سفره های کوچک و بزرگ میزبان یلدا می شوند

10:44 ۹۲ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 251 0
سفره های کوچک و بزرگ میزبان یلدا می شوند

کرمانشاه - ایرنا - یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است که با وجود التهاب در بازار، همه مردم می خواهند با خرید هر چند اندک، سفره های خود را در این شب مهربانی خالی نگذارند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، با وجود مهار یکه تازی دلار و کاهش نرخ ارز در ماه های اخیر هنوز التهاب و افزایش قیمت در برخی اقلام دیده می شود که این نوسان، پای گرانی را به سفره های یلدا باز کرده است.
به منظور رصد بهتر قیمت ها و کنترل دقیق در بازار از هفته اخیر نزدیک به 10 تیم بازرسی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر ارگان های مربوطه در بازار مستقر شده اند که همکاری مردم در زمینه اطلاع رسانی از کم فروشی و گرانفروشی می تواند یلدایی بهتر برای کرمانشاهیان را رقم بزند.

** مهار یکه تازی ارز در کاهش قیمت آشکار شود
یکی از خریداران کرمانشاهی که در بازار میوه و تره بار، اجناس را برررسی می کند و با نیم نگاهی به قیمت ها، به غرفه بعدی می رود به ایرنا گفت: در زمانه ای که جمع شدن های خانوادگی و فامیلی کاهش یافته شب هایی همانند یلدا، فرصتی دوباره برای با هم بودن هاست.
عباس مقدم نژاد ، به کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد و افزود: انتظار می رود با مهار نوسان های نرخ ارز، قیمت ها کاهش یابد و غرفه ها تنها به ویترینی برای تماشای مردم تبدیل نشود.

** تهیه ساده سفره یلدایی خرج دارد
یکی دیگر از شهروندان کرمانشاهی اظهار داشت: شب یلدا آداب و رسوم خاص خود را دارد که جدا از ارزش ادبی و تاریخی، پهن شدن سفره یلدایی نخستین اقدامی است که در این شب انجام می شود.
فهیمه حسنپور ادامه داد: انار، هندوانه، آجیل و شیرینی سبد خرید یلدایی هستند که اگر بخواهیم همه اینها را در مقدار اندک و با قیمت ارزان خریداری کنیم نزدیک به 200 هزار تومان باید هزینه کنیم.
وی یادآور شد، این میزان قیمت برای یک خانواده کم جمعیت است که خواهان کاهش قیمت ها و نظارت بر بازار هستیم.

** کاهش 20 درصدی آجیل و خشکبار در کرمانشاه
در ادامه رییس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: خوشبختانه روز به روز شاهد کاهش قیمت آجیل و خشکبار در سطح استان هستیم و بازار در مسیر بهبودی و ثبات قرار گرفته است.
مرتضی شهبازی با بیان اینکه هم اکنون اجناس مرغوب و باکیفیتی در بازار وجود دارد، افزود: با این اوصاف، این پسند و علاقه مردم است که نوع جنس را انتخاب می کند، برخی آجیل شور، برخی آجیل شیرین و بعضی دیگر از مشتریان خواهان آجیل چهارمغز برای یلدا هستند.
وی با بیان اینکه به دلیل اقلام و کیفیت متفاوت نمی توان قیمت ثابتی از آجیل یلدا را ارائه داد، گفت: قیمت آجیل در مقایسه با ماه های گذشته کاهش نزدیک به 20 درصدی داشته است.

** مشتری حق مشاهده فاکتور خرید را دارد
شهبازی یادآور شد، مشتری می تواند فاکتور خرید جنس انتخابی را از فروشنده مغازه تقاضا کند با این هدف که میزان افزایش سود و قیمت نهایی را بررسی کند که این اجازه به مشتری داده شده است.

** حق افزایش سود چقدر است؟
شهبازی ادامه داد: خرده فروشان به میزان 12 درصد وعمده فروشان به میزان چهار درصد می توانند سود به قیمت مصوب فاکتور سربرگ دار و تاریخ داری که مهرشده است، اضافه کنند.
شهبازی با بیان اینکه ما با دستفروشان عرضه کننده آجیل و خشکبار هیچ ارتباطی نداریم، گفت: مشتریان در صورت درخواست و اعلام شکایت گرانفروشی می توانند علاوه بر تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت، موارد را به اتحادیه با شماره 37273232-083 اطلاع دهند.

** قیمت نان شیرینی تغییری نداشته است
در ادامه رییس اتحادیه قنادان و آبمیوه فروشان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه قیمت نان شیرینی از 2 ماه گذشته تغییر خاصی نداشته، اظهار داشت: کرمانشاهیان برای شب یلدای خود بیشتر شیرینی تر و کیک را انتخاب می کنند.
علیرضا ناصری ادامه داد: قیمت هرکیلو شیرینی تر به میزان 17 هزار و 500 تومان و قیمت هرکیلوگرم شیرینی خشک 14 هزار تومان در واحدهای قنادی درجه یک است.
ناصری ادامه داد: قیمت هرکیلو شیرینی تر در قنادی های درجه 2 به میزان 15 هزار و 500 تومان و قیمت هر کیلوگرم نان شیرینی خشک به میزان تقریبی 12 هزار تومان است.
وی با بیان اینکه این درجه بندی براساس کیفیت، نوع نان و مواد اولیه به کار رفته در شیرینی ها، انجام می شود، ادامه داد: این درجه بندی با در نظرگرفتن موارد فوق، توسط بازرسان و کارشناسان انجام می شود.
ناصری از وجود 280 صنف آبمیوه، بستنی و قنادی در سطح استان کرمانشاه خبر داد.
اگر نگاهی به بازار میوه و تره بار بیندازیم انار، هندوانه و سیب قرمز در چنین شبی طرفدار بیشتری دارد که امسال افزایش قیمت ها در کاهش قدرت خرید و خلوتی بازار بی تاثیر نبوده است.
چنانچه رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌ فروشان کرمانشاه از افزایش قیمت برخی از اقلام میوه در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
علی حسینی با بیان اینکه بالا رفتن قیمت میوه موجب شده تا بازار چندان شلوغ نشود، افزود: قیمت بالا و خرید از دستفروشان در کاهش شلوغی بازار موثر است، البته برخی دیگر هنوز برای یلدای خود خرید نکرده اند.

** قیمت تقریبی میوه های یلدایی چقدر است؟
وی در خصوص قیمت میوه های یلدایی با بیان اینکه هنوز قیمت ثابتی از هندوانه اعلام نشده، اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم انار و سیب قرمز نزدیک به 10 هزار تومان و قیمت تقریبی هر کیلوگرم هندوانه سه هزار و 500 تومان است.
حسینی افزود: این قیمت ها تقریبی است که با نزدیک شدن به ساعات شب یلدا و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم ممکن است کاهش یابد.

** تخفیف 20 درصدی در نمایشگاه یلدایی
از سوی دیگر نمایشگاه ویژه شب یلدا در محل نمایشگاه بین المللی کرمانشاه با هدف پربار شدن سفره های یلدایی و عرضه مناسب قیمت ها برپا شده است.
چنانچه مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نمایشگاه شب یلدا تا شامگاه امروز (جمعه 30) آذر دایر خواهد بود.
رضا سلیم ساسانی ادامه داد: این نمایشگاه از ساعت 15:30 دقیقه کار خود را آغاز و تا ساعت 20:30 دقیقه پذیرای علاقه مندان و عموم شهروندان خواهد بود.
سلیم ساسانی تصریح کرد: این نمایشگاه در 100 غرفه به عرضه انواع محصولات خوراکی و انواع تنقلات شب یلدا نظیر آجیل و پسته، انواع شکلات و شیرینی و سایر خوراکی ها می پردازد.
مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه با بیان اینکه محصولات نمایشگاه با 20 درصد تخفیف به شهروندان ارائه می شود، گفت: در این نمایشگاه تولیدکنندگانی از شهرهای تهران، یزد، زنجان، مازندران، اردبیل، شیراز، اصفهان و کرمانشاه حضور دارند.

** وجود نرخنامه اتحادیه در اصناف ضروری است
در ادامه معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، بر وجود نرخنامه اتحادیه به همراه مهر و امضای رییس اتحادیه در واحدهای صنفی تاکید کرد و اظهار داشت: این نرخنامه اساس کار بازرسان برای نظارت بر قیمت است.
رامین پهلوانی افزود: نرخنامه اگر با اتحادیه همخوانی نداشته باشد پای سه تخلف تقلب، گرانفروشی و کم فروشی به میان می آید که علاوه بر برخورد در صورت تکرار مجازات متعددی دربر دارد.
وی با بیان اینکه نوسان در قیمت بازار دیده می شود گفت: بالابودن میزان عرضه در کاهش تقاضا و بالعکس یک اصل اقتصادی است، با این حال نظارت همواره وجود دارد ولی اساس نوسان قیمت در خارج از این بازار است و نرخ ارز برآن اثر می گذارد.
پهلوانی از وجود 35 هزار واحد صنفی در کرمانشاه خبر داد و یادآور شد، به دلیل وسعت زیاد نظارت ها دشوارتر می شود و از سوی دیگر مردم با اطلاع رسانی می توانند مشکلات بسیاری در بازار را رفع کنند و نباید نسبت به این قضیه بی تفاوت باشند.
گزارش از زهره کریم زاده
7460/8066


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
گنبدکاووس - ایرنا - رئیس سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه منشاء سیل حوزه آبخیز است، گفت: اعتبارات تخصیصی برای انجام اقدامات زیربنایی در زمینه آبخیزداری به منظور مقابله اساسی و ریشه ای با مخاطرات سیل، کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست.
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
همدان - ایرنا - مسئول طرح سلامت نوروزی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: 2 تن و 300 کیلوگرم گوشت قرمز خارج از چرخه مصرف در شهر همدان کشف و معدوم شد.
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
ساری-ایرنا- نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی برآورد اولیه خسارت سیل و برف مزارع کشاورزی شرق استان را افزون بر یکهزار و 800 میلیارد ریال اعلام کرد.
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
گرگان - ایرنا - وزیر جهاد کشاورزی گفت که بروز سیل در گلستان حدود 11 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی، باغبانی و دامی این استان خسارت وارد کرد.
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
تهران - ایرنا - رئیس مرکز اطلاعات و کنترل راهور نیروی انتظامی گفت: ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین اما پر حجم و روان است.
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
تهران - ایرنا- مدیر عامل صندوق بازنشستگی کشوری از آمادگی و امداد رسانی هلدینگ‌ها و شرکت‌های تابعه این صندوق برای کمک به سیل‌زدگان استان گلستان خبر داد.
هزارچشم تا مریوان
سنندج - ایرنا - هر نقطه از کردستان سرشار از زیبایی های خاصی است که گردشگران زیادی را از نقاط مختلف دنیا به خود جذب می کند و در این بین برای دیدن چشم اندازهایی بکر و دلنواز و گذشتن از پیچ های زیبا و خطرناک در شهرستانی هم چون مریوان باید هزارچشم داشت.
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
سنندج - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: پس از ابتلای بیش از هزار و 900 نفر به بیماری ویروسی نورواک در قروه، مبتلا شدن به آن اکنون روند کاهشی به خود گرفته است اما مردم همچنان بهداشت فردی را رعایت کنند.
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
مشهد- ایرنا- رئیس پلیس راه خراسان رضوی گفت: هم اینک ترافیک خودرویی در ورودی های شهر مشهد سنگین است.
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت
گرگان - ایرنا - میلیونها متر مکعب روان آب و سیلاب جاری شده ناشی از طغیان رودخانه ها و مناطق شرق گلستان که به شهر گُمیشان نزدیک شده است؛ این منطقه غربی استان را در وضعیت اضطراری قرار داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیل؛ چه بر سر مردم گلستان آورد
گرگان - ایرنا - بارندگی های رگباری در آغاز سال نو اگرچه نعمت الهی برای مردم گلستان به ارمغان آورد؛ اما حجم بالای روان آب ها و سیلاب ناشی از طغیان رودخانه ها و سرریز شدن سدها بخش وسیعی از این استان بویژه شمال را در برگرفته و از شرق به غرب در حرکت است.
ویدئو - با برخی شگفتی‌های برج طغرل آشنا شوید
«برج طغرل» را یکی از زیباترین آثار تاریخی با پیشینه‌ای برابر ۹ قرن یعنی متعلق به دوره سلجوقی می‌دانند. مورخان معتقدند «طغرل بیک سلجوقی» مؤسس و نخستین پادشاه سلسله سلجوقیان در این برج آرمیده و همین امر سبب شده تا این اثر ملی به نام «برج طغرل» شهرت یابد. برای این بنای تاریخی کاربری‌های مختلفی مانند «ساعت»، «منعکس‌کننده صدا» و «راهنمای مسافران» عنوان کرده‌اند. برای رسیدن به برج طغرل در شهرری، خیابان ابن‌بابویه و در مقابل سردر شرقی، استفاده از مترو بهترین راه ممکن است. در فاصله مترو تا برج نیز تاکسی و اتوبوس‌هایی که در مقابل درِ خروجی مترو منتظر مسافران هستند، شما را به مقصد می‌رسانند.
سرمایه‌گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند
آمارها نشان می‌دهد میزان جذب سرمایه خارجی در ۱۱ ماهه نخست سال 1397 نسبت به سال قبلش بیش از ۳۲ درصد کاهش داشته، این در حالی است که این آمار در سال ۱۳۹۶ روند افزایشی داشته است.
واردات ۲۰۳ تن عروسک به کشور+ جدول
براساس آمار گمرک در ۱۱ ماهه سال ۹۷ بالغ بر ۲۰۳ تن انواع عروسک از ۲ کشور جهان وارد ایران شده است.
موفقیت تیم ملی فوتبال امید، با وجود بدشانسی در راه المپیک
پیشکسوت فوتبال ایران می‌گوید با وجود بدشانسی تیم ملی فوتبال امید کشورمان در بازی برابر ترکمنستان و وجود چند مصدوم، امیدوار است این تیم بتواند امید ایران برای کسب سهمیه المپیک را زنده نگه دارد.
اعتبارات کافی برای آبخیزداری و مقابله با سیل تخصیص نمی یابد
حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد
سیل و برف 180 میلیارد تومان به کشاورزی شرق مازندران خسارت زد
خسارت 11 هزار میلیارد ریالی سیل به کشاورزی گلستان
ترافیک در 5 جاده کشور نیمه سنگین است
صندوق بازنشستگی، آماده کمک به سیل‌زدگان گلستان
هزارچشم تا مریوان
روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت
ترافیک در ورودی های مشهد سنگین است
گُمیشان در گلستان وضعیت اضطراری گرفت