگر، جیمز متیس را فردی محبوب در داخل ارتش توصیف کرد و گفت برکنار کردن شخصی که به دوراندیشی در داخل دولت ترامپ مشهور بود و احتمال تعیین یک چهره تندرو به وزارت دفاع، نگران کننده است.
وی تصریح کرد: خیلی از کسانی که در دولت ترامپ به پست و مقام رسیده اند، بیشتر 'بله قربان گو' هستند تا اینکه در رشته خود اعتبار و احترامی داشته باشند اما ژنرال متیس کسی بود که از سوی همه مورد احترام بود. واقعیت این است که برای ترامپ دشوار خواهد بود که یک جانشین معتبر برای متیس تعیین کند.
رئیس کمیته هماهنگی جهان ماورای جنگ تاکید کرد: این بسیار نگران کننده است که ترامپ فرد ضعیفی را به وزارت دفاع تعیین کند که از وی حرف شنوی داشته باشد و خواسته های او همچون حمله نظامی به هر کشوری تن دهد.
بلگر ادامه داد: به نظرم ژنرال متیس همیشه با ترامپ اختلاف نظر داشت اما دیگر سر موضوع سوریه اختلاف های پشت پرده قابل ادامه نبود و او هم نتوانست ببیند که نظراتش مورد بی توجهی ترامپ قرار می گیرد.

** ترامپ پیام بدی به نظامیان فرستاد
وی با بیان اینکه متیس به عنوان یک فرد با ذهن راهبردی در پنتاگون شناخته می شود، اظهار کرد: برکناری وی پیام بدی به ارتش و پنتاگون فرستاد. ترامپ واقعا همه ساختارهای حکومت را به چالش کشیده است. از بخش اطلاعات و امنیتی گرفته تا قضات، همه را آزرده است. خیلی ها نگران هستند که وی در این دو سال، دست به چه کارهای پیش بینی نشده ای خواهد زد.
این نظامی بازنشسته نیروی دریایی آمریکا تصریح کرد: خیلی از مقام های نظامی هم این نگرانی را دارند و ژنرال ها و فرماندهان رده بالا و میانی در پشت پرده درباره اقدامات ترامپ با نگرانی فزاینده ای صحبت می کنند. ما امیدواریم که نظامیان ما با تصمیم های خطرناک ترامپ در آینده همراهی نکرده و مانع از اجرایی شدن آنها شوند.

** فعالان صلح موافق خروج از سوریه هستند
بلگر با تاکید بر اینکه خارج کردن سربازان آمریکایی از مناطق درگیری همچون سوریه مورد استقبال مردم کوچه و خیابان در آمریکا قرار می گیرد، افزود: من با هر فعال صلحی که حرف زدم، از این تصمیم خشنود است. ما در افغانستان به مدت 17سال حضور داشته ایم و باقی ماندن ما در آنجا هیچ چیزی را درست نمی کند.
وی با اشاره به وجود مخالفت های شدید در واشنگتن با تصمیم ترامپ برای عقب نشینی از سوریه و افغانستان گفت: در مقابل رسانه های ما مرتب می گویند که ما باید با تهدید کشورهای اسلامی مبارزه کنیم. برخی سیاستمداران ما می گویند ما نباید با خارج کردن نیروهایمان، به روسیه و ایران امتیاز بدهیم.
رئیس کمیته هماهنگی جهان ماورای جنگ افزود: هر چند من می گویم نیروهای روسیه و ایران هم باید از سوریه خارج شوند تا این بهانه را از این سیاستمدارن بگیرند، اما استدلال این سیاستمداران خنده دار است. زیرا که ارتش ما مسئول کشتار میلیون ها نفر بوده است و من نمی فهمم چرا به بهانه جلوگیری از کشتن مردم سوریه به دست اسد، ما باید آنها را بکشیم.
بلگر ادامه داد: با این وجود به نظر می رسد، میلیون ها نفر از طرفداران او هستند که از خارج کردن سربازان آمریکایی حمایت می کنند. به باور آنها باید آمریکا و داخل کشور در اولویت قرار داشته باشد و اساسا ما به سمت سیاست انزوا برویم اما من مطمئن نیستم که تصمیم ترامپ با خشنودی همه طرفدارانش همراه باشد.
وی اضافه کرد: خیلی از آنها دیدگاه ضد اسلامی داشته و می گویند تروریست ها از کشورهایی همچون سوریه می آیند و ما باید آنها را مهار کنیم.
این فعال صلح آمریکایی تاکید کرد: ما در گروه 'جهان ماورای جنگ' خواستار خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و دیگر کشورها و همزمان دیپلماسی و گفت وگو هستیم. ما باید به کمک به مردم آن کشورها ادامه دهیم و تلاش کنیم با دولت های کشورهایی همچون سوریه گفت وگو کنیم.
اروپام*م.ع*1429**2040


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وقتی در خوردن، مغز به بیراهه می‌رود!
میز رستوران در چشم به هم زدنی از سفارش های رنگ وارنگ آنها پر شد و در کسری از ثانیه، انصراف شان از ادامه تناول با عقب کشیدن از میز نمایان شد.
شکست امیدهای فوتسال ایران مقابل ژاپن در نیمه‌نهایی آسیا
تیم ملی فوتسال امید ایران با شکست سنگین مقابل ژاپن، از رسیدن به دیدار نهایی مسابقات زیر ۲۰ سال آسیا بازماند.
خلیل‌زاده: استقلال با استراماچونی می‌تواند بعد از ۶ سال قهرمان شود
یک عضو هیات مدیره استقلال درباره حضور استراماچونی در این تیم و قهرمانی آبی‌ها در لیگ برتر بعد از ۶ سال ابراز امیدواری کرد.
غلامپور: دروازه‌بان دوم باید در حد حسینی باشد!
مربی جدید دروازه‌بان‌های استقلال می‌گوید این تیم باید دروازه‌بانی در حد حسین حسینی جذب کند.
منزوی: تیم‌های دیگر به بازیکنان استقلال پیشنهاد دلاری می‌دهند- به موقع اذیت‌شان می‌کنیم
یک عضو هیات مدیره باشگاه استقلال از عملکرد تیم‌های شهرستانی در بازار نقل و انتقالات انتقاد کرد.
فتحی:  ۵ بازیکن جدید جذب کرده‌ایم- به‌زودی قرارداد چشمی، حسینی و غفوری تمدید می‌شود
مدیرعامل استقلال از خرید ۵ بازیکن جدید برای تیمش خبر داد.
بازگشت بازنشسته‌های فدراسیون فوتبال- کفاشیان و ساکت تماشاگر بازی امیدهای فوتسال
دو مقام بازنشسته فدراسیون فوتبال دیدار تیم ملی فوتسال امید ایران در مسابقات قهرمانی زیر بیست سال آسیا را از نزدیک به تماشا نشستند.
استراماچونی: هواداران می‌خواهند استایل فوتبال ایتالیا را پیاده کنم-با شفر مشورت نکردم
سرمربی ایتالیایی استقلال گفت: من دوست ندارم قولی بدهم که نتوانم انجام دهم اما قول می‌دهم که سطح کیفی باشگاه را بهتر کنم.
تاج: سرخابی‌ها پیشنهاد کردند به اسپانسرهای‌شان واگذار شوند
رییس فدراسیون فوتبال با اشاره به الزام ورزشگاه‌ها به تجهیز سیستم VAR گفت: این که تعدادی از باشگاه‌ها اعلام کرده‌اند هزینه راه‌اندازی آن را ندارند، درست نیست، سیستم VAR مانند نور یک ضرورت است. نور هم هزینه دارد اما اگر ورزشگاه نور نداشته باشد نمی‌توان در آن بازی کرد.
دستگیری اعضای باند انتشار فیلم‌های خشن در فضای مجازی
سرپرست پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی استان البرز از دستگیری اعضای باند انتشار فیلم‌های خشن در فضای مجازی در شهرستان ساوجبلاغ خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هوای اصفهان در وضعیت خطرناک
صبح پنجشنبه سی‌ام خرداد ماه سال ۹۸ مردم اصفهان مجدد با پدیده گرد و غبار شدید مواجه شدند و تا لحظه تنظیم این خبر AQI کیفیت هوای اصفهان بر روی عدد عجیب ۴۹۶ و خطرناک برای عموم مردم قرار گرفته است.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
استفاده صحیح از کولر خودرو چگونه است؟
به بهانه گرم شدن هوا و فرارسیدن زمان استفاده از کولر خودرو بر آن شدیم تا اطلاعاتی مختصر درباره نحوه استفاده و نگهداری از کولر خودروها را به شما ارائه دهیم.
آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.