عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

15:12 ۱۷۸ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 270 0
عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

تهران- ایرنا- «آرتا ماهان» که بیش از 14 سال به عنوان طراح لباس در پروژه سینمایی و تلویزیونی فعالیت می کند، با تاکید بر این که سالهاست تلویزیون در طراحی لباس بسیار ضعیف عمل می کند، گفت: مسئولان باید قبول کنند طراحی حرفه ای لباس می تواند جذب مخاطب کند.

ایرنا

ماهان جزو پرکارترین طراحان لباس در پروژه های تلویزیونی و سینما است که تاکنون در پروژه هایی چون «دلدادگان»، «خوب، بد، زشت»، «نفس»، «عصر پاییزی»، «ته خط» ، ت«ا مدار ده درجه» و «رحمان 1400 » فعالیت داشته است.
او که تحصیلات آکادمی خود را در رشته طراحی صحنه و لباس در سه کشور ایتالیا، فرانسه و ترکیه به اتمام رسانده و شاگرد چند استاد متبحر در این زمینه بوده است با انتقاد از عملکرد تلویزیون در حیطه طراحی لباس به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در ابتدا باید قبول کرد که سالهاست تلویزیون در عرصه طراحی لباس قوی ظاهر نشده است، این موضوع را حتی می توان با نگاهی گذرا به سریال ها و برنامه های تلویزیونی لمس کرد و پس از قبول ضعف عملکرد تلویزیون در طراحی لباس می توان با کمک مسئولان و متخصصان برای حل این مشکل برنامه ریزی و برای بهتر شدن تلاش کرد.

** با این روال نمی توان با سریال های خارجی رقابت کرد
وی با یادآوری این که در سریال سازی باید به این موضوع دقت کرد که مخاطب می خواهد جامعه واقعی پیرامونش را در سریال ببیند، گفت: مخاطب اگر ببیند سریالی در سال 97 ساخته شده است و روایتگر همان است ولی پوشش بازیگرانش این موضوع را نشان نمی دهد سریال را پس می زند، باید در سریال سازی به این موضوع دقت کنیم که مخاطب همیشه دنبال رنگ و لعاب بهتر است و اگر ما مدام بخواهیم در سریال ها فقط از چند رنگ و یک مدل لباس خاص استفاده کنیم نمی توانیم با سریال های خارجی وارد رقابت شویم.
به اعتقاد این طراح، باور این موضوع سخت نیست که امروزه مخاطب از دیدن رنگهای تکراری خسته شده است، پس باید فکری به حال این موضوع کرد.
این هنرمند ادامه داد: اینکه چرا طراحی لباس برای تهیه کننده ها و برنامه سازها مهم نیست برای من جای سوال دارد، چرا مسئولان فکر می کنند که فقط بازیگر اهمیت دارد و این مهم نیست که در سکانس های مختلف چه نوع لباسی بپوشد.
ماهان افزود: یکی از مشکلاتی که باعث می شود طراحی لباس در سریال های ایرانی حرفه ای نباشد ممیزی های بسیار زیاد تلویزیون در این زمینه است، ممیزی ها تا جایی قابل دفاع، خوب و حرفه ای است اما از یک جا به بعد فقط دست طراح را می بندد.
وی بیان داشت: دلیل دیگری که می تواند باعث شود طراحی لباس در یک پروژه خوب جلو نرود کمبود زمان است، در همه جای دنیا طراح لباس همزمان با بازیگر، فیلمنامه را می خواند و زمان دارد تا کاراکترها را بفهمد، روی نقش ها فکر کند و بعد از شناخت دقیق یک شخصیت برای پوشش ایده طراحی کند، مگر می شود برای کاراکتری شاد که امید همیشه در وجودش موج می زند لباس سیاه و یا تیره طراحی کرد؟ آن هم چون تهیه کننده در قرارداد ذکر کرده است که باید از آرشیو لباس استفاده کرد و در این آرشیو بیش از چند رنگ وجود ندارد.
وی با تاکید بر این که حتی گاهی اوقات باید از کمد لباس بازیگران نیز کمک گرفت، گفت: بارها دیده شده تهیه کننده و یا بازیگر به طراح می گویند که باید لباس ها از کمد شخصی بازیگر انتخاب شود و آن وقت است که باید دید چه بلایی سر کاراکتر سریال می آید چون مطمئنا کاراکتری که درون فیلمنامه است شخصیتش با کاراکتر اصلی بازیگر تفاوت دارد و نوع لباس پوشیدن این دو یکی نیست. اگر بتوانیم این موضوعات را در حیطه طراحی لباس شناسایی و بعد حلشان کنیم میتوان اعتماد داشت که مخاطبان دوباره به سمت تلویزیون برگردند.
ماهان با انتقاد به عملکرد برخی طراحان لباس در سینما و تلویزیون گفت: نمی توان از این گذشت که برخی طراحان، تحصیلات آکادمیک یا حتی علم چندانی در این زمینه ندارند و در اصل باید گفت در جایگاه اشتباهی قرار گرفته اند، بارها دیده شده که طراح حتی دانشی در حیطه آناتومی بدن ندارد و برای یک بازیگر لباس های طراحی می کند که فاجعه ای بیش نیست، طراح ها باید علم خود را به روز کنند و همیشه کتاب هایی در این زمینه بخوانند و سعی کنند کارهای طراح های دیگر را ببینند و همگام با علم روز جلو بروند.
طراح لباس فیلم سینمایی «رحمان1400» همچنین با اشاره به جای خالی طراح در برنامه های تلویزیونی افزود: آیا یک برنامه تلویزیونی نباید طراح داشته باشد؟ آیا مجری باید با کاپشن مقابل دوربین برود؟ این موضوعات در همه جای دنیا متخصص دارد و مورد بررسی قرار می گیرد اما در ایران حتی یک طراح در این باره انتقادی نمی کند. ما مجریانی داریم که شآن مخاطب را در نظر گرفته و خوب لباس می پوشند ولی مجریانی هم هستند که حتی نمی دانند که طرح فلان پارچه پیراهنشان در لنز دوربین، چشم بیننده را اذیت می کند.
این هنرمند اظهار داشت: کافی است تلویزیون را یک روز روشن بگذارید و برنامه ها را مرور کنید حتما دهها برنامه خواهید دید با مجریان متعدد اما همه این مجریان لباس های شبیه به هم دارند، مجریان خانم باید باور کنند پوشیدن چندین لباس روی هم به تنهایی نمی تواند جذاب باشد مگر اینکه هارمونی داشته باشد، نمی توان مقنعه صورتی را با مانتوی سبز و سارافون حنایی پوشید و کفش سورمه ای را با این نوع لباس هماهنگ کرد. آیا نباید به مخاطب احترام گذاشت و بنا به موضوع برنامه، یک لباس طراحی کرد و پوشید؟
وی افزود: برخی از مجریان، خوانندگان و بازیگران این موضوع را متوجه شدند و جای خالی یک طراح را حس کردند و با طراحان اختصاصی کار می کنند اما برخی ستاره ها هنوز نمی دانند که با کت و شلوار، کفش کتانی نمی پوشند، وقتی جایگاه اجتماعی یک فرد بالا می رود باید به پوشش و انتخاب هایش در این حیطه هم دقت بیشتری کند، البته منظور من برند پوشی نیست بلکه درست پوشی است.
فراهنگ**9210** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ادبیات و کتاب
ادبیات و کتاب

آخرین اخبار

سیدعباسی: تیم ملی والیبال کمتر به ستاره‌ها متکی بود
مربی والیبال می‌گوید با توجه به عملکرد ایران در لیگ ملت‌ها پیش‌بینی سه برد پیاپی در هفته سوم را داشت.
اعزام نصفه نیمه دختران بسکتبالیست به جام جهانی
سرپرست تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان در مورد شرایط اعزام دختران به مسابقات مختلف برون مرزی می‌گوید متاسفانه شرایط به گونه‌ای نیست که امکان اعزام سرپرست و پزشک با تیم ملی وجود داشته باشد.
تحقیر ژاپن برابر شیلی در کوپا آمه‌ریکا
شیلی با یک پیروزی پر گل برابر ژاپن، کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را شروع کرد.
چرایی استفاده برخی‌ها از سلاح در نزاع‌ها و تبعات آن در جامعه
عضو هیات علمی دانشگاه در تحلیل ریشه یابی استفاده از اسلحه در نزاع‌ها و درگیری‌ها گفت: در شرایط امروز جامعه اسلحه در دست افراد عادی مساوی با احتمال بیشتر برای وقوع خشونت در جامعه است.
بهترین منابع غذایی ویتامین E
بدن ما قادر نیست تمام پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیازش را تولید کند و بنابراین باید این دسته از مواد را با خوردن غذاها یا مکمل‌ها به بدن خود برسانیم که «ویتامین E» (ویتامین ای) یکی از همین مواد مهم و ضروری است.
اینفوگرافی- چگونه ازسرطان سینه در امان بمانیم؟
سرطان پستان یکی از سرطان‌هایی است که سالانه تعداد زیادی از زنان را در سراسر جهان و ایران به خود مبتلا می‌کند؛ سرطانی کشنده که البته راه‌هایی برای پیشگیری از آن وجود دارد.
مواد غذایی که انرژی شما را چند برابر می‌کند
در این مطلب، چند ماده غذایی بسیار مفید را برای افزایش انرژی به شما معرفی خواهیم کرد.
روش از بین بردن اکانت گوگل بعد از مرگ
از آنجایی که از بین بردن حساب های کاربری بعد از مرگ کاربران یکی از چالش‌های بزرگ فضای مجازی است، پاسخ به برخی سئوالات در این زمینه ضروری است.
هر روز صبح قهوه بنوشید تا معجزاتش را ببینید!
قهوه حاوی مواد مغذی زیادی است. یک فنجان قهوه حاوی مواد مغذی مهم مانند ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B5، منگنز، پتاسیم و منیزیم است.
تاکید سازمان جهانی کار بر فراهم کردن فرصت کار برای جوانان
در یکصدمین سال تأسیس سازمان بین المللی کار علاوه بر تبیین تحولات آینده کار، گزارش سال ۲۰۱۹ بانک جهانی و توصیه این بانک به دولتها جهت سرمایه‌گذاری در مهارتهای جدید ارائه و بر ضرورت گسترش حمایتهای اجتماعی تاکید شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه سوته دندان هایتان را سفید کنید
به کمک این دو ماده به طور صد‌درصد طبیعی و در زمان کوتاهی دندان‌های سفیدی خواهید داشت.
خرس دزد دیده بودید؟!- فیلم
فیلمی از سرقت یک خرس از خودرو را در زیر می بینید.
تعیین ضرب‌الاجل ۱۰ روزه مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق
«مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد.
کریم باقری از تصمیم برانکو خبر داشت؟
اولین نفری که در باشگاه پرسپولیس از تصمیم جدایی برانکو مطلع شده بوده است، کریم باقری بوده است.
خوردبین: جانشین برانکو باید خارجی باشد- او از بدقولی‌ها خیلی ناراحت بود
سرپرست سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید بدقولی‌ها برانکو ایوانکوویچ را ناراحت می‌کرد.
برگزاری آئین نکوداشت جمشید مشایخی
مروری بر آثار پوران درخشنده در هندوستان
یک گزارش رسمی از اکران عیدفطر
نشستی برای اعلام جزییات جشنواره‌ی فیلم صنعتی و رونمایی یک اعلان
«سهراب و رستم» بهترین انیمیشن جشنواره فیلم سیدنی شد
«آب» سوژه شد
کارگاه نمایش‌نامه نویسی محمد رحمانیان
تلاش برای ایجاد پایگاه تئاتر کودک در شرق تهران
تمدید نمایش «آبی مایل به صورتی»
منوچهر فرید: اهل جلب توجه و فیلم‌های کمدی نبودم