استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

17:11 ۱۸۸ روز و ۵ ساعت پیش ایرنا 246 0
استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در تفسیری روز پنجشنبه نوشت: عقب نشینی از سوریه؛ بیانگر آن است که استراتژی 'ترامپ'، پیرو دیدگاه قرن بیستمی 'قدرت جهانی' و ' رقابت ابرقدرتی ' است.

ایرنا

در این تفسیر به قلم ' دیوید ای. سانجر' آمده است:
« در موضوع قدرت نظامی آمریکا؛ دیدگاه های رئیس جمهور 'ترامپ' همیشه مخالف دیدگاه های رایج بوده است.
خواست ترامپ این است که فرماندهی کل قوایی را برعهده داشته باشد که، بزرگ ترین ، قدرتمندترین و کوبنده ترین قوای نظامی بر روی کره زمین است، لیکن یک چنین نیرویی با این عظمت باید درون مرزهای کشور بماند.
واقعه 11 سپتامبر یک درس عبرتی را به پنتاگون و بنگاه های اطلاعاتی آموخت. اینکه؛ 'علاج واقعه را؛ باید پیش از وقوع کرد'.
همین درس مقدمه آن شد تا نیروهایی در بیرون از مرزها مستقر شوند تا تروریست ها را قبل از آنکه دستشان به سواحل آمریکا برسد به دام بیافکنند و اجازه ندهند ائتلاف هایی که جهان را امن نگاه داشته است، از هم فرو بپاشد.
اما این درس عبرت گویا در وجود ترامپ طنین افکن نشده است.
ترامپ معتقد به لزوم استفاده از نیروی نظامی در برابر خصم هست؛ اما این دشمنانی که مورد نظر رئیس جمهور است؛ روسیه، ایران، کره شمالی و چین نیستند. ترامپ؛ مرزهای آمریکا با مکزیک را دشمن می شناسد و تمام دغدغه اش، حفظ و حراست از این مرزهاست.
رئیس جمهور حالا تئوری اش را به مرحله عمل درآورده است. او دستور داده است 2 هزار سرباز آمریکایی حاضر در سوریه به خانه برگردند.
همه مشاوران برجسته ترامپ مخالف این تصمیم اند و از آن شوکه شده اند. این مشاوران می گویند که تجربه دو دهه قبل تاریخ آمریکا ایجاب می کند که آمریکا در سوریه و یا هر میدان رزم دیگر که آمریکا درگیر آن است اعم از افغانستان و یا جاهای دیگر؛ بماند. ترامپ از قبل هم گفته بود که حضور طولانی مدت آمریکا در این میادین رزم هیچ مشروعیتی ندارد.
هیچیک از منتقدان ترامپ حتی دمکراتها هم این تصمیم گیری را هضم نخواهند کرد.
ترامپ معتقد است که نیروهای آمریکایی دیگر نمی توانند موازنه استراتژیک را در خاورمیانه تغییر بدهند، پس نباید آنجا باشند.
همین عقیده را مقام سلف او 'باراک اوباما' هم داشت. اوباما هم دقیقا در همین مقطع از ریاست جمهوری اش دستور خروج آخرین سربازان آمریکایی از عراق را صادر کرد. آن تصمیم هم از قول های انتخاباتی اوباما بود.
استراتژی اوباما ؛ اتکاء بر شرکای منطقه ای آمریکا در میدان رزم؛ استفاده از قدرت هوایی در مواقع لزوم برای دفاع از منافع ملی آمریکا و بازگشت سربازان آمریکایی به خانه برای گذراندن تعطیلات بود. اتفاقا بحثهای کاخ سفید ترامپ در هفت روز گذشته هم همین رویکردها بوده است.
اما جمهوریخواهان آتشین مزاج بشدت از این رویکردهای ترامپ عصبانی اند.
سناتور جمهوریخواه 'لیندسی گراهام' از کارولینای جنوبی می گوید:' اگر اوباما این کار را کرده بود، ما آلان از فرط عصبانیت دیوانه شده بودیم'.
سناتور جمهوریخواه ' بن ساس' از نبراسکا هم می گوید: ' وقتی که یک چنین تصمیم ضعیفی گرفته می شود؛ رهبران ارشد نظامی کشور هیچ ایده ای ندارند'.
هم اوباما و هم ترامپ که به ترتیب 44 امین و 45 امین روسای جمهور آمریکا بوده اند؛ موافق حضور طولانی مدت 17 ساله سربازان آمریکایی در میادین رزم بیرون از مرزهای آمریکا نبوده اند. بیشترین عدد این نیروها مربوط به سال 2007 است که تعداد سربازان آمریکایی در آن سال در عراق به حدود 170 هزار تن می رسید. در سال 2011 هم تعداد 100 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حاضر بودند. اوباما و ترامپ هردو معتقد بودند که این حضور طولانی مدت نظامی؛ اگر هم دستاوردی داشته باشد در خوش بینانه ترین حالت ممکن؛ حاشیه ای است. در خصوص سوریه هم هر دو رئیس جمهور بر این باور بوده اند که آنجا هم ماندن 2 هزار سرباز آمریکایی در سوریه؛ تفاوت چندانی نخواهد داشت.
'ریچارد هاس' رئیس 'شورای روابط خارجی آمریکا ' که یکی از مقامات دولت 'جورج بوش پسر' بود و در دولت او در زمان تصمیم گیری برای تهاجم نظامی به عراق حضور داشت؛ در باب این موضوع می گوید: ' در این موضوع خاص و شاید هم فقط در همین یک مورد خاص، ترامپ راه اوباما را ادامه داده است و هر دو دولت خواسته اند خیالشان راحت باشد'.
هاس در عین حال با ابراز نگرانی می گوید:' اما اگر ترامپ همه نیروهای آمریکایی را بطور کامل از سوریه خارج کند، آنگاه ما همان اهرم کوچکی را که تا به حال برای هیچ در دست داشتیم را هم از کف خواهیم داد'.
هاس ادامه می دهد:' سوالهای بسیاری حول این تصمیم گیری مطرح است که پاسخ آنها روشن نیست. آیا ما در مورد شروط خروج آمریکا به تفاهم رسیده ایم یا نه؟ آیا ما خطوط قرمزی را با ترکها راجع به مسئله کردها تعیین کرده ایم یا نه؟ آیا با روسها در مورد شکل دهی دولت آینده سوریه به تفاهم رسیده ایم یا نه؟'.
جنگ سوریه؛ یکی از بزرگ ترین فجایع بشری در دوران معاصر بوده است.
کاخ سفید دیروز / چهارشنیه/ تصمیم گیری ترامپ در مورد خروج از سوریه را اعلام کرد؛ اما نگفت؛ آیا ترامپ وقتی این تصمیم را گرفته است؛ آیا هیچ شرط و شروطی هم برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه تعیین کرده است یا نه؟ آیا هیچ تلاشی برای شکل دهی نتایج و پیامدهای عقب نشینی از یکی از بدترین فجایع بشری عصر معاصر به عمل آورده است یا نه؟
خبر آنقدر شوک برانگیز بود که نه در داخل آمریکا؛ بلکه نزدیک ترین متحدان آمریکا فورا با واشنگتن تماس گرفتند و جویای آن شدند تا ببینند واقعا در واشنگتن چه اتفاقی افتاده است.
ترامپ بعد از این تصمیم گیری اش توئیت کرد:' ما داعش را در سوریه شکست داده ایم. تنها دلیل من برای بودن در سوریه در دوران ریاست جمهوری 'ترامپ' هم همین بود'.
ترامپ در دوران انتخابات این قول را داده بود. در آن هنگام؛ او در مصاحبه با 'نیویورک تایمز' گفته بود که اصلا دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای حفاظت از جان سوری های گرفتار مانده در تبادل آتش استفاده کند. او گفته بودکه حتی دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای بیرون راندن 'بشار اسد' از اریکه قدرت و یا حتی بیرون راندن روسها و ایرانی ها از خاک سوریه استفاده کند.
البته در یک دوره محدودی در اوان دوران ریاست جمهوری ترامپ؛ به نظر رسید امکان دارد نظر ترامپ در مورد نقش آمریکا در جنگ سوریه عوض شده باشد و معتقد به بسط دادن این نقش آفرینی باشد. این تغییر عقیده که چندان واقعی هم نبود هنگامی روی داد که اسد از سلاح شیمیایی علیه مردمش استفاده کرد و بیش از 80 نفر را در استان 'ادلب' با این سلاح کشت. ادلب؛ محل زندگی مخالفان اسد است.
ترامپ در موقعی دستور حمله هوایی علیه یک پایگاه هوایی در سوریه را صادر کرد که در آن هنگام در ' مار- آ - لاگو' میزبان ' شی جینپنگ' رئیس جمهور چین بود.
همین رویداد به زیبایی ثابت می کند که مردم؛ چه تاثیر شگرفی در شکل دهی سیاستهای ما دارند.
موقع رای گیری؛ گفت و گو با رای دهندگان در سراسر کشور و؛ دستی در رسانه های خبری داشتن؛ به شما می گوید که شما واقعا چه چیزی را لازم است بدانید.
وقتی دولت اوباما در پاسخ به حمله شیمیایی اسد که خط قرمز اعلام شده اوباما بود؛ به سوریه حمله هوایی کرد؛ ترامپ این حمله را 'ضعیف' خواند و گفت که این خط قرمز؛ 'خط قرمز انتخاباتی' بوده است.
ضعف این حملات هوایی در پاسخ به حملات شیمیایی اسد در این است که خلق الساعه است و پیگیری نمی شود.
وقتی اوائل امسال (میلادی) آمریکا و متحدانش یکی دیگر از انبارهای تسلیحات شیمیایی سوریه را بمباران کردند؛ کار همانجا متوقف شد. قدرت نظامی آمریکا دنبال کار را نگرفت و نتوانست یک پشتوانه محکمی برای یک استراتژی دیپلماتیک باشد و جنگ داخلی سوریه را به پایان برساند و یا حتی کار برکنار کردن اسد به هر طریق ممکن را مهندسی کند.
یکی از مقامات ارشد سابق دولت ترامپ در این قضیه شرح می دهد: ' وقتی پایگاه هوایی سوریه بمباران شد؛ رئیس جمهور بطور مکرر در کاخ سفید تشکیل جسله می داد و در مورد لزوم عقب نشینی سربازان آمریکایی از سوریه بحث می کرد. ترامپ اصلا دوست نداشت نقطه نظرات افرادی را بشنود که معتقد بودند حضور آمریکا در سوریه برای به عقب راندن روسیه و ایران ضروری است.
به هر شکل؛ ترامپ به نظر می رسد علاقه ای به اهمیت ژئوپولیتیک ماندن در سوریه ندارد. او علاقه ای به اینکه آمریکا از همه اهرمهایش برای شکل دهی رویدادها در سوریه استفاده کند؛ ندارد.
ترامپ معتقد است؛ سربازان آمریکایی باید به سواحل آمریکا برگردند و در آنجا مجهز به سلاحهایی جدید، آماده جنگیدن شوند، اما این بار فقط با کسانی بجنگند که می خواهند داخل خاک آمریکا شوند و به شهروندان آمریکایی صدمه بزنند.
این همان تفکر قرن بیستمی یک 'قدرت جهانی' است.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ گروههای تروریستی بمبهایشان را در خارج از دمشق بمب می سازند و این عملیات را هیچ هواپیمای جنگنده ای نمی تواند شناسایی کند.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ اسد یک ارتش الکترونیک ساخته است و او را مامور کرده است علیه آمریکا دست به یک حمله سایبری بزند، بدون آنکه قدم به خاک آمریکا گذاشته باشد، از راه دور دست به خرابکاری در کشور بزند .
همانطور که 'جیمز جفری' فرستاده وزارت خارجه آمریکا به سوریه هم گفته است:' استراتژی امنیت ملی دولت ترامپ که اوائل امسال منتشر شد، بطور کل بر این اصل صراحت دارد که؛ مقابله با تروریسم، از این پس اولویت نخست سیاست آمریکا نیست. منطق این سیاست گذاری جدید این است که؛ 'رقابت ابر قدرتی' وارد عصر جدیدی شده است'.
بعضی از دستیاران سابق ترامپ می گویند که رئیس جمهور هیچگاه خودش واقعا استراتژی اش را مطالعه نکرده است بلکه فقط بطور مجمل و خلاصه بخشهایی از آن به اطلاعش رسیده است.
با این تصمیمی که ترامپ در روز چهارشنبه گرفت؛ همه متحدان آمریکا در عجب مانده اند آیا این واقعا استراتژی ترامپ است یا نه.
اروپام**1591**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۱۲ خوراکی که نباید یخ بزنند!
برخی مواد خوراکی و غذاهای پخته که به نظر نمی‌رسد مشکلی برای نگهداری در فریزر داشته باشند، ممکن است پس از خروج از آن و یخزدایی به طور کامل غیر قابل استفاده شوند.
قهرمانی خادم الشریعه در مسابقات شطرنج غرب آسیا- پنجمین سهمیه جام جهانی قطعی شد
سارا خادم الشریعه با کسب عنوان قهرمانی مسابقات شطرنج غرب آسیا، سهمیه حضور در رقابت‌های جام جهانی را کسب کرد.
جلسه کمیته فنی تیم ملی کشتی آزاد با سرپرست فدراسیون برگزار می‌شود
جلسه کمیته فنی تیم ملی کشتی آزاد فردا (پنجشنبه) و با حضور بهروز نعمتی سرپرست فدراسیون کشتی برگزار می‌شود.
شعار علیه عرب و احمدزاده در تمرین پرسپولیس- استارت سرخ‌پوشان زیر نظر باقری
هواداران پرسپولیس در نخستین تمرین این تیم در فصل جدید، خواستار استعفای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل باشگاه شدند.
مدافع فصل گذشته استقلال راهی تراکتور شد
میثم تیموری با عقد قراردادی به جمع بازیکنان دنیزلی اضافه شد.
انصاری: با برانکو یا بدون او باید تلاش کنیم- پیشنهادی از شرق آسیا به دستم نرسید
مدافع پرسپولیس می‌گوید به خاطر شرایط خاص این باشگاه حاضر شده در جمع سرخ‌پوشان پایتخت بماند.
باقری: گفته بودم که در حد سرمربی‌گری پرسپولیس نیستم- احساس کردم که برانکو دیگر بر نمی‌گردد
مربی تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید برای عقب نماندن بازیکنان این تیم، به طور موقت مسئولیت تمرین دادن سرخ‌پوشان را برعهده گرفته است.
سید حسین حسینی با استقلال تمدید کرد
دروازه‌بان استقلال قراردادش را با این تیم به مدت دو سال تمدید کرد.
مظنون به قتل سیاستمدار آلمانی به جرم خود اعتراف کرد
دادستان کل آلمان اعلام کرد، مظنون پرونده قتل والتر لوبکه، به قتل این سیاستمدار آلمانی اعتراف کرده است.
دیدار سرپرست پنتاگون و وزیر دفاع ترکیه در بروکسل
وزیر دفاع ترکیه در مقر ناتو در بروکسل با سرپرست وزارت دفاع آمریکا دیدار و گفت‌وگو کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

توضیحاتی درباره خانم بازداشت شده در وزارت نفت- هیچ تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نداریم
سخنگوی دولت با بیان اینکه یک خانم بازداشت شده اظهار داشت: اینها که با شرکت‌های خارجی کار می‌کنند و معمولا اطلاعات جمع می کنند و باید دستگاه بررسی کند، نوع بیان خبری اتفاق درست نیست.
چرا آژانس‌های گردشگری به رپورتاژ آگهی نیاز دارند؟
وقتی پای مسافرت به میان می‌آید اتحاد و اعتماد عجیبی بین کاربران وبسایت‌های گردشگری دیده می‌شود. به طوری که، پیشنهاد مقصد بعدی برای مسافرت یک موضوع بسیار داغ در حوزه وب است. آمار و ارقام نشان می‌دهند وقتی کاربران درباره سفر یک رپورتاژ آگهی می‌خوانند، هوس مسافرت به سرشان می‌زند. بنابراین، امروزه در دنیایی که همه با گوشی‌های هوشمند سر و کار دارند، اینترنت در هر لحظه نقش تاثیرگذاری در رونق صنعت گردشگری دارد.
این چهارراه دیگر گلفروش ندارد
به شیشه اتومبیل می‌زند و می‌خواهد از او چند شاخه گل بخرند. شیشه ماشین بالا می‌رود، گل‌ها پخش زمین می‌شود. دخترک خودش را از اتومبیل‌ها دور می‌کند...
ظرفیت پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران افزایش یافت
متوسط پالایش نفت خام و میعانات گازی ایران از خردادماه به دو میلیون و ۱۵۰ هزار بشکه در روز رسیده و این در شرایطی است که ظرفیت پالایش کشور در ابتدای سال 1396 یک میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه بوده است و پیش‌بینی شده که این میزان تا پایان امسال به حدود ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.
چراغ نفتی بلای جان دختر ۱۸ ساله
دختری جوان در پی سوختگی ناشی از حریق چراغ نفتی در شهر زاهدان جان باخت.