رشوه 830 میلیون دلاری بن سلمان به تونس

09:52 ۳۱ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 88 0
رشوه 830 میلیون دلاری بن سلمان به تونس

تهران - ایرنا - 'محمد بن سلمان' ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در سفری منطقه ای به چند کشور عربی، هفتم آذر ماه جاری کوتاه و مخفیانه به تونس سفر کرد؛ سفری که با اعتراضات گسترده مردم این کشور و احزاب آن مواجه شد.

ایرنا

هدف بن سلمان از سفر منطقه‌ای، استفاده از بستر مردمی کشورهای عربی برای بهبود وجهه خود بود، چرا که ولیعهد سعودی حدود دو ماه است که با پرونده قتل 'جمال خاشقچی' روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول که موجب رفتن حیثیت این مقام سعودی شده، دست و پنجه نرم می کند.
سفر بن سلمان به تونس و چند کشور دیگر، پس از افشای نقش آمریت وی در قتل خاشقچی بود.
سفر ولیعهد سعودی به تونس در نتیجه اعتراضات گسترده مردمی، دیداری کوتاه و همراه با تأخیر بود و شرایط به ‌گونه‌ای رقم خورد که مردم این کشور تصور کردند او اصلاً به تونس نمی‌رود؛ هواپیمای محمد بن سلمان در فرودگاهی اعلام ‌نشده و به ‌دور از دیدگان مردم خشمگین تونس بر زمین نشست و برنامه سفر وی تنها منحصر به دیدار با 'الباجی قائد السبسی' رئیس جمهور این کشور بود، علاوه بر اینکه هیچ چیزی در خصوص برنامه‌های این دیدار و موعد آن به مردم تونس اطلاع ‌رسانی نشده بود.
فعالان مدنی و سیاسی تونس در واقع همان کاری را انجام دادند که ولیعهد عربستان در اولین دور از سفرهای خارجی خود بعد از جنایت خاشقچی از آن وحشت داشت؛ دفتر ولیعهد عربستان در عین حال به‌ صورت رسمی و نهایی مقصد سفرهای وی را اعلام نکرد تا بتواند حاشیه امنی برای او ایجاد کند، اما با وجود این، اعتراضات گسترده‌ای در تونس به‌راه افتاد که حتی گزینه لغو این سفر را نیز مطرح کرد.
با وجود اینکه اکثریت مردم تونس سفر محمد بن سلمان به این کشور را رد می‌کردند، اما جالب اینجا بود که برخی جریان‌های سیاسی حاکم در این کشور به‌ بهانه عدم مداخله در امور کشورهای دیگر اعلام کردند که مشکلی در استقبال از میهمان ناخوانده خود ندارند که دلیل آن بعدا مشخص شد و چیزی نبود به غیر از رشوه صدها میلیون دلاری بن سلمان به مقامات تونس.
مقامات تونس با انتشار اطلاعیه‌ای در خصوص کمک‌های نظامی و مالی عربستان به تونس سعی کردند مقداری از خشم عمومی مردم را بکاهند، اما این اقدام نه تنها نتوانست خشم مردم این کشور را کاهش دهد، بلکه موجب شعله ور شدن اعتراضات به این سفر شد.
رویکردهای مردمی در تونس در اعتراض به سفر محمد بن سلمان در دو بخش دنبال می‌شد؛ اول تحرکات مردمی شامل احزاب چپ‌گرا و ملی‌گرای منتقد دولت و احزاب دیگر نظیر حزب جمهوری به‌علاوه سازمان‌های دانشجویی و جمعیت‌های حقوقی و سندیکاهای مختلف بود که با اعتراضات خیابانی و تظاهرات مردمی مطالبات خود را مطرح می‌کردند.
مورد دوم، اقدامات حقوقی و قانونی برای تحقیق و بازجویی از ولیعهد عربستان به‌ علت جنایات جنگی صورت ‌گرفته در یمن بود که بر اساس شکایتی انجام شد که سندیکای ملی روزنامه‌نگاران تونس پیش از سفر وی در دادگاه بدوی این کشور مطرح کرد، این شکایت برگرفته از گزارش مربوط به اوضاع حقوق بشر در یمن و جنایات آل سعود در این کشور بود.
هزاران نفر از شرکت کنندگان در تجمعات تونس با حمل تصاویر و پلاکاردهایی، نتایج بمب‌ها و موشک‌ها و تسلیحات عربستان در یمن و نقش این کشور در افزایش بحران سوریه را مطرح کرده و طومار مردمی بلندبالایی را در محکومیت بن‌سلمان در این جنایت‌ها امضا کردند؛ آنها همچنین قتل وحشیانه جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در استانبول را محکوم کردند.
اعتراضات مردمی در مصر علیه سفر بن سلمان نیز زیاد بود.
فعالان مصری با راه اندازی هشتگی در فضای مجازی، سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به این کشور را ننگ دانستند.
فعالان مصری در این هشتگ که 'سفر ارّه به مصر ننگ است' (در اشاره به اقدام عاملان بن سلمان در تکه تکه کردن جسد خاشقچی با اره) بر مخالفت خود با سفر بن سلمان به کشورشان در سایه انتشار اخباری دال بر صدور دستور قتل خاشقچی توسط او تاکید کردند؛ آنها تاکید کردند که بن سلمان در پی مواجه شدن با هجمه‌ای بین‌المللی برای تقویت روحیه خود به مصر سفر کرده است.
اعتراضات عمومی صورت ‌گرفته در تونس و مصر علیه سفر بن سلمان، تنها نشان‌دهنده رویکرد عمومی ملت‌های این کشورها نبود، بلکه نمونه‌ای از افکار عمومی ملت‌های عربی است که در عرصه‌های اجتماعی و فضای مجازی فعال هستند، به این ترتیب بود که سفری که محمد بن سلمان در کشورهای عربی ترتیب داد، به ‌جای اینکه ابتکار عملی برای بسیج حمایت کشورهای عربی از او باشد، به مراسمی برای یادآوری و محکوم کردن جنایت‌های رژیم آل‌سعود به ویژه ین سلمان تبدیل شد.
به دنبال سفر کوتاه بن سلمان به تونس، 'یوسف الشاهد' نخست ‌وزیر تونس چهارشنبه گذشته به عربستان سفر کرد و روز شنبه با دستانی پر به کشورش بازگشت؛ الشاهد پس از بازگشت به کشورش اعلام کرد که ریاض متعهد شده حدود 830 میلیون دلار به تونس کمک مالی ارائه کند!
طبق گزارش شبکه الجزیره، الشاهد گفته که حدود 500 میلیون دلار از کمک‌های سعودی به تونس را به بودجه کشور، 230 میلیون دلار را به بخش تجارت خارجی و صد میلیون دلار باقی مانده را به سرمایه‌گذاری در بخش پروژه‌ها اختصاص خواهد داد.
مردم تونس خاطره خوشی از مقامات سعودی ندارند و رژیم آل سعود را همدست جنایات بن علی دیکتاتور سابق تونس می دانند که در سال 2011 حکومت دیکتاتوری او سرنگون شد.
بن علی و همسرش پس از سرنگونی دولتش متواری و مقیم عربستان سعودی شدند و هنوز نیز در آنجا اقامت دارند؛ در حالی‌که تا کنون احکام زیادی علیه بن علی بنا به اتهامات متعدد وی از جمله فساد مالی در تونس صادر شده و مردم این کشور خواستار استرداد بن علی از عربستان و محاکمه او هستند.
سفر الشاهد به عربستان سعودی و دریافت کمک‌های مالی از این کشور در حالی است که تونس سال 2019 انتخابات ریاست‌ جمهور را در پیش دارد و اکنون این سوال مطرح می ‌شود که آیا عربستان سعودی با ارائه این کمک‌های مالی به تونس قصد تأثیرگذاری در انتخابات این کشور را دارد؟
پیش از این 'جوهر بن مبارک' استاد حقوق و قانون اساسی و از سیاستمداران تونس گفته بود که پس از سفر اخیر بن سلمان به تونس، یک تیم از هیأت همراه وی به مدت چند روز در این کشور باقی ماند و هدف این تیم تأثیرگذاری بر روند انتخابات آتی تونس است.
خاورم*1275*1436*


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

استرالیا با شکست ازبکستان صعود کرد
تیم ملی فوتبال استرالیا با برتری مقابل ازبکستان در ضربات پنالتی به جمع هشت تیم برتر جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ راه یافت.
انتقال خربین به پیرامیدز مصر نهایی شد
همانطور که پیش تر توافق شده بود، ستاره سوریه ای الهلال برای ادامه فوتبال خود به کشور مصر رفت.
رونالدو در محاصره؛ کار دشوار CR7 برای آقای گلی
رونالدو در حال حاضر با 14 گل زده آقای گل سری آ ایتالیا محسوب می شود ولی کار راحتی تا انتهای فصل پیش رو ندارد.
طارمی، پنالتی، هشت تورنمنت و ده‌ها قربانی
مهدی طارمی دیشب در هشتمین تورنمت رسمی، پنالتی گرفت و صاحب یک رکورد عجیب در فوتبال ایران و آسیا شد.
امید ایران قهرمان تورنمنت چهار جانبه قطر شد
تیم امید ایران در آخرین مسابقه در تورنمنت چهارجانبه مقابل قطر به پیروزی رسید.
شب درخشان کاپیتان فرانسوی در برابر چلسی
لورن کوشیلنی در برابر چلسی بیستمین گل لیگ برتری خود را برای آرسنال به ثمر رساند.
بیران با این شوت‌ها کامل شد؛ آقای شروع مجدد!
گلر جوان تیم ملی ایران این روزها در آماده ترین فرم خود قرار دارد. فرمی که شاید او را به لیگ‌های معتبر اروپایی برساند و تعداد لژیونرهای ما را بیش از پیش کند.
خشم عمومی از آل‌شیخ؛ وضعیت نامشخص پیتزی
هواداران تیم ملی عربستان به شدت از ترکی آل شیخ خشمگین و عصبی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
مصر 222 اثر باستانی قاچاق شده خود را بازگرداند
مقام سودانی خواستار تحقیق سازمان ملل درباره اعتراض های اخیر شد
رسانه های مغربی از تغییرات گسترده در کابینه این کشور خبر دادند
یک ژنرال بازنشسته، نخستین نامزد رسمی انتخابات ریاست جمهوری الجزایر
ایران با بازماندگان قربانیان حادثه انفجار مکزیک ابراز همدردی کرد
117 پناهجو در دریای مدیترانه غرق شدند
اتحادیه عرب در بن بست خودساخته
دولت بورکینافاسو استعفا کرد
سومالی بخشش بدهی هایش را خواستار شد
سازمان ملل اوضاع در جنوب لیبی را وخیم و نگران کننده دانست