دولت ظرفیت کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه را تقویت کند

10:08 ۳۳ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 67 0
دولت ظرفیت کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه را تقویت کند

تهران- ایرنا- بیمه گران معتقدند در شرایطی که به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا استفاده از ظرفیت اتکایی خارجی از صنعت بیمه سلب شده، برای کاهش خطرات نگهداری ریسک در داخل کشور ضروری است ظرفیت کنسرسیوم اتکایی این صنعت با همکاری دولت و مجلس تقویت شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در دوره پیشین تحریم ها که شرکت های بین المللی صنعت بیمه همکاری خود را با ایران قطع کردند، کشورمان برای توزیع ریسک دو اقدام را در دستور کار قرار داد؛ نخست صندوق ویژه مقابله با تحریم ها را دولت ایجاد کرد و دیگری ظرفیت مشترک صنعت بیمه به همت شرکت های بیمه با هدف توزیع بیمه اتکایی انجام گرفت.
هدف اصلی راه اندازی صندوق ویژه مقابله، پوشش ریسک موجود در صنعت نفت و حمل و نقل بخصوص صنایع پالایشی و کشتیرانی بود.
بیمه اتکایی یا بیمه مجدد، با هدف مصون ماندن شرکت های بیمه از ضررهای احتمالی طراحی شده و شرکت های بیمه اتکایی، شرکت های بیمه دیگر را بیمه می کنند تا منافع مشتریان محفوظ بماند.
این شرکت‌ها که افراد و اموال بسیاری را در سطح گسترده‌ای بیمه می کنند به نوبه خود در مقابل خطرات سنگین یا انبوه تعهداتی قرار می‌گیرند که جبران خسارت‌های احتمالی آنها خارج از توان مالی این شرکت‌هاست و نگهداری این تعهدات توجیه فنی و اقتصادی ندارد.
شرکت های بیمه بخشی از تعهدات بیمه‌ای مازاد بر ظرفیت مالی و فنی خود را دوباره نزد شرکت یا شرکت‌های بیمه دیگر بیمه می‌ کنند تا این ریسک توزیع شود.
تا پیش از تحریم های اوایل دهه 90 شرکت های ایرانی صنعت بیمه با همکاران خود در اقصی نقاط جهان قراردادهای اتکایی داشتند یعنی اینکه یا از شرکت های دیگر اتکایی می پذیرفتند و یا بخشی از ریسک خود را به خارج از کشور واگذار می کردند.
با اعمال تحریم ها در سال های 1390 و 1391 این ارتباط اتکایی قطع شد و از آنجا که نگهداری همه ریسک های احتمالی در داخل کشور مخاطراتی ایجاد می کرد، دست اندرکاران صنعت بیمه تلاش کردند بخشی از این ریسک را در دو قالب صندوق ویژه تحریم و نیز ظرفیت مشترک صنعت بیمه توزیع کنند هرچند همکاری با شرکت های بیمه خارجی که ارتباطی با بازارهای آمریکا نداشتند، نیز وجود داشت.
در این دوره از تحریم ها نیز صنعت بیمه قصد دارد از همین دو ظرفیت موجود برای مقابله با تحریم ها استفاده کنند؛ «غلامرضا سلیمانی» رئیس کل بیمه مرکزی ایران سیزدهم آذر ماه اعلام کرد: با ورود 14 شرکت به کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه برای مقابله با تحریم، ظرفیت این صندوق 920 میلیارد تومان رشد کرده است.
پیش از این هشت شرکت بیمه در کنسرسیوم اتکایی صنعت بیمه مشارکت داشتند و با ورود 14 شرکت جدید، می توان گفت که صنعت بیمه ایران به طور کامل برای مقابله با تحریم ها وارد میدان شده است.
آنگونه که رئیس کل بیمه مرکزی وعده داده، برای توزیع ریسک و پوشش اتکایی، انتشار اوراق ریسک در بازار سرمایه در دستور کار است تا بتوان از این مسیر ریسک پروژه های بزرگ بویژه در حوزه انرژی و حمل و نقل پوشش داده شود.
در این زمینه «سیدرسول تاجدار» عضو شورای عمومی سندیکای بیمه گران ایران به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: از زمان خروج آمریکا از برجام، صنعت بیمه با بازگشت تحریم ها مواجه شد و از این رو نیاز بود که بار دیگر از ظرفیت صندوق ویژه تحریم و کنسرسیوم ظرفیت مشترک صنعت بیمه برای پوشش ریسک فعالان اقتصادی بویژه در طرح های بزرگ بهره برداری شود.
وی با تاکید بر اینکه صنعت بیمه تلاش خواهد کرد تا ریسک فعالیت های اقتصادی در ماه های آینده را پوشش دهد، افزود: از دولت نیز انتظار می رود در بودجه سال آینده توان صندوق ویژه تحریم را از یک میلیارد دلار فعلی به پنج میلیارد دلار افزایش دهد.
تاجدار درباره چرایی ضرورت این افزایش سهم دولت در صندوق ویژه مقابله با تحریم اظهار داشت: در زمان بروز خسارت هایی چون تصادم دریایی و یا آلودگی های ناشی از حوادث نفتی و دریایی، گاهی خسارت ها آنچنان بزرگ است که نمی توان انتظار داشت یک شرکت به تنهایی از عهده پرداخت آن برآید.
این مدیر صنعت بیمه تاکید کرد: تقویت صندوق ویژه مقابله با تحریم همراهی دولت و مجلس را می طلبد تا این بار نیز بتوانیم با موفقیت دوران تحریم ها را بدون هیچ مشکلی سپری کنیم.

** همکاری با صنعت بیمه جهان متوقف نشده است
با وجود محدودیت هایی که در زمینه قبول یا واگذاری اتکایی در صنعت بیمه با شرکت های خارجی بوجود آمده اما نمی توان گفت که این ارتباطات به طور کامل قطع شده است.
هرچند شرکت های بیمه جهان از همان مرحله نخست اعمال تحریم های آمریکا، همکاری خود با ایران را قطع کردند اما از همان زمان شرکت های بیمه ای دیگر به میدان آمدند زیرا تفاوت این دوره از تحریم ها در این است که فقط تحریم های آمریکا بازگشته و محدودیتی برای همکاری با دیگر کشورها وجود ندارد.
با این اوصاف، فقط شرکت های بزرگ بیمه ای جهان که یا سهامداران آمریکایی دارند و یا در بازار آمریکا فعال اند، بازار ایران را ترک کردند اما به گفته رئیس کل بیمه مرکزی اکنون 13 شرکت با ایران کار می کنند که ارتباطی با آمریکا ندارند.
اقتصام*2025 ** 2023


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

علایم ام اس در زنان چیست؟
یماری مولتیپل اسکلروزیس یا MS یک بیماری خود ایمنی است که مغز و نخاع و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. زنان بیشتر از مردان دچار این بیماری می‌شوند. طبق اعلام انجمن ام اس، زنان تقریبا سه برابر بیشتر از مردان مستعد ابتلا به ام اس هستند.
پاپایا چیست و چه خواصی دارد؟
آیا می‌دانید پاپایا چیست؟ پاپایا یکی از میوه‌های استوایی و بومی مناطق حاره‌ای آمریکا و مکزیک است و در کشورهای هند، آفریقای جنوبی، سری لانکا و فیلیپین هم پرورش داده می‌شود.
پوره عدس قرمز؛ هم رنگش عالیه هم طعمش!
پوره عدس قرمز یک پیش غذای مناسب است و همچنین به عنوان غذای کودک نیز می توان استفاده کرد.طرز تهیه را در ادامه ببینید.
داستان زندگی ۲۰ کارآفرین برتر کسب‌وکار در قرن اخیر
موفقیت و ثروت، به ندرت با پیروی از قواعد مرسوم و خطر نکردن به دست می‌آید. برعکس، بزرگ‌ترین موفقیت‌ها نصیب کسانی شده است که حاضر بودند بیرون از مرزبندی‌ها حرکت کنند.
ستاره‌هایی که امسال ۵۰ ساله می‌شوند
شاید سال‌ها قبل، سن پنجاه سالگی بسیار زیاد به نظر می‌رسید، اما امروزه این سن تنها یک عدد است.   بسیاری از ستاره‌های جهان با وجود این که وارد دهه ۵۰ زندگی خود شده اند، اما هنوز هم مانند دوران جوانی خود به نظر می‌رسند. ژن خوب و سبک زندگی سالم دو عامل تاثیرگذار بر زیبایی آنهاست.
آیا می‌دانید «ادوپرفیوم» با «ادو تویلت» و «ادوکلن» چه فرقی دارد؟
اگر اهل عطر و ادکلن باشید احتمالا متوجه شده‌اید روی برخی از شیشه‌های عطر نوشته شده ادوپرفیوم (Eau de Perfume)، روی برخی دیگر ادوتویلت (Eau de Toilette) یا شاید هم شاهد واژه فرانسوی ادوکلن (Eau de Cologne) باشید.
تخلیه خشم با شکستن اشیا؟!
راهکار متفاوت چینی‌ها برای غلبه بر خشم در سایت‌های داخلی، خارجی و شبکه‌های اجتماعی بازدید فراوانی داشته است و بعضی افراد با انتشار کامنت‌هایی گفته اند که‌ای کاش از آن‌ها یاد بگیریم و ما هم چنین اتاق‌هایی بسازیم تا شاهد کاهش بروز خشم در سطح جامعه باشیم.
مهارت های ارتباط موثر؛ اعتماد سازی
ارتباط موثر، رابطه‌ای است که در آن، طرف مقابل، پیام شما را با حداکثر دقت ممکن دریافت و درک کند. اکثر متخصصان ارتباطات بخش اصلی (و گاه تمام) مسئولیت ارتباط موثر را بر عهده‌ی ارسال کننده‌ی پیام می‌گذارند. البته این به معنای انکار اهمیت نقش دریافت‌کننده نیست، بلکه تاکیدی بر این امر است که فرستنده‌ی پیام‌ها، مسئولیت دارد از تمام توان خود برای افزایش اثربخشی ارتباط استفاده کند.
رضوی: تیم کی‌روش بالانس است
عباس رضوی از مربیان قدیمی و اسم‌دار فوتبال ایران است که مدتی هم سرمربی استقلال بود.
ستاره کره‌جنوبی کری‌خوانی برای ایران را آغاز کرد
ســـون هیــونگ‌مین، ستاره تیـم ملی فوتبال کره‌جنوبی و باشگاه تاتنهام انگلیس یکی از چهره‌های سرشناس حاضر در جام ملت‌ها به شمار می‌رود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بیانی: فوتبال ایران قابل پیش‌بینی نیست
بازیکن پیشین تیم ملی گفت: اگرچه خط دفاع ما هنوز گلی دریافت نکرده، اما نگران اشتباهات فردی مدافعان تیم ملی هستم.
دوچرخه‌های خودران جای تاکسی‌های اینترنتی را می‌گیرند
به نظر می‌رسد که شرکت اوبر تصمیم گرفته است دوچرخه و اسکوترهای خودران را نیز وارد ناوگان حمل و نقل خود کند.
خصلتی که خداوند آن را دوست دارد
حدیث امام صادق (ع) درباره میانه روی را در اینجا بخوانید.
خبر خوب سایت ازبک برای استقلالی‌ها
سایت چمپیونات ازبکستان نوشت که اسماعیل مهاجم مورد نظر استقلال با تیم ازبک فسخ کرده است.
افتتاح سالن ورزشی اندیمشک پس از ۲۳ سال- استقبال پرشور از جام تختی
رقابت های بین المللی کشتی فرنگی جام تختی از صبح امروز(پنج شنبه) با استقبال بسیار خوب مردم خوزستان در سالن نوساز سروندی اندیمشک آغاز شد.
۷۰ درصد از نقدینگی‌ها دست یک درصد از شرکت‌ها!
مهلت ثبت سفارش‌ واردات ۳ ماه زیاد می‌شود
تفکیک اعتبارات بودجه بر مبنای دستگاه‌های دولتی و غیردولتی مقایسه معناداری نیست
بوی پول و عیدی آمد!
آخرین نرخ‌ها از بازار طلا، سکه و ارز
عیدی ۹۷ چقدر است؟
معاملات بورسی با طعم عرضه اولیه
کاهش نرخ خرید ارزهای بانکی
احتمال تغییر سود سپرده‌های ماه‌شمار
عیدی ۹۳۲ هزار تومانی کارکنان در راه است