اقدامات جاسوسی چین در راستای حفظ منافع ملی رفتاری عادی است

15:50 ۸۷ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 223 0
اقدامات جاسوسی چین در راستای حفظ منافع ملی رفتاری عادی است

تهران- ایرنا- در پی اعتراض آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی درباره افزایش اقدامات جاسوسی و حملات سایبری چین بر زیرساخت‌های حیاتی آنان، یک کارشناس حوزه امنیت آمریکا گفت، اقداماتی از این دست در حفظ منافع استراتژیک ملی رفتاری عادی به‌ حساب می‌آید.

ایرنا

به گزارش ایرنا به نقل از شبکه سی بی اس، مایکل فوچس یکی از مقامات ارشد مرکز تحلیلی پیشرفت آمریکا گفت، اقدامات جاسوسی سایبری پکن رفتاری عادی در راستای حفظ منافع ملی این کشور است و ما نباید انتظار داشته باشیم که دولت چین به این نوع از رفتارهای خود پایان دهد.
مایک فوچس به دنبال اتهامات آمریکا به چین تصریح کرد، من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم صادقانه به این موضوع نگاه کنیم باید اعتراف کرد که چین برای پیشبرد توسعه زیرساخت‌های اقتصادی خود در راستای تحقق رشد اقتصاد و تبدیل شدن به ابر قدرت جهانی دست به چنین اقداماتی می‌زند و هرگز نیز در آینده با افزایش تهدیدات امریکا این روند متوقف نخواهد شد.
پیش از این نیز «کریستفور ورای» رئیس اف بی آی آمریکا در کنفرانس خبری عنوان کرد، هدف اصلی چین به‌ طور ساده جایگزین شدن به‌ جای آمریکا در محور قدرت اول جهان است.
به گزارش رویترز، وزارت دادگستری آمریکا روز گذشته پنجشنبه (29 آذر) دو تبعه چین مرتبط با وزارت امنیت این کشور را متهم به دست داشتن در جاسوسی سایبری علیه ده‌ها شرکت و سازمان دولتی در آمریکا و دیگر کشورها کرد.
به گفته مقام‌های وزارت دادگستری آمریکا، این هکرها عضوی از گروه هک چین موسوم به APT10 بودند که طی حملاتی پایگاه‌های اطلاعات حساس تجاری در شرکت‌ها و صنایع مختلف در ایالات متحده و دست کم 11 کشور دیگر را هدف قرار داده‌اند.
این هکرها همچنین مرکز پروازهای فضایی و مرکز پیش ‌رانش جت متعلق به سازمان هوا و فضای آمریکا (ناسا) را مورد حمله قرار داده‌اند.
آمریکا، چین را متهم کرد که توافق سال 2015 میان باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین این کشور و شی جین پینگ همتای چینی وی برای توقف سرقت اطلاعات از طریق حملات سایبری را نقض کرده است.
مقام‌های آمریکایی همچنین مدعی هستند که این حملات سایبری با همکاری وزارت امنیت چین انجام شده است.
افزون بر آمریکا؛ انگلیس، استرالیا و نیوزیلند نیز در ارتباط با آنچه «لشکرکشی جهانی چین برای سرقت سایبری اطلاعات سری تجاری» خواندند، به انتقاد از پکن پرداختند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به اتهام سایبری آمریکا به چین اعلام کرد: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا مدت‌ها است که به‌صورت علنی مکالمات مقام‌های دولتی، مؤسسات و شخصیت‌های خارجی را به شکل گسترده و سازماندهی‌شده شنود می‌کنند و تحت نظر دارند ولی به چین اتهام می‌زنند.
هوا چون یینگ امروز جمعه (30 آذر) در نشست خبری روزانه خود در پکن اظهار داشت اتهام سایبری آمریکا به چین، به‌طور جدی با مناسبات بین‌المللی مغایرت دارد و رفتاری بسیار زشت است که به همکاری چین و آمریکا ضرر می‌رساند.
سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تصریح کرد پکن قاطعانه با این اقدام آمریکا مخالف است و اعتراض خود را نیز به آمریکا اعلام کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار داشت دولت چین هیچ‌گاه و به هیچ شکلی در دزدیدن رمزهای تجاری افراد دست نداشته و از هیچ فردی در این مورد پشتیبانی نکرده است.
«هوا» تصریح کرد آمریکا به بهانه «دزدی اطلاعات در اینترنت» چین را مورد انتقادهای بی‌اساس قرار می‌دهد که این تنها اقدام برای فریب خود این کشور و دیگران است و چین به هیچ وجه آن را نمی‌پذیرد.
او گفت: بعضی کشورها از جمله بریتانیا نیز در مسئله امنیتی سایبری اتهام‌هایی را به چین وارد می‌کنند که در واقع تلاشی برای جعل واقعیت و رسیدن به اهداف پنهانی این کشورها است.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین تأکید کرد ما چنین اتهام‌های را اصلاً قبول نمی‌کنیم و قاطعانه با آن مخالف هستیم. ما این کشورها را به احترام به واقعیت و خاتمه دادن به توهین به چین دعوت می‌کنیم تا به مناسبات دو جانبه و همکاری آنان با چین در بسیاری از زمینه‌های مهم آسیبی نرسد.
آساق**9473*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

شهرداری تهران مکلف به مناسب سازی معابر برای معلولان شد
تهران- ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران، شهرداری را مکلف به اختصاص بودجه ای ویژه ای برای مناسب سازی فضاهای شهری برای توان یابان، سالمندان، کودکان و سایر اقشار آسیب‌ پذیر جسمی، حرکتی و ذهنی کردند.
ماجرای «رها» و مددکاری که قربانی شد
تهران-ایرناپلاس-چند روز پیش خبری با عنوان اخراج فاطمه کمرخانی، کارمند یک مراکز وابسته به سازمان بهزیستی ایلام به دلیل افشاگری و رسانه‌ای کردن موضوع ازدواج «رها»، دختر 11ساله ایلامی با مرد 50ساله در فضای مجازی منتشرشد؛ خبری که حساسیت افکار عمومی را برانگیخت و واکنش‌های زیادی داشت.
نخبه گرایی،جمهوریت و افزایش مشارکت  رویکرد لایحه جامع انتخابات
اصفهان- ایرنا - نخبه گرایی، جمهوریت و تجمیع قوانین و مردمی کردن رقابت از ویژگی های لایحه جامع انتخابات است که به اعتقاد کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا اصفهان، این رویکرد موجب افزایش مشارکت مردم و تثبیت و اقتدار بیش از پیش جمهوری اسلامی می شود.
برگزاری رقابت های ورزش کارگری در کشور افزایش یافته است
یاسوج- ایرنا- رئیس فدراسیون ورزش کارگری گفت: برگزاری رقابت های ورزشی کارگری در کشور با 70 مورد رقابت نسبت به سال های گذشته افزایش و رکورد شکنی داشته است.
ظرفیت پتروشیمی کشور به 90 میلیون تن افزایش می یابد
گچساران- ایرنا- معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: با بهره برداری از واحدهای در حال ساخت ، ظرفیت تولیدات پتروشیمی کشور تا پایان دولت دوازدهم به 90 میلیون تن می رسد.
بیانیه گام دوم انقلاب راهکار مقابله با جنگ نرم است
تبریز- ایرنا - رئیس ستاد مشترک و معاون هماهنگ کننده ارتش جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه هدف دشمنان از جنگ نرم، تسلط بر مغز جوانان کشور است؛ گفت: بیانیه گام دوم انقلاب که توسط رهبر معظم انقلاب صادر شده راهکار مقابله با جنگ نرم است.
مدیریت منابع، شاه کلید بهره وری آب در مازندران
ساری - ایرنا - مدیریت منابع، مصرف و بهره وری بهینه آب با فرهنگ سازی و نیز استفاده از مبانی علمی، شاه کلید خروج از کم آبی در کشور و مازندران اعلام شد، مقوله ای که امروز بار دیگر اساتید دانشگاه ها در همایش راهبردهای مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی در ساری مورد توجه قرار دادند.
تعلیق پروازهای تابان به بجنورد تا 3 ماه دیگر ادامه می یابد
بجنورد - ایرنا- مدیر روابط عمومی فرودگاه بجنورد گفت: تعلیق پروازهای شرکت هواپیمایی تابان به فرودگاه مرکز استان خراسان شمالی ممکن است تا سه ماه دیگر ادامه یابد.
تشکیل جبهه مشترک بین ادیان ابراهیمی ضروری است
مشهد - ایرنا - مدیر حوزه های علمیه کشور گفت: تشکیل جبهه مشترک ایمانی، فرهنگی و علمی میان ادیان ابراهیمی برای پیوند بین پیروان آنها ضروری است.
مراکز معاینه فنی تهران در ایام نوروز نوبتی دایر است
تهران- ایرنا- مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد: مراکز معاینه فنی در ایام نوروز (به جز روزهای تعطیل اول و سیزدهم فروردین) به صورت نوبتی دایر است و در سایر روزهای عادی طبق ساعات اداری در صبح و عصر فعالیت خواهد داشت.