دولت ظرفیت کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه را تقویت کند

10:08 ۱۸۴ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 215 0
دولت ظرفیت کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه را تقویت کند

تهران- ایرنا- بیمه گران معتقدند در شرایطی که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا استفاده از ظرفیت اتکایی خارجی از صنعت بیمه سلب شده، برای کاهش خطرات نگهداری ریسک در داخل کشور ضروری است ظرفیت کنسرسیوم اتکایی این صنعت با همکاری دولت و مجلس تقویت شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در دوره پیشین تحریم ها که شرکت های بین المللی صنعت بیمه همکاری خود را با ایران قطع کردند، کشورمان برای توزیع ریسک دو اقدام را در دستور کار قرار داد؛ نخست صندوق ویژه مقابله با تحریم ها را دولت ایجاد کرد و دیگری ظرفیت مشترک صنعت بیمه به همت شرکت های بیمه با هدف توزیع بیمه اتکایی انجام گرفت.
هدف اصلی راه اندازی صندوق ویژه مقابله، پوشش ریسک موجود در صنعت نفت و حمل و نقل بخصوص صنایع پالایشی و کشتیرانی بود.
بیمه اتکایی یا بیمه مجدد، با هدف مصون ماندن شرکت های بیمه از ضررهای احتمالی طراحی شده و شرکت های بیمه اتکایی، شرکت های بیمه دیگر را بیمه می کنند تا منافع مشتریان محفوظ بماند.
این شرکت‌ها که افراد و اموال بسیاری را در سطح گسترده‌ای بیمه می کنند به نوبه خود در مقابل خطرات سنگین یا انبوه تعهداتی قرار می‌گیرند که جبران خسارت‌های احتمالی آنها خارج از توان مالی این شرکت‌هاست و نگهداری این تعهدات توجیه فنی و اقتصادی ندارد.
شرکت های بیمه بخشی از تعهدات بیمه‌ای مازاد بر ظرفیت مالی و فنی خود را دوباره نزد شرکت یا شرکت‌های بیمه دیگر بیمه می‌ کنند تا این ریسک توزیع شود.
تا پیش از تحریم های اوایل دهه 90 شرکت های ایرانی صنعت بیمه با همکاران خود در اقصی نقاط جهان قراردادهای اتکایی داشتند یعنی اینکه یا از شرکت های دیگر اتکایی می پذیرفتند و یا بخشی از ریسک خود را به خارج از کشور واگذار می کردند.
با اعمال تحریم ها در سال های 1390 و 1391 این ارتباط اتکایی قطع شد و از آنجا که نگهداری همه ریسک های احتمالی در داخل کشور مخاطراتی ایجاد می کرد، دست اندرکاران صنعت بیمه تلاش کردند بخشی از این ریسک را در دو قالب صندوق ویژه تحریم و نیز ظرفیت مشترک صنعت بیمه توزیع کنند هرچند همکاری با شرکت های بیمه خارجی که ارتباطی با بازارهای آمریکا نداشتند، نیز وجود داشت.
در این دوره از تحریم ها نیز صنعت بیمه قصد دارد از همین دو ظرفیت موجود برای مقابله با تحریم ها استفاده کنند؛ «غلامرضا سلیمانی» رئیس کل بیمه مرکزی ایران سیزدهم آذر ماه اعلام کرد: با ورود 14 شرکت به کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه برای مقابله با تحریم، ظرفیت این صندوق 920 میلیارد تومان رشد کرده است.
پیش از این هشت شرکت بیمه در کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه مشارکت داشتند و با ورود 14 شرکت جدید، می توان گفت که صنعت بیمه ایران به طور کامل برای مقابله با تحریم ها وارد میدان شده است.
آنگونه که رئیس کل بیمه مرکزی وعده داده، برای توزیع ریسک و پوشش اتکایی، انتشار اوراق ریسک در بازار سرمایه در دستور کار است تا بتوان از این مسیر ریسک پروژه های بزرگ بویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل پوشش داده شود.
در این زمینه «سیدرسول تاجدار» عضو شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: از زمان خروج آمریکا از برجام، صنعت بیمه با بازگشت تحریم ها مواجه شد و از این رو نیاز بود که بار دیگر از ظرفیت صندوق ویژه تحریم و کنسرسیوم ظرفیت مشترک صنعت بیمه برای پوشش ریسک فعالان اقتصادی بویژه در طرح های بزرگ بهره برداری شود.
وی با تاکید بر اینکه صنعت بیمه تلاش خواهد کرد تا ریسک فعالیت های اقتصادی در ماه های آینده را پوشش دهد، افزود: از دولت نیز انتظار می رود در بودجه سال آینده توان صندوق ویژه تحریم را از یک میلیارد دلار فعلی به پنج میلیارد دلار افزایش دهد.
تاجدار درباره چرایی ضرورت این افزایش سهم دولت در صندوق ویژه مقابله با تحریم اظهار داشت: در زمان بروز خسارت هایی چون تصادم دریایی و یا آلودگی های ناشی از حوادث نفتی و دریایی، گاهی خسارت ها آنچنان بزرگ است که نمی توان انتظار داشت یک شرکت به تنهایی از عهده پرداخت آن برآید.
این مدیر صنعت بیمه تاکید کرد: تقویت صندوق ویژه مقابله با تحریم همراهی دولت و مجلس را می طلبد تا این بار نیز بتوانیم با موفقیت دوران تحریم ها را بدون هیچ مشکلی سپری کنیم.

** همکاری با صنعت بیمه جهان متوقف نشده است
با وجود محدودیت هایی که در زمینه قبول یا واگذاری اتکایی در صنعت بیمه با شرکت های خارجی بوجود آمده اما نمی توان گفت که این ارتباطات به طور کامل قطع شده است.
هرچند شرکت های بیمه جهان از همان مرحله نخست اعمال تحریم های آمریکا، همکاری خود با ایران را قطع کردند اما از همان زمان شرکت های بیمه ای دیگر به میدان آمدند زیرا تفاوت این دوره از تحریم ها در این است که فقط تحریم های آمریکا بازگشته و محدودیتی برای همکاری با دیگر کشورها وجود ندارد.
با این اوصاف، فقط شرکت های بزرگ بیمه ای جهان که یا سهامداران آمریکایی دارند و یا در بازار آمریکا فعال اند، بازار ایران را ترک کردند اما به گفته رئیس کل بیمه مرکزی اکنون 13 شرکت با ایران کار می کنند که ارتباطی با آمریکا ندارند.
اقتصام*2025 ** 2023


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

واکنش پلیس به ویدئوی درگیری با یک دختر جوان در تهرانپارس
در پی انتشار فیلمی از درگیری بین چند مامور پلیس و یک دختر جوان در یکی ازپارک‌های تهران و طرح انتقاداتی به نحوه برخورد صورت‌گرفته، پلیس پایتخت توضیحاتی را منتشر کرد.
هشدار کشورهای اروپایی به ایران
انگلیس، آلمان و فرانسه با ارسال یاداشتی، به طور رسمی به ایران هشدار داده‌اند که در صورت توقف تعهدات برجامی تهران، جمهوری اسلامی با عواقب این عمل روبرو خواهد شد.
آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه ایران وضع کرد
آمریکا در پی اقدامات خصمانه خود، تحریم‌های جدیدی را علیه مقام معظم رهبری وضع کرده است.
تاکید معاون سفیر ایران بر حضور هرچه بیشتر شرکت‌های ایرانی در بازار عراق
نمایشگاه تخصصی چاپ و بسته‌بندی ایران در مرکز دائم تجارت و بازرگانی کشورمان، در محل نمایشگاه بین‌المللی بغداد توسط سید موسی طباطبایی معاون سفیر ایران و تعدادی از مقامات وزارت بازرگانی عراق افتتاح شد.
فروش ۱۴ میلیون پوند سلاح انگلیس به رژیم صهیونیستی
دولت انگلیس سال گذشته مجوز قرارداد‌های تسلیحاتی به ارزش ۱۴ میلیون پوند را به رژیم صهیونیستی صادر کرد.
عمان خبر انتقال پیام آمریکا به ایران درباره سرنگونی پهباد را تکذیب کرد
وزارت امور خارجه عمان ضمن درخواست از ایران و آمریکا برای حفظ خویشتن‌داری، از دو طرف خواست مشکلات و اختلافات خود را از از طریق گفت‌وگو حل کنند.
محکومیت شهروند آمریکایی در ویتنام
دادگاهی در ویتنام«مایکل فونگ مین نگوین»، شهروند آمریکایی را به ۱۲ سال زندان به جرم «سعی در براندازی دولت» محکوم کرد.
تولسی گابارد خطاب به ترامپ: قبل از آنکه دیر شود به توافق هسته‌ای بازگرد
نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 از ترامپ خواست تا بار دیگر به توافق هسته‌ای با ایران بازگردد.
حمله مسلحانه به یک  مسجد
مقامات اسپانیا اعلام کردند دو نفر که چهره‌های خود را پوشانده بودند، صبح روز دوشنبه مسجد شهر سبته اسپانیا در شمال مغرب را هدف تیراندازی قرار دادند.
ترکیه از تحریم‌های احتمالی آمریکا هراسی ندارد
وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد کشورش از تحریم‌های احتمالی آمریکا در صورت تحویل سامانه دفاعی ضدهوایی اس۴۰۰ روسیه هراسی ندارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرمربی جدید پرسپولیس مشخص شد
بنابر ادعای برخی رسانه‌ها سرمربی سابق تیم ملی کرواسی به‌زودی هدایت پرسپولیس را بر عهده خواهد گرفت.
رقم پیشنهادی چاچیچ به پرسپولیس
در حالیکه اعضای هیأت مدیره باشگاه پرسپولیس برای انتخاب جانشین برانکو روی سه نام به توافق رسیده‌اند اما به نظر می‌رسد آنته چاچیچ کروات از شانس بیشتری برای هدایت پرسپولیس در فصل آینده برخوردار خواهد بود.
آماده باش ارتش یونان در پی تشدید اوضاع در مدیترانه
ارتش یونان یکشنبه از آماده باش نیروهای خود جهت مقابله احتمالی با ترکیه خبر داد.
هیجان انگیزترین اجرای ˮعصرجدیدˮ رقم خورد-اتفاقی که علیخانی را برای ازدواج به وسوسه انداخت
یازدهمین قسمت از برنامه تلویزیونی «عصر جدید» با اجراهای مهیج روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
شعرهای میثم مطیعی به چاپ سوم رسید
این کتاب که دربرگیرندۀ مجموعۀ اشعار اجراشده در سال‌های گذشته و به مناسبت‌های مختلف توسط میثم مطیعی است، به کوشش محمدرضا وحیدزاده و به همت انتشارات کتابستان چاپ شده است.
دردسر جدید برای اقتصاد انگلیس
اعلام شاخص تورم در خرداد ۹۸
قیمت طلا، سکه و ارز در روز شنبه
سهم بیکاران از ذخایر ارزی چقدر است؟
ارزش معاملات بورس کاهش یافت
عرضه دو میلیون بشکه میعانات گازی در بورس انرژی
نبض معاملات مسکن کند شد
ثبات در بازار ارز
آخرین مهلت ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی اعلام شد
اصلاح نظام کارمزد بانکی کلید خورد