کم شدن فشار دست های مافیای کنکور بر گلوی جامعه

16:35 ۲۸ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 67 0
کم شدن فشار دست های مافیای کنکور بر گلوی جامعه

تهران- ایرنا- حتما بارها برای شما پیش آمده که پای تلویزیون نشسته اید تا ساعتی را با دیدن برنامه ای سرگرم باشید اما بمباران بی وقفه تبلیغات کنکوری که آشوب را بر دل بزرگ ترها می نشاند چه رسد به دانش آموز؛ اعصابتان را خط خطی کرده باشد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، غول هفت سر کنکور که در جامعه ما حتی بزرگ ترها هم با گذشت سال های طولانی از آن دوران، شاید هنوز کابوس آن را می بینند، از آستین مافیای موسسات و ناشران کتاب های آموزشی کنکور بیرون آمده و با ایجاد رقابتی نفس گیر اما بی فایده برای دانش آموزان، گلوی جامعه را می فشارد.
اکنون این موسسات همچون هشت پایی مهیب، شهر، مطبوعات، اینترنت، تلویزیون، رادیو را با تبلیغات گسترده به سیطره خود در آورده اند.
اما عمق فاجعه را زمانی متوجه می شوید که گاهی شبکه های تلویزیونی را بالا پایین می کنید تا کمی بین برنامه ها جستجو کنید و ببینید که در تلویزیون چه خبر است، همه شبکه ها تفاوتی ندارد که چه برنامه ای پخش کنند، با هزینه های هنگفت موسسات آموزشی، با تبلیغات متعدد از کودکان دبستانی تا داوطلبان کنکور، پنجه بر گلوی مردم انداخته اند.
موسساتی که حیات آنها در ایجاد دل آشوبه و اضطراب در دانش آموزان می گذرد. گاهی تبلیغ یک موسسه و ناشر آموزشی کنکور در تلویزیون بین برنامه ها به قدری تکرار می شود که تحمل آن برای ببیننده دشوار می شود.
بر همین اساس چندی قبل، وزیر آموزش و پرورش نامه‌ای به رئیس سازمان صدا و سیما نوشت و از او خواست تبلیغات غیرقانونی مؤسسات کنکور و کمک آموزشی را از این رسانه متوقف کند. سید محمد بطحایی به عبدالعلی علی عسگری نوشت که طبق قانون، تبلیغات مؤسسات غیردولتی که محصولات آموزشی ارائه می کنند باید بعد از تأیید کارشناسان وزارت آموزش و پرورش صورت گیرد.
وزیر آموزش و پرورش در توییتی نیز نوشته بود که «برخی از موسسات از راه اضطراب آفرینی و فشار بر دانش آموزان ارتزاق می کنند و می‌خواهند سیاست‌های وزارت آموزش و پرورش را مطابق با خواسته‌هایشان تغییر دهند، پول و قدرت زیادی هم دارند. تا زمانی که من مسئولیت خدمتگزاری در این وزارتخانه را دارم اجازه نمی دهم چنین اتفاقی بیفتد.»

**نصف شدن تبلیغات کنکوری در تلویزیون
اما دیشب چه اتفاقی رخ داد؟ شب گذشته صداوسیما در بخش‌نامه‌ای مهم به شبکه‌های مختلف تلویزیونی دستور داد، تبلیغات مؤسسات کنکوری در شبکه‌های مختلف تلویزیون به نصف کاهش یابد.
سیدمرتضی میرباقری معاون سیما با توجه به برخی انتقادات نسبت به آثار سوء حجم بالای برنامه‌های تبلیغات موسسات کنکوری دستور داد شبکه‌های مختلف تلویزیون مدت زمان این برنامه‌ها را به نصف کاهش دهند. همچنین آگهی‌های بازرگانی با موضوع برنامه‌های کنکوری‌ مهم تا هفتاد درصد کاهش خواهند یافت.
ماجرا از کجا آغاز شد؟ طی سال‌های اخیر، بسیاری از کارشناسان موافق با حذف کنکور نسبت به حجم بالا و عجیب تبلیغات موسسات کنکوری در صداوسیما انتقاد داشتند.
مؤسسات تست و کنکور و کمک آموزشی با بمباران تبلیغاتی در صدا و سیما، هزینه های میلیاردی پرداخت کرده و سودهای نجومی برده اند.
ایجاد نیاز کاذب به کتاب‌های به اصطلاح کمک آموزشی و سپس تجارت با نیاز ایجاد شده، کار ویژه بسیاری از این موسسات است. مافیای کنکور با اقدامات خود به افزایش استرس، هزینه های خانواده ها و ایجاد فضای پرتنش در جامعه کمک می کند و به دلیل گردش مالی که در جریان کنکور وجود دارد اقدام به تبلیغات ناسالمی در فضای رسانه ها به ویژه صدا و سیما می کنند.
برخی از آنها حتی توانسته اند در مدارس به ویژه غیردولتی نفوذ کنند به طوری که امروز بسیاری از مدارس، خانواده‌ها را ملزم به خرید کتاب های مؤسسات خاص یا شرکت در آزمون های آنان می‌کنند.
اما بر اساس برخی محاسبات و طبق تعرفه‌های مشخص‌شده صدا و سیما برای برنامه‌های تبلیغاتی کنکور، جمع کل 13 برنامه در یک‌ساعت، دو میلیارد و 289 میلیون و 600 هزار تومان و جمع کل 13 برنامه در یک‌ماه، 576 میلیارد و 972 میلیون و 200 هزار تومان برای این نهاد درآمد داشت.

**درآمدزایی عجیب و غریب
نکته اینجاست که صدا و سیما، شبکه آموزش را با شعار «عدالت آموزشی» راه انداخت؛ اما این شبکه مدت ها است تبدیل به فرصتی برای موسسات کنکور و تبلیغات آنها شده بود تا درآمدزایی عجیب و غریبی را برای صدا و سیما رقم بزند به طوری که سایر شبکه‌ها هم درگیر این تبلیغات شدند.
چندی پیش نمایندگان مجلس نیز نسبت به پخش بیش از حد آگهی‌ها و تبلیغات موسسات کنکور در شبکه های مختلف هشدار دادند. تا جایی که میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس با اشاره به اقدامات موسسات کنکور در صداوسیما گفت: اینکه این موسسات به هر دری می زنند که به حیات شان ادامه دهند به این دلیل است که می دانند راهشان غلط است، آنها می دانند به غلط و ناحق صداوسیما را اشغال کرده اند.
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: مسئولان صداوسیما می دانند که این روش اشتباه و برخلاف سند تحول بنیادین و اهداف تعلیم و تربیت است اما بازهم به این روش ادامه می‌دهند چراکه اینها تبدیل به بنگاه اقتصادی شده اند .

**مافیای کنکور، مانع اجرای سند تحول بنیادین
پس از نمایندگان مجلس، برخی مسئولان وزارت آموزش و پرورش هم به جمع منتقدان این رویکرد پیوستند. مرتضی نظری رییس مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش در واکنش به اصرار صدا و سیما بر تبلیغ کتاب‌های کمک‌درسی در شبکه‌های مختلف، گفت: تبلیغات محصولات مؤسسات کنکور و کمک‌درسی در صداوسیما و همچنین برگزاری آزمون‌های متعدد در مدارس، نظام آموزشی کشور را دچار کژ کارکردی و مسمومیت تربیتی کرده است.
وی افزود: باوجود تلاش‌های مجدانه وزارت آموزش ‌و پرورش در خصوص اجرای سند تحول بنیادین، متاسفانه شاهد بمباران تبلیغاتی کتاب‌های کمک‌درسی به‌صورت مستمر از شبکه‌های صداوسیما هستیم که این نوع تبلیغات مانع تحقق اهداف تربیتی سند و اعوجاج و انحراف در مأموریت‌های تحولی وزارت آموزش‌وپرورش شده است.
نظری با یادآوری ارسال نامه وزیر آموزش‌وپرورش به صداوسیما در مورد توقف تبلیغات بدون مجوز هرگونه محصولات آموزشی در شبکه‌های مختلف اظهار داشت: در این خصوص جلسه‌ای با مدیران صداوسیما داشتیم و آنها درآمد حاصله از این تبلیغات را بسیار ناچیز عنوان می‌کردند که با توجه به حساسیت موضوع تربیتی و مهارت‌آموزی دانش آموزان انتظار می‌رود بخش بازرگانی صداوسیما، از این درآمد ناچیز در ثانیه‌های طلایی تبلیغات بگذرد و با برخوردی مسئولانه‌تر به دغدغه‌های تربیتی خانواده‌ها پاسخی شایسته بدهد.
حال باید دید این موسسات و ناشران کتاب های آموزشی کنکور به چه ترفندی دستاویز می شوند تا مانع ضررهای میلیاردی خود از کاهش 50 درصدی تبلیغات در تلویزیون شوند؟
فراهنگ**9012**1336


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات
ادبیات

آخرین اخبار

فرصت ۳ ماهه فدراسیون دوچرخه سواری برای جلوگیری از سومین شکست متوالی-تیم جاده همچنان بدون سرمربی
فدراسیون دوچرخه سواری تنها سه ماه فرصت دارد تا به طور جدی به فکرمسابقات جاده قهرمانی آسیا باشد در غیر این صورت شاهد یک شکست دیگر برای ایران خواهیم بود.
نجات کوهنوردی در ارتفاعات گوشیر مراغه
رئیس هلال‌احمر مراغه گفت: کوهنوردی که در حین کوهپیمایی دچار سقوط از ارتفاع شده بود، با همت و تلاش نجاتگران نجات یافت.
بزرگداشت نویسنده معاصر کشور در ایران و کانادا - احمد جعفری *
یزد - ایرنا - دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن از استادان برجسته دانشگاه تهران و از نویسندگان چیره دست و معاصر کشور را نه تنها ایرانیان؛ بلکه بسیاری از اندیشمندان، ادیبان، دانشمندان، و فرهنگ دوستان جهان او را می شناسند و با آثار و نوشته هایش آشنایی دارند.
اینترنت سال آینده گران می‌شود؟
این سئوال از سوی کاربران اینترنت مطرح شده که آیا سال آینده در صورت تغییر قیمت ارز نیمایی، قیمت اینترنت تغییری خواهد داشت یا خیر؟
کری خوانی تیلور آمریکایی برای حسن یزدانی؛ راند سوم در قزاقستان
دیوید تیلور آزادکار وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا بار دیگر برای حسن یزدانی کری‌خوانی کرد و از عزم خود برای کسب سومین پیروزی متوالی و اینبار در رقابت‌های جهانی ۲۰۱۹ قزاقستان خبر داد.
اینفوگرافیک؛ عوامل کاهش عمر مفید باتری موبایل
متخصصان فعال در حوزه فناوری گوشی‌های هوشمند می‌گویند درصورتی که از گوشی‌ خود به درستی مراقبت نکنید، دچار مشکلات جدی شده و عملکردشان تضعیف می‌شود.
نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به جشنواره تئاتر فجر راه یافت
تبریز - ایرنا - سرپرست حوزه هنری آذربایجان شرقی گفت: نمایش «اتابک پارکینین تراژدیسی» به کارگردانی سیروس مصطفی، اثر مورد حمایت حوزه هنری، پس از اجراهای موفق و متعدد، به سی و هفتمین جشنواره‌ بین‌المللی تئاتر فجر راه یافت.
هری فورستر از تراکتورسازی جدا شد
بازیکن انگلستانی تراکتورسازی تبریز از جمع شاگردان ژرژ لیکنز جدا شد.
شکایت از اپل و آمازون در اتریش
از 8 کمپانی آی‌تی ازجمله اپل و آمازون در اتریش به دلیل نقض حریم خصوصی شکایت شده است.
اولین همایش رسمی بدلکاران تلویزیون ‌و سینما برگزار شد
تهران- ایرنا- اولین همایش رسمی بدلکاران ایران جمعه (28دی) در حالی برگزار شد که امسال هم از تقدیر بدلکاران در جشنواره فیلم فجر و جشنواره تلویزیونی جام جم خبری نبود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
تفاوت روسیه و شوروی سابق از دیدگاه بشار اسد
رئیس گروه دوستی پارلمان روسیه و سوریه گفت که در دیدار اخیر یک هیئت روسی با رئیس جمهور سوریه وی به تفاوت اصلی روسیه و شوروی سابق اشاره کرد.
تغییرات رنگ پوست نشانه سرطان است
انجمن سرطان آمریکا اعلام می‌کند که هرگز نباید تغییرات در رنگ پوست، بخصوص در افراد مبتلا به سرطان، نادیده گرفته شود.
آیت الله شبیری: وساطت برای استخدام شخصی که استحقاق ندارد، حرام است
بطور کلی چنانچه استخدام بر خلاف ضوابط باشد به گونه‌ای که فرد استحقاق حضور و دریافت حقوق و امتیازات آن مجموعه را نداشته باشد، حضورش جایز نخواهد بود و نباید چیزی دریافت کند. واسطه شدن برای چنین تخلفی نیز حرام است و در صورت وقوع باید بر اساس ضوابط قانونی عمل شود.
واکنش داماد امام موسی صدر به ادعای خوئینی‌ها
داماد امام موسی صدر به اظهارات اخیر آیت‌الله موسوی خوئینی که امام موسی صدر و شهید چمران را غیرهمراه با انقلاب اسلامی ایران خطاب کرده بود، واکنش نشان داد.
یک قاضی آمریکایی: اتهامی علیه مرضیه هاشمی مطرح نشده است
از چاق و لاغر تا شبکه گانگسترها- طنز عروسکی و سیاسی احیا می‌شود؟
صفحه نخست روزنامه‌های شنبه
دادگاه خبرنگار پرس تی وی تا ساعاتی دیگر تشکیل می‌شود
دوبله ایران کِسِل است
آمریکا با رفتاردوگانه برابرخبرنگار پرس تی وی رسوا می شود
فرزند خبرنگار بازداشت شده پرس تی وی در آمریکا احضار شد
چهارمین جشنواره مطبوعات در آذربایجان شرقی برگزار می شود
خبررسانی امیدآفرین؛ رسالتی بزرگ ولی مغفول مانده
شبکه های اجتماعی و کنشگری سیاسی