فهرست اختلافات ترامپ با وزیر دفاع امریکا

13:34 ۲۱۲ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 272 0
فهرست اختلافات ترامپ با وزیر دفاع امریکا

تهران- ایرنا- مجله هفتگی تایم آمریکا به دنبال خبر کناره گیری وزیر دفاع این کشور عنوان کرد، جیمز متیس در عمده نظرات خود از جمله مسائل مرز مکزیک، افغانستان، کره جنوبی، نیروی فضایی و ناتو با دونالد ترامپ دارای اختلاف نظر بود.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از مجله تایم، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری اعلام کرد که جیمز متیس وزیر دفاع این کشور تا پایان ماه فوریه (اوایل اسفند) بازنشسته شده و از سمت خود کناره گیری می‌کند.
ترامپ در این پیام همچنین از متیس به دلیل کمک او برای اجبار متحدان آمریکا و دیگر کشورها برای پرداخت سهمشان از هزینه‌های نظامی مشترک تشکر و اعلام کرد که جایگزین وی به‌ زودی معرفی می‌شود.
در همین زمینه مجله هفتگی تایم آمریکا به برخی از موارد اختلافی جیمز متیس با دونالد ترامپ پرداخت.

**سوریه
جیمز متیس بارها در سخنان خود به حضور نظامی آمریکا در سوریه تأکید داشته و در سپتامبر سال جاری در سخنانی گفت، ما برای شکست داعش در سوریه هستیم و به‌ زودی نفوذ نیروهای تروریستی در داعش را ویران خواهیم کرد و به جهانیان چنین اطمینانی می‌دهیم که داعش هرگز باز نخواهد گشت.
در مقابل چنین موضع‌گیری‌های دونالد ترامپ در روز پنجشنبه در توییتی گفت، چه لزومی دارد تا ما با حضور نظامی در سوریه داعش را برای دشمنانمان از بین ببریم در حالی که می‌توانیم این انرژی در داخل کشور خودمان هزینه کنیم.
در راستای اختلاف نظر عمده میان ترامپ و متیس در اعزام نیروهای نظامی آمریکا در سوریه وزیر دفاع این کشور 48 ساعت بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه اظهار کناره گیری کرد.

**افغانستان
برخلاف نظر متیس بر اعزام نیروهای بیشتر آمریکا به افغانستان برای تأمین امنیت و ثبات این کشور، اسوشیتد پرس پنجشنبه اعلام کرد، دونالد ترامپ بعد از 17 سال جنگ طولانی مدت دستور خروج نیمی از 14 هزار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان گرفته است.
پیش از این متیس در نشستی عنوان کرد، ما به همراه 41 کشور دیگر جهان در بزرگ‌ترین ائتلاف جنگی به رهبری ناتو برای شکست دشمنان در افغانستان ایستاده‌ایم. طالبان در عملیات خود نشان داده که هیچ ارزشی برای جان مردم بی‌گناه افغانستان قائل نیست. آنان به ‌خوبی می‌دانند که هیچ پیروزی در صندوق‌های رأی سال آینده ندارند.
وزیر دفاع امریکا در ادامه تصریح کرد، در صورت خروج ما از افغانستان تنها بیست گروه بزرگ تروریستی در جهان برای قوت گرفتن در منطقه در کشور افغانستان ائتلاف بزرگی تشکیل خواهند داد.

**نیروهای اعزامی در مرز میان مکزیک و آمریکا
درست در زمانی که کاخ سفید طی اعلامیه‌ای عنوان کرد، نیروهای اعزامی در مرز آمریکا و مکزیک در صورت نیاز می‌توانند در مقابل هجوم مهاجران دست به خشونت زده، متیس بلافاصله در مقابل اعلامیه کاخ سفید گفت، نیروهای اعزامی حتی حق داشتن سلاح‌های گرم علیه مهاجران را ندارند.
وی گفت، به خاطر مسیح آنان حق داشتن سلاح را نخواهند داشت.

**ممنوعیت استفاده از نیروهای دوجنسیتی در ارتش آمریکا
متیس برخلاف نظر دونالد ترامپ هرگز مخالف ممنوعیت استفاده از نیروهای دو جنسیتی در ارتش آمریکا نبود و با نادیده گرفتن نظرات ترامپ طی دستوری به کارشناسان وزارت دفاع آمریکا از آنان خواست تا هر چه زودتر تحقق این موضوع را مورد بررسی و نتایج آن را اعلام کنند.

**مانورهای نظامی کره جنوبی
تنها یک روز بعد از آنکه متیس به خبرنگاران گفت، هیچ برنامه‌ای برای متوقف کردن هرگونه مانور نظامی با کره جنوبی در این زمان نداریم، دونالد ترامپ در توییتی عنوان کرد، آنان مانورهای نظامی را متوقف خواهند کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتی گفت، روابط میان آمریکا و کره جنوبی به ‌خوبی پیش می‌رود پس دلیلی وجود ندارد تا بودجه بسیار برای برگزاری بازی‌های جنگی میان امریکا و کره جنوبی هزینه شود.

**نیروی فضایی آمریکا
متیس برخلاف ترامپ به ‌شدت مخالف تشکیل نیروی فضایی آمریکا بود اما سرانجام به اصرار وی با این تصمیم به‌ عنوان شاخه جدا شده از ارتش آمریکا موافقت کرد.
متیس در نامه‌ای به نمایندگان در سال 2017 نوشت، من به‌شدت از نماینده کنگره می‌خواهم تا تجدید نظری جدی بر طرح تشکیل شاخه جدا نیروی فضای آمریکا داشته باشند. من براین باورم که در این زمان اضافه کردن هزینه اضافی به وزارت دفاع آمریکا اقدامی غیرمنطقی است.
نیروی فضایی آمریکا شاخه ششم پیشنهادی برای نیروهای مسلح ایالات متحده است که قصد کنترل عملیات نظامی در فضای بیرونی دارد.
اول خرداد ماه بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور تشکیل نیروی فضایی آمریکا را داد. ترامپ گفته نمی‌خواهد شاهد سلطه چین و روسیه بر فضا باشد.

**ناتو و متحدان آمریکا
متیس یکی از مقامات آمریکایی بود که همیشه بر اهمیت قدرت ناتو برای حفظ صلح جهانی تأکید داشت. بر اساس نظر وی، در نبود ناتو ما باید آن را تشکیل دهیم.
به گفته باب وودوارد کهنه سرباز آمریکایی، باوجود آنکه ترامپ مخالف نظر متیس در حوزه ناتو بود سرانجام در مقابل نظرات وی کوتاه آمد اما به وی گفت، تو می‌توانی ناتو خود را داشته باشی اما مسئولیت جمع آوری هزینه‌های آن نیز با خودت است.
متیس در نامه استعفای خود می‌نویسد، در حالی ‌که آمریکا به ‌عنوان کشوری مؤثر در جهان شناخته شده است اما ما همچنان در حمایت از منافع خود بدون همیاری متحدان خود در جهان موفق نیستیم.
به گزارش ایرنا، موضوع کناره گیری متیس از وزارت دفاع آمریکا از مدت‌ها پیش مطرح شده بود اما تاکنون به گفته کارشناسان به دلیل انتخابات کنگره در این کشور و محبوبیت متیس به تعویق افتاده بود.
متیس در نامه استعفای خود اختلاف نظرش با ترامپ را علت کناره گیری از این سمت عنوان کرد و خطاب به وی افزود: شما حق دارید وزیری داشته باشید که نظراتش بیشتر با شما همخوان باشد.
متیس در موضوعات بسیاری با ترامپ اختلاف نظر داشت که از مهم‌ترین آن‌ها موضوع خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران بود.
آساق**9473*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

انفجار نیسان، ۳ نفر را به کام مرگ کشاند +عکس
جانشین فرماندهی انتظامی خراسان شمالی از برخورد ۳ دستگاه خودرو با یکدیگر، همراه با ۳ کشته و ۳ نفر مجروح در محور بدرانلو بجنورد خبر داد.
با ترمیم کننده‌های پوست در آشپزخانه خود آشنا شوید!
مصرف موادغذایی حاوی آنتی آکسیدان، می تواند به سلامت پوست کمک کرده و از آن در برابر نور خورشید و سایر خطرات، محافظت نماید.
سرباز تبریزی ۳ میلیارد طلا را به صاحبش برگرداند
رئیس بازرسی فرماندهی انتظامی استان آذربایجان شرقی از تحویل طلاجات گمشده به ارزش ۳ میلیارد ریال به صاحبش، توسط سرباز وظیفه کلانتری ۱۱ تبریز خبر داد.
اگر دستپخت همسرتان را دوست ندارید بخوانید
اما چه باید بکنید اگر به طور کل دستپخت همسرتان باب طبع‌تان نیست و بیشتر ِ غذا‌هایی که درست می‌کند را نمی‌پسندید؟
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌ها
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران دلایل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه‌های مختلف را تشریح کرد.
گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D
کمبود ویتامین D شایع‌ترین کمبود ریزمغذی در میان ایرانیان است و برآورد‌ها از شیوع ۷۰ درصدی کمبود آن در میان کودکان و نوجوانان و شیوع ۸۰ درصدی در بین بزرگسالان حکایت دارد.
واردات بیش از ۲ میلیون دلار حباب شیشه‌ای برای فلاسک
براساس آمار گمرک در ۱۲ ماهه سال ۹۷ بیش از ۱۶۴۲ تن حباب شیشه‌ای برای فلاسک یا سایر ظروف عادی از ۴ کشور جهان وارد ایران شده است.
واردات دستگاه ماینر هنوز قانونی نیست
معاون گمرک ایران گفت: گمرک تنها ردیف تعرفه دستگاه‌های استخراج ارز‌های مجازی را تعیین کرده و این به معنای آغاز ترخیص این دستگاه‌ها نیست.
تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است
نایب رئیس کمیسیون بهداشت گفت: اولین آسیب تشکیل وزارت بازرگانی را بخش تولید در سال رونق تولید خواهد خورد، این تفکیک برخلاف قوانین بالادستی و سیاست های اقتصاد مقاومتی است.
تبعات احیای وزارت بازرگانی
طرح احیای وزارت بازرگانی علیرغم مخالفت کارشناسان در حالی در دستور این هفته صحن علنی مجلس قرار دارد که به اعتقاد کارشناسان تشکیل آن منجر به افزایش واردات،کاهش ذخایر ارزی و تشدیدتورم می شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقتی با شبکه اجتماعی، «پیر» می‌شویم!
انسان همیشه با سنجش میزان سود و ضرر، کاری را انجام می‌دهد یا از عمل به آن خودداری می‌کند، ولی در برابر موج اتفاقات شبکه‌های اجتماعی نه تنها این منفعت‌سنجی را انجام نمی‌دهد، بلکه بدون، چون و چرا از آن پیروی می‌کند.
این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه‌های شما را تضمین می‌کند
برخی از عادت‌ها و مواد غذایی در کاهش عملکرد مطلوب کلیه نقش دارند و در صورتی که هر گونه اختلال در عملکرد کلیه‌ها، بدون درمان رها شود می‌تواند به ازکارافتادگی کامل این عضو حیاتی منتهی گردد.
اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس
فوق تخصص گوارش بیمارستان علامه بهلول گنابادی درباره خارج کردن اجسام عجیبی از معده یک زن توضیحاتی ارائه داد.
کاروانسرایی زیبا در دل جنگل‌های گیلان- عکس
تی تی کاروانسرا در ۲۵ کیلومتری شهر لاهیجان و ۷۵ کیلومتری شهر رشت و در سمت راست ساحل شیم رود و محل تلاقی آب شیم رود و بابا کوه قرار دارد.
انتقاد مطبوعات از آمار اجاره‌ای روحانی
سخنان رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تورم اجاره‌بها ۳۰ درصد است و این رقم امیدوارکننده می‌باشد، با تعجب و انتقاد مطبوعات در طیف‌های مختلف قرار گرفت.