ابوظبی ، ریاض را در یمن به بازی گرفت

23:56 ۲۱۲ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 333 0
ابوظبی ، ریاض را در یمن به بازی گرفت

تهران - ایرنا - نشریه انگلیسی گاردین روز جمعه به قلم «غیث عبدالأحد» نوشت: در سایه انتقاد مجامع بین المللی از عربستان به خاطر کشتار غیرنظامیان یمنی، این امارات بود که توانست نقش گسترده تری در یمن ایفا کند و در واقع برنامه های خود را به پیش ببرد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، در ادامه گزارش گاردین به شرح زیر آمده است: عربستانی ها به خاطر شرایط غیر نظامیان، گرسنگی و بیماری ها ناشی از جنگ در یمن بود، مورد انتقاد مجامع بین المللی قرار گرفتند، امری که موجب شد، امارات با تشکیل گروه های شبه نظامی و جدایی طلبان جنوب که به دنبال استقلال از دولت عبدربه منصور هادی هستند، نقش قدرتمندتری بازی کند.
جنگ در یمن تنها درگیری میان دولت هادی به رهبری عربستان از یکسو و حوثی ها نیست، بلکه این جنگ ناشی از حضور ابوظبی است که این کشور را عرصه سیاست های پشت پرده قرار داده است.
همزمان با شکاف جامعه یمن، جنگی میان ساکنان شمال و جنوب این کشور شکل گرفت که از سال 1990 و زمان اتحاد دو یمن، هر از گاهی دوباره شعله ور می شود.
از سوی دیگر جنگ میان زیدی ها و سلفی های سنی هم وجود دارد، از سوی دیگر در درون این جامعه جنگ های کوچکی میان برخی نیروها جریان دارد که در صددند، نفوذ خود را گسترش دهند.
دولت هادی، یک دولت فاسدی است که از همان زمان تشکیل آن در سال 2015 در عربستان، 200 هزار سرباز دارد که بسیاری از آنها حقوق دریافت نکردند و بخش اعظم حقوق ها به جیب فرماندهان نظامی سراریز می شود.
ائتلاف به سرکردگی عربستان رقیب های زیادی در یمن دارد که هریک در حال توطئه چینی علیه یکدیگر هستند،به عنوان مثال در شهر تعز که بیش از سه سال در کنترل حوثی ها (انصارالله) است، گروه های مختلف تروریستی زیادی از جمله القاعده با حمایت مالی امارات هستند که در صدد پیش بردن برنامه های خود هستند و به رقیبی برای سعودی ها تبدیل شده اند.
امارات تنها کشور در جنگ یمن است که راهبرد واضح و روشنی دارد، اماراتی ها از ارتش های ویژه ای استفاده می کنند که خود به وجود آورده اند، آنها را تجهیز می کنند و برای از میان برداشتن احزاب یمنی چون «جمعیت اصلاح» و مخالفانشان، آنها را آموزش داده اند.
اماراتی ها با جنبش جدایی طلبان جنوب که مخالف حوثی ها و دولت هادی هستند، ائتلاف مشترکی تشکیل داده اند، آنها پایگاه ها و مراکز نظامی در یمن ساختند و در واقع یک دولت موازی به همراه نیروهای امنیتی مخالف دولت هادی ایجاد کرده اند.
عربستان که غیرنظامیان را هدف قرار می دهد و زمینی و دریایی، یمن را محاصره کردند، در سال های اخیر به نقش میانجی میان اماراتی ها و دولت مستعفی یمن تبدیل شده اند.
یک فرمانده نظامی ارتش هادی در شهر بندری عدن در جنوب یمن در این باره گفت: امیدواریم که عربستانی ها برای توقف حماقت های اماراتی ها وارد عمل شوند، اما ریاض در این راه شکست خورد، جنگ براساس خواسته آنها پیش نرفته است، چرا که توجهی به جنوب ندارند، به همین خاطر پرونده این منطقه را به اماراتی ها دادند.
اگرچه براساس گزارش سازمان ملل متحد که طرف های درگیر در یمن را مسئول حبس، کشتار و شکنجه نویسندگان و روزنامه نگاران مخالف معرفی شده است، اما هیچ کشوری در یمن در این خصوص به پای اماراتی ها نمی رسد.
پس از آن که ابوظبی در سال 2016 گروه های شبه نظامی را تشکیل داد، مردانی نقابدار به منازل مسکونی حمله و افراد را از درون خانه هایشان بازداشت و شکنجه کردند.
با این که هدف اولیه این شبه نظامیان جنگ با گروهک القاعده بود، اما نقش آن ها گسترش یافت و تمامی افرادی که مخالف امارات باشند، مورد پیگیرد قرار می گیرند.
بنا به گفته یک وکیل حقوق بشر، مقابله با القاعده تنها بهانه ای برای بازداشت افراد مخالف با اماراتی ها است، آنچه مورد تاسف بیشتر است، شکنجه شدن اهالی جنوب توسط افرادی از همان منطقه با دستور امارات است. در حالی که دولت هادی عاجز و درمانده تنها نظاره گر این اقدامات اماراتی هاست.
گاردین به نقل از یک وکیل یمنی می نویسد: قدرتی نداریم، ما می خواستیم از زندان ها دیدن کنیم، اما جوابی به ما داده نشد، حتی اگر اعضای القاعده در زندان باشند، نباید آنها را با این روش شکنجه و محاکمه کرد، آنها بی گناهان را با تروریست ها در یک بند قرار می دهند و کودکان با بزرگسالان در زندان های انبوه با هم به سر می برند.
این وکیل که به نامش اشاره نشده است، می گوید: زندگی در عدن (بندر جنوبی یمن) ترسناک تر شده است، در دوران جنگ میان ارتش هادی و حوثی ها شرایط بهتر بود، اما اکنون وضعیت به گونه ای است که هیچ کس نمی داند،چرا بازداشت شده است.
پیشتر نیز تارنمای پژوهش های رسانه ای آمریکایی (BuzzFeed) فاش کرد که امارات برای ترور رهبران سیاسی یمن نظامیان زبده و بازنشسته آمریکایی را به خدمت گرفته است.
امارات 15 اردیبهشت 97 نیز جزیره راهبردی 'سقطری' در جنوب شبه جزیره عربستان را اشغال کرد و همین امر موجب تنش شدید میان ابوظبی و دولت منصور هادی رئیس جمهوری مستعفی یمن و متحد سعودی ها شد.
تک روی های امارات و شکاف شدید با عربستان بهمن ماه 96 برای نخستین بار به صورت علنی روی داد، جایی که نیروهای هادی به عنوان متحد ریاض در چندین نوبت با نیروهای شورای انتقالی در جنوب یمن متحد ابوظبی درگیر شدند.
شبس**9363** 1917


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان شمالی از برخورد ۳ دستگاه خودرو با یکدیگر، همراه با ۳ کشته و ۳ نفر مجروح در محور بدرانلو بجنورد خبر داد.
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت نماید.
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی از تحویل طلاجات گمشده به ارزش ۳ میلیارد ریال به صاحبش، توسط سرباز وظیفه کلانتری ۱۱ تبریز خبر داد.
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
اما چه باید بکنید اگر به طور کل دستپخت همسرتان باب طبع‌تان نیست و بیشتر ِ غذا‌هایی که درست می‌کند را نمی‌پسندید؟
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌های مختلف را تشریح کرد.
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D شایع‌ترین کمبود ریزمغذی در میان ایرانیان است و برآورد‌ها از شیوع ۷۰ درصدی کمبود آن در میان کودکان و نوجوانان و شیوع ۸۰ درصدی در بین بزرگسالان حکایت دارد.
واردات بیش از ۲ میلیون دلار حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۱۶۴۲ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
واردات دستگاه ماینر هنوز قانونی نیست
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز‌های مجازی را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: اولین آسیب تشکیل وزارت بازرگانی را بخش تولید در سال رونق تولید خواهد خورد، این تفکیک برخلاف قوانین بالادستی و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
تبعات احیای وزارت بازرگانی
طرح احیای وزارت بازرگانی علیرغم مخالفت کارشناسان در حالی در دستور این هفته صحن علنی مجلس قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان تشکیل آن منجر به افزایش واردات،کاهش ذخایر ارزی و تشدیدتورم می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.
انتقاد مطبوعات از آمار اجاره‌ای روحانی
سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تورم اجاره‌بها ۳۰ درصد است و این رقم امیدوارکننده می‌باشد، با تعجب و انتقاد مطبوعات در طیف‌های مختلف قرار گرفت.