اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی توسط مجمع تشخیص خلاف قانون است

08:44 ۲۶ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 41 0
اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی توسط مجمع تشخیص خلاف قانون است

تهران - ایرنا - نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: رفع ایرادات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ جایگاهی ندارد و خلاف قانون است.

ایرنا

«محمد کاظمی» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصحلت نظام و اجازه اصلاح این مصوبه اظهار داشت: هیچ آیین نامه ای نمی تواند بر خلاف قوانین موضوعه قانون اساسی کشور باشد به خصوص در جایی که مفاد آیین نامه به قانون اساسی تعریض دارد خود به خود این آیین نامه از درجه اعتبار قانونی ساقط است.
وی تاکید کرد: قوانین عادی نیازمند آیین نامه هستند و لی این آیین نامه باید با روح قانون سازگار باشد.
نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که قانون اساسی مسیر تصویب لایحه و طرح را کاملا پیش بینی کرده است، تصریح کرد: هیچ آیین نامه، بخشنامه و دستورالعملی حتی از جانب مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی تواند بر خلاف روح قانون باشد بنابراین آیین نامه ای که مخالف روح قانون اساسی و قوانین عادی است خود به خود از درجه اعتبار ساقط است.
کاظمی بخشی از وظایف دیوان عدالت اداری ابطال آیین نامه ها، بخش نامه ها و دستورالعمل های خلاف قانون اعلام و خاطرنشان کرد: کمیسیون تطبیق مصوبات مجلس هم در صورت خلاف قانون بودن آیین نامه مصوب دولت، آن را رد می کند.
وی افزود: این موارد نمونه های شاخصی است از این که اگر مرجعی مبادرت به صدور آیین نامه و بخشنامه و دستورالعمل خلاف قانون کرد این مراجع این نوع آیین نامه ها را باطل کنند.
نماینده مردم ملایر در مجلس درباره اظهارات دبیر مجمع درمورد این که اصلاحیه قانون مبارزه با پولشویی به مجلس ابلاغ می شود و رییس مجلس هم باید آن را به دولت ابلاغ کند، اظهار داشت: من این عمل را یک بدعت از ناحیه مجمع می دانم و به عنوان یک نماینده زیر بار آن نخواهم رفت و نمایندگان مجلس هم باید با آن شدیدا مخالفت کنند.
کاظمی درباره این که مجلس به لحاظ حقوقی چه اقدامی می تواند در این خصوص انجام دهد، تاکید کرد: مجلس بایستی این موضوع را نپذیرد و اعلام کند که در حال حاضر آماده پذیرش این اصلاحات نیست.
وی به رفع ایرادات شورای نگهبان در مورد این لایحه اشاره کرد و ادامه داد: مجلس بیش از این تکلیف دیگری درباره این لایحه ندارد.
نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس درباره رفع ایرادات هیات عالی نظارت در این کمیسیون گفت: پس از این که این ایرادات توسط شورای نگهبان به مجلس ارسال شد این موضوع در کمیسیون به بحث گذاشته شد که آیا مجاز به ورود ایرادات هیات عالی نظارت هستیم که اکثریت به این نتیجه رسیدند که ما مجاز و مکلف به رفع این ایرادات هیات نظارت در این مقطع نیستیم و مجلس هم این نظر را پذیرفت.
کاظمی یادآور شد: با توجه به رویه زمانی که کمیسیون های تخصصی در حال رسیدگی به طرح ها و لوایح بودند بر اساس یک توافق و تعامل نمایندگانی از مجمع و هیات عالی نظارت هم در این جلسات شرکت می کردند و نظرات خود را اعلام می کردند که آن نظرها مورد رسیدگی قرار می گرفت و کمیسیون به یک شکلی آن را لحاظ می کردند و بالاخره مصوب می شد.
وی ادامه داد: اگر هیات عالی نظارت در زمان رسیدگی به لایحه قانون پولشویی نمایندگان خود را می فرستاد ما قطعا این نمایندگان را می پذیرفتیم و نظرات آن ها را لحاظ و اعمال می کردیم و در این زمینه مشکلی نبود اما در حال حاضر این لایحه با توجه به داشتن مصوبه کمیسیون، صحن علنی و شورای نگهبان قانون شده است.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: با توجه به این که این لایحه قانون شده است، جمعی از نمایندگان می توانند اصلاحیه را ارائه کنند تا ایرادات هیات عالی نظارت در آن مورد رسیدگی مجلس قرار بگیرد.
کاظمی تاکید کرد: در حال حاضر اصلاح این مصوبه توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ جایگاهی ندارد و اقدامی خلاف قانون است.
به گزارش ایرنا، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه مورخ 17 آبان 1396 هیأت وزیران به تصویب رسیده بود، پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شد.
شورای نگهبان نیز پس از بررسی لایحه و ارائه ایرادات این شورا، آن را به مجلس اعاده داد. مجلس شورای اسلامی در ادامه با اصرار بر موضع خود، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کرد.
بر اساس اصل یکصد و دوازدهم قانون اساسی «مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است به دستور رهبری تشکیل می شود.»
مجمع نیز در جلسه هفته گذشته خود بررسی این لایحه را آغاز کرد، لایحه ای که در آن - به گفته محسن رضایی - مجلس برای اولین بار نظرات هیات عالی نظارت را در نظر نگرفته است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاح ماده یک لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» بر اساس ایرادات وارد شده توسط هیات عالی نظارت انجام شده است و از مجلس خواسته نسبت به اصلاح این تغییر اقدام کند.
سیام**9314**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

شاراپووا به دور سوم تنیس استرالیا راه یافت
تنیسور روسی با شکست ربکا پترسون به دور سوم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
بُرد پیکان و شهرداری ورامین در لیگ والیبال
در آغاز هفته نوزدهم لیگ برتر والیبال تیم‌های پیکان و شهرداری ورامین حریفان خود را شکست دادند.
شکست گنبدی‌ها در لیگ والیبال
تیم‌های شهرداری ورامین، پیام خراسان، سایپا تهران، شهرداری تبریز، پیکان تهران و فولاد سیرجان در لیگ برتر والیبال، حریفان خود را شکست دادند.
مهاجم مورد نظر استقلال ۴۷۰ روز گل نزده است
بررسی کارنامه پاتریک فرایدی مشخص می‌کند او هم تفاوت چندانی با الحاجی گرو ندارد.
فردوسی‌پور به آنتن برمی‌گردد
عادل فردوسی پور گزارشگر یکی از بازی های جام ملت های آسیا خواهد بود.
بادگیر‌های یزد در دستان ستاره‌های پاریسن ژرمن
قطری‌ها برای تبلیغ میزبانی جام جهانی‌شان هر کاری لازم باشد انجام می‌دهند.
آقای ده‌نمکی اجازه هست به عراق گل بزنیم؟
تا ساعاتی دیگر تیم ملی با عراق دیدار دارد و دوباره یادی کردیم از اظهار نظر حالا دیگر تاریخی ده نمکی که شاکی شده بود از گل های زیاد تیم ملی به یمن، این ویدئو بُریده ای است از برنامه برترین ها پلاس که سه شنبه ها منتشر می شود. در این بخش از آن برنامه با اظهار نظر ده نمکی شوخی کردیم.
مسلمی‌پور: فاصله ما با تاجیکستان زیاد بود
مدافع تیم فوتبال امید باوجود باخت این تیم به تاجیکستان گفت: فاصله ما با حریف زیاد بود!
عباسیان: بازی با حریف هندی آسان نیست
معین عباسیان، هافبک چپ پای تیم فوتبال سایپا گفت: باید از اولین هفته نیم‌فصل دوم بردهای‌مان را شروع کنیم تا در جدول رده‌بندی لیگ برتر به رده‌های بالاتر برویم.
کرانچار: برای تیم ملی ایران آرزوی موفقیت می‌کنم
بازیکن سابق تیم ملی کرواسی، گفت: کل مردم ایران انتظار یک نتیجه خوب را دارند و من هم در کنار همه اعضای تیم امید برای تیم ملی بزرگسالان آرزوی موفقیت می‌کنم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

رشته های مرتبط با گردشگری در دانشگاه آزاد اردبیل ایجاد می شود
اردبیل - ایرنا - رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان اردبیل از ایجاد هتل اسکول و نیز تاسیس رشته های علمی و عملی مرتبط با صنعت گردشگری در این واحد علمی خبر داد.
مراسم تشییع شهدای حادثه سقوط بوئینگ ۷۰۷
مراسم تشییع پیکر جانباختگان حادثه هواپیمای باربری ۷۰۷ نیروی هوایی ارتش، چهارشنبه ۲۶ دی، در پایگاه شهید لشکری مهرآباد برگزارشد.
کاهش تبلیغات، زنگ خطری برای رسانه های مکتوب
تهران- ایرنا- معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چالش کاهش تبلیغات در حوزه رسانه‌های مکتوب اشاره و تصریح کرد: این چالش طنین‌انداز زنگ خطر بزرگی برای رسانه‌های مکتوب است که سهم 15 درصدی تبلیغات را نصیب آنها کرده است.
قیمت طلا و سکه در بازار امروز تهران
در معاملات امروز بازار تهران، هر قطعه سکه تمام طرح امامی با قیمت سه میلیون و ۹۲۵هزار تومان داد و ستد می‌شود که به نسبت روز گذشته ۴۰هزار تومان گران شده اشت.
عارف: شاهد لجبازی و بی‌تفاوتی در حوزه‌های فرهنگی هستیم
جریمه وام های معوق کمتر از100میلیون تومان درصورت تسویه بخشیده می شود
مبلغ: نباید درباره نمایندگان امیدی قضاوت کلی و همه را محکوم کنیم
مشکلات اجرایی پروتکل های مشترک ایران وسوریه رفع می شود
لاریجانی درگذشت محب اهری هنرمند کشور را تسلیت گفت
بررسی مسائل مرتبط با حوضه‌زاینده‌رود در دستور کار کمیسیون امنیت ملی مجلس قرار گرفت
تشریح تحول در قوانین ازدواج از سوی «سیاوشی»
رویکرد جوان ترین وزیر دولت دوازدهم الگو همه مدیران باشد
فلاحت‌پیشه: نداشتن رایزن اقتصادی در سوریه جای گریه دارد
علیجانی: تفکر وضع عوارض برای تردد از تونل‌های تهران معیوب است