حمایت همزمان از مشاغل خرد و صنایع بزرگ؛ راهی برای حذف بیکاری

08:22 ۱۷۸ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 206 0
حمایت همزمان از مشاغل خرد و صنایع بزرگ؛ راهی برای حذف بیکاری

تهران- ایرنا- برنامه دولت برای ایجاد 700 هزار شغل در سال با حمایت همزمان از مشاغل خرد و خانگی در کنار تکمیل طرح های صنعتی بزرگ و کوچک میسر می شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در 20 آذر ماه جاری از پرداخت 21 میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد 270 هزار فرصت شغلی جدید خبرداد.
محمد باقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه اشتغالزایی به دلیل تحریم ها دچار نقصان شده که این خواسته بدخواهان است اما نباید دست روی دست گذاشت، تصریح کرد: تسهیلات 21 هزارمیلیارد تومانی از محل نظام بانکی، صندوق توسعه ملی و خزانه تامین می شود.
در گام دولت برای اشتغالزایی چهار برنامه اصلی وجود دارد.
قدم اول تکمیل 2 هزار و 66 واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی است که پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارد و با اجرای این برنامه بیش از 130 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.
برنامه دوم بازسازی و نوسازی 2 هزار و 165 واحد صنعتی است که می تواند بیش از 52 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می کند.
برنامه سوم شامل پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی است که این امر به فعال شدن ظرفیت های خالی و ایجاد 87 هزار شغل جدید منجر می شود.
برنامه چهارم نیز پرداخت کمک های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه های صنعتی و کلینیکی است که برای آن اعتبار 46 میلیارد تومانی درنظرگرفته شده و می تواند یک هزار شغل جدید ایجاد کند.

**حمایت از تولید با مهار رکود
در شرایطی که برخی واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ با کمبود مواد اولیه روبرو شده و به ناچار ظرفیت های تولید را کاهش می دهند و ازسوی دیگر به دلیل تحریم ها بازارهای صادراتی کاهش پیدا کرده است این سوال در اذهان متبادر می شود که آیا برای اشتغالزایی باید به سمت توسعه واحدهای صنعتی بزرگ حرکت کرد؟
نماینده پیشین کارفرمایان در شورای عالی کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا دراین باره گفت:در حال حاضر فکر ایجاد اشتغال بسیار مطلوب است اما باید در گام اول به فکر واحدهایی باشیم که به سختی برای بقا تلاش می کنند.
احمد پورفلاح افزود: در شرایط عادی بحث تکمیل واحدهای تولیدی نیمه تمام بسیار مطلوب است اما با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد نه سرمایه گذاری حاضر است در این زمینه دست به سرمایه گذاری بزند و نه لازم است دولت منابع موجود را برای تکمیل این واحدها تخصیص دهد.
این کارفرما ادامه داد: دولت در گام نخست باید تلاش کند رکود بازار را از بین ببرد و در گام دوم نیز برای حفظ واحدهای فعال اقدام کند.
این فعال اقتصادی گفت : حمایت از واحدهای صنعتی که امکان حضور محصول در بازارهای هدف را دارند و ایجاد ظرفیت برای جذب نیروی انسانی در همین واحدها بهترین اقدامی است که دولت می تواند برای حمایت از مشاغل موجود و اشتغالزایی انجام دهد.
پورفلاح تصریح کرد:امروز بسیاری از واحدهای تولیدی فعال با مشکل نقدینگی و کمبود مواد اولیه و بازار روبرو هستند بنابراین باید قدرت خرید مردم حفظ شود تا هم واحدهای موجود بتوانند سر پا بایستند و هم اینکه با افزایش ظرفیت تولید در این واحدها امکان ایجاد مشاغل جدید را مهیا کرد.

**توسعه مشاغل خرد و خانگی
افزایش جمعیت بیکار بدون تردید یکی از معضلاتی است که این روزها جامعه با آن روبروست که پیامدهای خاص اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد؛ بنابراین باید برای عبور از این معضل که با تحریم های جدید تشدید شده است راهکاری اندیشید.
برخی فعالان اقتصادی نسبت به طرح دولت برای ایجاد 270 هزار شغل با تکمیل واحدهای تولیدی انتقاداتی دارند و راهکار عبور از معضل بیکاری را در حمایت از واحدهای فعال صنعتی می دانند اما آیا به واقع صنایع بزرگ می توانند به تنهایی نیاز جامعه به فرصت های جدید شغلی را جوابگو باشند؟ با توجه به شرایط اقتصادی ایران و تاثیر تحریم ها و ایجاد محدودیت در بازارهای هدف می توان از چه شیوه ای برای اشتغالزایی پایدار استفاده کرد؟
چندی پیش معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و تبعات تحریم ها از این پس شاهد افزایش تقاضا برای ایجاد مشاغل خرد و خانگی خواهیم بود.
سلیمان پاک سرشت افزود: توسعه این مشاغل به حمایت های مالی نیازدارد؛ بنابراین باید بانک ها در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

**سه طرح ویژه حمایتی
در این باره مدیرعامل بانک توسعه تعاون از حمایت های این بانک از مشاغل خرد و خانگی به خبرنگار اقتصادی ایرنا خبر داد و گفت: سه طرح ویژه را برای حمایت از مشاغل خرد و خانگی در دستور کار داریم.
حجت الله مهدیان با بیان اینکه بانک توسعه تعاون بانکی برای حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط است، افزود: حمایت از مشاغل خرد و خانگی نیز در دستور کار ما قرار دارد و تا دو هفته آینده جزییات طرح های حمایتی از این نوع مشاغل را اعلام خواهیم کرد.
در این باره معاون توسعه کارآفرینی و مشاغل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماهی 23 آذرماه از اجرای طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان خبر داد و گفت:این طرح در سه مرحله بررسی و شناسایی مزیت ها، توانمندسازی و آموزش و در پایان، اتصال تولیدکنندگان خرد به بازارهای فروش انجام می شود.
عیسی منصوری افزود: تلاش می شود این طرح ها به شکل هدفمند انجام و به بهبود فضای کسب و کار منجر شود.

** فرجام سخن
ضرورت ایجاد فرصت های شغلی جدید بر کسی پوشیده نیست اما برای تحقق این امر نمی توان فقط به یک شیوه و راهکار اکتفا کرد.
حمایت از صنایع بزرگ و تکمیل واحدهای نیمه تمام به شرط ایجاد رونق در بازار در کنار حمایت از مشاغل خرد و خانگی می تواند راه حلی برای عبور از معضل بیکاری در جامعه باشد.
نکته مهم این است که نباید به نام اشتغالزایی در صنایع بزرگ و کوچک و مشاغل خرد و خانگی بستری برای پول پاشی در کشور مهیا شود.
هنوز تجربه سال های گذشته از ایجاد مشاغل خرد و خانگی و فهرست های پیدا و پنهان بدهکاران بزرگ بانکی را که به نام تولید، منابع مالی را صرف سفته بازی در بازارهای مختلف کرده اند فراموش نکرده ایم.
شرایط اقتصادی کشور خاص است؛ بنابراین باید مراقب نوع هزینه کرد منابع مالی که به نام حمایت از مشاغل خرد و بزرگ پرداخت می شود، باشیم.
گزارش: ملیحه خورده پا
اقتصام*9454*1961*


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

سیدعباسی: تیم ملی والیبال کمتر به ستاره‌ها متکی بود
مربی والیبال می‌گوید با توجه به عملکرد ایران در لیگ ملت‌ها پیش‌بینی سه برد پیاپی در هفته سوم را داشت.
اعزام نصفه نیمه دختران بسکتبالیست به جام جهانی
سرپرست تیم ملی بسکتبال سه نفره بانوان در مورد شرایط اعزام دختران به مسابقات مختلف برون مرزی می‌گوید متاسفانه شرایط به گونه‌ای نیست که امکان اعزام سرپرست و پزشک با تیم ملی وجود داشته باشد.
تحقیر ژاپن برابر شیلی در کوپا آمه‌ریکا
شیلی با یک پیروزی پر گل برابر ژاپن، کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را شروع کرد.
چرایی استفاده برخی‌ها از سلاح در نزاع‌ها و تبعات آن در جامعه
عضو هیات علمی دانشگاه در تحلیل ریشه یابی استفاده از اسلحه در نزاع‌ها و درگیری‌ها گفت: در شرایط امروز جامعه اسلحه در دست افراد عادی مساوی با احتمال بیشتر برای وقوع خشونت در جامعه است.
بهترین منابع غذایی ویتامین E
بدن ما قادر نیست تمام پروتئین‌ها و ویتامین‌های مورد نیازش را تولید کند و بنابراین باید این دسته از مواد را با خوردن غذاها یا مکمل‌ها به بدن خود برسانیم که «ویتامین E» (ویتامین ای) یکی از همین مواد مهم و ضروری است.
اینفوگرافی- چگونه ازسرطان سینه در امان بمانیم؟
سرطان پستان یکی از سرطان‌هایی است که سالانه تعداد زیادی از زنان را در سراسر جهان و ایران به خود مبتلا می‌کند؛ سرطانی کشنده که البته راه‌هایی برای پیشگیری از آن وجود دارد.
مواد غذایی که انرژی شما را چند برابر می‌کند
در این مطلب، چند ماده غذایی بسیار مفید را برای افزایش انرژی به شما معرفی خواهیم کرد.
روش از بین بردن اکانت گوگل بعد از مرگ
از آنجایی که از بین بردن حساب های کاربری بعد از مرگ کاربران یکی از چالش‌های بزرگ فضای مجازی است، پاسخ به برخی سئوالات در این زمینه ضروری است.
هر روز صبح قهوه بنوشید تا معجزاتش را ببینید!
قهوه حاوی مواد مغذی زیادی است. یک فنجان قهوه حاوی مواد مغذی مهم مانند ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین B5، منگنز، پتاسیم و منیزیم است.
تاکید سازمان جهانی کار بر فراهم کردن فرصت کار برای جوانان
در یکصدمین سال تأسیس سازمان بین المللی کار علاوه بر تبیین تحولات آینده کار، گزارش سال ۲۰۱۹ بانک جهانی و توصیه این بانک به دولتها جهت سرمایه‌گذاری در مهارتهای جدید ارائه و بر ضرورت گسترش حمایتهای اجتماعی تاکید شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سه سوته دندان هایتان را سفید کنید
به کمک این دو ماده به طور صد‌درصد طبیعی و در زمان کوتاهی دندان‌های سفیدی خواهید داشت.
خرس دزد دیده بودید؟!- فیلم
فیلمی از سرقت یک خرس از خودرو را در زیر می بینید.
تعیین ضرب‌الاجل ۱۰ روزه مقتدی صدر برای تکمیل کابینه عراق
«مقتدی صدر» رئیس جریان صدر عراق برای تکمیل فرآیند تشکیل کابینه عبدالمهدی مهلت ۱۰ روز تعیین کرد.
کریم باقری از تصمیم برانکو خبر داشت؟
اولین نفری که در باشگاه پرسپولیس از تصمیم جدایی برانکو مطلع شده بوده است، کریم باقری بوده است.
خوردبین: جانشین برانکو باید خارجی باشد- او از بدقولی‌ها خیلی ناراحت بود
سرپرست سابق تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید بدقولی‌ها برانکو ایوانکوویچ را ناراحت می‌کرد.
تاکید سازمان جهانی کار بر فراهم کردن فرصت کار برای جوانان
مسکن در یک قدمی دلار قرار گرفت
ریشه کنی فقر، توسعه پایدار و همکاری در زمینه تغییرات اقلیمی اولویت‌ هستند
معرفی ایرباس A321XLR چشم ایرلاین‌ها را گرفت
نیازی نیست همیشه به دنبال طرح‌ها پر هزینه و بزرگ باشیم
ایجاد ۶ میلیون شغل در پنج ماه!
آغاز پروازهای یک شرکت ارمنستانی در مسیر ایروان-تهران-ایروان
دیپلمه‌ها زودتر جذب بازار می‌شوند
اجرای بیش از ۱۰ هزار طرح اشتغالزایی در ایران
آخرین وضعیت ˮترمینال سلامˮ فرودگاه امام