فهرست اختلافات ترامپ با وزیر دفاع امریکا

13:34 ۹۵ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 133 0
فهرست اختلافات ترامپ با وزیر دفاع امریکا

تهران- ایرنا- مجله هفتگی تایم آمریکا به دنبال خبر کناره گیری وزیر دفاع این کشور عنوان کرد، جیمز متیس در عمده نظرات خود از جمله مسائل مرز مکزیک، افغانستان، کره جنوبی، نیروی فضایی و ناتو با دونالد ترامپ دارای اختلاف نظر بود.

ایرنا

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از مجله تایم، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری اعلام کرد که جیمز متیس وزیر دفاع این کشور تا پایان ماه فوریه (اوایل اسفند) بازنشسته شده و از سمت خود کناره گیری می‌کند.
ترامپ در این پیام همچنین از متیس به دلیل کمک او برای اجبار متحدان آمریکا و دیگر کشورها برای پرداخت سهمشان از هزینه‌های نظامی مشترک تشکر و اعلام کرد که جایگزین وی به‌ زودی معرفی می‌شود.
در همین زمینه مجله هفتگی تایم آمریکا به برخی از موارد اختلافی جیمز متیس با دونالد ترامپ پرداخت.

**سوریه
جیمز متیس بارها در سخنان خود به حضور نظامی آمریکا در سوریه تأکید داشته و در سپتامبر سال جاری در سخنانی گفت، ما برای شکست داعش در سوریه هستیم و به‌ زودی نفوذ نیروهای تروریستی در داعش را ویران خواهیم کرد و به جهانیان چنین اطمینانی می‌دهیم که داعش هرگز باز نخواهد گشت.
در مقابل چنین موضع‌گیری‌های دونالد ترامپ در روز پنجشنبه در توییتی گفت، چه لزومی دارد تا ما با حضور نظامی در سوریه داعش را برای دشمنانمان از بین ببریم در حالی که می‌توانیم این انرژی در داخل کشور خودمان هزینه کنیم.
در راستای اختلاف نظر عمده میان ترامپ و متیس در اعزام نیروهای نظامی آمریکا در سوریه وزیر دفاع این کشور 48 ساعت بعد از اعلام خروج نیروهای آمریکا از سوریه اظهار کناره گیری کرد.

**افغانستان
برخلاف نظر متیس بر اعزام نیروهای بیشتر آمریکا به افغانستان برای تأمین امنیت و ثبات این کشور، اسوشیتد پرس پنجشنبه اعلام کرد، دونالد ترامپ بعد از 17 سال جنگ طولانی مدت دستور خروج نیمی از 14 هزار نیروی نظامی آمریکا در افغانستان گرفته است.
پیش از این متیس در نشستی عنوان کرد، ما به همراه 41 کشور دیگر جهان در بزرگ‌ترین ائتلاف جنگی به رهبری ناتو برای شکست دشمنان در افغانستان ایستاده‌ایم. طالبان در عملیات خود نشان داده که هیچ ارزشی برای جان مردم بی‌گناه افغانستان قائل نیست. آنان به ‌خوبی می‌دانند که هیچ پیروزی در صندوق‌های رأی سال آینده ندارند.
وزیر دفاع امریکا در ادامه تصریح کرد، در صورت خروج ما از افغانستان تنها بیست گروه بزرگ تروریستی در جهان برای قوت گرفتن در منطقه در کشور افغانستان ائتلاف بزرگی تشکیل خواهند داد.

**نیروهای اعزامی در مرز میان مکزیک و آمریکا
درست در زمانی که کاخ سفید طی اعلامیه‌ای عنوان کرد، نیروهای اعزامی در مرز آمریکا و مکزیک در صورت نیاز می‌توانند در مقابل هجوم مهاجران دست به خشونت زده، متیس بلافاصله در مقابل اعلامیه کاخ سفید گفت، نیروهای اعزامی حتی حق داشتن سلاح‌های گرم علیه مهاجران را ندارند.
وی گفت، به خاطر مسیح آنان حق داشتن سلاح را نخواهند داشت.

**ممنوعیت استفاده از نیروهای دوجنسیتی در ارتش آمریکا
متیس برخلاف نظر دونالد ترامپ هرگز مخالف ممنوعیت استفاده از نیروهای دو جنسیتی در ارتش آمریکا نبود و با نادیده گرفتن نظرات ترامپ طی دستوری به کارشناسان وزارت دفاع آمریکا از آنان خواست تا هر چه زودتر تحقق این موضوع را مورد بررسی و نتایج آن را اعلام کنند.

**مانورهای نظامی کره جنوبی
تنها یک روز بعد از آنکه متیس به خبرنگاران گفت، هیچ برنامه‌ای برای متوقف کردن هرگونه مانور نظامی با کره جنوبی در این زمان نداریم، دونالد ترامپ در توییتی عنوان کرد، آنان مانورهای نظامی را متوقف خواهند کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتی گفت، روابط میان آمریکا و کره جنوبی به ‌خوبی پیش می‌رود پس دلیلی وجود ندارد تا بودجه بسیار برای برگزاری بازی‌های جنگی میان امریکا و کره جنوبی هزینه شود.

**نیروی فضایی آمریکا
متیس برخلاف ترامپ به ‌شدت مخالف تشکیل نیروی فضایی آمریکا بود اما سرانجام به اصرار وی با این تصمیم به‌ عنوان شاخه جدا شده از ارتش آمریکا موافقت کرد.
متیس در نامه‌ای به نمایندگان در سال 2017 نوشت، من به‌شدت از نماینده کنگره می‌خواهم تا تجدید نظری جدی بر طرح تشکیل شاخه جدا نیروی فضای آمریکا داشته باشند. من براین باورم که در این زمان اضافه کردن هزینه اضافی به وزارت دفاع آمریکا اقدامی غیرمنطقی است.
نیروی فضایی آمریکا شاخه ششم پیشنهادی برای نیروهای مسلح ایالات متحده است که قصد کنترل عملیات نظامی در فضای بیرونی دارد.
اول خرداد ماه بود که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا دستور تشکیل نیروی فضایی آمریکا را داد. ترامپ گفته نمی‌خواهد شاهد سلطه چین و روسیه بر فضا باشد.

**ناتو و متحدان آمریکا
متیس یکی از مقامات آمریکایی بود که همیشه بر اهمیت قدرت ناتو برای حفظ صلح جهانی تأکید داشت. بر اساس نظر وی، در نبود ناتو ما باید آن را تشکیل دهیم.
به گفته باب وودوارد کهنه سرباز آمریکایی، باوجود آنکه ترامپ مخالف نظر متیس در حوزه ناتو بود سرانجام در مقابل نظرات وی کوتاه آمد اما به وی گفت، تو می‌توانی ناتو خود را داشته باشی اما مسئولیت جمع آوری هزینه‌های آن نیز با خودت است.
متیس در نامه استعفای خود می‌نویسد، در حالی ‌که آمریکا به ‌عنوان کشوری مؤثر در جهان شناخته شده است اما ما همچنان در حمایت از منافع خود بدون همیاری متحدان خود در جهان موفق نیستیم.
به گزارش ایرنا، موضوع کناره گیری متیس از وزارت دفاع آمریکا از مدت‌ها پیش مطرح شده بود اما تاکنون به گفته کارشناسان به دلیل انتخابات کنگره در این کشور و محبوبیت متیس به تعویق افتاده بود.
متیس در نامه استعفای خود اختلاف نظرش با ترامپ را علت کناره گیری از این سمت عنوان کرد و خطاب به وی افزود: شما حق دارید وزیری داشته باشید که نظراتش بیشتر با شما همخوان باشد.
متیس در موضوعات بسیاری با ترامپ اختلاف نظر داشت که از مهم‌ترین آن‌ها موضوع خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های واشنگتن علیه ایران بود.
آساق**9473*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

دانشگاه آزاد کمیته مقابله با بحران تشکیل داد
تهران- ایرنا- سخنگوی دانشگاه آزاد گفت: بعد از وقوع سیل بلافاصله کمیته مقابله با بحران در سازمان مرکزی این دانشگاه تشکیل شد و هم اکنون امدادرسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است.
شبی با موزه های قلب پایتخت
تهران- ایرنا- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به برگزاری شبی با موزه اشاره و بیان کرد: بازدید از چهار موزه بافت تاریخی پایتخت در روز هفتم فروردین ماه جاری در قالب این برنامه رایگان است.
رودخانه قمرود قم 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد
قم- ایرنا- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قم گفت: با توجه به مطالعاتی که در حوزه داخل قمرود انجام شده، این مسیر حدود 10 نقطه آسیب پذیر مقابل سیلاب دارد که اعتبار قابل توجهی برای اصلاح این نقاط نیاز است.
1.5 میلیارد مترمکعب سیلاب وارد مخازن سدهای خوزستان شد
اهواز - ایرنا - مدیر دفتر برنامه ریزی منابع آب سازمان آب و برق خوزستان سیلاب فروردین ماه را از سیل زمستان پارسال شدیدتر دانست و گفت: طی 2 موج سیلابی در 48 ساعت گذشته، 1.5 میلیارد مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خوزستان شده است.
خطری سدهای استان تهران را تهدید نمی کند
تهران- ایرنا- مدیر دفتر مطالعات پایه منابع شرکت آب منطقه ای تهران با بیان اینکه خطری سدهای این استان را تهدید نمی کند درباره سد لتیان که ظرفیت آن تکمیل شده است گفت: در این زمینه نگرانی وجود ندارد.
بارش باران 68 میلیارد تومان خسارت به دالاهو وارد کرد
کرمانشاه - ایرنا - فرماندار دالاهو گفت: بارش باران در روزهای اخیر 68 میلیارد تومان خسارت به بخش های کشاورزی، باغبانی، خطوط آب روستایی، جاده های مواصلاتی، معابر و خیابان های شهرستان دالاهو وارد کرده است.
مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند
قم- ایرنا- آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید با ابراز تاسف از وقوع حادثه سیل شیراز و جان باختن تعدادی از هموطنان، گفت: مردم و مسئولان برای امدادرسانی به سیل زدگان بسیج شوند.
توفان مسیر زاهدان - بم را بست
زاهدان- ایرنا- مدیرکل دفتر مدیریت ستاد بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: مسیر زاهدان - بم عصر امروز سه شنبه به دلیل توفان شدید و کاهش دید بسته شد.
ایستگاه های مترو تهران دچار آبگرفتگی نشده اند
تهران-ایرنا- مدیر روابط عمومی شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه اعلام کرد که هیچکدام از ایستگاههای مترو در پایتخت دچار آبگرفتگی نشده اند.
سرعت باد در زاهدان به 68 کیلومتر بر ساعت رسید
زاهدان- ایرنا- رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زاهدان که از امروز سه شنبه در نواحی مرکزی این استان شروع شده به 68 کیلومتر بر ساعت رسید.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز اعلام شد
شیراز- ایرنا- اداره کل پزشکی قانونی استان فارس اسامی برخی جانباختگان حادثه سیل شیراز را اعلام کرد.
رانش زمین روستای «آبیدک زیلایی» را در بویراحمد بلعید
یاسوج- ایرنا- فرماندار بویراحمد گفت: پس از بارندگی های سیل آسا در کهگیلویه و بویراحمد ،روستای «آبیدک» دهستان زیلایی در شهرستان بویراحمد بر اثر رانش زمین محو شد و هیچ اثری از آن وجود ندارد.
تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره های هنری در آذربایجان غربی
ارومیه - ایرنا - رییس حوزه هنری آذربایجان غربی گفت: مهلت ارسال اثر به چهار جشنواره حوزه هنری استان در رشته های شعر، تئاتر و تصویرسازی به درخواست هنرمندان تا 20 فروردین سال جاری تمدید شد.
آماده باش دستگاه‌های مسئول در پایتخت برای مواجهه با سیل احتمالی
استاندار تهران تاکید کرد: با توجه به اعلام هواشناسی مبنی بر احتمال بارش شدید در عصر روز سه شنبه، همه دستگاه‌های مسئول استان تهران تا عصر روز چهارشنبه در آماده باش کامل خواهند بود.
استقبال از تورهای نوروزی گردشگری تهران 35 درصد افزایش داشت
تهران- ایرنا- رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران اعلام کرد: استقبال از تورهای گردشگری تهران در پنج روز نخست نوروز امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 35 درصد افزایش داشت.
کانادا حاکمیت رژیم صهیونیستی بر جولان را به رسمیت نمی شناسد
ترامپ: رسانه ها دشمن مردم هستند
پژوهشگر آمریکایی: ترامپ به بهانه بلندی های جولان از صهیونیست ها اخاذی می کند
فیس بوک چندین صفحه متعلق به کاربران ایرانی را حذف کرد
سیل های ویرانگر جهان در سالی که گذشت
حقوقدان آمریکایی: مولر ترسو است
پیام فریبکارانه وزارت خارجه آمریکا درباره سیل اخیر ایران
سیاست ضد ونقیض صهیونیست ها در رابطه با نهادهای بین المللی
آمریکا سامانه جدید پدافند موشکی آزمایش کرد
تصمیم آمریکا درباره بلندی های جولان ارزش قانونی ندارد