بررسی موانع توسعه بازی های بومی محلی در میزگرد ایرنا

08:23 ۱۵۲ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 200 0
بررسی موانع توسعه بازی های بومی محلی در میزگرد ایرنا

تهران- ایرنا- احیا و توسعه بازی های بومی و محلی به عنوان یکی از نمودهای فرهنگ ایرانی و اسلامی در دو دهه گذشته مورد تاکید بسیاری از مسوولان فرهنگی قرار گرفته است تا جایی که مقام معظم رهبری در زمینه احیای این بازی فرمودند: «مسئولان کشوری بر احیاء و حفظ بازی ‌های سنتی ایرانیان بکوشند و آن را گسترش دهند».

ایرنا

به گزارش ایرنا، اهمیت احیای بازی های بومی محلی و توسعه این بازی ها موجب شد تا گروه ورزشی ایرنا در نشستی با حضور «غلامرضا جعفری» رییس فدراسیون، «محمد رسول کلهر» رییس دپارتمان توسعه بازی ها، «پرویز تقدیری» مشاور رییس فدراسیون و «ایمان احمدوند» مدیر روابط عمومی فدراسیون مهمترین موانع پیش روی احیای این بازی را مورد بحث و بررسی قرار دهد.
در این نشست مباحثی مانند توسعه زیر ساخت ها، آموزش، موانع داخلی توسعه بازی های بومی محلی و چگونگی گسترش آنان در سطح بین المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

** جعفری: فدراسیون به تنهایی نمی تواند مروج بازی بومی محلی باشد
رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی با واکاوی ابعاد مختلف این بازی ها گفت: بازی های بومی محلی فراتر از ورزش است و می تواند حوزه های اجتماعی و فرهنگی را در برگیرد. این ویژگی بازی ها سبب ایجاد یک چشم انداز برای احیای این بازی ها در بلندمدت شد البته تصمیمات تنها مربوط به فدراسیون نباید نباشد بلکه نهادهای اجتماعی، فرهنگی و ورزشی در این راستا باید دخیل باشند. مسوولان فدراسیون به دلیل عهده دار بودن مسوولیت بازی های بومی محلی ادعای تسلط به تمامی جوانب آن را ندارند.
وی افزود: البته در چند دهه با وجود در دستور کار قرار گرفتن احیای بازی های بومی محلی، حمایت های مادی لازم انجام نشده است. یکی از موانع پیش روی توسعه بازی های بومی محلی تنوع فرهنگی در جامعه است که ایران را به کشور ویژه ای تبدیل کرده و لذا تاکید بر روی بازی یک قوم موجب تقابل فرهنگی خواهد شد و باید اشتراکات بازی ها در دستور کار قرار گیرد.
جعفری در ادامه نبود آموزش را یکی دیگر از مشکلات این فدراسیون در زمینه توسعه بازی های بومی محلی دانست و اظهار داشت: در حالی که در کشوری مانند ترکمنستان در کنار مدارس، آموزشگاه های بازی محلی «گورش» دایر شده در ایران تاکنون اقدامات لازم و ضروری در این زمینه انجام نشده است. بنابراین برای توسعه بازی بومی محلی باید مجموعه گسترده ای از نهادهای ورزشی و فرهنگی در راستای توسعه بازی های بومی محلی تلاش کنند.
وی موانع پیش روی بازی های بومی محلی را تنها در مشکلات داخلی نمی داند و در این زمینه گفت: یکی دیگر از مشکلات پیش روی بازی های بومی محلی نبود یک فدراسیون منسجم مانند فیفا است که بتواند بر تمام فعالیت ورزش های روستایی نظارت داشته باشد. در این زمینه ما با تعدد تشکیلات مواجه ایم و هر کشور برای این بازی ها انجمن یا تشکیلات خاصی راه اندازی کرده است. برای توسعه بازی بومی و محلی لازم است اشتراکات فرهنگی کشورها در دستور کار قرار گیرد و نباید بازی تنها یک کشور برجسته باشد چون موجب تقابل فرهنگی در سطح بین المللی خواهد شد.

** کلهر: جامعه باید بازی های بومی محلی را بپذیرد
محمد رسول کلهر رئیس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی فدراسیون ورزش روستایینیز در این نشست به بررسی ساختار بازی های بومی و محلی پرداخت و گفت: در تقسیم بندی بازی ها به یک شاکله اصلی به نام بازی و ورزش می رسیم. سوارکاری، تیراندازی، کشتی و چوب بازی را می توانیم در بخش ورزش از ریشه ورزیدن دسته بندی کنیم. به این معنا که مقدمه کار را تمرین، ممارست و آمادگی جسمانی بدانیم.
بخش بعدی بازی های انفرادی، تیمی و رقابتی است که 25 نمونه دارد. مشکل اصلی ما در این بخش عدم پذیرش جامعه نسبت به این امر است که فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی به عنوان یک فدراسیون رسمی در سطح کشور کار می کند.
کلهر با اشاره به مدرسه ای و دانشگاهی اداره شدن بسیاری از فدراسیون های رسمی طبق آیین نامه جهانی،گفت: وظیفه این فدراسیون ها که به صورت آکادمی کار می کنند پرورش قهرمان یا نگاه به مدال و سکوی افتخار جهانی بین المللی و المپیک ها است. در این زمینه چیزی که در روستاهای ما مغفول مانده، آیین ها و فولکوریک های اقوام ما است و مردمی که همواره به عنوان کشاورز و دامپرور در دل طبیعت بزرگ شده اند. در این راستا فدراسیون ورزش روستایی تنها فدراسیونی محسوب می شود که به دل روستاها و مناطق محروم و کمتر توسعه یافته رفته است. بنابراین ما باید با بها دادن به روستاها، حافظ کشاورزی، دامپروری و منافعی باشیم که شهرها از آن استفاده می کنند.
رییس دپارتمان توسعه بازی های بومی و محلی ادامه داد: از آنجایی که بار فرهنگی ارزش جامعه بر شانه این فدراسیون است باید ابتدا به نهاد خانواده بپردازد. زیرا بسیاری از بازی ها را فراموش کرده ایم و متاسفانه والدین به دلیل عدم علاقه به این بازی ها، از یاد دادن آن به بچه ها خودداری می کنند. در واقع باید از بطن خانواده این بازی ها را فرا گرفت و با الفبای بومی و محلی آن آشنا شد و در این راستا دستگاه هایی چون دانشگاه ها، آموزش و پرورش و میراث فرهنگی باید این بازی را نشر و به جامعه معرفی کنند.
کلهر در ادامه تصریح کرد: بخشی که می تواند در این امر بسیار مفید واقع شود، خاطرات استادان و دانشمندان درباره چگونگی آشنایی با این بازی هاست و علاوه بر آن رسانه های جمعی چون رادیو، تلویزیون، روزنامه ها، مجلات هفتگی، ماه نامه و سالنامه ها به سهم خودشان یک بازی را به خوبی معرفی و تحول بزرگی در کشور ایجاد کنند.

** جعفری: رسانه ها نقش پررنگی در توسعه بازی ها دارند
رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی های بومی محلی در جمع بندی سخنان خود با اشاره به اهمیت ارتباط تنگاتنگ رسانه و فدراسیون ورزش روستایی گفت: رسانه ها با توجه به فراگیری بسیار در جذب مخاطب می توانند نقش مهمی در توسعه بازی های بومی محلی ایفا کنند. در حوزه این بازی ها نباید قائم به فرد یا یک فدراسیون باشیم بلکه تمام ارگان و سازمان های درگیر باید نسبت به این بازی ها احساس مسوولیت داشته باشند البته با ارتباط متقابل فدراسیون با رسانه ملی و خبرگزاری ها، موضوع تبلیغ بازی های بومی محلی باید به صورت خاص در دستور کار قرار گیرد.
همچنین سازمان گردشگری در زمینه ثبت و رسمی کردن بازی های بومی و محلی باید همکاری لازم را با فدراسیون داشته باشد زیرا ثبت یک بازی یا میراث معنوی بیش از 10 سال به طول می انجامد. در این صورت ما می توانیم برای ثبت جهانی بازی ها با محوریت ایران، اقدامات لازم را انجام دهیم تا بازی ها در سطح بین المللی گسترش پیدا کند.
ورزشی**9128**2052**1597


گروه های زیر مجموعه ورزشی

فوتبال و فوتسال
فوتبال و فوتسال

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
پیگیری نامگذاری خیابانی به نام «ناصر حجازی»
رییس کمیته ورزش شورای شهر تهران از پیگیری برای نامگذاری خیابانی به نام مرحوم ناصر حجازی خبر داد.
هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
اسنوکرباز ایران به جمع حرفه‌ای‌ها راه یافت
سالن ورزش های باستانی سراب افتتاح شد
همایش دوچرخه سواری همگانی در مهاباد برگزار شد
ورزشکار پردیسی راهی مسابقات بدنسازی کره جنوبی شد
رقابت نزدیک فراهانی و جهانبخش برای کسب چهره برترفوتبال گیلان
یک گیلانی به اردوی تیم ملی پاراکانو دعوت شد
ملی پوشان شمشیربازی: گرفتن سهمیه المپیک شدنی است
قایقران مهابادی به رقابت های جهانی ژاپن دعوت شد
رییس هیات بدنسازی و پرورش اندام همدان ابقا شد
مجید کیهانی: دوپینگ حسین کیهانی مربوط به قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ است نه جاکارتا