بازآفرینی شهری در ایران نیازمند تدوین سند چشم انداز

09:18 ۹۰ روز و ۹ ساعت پیش ایرنا 133 0
بازآفرینی شهری در ایران نیازمند تدوین سند چشم انداز

اصفهان- ایرنا- نوسازی و بازآفرینی بافت های ناکارآمد و تاریخی شهرها ظرفیتی ارزشمند برای توسعه در ابعاد مختلف به ویژه صنعت گردشگری است که به تاکید کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان این راهبرد مهم باید به عنوان یک سند چشم انداز برای کشور ترسیم تا بتدریج در همه دولتها اجرایی شود.

ایرنا

به گزارش ایرنا، طرح بازآفرینی شهری یکی از برنامه ‌های اساسی دولت است که امسال به صورت جدی پیگیری می‌شود اما کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا معتقدند باید در بافت فرسوده مسیر درست را به مردم نشان داد تا با ایجاد امکانات فرهنگی، ، بهداشتی ، رفاهی ، اقتصادی مردم در محله های خود بمانند.
بر اساس آیین نامه ابلاغی دولت و برنامه ملی بازآفرینی شهری، حدود 27 دستگاه دولتی و نهاد عمومی غیر دولتی متولی احیا و بازسازی بافت فرسوده هستند.
به باور صاحبنظران امر وجود تهدیدهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی اکنون در بافت های فرسوده و تاریخی با اجرای طرح بازآفرینی شهرها برطرف و این مناطق کارآمد می شوند.
آنان می گویند انجام این راهبرد از عهده یک دولت بر نمی آید باید به عنوان سند چشم انداز مشخص و برای دولت های آینده هم در نظر گرفته شود زیرا حفظ و احیای خانه های تاریخی موجود در این بافت سود و نفع شخصی بیشتری برای ما بهمراه دارد و تخریب و آسیب به آن بافت به شهر و کشور ضرر می زند.
امروز بافت ‎های تاریخی یک صفت مهم و ممتاز در شهرها محسوب می‎شود به طوری که برای بررسی فرهنگ و تاریخ یک شهر به بافت ‎های تاریخی آن مراجعه می‎ شود.
مسوولان امر معتقدند، بسیاری از شهرهای دنیا مسیری برای پیاده روی گردشگران و بازدید از بافت تاریخی فراهم ساخته اند که باید از الگوی های مختلف برای معرفی بافت ها از جمله برگزاری نمایشگاه ها و اجرای برنامه های متنوع بهره برد.
بر اساس آمار موجود بیش از 140 هزار هکتار بافت تاریخی در شهرهای کشور وجود دارد و یکهزار و 700 محله شامل یکهزار بافت ناکارآمد و فرسوده شهری، 600 بافت تاریخی، یکهزار و 100 سکونتگاه غیر رسمی در شهرهای کشور شناسایی شده است.
20 میلیون نفر از جمعیت 80 میلیونی ایران در بافت های تاریخی و فرسوده شهرها زندگی می کنند و طبق برنامه ششم توسعه سالانه 270 محله شامل بافت فرسوده، بافت تاریخی و سکونتگاه غیر رسمی بازآفرینی و ساماندهی می شود.
به اعتقاد کارشناسان امر فعال شدن ستاد بازآفرینی شهری کشور از سال 94 در کشور مبین توجه و رویکرد دولت تدبیر و امید به محله های بافت فرسوده است.
در استان اصفهان 14 هزار هکتار بافت فرسوده وجود دارد که باید با ارایه تسهیلات برای جلوگیری از روند افزایشی این بافت ها اقدام اساسی کرد.
هشت هزار و 100 هکتار بافت فرسوده، سه هزار هکتار بافت تاریخی و سه هزار و 780 هکتار سکونتگاه غیر رسمی در این استان وجود دارد.
سهم شهرستان اصفهان از بافت فرسوده شهری استان حدود چهار هزار هکتار است که می‌توان با اتخاذ تصمیمات راهبردی این مناطق را به قطب گردشگری تبدیل کرد.
چهار هزار هکتار بافت فرسوده در شهرستان اصفهان وجود دارد که 2 هزار و 304 هکتار آن در شهر اصفهان است و 20 درصد مجموع مساحت شهر را شامل می شود.
به گفته کارشناسان سه هزار هکتار بافت تاریخی در استان اصفهان وجود دارد که قابلیت جذب گردشگر و سرمایه‌گذاری را دارد.
مساحت استان اصفهان یکصد هزار کیلومتر مربع است و 5.2 میلیون نفر در این خطه زندگی می کنند و 88 درصد آنان در شهرها سکونت دارند.
در قوانین متعددی همچون برنامه چهارم، پنجم و ششم توسعه نگاه ویژه ای به احیا و بازآفرینی بافت فرسوده شده است و طبق این برنامه ها باید هر سال 10 درصد از بافت های فرسوده احیا شود.
بر اساس برنامه ششم توسعه بیش از 270 محله باید با اختصاص اعتبارات دولتی احیا شود، اما به دلیل شرایط سخت دریافت وام و با توجه به اینکه 60 درصد املاک واقع در بافت ناکارآمد فاقد سند مالکیت است، امکان احیا و نوسازی بافت های فرسوده از اصفهان کاهش چشمگیری پیدا کرده است.
از نظر مدیریت شهری بافت ‌های فرسوده به چند دسته تقسیم می‌شوند:
بافت شهری دارای میراث تاریخی و فرهنگی یعنی بافت ‌هایی که با وجود فرسودگی بناها، فضاها، تأسیسات و تجهیزات شهری، میراث تاریخی و فرهنگی با ارزش در آن ‌ها وجود دارد.
نوع دوم بافت فرسوده بافت ‌های شهری فاقد میراث ویژه تاریخی یا فرهنگی است که بافت ‌های فرسوده ای را شامل می شود که عمده‌ ترین مشکل آن به غیر از مسایل خاص بناهای نامقاوم و کوچک، فقدان خدمات لازم و زیرساخت‌ های مناسب شهری است. سومین نوع بافت ‌های فرسوده روستایی است، بافت‌ های روستایی که به مرور زمان در داخل محدوده خدماتی شهر قرار گرفته‌‌اند و عملکرد زراعی، باغداری، دامداری قبلی ساکنان این بافت ‌ها از یک سو و سلسله مراتب دسترسی مورد نیاز شهری امروز از سوی دیگر این بافت ‌ها را در بافت‌ های معمولی شهری، قرار داده است.
بافت‌ های حاشیه‌ای شهر به عنوان آخرین نوع بافت فرسوده در داخل محدوده خدماتی شهری یا خارج از حریم و حوزه نفوذ شهرهای بزرگ واقع شده‌اند.
نفوذناپذیری برای ارایه خدمات شهری، مهاجرت پذیری یا عاملی برای مهاجرت ساکنان، فرسودگی شبکه خدمات شهری، فرسودگی بناها و آسیب‌ پذیری آن در برابر سوانحی مانند زلزله، تبدیل شدن به کانون ها آسیب های اجتماعی، فقدان برخی خدمات فرهنگی، آموزشی و شهری به لحاظ کمی و کیفی، تخلیه برخی واحدها به دلیل فرسودگی و تبدیل برخی مناطق به سکونت‌گاه و تجمع معتادان و مشکلات نوسازی شبکه های فاضلاب، آب، گاز و برق، از اصلی ترین مشکلات بافت فرسوده محسوب می شود.
خبرگزاری ایرنا استان اصفهان در همین ارتباط میزگردی با عنوان ' بازآفرینی نیاز ضروری شهرهای ایران' با حضور ایمان طاهر معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان، امیر زاغیان، استاد دانشگاه، حمید شهبازی شهردار شهر هرند ، سید سهیل موسوی فرد مسوول گروه طراحی و بررسی طرح های توسعه شهری اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان برگزار کرد.

**نوسازی بافت های فرسوده شهری مهمترین دغدغه دولت است
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان در این میزگرد ایرنا گفت: نوسازی بافت های مسکونی شهری و روستایی با هدف افزایش رفاه و سلامت مردم و کمک به توسعه زندگی شهری و روستایی، در سال های گذشته به یکی از دغدغه های مهم دولت تدبیر و امید تبدیل شده است.
ایمان طاهر افزود : تعداد زیاد قوانین و مقررات مصوب سال های گذشته، شاهدی بر این ادعاست به طوری که در بالاترین مقیاس تصمیم گیری کشور و در بخش سیاست های کلی نظام در حوزه مسکن به این موضوع اشاره شده است.
وی اظهارداشت : 530 میلیارد ریال در سال جاری برای اجرای طرح های بازآفرینی شامل 27 طرح بهسازی، تاسیسات روبنایی و زیربنایی بافت های فرسوده در این استان اختصاص یافت.
وی اظهارداشت : در سال 1396 نیز 138 میلیارد ریال برای اجرای طرح های بازآفرینی در این استان هزینه شد، به گزارش ایرنا، ساختمان ‌هایی که بیش از 30 سال قدمت داشته باشند جز بافت فرسوده محسوب می شوند.
طاهر با شناسایی 14 هزار هکتار بافت فرسوده در استان اشاره و اضافه کرد : شهرهای فولاد شهر، بهارستان و مجلسی بدون بافت فرسوده هستند اما بیشترین حجم بافت فرسوده به شهر های اصفهان، کاشان، خمینی شهر و نجف آباد اختصاص دارد.
طاهر ادامه داد : امسال 27 محله در استان اصفهان برای اجرای طرح بازآفرینی محله های فرسوده و سکونتگاه های غیررسمی در برنامه اجرایی این نهاد قرار گرفته است و در این راستا متناسب با هر محله اقدام های لازم برای تهیه طرح، مطالعه و عملیات اجرا در دستور کار قرار دارد.
وی با اشاره به این که اولویت مهم ما در اجرای طرح بازآفرینی خواسته مردم محله هاست، اضافه کرد: در احیای بافت های فرسوده شهری ابزار اصلی، مشارکت مردم و کنشگران شهری است و دولت به جای دخالت در حوزه ساخت و ساز همانند مسکن مهر، در این زمینه فقط وظیفه تسهیل گری را بر عهده دارد.
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان تصریح کرد: همه سازمان ها، موسسه ها و شرکت های دولتی برای سرعت بخشی در نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان زمین های در اختیار خود در محدوده ها و محله های دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.
به گفته وی بازآفرینی شهری در عرصه های اقتصادی، اجتماعی و کالبدی سالانه حدود 15 هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در استان ایجاد می کند.
وی با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک در زمینه بازآفرینی پایدار شهری در اصفهان گفت: در سال ‌های اخیر اعتبار ویژه ای برای بازآفرینی پایدار شهری به استان اختصاص پیدا کرد و این برنامه تهیه شد.
بر اساس طرح برنامه ملی بازآفرینی شهری که اجرای رسمی آن از بهمن 1396 آغاز شده سالانه 10 درصد بافت فرسوده و ناکارآمد شهری در کشور بازسازی می شود.
هم اینک هزار محله در 465 شهر کشور به وسعت 55 هزار و 104 هکتار جزو بافت ناکارآمد شهری است.
'کاهش فقر، ارتقای تاب آوری شهری، ارتقای هویت و منزلت مکانی و افزایش حکمرانی محلی' از اهداف کلان محلی این طرح هستند.
در این چارچوب قرار است تا پایان اجرای برنامه ششم توسعه نیمی از محله های هدف طرح بازآفرینی شهری مشتمل بر هزار و 334 محله که در مجموع 9 میلیون نفر را در خود جای داده اند با اختصاص سالانه 250 هزار میلیارد ریال بازسازی شود.
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان بیان کرد: دولت برای ایجاد مشوق های لازم و تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، همه دستگاه های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کرد دست کم 30 درصد اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت­ های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده ‌ها و محله های هدف اختصاص دهند.
به گفته وی همچنین دولت میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح را در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده به ترتیب 500 میلیون و 200 میلیون ریال و در سایر شهرها سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب 400 میلیون و 150 میلیون ریال تعیین کرد.
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان تاکید کرد : باید انبوه سازان را برای ساخت این واحدها در بافت های فرسوده با ارایه تسهیلات مناسب تشویق کرد.
طاهر بازآفرینی شهری را طرحی با ابعاد گسترده دانست و بیان کرد: طرح بازآفرینی شهری یکی از برنامه ‌های اساسی دولت است که امسال به صورت جدی پیگیری می‌شود.
طاهر با اشاره به اینکه در طرح باز آفرینی شهری علاوه بر نوسازی محله ها بافت فرسوده نیاز به اجرای دیگر طرح ‌هاست، گفت: در اجرای این طرح مصوب شده که هر اداره‌ای و یا دستگاه‌ خدمات‌ رسانی 30 درصد از اعتبارات عمرانی را به این بخش در حوزه کاری خود اختصاص دهد.
وی با اشاره به این که سال گذشته 200 میلیارد ریال بعنوان هزینه 50 درصد تخفیف صدور پروانه ها در بافت فرسوده به شهرداری های استان پرداخت شد، افزود: شهرداری ها در قبال دریافت این مبلغ، ملزم به اجرای طرح بازآفرینی و هزینه چند برابری در این بافت شدند.
معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی اصفهان ادامه داد: امسال 300 میلیارد ریال از طرف این اداره کل برای تخفیف صدور پروانه های ساختمانی در بافت های فرسوده پرداخت خواهد شد.
وی در ادامه با بیان این که مشارکت یک امر دو سویه است ، گفت: دولت برای تملک در بافت های فرسوده و تصمیم گیری ها باید از مردم هم نظرخواهی کند.
طاهر بیان کرد : تولید ثروت یکی از مقوله های است که به رشد محله ها کمک می کند اما این تولید ثروت باید از نوع روبنایی و زیربنایی باشد.
به گفته وی، باید در بافت فرسوده مسیر درست را به مردم نشان داد و برای بافت از نظر فرهنگی، اقتصادی، کتابخانه و پارک احداث کرد تا مردم در محله های خود بمانند.

** نبود مدیریت و برنامه منسجم دلیل عدم توفیق در بافت فرسوده است
استاد دانشگاه اصفهان در این میزگرد ایرنا گفت: این استان ۱۰۷ شهر دارد که سه شهر جدید هستند و از ۱۰۴ شهر باقی مانده ۷۲ شهر مصوب کمیسیون ماده پنج برای محدوده بافت فرسوده تهیه و مصوب شده که شهرهای باقی‌ مانده در حال مطالعه است.
​امیر زاغیان با بیان این که جزئی نگری و نبود مدیریت و برنامه منسجم دلیل عدم توفیق دولت و مردم در بافت فرسوده است ، گفت :
در کنار بیشتر شهرهای ما تفکیکی هم وجود دارد که توسط مدیران شهری احداث شده است در صورت مقاومت شهرداران و مدیران شهری و حفظ شهرها، امروز شهرهایی را داشتیم که تا این حد گسترده نبود و شهرها خود را ساخته بودند.
این استاد دانشگاه اصفهان ادامه داد : مردم در سالهای قدیم شهرهای خود را می ساختند اما امروز همه انتظار دارند که دولت شهرها را بسازد.
وی بیان کرد : شهرداران باید یک بار هم که شده به خود بیایند و خلاف جریان طبیعی حرکت کنند و این همه برای ظاهر سازی و زیباسازی شهر ها عجله نکنند.
زاغیان با اشاره به این که آنقدر اصفهان را زیبا نگه داشتیم تا از رودخانه غافل شدیم و آنرا از دست دادیم ، تصریح کرد: سرمایه گذار بخش خصوصی هنگام برای مشارکت در طرحی اقدام می کند که آینده روشنی برای خود پیش بینی کند.
وی اضافه کرد : سرمایه گذار باید بستر امن و آینده داشته باشد و این بستر زاده برنامه مدون و طولانی است و شرط لازم برای این برنامه عدم دخل و تصرف مدیران مقطعی در برنامه هاست.
استاد دانشگاه اصفهان تصریح کرد : رسانه ها باید همانگونه که برای بستن کمربند ایمنی در خودروها فرهنگ سازی کردند در بازآفرینی و احیای بافت فرسوده هم نقش آفرینی کنند، مردم وقتی به مسوولان اعتماد کنند و آنها را همراهی کنند کار تا آخر به خوبی پیش می رود.
به گفته زاغیان در استان اصفهان همسو با دیگر نقاط کشور طبق سیاست های وزارت راه و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی اصفهان متولی امر بازآفرینی و احیای بافت های فرسوده است که بدین منظور ستادهایی در شهرستان ها به ریاست فرماندار و دبیری شهردار مرکز آن تشکیل می شود.
وی با اشاره به این که شهر نشینی مثل چرخه طبیعت است و دلیل وقوع رویدادها را باید در ابتدای چرخه جستجو کنیم، افزود: بافت فرسوده هم یک چرخه محسوب می شود و نمی توانیم برای پدید آمدن آن به دنبال یک علت و معلول بگردیم هر علتی معلول بعدی و بر عکس است.
به تاکید این استاد دانشگاه اصفهان نباید فقط برای جمعیت در بافت فرسوده مداخله داشته باشیم، اگر به این بافت ها رسیدگی نشود، شهرها گسترش نا متعارف پیدا می کنند و کسانی که جویای مسکن جدید هستند بیرون از شهر زندگی می کنند.
وی افزود: این امر موجب افزایش خدمات رسانی و افزایش هزینه های شهر افزایش می شود و بافت های فرسوده از وضعیت کنونی فرسوده تر می شود.
زاغیان با بیان این که یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی در بازآفرینی شهری، جمعیت است، تصریح کرد: اگر بتوانیم جمعیت را ساکن کنیم و در رفتن آنها تاخیر بیاندازیم موجب ارتقا محل زندگی مردم توسط خود آنها می شود.
وی اضافه کرد : بافت فرسوده به سال 82 به بعد بر می گردد از زمانی که بانک جهانی به این قضیه وارد شد و از آن موقع تا کنون هزاران روش برای احیای بافت فرسوده ارائه شده است.
استاد دانشگاه اصفهان اظهارداشت: در صورتی که ماندگاری جمعیت در این مناطق اتفاق بیفتد بافت فرسوده احیا خواهد شد و در غیر این صورت این بافت هیچ وقت بازآفرینی و احیا نخواهد شد.
وی ادامه داد : ماندگاری جمعیت یک سری پیش نیاز دارد که توانمند سازی اهالی محل و احساس امنیت از مهمترین آنهاست هدف ما فقط ساکن شدن جمعیت در اینگونه محله ها نیست، اگر آرامش و امنیت را به اهالی این محله ها ارائه دهیم مردم خانه های خود را مقاوم سازی می کنند.

** در سطح مدیران میانی و پایین تر عزمی برای اجرای طرح بازآفرینی وجود ندارد
شهردار شهر هرند در میزگرد ایرنا گفت: بازآفرینی شهری و کارآمد ساختن بافت های فرسوده یکی از اصلی ترین برنامه های دولت تدبیر و امید در این حوزه بوده و در این راستا اقدامات مهمی هم انجام شده است.
حمید شهبازی افزود: ممکن است در سطوح بالایی اهتمام برای بازسازی و احیای بافت فرسوده وجود داشته باشد اما در سطوح مدیران میانی و پایین تر این عزم و اراده جدی وجود ندارد.
وی اظهارداشت: بر اساس آیین نامه ابلاغی دولت و برنامه ملی بازآفرینی شهری، حدود 27 دستگاه دولتی و نهاد عمومی غیر دولتی متولی احیا و بازسازی بافت فرسوده هستند.
شهبازی اضافه کرد: در استان اصفهان خیلی از شهرها بافت فرسوده شهری را مصوب کردند و در کمیسیون ماده پنج هم به تصویب رساندند و در زمان حاضر انتظار دارند که برنامه جامع اقدام مشترک را تهیه کنند.
به گفته وی، نزدیک به 60 هکتار از شهر هرند که در هسته مرکزی این شهر قرار دارد، بافت فرسوده محسوب می شود و بافت ارزشمند تاریخی شهر هرند هم درون این بافت فرسوده قرار دارد که شهروندان با مشکلات زیادی در این محدوده مواجهند.
شهردار هرند افزود: فرآیند تصویب این بافت زمان زیادی را به خود اختصاص داد و اکنون هم برای برنامه جامع اقدام مشترک که قرار است بین شهرداری و اداره کل راه و شهرسازی بعنوان یک میثاق و منشور ایجاد شود شهرداری ها علاقه چندانی ندارند.
به گفته وی نبود اعتماد بین مدیریت شهری و دولت بوجود آمده است و دولت در سالهای گذشته به هیچ عنوان شریک خوبی برای شهرداری ها نبوده است.
شهبازی با اشاره به این که امروز توجه به بافت فرسوده و احیای آن ضرورت دارد تصریح کرد: تهدیدهای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در بافت های فرسوده وجود دارد و با اجرای طرح بازآفرینی، شهروندان درون بافت فرسوده کارآمد می شوند.
وی با تاکید بر این که برنامه ریزی دقیق در حوزه بافت فرسوده نیاز است خاطرنشان کرد: حدود 70 هکتار بافت فرسوده مصوب شهر هرند خالی از سکنه است و شهرکی توسط بنیاد مسکن طراحی و توسعه نامتوازن ایجاد شده که خدمات روبنایی و زیربنایی نیاز دارد و امروز چالش و معضل جدی را برای شهرستان اصفهان هم بوجود آورده است.
شهردار هرند اظهارداشت: عزم ، اراده و باور جدی باید در بالاترین مقام اجرایی کشور تا پایین ترین مقام مسوول برای اجرای برنامه جامع اقدام مشترک وجود داشته باشد.
وی گفت: 2 هزار اثر ثبت شده در استان اصفهان وجود دارد که این بافت تاریخی در بسیاری از مواقع بعنوان ترمزی برای احیا و بازآفرینی آن توسط مدیران شهری محسوب می شود .
شهبازی گفت: برای انجام هر اقدامی در بافت تاریخی باید از اداره کل میراث فرهنگی اجازه بگیریم و شهرداری های کوچکی مثل ما هم به هیچ عنوان توان این را ندارند که بافت ارزشمند را احیا کنند و بخش خصوصی هم به سختی در شهرهای کوچک سرمایه گذاری می کند.
وی با بیان این که عزم و اراده ای در دستگاه های دیگر مثل آب، برق، مخابرات در سطوح میانی وجود ندارد، افزود : کشورهای توسعه یافته از بافت ارزشمند تاریخی بعنوان هویت و نماد آن کشور نگهداری می کنند و دخل و تصرفی در معماری و شهرسازی این محدوده انجام نمی دهند، کشورهای دیگر هم الگوهای موفقی در این زمینه ارائه داده اند.
وی با بیان این که یک شهردار امروز کمترین اختیار را در حوزه مدیریت شهری دارد، گفت: از سال 63 تاکنون قرار است که دولت لایحه مدیریت یکپارچه و واحد شهری را تصویب و در اختیار شهرها قرار دهند.
شهبازی تصریح کرد: اداره های آب، برق، گاز و مخابرات همراه و همسوی شهرداری ها نیستند و طرح های شهرداری را بعنوان اولویت خود منظور نمی کنند.
وی اضافه کرد: اگر مدیریت واحد شهری در کشور طراحی و تدوین شود بخش زیادی از این برنامه ها و آیین نامه ها موفق می شود.
به گفته وی بخش خصوصی هم با توجه به بروکراسی موجود در کشور، برای انجام هر کاری نیاز به تسهیلات دارد.
شهردار هرند اظهارداشت: در ساختار اصلی برنامه جامع اقدام مشترک هیچ جایی شهرداری ها دیده نشد و شهرداری ها در این پازل در نهادهای تصمیم گیری هیچ جایی ندارند.
وی ادامه داد : در جلسات بازآفرینی شهری در سطح شهرستان هم با توجه به این که خروجی مثبتی برای ما ندارد بسیاری از مواقع شرکت نمی کنیم و نماینده ای را مشخص می کنیم.
شهبازی با اشاره به این که مردم مهمترین رکن هستند و رسانه ها باید در این زمینه فعالیت خوبی انجام دهند، تصریح کرد : عزم اراده جدی در دولت، شهرداری ها و بخش خصوصی بوجود آید و دست به دست هم دهند تا این کار به خوبی انجام شود.
به گفته شهردار هرند، این کار از یک دولت به تنهایی ساخته نیست باید بعنوان سند چشم انداز مشخص شود و برای دولت های آینده هم در نظر گرفته شود.
وی اضافه کرد : باید به این باور برسیم و بهسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده شهری را بعنوان یک ضرورت دنبال کنیم، این یک واقعیت انکار ناپذیر است که مدیران در سطوح میانی جامعه اعتقادی به بهسازی و بازآفرینی بافت های فرسوده ندارند.
شهبازی با بیان اینکه باید نگاه آسیب شناسانه به شهرهای جدید داشته باشیم، گفت: شهرهای که در سالهای اخیر توسط وزارت راه و شهرسازی احداث شده اند وضعیت بهتری نسبت به شهرهای قدیمی ندارند در صورتی که شهرداری ها از وزارت کشور تفکیک شوند و به نهاد دیگری ملحق شوند بسیاری از مسائل و مشکلات امروز آن ها برطرف می شود.

** مردم اصلی ترین مهره در احیای بافت فرسوده هستند
مسوول گروه طراحی و بررسی طرح های توسعه شهری اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اصفهان در میزگرد ایرنا گفت: تا هنگامی که مردم جامعه را توانمند نکنیم، نمی توانیم بافت کارآمد داشته باشیم.
سید سهیل موسوی فرد افزود: مردم موثرترین و اصلی ترین مهره در بافت محسوب می شوند و بدون آنها نمی توانیم هیچ کاری را به پیش ببریم.
وی با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک اظهارداشت: رویکرد اصلی این برنامه توجه به مردم است و دولت و شهرداری ها هم می توانند به پیشرفت این طرح ها کمک کنند.
موسوی فرد با اشاره به این که تهیه برنامه جامع بعنوان آزمایشی در استان اصفهان با مشارکت مردم در حال انجام است، اضافه کرد: امروز پس از تجربه های فراوان به این نتیجه رسیدیم که برنامه جامع اقدام مشترک را در دستور کار قرار دهیم.
به گفته وی هسته اصلی و بافت شهری بیشتر شهرهای استان اصفهان درگیر بافت ناکارآمد هستند که بافت تاریخی در این شهرها با ارزش است و برخورد درست و منطقی به این بافت ها کمک بزرگی به توسعه پایدار در شهرها می کند.
مسوول گروه طراحی و بررسی طرح های توسعه شهری اداره کل میراث فرهنگی اصفهان اادامه داد : نوسازی بی رویه چند دهه اخیر در شهرها، هویت و شاکله این شهرها را از بین برده است.
وی با بیان این که امروز نگاه کاسب کارانه شهروندان به بافت های تاریخی یکی از مشکلات ما در میراث فرهنگی است، اظهارداشت: سازمان میراث فرهنگی بعنوان یک سازمان حاکمیتی در راستای حفظ و حراست از بافت های تاریخی رسالت خود را انجام می دهد.
موسوی فرد بیان کرد: سعی و اصرار به تخریب خانه های تاریخی پدری و اجدادی مشکل فرهنگی امروز است که شهروندان از آن غافل هستند.
وی تصریح کرد: حفظ و احیای خانه های تاریخی سود و نفع شخصی بیشتری برای ما بهمراه دارد و تخریب و آسیب به بافت های تاریخی، به شهر و کشور ضرر می زند.
مسوول گروه طراحی و بررسی طرح های توسعه شهری اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با اشاره به این که باید از تجربیات سایر کشورها در این زمینه استفاده کنیم، تصریح کرد: تجربیاتی که به انبوه سازی منجر شود به هیچ وجه با فرهنگ، تاریخ و شرایط کشور ما هماهنگ نیست.
/6026/7150


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
800 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی مراوه تپه وارد شد
سیل 150 میلیارد ریال به راه های مانه و سملقان خسارت زد
بودجه راه آهن شهری همدان مصوب شد
تولید در قلعه گنج استان کرمان رونق گرفته است
بودجه راه آهن شهری همدان مصوب شد
سیل 16 میلیارد ریال به عشایر شیروان خسارت وارد کرد
رخدادهای تلخ و شیرین استان کرمان در سال 97
تردد خودروها در لرستان 5 درصد افزایش یافت
231 هزارو 900 تردد نوروزی در استان اردبیل انجام گرفت
راه آهن گرگان - تهران همچنان مسدود است