سرمایه گذاری کناره ای بهترین راهکار احیای بافت فرسوده است

08:25 ۸۹ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 133 0
سرمایه گذاری کناره ای بهترین راهکار احیای بافت فرسوده است

بجنورد- ایرنا- شهرداری بجنورد گفت: 'سرمایه گذاری کناره ای' با استفاده از سرمایه گذاران توانمند و قوی بهترین راهکار برای جلب اعتماد مردم این شهر برای احیای بافت فرسوده است.

ایرنا

در سرمایه گذاری کناره ای، سرمایه گذاران واحدهای کنار بافت را احداث می کنند و با واگذاری آنها، شروع به ساخت مسکن در زمین های بعدی می کنند.
روح الله براتیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به معضلات موجود در بافت فرسوده شهری، اظهار داشت: طولانی شدن روند سرمایه گذاری پروژه ارمغان در بافت فرسوده این شهر موجب بی اعتمادی مردم به دولت برای احیای بافت فرسوده شده است.
به گزارش ایرنا، واگذاری واحدهای طرح محوری نوسازی بافت فرسوده بجنورد موسوم به طرح «ارمغان» به یک معما تبدیل شده است و عملا بعد از گذشت سال ها سرنوشت این پروژه مشخص نیست.
هم اکنون 700 هکتار بافت فرسوده و نامناسب در استان وجود دارد، با این که از سال 87 بر اساس برنامه سند ملی بازآفرینی شهری، بهسازی مناطق فرسوده در دستور کار و بررسی قرار گرفته اما عملا با گذشت یک دهه هنوز اتفاق خاصی در این مورد نیفتاده است.
پروژه «ارمغان» به ‌عنوان طرح الگو و محوری احیای بافت فرسوده در بجنورد با همه فراز و فرودها و کش و قوس ها هنوز نتوانسته انتظارات را برآورده کند.
در این طرح ساخت حدود 220 واحد مسکونی در دست اجراست که بین 50 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی دارند اما همچنان به خریداران واگذار نشده ‌اند و طبق گفته سهامداران فقط وعده شنیده اند و زمان واگذاری واحدها مشخص نیست؛ واحدهای آنان بدون این که مورد استفاده قرار گرفته باشند در حال فرسوده شدن هستند.
وی با اشاره به برنامه ریزی برای تحویل واحدهای این پروژه به صورت مشارکتی به مردم این نواحی، افزود: با این وجود برخورد چندگانه سیاسی و اجتماعی باعث بی اعتمادی مردم به دولت برای بهسازی بافت فرسوده در سایر مناطق شده است.
براتیان بافت فرسوده این شهر را شامل سه بخش بافت ناکارآمد میانی، تاریخی و سکونتگاه های غیررسمی دانست و گفت: بافت تاریخی فقط در بخش آیینه خانه مفخم و در حد لکه های تاریخی در برخی نقاط وجود دارد.
وی با اشاره به وجود 154 هکتار بافت فرسوده در شهر بجنورد، گفت: بیشترین این بافت در بخش ناکارآمد میانی شهر قرار دارد که شامل مناطق سراوان محله و پای توپ می شود.
شهردار بجنورد وضعیت مالی ساکنان این مناطق را بسیار پایین دانست و اظهار داشت: شهرداری برای تشویق مردم در این مناطق پروانه رایگان اعطا می کند ولی این راهکار فقط یک درصد مشکلات را حل می کند.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاران بیشتر تمایل دارند در مناطق مرکز و فضاهای بهتر این شهر سرمایه گذاری کنند، گفت: احیای بافت فرسوده نیازمند ورود سرمایه گذاران قدرتمند و قوی برای نوسازی این بافت است.
براتیان بهترین راهکار برای جلب اعتماد مردم را سرمایه گذاری به صورت کناره ای در این بافت ها اعلام کرد و افزود: هم اکنون این نوع کار در شهر ارومیه و تبریز در حال انجام است که با استقبال خوب مردم در نواحی فرسوده مواجه شده است.
وی با تاکید بر اینکه احداث بافت فرسوده به صورت جزیره ای دیگر جوابگو نیست، اظهار داشت: در نوع کناره ای، سرمایه گذاران واحدهای کنار بافت را احداث می کنند و با واگذاری آنها، شروع به احداث در واحدهای بعدی در کنار آن می کنند.
شهرداری بجنورد یادآور شد: در حال حاضر این نوع سرمایه گذاری در خیابان 17 شهریور شمالی تا حدودی اجرا شده و خود مردم از حاشیه خیابان به نوبت شروع به توسعه منطقه کرده اند.
وی افزود: با این وجود در بیشتر مناطق بافت فرسوده عزم و اراده همگانی و نیز توان مالی برای احیای بافت وجود ندارد.
براتیان خاطرنشان کرد: هم اینک شهرداری به منظور بازگشایی معابر در مناطق مرکزی شهر اقدام به خرید و تملک بخشی از زمین ها می کند ولی انجام این روند در همه شهر هزینه بالایی نیاز دارد که نیازمند عزم همگانی و جذب سرمایه گذاران است.
وی یادآور شد: اگر هزینه ای که در ایجاد واحدهای شهری در منطقه گلستان شهر بجنورد شد در بافت فرسوده انجام می گرفت بسیار تاثیرگذارتر بود و سطح شهر نیز از این حالت بافت ناکارآمد خارج می شد.
700 هکتار بافت فرسوده در خراسان شمالی وجود دارد که 154 هکتار آن در مرکز استان است و بی رغبتی سرمایه گذاران برای ورود به این پروژه ها و مسائل و مشکلات دیگر بخشی از بافت فرسوده مرکز استان را مبتلا کرده است.
ط/ 6042


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد و انرژی
اقتصاد و انرژی

آخرین اخبار

کمک به سیل زدگان خراسان شمالی اعتبار گرفت
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: معاون اول رئیس جمهوری و وزیر کشور پیگیر وضعیت مناطق سیل زده استان شده و اعتباراتی هم برای این بخش تخصیص دادند.
اصلاح شبکه برق شرق استان سمنان 24 ساعت طول می کشد
سمنان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان گفت: عملیات اصلاح شبکه برق آسیب دیده از برف و کولاک در شمال شهرستان میامی در شرق این استان تا 24 ساعت آینده تکمیل می شود.
تظاهرات ضدو دولتی در آلبانی
بلگراد-ایرنا- مخالفان دولت آلبانی با برگزاری تظاهرات در تیرانا پایتخت این کشور بار دیگر خواستار استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی شدند.
مکرون: انگلیس با برگزیت، ما را به عدم توافق سوق می دهد
تهران- ایرنا- به دنبال اعلام نخست ‌وزیر انگلیس مبنی بر عزم کشورش بر خروج از اتحادیه اروپا، رئیس جمهوری فرانسه تصریح کرد که برگزیت، منجر به عدم توافق خواهد شد.
روسیه خواستار بازگشت آمریکا به برنامه کنترل تسلیحات شد
مسکو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه از آمریکا و کشورهای غربی خواست به تلاش های گروهی برای حفظ نظام کنترل تسلیحات راهبردی و هسته ای بازگردند.
آبی‌ها ترک عادت نکردند- شروعی دوباره برای شفر!
تیم فوتبال استقلال در سال ۹۷ به مانند دو سال قبل، لیگ برتر را با نتایج بدی آغاز کرد اما در ادامه با به خودباوری رسیدن این تیم، شرایط برای آبی‌پوشان پایتخت بهتر شد.
روسیه جولان را برای اسرائیل برسمیت نمی شناسد
مسکو - ایرنا - عضو کمیته بین الملل شورای فدراسیون روسیه در نشست این شورا اعلام کرد که روسیه هرگز حاکمیت اسرائیل (رژیم صهیونیستی) بر بلندی های جولان را به رسمیت نمی شناسند.
آیین عزاداری شب وفات حضرت زینب (س) در دمشق برگزار شد
دمشق- ایرنا- همزمان با شب وفات اسوه صبر و مقاومت حضرت زینب کبری (س) پنجشنبه شب آیین عزاداری در حرم مطهر ایشان با حضور انبوه زایران برگزار شد.
ساعت رسمی کشور یک ساعت به جلو کشیده شد
ساعت رسمی کشور از ساعت ۲۴ یکم فروردین سال ۱۳۹۸ یک ساعت به جلو کشیده شد.
سه فلسطینی بر اثر شلیک نظامیان صهیونیست زخمی شدند
غزه - ایرنا - سه فلسطینی پنجشنبه شب بر اثر شلیک نظامیان رژیم صهیونیستی در شرق نوارغزه تحت محاصره در فلسطین اشغالی زخمی شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

انتشار تصاویر نمونه اولیه آیفون
اگر شما هم نگاهی به نسل اول آیفون بیندازید، شاید یک سفر جذاب به گذشته‌ای نه‌چندان دور داشته باشید. نمونه اولیه آیفون یک طرح عجیب بوده است.
تویوتا کمری 2019 + امکانات فنی و تصویر
کمپانیتویوتا، با طراحی متفاوت و جذاب کمری ۲۰۱۹، بار دیگر حرفهای جدیدی برای گفتن دارد.
تظاهرات ضدو دولتی در آلبانی
بلگراد-ایرنا- مخالفان دولت آلبانی با برگزاری تظاهرات در تیرانا پایتخت این کشور بار دیگر خواستار استعفای نخست وزیر و برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی شدند.
آبی‌ها ترک عادت نکردند- شروعی دوباره برای شفر!
تیم فوتبال استقلال در سال ۹۷ به مانند دو سال قبل، لیگ برتر را با نتایج بدی آغاز کرد اما در ادامه با به خودباوری رسیدن این تیم، شرایط برای آبی‌پوشان پایتخت بهتر شد.
آیین عزاداری شب وفات حضرت زینب (س) در دمشق برگزار شد
دمشق- ایرنا- همزمان با شب وفات اسوه صبر و مقاومت حضرت زینب کبری (س) پنجشنبه شب آیین عزاداری در حرم مطهر ایشان با حضور انبوه زایران برگزار شد.
تردد در مسیر راه آهن شمال از سر گرفته شد
جاده های شمالی و کوهستانی استان تهران پوشیده از برف است
ترافیک ورودی و خروجی مشهد سنگین است
هواشناسی: خلیج فارس مواج می شود
ورود 224 هزار وسیله نقلیه به سمنان ثبت شد
جاده سوادکوه مسدود شد
سدها؛ مانع تخریب زیرساخت های گلستان شد
ظرفیت های منطقه آزاد انزلی برای رونق تولید افزایش می یابد
ترافیک در پنج جاده کشور پر حجم است
110 کیلومتر راه روستایی در رفسنجان احداث شد