مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشت

08:18 ۲۹ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 130 0
مهمترین رخدادهای هرمزگان در هفته ای که گذشت

بندرعباس- ایرنا- سفر رییس مجلس شورای اسلامی به هرمزگان، افتتاح بزرگترین مرکز تولید بچه ماهی، اعلام نرخ گاز مایع و گشایش بیستمین نمایشگاه بین المللی دریایی ایران و کشف بزرگترین محموله سوخت کشور از مهمترین اخبار هرمزگان در هفته گذشته است.

ایرنا

به گزارش ایرنا، استان هرمزگان در هفته گذشته (24 تا 30آذر) شاهد رخدادها و اخبار مختلفی در حوزه های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، حوادث ، ورزشی و فرهنگی بود که در این گزارش برخی از مهمترین این اخبار مرور می شود.
**سیاسی
رییس مجلس شورای اسلامی شامگاه سه شنبه 27 آذرماه به منظور دیدار با فعالان اقتصادی و علمای شیعه واهل سنت استان هرمزگان از طریق فرودگاه بین المللی بندرعباس وارد این استان شد.
شرکت در نشست شورای اداری شهرستانهای شرقی و غربی و همچنین مرکز استان و بازدید از سواحل مکران و افتتاح چند طرح عمرانی شامل مرحله دوم بندر چند منظوره خمیر و گازرسانی به این شهراز جمله برنامه های علی لاریجانی در سفر به استان هرمزگان بود.
علی لاریجانی در نخستین روز سفر خود به هرمزگان به منظور شرکت در نشست شورای اداری شهرستان جاسک و بازدید از سواحل مکران، بندرعباس را به مقصد جاسک ترک کرد و پس از اتمام برنامه هایش در شهرستان جاسک در شرق، به بندرخمیر در غرب استان هرمزگان سفر کرد.
آغاز ساخت مرحله دوم بندرچند منظوره بندرخمیر، مرحله دوم گاز رسانی شهری و ساخت بلوار ساحلی بندرخمیر از جمله برنامه های سفر روز دوم رییس مجلس شورای اسلامی به این شهرستان بود.
رییس مجلس شورای اسلامی پس از پایان برنامه ها در بندرخمیر به بندرلنگه سفر کرد و طرح تامین آب بندرلنگه و کنگ را افتتاح کرد و در ادامه سفر به بندرلنگه نشستی با علما و نخبگان در این شهرستان داشت.
بزرگترین مجتمع پرورش ماهی دریایی خاورمیانه نیز با حضور رییس مجلس شورای اسلامی ظهر پنجشنبه در بندرلنگه به بهره برداری رسید.
آخرین برنامه وی شرکت در نشست شورای اداری استان هرمزگان با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با حضور فعالان اقتصادی در بندرعباس بود.
علی لاریجانی شامگاه پنجشنبه هفته گذشته پس از شرکت در نشست شورای اداری هرمزگان که با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با حضور فعالان اقتصادی برگزار شد، با بدرقه استاندار، اعضای شورای تامین و جمعی دیگر از مسوولان این استان به تهران بازگشت.
**اقتصادی
استاندارهرمزگان گفت: حدود 40 مجوز جدید برای صید فانوس ماهیان به شیلات ابلاغ شده که به افراد محلی داده می شود.
فریدون همتی روز چهارشنبه هفته گذشته در نشست شورای اداری جاسک که با حضور رییس مجلس برگزار شد، افزود: با توجه به ظرفیت صید فانوس ماهیان در هرمزگان ظرف سال های اخیر مجوزهایی برای صید این ماهیان صادر شد اما 92 مجوزی که به ایرانی ها داده شد به اشتباه گفتند چینی هستند.
عملیات اجرایی شهرک صنعتی 2 هزار هکتاری جاسک روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد.
حجم سرمایه گذاری برای احداث زیرساخت های این شهرک پنج هزار و 516 میلیارد ریال است.
پیش بینی می شود با ساخت شهرک صنعتی جاسک که در منطقه کوه مبارک این شهرستان ساخته می شود، 10 هزار نفر مشغول به کار شوند.
بزرگترین مجتمع پرورش ماهی دریایی خاورمیانه روز پنجشنبه هفته گذشته با حضور رییس مجلس شورای اسلامی در بندرلنگه از توابع هرمزگان به بهره برداری رسید.
مرکز 'نرسری' بچه ماهی طرح توسعه نیکسا با ظرفیت تولید سالانه 10میلیون قطعه بچه ماهی 20 گرمی به صورت تمام مکانیز کار می کند.
طرح تامین آب بندرلنگه و کنگ روز پنجشنبه هفته گذشته با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی به بهره برداری رسید.
این طرح با هزینه بیش از 147 میلیارد ریال و با هدف افزایش ظرفیت آب تولیدی و تامین پایدار آب شهرهای بندرلنگه و بندرکنگ از طریق آب شیرین کن ها و ارتقای بهداشت و افزایش رضایت عمومی مردم اجرا شده است.
عملیات اجرایی مرحله تکمیلی بندرگاه چند منظوره بندرخمیر روز چهارشنبه هفته گذشته با حضور علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی آغاز شد.
این طرح با اعتبار 360 میلیارد ریال از محل اعتبارات داخلی سازمان بنادر و دریانوردی و در مدت 18 ماه احداث می شود.
معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان، ارزش کالاهای غیرنفتی صادر شده در هشت ماهه سالجاری، از این استان به خارج از کشور را هشت میلیارد دلار اعلام کرد.
محمد عباسی روز شنبه هفته گشته در جمع خبرنگاران افزود: وزن کالاهای غیرنفتی صادر شده در این مدت بیش از 29 میلیون تن بوده که در همسنجی با پارسال از لحاظ ارزش دلاری بیش از 30 درصد افزایش داشته است.
معاون نظارت، بازرسی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: سیلندر گاز مایع 11 کیلویی با نرخ مصوب 69 هزار ریال و پیک نیک 15 هزار و 800 ریال در سطح استان توزیع می شود و عرضه با نرخ بیشتر از آن تخلف است.
عبدالرضا پیروی منش روز یکشنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود: تیم های بازرسی در حال گشت زنی و نظارت بر فروش سیلندر گاز در سطح استان هستند که در صورت مشاهده تخلف با فروشندگان برخورد شده و با تشکیل پرونده به مراجع قانونی ارجاع داده می شود.
بیستمین نمایشگاه بین المللی دریایی ایران روز دوشنبه هفته گذشته (2018 iranimex) با شرکت 240 شرکت داخلی و خارجی، با حضور امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی در کیش گشایش یافت.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان گفت: حدود هفت درصد تولید قیر در دنیا مربوط به واحدهای تولیدی قیر استان است و این استان با بیش از 55 درصد تولید قیر در کشور رتبه نخست در بین استان های کشور دارد.
خلیل قاسمی عصر دوشنبه هفته گذشته در نخستین نشست تخصصی کشوری میز توسعه صادرات قیر افزود: از ابتدای سالجاری تاکنون بیش از یک میلیون و 400 هزار بشکه قیر در استان هرمزگان تولید شد که نسبت به مدت مشابه پارسال 72 درصد افزایش داشته است.

**نظامی، انتظامی، قضایی
ناوگروه 58 نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی روز شنبه هفته گذشته در منطقه یکم امامت نداجا در بندرعباس پهلو گرفت و مورد استقبال فرماندهان این منطقه قرار گرفت.
این ناوگروه اطلاعاتی عملیاتی متشکل از ناوشکن شهید بایندر و ناو لجستیک تنب است که بعد از گذشت 53 روز دریانوردی و طی سه هزار و 970 مایل دریایی و پهلوگیری در بندر صلاله عمان صبح روز شنبه هفته گذشته به کشور بازگشت.
سردار عزیزالله ملکی فرمانده انتظامی هرمزگان هفته گذشته اعلام کرد: بزرگترین محموله قاچاق سوخت کشور به میزان 287 میلیون لیتر در این استان کشف شد.
رییس پلیس آگاهی هرمزگان از کشف اختلاس 6 میلیارد و 589 ریالی در یکی از ادارات استان و دستگیری 3 متهم در این زمینه خبر داد.
سرهنگ عبدالمحید کرمی روز یکشنبه هفته گذشته با اعلام این خبر، افزود: این متهمان مبلغ یاد شده را به نفع خود جا به جا کرده بودند که در بازجویی های اولیه به جرم خود اعتراف کرده و روانه زندان شدند
مدیر عامل ستاد دیه هرمزگان گفت: 150 زندانی دیه و جرایم غیر عمد با بدهی 298 میلیارد ریال از ابتدای سالجاری تا پایان آذرماه از زندان های این استان آزاد شدند.
احمد مرادی نژاد روز چهارشنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود: 148نفر از این زندانیان مرد و 2 نفر زن بوده است.
وی بیان داشت: 92 نفر از این افراد به علت مهریه و نفقه، 50 نفر بدهی مالی (چک) و 8 نفر نیز به علت ناتوانی در پرداخت دیه زندانی بودند.
مدیرعامل ستاد دیه هرمزگان اظهارداشت: حدود 50 درصد از بدهی این زندانیان آزاده شده را شاکیان گذشت کردند و مابقی نیز از محل کمک بلاعوض ستاد دیه استان و کشور، نقدینگی خود زندانیان و تسهیلات دریافتی بوده است.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان گفت: سه حفار غیر مجاز اشیاء تاریخی پس از گزارش بسیج مردمی و دوستداران میراث فرهنگی و تایید صحت آن در بستک دستگیر شدند.
سرهنگ حسین حاتمی اظهار داشت: پس از بازرسی محل سکونت این افراد مقادیری اشیاء تاریخی و یک دستگاه فلزیاب کشف و ضبط شد.

** علمی ، آموزشی
نمایشگاه هفته پژوهش روز شنبه 24 آذرماه با حضور استاندار هرمزگان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی در محل مجتمع بصیرت دانشگاه هرمزگان واقع در خیابان افروز شهابی پور گشایش و تا پایان هفته ادامه داشت.
8 فناوری از دانشگاه هرمزگان، 2 فناوری از دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان، یک فناوری از دانشگاه علوم پزشکی و 6 فناوری از صنایع استان در نمایشگاه پژوهش و فناوری رونمایی شد.
مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان گفت: توزیع کتاب های کمک آموزشی با هدف تقویت بنیه علمی دانش آموزان پایه دوازدهم و آمادگی در آزمون سراسری 98، در 14 منطقه این استان آغاز شد.
موسی دادی زاده سرخایی روز شنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود: کتاب های آموزشی بین مدرسه های بندرعباس، میناب، رودان، حاجی آباد، جاسک، سیریک، بشاگرد، پارسیان، قشم، ابوموسی و مناطق سندرک، رودخانه، شهاب و هرمز توزیع می شود.
وی خاطرنشان کرد : به منظور پشتیبانی از فعالیت های نانو، بسته های حمایتی و آموزشی نانوی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری به این استان اختصاص می یابد.
دادی زاده سرخایی افزود: این بسته های حمایتی و آموزشی در صورت تخصیص بین 22 پژوهش سرای دانش آموزی هرمزگان توزیع می شود.
وی بیان داشت: هرمزگان با برخورداری از9 آزمایشگاه نانو و کسب 6 مدال طلا، نقره و برنز در سه سال اخیر و همچنین ارتقای رتبه نانو از استان هیجدم به پنجم به عنوان یکی از استان های برتر کشور در المپیادهای نانو مورد توجه است.
در مرحله نهایی بیستمین جشنواره جوان خوارزمی، 2 طرح علمی و پژوهشی دانش آموزان استان هرمزگان برای نخستین بار در کشور برتر شناخته شد.
آزمایشگاه اینترنت اشیاء با هدف انجام پژوهش در این خصوص چهارشنبه هفته گذشته در دانشگاه هرمزگان راه اندازی شد

**اجتماعی
استاندار هرمزگان گفت: طبق آمار بهزیستی، حدود 32 هزار معلول در این استان شناسایی شدند که باید با استفاده از حمایت این نهاد و کمک های خیران و مشارکت های مردمی جهت رسیدگی به مشکلات و تامین نیازهای این قشر چاره اندیشی شود.
فریدون همتی شنبه شب هفته گذشته در نشست هم اندیشی با نمایندگان تشکل های افراد دارای معلول استان افزود: تامین مسکن، اشتغال، توانبخشی، ورزش و آموزش از جمله مشکلات و نیازهای افراد معلول است که باید به جد مورد پیگیری قرار گیرد.
وی بیان داشت: اداره کل بهزیستی هرمزگان باید جهت بازاریابی فروش محصولات تولیدی معلولان برنامه ریزی کند و در این راستا از کمک افراد دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان بهره گیرد.
مدیرکل بهزیستی هرمزگان از نمایندگان مردم این استان در مجلس شورای اسلامی خواست تا در بررسی لایحه بودجه سال 98 در مجلس توجه ویژه ای به حوزه بهزیستی در سطح کشوری و استانی کنند.
حسین رنجبر روز یکشنبه هفته گذشته در دیدار با حسین هاشمی تختی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی افزود: اعتبارات اختصاص یافته به حوزه بهزیستی بسیار ناچیز است که می طلبد نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از اعتبارات اختصاص یافته به این حوزه در سطح کلان و استانی حمایت کنند.
مدیرکل ثبت احوال هرمزگان گفت: به مناسبت فرا رسیدن هفته ثبت احوال و جشن صد سالگی این سازمان، کارت های هوشمند ملی صادر شده در اداره ثبت احوال بندرعباس به صورت رایگان به افراد متقاضی تحویل می شود.
فرزاد افشاری نژاد روز شنبه هفته گذشته در جمع خبرنگاران افزود: کارت های صادر شده هوشمند ملی با هدف تشویق و ترغیب افراد و سرعت بخشی در فرآیند دریافت، به اداره ثبت احوال بندرعباس منتقل و هزینه تحویل و فعال سازی آن را به صفر رسانده ایم.
وی بیان داشت: حدود 20هزار کارت صادر شده در ثبت احوال هرمزگان بلاتکلیف است که در صورت طولانی شدن رویه دریافت امحا شده و افراد باید مجدد هزینه، زمان و فرآیند آن را دوباره طی کنند.

**فرهنگی
چهارمین یاد واره شهدای دانشگاه فرهنگیان هرمزگان هفته گذشته با حضور خانواده شهدای حرم وشهدای فرهنگیان برگزار شد.
سومین سالگرد شهید عبدالحمید سالاری، نخستین شهید مدافع حرم استان هرمزگان و سی و دومین مراسم سالگرد شهادت سردار علی سالاری از شهدای هشت سال دفاع مقدس دوشنبه شب هفته گذشته در بندرعباس برگزار شد.
مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان هرمزگان گفت: با معرفی قصه گویان برتر بیست و یکمین جشنواره بین المللی قصه گویی، عفت تفضلی و مبینا جعفری از این استان هردو مقام دوم این دوره از جشنواره را به دست آوردند.
ناهید سلیمانی احمدی روز جمعه هفته گذشته در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در بخش زنان و مردان عفت تفضلی مربی مرکز شماره 2 بندرعباس با قصه‌ «ماهی کوچولو» رتبه دوم را به دست آورد و رتبه های اول و سوم به قصه گویان کرمانشاه و کرمان رسید.
وی بیان داشت: در بخش دختران و پسران نیز مبینا جعفری از هرمزگان رتبه دوم را به دست آورد و رتبه اول آن به نگار موحدی رودی از خراسان رضوی رسید.
مبینا جعفری عضو مرکز فرهنگی هنری کانون شماره 4 بندرعباس است که با قصه «کلوچه خوشمزه» در مرحله ملی رتبه دوم این دوره از جشنواره قصه گویی را به دست آورد.
7198/6048


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

دین و اندیشه
دین و اندیشه

آخرین اخبار

بیرانوند: ما به جای بهداد سلیمی تصمیم نمی‌گیریم
دبیر فدراسیون وزنه‌برداری گفت: تا زمانی که یک ورزشکار خودش به ما اعلام نکند مرا بازنشسته معرفی کنید، این کار را انجام نخواهیم داد چون خداحافظی کردن از دنیای قهرمانی یک تصمیم کاملا شخصی است.
بیرانوند، «سوپرمن» دنیای واقعی
حضور در جام‌ ملت‌ های آسیا باعث شده تا ستاره‌های فوتبال ایران زیر ذره‌بین رسانه‌های مختلف دنیا قرار گیرند و هر کدام بسته به دیدگاه خود به آنها بپردازند.
امری: آرسنال در مسیربالانس جدی گام برداشت
سرمربی تیم فوتبال آرسنال گفت:اولین گام را برای کسب بالانس جدی برداشتیم.
ترکیب استقلال مقابل راکا اسپرت اعلام شد
ترکیب تیم فوتبال استقلال برای دیدار دوستانه مقابل راکا اسپرت در ترکیه اعلام شد.
کی‌روش: جانشینم تیم بهتری را تحویل می‌گیرد
سرمربی تیم ملی فوتبال ایران ضمن تمجید از علیرضا بیرانوند و جاه طلبی‌هایش که او را در مسیر درستی قرار داده است، گفت: هر مربی‌ای بعد از من بیاید تیم بهتری را تحویل می‌گیرد.
زمان بازگشت استقلال مشخص شد
کاروان استقلال روز دوشنبه به اردوی ۱۰ روزه خود پایان خواهد داد.
نصرتی: فکر می‌کردیم بازی با عمان ساده است
محمد نصرتی می گوید که تیم ملی عمان برای او خاطرات تلخ و شیرین زیادی را به یاد او می آورد.
چلسی بابت کوتینیو ۱۱۳ میلیون می‌پردازد
چلسی حاضر است برای در اختیارگرفتن اعجوبه برزیلی بارسلونا بیش از صد میلیون یورو هزینه کند.
گواردیولا: مهم نیست لیورپول چه برنامه‌ای دارد
سرمربی تیم فوتبال منچسترسیتی می‌گوید مقایسه برنامه بازی‌های شاگردانش با لیورپول، برایش اهمیت ندارد.
۵ نکته برجسته از دیدار ایران - عمان
تیم ملی فوتبال کشورمان پس از سال ۲۰۰۴، عملکرد ضعیفی در مراحل حذفی مسابقات جام ملت‌های آسیا داشته است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشکسوتان در بدرقه پیکر سلیم نیساری
مراسم تشییع پیکر سلیم نیساری آغاز شد.
سرودهایی در رثای ام الشهدا:ˮتا فاطمه زنده‌ست علی خانه‌نشین نیستˮ
مجموعه اشعار آیینی ویژه شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها منتشر شد.
معاندها از راه سینما وارد نمی‌شوند
ایرج تقی پور گفت:کسانی که معاند هستند از راه سینما وارد نمی شوند. با سینما هیچ جای دنیا نه می شود انقلاب کرد و نه می شود جلوی انقلابی را گرفت.
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین منصوب شد
قزوین - ایرنا - علیرضا خزائلی روز یکشنبه با صدور حکمی از سوی معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی به عنوان سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین منصوب شد.
واکنش سرپرست استقلال به مصدومیت مهاجم آبی پوشان
امیرحسین فتحی سرپرست باشگاه استقلال در تماس تلفنی با مرتضی آقاخان بازیکن این تیم، جویای احوال و شرایط او شد و دقایقی با این بازیکن گفت و گو کرد.
نقش فرهنگ در توسعه برای مدیران استان ناشناخته است
تصمیمات حوزه جوانان باید اجرایی باشد
مدارس چند مقطع تحصیلی در برخی مناطق خراسان رضوی تعطیل شد
8200 دانش آموز دختر کردستانی زیر پوشش طرح خود مراقبتی هستند
حفظ انقلابی‌گری راهکار مقابله با تهاجم نرم دشمن است
هویت فرهنگی یک منطقه را به خاطر اغراض شخصی زیر سوال نبریم
راسته های فرهنگی در پایتخت افزایش می یابد
40 چهره فرهنگی هنری برتر در «فصل رویش» تجلیل می شوند
هزینه های جاری دولت روزانه هزار میلیارد تومان است
چهار همایش و جشنواره در کهگیلویه و بویراحمد برگزار می شود