عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

15:12 ۹۰ روز و ۱۸ ساعت پیش ایرنا 197 0
عملکرد تلویزیون در طراحی لباس ضعیف است

تهران- ایرنا- «آرتا ماهان» که بیش از 14 سال به عنوان طراح لباس در پروژه سینمایی و تلویزیونی فعالیت می کند، با تاکید بر این که سالهاست تلویزیون در طراحی لباس بسیار ضعیف عمل می کند، گفت: مسئولان باید قبول کنند طراحی حرفه ای لباس می تواند جذب مخاطب کند.

ایرنا

ماهان جزو پرکارترین طراحان لباس در پروژه های تلویزیونی و سینما است که تاکنون در پروژه هایی چون «دلدادگان»، «خوب، بد، زشت»، «نفس»، «عصر پاییزی»، «ته خط» ، ت«ا مدار ده درجه» و «رحمان 1400 » فعالیت داشته است.
او که تحصیلات آکادمی خود را در رشته طراحی صحنه و لباس در سه کشور ایتالیا، فرانسه و ترکیه به اتمام رسانده و شاگرد چند استاد متبحر در این زمینه بوده است با انتقاد از عملکرد تلویزیون در حیطه طراحی لباس به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: در ابتدا باید قبول کرد که سالهاست تلویزیون در عرصه طراحی لباس قوی ظاهر نشده است، این موضوع را حتی می توان با نگاهی گذرا به سریال ها و برنامه های تلویزیونی لمس کرد و پس از قبول ضعف عملکرد تلویزیون در طراحی لباس می توان با کمک مسئولان و متخصصان برای حل این مشکل برنامه ریزی و برای بهتر شدن تلاش کرد.

** با این روال نمی توان با سریال های خارجی رقابت کرد
وی با یادآوری این که در سریال سازی باید به این موضوع دقت کرد که مخاطب می خواهد جامعه واقعی پیرامونش را در سریال ببیند، گفت: مخاطب اگر ببیند سریالی در سال 97 ساخته شده است و روایتگر همان است ولی پوشش بازیگرانش این موضوع را نشان نمی دهد سریال را پس می زند، باید در سریال سازی به این موضوع دقت کنیم که مخاطب همیشه دنبال رنگ و لعاب بهتر است و اگر ما مدام بخواهیم در سریال ها فقط از چند رنگ و یک مدل لباس خاص استفاده کنیم نمی توانیم با سریال های خارجی وارد رقابت شویم.
به اعتقاد این طراح، باور این موضوع سخت نیست که امروزه مخاطب از دیدن رنگهای تکراری خسته شده است، پس باید فکری به حال این موضوع کرد.
این هنرمند ادامه داد: اینکه چرا طراحی لباس برای تهیه کننده ها و برنامه سازها مهم نیست برای من جای سوال دارد، چرا مسئولان فکر می کنند که فقط بازیگر اهمیت دارد و این مهم نیست که در سکانس های مختلف چه نوع لباسی بپوشد.
ماهان افزود: یکی از مشکلاتی که باعث می شود طراحی لباس در سریال های ایرانی حرفه ای نباشد ممیزی های بسیار زیاد تلویزیون در این زمینه است، ممیزی ها تا جایی قابل دفاع، خوب و حرفه ای است اما از یک جا به بعد فقط دست طراح را می بندد.
وی بیان داشت: دلیل دیگری که می تواند باعث شود طراحی لباس در یک پروژه خوب جلو نرود کمبود زمان است، در همه جای دنیا طراح لباس همزمان با بازیگر، فیلمنامه را می خواند و زمان دارد تا کاراکترها را بفهمد، روی نقش ها فکر کند و بعد از شناخت دقیق یک شخصیت برای پوشش ایده طراحی کند، مگر می شود برای کاراکتری شاد که امید همیشه در وجودش موج می زند لباس سیاه و یا تیره طراحی کرد؟ آن هم چون تهیه کننده در قرارداد ذکر کرده است که باید از آرشیو لباس استفاده کرد و در این آرشیو بیش از چند رنگ وجود ندارد.
وی با تاکید بر این که حتی گاهی اوقات باید از کمد لباس بازیگران نیز کمک گرفت، گفت: بارها دیده شده تهیه کننده و یا بازیگر به طراح می گویند که باید لباس ها از کمد شخصی بازیگر انتخاب شود و آن وقت است که باید دید چه بلایی سر کاراکتر سریال می آید چون مطمئنا کاراکتری که درون فیلمنامه است شخصیتش با کاراکتر اصلی بازیگر تفاوت دارد و نوع لباس پوشیدن این دو یکی نیست. اگر بتوانیم این موضوعات را در حیطه طراحی لباس شناسایی و بعد حلشان کنیم میتوان اعتماد داشت که مخاطبان دوباره به سمت تلویزیون برگردند.
ماهان با انتقاد به عملکرد برخی طراحان لباس در سینما و تلویزیون گفت: نمی توان از این گذشت که برخی طراحان، تحصیلات آکادمیک یا حتی علم چندانی در این زمینه ندارند و در اصل باید گفت در جایگاه اشتباهی قرار گرفته اند، بارها دیده شده که طراح حتی دانشی در حیطه آناتومی بدن ندارد و برای یک بازیگر لباس های طراحی می کند که فاجعه ای بیش نیست، طراح ها باید علم خود را به روز کنند و همیشه کتاب هایی در این زمینه بخوانند و سعی کنند کارهای طراح های دیگر را ببینند و همگام با علم روز جلو بروند.
طراح لباس فیلم سینمایی «رحمان1400» همچنین با اشاره به جای خالی طراح در برنامه های تلویزیونی افزود: آیا یک برنامه تلویزیونی نباید طراح داشته باشد؟ آیا مجری باید با کاپشن مقابل دوربین برود؟ این موضوعات در همه جای دنیا متخصص دارد و مورد بررسی قرار می گیرد اما در ایران حتی یک طراح در این باره انتقادی نمی کند. ما مجریانی داریم که شآن مخاطب را در نظر گرفته و خوب لباس می پوشند ولی مجریانی هم هستند که حتی نمی دانند که طرح فلان پارچه پیراهنشان در لنز دوربین، چشم بیننده را اذیت می کند.
این هنرمند اظهار داشت: کافی است تلویزیون را یک روز روشن بگذارید و برنامه ها را مرور کنید حتما دهها برنامه خواهید دید با مجریان متعدد اما همه این مجریان لباس های شبیه به هم دارند، مجریان خانم باید باور کنند پوشیدن چندین لباس روی هم به تنهایی نمی تواند جذاب باشد مگر اینکه هارمونی داشته باشد، نمی توان مقنعه صورتی را با مانتوی سبز و سارافون حنایی پوشید و کفش سورمه ای را با این نوع لباس هماهنگ کرد. آیا نباید به مخاطب احترام گذاشت و بنا به موضوع برنامه، یک لباس طراحی کرد و پوشید؟
وی افزود: برخی از مجریان، خوانندگان و بازیگران این موضوع را متوجه شدند و جای خالی یک طراح را حس کردند و با طراحان اختصاصی کار می کنند اما برخی ستاره ها هنوز نمی دانند که با کت و شلوار، کفش کتانی نمی پوشند، وقتی جایگاه اجتماعی یک فرد بالا می رود باید به پوشش و انتخاب هایش در این حیطه هم دقت بیشتری کند، البته منظور من برند پوشی نیست بلکه درست پوشی است.
فراهنگ**9210** 1055


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
افزایش ۴۱ درصدی مصرف سوخت‌های فسیلی از دهه ۹۰
در آستانه روز جهانی هواشناسی دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی با اشاره به اینکه «خورشید، زمین و هوا» شعار سازمان جهانی هواشناسی برای سال ۲۰۱۹ است، طی بیانیه‌ای اعلام کرده است که از سال۱۹۹۰ میلادی تاکنون، مصرف سوخت‌های فسیلی ۴۱ درصد افزایش یافته که نتیجه آن گرمایش اقلیم است. طی دهه گذشته سهم دی‌اکسیدکربن در این افزایش ۸۲ درصد بوده است.
ندای اذان در نیوزیلند طنین انداز شد
تهران – ایرنا – نیوزیلند ظهر جمعه (به وقت محلی) با پخش ندای ملکوتی اذان در تلویزیون و رادیوی ملی، به قربانیان مسلمان حادثه تروریستی هفته گذشته در شهر کرایست چرچ ادای احترام کرد.
۷ نکته درباره «در کنار یکدیگر بودن» در ایام نوروز
زندگی دشوار شهری و به دنبال آن تغییر سبک زندگی خانواده‌ها همواره تعاملات افراد را در برقراری ارتباط با یکدیگر تحت تاثیر قرار داده و شاید به دلیل وجود مشکلات شهری، خانواده‌ها فرصت کمتری برای با هم بودن با داشته باشند، از همین رو فرا رسیدن ایام نوروز فرصت خوبی است تا اعضای خانواده به بهانه این تعطیلات بتوانند اوقات فراغت خود را کنار اعضای خانواده‌شان بگذرانند.
تهاجم  رژیم صهیونیستی به نوار غزه هفت زخمی برجای گذاشت
تهران - ایرنا - در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که در ساعات پایانی پنجشنبه شب رخ داد، هفت تن زخمی شدند.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
شمار قربانیان واژگونی قایق در عراق به 100 نفر رسید
تهران - ایرنا - واژگونی قایق تفریحی در رودخانه دجله در موصل عراق همچنان قربانی می گیرد و تاکنون به 100 نفر رسیده است.
اتحادیه اروپا: حاکمیت اسرائیل بر جولان را به رسمیت نمی شناسیم
تهران - ایرنا - اتحادیه اروپا که در دوران زمامداری «دونالد ترامپ» در موارد متعدد، مواضعی بر خلاف آمریکا اتخاذ کرده است، در رویدادی تازه اعلام کرد که حاکمیت رژیم صهیونیستی را بر بلندی های جولان به رسمیت نمی شناسد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

معرفی تیم‌های برتر فوتبال جهان- دورتموند؛ دیوار زرد فوتبال آلمان
تیم فوتبال دورتموند از مهمترین تیم‌های فوتبال آلمان و اروپاست که افتخارات عدیده‌ای داشته است.
رئیس جمهوری سابق برزیل بازداشت شد
میشل تامر، رئیس‌جمهوری سابق برزیل در جریان عملیات پیگرد ضدفساد در این کشور بازداشت شد.
تالاب های لرستان جاذبه منحصربه فرد گردشگری
خرم آباد - ایرنا - تالاب ها از جمله جاذبه های طبیعی لرستان هستند که به ویژه درفصل بارندگی زیبایی خاصی به منطقه می بخشند و مامن و زیستگاهی مناسب برای انواع پرندگان، آبزیان و پرندگان بومی و مهاجر محسوب می شوند.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
انتشار تصاویر نمونه اولیه آیفون
اگر شما هم نگاهی به نسل اول آیفون بیندازید، شاید یک سفر جذاب به گذشته‌ای نه‌چندان دور داشته باشید. نمونه اولیه آیفون یک طرح عجیب بوده است.
نگاهی جسورانه و پاسخی قاطع به شایعه یک مرگ
محمدرضا ورزی از «محمد مطیع» می‌گوید
«حاجی‌فیروز»؛ کهن ترین شخصیت آیینی در استقبال از بهار
مروری بر آثار تاریخی بازیگر سریال «سلطان و شبان»
سالی نکو برای بهار نمایش
ویدئو - پنج فیلم پرفروش هفته - ۲۹ اسفند ۹۷
پیش نویس آیین نامه جشنواره پنج گانه سینما فرودین 98 منتشر می شود
هفت فیلم نوروزی در همدان اکران می شود
سهیم کردن روح درگذشتگان در جشن نوروز با آیین «عرفه»
تئاتر، شگردی آموزشی برای اصلاح رفتار کودکان