استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

17:11 ۸۸ روز و ۲۰ ساعت پیش ایرنا 198 0
استراتژی 'ترامپ' بر مبنای تحول در 'رقابت ابرقدرتی' است

تهران - ایرنا - نیویورک تایمز در تفسیری روز پنجشنبه نوشت: عقب نشینی از سوریه؛ بیانگر آن است که استراتژی 'ترامپ'، پیرو دیدگاه قرن بیستمی 'قدرت جهانی' و ' رقابت ابرقدرتی ' است.

ایرنا

در این تفسیر به قلم ' دیوید ای. سانجر' آمده است:
« در موضوع قدرت نظامی آمریکا؛ دیدگاه های رئیس جمهور 'ترامپ' همیشه مخالف دیدگاه های رایج بوده است.
خواست ترامپ این است که فرماندهی کل قوایی را برعهده داشته باشد که، بزرگ ترین ، قدرتمندترین و کوبنده ترین قوای نظامی بر روی کره زمین است، لیکن یک چنین نیرویی با این عظمت باید درون مرزهای کشور بماند.
واقعه 11 سپتامبر یک درس عبرتی را به پنتاگون و بنگاه های اطلاعاتی آموخت. اینکه؛ 'علاج واقعه را؛ باید پیش از وقوع کرد'.
همین درس مقدمه آن شد تا نیروهایی در بیرون از مرزها مستقر شوند تا تروریست ها را قبل از آنکه دستشان به سواحل آمریکا برسد به دام بیافکنند و اجازه ندهند ائتلاف هایی که جهان را امن نگاه داشته است، از هم فرو بپاشد.
اما این درس عبرت گویا در وجود ترامپ طنین افکن نشده است.
ترامپ معتقد به لزوم استفاده از نیروی نظامی در برابر خصم هست؛ اما این دشمنانی که مورد نظر رئیس جمهور است؛ روسیه، ایران، کره شمالی و چین نیستند. ترامپ؛ مرزهای آمریکا با مکزیک را دشمن می شناسد و تمام دغدغه اش، حفظ و حراست از این مرزهاست.
رئیس جمهور حالا تئوری اش را به مرحله عمل درآورده است. او دستور داده است 2 هزار سرباز آمریکایی حاضر در سوریه به خانه برگردند.
همه مشاوران برجسته ترامپ مخالف این تصمیم اند و از آن شوکه شده اند. این مشاوران می گویند که تجربه دو دهه قبل تاریخ آمریکا ایجاب می کند که آمریکا در سوریه و یا هر میدان رزم دیگر که آمریکا درگیر آن است اعم از افغانستان و یا جاهای دیگر؛ بماند. ترامپ از قبل هم گفته بود که حضور طولانی مدت آمریکا در این میادین رزم هیچ مشروعیتی ندارد.
هیچیک از منتقدان ترامپ حتی دمکراتها هم این تصمیم گیری را هضم نخواهند کرد.
ترامپ معتقد است که نیروهای آمریکایی دیگر نمی توانند موازنه استراتژیک را در خاورمیانه تغییر بدهند، پس نباید آنجا باشند.
همین عقیده را مقام سلف او 'باراک اوباما' هم داشت. اوباما هم دقیقا در همین مقطع از ریاست جمهوری اش دستور خروج آخرین سربازان آمریکایی از عراق را صادر کرد. آن تصمیم هم از قول های انتخاباتی اوباما بود.
استراتژی اوباما ؛ اتکاء بر شرکای منطقه ای آمریکا در میدان رزم؛ استفاده از قدرت هوایی در مواقع لزوم برای دفاع از منافع ملی آمریکا و بازگشت سربازان آمریکایی به خانه برای گذراندن تعطیلات بود. اتفاقا بحثهای کاخ سفید ترامپ در هفت روز گذشته هم همین رویکردها بوده است.
اما جمهوریخواهان آتشین مزاج بشدت از این رویکردهای ترامپ عصبانی اند.
سناتور جمهوریخواه 'لیندسی گراهام' از کارولینای جنوبی می گوید:' اگر اوباما این کار را کرده بود، ما آلان از فرط عصبانیت دیوانه شده بودیم'.
سناتور جمهوریخواه ' بن ساس' از نبراسکا هم می گوید: ' وقتی که یک چنین تصمیم ضعیفی گرفته می شود؛ رهبران ارشد نظامی کشور هیچ ایده ای ندارند'.
هم اوباما و هم ترامپ که به ترتیب 44 امین و 45 امین روسای جمهور آمریکا بوده اند؛ موافق حضور طولانی مدت 17 ساله سربازان آمریکایی در میادین رزم بیرون از مرزهای آمریکا نبوده اند. بیشترین عدد این نیروها مربوط به سال 2007 است که تعداد سربازان آمریکایی در آن سال در عراق به حدود 170 هزار تن می رسید. در سال 2011 هم تعداد 100 هزار سرباز آمریکایی در افغانستان حاضر بودند. اوباما و ترامپ هردو معتقد بودند که این حضور طولانی مدت نظامی؛ اگر هم دستاوردی داشته باشد در خوش بینانه ترین حالت ممکن؛ حاشیه ای است. در خصوص سوریه هم هر دو رئیس جمهور بر این باور بوده اند که آنجا هم ماندن 2 هزار سرباز آمریکایی در سوریه؛ تفاوت چندانی نخواهد داشت.
'ریچارد هاس' رئیس 'شورای روابط خارجی آمریکا ' که یکی از مقامات دولت 'جورج بوش پسر' بود و در دولت او در زمان تصمیم گیری برای تهاجم نظامی به عراق حضور داشت؛ در باب این موضوع می گوید: ' در این موضوع خاص و شاید هم فقط در همین یک مورد خاص، ترامپ راه اوباما را ادامه داده است و هر دو دولت خواسته اند خیالشان راحت باشد'.
هاس در عین حال با ابراز نگرانی می گوید:' اما اگر ترامپ همه نیروهای آمریکایی را بطور کامل از سوریه خارج کند، آنگاه ما همان اهرم کوچکی را که تا به حال برای هیچ در دست داشتیم را هم از کف خواهیم داد'.
هاس ادامه می دهد:' سوالهای بسیاری حول این تصمیم گیری مطرح است که پاسخ آنها روشن نیست. آیا ما در مورد شروط خروج آمریکا به تفاهم رسیده ایم یا نه؟ آیا ما خطوط قرمزی را با ترکها راجع به مسئله کردها تعیین کرده ایم یا نه؟ آیا با روسها در مورد شکل دهی دولت آینده سوریه به تفاهم رسیده ایم یا نه؟'.
جنگ سوریه؛ یکی از بزرگ ترین فجایع بشری در دوران معاصر بوده است.
کاخ سفید دیروز / چهارشنیه/ تصمیم گیری ترامپ در مورد خروج از سوریه را اعلام کرد؛ اما نگفت؛ آیا ترامپ وقتی این تصمیم را گرفته است؛ آیا هیچ شرط و شروطی هم برای خروج سربازان آمریکایی از سوریه تعیین کرده است یا نه؟ آیا هیچ تلاشی برای شکل دهی نتایج و پیامدهای عقب نشینی از یکی از بدترین فجایع بشری عصر معاصر به عمل آورده است یا نه؟
خبر آنقدر شوک برانگیز بود که نه در داخل آمریکا؛ بلکه نزدیک ترین متحدان آمریکا فورا با واشنگتن تماس گرفتند و جویای آن شدند تا ببینند واقعا در واشنگتن چه اتفاقی افتاده است.
ترامپ بعد از این تصمیم گیری اش توئیت کرد:' ما داعش را در سوریه شکست داده ایم. تنها دلیل من برای بودن در سوریه در دوران ریاست جمهوری 'ترامپ' هم همین بود'.
ترامپ در دوران انتخابات این قول را داده بود. در آن هنگام؛ او در مصاحبه با 'نیویورک تایمز' گفته بود که اصلا دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای حفاظت از جان سوری های گرفتار مانده در تبادل آتش استفاده کند. او گفته بودکه حتی دلش نمی خواهد از سربازان آمریکایی برای بیرون راندن 'بشار اسد' از اریکه قدرت و یا حتی بیرون راندن روسها و ایرانی ها از خاک سوریه استفاده کند.
البته در یک دوره محدودی در اوان دوران ریاست جمهوری ترامپ؛ به نظر رسید امکان دارد نظر ترامپ در مورد نقش آمریکا در جنگ سوریه عوض شده باشد و معتقد به بسط دادن این نقش آفرینی باشد. این تغییر عقیده که چندان واقعی هم نبود هنگامی روی داد که اسد از سلاح شیمیایی علیه مردمش استفاده کرد و بیش از 80 نفر را در استان 'ادلب' با این سلاح کشت. ادلب؛ محل زندگی مخالفان اسد است.
ترامپ در موقعی دستور حمله هوایی علیه یک پایگاه هوایی در سوریه را صادر کرد که در آن هنگام در ' مار- آ - لاگو' میزبان ' شی جینپنگ' رئیس جمهور چین بود.
همین رویداد به زیبایی ثابت می کند که مردم؛ چه تاثیر شگرفی در شکل دهی سیاستهای ما دارند.
موقع رای گیری؛ گفت و گو با رای دهندگان در سراسر کشور و؛ دستی در رسانه های خبری داشتن؛ به شما می گوید که شما واقعا چه چیزی را لازم است بدانید.
وقتی دولت اوباما در پاسخ به حمله شیمیایی اسد که خط قرمز اعلام شده اوباما بود؛ به سوریه حمله هوایی کرد؛ ترامپ این حمله را 'ضعیف' خواند و گفت که این خط قرمز؛ 'خط قرمز انتخاباتی' بوده است.
ضعف این حملات هوایی در پاسخ به حملات شیمیایی اسد در این است که خلق الساعه است و پیگیری نمی شود.
وقتی اوائل امسال (میلادی) آمریکا و متحدانش یکی دیگر از انبارهای تسلیحات شیمیایی سوریه را بمباران کردند؛ کار همانجا متوقف شد. قدرت نظامی آمریکا دنبال کار را نگرفت و نتوانست یک پشتوانه محکمی برای یک استراتژی دیپلماتیک باشد و جنگ داخلی سوریه را به پایان برساند و یا حتی کار برکنار کردن اسد به هر طریق ممکن را مهندسی کند.
یکی از مقامات ارشد سابق دولت ترامپ در این قضیه شرح می دهد: ' وقتی پایگاه هوایی سوریه بمباران شد؛ رئیس جمهور بطور مکرر در کاخ سفید تشکیل جسله می داد و در مورد لزوم عقب نشینی سربازان آمریکایی از سوریه بحث می کرد. ترامپ اصلا دوست نداشت نقطه نظرات افرادی را بشنود که معتقد بودند حضور آمریکا در سوریه برای به عقب راندن روسیه و ایران ضروری است.
به هر شکل؛ ترامپ به نظر می رسد علاقه ای به اهمیت ژئوپولیتیک ماندن در سوریه ندارد. او علاقه ای به اینکه آمریکا از همه اهرمهایش برای شکل دهی رویدادها در سوریه استفاده کند؛ ندارد.
ترامپ معتقد است؛ سربازان آمریکایی باید به سواحل آمریکا برگردند و در آنجا مجهز به سلاحهایی جدید، آماده جنگیدن شوند، اما این بار فقط با کسانی بجنگند که می خواهند داخل خاک آمریکا شوند و به شهروندان آمریکایی صدمه بزنند.
این همان تفکر قرن بیستمی یک 'قدرت جهانی' است.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ گروههای تروریستی بمبهایشان را در خارج از دمشق بمب می سازند و این عملیات را هیچ هواپیمای جنگنده ای نمی تواند شناسایی کند.
این تفکر ناظر بر این عقیده است که؛ اسد یک ارتش الکترونیک ساخته است و او را مامور کرده است علیه آمریکا دست به یک حمله سایبری بزند، بدون آنکه قدم به خاک آمریکا گذاشته باشد، از راه دور دست به خرابکاری در کشور بزند .
همانطور که 'جیمز جفری' فرستاده وزارت خارجه آمریکا به سوریه هم گفته است:' استراتژی امنیت ملی دولت ترامپ که اوائل امسال منتشر شد، بطور کل بر این اصل صراحت دارد که؛ مقابله با تروریسم، از این پس اولویت نخست سیاست آمریکا نیست. منطق این سیاست گذاری جدید این است که؛ 'رقابت ابر قدرتی' وارد عصر جدیدی شده است'.
بعضی از دستیاران سابق ترامپ می گویند که رئیس جمهور هیچگاه خودش واقعا استراتژی اش را مطالعه نکرده است بلکه فقط بطور مجمل و خلاصه بخشهایی از آن به اطلاعش رسیده است.
با این تصمیمی که ترامپ در روز چهارشنبه گرفت؛ همه متحدان آمریکا در عجب مانده اند آیا این واقعا استراتژی ترامپ است یا نه.
اروپام**1591**1144


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

واکنش تاج به ادعای کمک ۲ میلیون دلاری هدایتی به فدراسیون فوتبال
رئیس فدراسیون فوتبال در واکنش به اظهارات حسین هدایتی توضیحاتی ارائه کرد.
رضایتمندی اولویت آموزش و پرورش سلسله دراستقبال از مسافران
خرم آباد - ایرنا - سرپرست اداره آموزش و پرورش شهرستان سلسله گفت: جلب رضایت و آسودگی خاطر مسافران نوروزی به این شهرستان از اولویت های این نهاد در استقبال و اسکان مسافران قرار دارد.
سرزمین رنگ و آوا آماده پذیرایی از مسافران نوروزی
سنندج - ایرنا - کردستان سرزمین رنگ و آوا و مهربانی ها با زیبایی های چشم نواز و منحصر بفرد و مردمانی پاک، نجیب و مهمان نواز خود در ایام سال پذیرای مسافران و گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشور بوده و اکنون نیز آماده پذیرایی از گردشگران در نوروز 98 است.
رئیس مجلس عوام بریتانیا مقابل ترزا می ‌می‌ایستد
طرح‌های ترزا می برای سومین رای‌گیری روی طرح بریگزیت احتمالا به بن‌بست برسد. رئیس مجلس عوام بریتانیا نسبت به استفاده از یک قانون مرتبط به دهه ۱۶۰۰ میلادی برای متوقف کردن او هشدار داده است.
برگزاری اعتصاب سراسری با فراخوان چند اتحادیه کارگری در فرانسه
فرانسه امروز (سه‌شنبه) چند روز بعد از برگزاری اعتراضات جنبش جلیقه‌زردها برای هجدهمین هفته متوالی و همچنین برگزاری یک راهپیمایی در حمایت از آب‌وهوا و محیط زیست، شاهد اعتصابی سراسری از سوی چندین اتحادیه کارگری این کشور به ویژه از سوی معلمان مدارس است.
مدیرعامل شرکت همشهری منصوب شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران با صدور حکمی سید ابوالحسن ریاضی را به عنوان مدیرعامل شرکت همشهری منصوب کرد.
اخراج رئیس پلیس پاریس؛ پاسخ دولت فرانسه به خشونت‌های شنبه‌های جلیقه زرها
با تداوم خشونت‌ها در شنبه‌های اعتراضی در پاریس، نخست وزیر فرانسه ضمن اعلام برکناری رئیس پلیس پاریس از تشدید اقدامات و مجازات برای شرکت در تظاهرات ممنوعه خبر داد.
املاک دیپلماتیک ونزوئلا در آمریکا تحت کنترل حامیان گوایدو قرار گرفت
به گفته نماینده رئیس‌جمهور خودخوانده ونزوئلا در آمریکا، نمایندگان گوایدو کنترل سه ساختمان متعلق به دولت ونزوئلا در آمریکا را در دست گرفتند.
عصر جنوب: خوزستان مهاجرفرست‌ترین استان ایران
اهواز - ایرنا- پایگاه خبری عصر جنوب مطلبی با عنوان 'خوزستان مهاجرفرست‌ترین استان ایران' منتشر کرده است.
عدم حمایت از ترامپ رکورد زد
براساس نتایج نظرسنجی سی ان ان، عدم تایید عملکرد دونالد ترامپ به پایین ترین میزان رسیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است
به گفته محققان، نوشیدن چای سبز برای مقابله با چاقی و کاهش التهاب در روده بسیار تاثیرگذار است.
اصلاح قانون حمل سلاح و برخورد با عامل حمله به مساجد نیوزیلند
تهران – ایرنا – « جاسیندا آردِرن» نخست وزیر نیوزیلند صبح سه شنبه در جلسه ویژه پارلمان این کشور وعده داد که از «حداکثر ظرفیت قانونی» برای برخورد با عامل حمله تروریستی به مساجد شهر کرایست چرچ استفاده کند.
داوری: میزبانی ۸ تیم برتر والیبال آسیا را می‌خواهیم- برای تیم بانوان مربی خارجی را مد نظر داریم
سرپرست فدراسیون والیبال ایران می‌گوید: به دنبال میزبانی از ۸ تیم برتر والیبال آسیا هستیم و گزینه‌های خارجی را برای هدایت تیم ملی بانوان مد نظر داریم.
ملی‌پوش فوتسال: اگر آقای لک ناراحت نمی‌شود، با مهران عالیقدر آب میوه خوردیم!
ملی‌پوش تیم فوتسال گیتی پسند گفت: زمانی که حرف اول را سرمربی نمی‌زند و خیلی‌ها در تصمیمات دخیل می‌شوند، تیم از حالت یکدلی و رفاقت خارج می‌شود.
دادستان واشنگتن، سفیر آمریکا در مکزیک می شود
گزارش سی ان ان در باره سلامت عقلی ترامپ
ترامپ قبل از ریاست جمهوری از دویچه بانک 2 میلیارد وام گرفته بود
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه  دوشنه تا صبح  سه شنبه
مشاور اقتصادی اوباما خودکشی کرد
سازمان ملل : اسرائیل، فلسطینی ها را از آب آشامیدنی محروم کرد
آمریکا و فرانسه بر همکاری در شمال شرق سوریه تاکید کردند
سناتور آمریکایی: ترامپ آتش نژادپرستی را شعله ور کرد
آمریکا خواستار برگزاری انتخابات در نیکاراگوئه شد
سفر نتانیاهو به آمریکا تلاش برای پیروزی در انتخابات است