از تصمیمی که گرفتم راضی هستم

08:15 ۹۱ روز و ۶ ساعت پیش ایرنا 161 0
از تصمیمی که گرفتم راضی هستم

تهران- ایرنا-یک عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف که بعد از 11 سال تحصیل، تحقیق و تدریس در کانادا زندگی در ایران را ترجیح داده و می گوید: از تصمیمی که گرفتم راضی هستم.

ایرنا

رفتن، ماندن، برگشتن...مهاجرت؛ ترجیع بند گفتار و نوشتار نخبگان و مردم در این روزهاست، خیلی ها به نادرست تصور می کنند دانشجوهای دانشگاه های برتر کشور از همان ترم اول در حال پیدا کردن کشوری برای مهاجرت هستند و رفتن مهم ترین هدف شان و وقتی رفتند دیگر برنمی گردند. اما شاید باید بدانیم شماری از این مهاجرت کرده ها هر روز به کشور برمی گردند و پایه گذار خدماتی می شوند که هم برای توسعه علمی کشور مفید است و هم دردی از دردهای دردمندان می کاهد.
به طور کلی مهاجرت در سال های اخیر تبدیل به یکی از ابر روند های جهانی شده و بر اساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت/ IOM، نزدیک به 35 درصد کل مهاجران دنیا را مهاجران با مهارت بالا و دارای تحصیلات دانشگاهی تشکیل می دهند.
بر اساس آمارهای جهانی تعداد مهاجران در سطح جهان از 75 میلیون نفر در سال 1960 به 250 میلیون نفر در سال 2018 رسیده است، با وجود آمار قابل توجه از مهاجرت در کشورهای مختلف، به نظر می رسد موضوع مهاجرت به طور کلی در مورد جامعه ایرانی و به طور خاص در مورد جامعه علمی و تحصیلکردگان برجسته تا حدی سیاسی و دور از شواهد و مدارک متقن و با استناد به آمار نادرست مطرح می شود.

***مهاجرت؛ بی اطلاعی مردم عوام و سیاست زدگی خواص
از این گذشته در سخنان مردم عادی بوی بی خبری از آمار دقیق و استناد به شنیده ها می آید و در اظهارات برخی مقامات رسمی سیاست زدگی به خوبی مشاهده شود که معمولا با هدف تخطئه سیاست های دولت برسر کار و متهم کردن دولت برای شکست در جذب نخبگان و هدر دادن سرمایه های کشور بیان می شود.
با وجود این، منطق مهاجرت برای افراد ماهر و نخبه که مقاطعی از تحصیلات خود را در داخل کشور گذرانده اند کاملا روشن است و در همه کشورها صدق می کند و مختص ایران نیست. این افراد برای آشنایی با برترین های رشته خود، تجربه فضای تحصیل و تحقیق در دیگر کشورها، شبکه سازی با نخبگان هم رده خود و اهدافی مشابه معمولا مهاجرت می کنند؛ اما شاید آنچه باید بیشتر بر آن تمرکز کرد بازگشت افرادی است که بعد از کسب تجربیات مفید می توانند در فضای علمی جامعه نشاط بیشتری ایجاد کنند و در وطن مادری، نشانی راه موفقیت رفته را به هموطنان بیاموزند.
هر چند ارائه نشدن آمار دقیق و درست از تعداد مهاجران به طور کلی و مهاجرت افراد ماهر، تحصیل کرده و نخبه و چندگانگی مراجع ارائه این آمار را نیز نباید در دامن زدن به فضای مغشوش فعلی دست کم گرفت.
دکتر سعید بهزادی پور دانش آموخته مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (سال های 1377 و 1379)، دکترای مکانیک و پسا دکترا دانشگاه واترلوی کانادا (سال 1384)، همچنین عضو هیات علمی دانشگاه آلبرتا کانادا (سال 1384 تا 1389) و عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف (1390 تا کنون) یکی از ایرانیان مهاجرت کرده ای است که بعد از 11 سال به کشور برگشته است.
وی همچنین رئیس مرکز تحقیقات فناوری‌ های مهندسی توانبخشی جواد موفقیان نیز هست و این مرکز خیریه را برای دست یافتن به فناوری های نو در کمک به نیازمندان توانبخشی اداره می کند، این مرکز دستاوردهای مختلفی در حوزه توسعه تجهیزات توانبخشی و همکاری با دانشگاه های علوم پزشکی داشته است.
ساخت یک اسلکت خارجی که در راه رفتن به بیماران ضایعه نخاعی کمک می کند یکی از دستاوردهای این مرکز به شمار می آید که بعد از سه سال تحقیق و توسعه ساخته شده و در مرحله تست بیمار برای کسب مجوزهای لازم است.

***فلسفه هر کس در زندگی مهم است
بهزادی پور در مورد دلایل بازگشت به کشور بعد از 11 سال تحصیل و کار در کانادا اظهار داشت: پاسخ این سوال به فلسفه هر کس در زندگی بر می گردد، به اینکه دلش به چی خوش است، آیا صرف مقاله نوشتن، مشهور شدن در جوامع علمی و پول خوب داشتن برای پژوهش، کافی است؟ معمولا این موارد از دور خیلی درخشان است، ولی از نزدیک خیلی ها احساس می کنند نمی خواهند همه زندگی خود را بابت اینها خرج کنند.
وی افزود: برای من مسائل فرهنگی و دوری از خانواده مطرح بود و اینکه مایل بودم فقط کار تحقیقی نکنم؛ بلکه تحقیقات را برای مردمی انجام دهم که استحقاق بیشتری دارند. در شمال آمریکا که من کار می کردم، صفی از محققان از تمام دنیا وجود دارد که هر کس بخواهد برود فرد دیگری هست که جای او را پر کند، در حالیکه در کشور ما جوانان واقعا مستعدی هستند که تشنه کمک اند و اینجا انسان خود را موثرتر می بیند.

***از تصمیمی که گرفتم راضی هستم
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف گفت: ضمن اینکه بزرگ شدن بچه ها در آن شرایط و دور بودن از خانواده هم برای من مهم بود و از تصمیمی که گرفتم راضی هستم.
وی ادامه داد: تصور هم می کنم کسانیکه با محاسبه درست و دقیق و با عزم جدی برمی گردند، موفق هستند و بالاخره جایگاه خود را می یابند. ولی محققان ایرانی خارج از کشور که به بازگشت فکر می کنند باید بدانند همان هوش و ذکاوتی را که در پژوهش به کار می برند، باید در طراحی محیط کار خود هم به کار ببرند و حتی باید ببینند در چه حوزه ای می توان امکانات را بیشتر جذب کرد و شاید لازم باشد در حوزه فعالیت خود اصلاحاتی ایجاد کنند.

***سقف پرواز من عرضه خود من بوده است
رئیس مرکز تحقیقات جواد موفقیان افزود: من احساس می کنم طی این چند سالی که بازگشته ام، سقف پروازم در حوزه پژوهش و کار علمی عرضه خودم بوده است، با تمام محدودیت ها کار را طوری طراحی کرده ام که کارم کمتر نیاز به منابع مالی داشته باشد و راه حل را یافته ام و با استفاده از امکانات همه نهادها هم افزایی ایجاد کرده ام.
دکتر بهزادی پور ادامه داد: امروز احساس رضایت فردی بسیار بیشتری نسبت به وقتی دارم که در کانادا کار می کردم و البته این میسر نشده است مگر به لطف الهی که در قالب دوستی با همکاران پرتلاش، خوش فکر و فعال در مجموعه دانشگاه شریف، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و دیگر همکاران دانشمندم در دانشگاه های دیگر به ظهور رسیده است.
علمی**9157**1440


گروه های زیر مجموعه علمی پزشکی

بهداشت و درمان
بهداشت و درمان

آخرین اخبار

رونق تولید دربرگیرنده همه اجزای اقتصاد کشور است
بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رونق تولید فقط به صنایع سنگین و سبک محدود نشده بلکه حوزه های کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی و خانگی را هم شامل می شود و همه اجزای اقتصادی کشور در برگیرنده شعار امسال است.
تشریح آخرین وضعیت سیل گلستان از زبان وزیر کشور
گرگان - ایرنا - وزیر کشور با تشریح آخرین وضعیت استان سیل زده گلستان گفت: خدمات اولیه در روستاهای آسیب دیده تقریبا برقرار و با تخلیه آبگرفتگی بزودی شرایط حالت عادی می گیرد.
خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران
ساری - ایرنا - مدیر عامل جمعیت هلال احمر مازندران گفت که تیم های امدادی با تمام توان عملیاتی و پشتیبانی به کمک سیل زدگان رفتند و تاکنون به بیش از 11هزارنفر در قالب 2 هزار و 700 خانوار خدمات لازم را ارائه کردند.
4.9میلیون مسافر وارد خراسان رضوی شدند
مشهد- ایرنا- سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی از ورود چهار میلیون و 911 هزار و 29 نفر زائر و مسافر به استان از 25 اسفند ماه سال گذشته تا دوم فروردین سال 1398 خبر داد.
رییس اورژانس کشور: امکانات درمانی برای سیلزدگان گلستان فراهم است
گرگان - ایرنا - رییس مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کشور گفت که امکانات درمانی و بهداشتی برای ارایه خدمات به سیلزدگان استان گلستان فراهم است.
سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد
ساری - ایرنا - معاون امور عمرانی استاندار مازندران گفت: سیلاب اخیر که بخش گسترده ای از مناطق مرکزی و شرق استان را در بر گرفت، ارتباطی با پوشش گیاهی در بالا دست ندارد.
بیا به دَرَک؛ نوروز در بلوچستان زیبا
چابهار- ایرنا- روستای ساحلی دَرَک در بخش زرآباد شهرستان کنارک واقع در جنوب سیستان و بلوچستان و در سواحل مکران از روستاهای بکر و زیبای گردشگری علاوه بر داشتن مردمانی مهربان و مهمان نواز از چهار نمونه ساحل صخره ای، ماسه ای، شنی و مرجانی در فاصله نزدیک به هم برخوردار است.
قزوین، انتخابی ایده آل برای گردشگری مذهبی
قزوین -ایرنا - شهر تاریخی قزوین با برخورداری از اماکن مختلف زیارتگاهی از جمله امامزاده حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) و مقبره پیغمبریه (مدفن چهار پیامبر الهی قوم بنی اسرائیل) که دارای بقعه ها و بناهای تاریخی نیز هستند، از قطب های گردشگری مذهبی کشور به شمار می رود.
1000 بسته غذایی از استان مرکزی به مقصد گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مرکزی گفت: یک هزار بسته غذایی توسط جمعیت هلال احمر این استان برای کمک به سیل زدگان گلستان ارسال شد.
200 راس دام سبک و سنگین در خراسان شمالی تلف شدند
بجنورد- ایرنا- فرماندار راز و جرگلان گفت: بارش باران اخیر موجب تخریب تعدادی از دامداری ها و در نتیجه تلف شدن 150 راس دام سبک و 50 راس دام سنگین در این شهرستان خراسان شمالی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
تاریخچه ۶ داربی که در عید برگزار شد
دهم فروردین ۹۸ ایران جذاب‌تر از همیشه خواهد شد. جایی که رفاقت جایش را به رقابت می‌دهد و یک باخت می‌تواند تمام خوشی‌های عید نوروز را به کام هوادار تلخ کند. داربی هشتاد و نهم، هفتمین داربی می‌شود که در تعطیلات عید یا روزهای نزدیک به تعطیلات برگزار می‌شود و پیروزی برای هر تیم می‌تواند به عنوان شیرین‌ترین عیدی ممکن تلقی شود.
واتس‌اپ با محتوای جعلی مقابله می‌کند
فراخوان ساخت ماهواره‌های سنجش از دور راداری و اپتیکی
نوکیا به تعهدات پیشین در ایران پایبند می ماند
تلاش برای قطع نشدن ارتباطات در مناطق سیلزده گلستان
ایران امروز 10 هزار عنوان مقاله علمی نانو دارد
دانشگاه علم و صنعت 2 مرکز نو آوری راه اندازی می کند
'رونق تولید' با عبور از نسل نخست استارتاپ ‌ها
راه اندازی 83 شرکت استارتاپی از سوی نخبگان بازگشته به کشور
اتحادیه اروپا گوگل را جریمه کرد
حذف اطلاعات شبکه اجتماعی مای‌اسپیس