رشوه 830 میلیون دلاری بن سلمان به تونس

09:52 ۱۸۰ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 208 0
رشوه 830 میلیون دلاری بن سلمان به تونس

تهران - ایرنا - 'محمد بن سلمان' ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در سفری منطقه ای به چند کشور عربی، هفتم آذر ماه جاری کوتاه و مخفیانه به تونس سفر کرد؛ سفری که با اعتراضات گسترده مردم این کشور و احزاب آن مواجه شد.

ایرنا

هدف بن سلمان از سفر منطقه‌ای، استفاده از بستر مردمی کشورهای عربی برای بهبود وجهه خود بود، چرا که ولیعهد سعودی حدود دو ماه است که با پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول که موجب رفتن حیثیت این مقام سعودی شده، دست و پنجه نرم می کند.
سفر بن سلمان به تونس و چند کشور دیگر، پس از افشای نقش آمریت وی در قتل خاشقچی بود.
سفر ولیعهد سعودی به تونس در نتیجه اعتراضات گسترده مردمی، دیداری کوتاه و همراه با تأخیر بود و شرایط به ‌گونه‌ای رقم خورد که مردم این کشور تصور کردند او اصلاً به تونس نمی‌رود؛ هواپیمای محمد بن سلمان در فرودگاهی اعلام ‌نشده و به ‌دور از دیدگان مردم خشمگین تونس بر زمین نشست و برنامه سفر وی تنها منحصر به دیدار با 'الباجی قائد السبسی' رئیس جمهور این کشور بود، علاوه بر اینکه هیچ چیزی در خصوص برنامه‌های این دیدار و موعد آن به مردم تونس اطلاع ‌رسانی نشده بود.
فعالان مدنی و سیاسی تونس در واقع همان کاری را انجام دادند که ولیعهد عربستان در اولین دور از سفرهای خارجی خود بعد از جنایت خاشقچی از آن وحشت داشت؛ دفتر ولیعهد عربستان در عین حال به‌ صورت رسمی و نهایی مقصد سفرهای وی را اعلام نکرد تا بتواند حاشیه امنی برای او ایجاد کند، اما با وجود این، اعتراضات گسترده‌ای در تونس به‌راه افتاد که حتی گزینه لغو این سفر را نیز مطرح کرد.
با وجود اینکه اکثریت مردم تونس سفر محمد بن سلمان به این کشور را رد می‌کردند، اما جالب اینجا بود که برخی جریان‌های سیاسی حاکم در این کشور به‌ بهانه عدم مداخله در امور کشورهای دیگر اعلام کردند که مشکلی در استقبال از میهمان ناخوانده خود ندارند که دلیل آن بعدا مشخص شد و چیزی نبود به غیر از رشوه صدها میلیون دلاری بن سلمان به مقامات تونس.
مقامات تونس با انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص کمک‌های نظامی و مالی عربستان به تونس سعی کردند مقداری از خشم عمومی مردم را بکاهند، اما این اقدام نه تنها نتوانست خشم مردم این کشور را کاهش دهد، بلکه موجب شعله ور شدن اعتراضات به این سفر شد.
رویکردهای مردمی در تونس در اعتراض به سفر محمد بن سلمان در دو بخش دنبال می‌شد؛ اول تحرکات مردمی شامل احزاب چپ‌گرا و ملی‌گرای منتقد دولت و احزاب دیگر نظیر حزب جمهوری به‌علاوه سازمان‌های دانشجویی و جمعیت‌های حقوقی و سندیکاهای مختلف بود که با اعتراضات خیابانی و تظاهرات مردمی مطالبات خود را مطرح می‌کردند.
مورد دوم، اقدامات حقوقی و قانونی برای تحقیق و بازجویی از ولیعهد عربستان به‌ علت جنایات جنگی صورت ‌گرفته در یمن بود که بر اساس شکایتی انجام شد که سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس پیش از سفر وی در دادگاه بدوی این کشور مطرح کرد، این شکایت برگرفته از گزارش مربوط به اوضاع حقوق بشر در یمن و جنایات آل سعود در این کشور بود.
هزاران نفر از شرکت کنندگان در تجمعات تونس با حمل تصاویر و پلاکاردهایی، نتایج بمب‌ها و موشک‌ها و تسلیحات عربستان در یمن و نقش این کشور در افزایش بحران سوریه را مطرح کرده و طومار مردمی بلندبالایی را در محکومیت بن‌سلمان در این جنایت‌ها امضا کردند؛ آنها همچنین قتل وحشیانه جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول را محکوم کردند.
اعتراضات مردمی در مصر علیه سفر بن سلمان نیز زیاد بود.
فعالان مصری با راه اندازی هشتگی در فضای مجازی، سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به این کشور را ننگ دانستند.
فعالان مصری در این هشتگ که 'سفر ارّه به مصر ننگ است' (در اشاره به اقدام عاملان بن سلمان در تکه تکه کردن جسد خاشقچی با اره) بر مخالفت خود با سفر بن سلمان به کشورشان در سایه انتشار اخباری دال بر صدور دستور قتل خاشقچی توسط او تاکید کردند؛ آنها تاکید کردند که بن سلمان در پی مواجه شدن با هجمه‌ای بین‌المللی برای تقویت روحیه خود به مصر سفر کرده است.
اعتراضات عمومی صورت ‌گرفته در تونس و مصر علیه سفر بن سلمان، تنها نشان‌دهنده رویکرد عمومی ملت‌های این کشورها نبود، بلکه نمونه‌ای از افکار عمومی ملت‌های عربی است که در عرصه‌های اجتماعی و فضای مجازی فعال هستند، به این ترتیب بود که سفری که محمد بن سلمان در کشورهای عربی ترتیب داد، به ‌جای اینکه ابتکار عملی برای بسیج حمایت کشورهای عربی از او باشد، به مراسمی برای یادآوری و محکوم کردن جنایت‌های رژیم آل‌سعود به ویژه ین سلمان تبدیل شد.
به دنبال سفر کوتاه بن سلمان به تونس، 'یوسف الشاهد' نخست ‌وزیر تونس چهارشنبه گذشته به عربستان سفر کرد و روز شنبه با دستانی پر به کشورش بازگشت؛ الشاهد پس از بازگشت به کشورش اعلام کرد که ریاض متعهد شده حدود 830 میلیون دلار به تونس کمک مالی ارائه کند!
طبق گزارش شبکه الجزیره، الشاهد گفته که حدود 500 میلیون دلار از کمک‌های سعودی به تونس را به بودجه کشور، 230 میلیون دلار را به بخش تجارت خارجی و صد میلیون دلار باقی مانده را به سرمایه‌گذاری در بخش پروژه‌ها اختصاص خواهد داد.
مردم تونس خاطره خوشی از مقامات سعودی ندارند و رژیم آل سعود را همدست جنایات بن علی دیکتاتور سابق تونس می دانند که در سال 2011 حکومت دیکتاتوری او سرنگون شد.
بن علی و همسرش پس از سرنگونی دولتش متواری و مقیم عربستان سعودی شدند و هنوز نیز در آنجا اقامت دارند؛ در حالی‌که تا کنون احکام زیادی علیه بن علی بنا به اتهامات متعدد وی از جمله فساد مالی در تونس صادر شده و مردم این کشور خواستار استرداد بن علی از عربستان و محاکمه او هستند.
سفر الشاهد به عربستان سعودی و دریافت کمک‌های مالی از این کشور در حالی است که تونس سال 2019 انتخابات ریاست‌ جمهور را در پیش دارد و اکنون این سوال مطرح می ‌شود که آیا عربستان سعودی با ارائه این کمک‌های مالی به تونس قصد تأثیرگذاری در انتخابات این کشور را دارد؟
پیش از این 'جوهر بن مبارک' استاد حقوق و قانون اساسی و از سیاستمداران تونس گفته بود که پس از سفر اخیر بن سلمان به تونس، یک تیم از هیأت همراه وی به مدت چند روز در این کشور باقی ماند و هدف این تیم تأثیرگذاری بر روند انتخابات آتی تونس است.
خاورم*1275*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

قیمت اجاره انبار در تهران چه قدر است؟
برای اجاره انبار در تهران روش‌های مختلفی وجود دارد که مناسب و اقتصادی باشد. به این منظور ما پیشنهاد می‌کنیم از شهرک‌های صنعتی اطراف تهران برای این کار استفاده کنید چرا که به لحاظ اقتصادی و امکانات بسیار مناسب‌اند.
پمپ تصفیه استخر را از پایا گسترش خرید کنید
تجهیزات استخر همان قطعات و ابزارآلاتی هستند که شما در ساخت انواع استخر باید به کار ببرید. البته تجهیزات استخر شامل انواع نمونه‌های بسیار زیادی است که به کار بردن آن‌ها در ساخت هر استخری الزامی نیست؛ اما اینکه شما کدام تجهیزات را باید به کار ببرید و کدام یک نیاز نیست، بسته به نوع استخر شما و کاربرد آن متفاوت خواهد بود.
چرا خودرو گران است؟
وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور باعث افزایش قیمت بسیاری از کالاها از جمله خودرو شده است. این مساله سبب شده تا قیمت خودرو همنشین کلمه «گرانی» شود. اما چرا خودرو «گران» است؟
روند مثبت در مذاکرات ترابی و پرسپولیس- شنبه همه چیز مشخص می‌شود
مهدی ترابی، هافبک تهاجمی تیم فوتبال در فصل گذشته منتظر است تا مسئولان این باشگاه مشکلات مالی‌اش را برطرف کنند.
رضا قوچان‌نژاد: می‌خواهم در یک تیم خوب هلندی بازی کنم- شرایطم در آپوئل ناامیدکننده بود
رضا قوچان‌نژاد، مهاجم تیم آپوئل قبرس از تصمیم خود برای بازگشت به فوتبال هلند خبر داد.
آغاز مذاکرات باشگاه صنعت نفت آبادان با اسکوچیچ
مسئولان باشگاه صنعت نفت آبادان درصدد انتخاب سرمربی فصل آینده زردپوشان هستند و در این زمینه با سرمربی پیشین تیم‌های فولاد خوزستان و ملوان بندرانزلی مذاکراتی را انجام داده‌اند.
فوتبال جهان| کاپلو: آرژانتینی که مارادونا در آن بازی می‌‌کرد از آرژانتین مسی بهتر بود- سیمئونه: مسی نیاز به یک تیم دارد
فوتبال جهان - سرمربی سرشناس فوتبال ایتالیا مقایسه‌هایی که میان افتخارات لیونل مسی و دیه‌گو مارادونا در رده ملی صورت می‌گیرد را نادرست می‌داند.
عرب: برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند- تهدید می‌کنند که خودت و خانواده‌ات را آتش می‌زنیم!- نه در کما بودم و نه در کمد
ایرج عرب، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در جمع هواداران معترض این تیم تأکید کرد که برخی می‌خواهند پرسپولیس را زمین بزنند و همه باید هوشیار باشند.
دژاگه از تراکتورسازی جدا می‌شود؟
اشکان دژاگه، هافبک تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز در هجدهمین دوره لیگ برتر شاید در فصل آینده برای تیم دیگری بازی کند.
تمدید قرارداد مسلمان با باشگاه سپاهان + عکس
محسن مسلمان، هافبک تیم فوتبال سپاهان قراردادش را با این تیم تمدید کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاشانی: واقعا برانکو را دوست داشتم- پاداش نگرفتم، میناوند دروغ می‌گوید
عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس درباره جدایی برانکو از این تیم صحبت کرد و نسبت به اظهارات مهرداد میناوند درباره خودش، واکنش نشان داد.
حمله موشکی به شرق موصل
منابع عراقی از فرود دست‌کم یک فروند موشک کاتیوشا در شرق موصل خبر دادند.
رحیم‌پور: کار کردن با چین و روسیه به معنای کنار گذاشتن اروپا نیست
معاون پیشین آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه می‌گوید، سه کشور ایران، روسیه و چین باید همکاری‌های بیش‌تری را برای مقابله با دشمن مشترک (آمریکا) انجام دهند. او در عین حال تاکید دارد که محدود کردن روابط خود به چین و روسیه هم اشتباه است.
سرقت یک میلیاردی پول نقد از یک مغازه در بازار تهران
رئیس پایگاه هفتم پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری سارقانی خبر داد که با تخریب گاوصندوق یک مغازه، اقدام به سرقت یک میلیارد تومان پول نقد کرده بودند.
درخواست داماد ترامپ از ولیعهد سعودی
دو منبع سعودی به وبگاه خبری «میدل‌ایست آی» انگلیس گفته‌اند جرد کوشنر، داماد و مشاور ترامپ از محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی خواسته است که فعلا دست از اعدام‌ بردارد.