منافع ملی در آیینه احزاب

19:14 ۱۸۶ روز و ۱۴ ساعت پیش ایرنا 224 0
منافع ملی در آیینه احزاب

تهران-ایرنا- حرکت در مسیر منافع ملی به عنوان اصل مشترک جریان های سیاسی و راهنمای فعالیت احزاب گرچه اصلی پذیرفته است اما نوع برداشت ها از این حرکت و تفسیرها از منافع ملی در رفتار و گفتار احزاب مختلف متفاوت است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، چهره ها و شخصیت های حزبی طی به فراخور رویدادهای گوناگون در عرصه سیاسی ایران به اظهار نظر درباره آن می پردازند. اظهاراتی که ریشه در نوع دیدگاه آن ها به سیاست دارد و نیز متاثر از منافع سیاسی و حزبی آن ها است. موضوعاتی مانند منافع ملی که برداشت های مختلفی از آن میان جریان های سیاسی وجود دارد طی روزهای گذشته بسیار مورد توجه چهره های حزبی قرار گرفت.

**منافع ملی و تعاریف متفاوت از آن
منافع ملی و تقابل آن با منافع حزبی و جناحی از دوگانه های همیشگی سیاست ایران بوده است که خود علت معلولی چون عقب ماندگی های تحزب در ایران است. علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به این دوگانه گفت: برخی‌‌‌ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می‌‌‌کنند. وقتی تعریفی از منافع ملی نداریم، حفظ و حراست آن دچار خدشه می‌‌‌شود. ما در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم. منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست چرا که منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.
همانگونه که علی شکوری راد اشاره می کند میان احزاب موجود، درباره تعریف منافع ملی و حتی مصلحت عمومی توافق و تفاهم و یا حتی فهم و درک مشترکی وجود ندارد. گفت و گو در این حوزه برای رسیدن به یک گفتمان مشترک می تواند راهکار ابتدایی باشد.
غلامحسین کرباسچی دیگر دبیر کل حزب اصلاح طلبی است که به این موضوع معترف است. دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به عدم وجود این درک مشترک گفته است: باید به یک توافق مشترک درباره منافع ملی برسیم. سال‌ها قبل که کسانی در مملکت برای مبارزه قدعلم کردند، فکر می کردند برای منافع مردم کار می کنند. تجربه امروز دنیا نشان می دهد منافع ملی را نه یک فرد به عنوان حاکم که یا رئیس جمهور یا نخست وزیر است و نه حتی یک حزب به تنهایی تعیین می کند.
محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی دیدگاه تقریبا متفاوتی درباره منافع ملی و نسبت آن با فعالیت حزبی دارد. او در نشست دبیران این حزب با اشاره به تفاوت تحزب در ایران و نظام های سیاسی غربی گفته است: احزاب در ایران حرکت در چارچوب اسلام، منافع ملی و پاسخ به مطالبات حقیقی مردم را مدنظر داریم و احزاب کشور باید در این روند حرکت خود را ادامه دهند.
محمد رضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام به جایگاه مجلس در حفظ منافع ملی با نگاهی انتقادی پرداخته و گفته است: خاستگاه مجلس این است که 290 نماینده قسم می خورند حافظ منافع ملی باشند در حالی که همیشه این گونه نیست و تنها در تئوری گفته می شود منافع ملی در اولویت است.
علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بخشی نگری را عامل رنج مردم و آسیب رسان منافع ملی دانسته و گفته است: بخشی نگری حاصل به حاشیه رفتن نگرش ملی به امور کشور است.
محمد کیانوش راد دیگر چهره حزبی و از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت است که موضوع حمله ها به برجام و تحریف این قرارداد را نادیده گرفتن منافع ملی می داند و می گوید: برخی مخالفان با توافق برجام، حاضرند برای اثبات حرفشان منافع نظام را هم از بین ببرند و این رویه غیرملی و غیر اسلامی است.
مجید فراهانی عضو حزب ندای ایرانیان هم درکنگره این حزب ضمن بیان آسیب های بی اعتمادی مردم، تمسک به منافع ملی راهگشای بسیاری از چالش های پیرامونی دانست.

**نزدیک سازی منافع ملی با کیمیای گفتگو
آنچه به عنوان منافع ملی و آسیب های آن در کلام دبیران کل و چهره های حزبی نمود یافته نوعی آسیب شناسی از این مفهوم است. واقعیت آن است که در عرصه سیاسی ایران امروز، فهم مشترک یا دستکم گزاره های تفاهم آمیزی میان جریان های مختلف سیاسی وجود ندارد. آنچه اصولگرایان از مفهوم منافع ملی در ذهن دارند با آنچه اصلاح طلبان به آن اعتقاد ذهنی و عینی دارند تفاوت دارد و این تفاوت ها سبب ساز برخی تنش های لفظی در اجرای سیاست ها شده است.
آنچه اما می تواند میان این دو جریان مهم سیاسی قرابت معنا از منافع ملی ایجاد کند؛ تنها و تنها یک عنصر کیمیا مانند ؛ یعنی گفت و گو است. تا این عنصر وارد تعاملات حزبی دو جریان سیاسی نشود نمی توان به درک مشترکی از منافع ملی رسید و تا زمانی که این درک مشترک حاصل نشود نمی توان ابهامات را از مسیر پیشرفت ایران زدود.

**آغاز گفت وگوی نیازمند عزم ملی
ضرورت گفت وگوی سیاسی میان جناح های مختلف در کشور بارها از زبان شخصیت های اثرگذار طرح شده و مورد تاکید قرار گرفته است. اما آغاز این پروسه نیازمند عزمی است که تاکنون دیده یا شنیده نشده است. تداوم این شرایط در بلند مدت دو آسیب جدی در پی خواهد داشت که نیازمند آسیب شناسی است. آسیب نخست همان ستیز دوگانه های متعدد در سطح منافع ملی خواهد بود. تنازعات بی پایان درباره روش های مختلف کشورداری، کیفیت روابط با جهان و افق و چشم انداز ایران برای سال های آینده همچنان گام نهادن در مسیرهای اجرایی را برای هر جریان و جناحی که پیروز رقابت های انتخاباتی می شوند دشوار خواهد کرد. زیرا جریان مقابل و رقیب دیدگاه خود درباره منافع ملی را اصلح و ارجح بر دیدگاه دولت مستقر خواهد دانست.
آسیب دیگری که این دوری معنایی از منافع ملی می تواند در درازمدت مسیر پیشرفت ایران را با چالش های عمیق مواجه کند؛ بی اعتمادی مردم به قرائت های مختلف و گاهی متضاد جریان های سیاسی مختلف از منافع ملی است. جامعه ای که با چند تعریف بسیار متفاوت از منافع ملی در هر دوره ای روبرو باشد در تعیین اهداف و رفتار خود دچار مشکلات بیشمار خواهد بود. ضمن آنکه برنامه ریزی بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت هم در این زمینه مشکلاتی را در پی خواهد داشت و عملا امکان پذیر نخواهد بود.
پایان سخن آنکه به نظر می رسد، دبیران کل احزاب و چهره های سیاسی به خوبی نقطه ضعف سیاست ورزی در ایران را دریافته اند و آن دوری برداشت های جناح های رقیب از مفهوم منافع ملی است. اما علاج این واقعه در کلام این دسته از چهره های سیاسی همچنان مبهم است. شاید برخی از آن ها به گفت و گو اشاراتی داشته باشند اما قطع به یقین به عمل کار برآید به سخنرانی! نیست.
در شرایط عمل هم هر کدام از چهره های سیاسی و احزاب باید این تفکر را که تنها برداشت صحیح برداشت جناح من است، کنار بگذارند و اجازه فتح باب گفت و گو با تکیه بر اصول مصرح قانون اساسی دهند.
این موضوع در برهه ای که یک سال زمان تا نزدیک ترین انتخابات را در پیش داریم بیش از پیش اهمیت می یابد. مردم باید قرائت واحدی از منافع ملی در کلام و رفتار چهره های سیاسی و حزبی را مشاهده کنند تا در مرحله بعد به آن اعتماد کرده و پای صندوق های رای حاضر شوند.
**9402**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

2 خصلتی که به فرموده امام باقر(ع) کلید هر بدی اند
حدیث امام محمدباقر (ع) درباره کلید هر بدی را در اینجا بخوانید.
موتورسواری امین حیایی روی صحنه «عصر جدید» -خاطره جالب علیخانی از حضور خود در یک فیلم
دوازدهمین قسمت از برنامه «عصر جدید» شب گذشته با حضور شرکت‌کنندگان مختلف به روی آنتن شبکه سه سیما رفت.
آغاز همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه
همایش بزرگداشت هفته قوه قضاییه با حضور آیت الله رئیسی رئیس قوه قضاییه، مسئولان عالی قضایی، روسای کل دادگستری‌ها، دادستان‌های مراکز استان‌ها و جمعی از قضات و کارکنان دستگاه قضایی آغاز شد.
حذف امضاهای طلایی در سازمان ثبت اسناد
ذبیح اله خداییان از حذف امضا‌های طلایی خبر داد و گفت: یکی از محور‌های سند تحول، پیشگیری از مفاسد و برخورد با متخلفان است.
راهی ساده و لذتبخش برای سالم نگه داشتن قلب
محققان متوجه شدند هر قدر فرد در طول سال بیشتر مرخصی بگیرد و بیشتر به سفر رود، کمتر احتمال دارد به سندرم متابولیک مبتلا شود.
امکان وقوع پدیده قیرزدگی در سطح برخی جاده‌ها
سرهنگ رحمانی گفت: با توجه به اینکه گرمای هوا شدت یافته است در سطح برخی از جاده‌های کشور ممکن است با پدیده "قیرزدگی" مواجه شویم.
میزان عوارض تردد در محدوده ˮکنترل آلودگی هواˮ مشخص شد
مدیر واحد ساماندهی محدوده‌ها و طرح‌های ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه میزان عوارض تردد در محدوده "کنترل آلودگی هوا" بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است، گفت: خودرو‌های دارای معاینه فنی برتر از تخفیف ۲۵ درصدی عوارض ورود به محدوده‌ها برخوردار خواهند شد.
شفاف سازی درآمد‌های شهرداری از محل طرح ترافیک در دستور کار
علیخانی ضمن انتقاد از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران درباره شفاف نبودن عملکرد این معاونت گفت: شهرداری باید پاسخ دهد که چه میزان درآمد از محل طرح ترافیک و عوارض زوج و فرد در سال گذشته داشته و چه میزان از این درآمد صرف خرید اتوبوس و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی شده است.
پرونده کارت ملی هوشمند چه تاریخی بسته خواهد شد؟
سخنگوی سازمان ثبت‌ احوال با اشاره به اینکه کارت‌های هوشمند ملی به مرور به ثبت‌نام‌کنندگان ارائه می‌شود از زمان بسته‌شدن این پرونده خبر داد.
علت بد بو شدن گاز معده
مشکلات مربوط به روده باعث بدبو شدن گاز معده می‌شود؛ باکتری‌های روده در طول فرآیند هضم، ترکیبات حاوی گوگردی مانند هیدروژن سولفید تولید می‌کند که بوی زننده‌ای را در گاز معده به وجود می‌آورند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

وقوع خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی در تیرماه
بعد از یک خورشید گرفتگی که از آسمان ایران قابل مشاهده نیست، ماه گرفتگی در بامداد ۲۶ تیرماه رخ خواهد داد که در سراسر ایران قابل رؤیت است.
لحظاتی از «عصر جدید» که در تلویزیون پخش نشد
عامل صمیمی تهیه‌کننده و عوامل برنامه با شرکت‌کنندگان در پایانی‌ترین دقیقه‌های منتهی به اجرا... همراه دوربین‌های پشت صحنه شوید تا شاهد تمام جزئیاتی باشید که باید برای بهترین اجرای استعدادها بررسی شوند!
نمایی زیبا از پل خواجو
نمایی زیبا از پل خواجو اصفهان در یک روز بهاری را در تصویر زیر می بینید.
لاک پشتی که پاهای مصنوعی دارد- عکس
این لاکپشت معلول «پدرو» نام دارد و یکی از مراجعان بیمارستان دامپزشکی دانشگاه لوئیزیانا است.