ابوظبی ، ریاض را در یمن به بازی گرفت

23:56 ۹۴ روز و ۱۹ ساعت پیش ایرنا 194 0
ابوظبی ، ریاض را در یمن به بازی گرفت

تهران - ایرنا - نشریه انگلیسی گاردین روز جمعه به قلم «غیث عبدالأحد» نوشت: در سایه انتقاد مجامع بین المللی از عربستان به خاطر کشتار غیرنظامیان یمنی، این امارات بود که توانست نقش گسترده تری در یمن ایفا کند و در واقع برنامه های خود را به پیش ببرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در ادامه گزارش گاردین به شرح زیر آمده است: عربستانی ها به خاطر شرایط غیر نظامیان، گرسنگی و بیماری ها ناشی از جنگ در یمن بود، مورد انتقاد مجامع بین المللی قرار گرفتند، امری که موجب شد، امارات با تشکیل گروه های شبه نظامی و جدایی طلبان جنوب که به دنبال استقلال از دولت عبدربه منصور هادی هستند، نقش قدرتمندتری بازی کند.
جنگ در یمن تنها درگیری میان دولت هادی به رهبری عربستان از یکسو و حوثی ها نیست، بلکه این جنگ ناشی از حضور ابوظبی است که این کشور را عرصه سیاست های پشت پرده قرار داده است.
همزمان با شکاف جامعه یمن، جنگی میان ساکنان شمال و جنوب این کشور شکل گرفت که از سال 1990 و زمان اتحاد دو یمن، هر از گاهی دوباره شعله ور می شود.
از سوی دیگر جنگ میان زیدی ها و سلفی های سنی هم وجود دارد، از سوی دیگر در درون این جامعه جنگ های کوچکی میان برخی نیروها جریان دارد که در صددند، نفوذ خود را گسترش دهند.
دولت هادی، یک دولت فاسدی است که از همان زمان تشکیل آن در سال 2015 در عربستان، 200 هزار سرباز دارد که بسیاری از آنها حقوق دریافت نکردند و بخش اعظم حقوق ها به جیب فرماندهان نظامی سراریز می شود.
ائتلاف به سرکردگی عربستان رقیب های زیادی در یمن دارد که هریک در حال توطئه چینی علیه یکدیگر هستند،به عنوان مثال در شهر تعز که بیش از سه سال در کنترل حوثی ها (انصارالله) است، گروه های مختلف تروریستی زیادی از جمله القاعده با حمایت مالی امارات هستند که در صدد پیش بردن برنامه های خود هستند و به رقیبی برای سعودی ها تبدیل شده اند.
امارات تنها کشور در جنگ یمن است که راهبرد واضح و روشنی دارد، اماراتی ها از ارتش های ویژه ای استفاده می کنند که خود به وجود آورده اند، آنها را تجهیز می کنند و برای از میان برداشتن احزاب یمنی چون «جمعیت اصلاح» و مخالفانشان، آنها را آموزش داده اند.
اماراتی ها با جنبش جدایی طلبان جنوب که مخالف حوثی ها و دولت هادی هستند، ائتلاف مشترکی تشکیل داده اند، آنها پایگاه ها و مراکز نظامی در یمن ساختند و در واقع یک دولت موازی به همراه نیروهای امنیتی مخالف دولت هادی ایجاد کرده اند.
عربستان که غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و زمینی و دریایی، یمن را محاصره کردند، در سال های اخیر به نقش میانجی میان اماراتی ها و دولت مستعفی یمن تبدیل شده اند.
یک فرمانده نظامی ارتش هادی در شهر بندری عدن در جنوب یمن در این باره گفت: امیدواریم که عربستانی ها برای توقف حماقت های اماراتی ها وارد عمل شوند، اما ریاض در این راه شکست خورد، جنگ براساس خواسته آنها پیش نرفته است، چرا که توجهی به جنوب ندارند، به همین خاطر پرونده این منطقه را به اماراتی ها دادند.
اگرچه براساس گزارش سازمان ملل متحد که طرف های درگیر در یمن را مسئول حبس، کشتار و شکنجه نویسندگان و روزنامه نگاران مخالف معرفی شده است، اما هیچ کشوری در یمن در این خصوص به پای اماراتی ها نمی رسد.
پس از آن که ابوظبی در سال 2016 گروه های شبه نظامی را تشکیل داد، مردانی نقابدار به منازل مسکونی حمله و افراد را از درون خانه هایشان بازداشت و شکنجه کردند.
با این که هدف اولیه این شبه نظامیان جنگ با گروهک القاعده بود، اما نقش آن ها گسترش یافت و تمامی افرادی که مخالف امارات باشند، مورد پیگیرد قرار می گیرند.
بنا به گفته یک وکیل حقوق بشر، مقابله با القاعده تنها بهانه ای برای بازداشت افراد مخالف با اماراتی ها است، آنچه مورد تاسف بیشتر است، شکنجه شدن اهالی جنوب توسط افرادی از همان منطقه با دستور امارات است. در حالی که دولت هادی عاجز و درمانده تنها نظاره گر این اقدامات اماراتی هاست.
گاردین به نقل از یک وکیل یمنی می نویسد: قدرتی نداریم، ما می خواستیم از زندان ها دیدن کنیم، اما جوابی به ما داده نشد، حتی اگر اعضای القاعده در زندان باشند، نباید آنها را با این روش شکنجه و محاکمه کرد، آنها بی گناهان را با تروریست ها در یک بند قرار می دهند و کودکان با بزرگسالان در زندان های انبوه با هم به سر می برند.
این وکیل که به نامش اشاره نشده است، می گوید: زندگی در عدن (بندر جنوبی یمن) ترسناک تر شده است، در دوران جنگ میان ارتش هادی و حوثی ها شرایط بهتر بود، اما اکنون وضعیت به گونه ای است که هیچ کس نمی داند،چرا بازداشت شده است.
پیشتر نیز تارنمای پژوهش های رسانه ای آمریکایی (BuzzFeed) فاش کرد که امارات برای ترور رهبران سیاسی یمن نظامیان زبده و بازنشسته آمریکایی را به خدمت گرفته است.
امارات 15 اردیبهشت 97 نیز جزیره راهبردی 'سقطری' در جنوب شبه جزیره عربستان را اشغال کرد و همین امر موجب تنش شدید میان ابوظبی و دولت منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن و متحد سعودی ها شد.
تک روی های امارات و شکاف شدید با عربستان بهمن ماه 96 برای نخستین بار به صورت علنی روی داد، جایی که نیروهای هادی به عنوان متحد ریاض در چندین نوبت با نیروهای شورای انتقالی در جنوب یمن متحد ابوظبی درگیر شدند.
شبس**9363** 1917


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
هنیه: در برابر سلطه طلبی های آمریکا کنار سوریه خواهیم بود
رییس جمهوری لبنان همچنان از حزب الله حمایت می کند
نتانیاهو از واشنگتن به تل‌آویو بازگشت
آزادی نخست‌وزیر سابق پاکستان با قرار وثیقه
عبدالسلام: اقدام ترامپ درباره جولان تنش خطرناکی علیه کشورهای منطقه‌ است
ائتلاف ضد داعش: محل اختفای ابوبکر بغدادی نامعلوم است
حضور نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی در پکن
آغاز رسیدگی به پرونده کارمند کنسولگری آمریکا در استانبول
تظاهرات یمنی‌ها در چهارمین سالگرد جنگ علیه این کشور
وزیر خارجه عراق: جولان اشغالی بخشی از خاک سوریه است