حمایت همزمان از مشاغل خرد و صنایع بزرگ؛ راهی برای حذف بیکاری

08:22 ۹۱ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 133 0
حمایت همزمان از مشاغل خرد و صنایع بزرگ؛ راهی برای حذف بیکاری

تهران- ایرنا- برنامه دولت برای ایجاد 700 هزار شغل در سال با حمایت همزمان از مشاغل خرد و خانگی در کنار تکمیل طرح های صنعتی بزرگ و کوچک میسر می شود.

ایرنا

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در 20 آذر ماه جاری از پرداخت 21 میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد 270 هزار فرصت شغلی جدید خبرداد.
محمد باقر نوبخت در مراسم امضای تفاهم نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه اشتغالزایی به دلیل تحریم ها دچار نقصان شده که این خواسته بدخواهان است اما نباید دست روی دست گذاشت، تصریح کرد: تسهیلات 21 هزارمیلیارد تومانی از محل نظام بانکی، صندوق توسعه ملی و خزانه تامین می شود.
در گام دولت برای اشتغالزایی چهار برنامه اصلی وجود دارد.
قدم اول تکمیل 2 هزار و 66 واحد نیمه تمام صنعتی و معدنی است که پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد دارد و با اجرای این برنامه بیش از 130 هزار فرصت شغلی ایجاد می شود.
برنامه دوم بازسازی و نوسازی 2 هزار و 165 واحد صنعتی است که می تواند بیش از 52 هزار فرصت شغلی جدید ایجاد می کند.
برنامه سوم شامل پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش برای واحدهای فعال صنعتی و معدنی است که این امر به فعال شدن ظرفیت های خالی و ایجاد 87 هزار شغل جدید منجر می شود.
برنامه چهارم نیز پرداخت کمک های فنی و اعتباری برای توسعه خوشه های صنعتی و کلینیکی است که برای آن اعتبار 46 میلیارد تومانی درنظرگرفته شده و می تواند یک هزار شغل جدید ایجاد کند.

**حمایت از تولید با مهار رکود
در شرایطی که برخی واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ با کمبود مواد اولیه روبرو شده و به ناچار ظرفیت های تولید را کاهش می دهند و ازسوی دیگر به دلیل تحریم ها بازارهای صادراتی کاهش پیدا کرده است این سوال در اذهان متبادر می شود که آیا برای اشتغالزایی باید به سمت توسعه واحدهای صنعتی بزرگ حرکت کرد؟
نماینده پیشین کارفرمایان در شورای عالی کار در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا دراین باره گفت:در حال حاضر فکر ایجاد اشتغال بسیار مطلوب است اما باید در گام اول به فکر واحدهایی باشیم که به سختی برای بقا تلاش می کنند.
احمد پورفلاح افزود: در شرایط عادی بحث تکمیل واحدهای تولیدی نیمه تمام بسیار مطلوب است اما با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد نه سرمایه گذاری حاضر است در این زمینه دست به سرمایه گذاری بزند و نه لازم است دولت منابع موجود را برای تکمیل این واحدها تخصیص دهد.
این کارفرما ادامه داد: دولت در گام نخست باید تلاش کند رکود بازار را از بین ببرد و در گام دوم نیز برای حفظ واحدهای فعال اقدام کند.
این فعال اقتصادی گفت : حمایت از واحدهای صنعتی که امکان حضور محصول در بازارهای هدف را دارند و ایجاد ظرفیت برای جذب نیروی انسانی در همین واحدها بهترین اقدامی است که دولت می تواند برای حمایت از مشاغل موجود و اشتغالزایی انجام دهد.
پورفلاح تصریح کرد:امروز بسیاری از واحدهای تولیدی فعال با مشکل نقدینگی و کمبود مواد اولیه و بازار روبرو هستند بنابراین باید قدرت خرید مردم حفظ شود تا هم واحدهای موجود بتوانند سر پا بایستند و هم اینکه با افزایش ظرفیت تولید در این واحدها امکان ایجاد مشاغل جدید را مهیا کرد.

**توسعه مشاغل خرد و خانگی
افزایش جمعیت بیکار بدون تردید یکی از معضلاتی است که این روزها جامعه با آن روبروست که پیامدهای خاص اقتصادی و اجتماعی به دنبال دارد؛ بنابراین باید برای عبور از این معضل که با تحریم های جدید تشدید شده است راهکاری اندیشید.
برخی فعالان اقتصادی نسبت به طرح دولت برای ایجاد 270 هزار شغل با تکمیل واحدهای تولیدی انتقاداتی دارند و راهکار عبور از معضل بیکاری را در حمایت از واحدهای فعال صنعتی می دانند اما آیا به واقع صنایع بزرگ می توانند به تنهایی نیاز جامعه به فرصت های جدید شغلی را جوابگو باشند؟ با توجه به شرایط اقتصادی ایران و تاثیر تحریم ها و ایجاد محدودیت در بازارهای هدف می توان از چه شیوه ای برای اشتغالزایی پایدار استفاده کرد؟
چندی پیش معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و تبعات تحریم ها از این پس شاهد افزایش تقاضا برای ایجاد مشاغل خرد و خانگی خواهیم بود.
سلیمان پاک سرشت افزود: توسعه این مشاغل به حمایت های مالی نیازدارد؛ بنابراین باید بانک ها در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

**سه طرح ویژه حمایتی
در این باره مدیرعامل بانک توسعه تعاون از حمایت های این بانک از مشاغل خرد و خانگی به خبرنگار اقتصادی ایرنا خبر داد و گفت: سه طرح ویژه را برای حمایت از مشاغل خرد و خانگی در دستور کار داریم.
حجت الله مهدیان با بیان اینکه بانک توسعه تعاون بانکی برای حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط است، افزود: حمایت از مشاغل خرد و خانگی نیز در دستور کار ما قرار دارد و تا دو هفته آینده جزییات طرح های حمایتی از این نوع مشاغل را اعلام خواهیم کرد.
در این باره معاون توسعه کارآفرینی و مشاغل وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماهی 23 آذرماه از اجرای طرح الگوی توسعه مشاغل خانگی در 10 استان خبر داد و گفت:این طرح در سه مرحله بررسی و شناسایی مزیت ها، توانمندسازی و آموزش و در پایان، اتصال تولیدکنندگان خرد به بازارهای فروش انجام می شود.
عیسی منصوری افزود: تلاش می شود این طرح ها به شکل هدفمند انجام و به بهبود فضای کسب و کار منجر شود.

** فرجام سخن
ضرورت ایجاد فرصت های شغلی جدید بر کسی پوشیده نیست اما برای تحقق این امر نمی توان فقط به یک شیوه و راهکار اکتفا کرد.
حمایت از صنایع بزرگ و تکمیل واحدهای نیمه تمام به شرط ایجاد رونق در بازار در کنار حمایت از مشاغل خرد و خانگی می تواند راه حلی برای عبور از معضل بیکاری در جامعه باشد.
نکته مهم این است که نباید به نام اشتغالزایی در صنایع بزرگ و کوچک و مشاغل خرد و خانگی بستری برای پول پاشی در کشور مهیا شود.
هنوز تجربه سال های گذشته از ایجاد مشاغل خرد و خانگی و فهرست های پیدا و پنهان بدهکاران بزرگ بانکی را که به نام تولید، منابع مالی را صرف سفته بازی در بازارهای مختلف کرده اند فراموش نکرده ایم.
شرایط اقتصادی کشور خاص است؛ بنابراین باید مراقب نوع هزینه کرد منابع مالی که به نام حمایت از مشاغل خرد و بزرگ پرداخت می شود، باشیم.
گزارش: ملیحه خورده پا
اقتصام*9454*1961*


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

صنعت ، تجارت و کشاورزی
صنعت ، تجارت و کشاورزی

آخرین اخبار

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد
ساری - ایرنا - مدیر عامل آب و فاضلاب روستایی مازندران گفت: آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده در مناطق شرقی و مرکزی استان که براثر سیلاب اخیر قطع شده بود، با تلاش ماموران آبفار وصل شده است .
70 درصد شهر مرزی آق قلا گلستان در محاصره سیل است
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان مرزی آق قلا در شمال غرب استان گلستان و هم مرز با ترکمنستان گفت: با وجود تلاش فراوان نیروهای امدادرسان در رفع مشکلات ناشی از سیل و روان آب ناشی از سرریز شدن سدهای منطقه، حدود 70 درصد سطح شهر به زیر آب رفته و همچنان در محاصره سیل است.
مامور پلیس راه در مسیر خاش به شهادت رسید
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان گفت: یکی از ماموران پلیس راه این استان ظهر امروز/جمعه/ براثر برخورد یک دستگاه خودروی ناشناس در مسیر خاش به شهادت رسید.
امامان جمعه: رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد
استان ها - ایرنا - امامان جمعه کشور در خطبه های این هفته نماز با اشاره به شعار سال جدید مبنی بر رونق تولید که توسط رهبری تبیین شد گفتند : نامگذاری امسال به نام رونق تولید بیانگر توجه رهبر معظم انقلاب به مسائل اقتصادی است و توجه به رونق تولید استقلال اقتصادی را به دنبال دارد.
رانش زمین به 27 روستا در استان گلستان خسارت زد
گنبدکاووس - ایرنا - بخشدار گلیداغ از توابع شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شمال شرقی استان گلستان گفت: رانش زمین ناشی از بارش های چند روز اخیر در27 روستای بخش گلیداغ به واحدهای مسکونی، خدماتی، عمرانی و زیربنایی خساراتی را وارد کرد.
خوراک های سنتی، گیلان را دلپذیرتر می کند
آستارا - ایرنا - گیلان آراسته به جنگل و جلگه و دریا از تنوع غذاهای محلی و سنتی نیز برخوردار است و معرفی خوراکهای گوناگون و خوش عطر و طعم آن، برای جذب و ماندگاری مسافران و رونق صنعت گردشگری استان ضرورت دارد.
سیلاب به 700 سردهنه زراعی مازندران آسیب زد
ساری - ایرنا - مدیر عامل شرکت آب منطقه ای مازندران از آسیب سیل به 700 سردهنه زراعی این استان خبرداد و گفت که اکثر این سردهنه ها سنتی و تعداد کمی از سردهنه های آسیب دیده از نوع مدرن و بتنی بودند.
تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری 98 کاهش نمی یابد
تهران- ایرنا- معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اعلام کرد: تعداد مجوزهای طرح ترافیک خبرنگاری در سال 98 نسبت به پارسال تغییری نخواهد کرد.
چرا غرب از توسعه موشک‌های ماهواره‌بر ایران هراس دارد؟
تهران - ایرنا - دولتمردان غربی بویژه آمریکا از ابتدای پرتاب‌های‌ موشک ماهواره‌بر ایران، با لفاظی‌ و فضاسازی علیه کشورمان، افزایش توانمندی‌های ایران در این بخش را، تهدیدی برای اروپا و خاورمیانه قلمداد می‌کنند؛ اما واقعیت ماجرا چیست؟
بازگشت آوارگان به راه حل سیاسی بحران سوریه گره زده شده است
بیروت- ایرنا- میشل عون رئیس جمهوری لبنان تاکید کرد،جامعه بین المللی اصرار دارد تا بازگشت آوارگان سوری را به راه حل سیاسی در سوریه مرتبط کند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

خاطره‌ای از عملیاتی شیرین در روز دوم فروردین
سردار حسین علایی گفت: در عملیات فتح المبین وقتی به پای تانک‌ها و نفربرهای نیروهای عراقی رسیدیم خیلی گرسنه بودیم و به داخل یکی از این نفربرها رفتیم. دیدیم نظامیان عراقی نیمرو درست کرده‌اند اما از ترس نیروهای ما این غذای‌شان را رها کرده و رفته بودند. ما نیز گرسنه بودیم و نیمرویی که آنها برای خودشان درست کرده بودند را خوردیم.
صعود تیم دونفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال به یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان
تیم دو نفره بانوان پینگ پنگ باز بزرگسال ایران به مرحله یک چهارم نهایی مسابقات بین المللی عمان صعود کردند.
ساروی قهرمان کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا شد- دلخانی و محبی یک گام تا مدال طلا
محمدهادی ساروی به مدال طلای وزن ۸۷ کیلوگرم رقابت‌های کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال آسیا دست یافت، همچنین میثم دلخانی در وزن ۶۳ کیلوگرم کشتی فرنگی و ارشک محبی در وزن ۹۲ کیلوگرم کشتی آزاد نیز در صورت کسب چهارمین پیروزی به مدال طلای آسیا خواهند رسید.
هوای پایتخت در دومین روز بهار پاک است
تهران- ایرنا- کیفیت هوای پایتخت امروز(جمعه) با کاهش هشت واحدی غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون در مقایسه با روز گذشته با شاخص عددی 37 پاک است.
۱۰ نکته در مورد تفاوت مصرف «مواد مخدر» بین زنان و مردان
معتاد عنوانی است که گرچه هم به زنان و هم به مردان مصرف کننده موادمخدر گفته می شود اما الگو، نوع و حتی عوارض مصرف در میان دو جنس بسیار متفاوت از یکدیگر است، تفاوتی که سازمان ملل متحد را نیز وارد مساله کرده است.
کمک بلاعوض ۱۳ میلیونی برای بازسازی مسکن سیل‌زدگان
آپدیت نرم‌افزار بوئینگ ۷۳۷ مکس تست می‌شود
تمامی شماره تماس‌های مورد نیاز سفرهای نوروزی
لغو سفارش هواپیماهای بوئینگ توسط بزرگترین ایرلاین اندونزی
168 هکتار زمین در رفسنجان به متقاضیان واگذار شد
سال ۹۸ را به سال رونق ساخت و تولید مسکن تبدیل می‌کنیم
هشدار به مسافران؛ از پرواز و قطار جا نمانید
فرماندارانزلی:همدلی راه مقابله با جنگ اقتصادی دشمن است
رونق تولید با همکاری دستگاههای اجرایی و غیر دولتی محقق می شود
۳.۵ میلیون مسکن نیاز به بازسازی دارد