بخش صنعت در سلسله نیازمند توجه بیشتری است

07:19 ۸۹ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 268 0
بخش صنعت در سلسله نیازمند توجه بیشتری است

خرم آباد - ایرنا - شهرستان سلسله به رغم داشتن ظرفیت بالا در بخش کشاورزی و صنایع تبدیلی همچنان در بخش صنعت فقیر بوده ، بطوری که تنها یک درصد واحدهای صنعتی لرستان در این شهرستان مستقر هستند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، شهرستان سلسله یکی از شهرستان های کوچک و پررفیت لرستان است که بلحاظ شرایط جغرافیایی دارای آب و هوایی معتدل با منابع آبی و خاکی بی نظیر و قابلیت های فوق العاده در بخش کشاورزی است.
اقتصاد اکثر مردم این شهرستان مبتنی بر کشاورزی و دامداری است اما این شهرستان کوچک، امن و خوش موقعیت متاسفانه فاقد صنعتی برای جذب جوانان تحصیلکرده است و همین امر منجر به مهاجرت جوانان جویای کار آن می شود.
اغلب جوانان این شهرستان تحصیلکره و دارای مدرک تحصیل در مدارج عالی بوده اما به دلیل نبود کارخانه و صعنتی برای جذب شدن در بازار کار، شغلی برای تامین معیشت خود و خانواده شان ندارند.
نبود صنایع کوچک و متوسط و نداشتن پشتوانه مالی کافی برای ورود جوانان این شهرستان به بازار کار و سرمایه اغلب سبب مهاجرت آنان به سایر شهرها، خصوصا پایتخت کشور و ورد به عرصه های کاری غیرمرتبط با مدرک تحصیلی خود می شود.
به رغم قابلیت های بالایی که این شهرستان در بخش های کشاورزی، منابع آبی و گردشگری دارد اما این قابلیت ها به صورت بالفعل در نیامده اند و حداقل هایی از این ظرفیت ها در آن شکوفا شده است.
به رغم توسعه و رشد زیرساخت ها در سالهای اخیر، هنوز بخش های صنعت و معدن در شهرستان سلسله رشدی نداشته و این شهرستان دارای وضعیت نامناسبی در حوزه صنعت است به گونه ای که تعداد واحدهای صنعتی موجود در این شهرستان تنها یک درصد بخش صنعت استان را شامل می شود و این امر در کنار عدم وجود صنایع تبدیلی و تکمیلی و اشباع بخش کشاورزی به مهاجرت گسترده مردم به خارج از شهرستان منجر شده است.
تنها شهرک صنعتی سلسله با حدود 50 هکتار مساحت و دارا بودن امکانات زیر بنایی مناسب از قبیل آب، برق، تلفن، معافیت از قانون شهرداری ها، عدم پرداخت هزینه پروانه ساخت و پایان کار و لازم نبودن استعلامات اداری هنوز نتوانسته منجر به جذب سرمایه گذران و رونق این شهرک برای احداث واحدهای صنعتی و جذب جوانان تحصیلکرده این دیار شود.
تنها واحد در حال فعالیت در این شهرک یک واحد تولید عایق رطوبتی است که در حال حاضر مشغول فعالیت و تولید در این پهنه صنعتی غیرفعال است.
اخیرا زمزمه هایی مبنی بر احداث واحد فرآوری قند از چغندر و احداث نیروگاه برق خورشیدی به گوش می رسید اما هنوز این شهرک نتوانسته شاهد حضور بخش خصوصی و تحول بخش صنعت خود باشد.
فرماندار سلسله با تاکید بر ضرورت ایجاد صنایع جانبی کشاورزی در شهرستان، گفت: بیشتر تولیدات بخش کشاورزی سلسله به دلیل نبود صنایع جانبی خام فروشی می شوند.
شریف خسروی افزود: شهرک صنعتی سلسله با مساحت حدود 50 هکتار از جمله شهرک های صنعتی است که دارای امکانات و ظرفیت های خوبی برای احداث صنایع کوچک و متوسط است.
خسروی عنوان کرد: شهرستان سلسله دارای ظرفیت های بسیار خوبی در بخش کشاورزی است که احداث صنایع مرتبط با این بخش در شهرستان می تواند منجر به افزایش تولید و رشد و توسعه شهرستان و اشتغال جوانان بیکار شود.
وی با اشاره به امکانات زیربنایی و معافیت های خوبی که این شهرک برای سرمایه گذران دارد، خاطرنشان کرد: پیگیر جذب چند سرمایه گذار از بخش خصوصی برای احداث صنایع در این شهرک هستیم.
خسروی گفت: ایجاد صنایع در این شهرک صنعتی می تواند هم در رشد و توسعه شهرستان اثرگذار باشد و هم از مهاجرت جوانان جویای کار شهرستان جلوگیری نماید.
نماینده سلسله و دلفان در مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار داشت: یکی از مسائلی که در اغلب شهرهای صنعتی نشده وجود دارد و شهرستان سلسله هم از این حیث مستثنی نیست، نبود زیرساخت ها است.
علی رستمیان افزود: بایستی زیرساخت های اساسی برای رونق شهرک های صنعتی و زمینه کار ارزان برای سرمایه گذران فراهم شود.
وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذار در جایی اقدام به سرمایه گذاری می کند که هزینه زیرساخت ها بر هزینه سرمایه گذاری تحمیل نشود، عنوان کرد: باید از اعتبارات توازن منطقه ای برای تجهیز زیرساخت های استان، ایجاد اشتغال و استقرار کارخانجات و صنایع در استان استفاده کرد.
رستمیان خاطرنشان کرد: رایزنی هایی برای حضور چند سرمایه گذار بخش خصوصی برای احداث صنایع در این شهرک صورت گرفته است که امیدواریم به نتیجه مطلوب رسیده و به زودی شاهد آغاز عملیات اجرایی احداث چند واحد صنعتی در این شهرک باشیم.
7265/6060


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آپارتمان یک میلیارد تومانی از رایتل هدیه بگیرید
رایتل، این اپراتور در نظر دارد در قرعه‌کشی بزرگ خود به قید قرعه یک دستگاه آپارتمان به ارزش یک میلیارد تومان به افرادی که به خانواده رایتل ملحق می‌شوند و همچنین مشترکین پیشین خود هدیه دهد.
97، سالی پر از تلخ و شیرین
کرمانشاه- ایرنا- سال 97 کرمانشاه نه تنها به سیاهی و تلخی سال 96 نبود که اتفاقات شیرین زیادی هم در آن افتاد و روزنه‌های امیدی در حوزه‌های علمی، فرهنگی، ورزشی و... باز شد.
تقویت تولید ملی اولویت مدیریت استان تهران در سالجاری است
شهرری- ایرنا- استاندار تهران با بیان اینکه حمایت از اشتغال و رفع سرمایه گذاری از برنامه های استانداری محسوب می شود، ادامه داد: رفع موانع در تسهیل کسب و کار و حضور بخش خصوصی در همراهی و کمک برای رفع مشکلات حوزه کاری از اولویت ها و اقدامات استانداری تهران در سال جدید است.
بیش از 8 میلیون تردد در راه های البرز به ثبت رسید
کرج - ایرنا - مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای البرز اعلام کرد که از 25 تا 29 اسفند ماه سال 97 حدود هشت میلیون 194 هزارو 90 تردد در راه های این استان به ثبت رسید.
پرواز بمب افکن های آمریکا صدای کرملین را درآورد
مسکو - ایرنا - سخنگوی رئیس جمهوری روسیه با انتقاد از پرواز بمب افکن های آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه، اعلام کرد که چنین تحرکاتی تنها تنش میان مسکو و واشنگتن را بیشتر می کند.
ایتالیایی ها علیه مافیا  تظاهرات کردند
رم - ایتالیایی ها علیه مافیا و سازمان های جنایی که در سراسر این کشور رخنه کرده اند، وارد میدان شده و تظاهرات کردند.
موصل در اولین روز نوروز عزادار شد
بغداد – ایرنا – موصل مرکز استان نینوا در شمال عراق روز پنجشنبه در اولین روز نوروز به دلیل واژگون شدن یک قایق گردشگری در رودخانه دجله عزادار شد.
شکست تیم دو نفره دختران پینگ پنگ باز ایران در مسابقات بین المللی عمان
تیم دونفره دختران پینگ‌پنگ باز ایران در اولین بازی خود در مسابقات بین‌لمللی تنیس روی میز لبنان حذف شدند.
کشف سلاح های پیشرفته غربی در نقاط مرکزی سوریه
دمشق- ایرنا- خبرگزاری رسمی سوریه روز پنجشنبه از کشف مقادیر قابل توجهی سلاح های پیشرفته و مدرن غربی در شمال استان حمص واقع در مرکز این کشور توسط نیروهای ارتش سوریه خبر داد.
حذف پینگ‌پنگ بازان ایران از جدول مقدماتی مسابقات عمان
پینگ پنگ بازان ایران از جدول انفرادی و دونفره مقدماتی مسابقات بین‌المللی عمان حذف شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اگر چهارشنبه سوری مستلزم ضرر یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست
تهران - ایرنا - رهبر معظم انقلاب در پاسخ به استفتائی درباره چهارشنبه سوری فرمودند: 'چهارشنبه‌ سوری هیچ مبنای شرعی ندارد و اگر مستلزم ضرر و فساد یا موجب ترویج اعتقادات باطل باشد، جایز نیست.'
سیل در گلستان جان دو نفر را گرفت
گرگان - ایرنا - وقوع سیلاب و تخریب چند ساختمان در شرق استان گلستان دو کشته و چند مصدوم بر جای گذاشت.
چوپان مانه و سملقانی در ارتفاعات برفگیر گم شد
بجنورد - ایرنا- مدیرعامل جمعیت هلال احمر خراسان شمالی گفت: یک چوپان در ارتفاعات جیرانسو در شهرستان مانه و سملقان گم شده است که امدادگران برای یافتن وی به محل اعزام شده اند.
سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
تقویت تولید ملی اولویت مدیریت استان تهران در سالجاری است
صادرات 8.3 میلیارد دلاری بخش معدن و صنایع معدنی
رویکردهای راهبردی وزارت صنعت برای «رونق تولید»
82 واحد صنفی متخلف در مریوان به تعزیرات حکومتی معرفی شدند
پیشرفت واحد تولیدی سرمایه گذاری 'دهلر' به 30 درصد رسید
نخستین بازارچه دائمی صنایع دستی در یاسوج افتتاح شد
بیش از 100 تن برنج و شکر در پردیس توزیع شده است
تولید آزمایشی معدن مس طارم آغاز شده است
سایپا 18 هزار خودرو در آخرین ماه سال تحویل داد
باید همه برای گذر از شرایط تحریم تلاش کنند