چرا مالزی برای آمریکا اهمیت دارد؟

04:00 ۱۵۳ روز و ۳ ساعت پیش افکار نیوز 247 0
چرا مالزی برای آمریکا اهمیت دارد؟

یک پایگاه تحلیلی آمریکایی به بررسی این مساله پرداخته است که چرا ایالات متحده برای جایگاه مالزی در آسیا اهمیت زیادی قائل است؟

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، تغییرات سیاسی مالزیهمزمان با تغییرات سریع فضای امنیتی منطقه بوده است.
بر اساس این گزارش، در دهه 1960 میلادی جنوب شرق آسیا مرکز مهمی برای راهبرد امنیتی آمریکا به شمار می رفت، آن هم در شرایطی که جنگهندوچین به شدت بالا گرفته بود. ولی طی دهه های بعد، این منطقه به یک الگو در موفقیت اقتصادی تبدیل شد و تقریبا از نقشه امنیتی محو شد. آمریکا نگرانی های عمده دیگری در اروپا و
خاورمیانهداشت، اروپا درگیر جنگ سردشده بود و خاورمیانه نیز به شدت با بی ثباتی و ظهور گروه های تروریستیتهدید می شد. با این حال، در همین مدت
چیننیز به عنوان یک رقیب جدی برای آمریکا در زمینه های اقتصادی و نظامی، ظاهر شد و نشان داد که بلندپروازی های گسترده ای برای تسلط بر شرق آسیا دارد.
آمریکا از زمان جنگ جهانی دومتاکنون حضور نظامی خود را در غرب اقیانوس آرامحفظ کرده و این حضور را تقویت نموده است. حضور آمریکا در دریای جنوبی و شرقی چین موجب بروز تنش هایی بین
پکنو واشنگتنشده است. آمریکا حضور نظامی خود را تحت عنوان "عملیات آزادی دریانوردی" در منطقه گسترش داده است.
در این چارچوب باید روابط آمریکا با کشورهای منطقه را مدنظر و بررسی قرار دهیم، به خصوص کشورهایی که با دریای جنوبی چین ساحل مشترک دارند. در حالی که توازن قوا در آسیا به شدت به سوی چین سنگینی می کند، جایگاه راهبردی آمریکا تاحد زیادی بستگی به حمایت کشورهای جنوب شرق آسیا دارد. این حمایت به شدت با چالش روبرو شده است، ان هم پس از آنکه روابط آمریکا با دو متحد دیرینه خود در منطقه یعنی
تایلندو فیلیپین دچار تنش و چالش شده است. اندونزی دیگر بازیگر مهم منطقه نیز به شدت در خصوص نحوه مقابله با بلندپروازی های چین و واکنش های احتمالی آمریکا دچار تردید و دوگانگی است. ویتنام یک چشم انداز راهبردی بسیار واضح تری نسبت به سایر
کشورهای منطقهدارد ولی این کشور نیز همواره در معرض خطر ناشی از چین قرار داشته است.
در چنین شرایطی نقش و جایگاه مالزی در این پازل از اهمیت مضاعفی برخوردار می شود. مالزی مرکز جغرافیایی
جنوب شرقیآسیا به شمار می رود. مالزی یک قضیه و داستان از موفقیت "جهان سوم" در ابعاد مختلف توسعه اقتصادی،
دموکراسیسیاسی و همکاری چند قومی و قبیله ای است. مالزی بهترین نمونه از موفقیت یک کشور اسلامی در زمینه مدرنیزه کردن چند وجهی است.
چین همواره از جایگاه مهم و بزرگی در سیاست خارجیمالزی برخوردار بوده است. در
استقلال1957 میلادی، اقوام چینی تبار 40 درصد جمعیت فدراسیون مالزی را تشکیل می دادند. تازه ترین نظرسنجی ها نشان می دهد که 70 درصد شهروندان مالزی دیدگاه و نظر مثبتی نسبت به چین داشته اند. با این حال افزایش سریع قدرت و حضور نظامی چین در دریای جنوبی چین، موجب نگرانی هایی در بین مقام های دولتی مالزی شده است. در سال 2009 میلادی آمریکا و مالزی نخستین دور از مذاکرات راهبردی را در کوالالامپور برگزار کردند. این مذاکرات نشانگر نگرانی مقام های آمریکایی و مالزی از گسترش جاه طلبی های چین در منطقه بود.
در سال 2013 میلادی شی جین پینگ رئیس جمهورجدید چین طرح راهبردی جادهو کمربند را معرفی کرد. یک طرح کاملا بلندپروازانه با سرمایه گذاری های کلان در زیرساخت های اقتصادی و عمرانی در سراسر آسیای مرکزی و جنوب شرق آسیا که در نهایت به اروپا اتصال پیدا می کند. جای تعجبی نیست که مالزی یک تمرکز جدی در این راهبرد جدید به خود اختصاص داده است. پیش از این،
سرمایهگذاری های چین در مالزی نسبتا متوسط بوده است. ولی امروز شرایط کاملا متفاوت شده است. چین بزرگترین شریک تجاری مالزی است و بزرگترین منبع
سرمایه گذاریخارجی این کشور به شمار می رود.
 


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

اروپا و آمریکا
اروپا و آمریکا

آخرین اخبار

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
کشف دو جمجمه انسان در دربند
دو جمجمه و مقادیری استخوان متعلق به استخوان در ارتفاعات دربند کشف شد.
برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی‌ها
دبیر کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران از برگزاری جلسه فوق‌العاده‌ای برای بررسی چرایی افزایش نرخ کرایه تاکسی‌ها خبر داد.
کوچک ترین اشتباه آمریکا نفت را به ۲۰۰ دلار می رساند
در حالی که تنش‌ها در منطقه خاورمیانه بالا گرفته است، برخی از کارشناسان بازار نفت معتقدند که وقوع هرگونه درگیری یا رویارویی نظامی می‌تواند تأثیرات شدیدی بر اقتصاد جهانی به‌دنبال داشته باشد و قیمت نفت را به ۲۰۰ دلار در هر بشکه برساند؛ موضوعی که هیچ‌کدام از کشورهای بزرگ مصرف‌کننده نفت، علاقه‌ای به آن ندارند.
نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی
رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی بخشی از دغدغه‌های بخش خصوصی را پوشش داده اما برای آنکه بتواند تأثیرات مثبتی از خود بر جای گذارد، نیاز به اصلاحات دارد.
خبر خوش برای تولیدکنندگان
معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
کنعانی‌مقدم: ˮمعامله قرنˮ ناقص الخلقه به دنیا آمد- از اهداف طرح ترامپ سرکوب جریان مقاومت است
عضو جمعیت دفاع از ملت فلسطین، معامله قرن را طرح خود خوانده رژیم صهیونیستی و آمریکا دانست که با چرغ سبز برخی از کشورهای عربی شکل گرفته است.
دیدار ظریف با سناتور آمریکایی طبق روال قبلی انجام شده است
علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد در پاسخ به خبرهای مربوط به دیدار وزیر امور خارجه ایران با یکی از سناتورهای آمریکایی در صفحه توئیتر خود نوشت: این جلسه طبق روال قبلی که با اعضای کنگره داشتیم، انجام شده است.
سبحانی‌فر: طرح ساماندهی بازار خودرو در بلند مدت در مدیریت بازار موثر خواهد بود
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که طرح ساماندهی بازار خودرو نمی‌تواند در شرایط کنونی تاثیر بسزایی را در بازار خودرو ایفا کند، گفت‌: آن چه که امروز می‌تواند در مدیریت بازار خودرو موثر باشد، افزایش تولید و رساندن خودرو به دست مصرف کننده واقعی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بودجه ۷۲ میلیاردی کمیته ملی المپیک-کشتی بالاترین رقم را می‌گیرد
بودجه کمیته ملی المپیک برای سال ۹۸ حدود ۷۲ میلیارد تومان اعلام شد.
ویلموتس دست پر به ایران می‌آید؟
رییس فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره تشکیل اردوی تیم ملی ارائه کرد.
صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند
سخنگوی سازمان ثبت‌احوال از صدور بیش از ۴۵ میلیون کارت ملی هوشمند در کشور خبر داد.
اشتباه وزیر مهاجرت هلند کار دستش داد!
حفتر نیروهای دولت وفاق لیبی را بمباران کرد
تأیید خبر دیدار ظریف با سناتور آمریکایی
دیدار وزرای خارجه ازبکستان و چین در «بیشکک»
چین می‌گوید  آمریکا باید اشتباهاتش را اصلاح کند
واکنش واشنگتن درباره وقوع حمله شیمیایی در سوریه
روحانی‌ای که توسط داعش سر بریده شد+تصاویر
خودروی بمب‌گذاری‌شده در الانبار عراق منفجر شد
آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی
روسیه به تحرکات نظامی آمریکا در مرزهایش هشدار داد