عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

15:12 ۲۹ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 67 0
عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

تهران- ایرنا- «آرتا ماهان» که بیش از 14 سال به عنوان طراح لباس در پروژه سینمایی و تلویزیونی فعالیت می کند، با تاکید بر این که سالهاست تلویزیون در طراحی لباس بسیار ضعیف عمل می کند، گفت: مسئولان باید قبول کنند طراحی حرفه ای لباس می تواند جذب مخاطب کند.

ایرنا

ماهان جزو پرکارترین طراحان لباس در پروژه های تلویزیونی و سینما است که تاکنون در پروژه هایی چون «دلدادگان»، «خوب، بد، زشت»، «نفس»، «عصر پاییزی»، «ته خط» ، ت«ا مدار ده درجه» و «رحمان 1400 » فعالیت داشته است.
او که تحصیلات آکادمی خود را در رشته طراحی صحنه و لباس در سه کشور ایتالیا، فرانسه و ترکیه به اتمام رسانده و شاگرد چند استاد متبحر در این زمینه بوده است با انتقاد از عملکرد تلویزیون در حیطه طراحی لباس به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در ابتدا باید قبول کرد که سالهاست تلویزیون در عرصه طراحی لباس قوی ظاهر نشده است، این موضوع را حتی می توان با نگاهی گذرا به سریال ها و برنامه های تلویزیونی لمس کرد و پس از قبول ضعف عملکرد تلویزیون در طراحی لباس می توان با کمک مسئولان و متخصصان برای حل این مشکل برنامه ریزی و برای بهتر شدن تلاش کرد.

** با این روال نمی توان با سریال های خارجی رقابت کرد
وی با یادآوری این که در سریال سازی باید به این موضوع دقت کرد که مخاطب می خواهد جامعه واقعی پیرامونش را در سریال ببیند، گفت: مخاطب اگر ببیند سریالی در سال 97 ساخته شده است و روایتگر همان است ولی پوشش بازیگرانش این موضوع را نشان نمی دهد سریال را پس می زند، باید در سریال سازی به این موضوع دقت کنیم که مخاطب همیشه دنبال رنگ و لعاب بهتر است و اگر ما مدام بخواهیم در سریال ها فقط از چند رنگ و یک مدل لباس خاص استفاده کنیم نمی توانیم با سریال های خارجی وارد رقابت شویم.
به اعتقاد این طراح، باور این موضوع سخت نیست که امروزه مخاطب از دیدن رنگهای تکراری خسته شده است، پس باید فکری به حال این موضوع کرد.
این هنرمند ادامه داد: اینکه چرا طراحی لباس برای تهیه کننده ها و برنامه سازها مهم نیست برای من جای سوال دارد، چرا مسئولان فکر می کنند که فقط بازیگر اهمیت دارد و این مهم نیست که در سکانس های مختلف چه نوع لباسی بپوشد.
ماهان افزود: یکی از مشکلاتی که باعث می شود طراحی لباس در سریال های ایرانی حرفه ای نباشد ممیزی های بسیار زیاد تلویزیون در این زمینه است، ممیزی ها تا جایی قابل دفاع، خوب و حرفه ای است اما از یک جا به بعد فقط دست طراح را می بندد.
وی بیان داشت: دلیل دیگری که می تواند باعث شود طراحی لباس در یک پروژه خوب جلو نرود کمبود زمان است، در همه جای دنیا طراح لباس همزمان با بازیگر، فیلمنامه را می خواند و زمان دارد تا کاراکترها را بفهمد، روی نقش ها فکر کند و بعد از شناخت دقیق یک شخصیت برای پوشش ایده طراحی کند، مگر می شود برای کاراکتری شاد که امید همیشه در وجودش موج می زند لباس سیاه و یا تیره طراحی کرد؟ آن هم چون تهیه کننده در قرارداد ذکر کرده است که باید از آرشیو لباس استفاده کرد و در این آرشیو بیش از چند رنگ وجود ندارد.
وی با تاکید بر این که حتی گاهی اوقات باید از کمد لباس بازیگران نیز کمک گرفت، گفت: بارها دیده شده تهیه کننده و یا بازیگر به طراح می گویند که باید لباس ها از کمد شخصی بازیگر انتخاب شود و آن وقت است که باید دید چه بلایی سر کاراکتر سریال می آید چون مطمئنا کاراکتری که درون فیلمنامه است شخصیتش با کاراکتر اصلی بازیگر تفاوت دارد و نوع لباس پوشیدن این دو یکی نیست. اگر بتوانیم این موضوعات را در حیطه طراحی لباس شناسایی و بعد حلشان کنیم میتوان اعتماد داشت که مخاطبان دوباره به سمت تلویزیون برگردند.
ماهان با انتقاد به عملکرد برخی طراحان لباس در سینما و تلویزیون گفت: نمی توان از این گذشت که برخی طراحان، تحصیلات آکادمیک یا حتی علم چندانی در این زمینه ندارند و در اصل باید گفت در جایگاه اشتباهی قرار گرفته اند، بارها دیده شده که طراح حتی دانشی در حیطه آناتومی بدن ندارد و برای یک بازیگر لباس های طراحی می کند که فاجعه ای بیش نیست، طراح ها باید علم خود را به روز کنند و همیشه کتاب هایی در این زمینه بخوانند و سعی کنند کارهای طراح های دیگر را ببینند و همگام با علم روز جلو بروند.
طراح لباس فیلم سینمایی «رحمان1400» همچنین با اشاره به جای خالی طراح در برنامه های تلویزیونی افزود: آیا یک برنامه تلویزیونی نباید طراح داشته باشد؟ آیا مجری باید با کاپشن مقابل دوربین برود؟ این موضوعات در همه جای دنیا متخصص دارد و مورد بررسی قرار می گیرد اما در ایران حتی یک طراح در این باره انتقادی نمی کند. ما مجریانی داریم که شآن مخاطب را در نظر گرفته و خوب لباس می پوشند ولی مجریانی هم هستند که حتی نمی دانند که طرح فلان پارچه پیراهنشان در لنز دوربین، چشم بیننده را اذیت می کند.
این هنرمند اظهار داشت: کافی است تلویزیون را یک روز روشن بگذارید و برنامه ها را مرور کنید حتما دهها برنامه خواهید دید با مجریان متعدد اما همه این مجریان لباس های شبیه به هم دارند، مجریان خانم باید باور کنند پوشیدن چندین لباس روی هم به تنهایی نمی تواند جذاب باشد مگر اینکه هارمونی داشته باشد، نمی توان مقنعه صورتی را با مانتوی سبز و سارافون حنایی پوشید و کفش سورمه ای را با این نوع لباس هماهنگ کرد. آیا نباید به مخاطب احترام گذاشت و بنا به موضوع برنامه، یک لباس طراحی کرد و پوشید؟
وی افزود: برخی از مجریان، خوانندگان و بازیگران این موضوع را متوجه شدند و جای خالی یک طراح را حس کردند و با طراحان اختصاصی کار می کنند اما برخی ستاره ها هنوز نمی دانند که با کت و شلوار، کفش کتانی نمی پوشند، وقتی جایگاه اجتماعی یک فرد بالا می رود باید به پوشش و انتخاب هایش در این حیطه هم دقت بیشتری کند، البته منظور من برند پوشی نیست بلکه درست پوشی است.
فراهنگ**9210** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

روتیرز: ترامپ مقابل دمکرات ها کوتاه می آید
تهران - ایرنا - خبرگزاری رویترز گزارش داد: رئیس جمهوری آمریکا که نزدیک به یک ماه است برای به دست آوردن بودجه دیوار مرزی با مکزیک دولتش را تعطیل کرده، قصد دارد با امتیاز دادن در امور مهاجرت به دمکرات ها قائله تعطیلی دولت را ختم کند.
خبرنگار آسوشیتدپرس در طرابلس کشته شد
تهران- ایرنا- خبرنگار خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در جریان درگیری هایی که میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان مسلح در طرابلس پایتخت لیبی رخ داد، کشته شد.
شمار کشته های انفجار در مکزیک به 66 تن رسید
تهران- ایرنا- شمار کشته های انفجار در خط لوله سوخت در مکزیک که به دلیل قطع شدن توسط دزدان سوخت روی داد، به 66 تن رسید.
اوج گیری جنگ قدرت در آمریکا
تهران- ایرنا- رسانه ها و تحلیلگران غربی بروز تنش سیاسی میان «دونالد ترامپ» با مخالفان و تعطیلی دولت آمریکا را از نخستین پیامدهای پیروزی دموکرات ها در انتخابات میاندوره ای می دانند و از این رو شرایط واشنگتن را در آینده سخت تر و پرچالش تر ارزیابی می کنند.
ترامپ همچنان درگیر پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریکا است
تهران – ایرنا – دفتر «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده رسیدگی به دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، افشاگری پایگاه خبری «بازفید» مبنی بر توصیه ترامپ به وکیل شخصی سابقش برای دروغگویی به کنگره را نادرست خواند.
روابط اروپا و آمریکا در سراشیبی افول
تهران- ایرنا- مناسبات فراآتلانتیک در دو سال گذشته همواره به سردی گراییده است؛ وضعیتی که انتظار می رود با توجه دو رخداد اخیر یعنی تنزل جایگاه دیپلماتیک نمایندگی اتحادیه اروپا نزد کاخ سفید و همچنین عدم حضور نماینده اتحادیه در اجلاس ورشو بیش از پیش به سردی گراید.
ترامپ رسانه ها را به ناجوانمردی متهم کرد
تهران - ایرنا - «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه در توییتی سخنان حمایتگرانه «نیوت گینگریچ» رئیس سابق مجلس نمایندگان از خود را مورد تائید قرار داد و رسانه ها را به رفتاری ناجوانمردانه نسبت به خود متهم کرد.
ایرانی مسئول جمع آوری اعانه حزب دمکرات مورد عفو قرارگرفت
تهران –ایرنا – خبرگزاری رویترز روز شنبه گزارش داد: یک سرمایه گذار ایرانی-آمریکایی که 292 میلون دلار برای دمکرات ها کمک جمع آوری کرده و به دلیل سرمایه گذاری غیرقانونی هرمی به 12 سال زندان محکوم شده بود، پس از تحمل هشت و نیم سال زندان مورد عفو قرار گرفت.
ادعای ترامپ در مورد کشف سجاده در مرز مکزیک بی اساس است
تهران- ایرنا- تارنمای روزنامه نیویورک تایمز نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با استناد به شایعه ای اثبات نشده و قدیمی کوشید تا این طور القا کند که مهاجران مسلمان از مرز مکزیک وارد آمریکا شده و تهدیدی تروریستی برای این کشور هستند اما این امر بی اساس است.
واشنگتن پست: مشکلات خاورمیانه با مداخله نظامی آمریکا رفع نمی شود
تهران - ایرنا - روزنامه 'واشنگتن پست' در تفسیری، خاورمیانه را صحنه یک سری رویدادها و تحولات بی ثبات کننده دانست و تصریح کرد، مداخله نظامی آمریکا نیز کمکی به رفع مشکلات این منطقه نخواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مرضیه هاشمی کیست؟ از مسلمان شدن تا بازداشت در آمریکا
مرضیه هاشمی خبرنگار، مستندساز و گوینده آمریکایی-ایرانی است. نام اصلی او ملانی فرانکلین (Melanie Franklin) ‏ و متولد شهر نیو اورلینز است او اکنون مجری پرس تی‌وی، شبکه انگلیسی‌زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است، آغاز فعالیت او در این شبکه از سال ۱۳۹۴ است.
مهم‌ترین حمله سایبری 2019 ثبت شد
یک نقض اطلاعاتی گسترده باعث شده که حساب ایمیل 773 میلیون نفر در معرض سوء استفاده قرار گیرد. در کنار این نقض گسترده بالغ بر 21 میلیون رمز عبور نیز هک شد.
فال روزانه ۲۹/ ۱۰/ ۱۳۹۷
همراهان عزیز، محتوای منتشر شده در قالب فال روزانه برترین ها صرفا جنبه سرگرمی دارد.
کتیبه زوج مصری کشف شد
یک کتیبه‌ی آهکی آسیب دیده در معبدی ۳۵۰۰ ساله در شهری در جنوب مصر درحالی کشف شد که نقشی زوج باستانی بر آن نقش بود . گمان می‌رود آسیب وارد شده، عمدا و به منظور نابودی زندگی پس از مرگ آنها بوده‌ است.
نکوداشت شهید قشقایی در تالار قشقایی
به جای پیام تسلیت، ما را به رسمیت بشناسید
رهایی از مرگ روشن با کاهش آلودگی نوری
«آنسوی حصار» به سوئد رسید
پای پول به سینما بازشد
تاریخچه و دستاوردهای جشنواره فیلم وارش کتاب شد
جشنواره بین المللی فیلم وارش؛ حرکت در مسیر توان افزایی مردمی
جشنواره فیلم وارش؛ حرکت در مسیر توان افزایی مردمی
«قانون مورفی»، کپی پرزرق و برق «خندوانه»
امیر آقایی از فیلمی درباره‌ی ماجرای یک گروگانگیری نوشت