استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

17:11 ۲۹ روز پیش ایرنا 35 0
استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در تفسیری روز پنجشنبه نوشت: عقب نشینی از سوریه؛ بیانگر آن است که استراتژی 'ترامپ'، پیرو دیدگاه قرن بیستمی 'قدرت جهانی' و ' رقابت ابرقدرتی ' است.

ایرنا

در این تفسیر به قلم ' دیوید ای. سانجر' آمده است:
« در موضوع قدرت نظامی آمریکا؛ دیدگاه های رئیس جمهور 'ترامپ' همیشه مخالف دیدگاه های رایج بوده است.
خواست ترامپ این است که فرماندهی کل قوایی را برعهده داشته باشد که، بزرگ ترین ، قدرتمندترین و کوبنده ترین قوای نظامی بر روی کره زمین است، لیکن یک چنین نیرویی با این عظمت باید درون مرزهای کشور بماند.
واقعه 11 سپتامبر یک درس عبرتی را به پنتاگون و بنگاه های اطلاعاتی آموخت. اینکه؛ 'علاج واقعه را؛ باید پیش از وقوع کرد'.
همین درس مقدمه آن شد تا نیروهایی در بیرون از مرزها مستقر شوند تا تروریست ها را قبل از آنکه دستشان به سواحل آمریکا برسد به دام بیافکنند و اجازه ندهند ائتلاف هایی که جهان را امن نگاه داشته است، از هم فرو بپاشد.
اما این درس عبرت گویا در وجود ترامپ طنین افکن نشده است.
ترامپ معتقد به لزوم استفاده از نیروی نظامی در برابر خصم هست؛ اما این دشمنانی که مورد نظر رئیس جمهور است؛ روسیه، ایران، کره شمالی و چین نیستند. ترامپ؛ مرزهای آمریکا با مکزیک را دشمن می شناسد و تمام دغدغه اش، حفظ و حراست از این مرزهاست.
رئیس جمهور حالا تئوری اش را به مرحله عمل درآورده است. او دستور داده است 2 هزار سرباز آمریکایی حاضر در سوریه به خانه برگردند.
همه مشاوران برجسته ترامپ مخالف این تصمیم اند و از آن شوکه شده اند. این مشاوران می گویند که تجربه دو دهه قبل تاریخ آمریکا ایجاب می کند که آمریکا در سوریه و یا هر میدان رزم دیگر که آمریکا درگیر آن است اعم از افغانستان و یا جاهای دیگر؛ بماند. ترامپ از قبل هم گفته بود که حضور طولانی مدت آمریکا در این میادین رزم هیچ مشروعیتی ندارد.
هیچیک از منتقدان ترامپ حتی دمکراتها هم این تصمیم گیری را هضم نخواهند کرد.
ترامپ معتقد است که نیروهای آمریکایی دیگر نمی توانند موازنه استراتژیک را در خاورمیانه تغییر بدهند، پس نباید آنجا باشند.
همین عقیده را مقام سلف او 'باراک اوباما' هم داشت. اوباما هم دقیقا در همین مقطع از ریاست جمهوری اش دستور خروج آخرین سربازان آمریکایی از عراق را صادر کرد. آن تصمیم هم از قول های انتخاباتی اوباما بود.
استراتژی اوباما ؛ اتکاء بر شرکای منطقه ای آمریکا در میدان رزم؛ استفاده از قدرت هوایی در مواقع لزوم برای دفاع از منافع ملی آمریکا و بازگشت سربازان آمریکایی به خانه برای گذراندن تعطیلات بود. اتفاقا بحثهای کاخ سفید ترامپ در هفت روز گذشته هم همین رویکردها بوده است.
اما جمهوریخواهان آتشین مزاج بشدت از این رویکردهای ترامپ عصبانی اند.
سناتور جمهوریخواه 'لیندسی گراهام' از کارولینای جنوبی می گوید:' اگر اوباما این کار را کرده بود، ما آلان از فرط عصبانیت دیوانه شده بودیم'.
سناتور جمهوریخواه ' بن ساس' از نبراسکا هم می گوید: ' وقتی که یک چنین تصمیم ضعیفی گرفته می شود؛ رهبران ارشد نظامی کشور هیچ ایده ای ندارند'.
هم اوباما و هم ترامپ که به ترتیب 44 امین و 45 امین روسای جمهور آمریکا بوده اند؛ موافق حضور طولانی مدت 17 ساله سربازان آمریکایی در میادین رزم بیرون از مرزهای آمریکا نبوده اند. بیشترین عدد این نیروها مربوط به سال 2007 است که تعداد سربازان آمریکایی در آن سال در عراق به حدود 170 هزار تن می رسید. در سال 2011 هم تعداد 100 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حاضر بودند. اوباما و ترامپ هردو معتقد بودند که این حضور طولانی مدت نظامی؛ اگر هم دستاوردی داشته باشد در خوش بینانه ترین حالت ممکن؛ حاشیه ای است. در خصوص سوریه هم هر دو رئیس جمهور بر این باور بوده اند که آنجا هم ماندن 2 هزار سرباز آمریکایی در سوریه؛ تفاوت چندانی نخواهد داشت.
'ریچارد هاس' رئیس 'شورای روابط خارجی آمریکا ' که یکی از مقامات دولت 'جورج بوش پسر' بود و در دولت او در زمان تصمیم گیری برای تهاجم نظامی به عراق حضور داشت؛ در باب این موضوع می گوید: ' در این موضوع خاص و شاید هم فقط در همین یک مورد خاص، ترامپ راه اوباما را ادامه داده است و هر دو دولت خواسته اند خیالشان راحت باشد'.
هاس در عین حال با ابراز نگرانی می گوید:' اما اگر ترامپ همه نیروهای آمریکایی را بطور کامل از سوریه خارج کند، آنگاه ما همان اهرم کوچکی را که تا به حال برای هیچ در دست داشتیم را هم از کف خواهیم داد'.
هاس ادامه می دهد:' سوالهای بسیاری حول این تصمیم گیری مطرح است که پاسخ آنها روشن نیست. آیا ما در مورد شروط خروج آمریکا به تفاهم رسیده ایم یا نه؟ آیا ما خطوط قرمزی را با ترکها راجع به مسئله کردها تعیین کرده ایم یا نه؟ آیا با روسها در مورد شکل دهی دولت آینده سوریه به تفاهم رسیده ایم یا نه؟'.
جنگ سوریه؛ یکی از بزرگ ترین فجایع بشری در دوران معاصر بوده است.
کاخ سفید دیروز / چهارشنیه/ تصمیم گیری ترامپ در مورد خروج از سوریه را اعلام کرد؛ اما نگفت؛ آیا ترامپ وقتی این تصمیم را گرفته است؛ آیا هیچ شرط و شروطی هم برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه تعیین کرده است یا نه؟ آیا هیچ تلاشی برای شکل دهی نتایج و پیامدهای عقب نشینی از یکی از بدترین فجایع بشری عصر معاصر به عمل آورده است یا نه؟
خبر آنقدر شوک برانگیز بود که نه در داخل آمریکا؛ بلکه نزدیک ترین متحدان آمریکا فورا با واشنگتن تماس گرفتند و جویای آن شدند تا ببینند واقعا در واشنگتن چه اتفاقی افتاده است.
ترامپ بعد از این تصمیم گیری اش توئیت کرد:' ما داعش را در سوریه شکست داده ایم. تنها دلیل من برای بودن در سوریه در دوران ریاست جمهوری 'ترامپ' هم همین بود'.
ترامپ در دوران انتخابات این قول را داده بود. در آن هنگام؛ او در مصاحبه با 'نیویورک تایمز' گفته بود که اصلا دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای حفاظت از جان سوری های گرفتار مانده در تبادل آتش استفاده کند. او گفته بودکه حتی دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای بیرون راندن 'بشار اسد' از اریکه قدرت و یا حتی بیرون راندن روسها و ایرانی ها از خاک سوریه استفاده کند.
البته در یک دوره محدودی در اوان دوران ریاست جمهوری ترامپ؛ به نظر رسید امکان دارد نظر ترامپ در مورد نقش آمریکا در جنگ سوریه عوض شده باشد و معتقد به بسط دادن این نقش آفرینی باشد. این تغییر عقیده که چندان واقعی هم نبود هنگامی روی داد که اسد از سلاح شیمیایی علیه مردمش استفاده کرد و بیش از 80 نفر را در استان 'ادلب' با این سلاح کشت. ادلب؛ محل زندگی مخالفان اسد است.
ترامپ در موقعی دستور حمله هوایی علیه یک پایگاه هوایی در سوریه را صادر کرد که در آن هنگام در ' مار- آ - لاگو' میزبان ' شی جینپنگ' رئیس جمهور چین بود.
همین رویداد به زیبایی ثابت می کند که مردم؛ چه تاثیر شگرفی در شکل دهی سیاستهای ما دارند.
موقع رای گیری؛ گفت و گو با رای دهندگان در سراسر کشور و؛ دستی در رسانه های خبری داشتن؛ به شما می گوید که شما واقعا چه چیزی را لازم است بدانید.
وقتی دولت اوباما در پاسخ به حمله شیمیایی اسد که خط قرمز اعلام شده اوباما بود؛ به سوریه حمله هوایی کرد؛ ترامپ این حمله را 'ضعیف' خواند و گفت که این خط قرمز؛ 'خط قرمز انتخاباتی' بوده است.
ضعف این حملات هوایی در پاسخ به حملات شیمیایی اسد در این است که خلق الساعه است و پیگیری نمی شود.
وقتی اوائل امسال (میلادی) آمریکا و متحدانش یکی دیگر از انبارهای تسلیحات شیمیایی سوریه را بمباران کردند؛ کار همانجا متوقف شد. قدرت نظامی آمریکا دنبال کار را نگرفت و نتوانست یک پشتوانه محکمی برای یک استراتژی دیپلماتیک باشد و جنگ داخلی سوریه را به پایان برساند و یا حتی کار برکنار کردن اسد به هر طریق ممکن را مهندسی کند.
یکی از مقامات ارشد سابق دولت ترامپ در این قضیه شرح می دهد: ' وقتی پایگاه هوایی سوریه بمباران شد؛ رئیس جمهور بطور مکرر در کاخ سفید تشکیل جسله می داد و در مورد لزوم عقب نشینی سربازان آمریکایی از سوریه بحث می کرد. ترامپ اصلا دوست نداشت نقطه نظرات افرادی را بشنود که معتقد بودند حضور آمریکا در سوریه برای به عقب راندن روسیه و ایران ضروری است.
به هر شکل؛ ترامپ به نظر می رسد علاقه ای به اهمیت ژئوپولیتیک ماندن در سوریه ندارد. او علاقه ای به اینکه آمریکا از همه اهرمهایش برای شکل دهی رویدادها در سوریه استفاده کند؛ ندارد.
ترامپ معتقد است؛ سربازان آمریکایی باید به سواحل آمریکا برگردند و در آنجا مجهز به سلاحهایی جدید، آماده جنگیدن شوند، اما این بار فقط با کسانی بجنگند که می خواهند داخل خاک آمریکا شوند و به شهروندان آمریکایی صدمه بزنند.
این همان تفکر قرن بیستمی یک 'قدرت جهانی' است.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ گروههای تروریستی بمبهایشان را در خارج از دمشق بمب می سازند و این عملیات را هیچ هواپیمای جنگنده ای نمی تواند شناسایی کند.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ اسد یک ارتش الکترونیک ساخته است و او را مامور کرده است علیه آمریکا دست به یک حمله سایبری بزند، بدون آنکه قدم به خاک آمریکا گذاشته باشد، از راه دور دست به خرابکاری در کشور بزند .
همانطور که 'جیمز جفری' فرستاده وزارت خارجه آمریکا به سوریه هم گفته است:' استراتژی امنیت ملی دولت ترامپ که اوائل امسال منتشر شد، بطور کل بر این اصل صراحت دارد که؛ مقابله با تروریسم، از این پس اولویت نخست سیاست آمریکا نیست. منطق این سیاست گذاری جدید این است که؛ 'رقابت ابر قدرتی' وارد عصر جدیدی شده است'.
بعضی از دستیاران سابق ترامپ می گویند که رئیس جمهور هیچگاه خودش واقعا استراتژی اش را مطالعه نکرده است بلکه فقط بطور مجمل و خلاصه بخشهایی از آن به اطلاعش رسیده است.
با این تصمیمی که ترامپ در روز چهارشنبه گرفت؛ همه متحدان آمریکا در عجب مانده اند آیا این واقعا استراتژی ترامپ است یا نه.
اروپام**1591**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود نادال به دور چهارم تنیس اپن استرالیا
مرد شماره دو جهان با پیروزی برابر الکس دی مینائور به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کرد.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
تاج: بابت حرف‌های کی‌روش از همه عذر می‌خواهم
رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اگر جمله‌ای توسط سرمربی تیم ملی انجام شده که مردم را رنجیده خاطر کرده از مردم عذرخواهی می‌کنم.
دیدار کارلوس کی‌روش با مارچلو لیپی
سرمربیان تیم‌های ملی فوتبال ایران و چین صبح امروز در هتل دیدار و گفتگو کردند.
ناظمی: عارف به دعوت AFC به استادیوم آمد
مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان درباره حضور عارف، خواننده پیش از انقلاب در جایگاه ویژه بازی تیم های ایران و عراق توضیحاتی ارائه کرد.
ستاره خط دفاعی اینتر در آستانه تمدید
میلان اشکرینیار، مدافع جوان و با استعداد اینترمیلان قصد دارد قراردادش را با این باشگاه تا سال 2023 تمدید کند.
پیروانی خطاب به کی‌روش: حواست را جمع کن!
کاپیتان سابق تیم ملی فوتبال ایران به اظهارات اخیر کی‌روش واکنش نشان داد و گفت که سرمربی تیم ملی می‌خواهد با این رفتارها فرار رو به جلو کند.
مارکا: فدراسیون اسپانیا حق را به لوانته داد
فدراسیون فوتبال اسپانیا به مارکا گفته که در ماجرای شکایت لوانته از بارسلونا به دلیل استفاده از یک بازیکن غیرقانونی، حق با لوانته است و چومی بازیکن بارسا نباید در بازی رفت دو تیم بازی می‌کرده.
دستیار مورینیو سرمربی جدید رقیب استقلال
چند هفته بعد از اخراج سرمربی تونسی سران باشگاه قطری در میان تمام گزینه هایی که برای هدایت تیم روی میز داشتند برای همکاری با دستیار سابق آقای خاص به جمع بندی نهایی رسیدند.
خرید بلیت ایرانی‌ها داد خبرنگار عمانی را درآورد
خبرنگار عمانی به هوادارانشان توصیه کرد که در خرید بلیت بازی با ایران در جام ملت‌های آسیا شتاب کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

۱۰ دیوار مرزی در جهان که کسی حرفی از آن‌ها نمی‌زند!
این روز‌ها بحث دیوار مرزی مکزیک از جنجالی‌ترین موضوعاتی است که تاریخ سیاست ایالات متحده را درگیر خود ساخته است. موضوع ساخت دیوار مکزیک چنان برای ایالات متحده دردسرساز شده که بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین تعطیلی تاریخ دولت این کشور را رقم زده است.
تمدید طولانی مدت قرارداد مدافع لیورپول
اندرو روبرتسون قرارداد خود را با لیورپول تمدید کرد تا حضورش در این تیم تداوم داشته باشد.
بازتاب جهانی پرتاب دست ۷۰ متری بیرانوند
پرتاب های دست بلند علیرضا بیرانوند در بازی ایران و عراق توجه زیادی را در رسانه های جهان به خود داشت.
۵ سکانس از جدال‌های ایران با عمان
عمان، حریف ایران در مرحله یک هشتم نهایی، رقیبی آشنا برای فوتبال ایران محسوب می‌شود و تیم ملی خاطرات تلخ و شیرین زیادی برابر این تیم داشته است.
پیروزی قاطع فدرر و شاراپووا در اپن استرالیا
مرد شماره سه جهان و تنیسور روسی با شکست حریفانشان به دور چهارم تنیس اپن استرالیا صعود کردند.
رویترز: آمریکا از صفر شدن صادرات نفت ایران عقب نشینی کرد
نامگذاری فرودگاهی بین المللی در آمریکا به نام محمد علی کلی
ترامپ وکیل سابق خود را مجبور به دروغ گویی کرد
گزارش المانیتور از اعتراف دولت ترامپ به بی ثمری فشار بر ایران
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  پنجشنبه تا صبح  جمعه
دولت ترامپ در پی حذف تحریم های روسیه است
سناتور آمریکایی: زمان مهار رژیم استبدادی سعودی فرارسیده است
هیات آمریکایی به داووس نمی رود
کاخ سفید: چهار آمریکایی در حمله تروریستی سوریه کشته شدند
ترامپ سفرهای خارجی رئیس مجلس نمایندگان را لغو کرد