اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی توسط مجمع تشخیص خلاف قانون است

08:44 ۹۰ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 139 0
اصلاح لایحه مبارزه با پولشویی توسط مجمع تشخیص خلاف قانون است

تهران - ایرنا - نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: رفع ایرادات لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ جایگاهی ندارد و خلاف قانون است.

ایرنا

«محمد کاظمی» در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، درباره آیین نامه داخلی مجمع تشخیص مصحلت نظام و اجازه اصلاح این مصوبه اظهار داشت: هیچ آیین نامه ای نمی تواند بر خلاف قوانین موضوعه قانون اساسی کشور باشد به خصوص در جایی که مفاد آیین نامه به قانون اساسی تعریض دارد خود به خود این آیین نامه از درجه اعتبار قانونی ساقط است.
وی تاکید کرد: قوانین عادی نیازمند آیین نامه هستند و لی این آیین نامه باید با روح قانون سازگار باشد.
نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان این که قانون اساسی مسیر تصویب لایحه و طرح را کاملا پیش بینی کرده است، تصریح کرد: هیچ آیین نامه، بخشنامه و دستورالعملی حتی از جانب مجمع تشخیص مصلحت نظام نمی تواند بر خلاف روح قانون باشد بنابراین آیین نامه ای که مخالف روح قانون اساسی و قوانین عادی است خود به خود از درجه اعتبار ساقط است.
کاظمی بخشی از وظایف دیوان عدالت اداری ابطال آیین نامه ها، بخش نامه ها و دستورالعمل های خلاف قانون اعلام و خاطرنشان کرد: کمیسیون تطبیق مصوبات مجلس هم در صورت خلاف قانون بودن آیین نامه مصوب دولت، آن را رد می کند.
وی افزود: این موارد نمونه های شاخصی است از این که اگر مرجعی مبادرت به صدور آیین نامه و بخشنامه و دستورالعمل خلاف قانون کرد این مراجع این نوع آیین نامه ها را باطل کنند.
نماینده مردم ملایر در مجلس درباره اظهارات دبیر مجمع درمورد این که اصلاحیه قانون مبارزه با پولشویی به مجلس ابلاغ می شود و رییس مجلس هم باید آن را به دولت ابلاغ کند، اظهار داشت: من این عمل را یک بدعت از ناحیه مجمع می دانم و به عنوان یک نماینده زیر بار آن نخواهم رفت و نمایندگان مجلس هم باید با آن شدیدا مخالفت کنند.
کاظمی درباره این که مجلس به لحاظ حقوقی چه اقدامی می تواند در این خصوص انجام دهد، تاکید کرد: مجلس بایستی این موضوع را نپذیرد و اعلام کند که در حال حاضر آماده پذیرش این اصلاحات نیست.
وی به رفع ایرادات شورای نگهبان در مورد این لایحه اشاره کرد و ادامه داد: مجلس بیش از این تکلیف دیگری درباره این لایحه ندارد.
نایب رییس کمیسیون قضایی وحقوقی مجلس درباره رفع ایرادات هیات عالی نظارت در این کمیسیون گفت: پس از این که این ایرادات توسط شورای نگهبان به مجلس ارسال شد این موضوع در کمیسیون به بحث گذاشته شد که آیا مجاز به ورود ایرادات هیات عالی نظارت هستیم که اکثریت به این نتیجه رسیدند که ما مجاز و مکلف به رفع این ایرادات هیات نظارت در این مقطع نیستیم و مجلس هم این نظر را پذیرفت.
کاظمی یادآور شد: با توجه به رویه زمانی که کمیسیون های تخصصی در حال رسیدگی به طرح ها و لوایح بودند بر اساس یک توافق و تعامل نمایندگانی از مجمع و هیات عالی نظارت هم در این جلسات شرکت می کردند و نظرات خود را اعلام می کردند که آن نظرها مورد رسیدگی قرار می گرفت و کمیسیون به یک شکلی آن را لحاظ می کردند و بالاخره مصوب می شد.
وی ادامه داد: اگر هیات عالی نظارت در زمان رسیدگی به لایحه قانون پولشویی نمایندگان خود را می فرستاد ما قطعا این نمایندگان را می پذیرفتیم و نظرات آن ها را لحاظ و اعمال می کردیم و در این زمینه مشکلی نبود اما در حال حاضر این لایحه با توجه به داشتن مصوبه کمیسیون، صحن علنی و شورای نگهبان قانون شده است.
عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: با توجه به این که این لایحه قانون شده است، جمعی از نمایندگان می توانند اصلاحیه را ارائه کنند تا ایرادات هیات عالی نظارت در آن مورد رسیدگی مجلس قرار بگیرد.
کاظمی تاکید کرد: در حال حاضر اصلاح این مصوبه توسط مجمع تشخیص مصلحت نظام هیچ جایگاهی ندارد و اقدامی خلاف قانون است.
به گزارش ایرنا، لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی که به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی در جلسه مورخ 17 آبان 1396 هیأت وزیران به تصویب رسیده بود، پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی به شورای نگهبان ارسال شد.
شورای نگهبان نیز پس از بررسی لایحه و ارائه ایرادات این شورا، آن را به مجلس اعاده داد. مجلس شورای اسلامی در ادامه با اصرار بر موضع خود، آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کرد.
بر اساس اصل یکصد و دوازدهم قانون اساسی «مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است به دستور رهبری تشکیل می شود.»
مجمع نیز در جلسه هفته گذشته خود بررسی این لایحه را آغاز کرد، لایحه ای که در آن - به گفته محسن رضایی - مجلس برای اولین بار نظرات هیات عالی نظارت را در نظر نگرفته است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اصلاح ماده یک لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» بر اساس ایرادات وارد شده توسط هیات عالی نظارت انجام شده است و از مجلس خواسته نسبت به اصلاح این تغییر اقدام کند.
سیام**9314**1336


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

فوتبال جهان| بررسی پرداخت پاداش جام جهانی 2018 به تیم منحل‌شده روسی
فوتبال جهان - فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) موضوع پرداخت پاداش جام جهانی ۲۰۱۸ به تیم منحل‌شده روسیه را تحت بررسی قرار دارد.
کشتی فرنگی زیر 23 سال آسیا| نتایج نمایندگان ایران در مسابقات صبح امروز
مسابقات هفت وزن کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال قهرمانی آسیا برگزار شد.
فوتبال جهان| دیک ادووکات: چرچسوف مرد خوبی است اما بلژیک 2 بر صفر برنده می‌شود
فوتبال جهان - دیک ادووکات سرمربی پیشین تیم‌های ملی فوتبال بلژیک و روسیه به پیش‌بینی رویارویی امشب (پنجشنبه) آنها در انتخابی جام ملت‌های اروپا ۲۰۲۰ پرداخت.
والری گازایف: سردار آزمون یک مهاجم عالی و تاثیرگذار است
والری گازایف، سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال روسیه و عضو مجلس دومای دولتی این کشور سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ را یک مهاجم عالی و تاثیرگذار دانست.
زینب کبری موسوی: در رویای المپیک هستم
بانوی یخ‌نورد کشورمان گفت: در رویای المپیک هستم و می‌خواهم در بازی‌های زمستانی حضور داشته باشم.
سرمربی فرانسوی تیم طارمی رفتنی شد
کریستین ژورکوف، سرمربی فرانسوی الغرافه قطر تصمیم به جدایی از این تیم گرفته است.
فوتبال جهان|تساوی خانگی آلمان در بازی دوستانه
فوتبال جهان - تیم ملی آلمان در دیداری دوستانه به تساوی رضایت داد.
فوتبال جهان| فسخ قرارداد بازیکن شفیلد یونایتد پس از حرکت نژادپرستانه
فوتبال جهان - تیم شفلید یونایتد انگلیس پس از محرومیت پنج جلسه‌ای بازیکن این تیم به خاطر حرکت نژادپرستانه‌اش تصمیم به فسخ قرارداد او گرفت.
فوتبال جهان|«تودور» سرمربی اودینزه شد
فوتبال جهان - مدافع کروات سابق تیم فوتبال یوونتوس سرمربی اودینزه شد.
فوتبال جهان|توتی سفیر یورو 2020 شد
فوتبال جهان - اسطوره تیم رم سفیر دوره آینده جام ملت‌های اروپا نام گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بازی‌های به یادماندنی (۱)- روزی که بوینس آیرس غرق در شادی شد
پیروزی تیم ملی فوتبال آرژانتین مقابل انگلیس در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک باعث شد بوینس آیرس غرق در شادی شود.
راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی‌های بهار
بهار، فصل روئیدن سبزیجات و میوه‌هایی است که تنوع بیشتری نسبت به خوراکی‌های سایر فصول دارند. مصرف این غذاهای بهاری، می‌تواند بدن انسان را از درون خانه‌تکانی کند و سلامت را به همراه بیاورد.
دیدار اسد و رئیس کمیته صلیب سرخ درباره روابط دوجانبه
دمشق - ایرنا - بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دیدار رئیس کمیته جهانی صلیب سرخ (ICRC) در خصوص روابط و همکاری های دو جانبه تبادل نظر کرد.
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
تهران- ایرنا- تاکید رهبر انقلاب بر رونق تولید به عنوان راه حل مشکل معیشت مردم ضمن نامگذاری سال 98 به عنوان سال «رونق تولید»، توصیف رئیس جمهوری از سال جدید به عنوان سال مهار تورم و متعادل کردن قیمت ارز در پیام نوروزی، تاکید وزیر خارجه ایران بر اینکه برگزاری جشن نوروز در میانه تحریم ها و فشارهای بی سابقه آمریکا نشان دهنده امیدواری ایرانیان است، تاکید وزیر خارجه آمریکا بر تداوم مذاکرات کشورش با عراق پیرامون تحریم های ضد ایرانی، وعده وزیر خارجه آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای مقابله با حضور ایران در منطقه، تغییر سیاست واشنگتن از خروج همه نظامیان آمریکایی از سوریه به ماندن 400 نظامی در این کشور، مهمترین خبرهای 12 ساعت گذشته ایرنا بود.
٩٧؛ سالی پر از خاطره‌های تکرار نشدنی برای پرسپولیس
سالی که گذشت برای پرسپولیس و هوادارانش خاطره‌ساز شد. شاید هوادارن تیم قرمز پایتخت این سال را هیچ‌وقت از خاطر نبرند چرا که برای‌شان قهرمانی و حضور در فینال آسیا را به همراه داشت.
صباغیان: رونق در تولیدات داخلی گره گشای مشکلات اقتصادی است
پویایی اقتصاد کشور در گرو رونق تولید است
پویایی اقتصاد کشور در گرو رونق تولید است
آمریکا در حال مذاکره با چند گروه تروریستی است
امکان بازنگری دو بار در سال بر روی حقوق و دستمزد کارگران متناسب با نرخ تورم
نشست کمیسیون عمران با مسئولان دولتی برای اندیشیدن تمهیدات سفرهای نوروزی
انتقال آب خزر به فلات مرکزی امکان پذیر نیست
رییس مجلس با آیت الله العظمی میلانی و آیت الله مددی الموسوی دیدار کرد
فلاحت پیشه خواستار اقدامات پیشگیرانه در انتقال داعش به افغانستان شد
فلاحت پیشه: دور تازه اسلام هراسی در دنیا شروع شده است