نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه برگزار شد

20:57 ۲۰۹ روز و ۱۵ ساعت پیش ایرنا 286 0
نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه برگزار شد

آنکارا- ایرنا- نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه عصر پنجشنبه با شرکت رئیسان جمهوری دو کشور در آنکارا برگزار شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این نشست بعد از برگزاری پنجمین شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه در آنکارا با شرکت حسن روحانی و رجب طیب اردوغان برگزار شد.
روحانی در این نشست مشترک تجاری، ایران و ترکیه را دو کشور مهم در منطقه ای حساس خواند و گفت: حضور رئیسان جمهوری دو کشور در این نشست به معنای عزم دو دولت در توسعه روابط و حمایت از بخش خصوصی است.
وی گفت: به دلیل اراده مسوولان دو کشور، وجود ظرفیتهای بسیار برای همکاری اقتصادی و شرایط امنیتی، امکان توسعه روابط ایران و ترکیه وجود دارد.
روحانی ایران و ترکیه را دو کشور امن در منطقه پرآشوب که مصمم به بازگرداندن امنیت در منطقه هستند، خواند و گفت: اگر خواستار توسعه در منطقه هستیم و اگر بنا براین است که دو کشور در کنار یکدیگر قدم های مهمی به نفع دو ملت بردارند، اولین شرط امنیت است و امنیت دو کشور از منطقه جدا نیست.
رئیس جمهوری ایران افزود: ما عزم بر برقراری امنیت در بین همسایگان خود داریم و می خواهیم به قدرت های خارجی بگوییم که شما نمی توانید برای آینده منطقه تصمیم بگیرید.
وی با تاکید بر اینکه گروهک های تروریستی در هر دو کشور به ضرر منطقه هستند؛ گفت: هر دو کشور مصمم به ریشه کن کردن تروریست ها در منطقه هستند.
رییس جمهورب اسلامی ایران با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه ایران، این تحریم ها را ظالمانه و ناعادلانه خواند و اظهار داشت: شرایط تهدید می تواند به عنوان فرصتی در تجارت دو کشور خود را نشان دهد.
وی با تأکید بر اینکه در مسیر توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه جز مقررات بین‌المللی و منافع دو ملت هیچ چیزی تأثیرگذار نیست، تصریح کرد: بر این باور هستیم که شرایط تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه ملت ایران، می‌تواند به شرایط بسیار ارزشمند طلایی برای اتصال اقتصاد دو کشور تبدیل شود به نحوی که هیچ تهدید و اقدامی نتواند آن را دچار خدشه کند.
رئیس جمهوری افزود: اگر چه منطقه ما دچار ناآرامی و آشوب است اما ایران و ترکیه کشورهای امنی هستند و مصمم هستیم امنیت و ثبات را به کل منطقه بازگردانیم و در این راستا طی سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی برای ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم انجام داده‌ایم.
دکتر روحانی تصریح کرد: ایران و ترکیه با همکاری‌های مشترک به خارجی‌ها و قدرت‌های خارجی اعلام می‌کنند که نمی‌توانند برای امنیت منطقه تصمیم بگیرند و دو طرف باید با همکاری یکدیگر تروریسم را در منطقه ریشه‌کن کنند چرا که گروه‌های تروریستی در منطقه و فعالیت آنها در کشورهای این حوزه به ضرر همگان است.
وی گام دوم در مسیر توسعه روابط تهران – آنکارا را ایجاد زمینه و تسهیلات لازم برای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم تسهیلات بیشتری برای ورود و خروج و فعالیت بازرگانان و مردم دو کشور فراهم کنیم و در مذاکرات امروز در ارتباط با ایجاد تسهیلات بانکی، پولی و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور تصمیمات خوبی اتخاذ شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه فعالیت اقتصادی بدون تسهیلات مالی امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: در شرایطی می‌توانیم به هدف 30 میلیارد دلاری برسیم که شرایط و تسهیلات مالی بین دو کشور مناسب باشد و در این زمینه مؤسسات، بانک‌ها، صندوق، بیمه، کشتیرانی و حمل و نقل می‌تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.
روحانی در ادامه همکاری دو کشور در زمینه انرژی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این مسأله مهم اقتصادی، همکاری و هماهنگی‌های خوبی بین دو کشور وجود دارد و آمادگی داریم انرژی کشور ترکیه را برای بلندمدت، تأمین کنیم و هر مقدار که ترکیه نیاز داشته باشد، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه کاملاً آمادگی دارد از ظرفیت‌ها و امکانات خود استفاده کند.
رئیس جمهوری با تأکید بر حمایت دو کشور از سرمایه‌گذاری های مشترک و بخش خصوصی، افزود: تصمیم امروز در رابطه با ایجاد شهرک‌های صنعتی در این راستا بوده است که بتوانیم از امکانات یکدیگر برای رشد و توسعه صنعتی استفاده کنیم و بی‌تردید در سایر زمینه‌های اقتصادی و تجاری نیز این آمادگی وجود دارد.
روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از فعالیت و سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع بالادستی و پایین‌ دستی انرژی حمایت می‌کند بر آمادگی ایران در زمینه تامین مواد، زمین و امکانات لازم تاکید کرد.
رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت جغرافیایی ایران و ترکیه و استفاده از این ظرفیت در راستای منافع دو ملت گفت:‌ترکیه به دریای سیاه و مدیترانه و جمهوری اسلامی ایران به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد و این شرایط جغرافیایی مناسبی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند.
روحانی اتصال شرق به غرب (آسیا به اروپا) از طریق اتصال خطوط راه‌آهن را مورد تأکید قرار داد و گفت: اتصال و تنوع در خطوط راه‌آهن، دریچه واحد گمرکی و تسهیلات حمل و نقل می‌تواند شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور هر چه بیشتر فراهم سازد.
رئیس جمهوری تجارت آزاد و نرخ‌های ترجیحی را از اهداف ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی دانست و گفت: امروز این هدف در برخی اقلام محقق شده و باید سطح و میزان این اقلام را هر چه بیشتر توسعه دهیم تا جایی که به نقطه تجارت آزاد در منطقه دست یابیم و بی‌تردید این شرایط به نفع منطقه و دو ملت است و در این زمینه مناطق آزاد و استفاده از ظرفیت‌های آن می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
رییس جمهوری ترکیه نیز در این نشست با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه ایران گفت: باید مانع از اینکه تحریمهای آمریکا ما را در رسیدن به هدف تجاری بین دو کشور بازدارد، بشویم.
وی گفت: هیچ کشوری نباید فکر کند که روابط ما با تحریم ایران خاتمه خواهد یافته است، ایمان دارم که در آینده نزدیک میوه تلاش های خود و تبدیل تحریمها به فرصت را خواهیم چید.
اردوغان تحریم های آمریکا را به مجازات مردم ایران خواند و گفت: این گام یکجانبه به روند همکاریهای بین المللی و امنیت بین المللی ضرر خواهد رساند.
وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه دارای روابط گسترده تجاری هستند، گفت: هدف دو کشور رساندن سطح روابط اقتصادی به سطح روابط سیاسی بین طرفین و ارتقای آن به 30 میلیارد دلار است.
اردوغان سفر روحانی را نقطه عطفی در گسترش دامنه تجارت ترجیحی بین دو کشور ارزیابی کرد و افزود : رئیسان جمهوری دو کشور دستورات لازم را برای تسریع در حل مساله صادر کرده اند .
رییس جمهوری ترکیه با اشاره به تغییرات گسترده در سیستم تجاری دنیا و منطقه گفت: ایمان دارم که در این شرایط گام هایی که با ایران برخواهیم داشت، درهای روابط گسترده تر را بر روی مان بازتر خواهد کرد.
اردوغان با اشاره به اینکه در زمینه امنیت منطقه بار سنگینی بر دوش ترکیه و ایران است، افزود: دو کشور و روسیه گامهای موثری در این زمینه برداشته اند زیرا امنیت اقتصادی وابسته به امنیت منطقه است
وی با طرح این سوال که آیا بدنبال صلح و یا جنگ خواهیم بود؟ گفت: جهان امروز نیازمند صلح است، یکبار دیگر عدم قبول تحریم ها علیه ایران را اعلام می کنیم و نتایج منفی تحریم ها را نیز با همیاری یکدیگر پشت سر خواهیم گذاشت.
اردوغان با اشاره به اینکه قریب به یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری از سوی 77 شرکت ترکیه در ایران انجام شده است، تصریح کرد: برخلاف برخی کشورها، شرکتهای ترک فعالیتهای خود را در ایران ادامه می دهند.
شبد**2012**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

وقتی نجمه جودکی پیر می شود- عکس
نجمه جودکی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
قدردانی مجری به خانه برمی‌گردیم از مخاطبانش- عکس
ژیلا امیرشاهی عکس زیر را در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
سردار آزمون در لیست خرید تیم ایتالیایی
رسانه های روسی اعلام کردند تیم لاتزیو ایتالیا علاقه‌مندی دوباره خود را برای جذب سردار آزمون، مهاجم ایرانی تیم زنیت سن‌پترزبورگ ابراز کرده ست.
تمهیدات شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین حسینی
مجتبی یزدانی معاون خدمات شهری و رئیس ستاد اربعین شهرداری تهران به همراه هیأتی برای بررسی و حل مشکلات مربوط به اربعین به عراق سفر کرد.
کشف حجاب در خودرو جرم است
سردار اشتری گفت: بار‌ها اعلام کرده‌ایم، خودرو حریم خصوصی نیست و کشف حجاب در آن، جرم محسوب می‌شود.
هوای پایتخت سالم است
کیفیت هوای تهران شاخص کیفیت هوا در حال حاضر بر روی عدد 70 قرار گرفته و سالم است.
اعزام بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی به سرزمین وحی
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تاکنون بیش از ۲۷ هزار زائر ایرانی از شروع عملیات اعزام حجاج، به سرزمین وحی وارد شدند.
انهدام باند سارقان لوازم خودرو در پایتخت
معاون مبارزه با سرقت وسائط نقلیه از انهدام باند ۵ فقره سارقان لوازم خودرو با اعتراف به ۶۰ فقره سرقت خبر داد.
چگونه دوچرخه را با خودرو حمل کنیم که جریمه نشویم؟
رئیس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور پایتخت چگونگی حمل اصولی دوچرخه با خودرو را تشریح کرد.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز
در حال حاضر ترافیک در محور هراز جنوب به شمال محدوده سه راهی چلاو سنگین است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پیشنهاد ایران به تاجیکستان
یک مسئول وزارت حمل و نقل تاجیکستان از پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای ساخت انبار در بندر «چابهار» خبر داد.
چگونه ریاکاران را بشناسیم؟
حدیث امام علی (ع) درباره ویژگی‌های ریاکاران را در اینجا بخوانید.
اسامی نامزدهای اسکار تلویزیونی اعلام شد
جوایز امی به اسکار تلویزیونی معروف است و هر سال به بهترین آثار تلویزیونی در آمریکا اهدا می‌شود.
آن چه باید درباره سوء پیشینه بدانید
داشتن حقوق اجتماعی مستلزم این است که هر فرد، فاقد سوء پیشینه کیفری باشد و در این باره، باید گواهی نداشتن سوء پیشینه ارائه کند.
سیستم ایمنی بدن خود را چگونه تقویت کنیم؟
برخی افراد به طور دائم به انواع عفونت‌ها و بیماری‌ها مبتلا شده و برخی دیگر نیز به ندرت درگیر بیماری می‌شوند و علت این تفاوت را باید در توانِ سیستم ایمنی افراد جست‌وجو کرد.