نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه برگزار شد

20:57 ۳۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 40 0
نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه برگزار شد

آنکارا- ایرنا- نشست مشترک تجاری ایران و ترکیه عصر پنجشنبه با شرکت رئیسان جمهوری دو کشور در آنکارا برگزار شد.

ایرنا

به گزارش ایرنا، این نشست بعد از برگزاری پنجمین شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه در آنکارا با شرکت حسن روحانی و رجب طیب اردوغان برگزار شد.
روحانی در این نشست مشترک تجاری، ایران و ترکیه را دو کشور مهم در منطقه ای حساس خواند و گفت: حضور رئیسان جمهوری دو کشور در این نشست به معنای عزم دو دولت در توسعه روابط و حمایت از بخش خصوصی است.
وی گفت: به دلیل اراده مسوولان دو کشور، وجود ظرفیتهای بسیار برای همکاری اقتصادی و شرایط امنیتی، امکان توسعه روابط ایران و ترکیه وجود دارد.
روحانی ایران و ترکیه را دو کشور امن در منطقه پرآشوب که مصمم به بازگرداندن امنیت در منطقه هستند، خواند و گفت: اگر خواستار توسعه در منطقه هستیم و اگر بنا براین است که دو کشور در کنار یکدیگر قدم های مهمی به نفع دو ملت بردارند، اولین شرط امنیت است و امنیت دو کشور از منطقه جدا نیست.
رئیس جمهوری ایران افزود: ما عزم بر برقراری امنیت در بین همسایگان خود داریم و می خواهیم به قدرت های خارجی بگوییم که شما نمی توانید برای آینده منطقه تصمیم بگیرید.
وی با تاکید بر اینکه گروهک های تروریستی در هر دو کشور به ضرر منطقه هستند؛ گفت: هر دو کشور مصمم به ریشه کن کردن تروریست ها در منطقه هستند.
رییس جمهورب اسلامی ایران با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه ایران، این تحریم ها را ظالمانه و ناعادلانه خواند و اظهار داشت: شرایط تهدید می تواند به عنوان فرصتی در تجارت دو کشور خود را نشان دهد.
وی با تأکید بر اینکه در مسیر توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه جز مقررات بین‌المللی و منافع دو ملت هیچ چیزی تأثیرگذار نیست، تصریح کرد: بر این باور هستیم که شرایط تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه ملت ایران، می‌تواند به شرایط بسیار ارزشمند طلایی برای اتصال اقتصاد دو کشور تبدیل شود به نحوی که هیچ تهدید و اقدامی نتواند آن را دچار خدشه کند.
رئیس جمهوری افزود: اگر چه منطقه ما دچار ناآرامی و آشوب است اما ایران و ترکیه کشورهای امنی هستند و مصمم هستیم امنیت و ثبات را به کل منطقه بازگردانیم و در این راستا طی سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی برای ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم انجام داده‌ایم.
دکتر روحانی تصریح کرد: ایران و ترکیه با همکاری‌های مشترک به خارجی‌ها و قدرت‌های خارجی اعلام می‌کنند که نمی‌توانند برای امنیت منطقه تصمیم بگیرند و دو طرف باید با همکاری یکدیگر تروریسم را در منطقه ریشه‌کن کنند چرا که گروه‌های تروریستی در منطقه و فعالیت آنها در کشورهای این حوزه به ضرر همگان است.
وی گام دوم در مسیر توسعه روابط تهران – آنکارا را ایجاد زمینه و تسهیلات لازم برای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم تسهیلات بیشتری برای ورود و خروج و فعالیت بازرگانان و مردم دو کشور فراهم کنیم و در مذاکرات امروز در ارتباط با ایجاد تسهیلات بانکی، پولی و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور تصمیمات خوبی اتخاذ شد.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه فعالیت اقتصادی بدون تسهیلات مالی امکان‌پذیر نیست، ادامه داد: در شرایطی می‌توانیم به هدف 30 میلیارد دلاری برسیم که شرایط و تسهیلات مالی بین دو کشور مناسب باشد و در این زمینه مؤسسات، بانک‌ها، صندوق، بیمه، کشتیرانی و حمل و نقل می‌تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند.
روحانی در ادامه همکاری دو کشور در زمینه انرژی را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این مسأله مهم اقتصادی، همکاری و هماهنگی‌های خوبی بین دو کشور وجود دارد و آمادگی داریم انرژی کشور ترکیه را برای بلندمدت، تأمین کنیم و هر مقدار که ترکیه نیاز داشته باشد، جمهوری اسلامی ایران در این زمینه کاملاً آمادگی دارد از ظرفیت‌ها و امکانات خود استفاده کند.
رئیس جمهوری با تأکید بر حمایت دو کشور از سرمایه‌گذاری های مشترک و بخش خصوصی، افزود: تصمیم امروز در رابطه با ایجاد شهرک‌های صنعتی در این راستا بوده است که بتوانیم از امکانات یکدیگر برای رشد و توسعه صنعتی استفاده کنیم و بی‌تردید در سایر زمینه‌های اقتصادی و تجاری نیز این آمادگی وجود دارد.
روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران از فعالیت و سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع بالادستی و پایین‌ دستی انرژی حمایت می‌کند بر آمادگی ایران در زمینه تامین مواد، زمین و امکانات لازم تاکید کرد.
رئیس جمهوری با اشاره به اهمیت جغرافیایی ایران و ترکیه و استفاده از این ظرفیت در راستای منافع دو ملت گفت:‌ترکیه به دریای سیاه و مدیترانه و جمهوری اسلامی ایران به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد و این شرایط جغرافیایی مناسبی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند.
روحانی اتصال شرق به غرب (آسیا به اروپا) از طریق اتصال خطوط راه‌آهن را مورد تأکید قرار داد و گفت: اتصال و تنوع در خطوط راه‌آهن، دریچه واحد گمرکی و تسهیلات حمل و نقل می‌تواند شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور هر چه بیشتر فراهم سازد.
رئیس جمهوری تجارت آزاد و نرخ‌های ترجیحی را از اهداف ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی دانست و گفت: امروز این هدف در برخی اقلام محقق شده و باید سطح و میزان این اقلام را هر چه بیشتر توسعه دهیم تا جایی که به نقطه تجارت آزاد در منطقه دست یابیم و بی‌تردید این شرایط به نفع منطقه و دو ملت است و در این زمینه مناطق آزاد و استفاده از ظرفیت‌های آن می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
رییس جمهوری ترکیه نیز در این نشست با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه ایران گفت: باید مانع از اینکه تحریمهای آمریکا ما را در رسیدن به هدف تجاری بین دو کشور بازدارد، بشویم.
وی گفت: هیچ کشوری نباید فکر کند که روابط ما با تحریم ایران خاتمه خواهد یافته است، ایمان دارم که در آینده نزدیک میوه تلاش های خود و تبدیل تحریمها به فرصت را خواهیم چید.
اردوغان تحریم های آمریکا را به مجازات مردم ایران خواند و گفت: این گام یکجانبه به روند همکاریهای بین المللی و امنیت بین المللی ضرر خواهد رساند.
وی با اشاره به اینکه ایران و ترکیه دارای روابط گسترده تجاری هستند، گفت: هدف دو کشور رساندن سطح روابط اقتصادی به سطح روابط سیاسی بین طرفین و ارتقای آن به 30 میلیارد دلار است.
اردوغان سفر روحانی را نقطه عطفی در گسترش دامنه تجارت ترجیحی بین دو کشور ارزیابی کرد و افزود : رئیسان جمهوری دو کشور دستورات لازم را برای تسریع در حل مساله صادر کرده اند .
رییس جمهوری ترکیه با اشاره به تغییرات گسترده در سیستم تجاری دنیا و منطقه گفت: ایمان دارم که در این شرایط گام هایی که با ایران برخواهیم داشت، درهای روابط گسترده تر را بر روی مان بازتر خواهد کرد.
اردوغان با اشاره به اینکه در زمینه امنیت منطقه بار سنگینی بر دوش ترکیه و ایران است، افزود: دو کشور و روسیه گامهای موثری در این زمینه برداشته اند زیرا امنیت اقتصادی وابسته به امنیت منطقه است
وی با طرح این سوال که آیا بدنبال صلح و یا جنگ خواهیم بود؟ گفت: جهان امروز نیازمند صلح است، یکبار دیگر عدم قبول تحریم ها علیه ایران را اعلام می کنیم و نتایج منفی تحریم ها را نیز با همیاری یکدیگر پشت سر خواهیم گذاشت.
اردوغان با اشاره به اینکه قریب به یک و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری از سوی 77 شرکت ترکیه در ایران انجام شده است، تصریح کرد: برخلاف برخی کشورها، شرکتهای ترک فعالیتهای خود را در ایران ادامه می دهند.
شبد**2012**9122


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

نیمار: حتی یک بار هم تمارض نکرده‌ام!
فوق ستاره برزیلی پی اس جی اغلب به بزرگنمایی در زمین متهم می شود؛ هنگامی که روی او خطایی رخ می دهد.
شفر به دنبال زمانی برای نشست با رسانه‌ها
سرمربی استقلال با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود نوشت که به دنبال زمانی برای گفت و گو با خبرنگاران است.
نامگذاری گونه جدیدی از مورچه به نام «صلاح»
ستاره مصری از این به بعد می‌تواند نام خود را در یک گونه از مورچه بیابد!
قطبی: نظری در مورد مُریدی ندارم
سرمربی تیم فوتبال فولاد خوزستان در پاسخ به این سوال که چه نظری در مورد وضعیت سینا مریدی دارد، گفت: نظری در این مورد ندارم.
فیکس و ذخیره؛ تیم یکدلی که ۲۳ خوشحال دارد
در تیم کارلوس کی روش همه تشنه موفقیت هستند و همه از موفقیت خوشحال می شوند. چه بازیکنی که درون زمین بازی می کند و چه بازیکنی که روی نیمکت می نشیند. اینطور می شود گفت اینروزها تیم ملی 23 بازیکن خوشحال دارد.
سپیدرود در انتظار جذب بازیکن پرسپولیس
سپیدرود در انتظار پاسخ پرسپولیسی‌ها برای جذب بازیکن قرمزپوش این تیم هستند.
لیکنز: ایران می‌تواند به فینال آسیا برسد
سرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی گفت: بازی با عمان را دیدم، مسابقه بسیار خوبی بود. فکر می‌کنم ایران بتواند به فینال آسیا راه پیدا کند.
خرید جدید بارسا؛ هوادار رئال و رونالدو!
کوین پرینس بواتنگ را باید بازیکن جدید بارسلونا قلمداد کرد. او تا ساعاتی دیگر قراردادی قرضی با بارسا تا پایان فصل امضا خواهد کرد.
تقوی: بیرانوند سمبل نسل جوان در اروپا است
محمد تقوی سرمربی سابق تراکتورسازی به تعریف و تمجید از علیرضا بیرانوند پرداخت.
زوج طلایی؛ سه بازی برای کفش و جام و توپ طلا!
سردار آزمون و مهدی طارمی همچنان زوج طلایی و مورد اعتماد کارلوس کی روش برای باز کردن دروازه حریفان آسیایی هستند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرما در بورس تهران رخنه کرد
بورس اوراق بهادار تهران امروز در اولین روز بهمن ماه به سردی گرایید و با کاهش ۳۶۵۲ واحد وارد کانال ۱۶۱ هزار واحدی شد.
عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
حزب‌الله: آمریکا بیش از هر زمان دیگری در خاورمیانه ضعیف شده است
اشرف غنی هم در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد
افشای سندی درباره هماهنگی مصر با تیم ترور خاشقجی
سخنگوی شورای صلح افغانستان: ۲۰۱۹ سال صلح است- مذاکرات هر آن ممکن است آغاز شود
پاسخ پدافندی سوریه به حملات هوایی رژیم صهیونیستی در جنوب دمشق
نخست‌وزیر عراق با عزم بستن پرونده اعتراض‌ها وارد بصره شد
اعلام جرم علیه کارمند کنسولگری آمریکا در ترکیه
عبدالله عبدالله برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان ثبت نام کرد
آغاز نشست توسعه اقتصادی سران عرب در بیروت به ریاست میشل عون
۲۸ کشته و زخمی در ۲ انفجار در عفرین سوریه