دفاتر تسهیل گری توسعه حاشیه شهرهای 22 استان راه اندازی شد

08:19 ۲۱۰ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 251 0
دفاتر تسهیل گری توسعه حاشیه شهرهای 22 استان راه اندازی شد

تهران- ایرنا- معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در مناطق حاشیه ای شهرهای بزرگ، 22 استان دفاتر تسهیل گری و توسعه اجتماعی راه اندازی شده و 164 محله را تحت پوشش دارد.

ایرنا

رضا محبوبی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: سازمان امور اجتماعی کشور به عنوان آمایشگر نبض نظام اجتماعی کشور با درک اهمیت وافر و با اهمیت هدایت امور و حل مسائل اجتماعی و فرهنگی و ضرورت توانمندسازی جامعه محلی و ساکنان مناطق حاشیه نشین برای حل مشکلاتشان اقدامات متعددی را انجام می دهد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از این برنامه ها و اقدامات مهم سازمان امور اجتماعی کشور که از سال 1396 با مشارکت سازمان های غیر دولتی به طور جدی آغاز شد و در حال اجرا است و برنامه، ایجاد و راه اندازی دفاتر تسهیل گری و توسعه محله های در محلات حاشیه نشین است.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: این دفاتر ابتدا در محلات حاشیه نشین 10 استان کشور شامل: خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، فارس، البرز و آذربایجان غربی راه اندازی شد.
وی ادامه داد: در هریک از این استانها 10محله در شهر مرکز استان تحت پوشش برنامه قرار گرفت و در تعدادی استان ها علاوه بر شهر مرکزی استان، در یکی از شهرهای دیگر نیز دفاتر تسهیل گری راه اندازی شدند.
محبوبی گفت: انتخاب این 10 استان بر اساس شاخص هایی مانند وضعیت آماری، تعداد محلات حاشیه نشین، میزان جمعیت ساکن در محلات، وضع مسائل و آسیب های اجتماعی محلات و مصوبه شورای اجتماعی کشور در سال 1394 صورت گرفته است.
وی افزود: در تداوم برنامه و با توجه به اسقبال ساکنان محلات از فعالیت های تسهیل گران مقرر شد تا علاوه ب راین استان ها در 12 استان دیگر هم حداقل 2 تا 4 محله در شهر مرکزی استان، تحت پوشش این برنامه قرار گیرد.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: این استان ها شامل آذربایجان شرقی، اردبیل ،اصفهان، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی و شمالی، قم ، گلستان، مرکزی (شهر ساوه) و یزد است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع در این 164 محله در 22 استان موسسات غیر دولتی مجری هستند و با توجه به شاخص هایی چون تخصص و توانمندی و سوابق فعالیت های مرتبط و البته بومی بودن با بررسی و ارزیابی یک موسسه غیر دولتی به عنوان مشاور اجرایی برنامه انتخاب شده اند.
محبوبی ادامه داد: چشم انداز سازمان امور اجتماعی کشور این است که حداقل به مدت 3 سال این دفاتر و تسهیل گران تعیین شده در محلات حاشیه نشین فعال باشند و پس از آن با فراهم کردن شرایط و بستر لازم مدیریت و برنامه ریزی را به ساکنان محله سپرده و از آنجا خارج شوند.
وی تصریح کرد: در این برنامه تلاش شده است که با نگاه رویکردی جامع مسائل و مشکلات محلات حاشیه نشین در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس تسهیل گران با تخصص ها و گرایش های تحصیلی مختلفی اعم از مددکار اجتماعی، شهرسازی یا برنامه ریزی شهری، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی فعالیت می کنند.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: علاوه بر ارتباط گیری موثر با ساکنان محلات حاشیه نشین و اعتماد سازی میان آنان به بررسی و جمع آوری اطلاعات و داده های مربوط به وضعیت محله، کمبودها، مشکلات و مطالبات محله پرداخته و از طریق هماهنگی با ادارات و سازمان های اجرایی دولتی یا غیر دولتی با مشارکت مردم محله، اقدامات موثری در راستای بهبود محله در ابعاد مختلف انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، سازمان امور اجتماعی کشور سازمانی دولتی است که در آذر 1396 تشکیل شده ‌است.
ارتقای سلامت، رضایت، نشاط و عدالت اجتماعی، نظم و احساس امنیت، پیشگیری، مدیریت، کنترل، کاهش و حذف معضلات و آسیب‌های اجتماعی از وظایف این سازمان است.
معاون اجتماعی وزیر کشور ریاست این سازمان را بر عهده دارد، این سازمان دبیرخانه شورای اجتماعی کشور را در خود جای داده ‌است.
ترکیب این شورا شامل رئیس‌جمهوری «رئیس شورا»، وزیر کشور «جانشین رئیس شورا، معاون اجتماعی وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور «دبیر شورا»، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای آموزش و پرورش، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان، روسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
همچنین رئیس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهردار تهران، دادستان کل کشور، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس کمیته امداد، رئیس سازمان بهزیستی، رئیس جمعت هلال احمر و دو نفر نماینده از تشکل‌های مردمی و خیرین به تایید وزیر کشور نیز با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از اعضای این شورا محسوب می شوند.
اجتمام *2181 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

دلیل تحریم های خارجی و داخلی صدا و سیما چیست؟
همه ماجرا از یک پرونده شروع شد. نامش جیسون رضائیان است، همان جاسوس ایرانی- آمریکایی. همه شاید فکر می‌کردند دولت، صداوسیما را بخاطر ساخت این سریال تقدیر کند اما دبیر هیئت دولت در نامه‌ای به نوبخت اعلام کرد اعتبارات صداوسیما پس از تأیید دو نماینده رئیس‌جمهور، تخصیص می‌یابد.
ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
آنچه که والدین باید برای تغذیه سالم کودکان بدانند
یک روانشناس گفت: برخی از والدین برای تشویق فرزند خود از فست‌فود‌ها و تنقلات صنعتی به‌عنوان جایزه استفاده می‌کنند، اما تعیین این خوراکی‌های مضر به‌عنوان جایزه موجب ارزش‌سازی غلط در ذهن کودک می‌گردد.
همه چیز در مورد خمیر دندان‌های ذغالی
پودر ذغال هنگامی فعال می‌شود که تحت شرایط دمای شدید قرارگیرد و اکسید شود. این ماده دارای تخلل، قدرت جذب و سطح تماس بالا می‌باشد و نباید با ذغال کباب‌پزی اشتباه گرفته شود.
۷ نشانه که از هوش هیجانی پایین‌تان خبر می‌دهد
شاید برایتان عجیب باشد اما از روی رفتارهای دیگران هوش هیجانی آن ها را می‌توان ارزیابی کرد.
معاون ترامپ تحریم رهبران حشدالشعبی را تائید کرد
تحریم دو نفر از رهبران حشدالشعبی عراق از سوی معاون رئیس جمهور آمریکا تائید شد.
سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه بنادر
معاون وزیر راه و شهرسازی از سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه بنادر خبر داد.
پیروانی: کی‌روش تنگ‌نظر و حسود بود!
سرمربی پیشین فجر سپاسی شیراز گفت: کی روش با فریبکاری دنبال ایجاد نفاق میان طرفداران فوتبال بود و تا از ایران رفت، به فیفا شکایت برد.
سرمربی استقلال همسرش را قانع کرد
استراماچونی قبل از ترک اردوی ترکیه با همسرش صحبت کرده و به او اطمینان کامل داد که ایران کاملاً امن است و کوچک‌ترین ترسی برای زندگی وجود ندارد.
شکوری: باید مشکلات داوری را به حداقل برسانیم
سرپرست دبیرکلی فدراسیون در جمع ناظران داوری گفت کمیته داوران در راستای توسعه فوتبال و پیشرفت داوری وظایف سنگینی را بر عهده دارد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ابراهیمی: حالا پرسپولیس سروش را نمی‌خواهد!
مربی پیشین پرسپولیس با اشاره به قرار گرفتن نام سروش رفیعی و شایان مصلح در لیست مازاد این تیم، گفت: نباید گابریل کالدرون و کادر فنی پرسپولیس را در تنگنا قرار داد.
پیروانی: کی‌روش تنگ‌نظر و حسود بود!
سرمربی پیشین فجر سپاسی شیراز گفت: کی روش با فریبکاری دنبال ایجاد نفاق میان طرفداران فوتبال بود و تا از ایران رفت، به فیفا شکایت برد.
بهاره رهنما در چالش پیری- عکس
بهاره رهنما با این عکس در چالش پیری شرکت کرد.
برای دیدار با ایران، لحظه شماری می کنم
سرمربی تیم ملی فوتبال هنگ‌کنگ به همگروهی با ایران در مرحله دوم انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ واکنش نشان داد.
نیمار هم به کهکشان یوونتوس ملحق می‌شود؟
ملاقات پدر نیمار با مدیر ورزشی یوونتوس شایعه پیوستن ستاره برزیلی پاری‌سن‌ژرمن به بانوی پیر را قوت بخشید.