سفته بازان و طمع کاران؛ بازندگان بورس

14:07 ۸۸ روز و ۸ ساعت پیش ایرنا 134 0
سفته بازان و طمع کاران؛ بازندگان بورس

تهران- ایرنا- کارشناسان بازدهی بورس برای سهامداران را در گرو دید میان و بلندمدت آنان می دانند اما در صورت طمع ورزی و سفته بازی و تلاش برای کسب سودهای بزرگ کوتاه مدت، نتیجه ای جز زیان عاید آنها نخواهد شد.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، شاخص بورس در ادامه روند نزولی خود در پایان هفته ای که گذشت با افتی شدید وارد کانال 156هزار واحدی شد که این موضوع، نگرانی هایی را در بین سهامداران درباره چشم انداز بازار سرایه و تداوم افت شاخص ایجاد کرده است.
درباره چرایی افت شاخص عوامل مختلفی بیان می شود که از جمله مهم ترین آنها می توان به کاهش قیمت نفت، افت بهای ارز، بروز مشکلات در صادرات محصولات برخی شرکت ها و همچنین کاهش نرخ کامودیتی ها (مواد پایه و معدنی) در بازارهای جهانی اشاره کرد.
با توجه به اینکه بورس اکنون در وضعیتی منفی به سر می برد، ابهامات و سوالات متعددی درباره چشم انداز بازار سرمایه و سرنوشت سرمایه گذاری های انجام شده در این بازار مطرح شده است.
در شرایط منفی بازار، برخی سهامداران تازه وارد با هیجان زدگی در حال خرید و فروش سهام مختلف هستند تا شاید بتوانند همانند ماه های گذشته سودهای قابل توجهی را کسب کنند که البته کمتر به این هدف دست می یابند.
شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته ای که گذشت (چهارشنبه) در ادامه روند نزولی با ریزش سه هزار و 63 پله ای در جایگاه 156 هزار و 83 واحدی قرار گرفت.

**عوامل تاثیرگذار بر افت شاخص بورس
‎«بهروز عباس زاده» کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره وضعیت بازار سرمایه گفت: بخشی از رشد شتابان بورس در ماه‌های گذشته (تابستان و اوایل مهر) ناشی از هیجانات بود و طبیعی است که پس از آن رشد سریع، وارد مرحله اصلاح شود.
‎ وی افزود: بر اساس تجربه سال های گذشته، همواره پس از رشد سریع بورس، باید انتظار یک دوره اصلاح فرسایشی را داشته باشیم.
‎ این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: برخی افراد در زمان رشد شتابان شاخص به صورت هیجانی اقدام به خرید می‌کردند و در معاملات خود توجهی به تحلیل ها نداشتند، اکنون نیز برخی افراد به صورت هیجان زده و به دور از تحلیل اقدام به فروش می کنند.
‎ عباس زاده ادامه داد: عامل دیگر افت شاخص بورس، کاهش نرخ ارز بوده که بر برخی از گروه های صادراتی و ارز محور تاثیر منفی داشته است.
‎وی یادآور شد: افت بهای نفت از بشکه ای 80 دلار به زیر 50 دلار نیز باعث تاثیر مستقیم و غیرمستقیم بر برخی از گروه‌های بورسی مانند پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها شده است.
‎ این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: ریسک های سیاسی نیز تاثیر منفی بر بازار داشته و افت شاخص و کاهش بهای سهام شرکت ها را به دنبال داشته است.
‎عباس زاده با بیان اینکه در لایحه بودجه نیز هنوز ابهاماتی وجود دارد، افزود: در بین فعالان بازار سرمایه این نگرانی ایجاد شده که توجه بیشتر به اخذ مالیات در بودجه سال آینده می‌تواند تأثیر منفی بر عملکرد شرکت‌های بورسی داشته باشد.

‎**ابهامات و نگرانی های پیش روی سهامداران
‎ این کارشناس بازار سرمایه افزود: ناترازی میان درآمدها با مصارف و هزینه ها در بودجه سال آتی، ابهام در نرخ ارز و میزان درآمدهای ارزی و مشخص نشدن میزان صادرات نفت نیز از دیگر ابهاماتی به شمار می روند که هنوز برای فعالان بازار سرمایه روشن نشده است.
‎ عباس زاده اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود که بیشتر درآمدهای ارزی در سال آتی برای تامین کالاهای اساسی اختصاص یابد و بودجه اندکی برای پروژه‌های عمرانی در نظر گرفته شود که این موضوع می تواند بر شرکتهای بورسی که برای اجرای پروژه ها از بودجه‌های عمرانی بهره می گیرند تاثیر منفی داشته باشد.
‎وی افزود: از نگرانی های دیگر فعالان بازار سرمایه افزایش هزینه های شرکت ها به دلیل رشد نرخ تورم است که سودآوری شرکت ها را کاهش می دهد.

‎**چشم انداز بازار کم نوسان و با ثبات برای بورس
‎این کارشناس بازار سرمایه درباره‌ چشم اندازه بازار سرمایه نیز گفت: پیش بینی چشم انداز بورس در ماه های پیش رو دشوار است زیرا هر روز اخبار جدیدی منتشر می شود که می تواند تاثیر منفی یا مثبت بر بازار بگذارد.
‎ وی افزود: اما اگر تحول سیاسی و یا اقتصادی مهمی رخ ندهد با یک بازار با ثبات مواجه خواهیم بود و حرکت های هیجانی دسته جمعی مانند صف های خرید و صف های فروش در آن نسبت به چند ماه اخیر کمتر به چشم خواهد خورد.
‎ عباس زاده اضافه کرد: با توجه به افزایش نرخ تورم و بالا رفتن هزینه شرکت ها نباید در گزارش های مالی که در آینده منتشر می‌شود انتظار سودآوری خیلی زیادی را داشت.
‎ وی ادامه داد: به نظرم در ماه های آتی، شاهد افت و خیزهای باشتاب و سریع در بازار بورس نخواهیم بود و شاخص بورس با افت کمی به روند خود ادامه خواهد داد.
‎این کارشناس بازار سرمایه گفت: باید توجه داشت که اکنون علاوه بر متغیرهای سیاسی و اقتصادی داخلی سایر عوامل مانند متغیر های بین المللی نیز بر بازار تأثیرگذار هستند که قابل پیش بینی نیستند.
‎عباس زاده درباره تاثیر محدودیت های مبادلات بین المللی و اثرات تحریم نیز گفت: تاکنون تغییر ملموسی از نظر میزان فروش شرکت‌ها گزارش نشده، اما احتمال دارد در ماه های آینده مشکلاتی برای شرکت ها رخ دهد.

‎**استقبال از تک سهم ها در بازار خنثی و منفی
‎ این کارشناس بازار سرمایه درباره چرخش بازار به سوی تک سهم ها نیز گفت: معمولاً بازار سرمایه زمانی که به مرحله خنثی و منفی وارد می شود، حجم معاملات کاهش می یابد که در اینگونه بازارها تک سهم ها و سهم های کوچک که به نقدینگی پایینی نیاز دارند جذابیت می یابند زیرا به راحتی درگیر سفته بازی می شوند.
‎ عباس زاده درباره خروج نقدینگی از بورس نیز گفت: پیش از این و در زمان رونق بورس، پول از سمت سپرده‌های بانکی به سوی بازارهای مختلف و از جمله بورس روان شد، اکنون نیز که بازار وارد مرحله خنثی و رکود شده است این پول ها دوباره به سوی سپرده‌های بانکی گرایش خواهند یافت.
‎این کارشناس بازار سرمایه درباره گزارش های 9 ماهه شرکت‌ها نیز گفت: نباید انتظار زیادی از این گزارش‌ها داشت، عواملی مانند کاهش قیمت نفت، افت بهای ارز و رکود در برخی بازارهای داخلی تاثیر منفی بر عملکرد مالی شرکت ها خواهد داشت.
‎وی یادآور شد: برای گزارش های 9 ماهه شرکت‌ها وضعیت منفی پیش‌بینی نمی‌شود، اما نباید انتظار سودآوری بالایی نیز از آنها داشت.

‎**توصیه به سهامداران
‎ وی با توصیه به سهامداران گفت: اکنون بازار سرمایه در شرایطی نیست که بتوان در کوتاه مدت از آن سود های پایداری را کسب کرد اما در صورتی که سهامداری برای دوره بلند مدت و میان مدت و با در نظر گرفتن وضعیت سودآوری شرکتها انجام شود احتمال کسب موفقیت در سرمایه گذاری بیشتر می شود.

‎اقتصاد*2022*1961


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

اقتصاد کلان
اقتصاد کلان

آخرین اخبار

نفوذ آب گرگانرود به داخل شهر گنبد تشدید شد
گنبدکاووس - ایرنا - منابع مردمی و ساکنین حاشیه رودخانه گرگانرود در بخش شمالی شهر گنبد از تشدید نفوذ آب رودخانه گرگانرود به داخل شهر خبر می دهند.
حوادث چهارشنبه سوری پایتخت 50 درصد کاهش یافت
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت: با آگاهی شهروندان امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حوادث چهارشنبه سوری در پایتخت 50 درصد کاهش یافته است.
جوان زنجانی بر اثر استفاده از مواد محترقه جان باخت
زنجان - ایرنا - رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان گفت: یک جوان زنجانی بر اثر انفجار مواد محترقه دست ساز در صحنه فوت شد و 23 نفر نیز مصدوم در مراکز درمانی استان تحت درمان قرار گرفته اند.
یکطرفه شدن محور هراز تصمیم ملی است
ساری- ایرنا- فرمانده پلیس راه مازندران با تایید اعتراض شماری از آملی ها نسبت به یکطرفه شدن و بستن موقت جاده هرا ، گفت : یکطرفه شدن جاده هراز یک تصمیم ملی است و اکنون این محور باز و 2 طرفه شده است.
تردد در محورهای آذربایجان شرقی نیازمند زنجیر چرخ است
تبریز- ایرنا - سرپرست پلیس راه آذربایجان شرقی گفت: با توجه به شدت بارش و لغزندگی محورهای استان، به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی محورها الزامی است.
سقوط سنگ بر روی خودرو در مازندران سبب مرگ فوتبالیست شد
ساری - ایرنا - مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی ، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد .
خوزستان میزبان مسابقات جام جهانی کشتی فرنگی 2019 شد
اهواز - ایرنا - رییس هیات کشتی خوزستان گفت: پس از رایزنی های فراوان و با موافقت استاندار، میزبانی رقابت‌های جام جهانی کشتی فرنگی 2019 به خوزستان واگذار شد.
پایتخت و ترقه هایی که روی دست فروشندگان ماند
تهران- ایرنا- گزارش خبرنگاران ایرنا در شب چهارشنبه سوری از نقاط مختلف پایتخت حاکیست که در برخی معابر اصلی و چهارراه ها، دستفروشان مواد محترقه را حتی حراج کرده اند اما خریداری ندارد و کمتر شهروندی از آنان خرید می کند.
جاده کندوان باز شد
ساری - ایرنا - فرمانده پلیس راه مازندران از بازگشایی جاده کندوان خبر داد و گفت که مسدود شدن دوباره این جاده بعید نیست .
چهار رستوران بین راهی در جاده هراز پلمب شد
تهران - ایرنا - رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند از پلمب چهار رستوران بین راهی در جاده هراز در محدوده آبعلی خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام نوروز
بورس با رشد 2 هزار و 760 واحدی به استقبال نوروز رفت
عرضه ارز صادرکنندگان در بازار شدت گرفت
ایجاد امنیت روانی برای روستاییان کاری توسعه ای است
اجرای مدل های جدیدهمکاری صندوق نوآوری وشکوفایی با شبکه بانکی
مدیر کل جدید بیمه سلامت سیستان و بلوچستان معرفی شد
اعتبار ابلاغی به صندوق امید آذربایجان غربی ناکافی است
بهای ارزهای عمده یک گام دیگر عقب نشینی کرد
فروش سهام بانک های نظامی از 18 فروردین آغاز می شود
انتقاد همتی از برخی اظهار نظرها در زمان آرامش بازار ارز