سفره های کوچک و بزرگ میزبان یلدا می شوند

10:44 ۳۲ روز و ۱۲ ساعت پیش ایرنا 157 0
سفره های کوچک و بزرگ میزبان یلدا می شوند

کرمانشاه - ایرنا - یلدا یکی از کهن ترین جشن های ایرانیان است که با وجود التهاب در بازار، همه مردم می خواهند با خرید هر چند اندک، سفره های خود را در این شب مهربانی خالی نگذارند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، با وجود مهار یکه تازی دلار و کاهش نرخ ارز در ماه های اخیر هنوز التهاب و افزایش قیمت در برخی اقلام دیده می شود که این نوسان، پای گرانی را به سفره های یلدا باز کرده است.
به منظور رصد بهتر قیمت ها و کنترل دقیق در بازار از هفته اخیر نزدیک به 10 تیم بازرسی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت و سایر ارگان های مربوطه در بازار مستقر شده اند که همکاری مردم در زمینه اطلاع رسانی از کم فروشی و گرانفروشی می تواند یلدایی بهتر برای کرمانشاهیان را رقم بزند.

** مهار یکه تازی ارز در کاهش قیمت آشکار شود
یکی از خریداران کرمانشاهی که در بازار میوه و تره بار، اجناس را برررسی می کند و با نیم نگاهی به قیمت ها، به غرفه بعدی می رود به ایرنا گفت: در زمانه ای که جمع شدن های خانوادگی و فامیلی کاهش یافته شب هایی همانند یلدا، فرصتی دوباره برای با هم بودن هاست.
عباس مقدم نژاد ، به کاهش قدرت خرید مردم اشاره کرد و افزود: انتظار می رود با مهار نوسان های نرخ ارز، قیمت ها کاهش یابد و غرفه ها تنها به ویترینی برای تماشای مردم تبدیل نشود.

** تهیه ساده سفره یلدایی خرج دارد
یکی دیگر از شهروندان کرمانشاهی اظهار داشت: شب یلدا آداب و رسوم خاص خود را دارد که جدا از ارزش ادبی و تاریخی، پهن شدن سفره یلدایی نخستین اقدامی است که در این شب انجام می شود.
فهیمه حسنپور ادامه داد: انار، هندوانه، آجیل و شیرینی سبد خرید یلدایی هستند که اگر بخواهیم همه اینها را در مقدار اندک و با قیمت ارزان خریداری کنیم نزدیک به 200 هزار تومان باید هزینه کنیم.
وی یادآور شد، این میزان قیمت برای یک خانواده کم جمعیت است که خواهان کاهش قیمت ها و نظارت بر بازار هستیم.

** کاهش 20 درصدی آجیل و خشکبار در کرمانشاه
در ادامه رییس اتحادیه آجیل و خشکبار کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: خوشبختانه روز به روز شاهد کاهش قیمت آجیل و خشکبار در سطح استان هستیم و بازار در مسیر بهبودی و ثبات قرار گرفته است.
مرتضی شهبازی با بیان اینکه هم اکنون اجناس مرغوب و باکیفیتی در بازار وجود دارد، افزود: با این اوصاف، این پسند و علاقه مردم است که نوع جنس را انتخاب می کند، برخی آجیل شور، برخی آجیل شیرین و بعضی دیگر از مشتریان خواهان آجیل چهارمغز برای یلدا هستند.
وی با بیان اینکه به دلیل اقلام و کیفیت متفاوت نمی توان قیمت ثابتی از آجیل یلدا را ارائه داد، گفت: قیمت آجیل در مقایسه با ماه های گذشته کاهش نزدیک به 20 درصدی داشته است.

** مشتری حق مشاهده فاکتور خرید را دارد
شهبازی یادآور شد، مشتری می تواند فاکتور خرید جنس انتخابی را از فروشنده مغازه تقاضا کند با این هدف که میزان افزایش سود و قیمت نهایی را بررسی کند که این اجازه به مشتری داده شده است.

** حق افزایش سود چقدر است؟
شهبازی ادامه داد: خرده فروشان به میزان 12 درصد وعمده فروشان به میزان چهار درصد می توانند سود به قیمت مصوب فاکتور سربرگ دار و تاریخ داری که مهرشده است، اضافه کنند.
شهبازی با بیان اینکه ما با دستفروشان عرضه کننده آجیل و خشکبار هیچ ارتباطی نداریم، گفت: مشتریان در صورت درخواست و اعلام شکایت گرانفروشی می توانند علاوه بر تعزیرات حکومتی، اتاق اصناف و سازمان صنعت، معدن و تجارت، موارد را به اتحادیه با شماره 37273232-083 اطلاع دهند.

** قیمت نان شیرینی تغییری نداشته است
در ادامه رییس اتحادیه قنادان و آبمیوه فروشان کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، با بیان اینکه قیمت نان شیرینی از 2 ماه گذشته تغییر خاصی نداشته، اظهار داشت: کرمانشاهیان برای شب یلدای خود بیشتر شیرینی تر و کیک را انتخاب می کنند.
علیرضا ناصری ادامه داد: قیمت هرکیلو شیرینی تر به میزان 17 هزار و 500 تومان و قیمت هرکیلوگرم شیرینی خشک 14 هزار تومان در واحدهای قنادی درجه یک است.
ناصری ادامه داد: قیمت هرکیلو شیرینی تر در قنادی های درجه 2 به میزان 15 هزار و 500 تومان و قیمت هر کیلوگرم نان شیرینی خشک به میزان تقریبی 12 هزار تومان است.
وی با بیان اینکه این درجه بندی براساس کیفیت، نوع نان و مواد اولیه به کار رفته در شیرینی ها، انجام می شود، ادامه داد: این درجه بندی با در نظرگرفتن موارد فوق، توسط بازرسان و کارشناسان انجام می شود.
ناصری از وجود 280 صنف آبمیوه، بستنی و قنادی در سطح استان کرمانشاه خبر داد.
اگر نگاهی به بازار میوه و تره بار بیندازیم انار، هندوانه و سیب قرمز در چنین شبی طرفدار بیشتری دارد که امسال افزایش قیمت ها در کاهش قدرت خرید و خلوتی بازار بی تاثیر نبوده است.
چنانچه رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌ فروشان کرمانشاه از افزایش قیمت برخی از اقلام میوه در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
علی حسینی با بیان اینکه بالا رفتن قیمت میوه موجب شده تا بازار چندان شلوغ نشود، افزود: قیمت بالا و خرید از دستفروشان در کاهش شلوغی بازار موثر است، البته برخی دیگر هنوز برای یلدای خود خرید نکرده اند.

** قیمت تقریبی میوه های یلدایی چقدر است؟
وی در خصوص قیمت میوه های یلدایی با بیان اینکه هنوز قیمت ثابتی از هندوانه اعلام نشده، اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم انار و سیب قرمز نزدیک به 10 هزار تومان و قیمت تقریبی هر کیلوگرم هندوانه سه هزار و 500 تومان است.
حسینی افزود: این قیمت ها تقریبی است که با نزدیک شدن به ساعات شب یلدا و با توجه به کاهش قدرت خرید مردم ممکن است کاهش یابد.

** تخفیف 20 درصدی در نمایشگاه یلدایی
از سوی دیگر نمایشگاه ویژه شب یلدا در محل نمایشگاه بین المللی کرمانشاه با هدف پربار شدن سفره های یلدایی و عرضه مناسب قیمت ها برپا شده است.
چنانچه مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: نمایشگاه شب یلدا تا شامگاه امروز (جمعه 30) آذر دایر خواهد بود.
رضا سلیم ساسانی ادامه داد: این نمایشگاه از ساعت 15:30 دقیقه کار خود را آغاز و تا ساعت 20:30 دقیقه پذیرای علاقه مندان و عموم شهروندان خواهد بود.
سلیم ساسانی تصریح کرد: این نمایشگاه در 100 غرفه به عرضه انواع محصولات خوراکی و انواع تنقلات شب یلدا نظیر آجیل و پسته، انواع شکلات و شیرینی و سایر خوراکی ها می پردازد.
مدیرعامل نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه با بیان اینکه محصولات نمایشگاه با 20 درصد تخفیف به شهروندان ارائه می شود، گفت: در این نمایشگاه تولیدکنندگانی از شهرهای تهران، یزد، زنجان، مازندران، اردبیل، شیراز، اصفهان و کرمانشاه حضور دارند.

** وجود نرخنامه اتحادیه در اصناف ضروری است
در ادامه معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف کرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، بر وجود نرخنامه اتحادیه به همراه مهر و امضای رییس اتحادیه در واحدهای صنفی تاکید کرد و اظهار داشت: این نرخنامه اساس کار بازرسان برای نظارت بر قیمت است.
رامین پهلوانی افزود: نرخنامه اگر با اتحادیه همخوانی نداشته باشد پای سه تخلف تقلب، گرانفروشی و کم فروشی به میان می آید که علاوه بر برخورد در صورت تکرار مجازات متعددی دربر دارد.
وی با بیان اینکه نوسان در قیمت بازار دیده می شود گفت: بالابودن میزان عرضه در کاهش تقاضا و بالعکس یک اصل اقتصادی است، با این حال نظارت همواره وجود دارد ولی اساس نوسان قیمت در خارج از این بازار است و نرخ ارز برآن اثر می گذارد.
پهلوانی از وجود 35 هزار واحد صنفی در کرمانشاه خبر داد و یادآور شد، به دلیل وسعت زیاد نظارت ها دشوارتر می شود و از سوی دیگر مردم با اطلاع رسانی می توانند مشکلات بسیاری در بازار را رفع کنند و نباید نسبت به این قضیه بی تفاوت باشند.
گزارش از زهره کریم زاده
7460/8066


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

بسته پیشنهادی رئال برای جذب ستاره تاتنهام
رئال مادرید برای کمتر کردن تقاضای دنیل لوی، قصد دارد یکی از ستارگان خود را به تاتنهام واگذار کند.
محسن مسلمان، برند شوستر فوتبال ایران !
محسن مسلمان هافبک تازه سپاهانی شده فوتبال ایران، حالا یکی از معدود بازیکنانی به شمار می رود که با سه تیم بزرگ کشور وارد مذاکره شده است.
درخواست تعویض همراه اشک طارق
هافبک تکنیکی عراق در اواسط نیمه اول دچار مصدومیت شد و از کادرفنی درخواست تعویض داشت.
ستایش بازیگر سینما از کی‌روش؛ برنگرد!
حمیدرضا آذرنگ بازیگر مطرح سینما و تئاتر در پستی اینستاگرامی به شکل ویژه ای به تمجید و تجلیل از کارلوس کی روش پرداخت.
آیا رئال مادرید شانسی برای قهرمانی لالیگا دارد؟
تاریخ علیه شاگردان سانتیاگو سولاری است.
امیدوارم یک معجزه پسرم را به ما برگرداند
گران قیمت ترین خرید تاریخ باشگاه کاردیف احتمالا به دلیل سانحه هوایی جان خود را از دست داده است.
کاریکاتور: بواتنگ به حقانیت مسی سوگند خورد
انتقال کوین پرنس بواتنگ به بارسلونا همچنان سوژه رسانه‌های اروپایی است.
کمک‌ چند صد میلیونی کی‌روش یه یک خیریه
یوسف اصلانی، مدیر مؤسسه بهشت امام رضا گفت: کی‌روش چندبار در جاهای بحرانی که در زمین و آسمان بودیم، به داد ما رسید وقتی از او خواستیم این موضوع رسانه‌ای نشود، با کمال میل قبول کرد.
توصیه جالب زلاتان به آقای گل جام جهانی
زلاتان، ستاره سوئدی و 37 ساله تیم لس آنجلس گلکسی، به هری کین توصیه کرد از تاتنهام جدا شود.
گریه های طارق به معنای پایان جام!
گریه های طارق همام ستاره تیم ملی فوتبال عراق حتی در صورت صعود این تیم شاید به معنای پایانی باشد بر حضور او در مسابقات جام ملت ها.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سلفی گوچی با خواننده مشهور ترکیه‌ای
رضا قوچان نژاد، بازیکن محبوب کشورمان عکسی از خود با خواننده مشهور ترکیه ای، «اِبرو گوندش» را در اینستاگرام خود منتشر کرد.
ضرب و شتم دانش‌آموز افغان در مدرسه
معلمی یک دانش آموز افغانی را مورد ضرب و شتم و توهین قرار می دهد. اطلاعات بیشتری از این ویدئو در دسترس نیست.
شوخی سلطانی‌فر با مجتبی عابدینی
مراسم افتتاح موزه ورزش با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان و سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک روز گذشته (یکم بهمن) برگزار شد.
نامزدهای اسکار نود و یکم اعلام شد
نامزدهای اسکار نود و یکم در ۲۴ بخش اعلام شد.
صعود سخت کره جنوبی به جمع ۸ تیم برتر آسیا- سد بحرین در وقت‌های اضافه شکست
تیم ملی فوتبال کره‌ جنوبی موفق شد مقابل بحرین به برتری دست پیدا کند و به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا راه پیدا کند.
بررسی لایحه برنامه سوم توسعه شهر تهران پایان یافت
چالش های شهر اهواز در یک نگاه
270 ساختمان مشابه پلاسکو در تهران شناسایی شده است
ایزوایکو به دانش ساخت انواع شناورها با استانداردهای بین المللی دست یافت
خراسان شمالی در اعطای وام اشتغال روستایی 10 پله بالا آمد
پرونده قضایی تخلف زیست محیطی در عسلویه بوشهر تشکیل شد
30 میلیون مترمکعب آب در سدهای گلستان ذخیره شد
شرایط خدمت سربازی در آستان قدس رضوی اعلام شد
حاشیه نشینی پرحاشیه
عزم دولتمردان تدبیر و امید در محرومیت زدایی از جنوب کرمان