کم شدن فشار دست های مافیای کنکور بر گلوی جامعه

16:35 ۹۴ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 174 0
کم شدن فشار دست های مافیای کنکور بر گلوی جامعه

تهران- ایرنا- حتما بارها برای شما پیش آمده که پای تلویزیون نشسته اید تا ساعتی را با دیدن برنامه ای سرگرم باشید اما بمباران بی وقفه تبلیغات کنکوری که آشوب را بر دل بزرگ ترها می نشاند چه رسد به دانش آموز؛ اعصابتان را خط خطی کرده باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، غول هفت سر کنکور که در جامعه ما حتی بزرگ ترها هم با گذشت سال های طولانی از آن دوران، شاید هنوز کابوس آن را می بینند، از آستین مافیای موسسات و ناشران کتاب های آموزشی کنکور بیرون آمده و با ایجاد رقابتی نفس گیر اما بی فایده برای دانش آموزان، گلوی جامعه را می فشارد.
اکنون این موسسات همچون هشت پایی مهیب، شهر، مطبوعات، اینترنت، تلویزیون، رادیو را با تبلیغات گسترده به سیطره خود در آورده اند.
اما عمق فاجعه را زمانی متوجه می شوید که گاهی شبکه های تلویزیونی را بالا پایین می کنید تا کمی بین برنامه ها جستجو کنید و ببینید که در تلویزیون چه خبر است، همه شبکه ها تفاوتی ندارد که چه برنامه ای پخش کنند، با هزینه های هنگفت موسسات آموزشی، با تبلیغات متعدد از کودکان دبستانی تا داوطلبان کنکور، پنجه بر گلوی مردم انداخته اند.
موسساتی که حیات آنها در ایجاد دل آشوبه و اضطراب در دانش آموزان می گذرد. گاهی تبلیغ یک موسسه و ناشر آموزشی کنکور در تلویزیون بین برنامه ها به قدری تکرار می شود که تحمل آن برای ببیننده دشوار می شود.
بر همین اساس چندی قبل، وزیر آموزش و پرورش نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما نوشت و از او خواست تبلیغات غیرقانونی مؤسسات کنکور و کمک آموزشی را از این رسانه متوقف کند. سید محمد بطحایی به عبدالعلی علی عسگری نوشت که طبق قانون، تبلیغات مؤسسات غیردولتی که محصولات آموزشی ارائه می کنند باید بعد از تأیید کارشناسان وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.
وزیر آموزش و پرورش در توییتی نیز نوشته بود که «برخی از موسسات از راه اضطراب آفرینی و فشار بر دانش آموزان ارتزاق می کنند و می‌خواهند سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش را مطابق با خواسته‌هایشان تغییر دهند، پول و قدرت زیادی هم دارند. تا زمانی که من مسئولیت خدمتگزاری در این وزارتخانه را دارم اجازه نمی دهم چنین اتفاقی بیفتد.»

**نصف شدن تبلیغات کنکوری در تلویزیون
اما دیشب چه اتفاقی رخ داد؟ شب گذشته صداوسیما در بخش‌نامه‌ای مهم به شبکه‌های مختلف تلویزیونی دستور داد، تبلیغات مؤسسات کنکوری در شبکه‌های مختلف تلویزیون به نصف کاهش یابد.
سیدمرتضی میرباقری معاون سیما با توجه به برخی انتقادات نسبت به آثار سوء حجم بالای برنامه‌های تبلیغات موسسات کنکوری دستور داد شبکه‌های مختلف تلویزیون مدت زمان این برنامه‌ها را به نصف کاهش دهند. همچنین آگهی‌های بازرگانی با موضوع برنامه‌های کنکوری‌ مهم تا هفتاد درصد کاهش خواهند یافت.
ماجرا از کجا آغاز شد؟ طی سال‌های اخیر، بسیاری از کارشناسان موافق با حذف کنکور نسبت به حجم بالا و عجیب تبلیغات موسسات کنکوری در صداوسیما انتقاد داشتند.
مؤسسات تست و کنکور و کمک آموزشی با بمباران تبلیغاتی در صدا و سیما، هزینه های میلیاردی پرداخت کرده و سودهای نجومی برده اند.
ایجاد نیاز کاذب به کتاب‌های به اصطلاح کمک آموزشی و سپس تجارت با نیاز ایجاد شده، کار ویژه بسیاری از این موسسات است. مافیای کنکور با اقدامات خود به افزایش استرس، هزینه های خانواده ها و ایجاد فضای پرتنش در جامعه کمک می کند و به دلیل گردش مالی که در جریان کنکور وجود دارد اقدام به تبلیغات ناسالمی در فضای رسانه ها به ویژه صدا و سیما می کنند.
برخی از آنها حتی توانسته اند در مدارس به ویژه غیردولتی نفوذ کنند به طوری که امروز بسیاری از مدارس، خانواده‌ها را ملزم به خرید کتاب های مؤسسات خاص یا شرکت در آزمون های آنان می‌کنند.
اما بر اساس برخی محاسبات و طبق تعرفه‌های مشخص‌شده صدا و سیما برای برنامه‌های تبلیغاتی کنکور، جمع کل 13 برنامه در یک‌ساعت، دو میلیارد و 289 میلیون و 600 هزار تومان و جمع کل 13 برنامه در یک‌ماه، 576 میلیارد و 972 میلیون و 200 هزار تومان برای این نهاد درآمد داشت.

**درآمدزایی عجیب و غریب
نکته اینجاست که صدا و سیما، شبکه آموزش را با شعار «عدالت آموزشی» راه انداخت؛ اما این شبکه مدت ها است تبدیل به فرصتی برای موسسات کنکور و تبلیغات آنها شده بود تا درآمدزایی عجیب و غریبی را برای صدا و سیما رقم بزند به طوری که سایر شبکه‌ها هم درگیر این تبلیغات شدند.
چندی پیش نمایندگان مجلس نیز نسبت به پخش بیش از حد آگهی‌ها و تبلیغات موسسات کنکور در شبکه های مختلف هشدار دادند. تا جایی که میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اقدامات موسسات کنکور در صداوسیما گفت: اینکه این موسسات به هر دری می زنند که به حیات شان ادامه دهند به این دلیل است که می دانند راهشان غلط است، آنها می دانند به غلط و ناحق صداوسیما را اشغال کرده اند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: مسئولان صداوسیما می دانند که این روش اشتباه و برخلاف سند تحول بنیادین و اهداف تعلیم و تربیت است اما بازهم به این روش ادامه می‌دهند چراکه اینها تبدیل به بنگاه اقتصادی شده اند .

**مافیای کنکور، مانع اجرای سند تحول بنیادین
پس از نمایندگان مجلس، برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش هم به جمع منتقدان این رویکرد پیوستند. مرتضی نظری رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به اصرار صدا و سیما بر تبلیغ کتاب‌های کمک‌درسی در شبکه‌های مختلف، گفت: تبلیغات محصولات مؤسسات کنکور و کمک‌درسی در صداوسیما و همچنین برگزاری آزمون‌های متعدد در مدارس، نظام آموزشی کشور را دچار کژ کارکردی و مسمومیت تربیتی کرده است.
وی افزود: باوجود تلاش‌های مجدانه وزارت آموزش ‌و پرورش در خصوص اجرای سند تحول بنیادین، متاسفانه شاهد بمباران تبلیغاتی کتاب‌های کمک‌درسی به‌صورت مستمر از شبکه‌های صداوسیما هستیم که این نوع تبلیغات مانع تحقق اهداف تربیتی سند و اعوجاج و انحراف در مأموریت‌های تحولی وزارت آموزش‌وپرورش شده است.
نظری با یادآوری ارسال نامه وزیر آموزش‌وپرورش به صداوسیما در مورد توقف تبلیغات بدون مجوز هرگونه محصولات آموزشی در شبکه‌های مختلف اظهار داشت: در این خصوص جلسه‌ای با مدیران صداوسیما داشتیم و آنها درآمد حاصله از این تبلیغات را بسیار ناچیز عنوان می‌کردند که با توجه به حساسیت موضوع تربیتی و مهارت‌آموزی دانش آموزان انتظار می‌رود بخش بازرگانی صداوسیما، از این درآمد ناچیز در ثانیه‌های طلایی تبلیغات بگذرد و با برخوردی مسئولانه‌تر به دغدغه‌های تربیتی خانواده‌ها پاسخی شایسته بدهد.
حال باید دید این موسسات و ناشران کتاب های آموزشی کنکور به چه ترفندی دستاویز می شوند تا مانع ضررهای میلیاردی خود از کاهش 50 درصدی تبلیغات در تلویزیون شوند؟
فراهنگ**9012**1336


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

میراث و گردشگری
میراث و گردشگری

آخرین اخبار

وزنه برداری در سال ۹۷- هرکول رفت، رستم رقیب سهراب شد
وزنه برداری ایران در سال گذشته اتفاقات مختلفی را تجربه کرد که قطعا مهمترین آن وداع بهداد سلیمی با دنیای قهرمانی بود.
معرفی تیم‌های برتر جهان فوتبال- یوونتوس؛ بانوی پیر از قهرمانی خسته نمی‌شود
راه‌راه پوشان تورینی به سوی یک قهرمانی دیگر در ایتالیا و اروپا پیش می‌روند.
ذوب‌آهن ۹۷؛ سالی پر از کناره‌گیری، اخراج و استعفا
سختی‌های سال ۹۷ برای ذوب‌آهن از میز ریاست و نیمکت مربیگری شروع شد و به داخل زمین راه پیدا کرد. رفتن قلعه‌نویی و چند بازیکن اصلی این تیم دشواری‌های زیادی سر راه مدیران، کادر فنی و بازیکنان این تیم قرار داد که تا پایان سال ۹۷ با آن درگیر بودند.
ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان
رئیس سازمان بهزیستی با ارسال بخشنامه‌ای بر ضرورت آمادگی مدیران بهزیستی سراسر کشور برای همراهی با سیل‌زدگان تاکید کرد.
افزایش تعداد کشته‌های سیل شیراز به ١٩ نفر
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد که حادثه روز دوشنبه شیراز ١٩ کشته و ١٠٥ مصدوم برجای گذاشته که پس از مداوای تعداد زیادی از مصدومین هم‌اینک ٢٨ نفر در مراکز درمانی شیراز تحت درمان قرار دارند.
آماده باش کامل منطقه ۲۲ شهرداری برای حوادث طبیعی- تخلیه بوستان جوانمردان
معاون خدمات شهری و جانشین شهردار منطقه در ایام نوروز، ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از وقوع سیل در برخی از شهرها و روستاهای کشور گفت: با توجه به وجود رودخانه کن در حریم منطقه و تاکید شهردار تهران همه عوامل نواحی چهارگانه منطقه در آماده باش کامل هستند.
پیام تسلیت رئیس مجلس در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز
رئیس مجلس شورای اسلامی با صدور پیامی وقوع سیل در استان فارس و جان باختن تعدادی از هموطنان در این حادثه را تسلیت گفت.
۱۰ گام بین‌المللی روحانی در سال ۹۷
۱۰ سفر مهم بین‌المللی و حضور در ۱۰ کشور مختلف در سال ۱۳۹۷ ماحصل اقدامات دیپلماتیک حسن روحانی در سال گذشته بود. سفرهایی که منجر به دیدارهای مهمی با سران کشورهای مختلف شد و نشان داد که با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و تلاش ترامپ برای فشار به ایران از طریق تهدید سایر کشورها، جمهوری اسلامی ایران با داشتن رئیس‌جمهوری دیپلمات همچنان می‌تواند نقش مهمی در منطقه و جهان ایفا کند.
رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه طغیان کرد
اصفهان- ایرنا - برخی منابع محلی از طغیان رودخانه فصلی 'جبل' شهر کوهپایه واقع در شرق اصفهان خبر دادند.
«تخت جمشید» بعد از فروکش کردن سیلاب + عکس
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس گفت: بارش شدید باران و سیلاب در شیراز، خسارتی به تخت جمشید وارد نکرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
گمیشانی ها برای نجات خانه هایشان به آب زدند
گرگان - ایرنا - شهر سیل زده گُمیشان روز دوشنبه همچنان در معرض تهدید جدی نفوذ آب قرار داشت، اما مردم بسیج شدند و از شهر بیرون آمدند تا آب را پیش از رسیدن به کوچه ها و خانه هایشان مهار بزنند.
تردد خودرو های سنگین در محورهای شریانی خوزستان ممنوع شد
اهواز - ایرنا - رییس پلیس راه خوزستان گفت: به دلیل بارشهای اخیر و بسته شدن برخی جاده ها ، ورود و تردد تمامی خودرو های سنگین از جمله کامیون و تریلر ها در محور های شریانی استان طی مدت 48 ساعت ممنوع شد.
المعلم: تصمیم ترامپ تاثیر بر منطقه اشغالی جولان ندارد
دمشق- ایرنا - ' ولید المعلم 'معاون نخست وزیر و وزیر خارجه سوریه تاکید کرد: تصمیم ترامپ بر وضعیت منطقه اشغالی جولان تاثیر نخواهد گذاشت.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
سازه نیوز: پخش هدفمند سیلاب‌های خوزستان، یک فرصت بی‌بدیل
اطلاعات لحظه‌ای هواشناسی در شبکه‌های تلویزیونی
اقدامات صداوسیمای مراکز برای سیل اخیر
امین تارخ: سریال‌سازی در ایران بعد از انقلاب جدی شد
سیاست‌های ترامپ رسانه‌های مستقل را در ایران نابود می‌کند
گردهمایی روزنامه نگاران جهان در سئول آغاز شد
مجبور شدیم پاره تنمان را قربانی کنیم!
روغن نعناع و خواص بی نظیر آن برای سلامتی را دست کم نگیرید
کارگردان «بر سر دو راهی»: در تلویزیون پارتی ندارم
تابوشکنی جالب در شبکه ورزش تلویزیون