دفاتر تسهیل گری توسعه حاشیه شهرهای 22 استان راه اندازی شد

08:19 ۹۳ روز و ۷ ساعت پیش ایرنا 138 0
دفاتر تسهیل گری توسعه حاشیه شهرهای 22 استان راه اندازی شد

تهران- ایرنا- معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: در مناطق حاشیه ای شهرهای بزرگ، 22 استان دفاتر تسهیل گری و توسعه اجتماعی راه اندازی شده و 164 محله را تحت پوشش دارد.

ایرنا

رضا محبوبی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: سازمان امور اجتماعی کشور به عنوان آمایشگر نبض نظام اجتماعی کشور با درک اهمیت وافر و با اهمیت هدایت امور و حل مسائل اجتماعی و فرهنگی و ضرورت توانمندسازی جامعه محلی و ساکنان مناطق حاشیه نشین برای حل مشکلاتشان اقدامات متعددی را انجام می دهد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از این برنامه ها و اقدامات مهم سازمان امور اجتماعی کشور که از سال 1396 با مشارکت سازمان های غیر دولتی به طور جدی آغاز شد و در حال اجرا است و برنامه، ایجاد و راه اندازی دفاتر تسهیل گری و توسعه محله های در محلات حاشیه نشین است.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: این دفاتر ابتدا در محلات حاشیه نشین 10 استان کشور شامل: خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان، کرمانشاه، کردستان، لرستان، فارس، البرز و آذربایجان غربی راه اندازی شد.
وی ادامه داد: در هریک از این استانها 10محله در شهر مرکز استان تحت پوشش برنامه قرار گرفت و در تعدادی استان ها علاوه بر شهر مرکزی استان، در یکی از شهرهای دیگر نیز دفاتر تسهیل گری راه اندازی شدند.
محبوبی گفت: انتخاب این 10 استان بر اساس شاخص هایی مانند وضعیت آماری، تعداد محلات حاشیه نشین، میزان جمعیت ساکن در محلات، وضع مسائل و آسیب های اجتماعی محلات و مصوبه شورای اجتماعی کشور در سال 1394 صورت گرفته است.
وی افزود: در تداوم برنامه و با توجه به اسقبال ساکنان محلات از فعالیت های تسهیل گران مقرر شد تا علاوه ب راین استان ها در 12 استان دیگر هم حداقل 2 تا 4 محله در شهر مرکزی استان، تحت پوشش این برنامه قرار گیرد.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: این استان ها شامل آذربایجان شرقی، اردبیل ،اصفهان، ایلام، بوشهر، خراسان رضوی و شمالی، قم ، گلستان، مرکزی (شهر ساوه) و یزد است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع در این 164 محله در 22 استان موسسات غیر دولتی مجری هستند و با توجه به شاخص هایی چون تخصص و توانمندی و سوابق فعالیت های مرتبط و البته بومی بودن با بررسی و ارزیابی یک موسسه غیر دولتی به عنوان مشاور اجرایی برنامه انتخاب شده اند.
محبوبی ادامه داد: چشم انداز سازمان امور اجتماعی کشور این است که حداقل به مدت 3 سال این دفاتر و تسهیل گران تعیین شده در محلات حاشیه نشین فعال باشند و پس از آن با فراهم کردن شرایط و بستر لازم مدیریت و برنامه ریزی را به ساکنان محله سپرده و از آنجا خارج شوند.
وی تصریح کرد: در این برنامه تلاش شده است که با نگاه رویکردی جامع مسائل و مشکلات محلات حاشیه نشین در ابعاد مختلف مورد توجه قرار گیرد و بر این اساس تسهیل گران با تخصص ها و گرایش های تحصیلی مختلفی اعم از مددکار اجتماعی، شهرسازی یا برنامه ریزی شهری، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی فعالیت می کنند.
معاون امور آسیب ها و مسائل اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور گفت: علاوه بر ارتباط گیری موثر با ساکنان محلات حاشیه نشین و اعتماد سازی میان آنان به بررسی و جمع آوری اطلاعات و داده های مربوط به وضعیت محله، کمبودها، مشکلات و مطالبات محله پرداخته و از طریق هماهنگی با ادارات و سازمان های اجرایی دولتی یا غیر دولتی با مشارکت مردم محله، اقدامات موثری در راستای بهبود محله در ابعاد مختلف انجام می دهند.
به گزارش ایرنا، سازمان امور اجتماعی کشور سازمانی دولتی است که در آذر 1396 تشکیل شده ‌است.
ارتقای سلامت، رضایت، نشاط و عدالت اجتماعی، نظم و احساس امنیت، پیشگیری، مدیریت، کنترل، کاهش و حذف معضلات و آسیب‌های اجتماعی از وظایف این سازمان است.
معاون اجتماعی وزیر کشور ریاست این سازمان را بر عهده دارد، این سازمان دبیرخانه شورای اجتماعی کشور را در خود جای داده ‌است.
ترکیب این شورا شامل رئیس‌جمهوری «رئیس شورا»، وزیر کشور «جانشین رئیس شورا، معاون اجتماعی وزیر کشور و رئیس سازمان امور اجتماعی کشور «دبیر شورا»، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای آموزش و پرورش، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعاون کار و رفاه اجتماعی، ورزش و جوانان، روسای کمیسیون‌های فرهنگی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی، معاون رئیس‌جمهوری در امور زنان و خانواده، رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
همچنین رئیس سازمان صدا و سیما، فرمانده نیروی انتظامی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، شهردار تهران، دادستان کل کشور، معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس کمیته امداد، رئیس سازمان بهزیستی، رئیس جمعت هلال احمر و دو نفر نماینده از تشکل‌های مردمی و خیرین به تایید وزیر کشور نیز با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی از اعضای این شورا محسوب می شوند.
اجتمام *2181 * 3063


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

حوادث و انتظامی
حوادث و انتظامی

آخرین اخبار

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند
ساری – ایرنا – جمعی از ورزشکاران مازندرانی در یک عمل خیرخواهانه با راه اندازی کمپین به حمایت از سیل زدگان استان های مازندران و گلستان شتافته اند.
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
اراک - ایرنا - جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی گفت: نخستین محموله سپاه روح الله این استان به مناطق سیل زده استان های گلستان و مازندران ارسال شد.
نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند
ساری - ایرنا - نماینده های مناطق سیل زده مازندران فقدان مدیریت منابع آبی و کوتاهی در کنترل آب های سطحی را به عنوان بزرگ ترین مشکل استان های شمالی به خصوص مازندران عنوان کردند و خواستار اجرایی شدن وعده های دولت برای جبران خسارت مردم شدند.
گردنه «ژالانه » با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی شد
سنندج - ایرنا - مسئول روابط عمومی راهداری و حمل و نقل جاده ای سروآباد از بازگشایی گردنه ژالانه محور ارتباطی سروآباد به هورامان در استان کردستان خبر داد.
سیل 4000 میلیارد ریال به خراسان شمالی خسارت زد
بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: سیل حدود چهار هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، منازل مسکونی و حوزه کشاورزی این استان خسارت وارد کرده است.
گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد
گرگان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان با یادآوری جاذبه های کم نظیر تاریخی، دیدنی و سیاحتی این استان شمالی گفت: باوجود جاری شدن سیل در برخی مناطق گلستان هیچ مشکلی در جذب و پذیرایی شایسته از گردشگران نداریم.
تلخ و شیرین های لرستان در سالی که گذشت
خرم آباد - ایرنا - سال 97 با تمام اتفاقات و رویدادهای تلخ و شیرین سپری شد، از لحظات ناب و شیرین گرفته تا حوادث ناگواری که در آرشیو تجربه تک تک مردم استان لرستان ماندگار شد.
2 زن باردار گمیشانی از سیل نجات یافتند
گرگان - ایرنا - سرپرست مرکز فوریت‌های پزشکی استان گلستان از انتقال 2 زن باردار ساکن روستای مرزی و محصور در سیل قلعه جیق شهرستان گمیشان به مراکز درمانی خبر داد.
جلوگیری از تعرض به رودخانه ها اولویت کاری در مازندران است
ساری - ایرنا - وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: جلوگیری از تعرض به رودخانه های مازندران که بخش اصلی عامل سیلاب است، اولویت اصلی وزارت راه وشهرسازی است.
سیل، کشتی اقتصاد مازندران را به گل نشاند
ساری-ایرنا- وزیر اقتصاد و دارایی گفت: سیل پیاپی در استان های شمالی به خصوص شرق مازندران، اقتصاد استان را به گل نشاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

استانداری که بر سر مزار مادر رفته بود، از خارج از کشور سر درآورد- افشاگری درباره غیبت «مناف هاشمی» بعد از چند روز
پس از برملا شدن حضور استاندار گلستان درخارج از کشور ابعاد تازه‌ای از ماجرای غیبت مناف هاشمی در بحران سیل این استان افشا شد.
شهر در محاصره آب +عکس
وقوع سیلاب در شهرستان آق قلا سبب شده که بیشتر مناطق شهر آق قلا در ۱۵ کیلومتری مرکز استان گلستان به زیر آب برود.
به تخت جمشید نیایید !
شیراز - ایرنا - اگر فکر می کنید تخت جمشید برای شما جاذبه های یک پارک یا بوستان شهری را دارد که کودکان شما می توانند در آن بازی کنند ، بالا و پایین بپرند و همراهان شما روی سرستون ها بنشینند و عکس یادگاری بگیرند ، به تخت جمشید نیایید ، اینجا پارک نیست.
اماکن ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت
به دستور مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان، کلیه امکانات و مکان‌های ورزشی در اختیار ستادهای مدیریت بحران قرار گرفت.
بازار تاریخی تبریز یادگاری پویا از تجارت روزگاران قدیم
تبریز - ایرنا - بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز که تنها بازار ثبت شده در فهرست یونسکو در جهان است، یادگاری پویا و زنده از تاریخ و کهن شهری تجاری و قطب اقتصادی ایران قدیم است که همچنان با همان شیوه به حیات اقتصادی خود ادامه می دهد.
پیشگیری از بیماری‌ها یکی از اولویت‌های اصلی دولت است
دید و بازدید نوروزی بر سلامت روان افراد تاثیر مثبت دارد
نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد
افزون بر 4800 نفر در مدارس خراسان شمالی اسکان یافتند
آغاز فعالیت پزشکان و دامپزشکان جهادگر در لمزان بندر لنگه
36 مسافر از خدمات فوریت های پزشکی میاندوآب بهره مند شدند
اورژانس همدان به یکهزار و 468 مصدوم امداد رسانی کرد
بیماران سیستان و بلوچستان نیازمند اهدای خون هستند
10880 مسافر نوروزی توسط آموزش و پرورش مرکزی اسکان یافتند
انبار نگهداری غیربهداشتی مواد غذایی در رشت پلمپ شد