بررسی موانع توسعه بازی های بومی محلی در میزگرد ایرنا

08:23 ۵۹ روز پیش ایرنا 155 0
بررسی موانع توسعه بازی های بومی محلی در میزگرد ایرنا

تهران- ایرنا- احیا و توسعه بازی های بومی و محلی به عنوان یکی از نمودهای فرهنگ ایرانی و اسلامی در دو دهه گذشته مورد تاکید بسیاری از مسوولان فرهنگی قرار گرفته است تا جایی که مقام معظم رهبری در زمینه احیای این بازی فرمودند: «مسئولان کشوری بر احیاء و حفظ بازی ‌های سنتی ایرانیان بکوشند و آن را گسترش دهند».

ایرنا

به گزارش ایرنا، اهمیت احیای بازی های بومی محلی و توسعه این بازی ها موجب شد تا گروه ورزشی ایرنا در نشستی با حضور «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون، «محمد رسول کلهر» رییس دپارتمان توسعه بازی ها، «پرویز تقدیری» مشاور رییس فدراسیون و «ایمان احمدوند» مدیر روابط عمومی فدراسیون مهمترین موانع پیش روی احیای این بازی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.
در این نشست مباحثی مانند توسعه زیر ساخت ها، آموزش، موانع داخلی توسعه بازی های بومی محلی و چگونگی گسترش آنان در سطح بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

** جعفری: فدراسیون به تنهایی نمی تواند مروج بازی بومی محلی باشد
رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با واکاوی ابعاد مختلف این بازی ها گفت: بازی های بومی محلی فراتر از ورزش است و می تواند حوزه های اجتماعی و فرهنگی را در برگیرد. این ویژگی بازی ها سبب ایجاد یک چشم انداز برای احیای این بازی ها در بلندمدت شد البته تصمیمات تنها مربوط به فدراسیون نباید نباشد بلکه نهادهای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در این راستا باید دخیل باشند. مسوولان فدراسیون به دلیل عهده دار بودن مسوولیت بازی های بومی محلی ادعای تسلط به تمامی جوانب آن را ندارند.
وی افزود: البته در چند دهه با وجود در دستور کار قرار گرفتن احیای بازی های بومی محلی، حمایت های مادی لازم انجام نشده است. یکی از موانع پیش روی توسعه بازی های بومی محلی تنوع فرهنگی در جامعه است که ایران را به کشور ویژه ای تبدیل کرده و لذا تاکید بر روی بازی یک قوم موجب تقابل فرهنگی خواهد شد و باید اشتراکات بازی ها در دستور کار قرار گیرد.
جعفری در ادامه نبود آموزش را یکی دیگر از مشکلات این فدراسیون در زمینه توسعه بازی های بومی محلی دانست و اظهار داشت: در حالی که در کشوری مانند ترکمنستان در کنار مدارس، آموزشگاه های بازی محلی «گورش» دایر شده در ایران تاکنون اقدامات لازم و ضروری در این زمینه انجام نشده است. بنابراین برای توسعه بازی بومی محلی باید مجموعه گسترده ای از نهادهای ورزشی و فرهنگی در راستای توسعه بازی های بومی محلی تلاش کنند.
وی موانع پیش روی بازی های بومی محلی را تنها در مشکلات داخلی نمی داند و در این زمینه گفت: یکی دیگر از مشکلات پیش روی بازی های بومی محلی نبود یک فدراسیون منسجم مانند فیفا است که بتواند بر تمام فعالیت ورزش های روستایی نظارت داشته باشد. در این زمینه ما با تعدد تشکیلات مواجه ایم و هر کشور برای این بازی ها انجمن یا تشکیلات خاصی راه اندازی کرده است. برای توسعه بازی بومی و محلی لازم است اشتراکات فرهنگی کشورها در دستور کار قرار گیرد و نباید بازی تنها یک کشور برجسته باشد چون موجب تقابل فرهنگی در سطح بین المللی خواهد شد.

** کلهر: جامعه باید بازی های بومی محلی را بپذیرد
محمد رسول کلهر رئیس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی فدراسیون ورزش روستایینیز در این نشست به بررسی ساختار بازی های بومی و محلی پرداخت و گفت: در تقسیم بندی بازی ها به یک شاکله اصلی به نام بازی و ورزش می رسیم. سوارکاری، تیراندازی، کشتی و چوب بازی را می توانیم در بخش ورزش از ریشه ورزیدن دسته بندی کنیم. به این معنا که مقدمه کار را تمرین، ممارست و آمادگی جسمانی بدانیم.
بخش بعدی بازی های انفرادی، تیمی و رقابتی است که 25 نمونه دارد. مشکل اصلی ما در این بخش عدم پذیرش جامعه نسبت به این امر است که فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی به عنوان یک فدراسیون رسمی در سطح کشور کار می کند.
کلهر با اشاره به مدرسه ای و دانشگاهی اداره شدن بسیاری از فدراسیون های رسمی طبق آیین نامه جهانی،گفت: وظیفه این فدراسیون ها که به صورت آکادمی کار می کنند پرورش قهرمان یا نگاه به مدال و سکوی افتخار جهانی بین المللی و المپیک ها است. در این زمینه چیزی که در روستاهای ما مغفول مانده، آیین ها و فولکوریک های اقوام ما است و مردمی که همواره به عنوان کشاورز و دامپرور در دل طبیعت بزرگ شده اند. در این راستا فدراسیون ورزش روستایی تنها فدراسیونی محسوب می شود که به دل روستاها و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته رفته است. بنابراین ما باید با بها دادن به روستاها، حافظ کشاورزی، دامپروری و منافعی باشیم که شهرها از آن استفاده می کنند.
رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی ادامه داد: از آنجایی که بار فرهنگی ارزش جامعه بر شانه این فدراسیون است باید ابتدا به نهاد خانواده بپردازد. زیرا بسیاری از بازی ها را فراموش کرده ایم و متاسفانه والدین به دلیل عدم علاقه به این بازی ها، از یاد دادن آن به بچه ها خودداری می کنند. در واقع باید از بطن خانواده این بازی ها را فرا گرفت و با الفبای بومی و محلی آن آشنا شد و در این راستا دستگاه هایی چون دانشگاه ها، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی باید این بازی را نشر و به جامعه معرفی کنند.
کلهر در ادامه تصریح کرد: بخشی که می تواند در این امر بسیار مفید واقع شود، خاطرات استادان و دانشمندان درباره چگونگی آشنایی با این بازی هاست و علاوه بر آن رسانه های جمعی چون رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، مجلات هفتگی، ماه نامه و سالنامه ها به سهم خودشان یک بازی را به خوبی معرفی و تحول بزرگی در کشور ایجاد کنند.

** جعفری: رسانه ها نقش پررنگی در توسعه بازی ها دارند
رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی در جمع بندی سخنان خود با اشاره به اهمیت ارتباط تنگاتنگ رسانه و فدراسیون ورزش روستایی گفت: رسانه ها با توجه به فراگیری بسیار در جذب مخاطب می توانند نقش مهمی در توسعه بازی های بومی محلی ایفا کنند. در حوزه این بازی ها نباید قائم به فرد یا یک فدراسیون باشیم بلکه تمام ارگان و سازمان های درگیر باید نسبت به این بازی ها احساس مسوولیت داشته باشند البته با ارتباط متقابل فدراسیون با رسانه ملی و خبرگزاری ها، موضوع تبلیغ بازی های بومی محلی باید به صورت خاص در دستور کار قرار گیرد.
همچنین سازمان گردشگری در زمینه ثبت و رسمی کردن بازی های بومی و محلی باید همکاری لازم را با فدراسیون داشته باشد زیرا ثبت یک بازی یا میراث معنوی بیش از 10 سال به طول می انجامد. در این صورت ما می توانیم برای ثبت جهانی بازی ها با محوریت ایران، اقدامات لازم را انجام دهیم تا بازی ها در سطح بین المللی گسترش پیدا کند.
ورزشی**9128**2052**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

بیماری سخت دروازه‌بان اسبق استقلال
دروازه‌بان اسبق استقلال در سکوت خبری پیگیر درمان بیماری‌اش شده و بی‌سر و صدا مراحل شیمی‌درمانی و پرتودرمانی را پشت سر گذاشته و حالا منتظر نتیجه معاینات جدید است.
موراتا: اتلتیکو در لالیگا و CL برای قهرمانی می‌جنگد
آلوارو موراتا، مهاجم اتلتیکو مادرید می‌گوید این تیم تا لحظه آخر پا پس نخواهد کشید و چه در لالیگا و چه در لیگ قهرمانان اروپا با تمام قوا برای قهرمانی تلاش خواهد کرد.
یک رکورد جدید برای لیونل مسی
مهاجم بارسلونا برای یازدهمین فصل پیاپی حداقل ۳۰ گل در یک فصل به ثمر رساند.
ابهام بزرگ پیش روی برانکو و پرسپولیس
در شرایطی مجوز حضور مهدی ترابی در رقابت پرسپولیس و پدیده شهرخودرو در چارچوب جام حذفی صادر شده که این بازیکن یک بار دیگر هم در این مرحله از جام حذفی امسال به میدان رفته‌ است.
حسینی: هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم
دروازه‌بان تیم ملی فوتبال ساحلی ایران گفت: متأسفانه ما هنوز پاداش جام جهانی را نگرفته‌ایم و سال گذشته تنها بخشی از آن را دریافت کردیم، البته بسیاری از پاداش‌های دیگرمان که مبلغ خاصی هم نیست نیز عقب‌افتاده است.
پیزارو، مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا شد
مهاجم با تجربه تیم وردربرمن با گلزنی در بازی شنبه شب برابر هرتابرلین به مسن‌ترین گلزن تاریخ بوندسلیگا تبدیل شد.
طباطبایی: استقلال مقابل تراکتور برنامه‌ای نداشت
هادی طباطبایی، دروازه‌بان پیشین تیم فوتبال استقلال اعتقاد دارد، این تیم در دیدار مقابل تراکتورسازی برنامه‌ای برای گلزنی‌ نداشته است.
تارتار: جلالی استاد من است و به او اهانت نمی‌کنم
سرمربی تیم فوتبال پارس جنوبی جم نسبت به سوءتفاهم ایجاد شده برای هواداران نساجی مازندران توضیحاتی را ارائه کرد.
مهاجرانی: انتخاب سرمربی تیم ملی خیلی آسان است
حشمت مهاجرانی، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان می‌گوید که کسی از فدراسیون برای حضور در کمیته فنی با او صحبت نکرده است.
خلیلی: پرسپولیس چند هفته از داوری متضرر شد
سرپرست جدید تیم فوتبال پرسپولیس، گفت: پرسپولیس در چند هفته از داوری متضرر شده است اما قطعا اشتباهات به دلیل عدم تمرکز و غیر عمد است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات دانشجویان خارجی خواهیم کرد
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: ما در دانشگاه فردوسی تمام سعی خود را خواهیم کرد که دانشجویان خارجی مشکلی نداشته باشند، اما به هر حال باز هم سختی‌هایی وجود خواهد داشت.
پیکر شهدای ‌تروریستی سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه اصفهان شد
‌پیکر شهدای حادثه تروریستی شامگاه گذشته سیستان و بلوچستان به شهر اصفهان رسید.
در اینستای ستاره‌های خارجی؛ کیتی پری ترسناک و نیمار هدفون باز!
در این سری مطالب ما سعی داریم به طور هفتگی گزیده‌ای از عکس‌های چهره‌های محبوبتان را با شما به اشتراک بگذاریم.
بارش های مطلوب و ذخیره سازی خوب آب در گنبدکاووس
گنبدکاووس - ایرنا - بارش های خوب سال زراعی جاری به ذخیره سازی خوب این نزولات آسمانی در چند سد، آب بندان و سه تالاب منطقه گنبدکاووس که اقلیمی نیمه خشک دارد، منجر شده و علاوه بر آن این بارش ها نوید بخش سالی پرمحصول برای کشاورزان این دیار است.
دو جایزه برای «بنفشه افریقایی» از جشنواره وزول
مونا زندی حقیقی با دومین فیلم بلندش «بنفشه افریقایی» که در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت، موفق به کسب دو جایزه از این جشنواره شد.
حاج یوسف‌زاده: تعطیلی اردوها سبب افت عملکرد جودوکاران شده است
نوار شکست تیم نیما عالمیان همچنان ادامه دارد
حضور ۲۰ تیم خارجی در جام فجر وزنه برداری - از آمریکا خبری نیست
برگزاری مسابقات دوومیدانی آسیای میانه در هاله‌ای از ابهام
اما و اگرهای ثبت نام کوچک‌ترین آفرودکار جهان در گینس + فیلم
مسابقه های فوتبال لیگ مناطق در تربت حیدریه آغاز شد
تیم ملی اسکی صحرانوردی راهی اتریش شد
بسترهای لازم برای جذب بیماران خاص قم به ورزش فراهم شود
همایش بزرگ ورزش صبحگاهی و پیاده روی تویسرکان برگزار شد
مسابقات قرآن ویژه ورزشکاران گیلان پایان یافت