سفته بازان و طمع کاران؛ بازندگان بورس

14:07 ۳۱ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 40 0
سفته بازان و طمع کاران؛ بازندگان بورس

تهران- ایرنا- کارشناسان بازدهی بورس برای سهامداران را در گرو دید میان و بلندمدت آنان می دانند اما در صورت طمع ورزی و سفته بازی و تلاش برای کسب سودهای بزرگ کوتاه مدت، نتیجه ای جز زیان عاید آنها نخواهد شد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شاخص بورس در ادامه روند نزولی خود در پایان هفته ای که گذشت با افتی شدید وارد کانال 156هزار واحدی شد که این موضوع، نگرانی هایی را در بین سهامداران درباره چشم انداز بازار سرایه و تداوم افت شاخص ایجاد کرده است.
درباره چرایی افت شاخص عوامل مختلفی بیان می شود که از جمله مهم ترین آنها می توان به کاهش قیمت نفت، افت بهای ارز، بروز مشکلات در صادرات محصولات برخی شرکت ها و همچنین کاهش نرخ کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی اشاره کرد.
با توجه به اینکه بورس اکنون در وضعیتی منفی به سر می برد، ابهامات و سوالات متعددی درباره چشم انداز بازار سرمایه و سرنوشت سرمایه گذاری های انجام شده در این بازار مطرح شده است.
در شرایط منفی بازار، برخی سهامداران تازه وارد با هیجان زدگی در حال خرید و فروش سهام مختلف هستند تا شاید بتوانند همانند ماه های گذشته سودهای قابل توجهی را کسب کنند که البته کمتر به این هدف دست می یابند.
شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته ای که گذشت (چهارشنبه) در ادامه روند نزولی با ریزش سه هزار و 63 پله ای در جایگاه 156 هزار و 83 واحدی قرار گرفت.

**عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص بورس
‎«بهروز عباس زاده» کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه گفت: بخشی از رشد شتابان بورس در ماه‌های گذشته (تابستان و اوایل مهر) ناشی از هیجانات بود و طبیعی است که پس از آن رشد سریع، وارد مرحله اصلاح شود.
‎ وی افزود: بر اساس تجربه سال های گذشته، همواره پس از رشد سریع بورس، باید انتظار یک دوره اصلاح فرسایشی را داشته باشیم.
‎ این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: برخی افراد در زمان رشد شتابان شاخص به صورت هیجانی اقدام به خرید می‌کردند و در معاملات خود توجهی به تحلیل ها نداشتند، اکنون نیز برخی افراد به صورت هیجان زده و به دور از تحلیل اقدام به فروش می کنند.
‎ عباس زاده ادامه داد: عامل دیگر افت شاخص بورس، کاهش نرخ ارز بوده که بر برخی از گروه های صادراتی و ارز محور تاثیر منفی داشته است.
‎وی یادآور شد: افت بهای نفت از بشکه ای 80 دلار به زیر 50 دلار نیز باعث تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر برخی از گروه‌های بورسی مانند پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها شده است.
‎ این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: ریسک های سیاسی نیز تاثیر منفی بر بازار داشته و افت شاخص و کاهش بهای سهام شرکت ها را به دنبال داشته است.
‎عباس زاده با بیان اینکه در لایحه بودجه نیز هنوز ابهاماتی وجود دارد، افزود: در بین فعالان بازار سرمایه این نگرانی ایجاد شده که توجه بیشتر به اخذ مالیات در بودجه سال آینده می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد شرکت‌های بورسی داشته باشد.

‎**ابهامات و نگرانی های پیش روی سهامداران
‎ این کارشناس بازار سرمایه افزود: ناترازی میان درآمدها با مصارف و هزینه ها در بودجه سال آتی، ابهام در نرخ ارز و میزان درآمدهای ارزی و مشخص نشدن میزان صادرات نفت نیز از دیگر ابهاماتی به شمار می روند که هنوز برای فعالان بازار سرمایه روشن نشده است.
‎ عباس زاده اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود که بیشتر درآمدهای ارزی در سال آتی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص یابد و بودجه اندکی برای پروژه‌های عمرانی در نظر گرفته شود که این موضوع می تواند بر شرکتهای بورسی که برای اجرای پروژه ها از بودجه‌های عمرانی بهره می گیرند تاثیر منفی داشته باشد.
‎وی افزود: از نگرانی های دیگر فعالان بازار سرمایه افزایش هزینه های شرکت ها به دلیل رشد نرخ تورم است که سودآوری شرکت ها را کاهش می دهد.

‎**چشم انداز بازار کم نوسان و با ثبات برای بورس
‎این کارشناس بازار سرمایه درباره‌ چشم اندازه بازار سرمایه نیز گفت: پیش بینی چشم انداز بورس در ماه های پیش رو دشوار است زیرا هر روز اخبار جدیدی منتشر می شود که می تواند تاثیر منفی یا مثبت بر بازار بگذارد.
‎ وی افزود: اما اگر تحول سیاسی و یا اقتصادی مهمی رخ ندهد با یک بازار با ثبات مواجه خواهیم بود و حرکت های هیجانی دسته جمعی مانند صف های خرید و صف های فروش در آن نسبت به چند ماه اخیر کمتر به چشم خواهد خورد.
‎ عباس زاده اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه شرکت ها نباید در گزارش های مالی که در آینده منتشر می‌شود انتظار سودآوری خیلی زیادی را داشت.
‎ وی ادامه داد: به نظرم در ماه های آتی، شاهد افت و خیزهای باشتاب و سریع در بازار بورس نخواهیم بود و شاخص بورس با افت کمی به روند خود ادامه خواهد داد.
‎این کارشناس بازار سرمایه گفت: باید توجه داشت که اکنون علاوه بر متغیرهای سیاسی و اقتصادی داخلی سایر عوامل مانند متغیر های بین المللی نیز بر بازار تأثیرگذار هستند که قابل پیش بینی نیستند.
‎عباس زاده درباره تاثیر محدودیت های مبادلات بین المللی و اثرات تحریم نیز گفت: تاکنون تغییر ملموسی از نظر میزان فروش شرکت‌ها گزارش نشده، اما احتمال دارد در ماه های آینده مشکلاتی برای شرکت ها رخ دهد.

‎**استقبال از تک سهم ها در بازار خنثی و منفی
‎ این کارشناس بازار سرمایه درباره چرخش بازار به سوی تک سهم ها نیز گفت: معمولاً بازار سرمایه زمانی که به مرحله خنثی و منفی وارد می شود، حجم معاملات کاهش می یابد که در اینگونه بازارها تک سهم ها و سهم های کوچک که به نقدینگی پایینی نیاز دارند جذابیت می یابند زیرا به راحتی درگیر سفته بازی می شوند.
‎ عباس زاده درباره خروج نقدینگی از بورس نیز گفت: پیش از این و در زمان رونق بورس، پول از سمت سپرده‌های بانکی به سوی بازارهای مختلف و از جمله بورس روان شد، اکنون نیز که بازار وارد مرحله خنثی و رکود شده است این پول ها دوباره به سوی سپرده‌های بانکی گرایش خواهند یافت.
‎این کارشناس بازار سرمایه درباره گزارش های 9 ماهه شرکت‌ها نیز گفت: نباید انتظار زیادی از این گزارش‌ها داشت، عواملی مانند کاهش قیمت نفت، افت بهای ارز و رکود در برخی بازارهای داخلی تاثیر منفی بر عملکرد مالی شرکت ها خواهد داشت.
‎وی یادآور شد: برای گزارش های 9 ماهه شرکت‌ها وضعیت منفی پیش‌بینی نمی‌شود، اما نباید انتظار سودآوری بالایی نیز از آنها داشت.

‎**توصیه به سهامداران
‎ وی با توصیه به سهامداران گفت: اکنون بازار سرمایه در شرایطی نیست که بتوان در کوتاه مدت از آن سود های پایداری را کسب کرد اما در صورتی که سهامداری برای دوره بلند مدت و میان مدت و با در نظر گرفتن وضعیت سودآوری شرکتها انجام شود احتمال کسب موفقیت در سرمایه گذاری بیشتر می شود.

‎اقتصاد*2022*1961


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تکذیب اقدام عجیب پلیس در جاده خوی – ماکو
مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی نیروی انتظامی، استفاده پلیس از خودرو شهروندان برای کمین در مسیر قاچاقچیان کالا را در جاده خوی – ماکو تکذیب کرد.
تردد ۱۱ میلیون وسیله نقلیه فرسوده در کشور
رئیس اداره حقوقی پلیس راه با انتقاد از عملکرد دستگاه‌ها در حوزه اسقاط وسایل نقلیه فرسوده گفت: در حال حاضر یک میلیون و ۵۰۰ هزار خودروی فرسوده و ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار موتورسیکلت فرسوده در کشور تردد می‌کند.
هوای امسال کلانشهر‌ها بهتر از سال گذشته است
معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه امسال کیفیت هوای کلانشهرها بهتر از سال گذشته بوده است، گفت: برخی دستگاه‌ها در اجرای مصوبات کاهش آلودگی هوا مشارکت بالایی داشتند. برخی دستگاه‌ها نیز باید عملکرد و تلاش خود را در این حوزه ارتقا دهند.
عاداتی به ظاهر مفید اما مضر برای مغز
اگر در یک منطقه شهری که سطوح آلودگی در آن بالاست، زندگی می کنید، برنامه منظم ورزش در فضای باز ممکن است بیش از آن که مفید باشد به ضرر شما تمام شود.
زنگ ورزش مدارس تهران تعطیل شد
رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش شهر تهران از تعطیلی زنگ ورزش مدارس در روز سه‌شنبه 2 بهمن ماه امسال خبر داد.
سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
شماره‌گذاری سمند EF۷ تا اطلاع ثانوی متوقف شد
معاون نظارت بر اجرای استاندارد سازمان ملی استاندارد گفت: ارسال دیرهنگام مدارک، دلیل شماره نشدن سمند یی.اف7 (EF7) دوگانه سوز از سوی راهور ناجاست.
بازار سکه بی‌اعتنا به کاهش قیمت طلا
با وجود آنکه در آغاز هفته جدید میلادی بهای هر اونس طلا در بازارهای جهانی نزدیک سه دلار عقبگرد داشت اما در بازار تهران اغلب مسکوکات طلا تحت تاثیر رشد نرخ ارز بالاتر از قیمت دیروز به خریداران فروخته شد.
واریز ۳ میلیارد به حساب همسر وزیر احمدی نژاد
یکی از اعضای هیات مدیره بانک سرمایه در دومین جلسه رسیدگی به اتهامات اعضای هیات مدیره سابق این بانک ضمن تاکید بر این که جزو هیات مدیره غیر موظف این بانک بوده است، گفت‌: توصیه می‌کنم بانک‌ها عضو غیر موظف انتخاب نکنند.
نفت در بورس مشتری پیدا نکرد!
با اینکه معاملات نفت خام سبک ایران تا دقایقی پیش در بورس انرژی تمدید شد اما در نهایت مشتری‌ای برای خرید آن اقدام نکرد. باید در ادامه منتظر اطلاعیه بورس انرژی و شرکت ملی نفت ایران در این رابطه بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
شرکت های بیمه متناسب با سرمایه خود ریسک بپذیرند
تعداد چک های برگشتی در آذرماه 32 درصد کم شد
بیش از چهار میلیارد ریال تسهیلات اشتغالزایی در سروآباد پرداخت شد
305 میلیون سهم در بورس البرز داد و ستد شد
8000 طرح روستایی برای ارائه تسهیلات بانکی باید شناسایی شود
مردم هرمزگان 75 میلیارد ریال به مرکزهای نیکوکاری کمک کردند
صاحبان حساب بانک آینده نگران سپرده  خود نباشند
بورس بهترین گزینه برای مدیریت نقدینگی است
بیش از 77 میلیون سهم در بورس سمنان معامله شد
بیمه شخص ثالث همچنان برای خودرو صادر خواهد شد