تعصب قومی و مذهبی با تمدن سازی سازگار نیست

10:09 ۱۸۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایرنا 192 0
تعصب قومی و مذهبی با تمدن سازی سازگار نیست

مشهد- ایرنا- رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم گفت: تعصبات قومی، مذهبی، نژادی و دامن زدن به اختلافات و نگاههای انحصار طلبانه که تنازع را زیاد می کند با رویکرد تمدن سازی سازگار نیست.

ایرنا

حجت الاسلام احمد واعظی پنجشنبه شب در مراسم رونمایی از یادنامه آیت الله شیخ محمد واعظ زاده خراسانی در مشهد افزود: اینکه اسلام را طوری بفهمیم که کاری به زندگی ندارد و انزوا طلب است بدون لبه اجتماعی معطوف به زندگی، فاقد ظرفیت تمدن سازی است.
وی اظهار داشت: قرائتی از اسلام که می خواهد منابع نقلی را جایگزین عقل تجربی کند هم تمدن ساز نیست چون عقل را تعطیل می کند، نگاه بسته به فقه نمی تواند تمدن ساز باشد زیرا تمدن در سایه همکاری اجتماعی پایدار و رو به پیشرفت و با فکر آزاد به دست می آید.
وی گفت: فقه بسته سلفی تکفیری مجالی برای تمدن سازی ندارد و تمدن ستیز است چون همه را در مناسبات گذشته نگه می دارد و راه را بر مطالب جدید می بندد و عقل ستیز است.
حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه نوع نگاه دین به علم مهم است افزود: اینکه یک دین علوم را طرد کند و بگوید پایه کفر دارد و باید علوم طبیعی اسلامی ایجاد کنیم نیز تمدن ساز نیست.
وی اظهار داشت: آزاد اندیشی و مجال دادن به بروز خلاقیت از لوازم تمدن سازی است اگر خوانش و قرائتی راه را ببندد هرگز تمدنی بروز نمی کند.
وی گفت: ظهور و بروز تمدن ها در فضای فکر و اندیشه با حرمت و آزاد بوده است و اینکه حتی اندیشه باطل نیز باید با اندیشه پاسخ داده شود.
مدیر کل آموزش دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: یادنامه مرحوم واعظ زاده خراسانی به مناسبت دومین سالگرد درگذشت وی با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی و آموزش و پرورش تدوین شده است.
سید محمد تقی شوشتری افزود: در این یادنامه مقالات و دیدگاه های اندیشمندان و صاحبنظران عرصه های علوم اسلامی در باره مرحوم واعظ زاده و همچنین مطالب دیگری در زمینه زندگی او درج شده است.
آیت الله محمد واعظ زاده خراسانی، محقق و متفکر اسلامی معاصر، استاد دانشگاه فردوسی مشهد، موسس دانشگاه مذاهب اسلامی و نخستین دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود.
وی 28 آذر 95 درگذشت.
7507 / 6053


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

پیشگیری از ابتلا به دیابت و چاقی با نور خورشید
مطالعات و پژوهش‌های جدیدی که توسط دانشمندان استرالیایی انجام گرفته نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض نور خورشید در جلوگیری از ابتلا به دیابت و چاقی تاثیرگذار است.
دلایل حالت تهوع بعد از نوشیدن چای سیاه
باید بدانید که استفراغ پس از نوشیدن چای به مارک چای یا سرد و گرم بودن آن ارتباطی ندارد. بلکه مقصر اصلی همه سرگیجه‌ها و تهوع‌های شما چیزی نیست جز، «تانین» که به آن «تانن» و «جوهر مازو» هم می‌گویند.
راه‌اندازی نخستین آکادمی تخصصی تیروکمان
مدیر تخصصی آکادمی تیروکمان هدف از راه‌اندازی این آکادمی را تخصصی کردن و استانداردسازی رشته تیروکمان عنوان کرد و گفت: سعی داریم با تخصصی کردن تیروکمان در آینده کمانداران مطرح و قوی را تزریق تیم ملی کنیم.
صبحانه هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند
یکی از راههای کاهش سطح کلسترول بالا، شروع به مصرف بعضی از مواد غذایی خاص، درست لحظه بیدارشدن صبحگاهی است.
نوشیدنی ای که از ایبوپروفن قوی تر است
نتایج مطالعات محققان آمریکایی نشان داد که نوشیدن یک یا دو فنجان قهوه از مسکن‌هایی چون ایبوپروفن در تسکین حساسیت به درد ناشی از کمبود خواب موثرتر است.
مصرف شیر بر سلامت مغز چه تأثیری دارد؟
مطالعه جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف شیر مغز را جوان نگه می‌دارد.
باکتری‌های داروخوار را بشناسید!
پژوهشگران دریافتند باکتری‌های روده به حدی عملکرد قوی دارند که می‌توانند بر دارو‌های داخل بدن افراد تأثیر بگذارند.
کی روش: قطر نشان داد چرا همه باید به این تیم احترام بگذارند
سرمربی تیم ملی کلمبیا عملکرد دفاعی قطر را برجسته و اعلام کرد همه باید همیشه به این تیم احترام بگذارند.
سه سوته پوست صورتتان را دگرگون کنید
در اینجا ماسکی را به شما معرفی می‌کنیم که در 5 دقیقه رویای شما برای داشتن پوستی زیبا، شفاف و تازه را برآورده می‌کند.
صعود کلمبیا به یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا
تیم ملی فوتبال کلمبیا با شکست قطر توانست به مرحله یک چهارم نهایی کوپا آمه ریکا ۲۰۱۹ برزیل صعود کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آلمان و فرانسه: هنوز هم زمان وجود دارد اما تنها زمان کم!
وزرای خارجه آلمان و فرانسه ضمن هشدار به احتمال خطر درگیری در منطقه خلیج فارس، خویشتنداری همه طرف‌های درگیر را خواستار شدند.
چرا نفت در بورس مشتری ندارد؟
نماینده شرکت ملی نفت در بورس گفت: انتظار می‌رود در هفته‌های آینده حجم معاملات فروش نفت و میعانات گازی در بورس انرژی افزایش یابد که برای این مساله نیز سازوکارهای لازم را در نظر گرفته‌ایم، اما این‌که این اتفاق چه زمانی محقق می‌شود بستگی به مشتریان این بازار دارد.
ساخت نامعمول سریال «چرنوبیل» و پخش غیرمتعارف آن در ایران
مینی‌سریال «چرنوبیل» درباره حادثه نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل که در سال ۱۹۸۶ در اوکراین اتفاق افتاد و باعث پخش مواد رادیواکتیو در بخشی از غرب شوروی سابق شد، از برخی رسانه‌های جهان در حال پخش است.
ترفند طلافروشان برای کسب سود بیشتر
برخی از واحد‌های طلافروشی از بی اطلاعی مشتریان سوء استفاده کرده و برای کسب سود بیشتر دست به ترفند‌هایی می‌زنند
راهکارهای کلیدی برای تربیت فرزندان
برای ایجاد تمایل کودکان به رعایت نظم، می‌توان آن‌ را به‌صورت یک بازی مطرح کرد.