منافع ملی در آیینه احزاب

19:14 ۸۹ روز و ۳ ساعت پیش ایرنا 134 0
منافع ملی در آیینه احزاب

تهران-ایرنا- حرکت در مسیر منافع ملی به عنوان اصل مشترک جریان های سیاسی و راهنمای فعالیت احزاب گرچه اصلی پذیرفته است اما نوع برداشت ها از این حرکت و تفسیرها از منافع ملی در رفتار و گفتار احزاب مختلف متفاوت است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، چهره ها و شخصیت های حزبی طی به فراخور رویدادهای گوناگون در عرصه سیاسی ایران به اظهار نظر درباره آن می پردازند. اظهاراتی که ریشه در نوع دیدگاه آن ها به سیاست دارد و نیز متاثر از منافع سیاسی و حزبی آن ها است. موضوعاتی مانند منافع ملی که برداشت های مختلفی از آن میان جریان های سیاسی وجود دارد طی روزهای گذشته بسیار مورد توجه چهره های حزبی قرار گرفت.

**منافع ملی و تعاریف متفاوت از آن
منافع ملی و تقابل آن با منافع حزبی و جناحی از دوگانه های همیشگی سیاست ایران بوده است که خود علت معلولی چون عقب ماندگی های تحزب در ایران است. علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به این دوگانه گفت: برخی‌‌‌ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می‌‌‌کنند. وقتی تعریفی از منافع ملی نداریم، حفظ و حراست آن دچار خدشه می‌‌‌شود. ما در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم. منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست چرا که منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.
همانگونه که علی شکوری راد اشاره می کند میان احزاب موجود، درباره تعریف منافع ملی و حتی مصلحت عمومی توافق و تفاهم و یا حتی فهم و درک مشترکی وجود ندارد. گفت و گو در این حوزه برای رسیدن به یک گفتمان مشترک می تواند راهکار ابتدایی باشد.
غلامحسین کرباسچی دیگر دبیر کل حزب اصلاح طلبی است که به این موضوع معترف است. دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به عدم وجود این درک مشترک گفته است: باید به یک توافق مشترک درباره منافع ملی برسیم. سال‌ها قبل که کسانی در مملکت برای مبارزه قدعلم کردند، فکر می کردند برای منافع مردم کار می کنند. تجربه امروز دنیا نشان می دهد منافع ملی را نه یک فرد به عنوان حاکم که یا رئیس جمهور یا نخست وزیر است و نه حتی یک حزب به تنهایی تعیین می کند.
محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی دیدگاه تقریبا متفاوتی درباره منافع ملی و نسبت آن با فعالیت حزبی دارد. او در نشست دبیران این حزب با اشاره به تفاوت تحزب در ایران و نظام های سیاسی غربی گفته است: احزاب در ایران حرکت در چارچوب اسلام، منافع ملی و پاسخ به مطالبات حقیقی مردم را مدنظر داریم و احزاب کشور باید در این روند حرکت خود را ادامه دهند.
محمد رضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام به جایگاه مجلس در حفظ منافع ملی با نگاهی انتقادی پرداخته و گفته است: خاستگاه مجلس این است که 290 نماینده قسم می خورند حافظ منافع ملی باشند در حالی که همیشه این گونه نیست و تنها در تئوری گفته می شود منافع ملی در اولویت است.
علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بخشی نگری را عامل رنج مردم و آسیب رسان منافع ملی دانسته و گفته است: بخشی نگری حاصل به حاشیه رفتن نگرش ملی به امور کشور است.
محمد کیانوش راد دیگر چهره حزبی و از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت است که موضوع حمله ها به برجام و تحریف این قرارداد را نادیده گرفتن منافع ملی می داند و می گوید: برخی مخالفان با توافق برجام، حاضرند برای اثبات حرفشان منافع نظام را هم از بین ببرند و این رویه غیرملی و غیر اسلامی است.
مجید فراهانی عضو حزب ندای ایرانیان هم درکنگره این حزب ضمن بیان آسیب های بی اعتمادی مردم، تمسک به منافع ملی راهگشای بسیاری از چالش های پیرامونی دانست.

**نزدیک سازی منافع ملی با کیمیای گفتگو
آنچه به عنوان منافع ملی و آسیب های آن در کلام دبیران کل و چهره های حزبی نمود یافته نوعی آسیب شناسی از این مفهوم است. واقعیت آن است که در عرصه سیاسی ایران امروز، فهم مشترک یا دستکم گزاره های تفاهم آمیزی میان جریان های مختلف سیاسی وجود ندارد. آنچه اصولگرایان از مفهوم منافع ملی در ذهن دارند با آنچه اصلاح طلبان به آن اعتقاد ذهنی و عینی دارند تفاوت دارد و این تفاوت ها سبب ساز برخی تنش های لفظی در اجرای سیاست ها شده است.
آنچه اما می تواند میان این دو جریان مهم سیاسی قرابت معنا از منافع ملی ایجاد کند؛ تنها و تنها یک عنصر کیمیا مانند ؛ یعنی گفت و گو است. تا این عنصر وارد تعاملات حزبی دو جریان سیاسی نشود نمی توان به درک مشترکی از منافع ملی رسید و تا زمانی که این درک مشترک حاصل نشود نمی توان ابهامات را از مسیر پیشرفت ایران زدود.

**آغاز گفت وگوی نیازمند عزم ملی
ضرورت گفت وگوی سیاسی میان جناح های مختلف در کشور بارها از زبان شخصیت های اثرگذار طرح شده و مورد تاکید قرار گرفته است. اما آغاز این پروسه نیازمند عزمی است که تاکنون دیده یا شنیده نشده است. تداوم این شرایط در بلند مدت دو آسیب جدی در پی خواهد داشت که نیازمند آسیب شناسی است. آسیب نخست همان ستیز دوگانه های متعدد در سطح منافع ملی خواهد بود. تنازعات بی پایان درباره روش های مختلف کشورداری، کیفیت روابط با جهان و افق و چشم انداز ایران برای سال های آینده همچنان گام نهادن در مسیرهای اجرایی را برای هر جریان و جناحی که پیروز رقابت های انتخاباتی می شوند دشوار خواهد کرد. زیرا جریان مقابل و رقیب دیدگاه خود درباره منافع ملی را اصلح و ارجح بر دیدگاه دولت مستقر خواهد دانست.
آسیب دیگری که این دوری معنایی از منافع ملی می تواند در درازمدت مسیر پیشرفت ایران را با چالش های عمیق مواجه کند؛ بی اعتمادی مردم به قرائت های مختلف و گاهی متضاد جریان های سیاسی مختلف از منافع ملی است. جامعه ای که با چند تعریف بسیار متفاوت از منافع ملی در هر دوره ای روبرو باشد در تعیین اهداف و رفتار خود دچار مشکلات بیشمار خواهد بود. ضمن آنکه برنامه ریزی بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت هم در این زمینه مشکلاتی را در پی خواهد داشت و عملا امکان پذیر نخواهد بود.
پایان سخن آنکه به نظر می رسد، دبیران کل احزاب و چهره های سیاسی به خوبی نقطه ضعف سیاست ورزی در ایران را دریافته اند و آن دوری برداشت های جناح های رقیب از مفهوم منافع ملی است. اما علاج این واقعه در کلام این دسته از چهره های سیاسی همچنان مبهم است. شاید برخی از آن ها به گفت و گو اشاراتی داشته باشند اما قطع به یقین به عمل کار برآید به سخنرانی! نیست.
در شرایط عمل هم هر کدام از چهره های سیاسی و احزاب باید این تفکر را که تنها برداشت صحیح برداشت جناح من است، کنار بگذارند و اجازه فتح باب گفت و گو با تکیه بر اصول مصرح قانون اساسی دهند.
این موضوع در برهه ای که یک سال زمان تا نزدیک ترین انتخابات را در پیش داریم بیش از پیش اهمیت می یابد. مردم باید قرائت واحدی از منافع ملی در کلام و رفتار چهره های سیاسی و حزبی را مشاهده کنند تا در مرحله بعد به آن اعتماد کرده و پای صندوق های رای حاضر شوند.
**9402**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سایر حوزه‌ها
سایر حوزه‌ها

آخرین اخبار

شبی سخت در انتظار گنبدی ها
گنبدکاووس - ایرنا - بالا آمدن لحظه به لحظه سطح آب رودخانه گرگانرود و افزایش احتمال وقوع سیلاب در این شهر، حکایت از در پیش بودن شبی سخت برای شهروندان گنبد و روستاییانی است که در مسیر پایین دست سدهای بوستان و گلستان واقع هستند.
متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات در بازداشت می مانند
تهران- ایرنا- فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد: متخلفانی که امشب به بهانه چهارشنبه سوری مرتکب جرم و دستگیر شوند تا پایان تعطیلات نوروز بازداشت خواهند بود.
فرماندار ویژه گنبدکاووس: اولویت نخست نجات جان مردم است
گنبدکاووس - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان گنبدکاووس با تشریح وضعیت بحرانی و خطر وقوع سیل در این شهرستان، تصریح کرد: اولویت نخست برای مسئولان نجات جان مردم است و تمامی اقدامات برای کاستن از شدت جاری شدن آب در رودخانه گرگانرود در حال انجام است.
چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد
تهران- ایرنا- مدیر بهزیستی شهر تهران گفت: چهار هزار سبد کالای عیدانه در آستانه سال نو، بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد.
مرز فرهنگی بین ملت ایران و افغانستان وجود ندارد
تهران- ایرنا- معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: باوجود مرز سیاسی بین دو کشور ایران و افغانستان اما مرز فرهنگی به دلیل آداب و سنن مشترک بین دو ملت وجود ندارد.
شهردار پایتخت: نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد
تهران- ایرنا- شهردار تهران گفت: تمامی نردبان های آتش نشانی از گمرک ترخیص شد و بزودی به سازمان آتش نشانی شهر تهران اضافه می شود.
آماده باش مردم گمیشان گلستان برای تخلیه خانه های خود
گرگان - ایرنا - فرماندار شهرستان گمیشان استان گلستان با بیان اینکه بارش باران ظرفیت آب سدها را تکمیل و موجب سرریزشدن آنها و در نتیجه به راه افتادن جریان آب در برخی از شهرها و روستاها شده است، گفت که ستاد مدیریت بحران منطقه پس از بررسی وضعیت خانه هایی که در مسیر سیلاب ها قرار دارد دستور قطعی برای تخلیه خانه ها را صادر خواهد کرد.
طلوع خورشید امامت از خانه خدا
سمنان- ایرنا- ملائک از آسمان پُلی از نور زده اند، جبرئیل، میکائیل و اسرافیل کودکی از جنس همه خوبی ها و عطرهای افلاکی را در دل خانه خدا به دامان پاک فاطمه بنت اسد هدیه می کنند که طلوع خورشیدی برای امامت است.
مصوبه صدور پروانه 62 برج- باغ پایتخت تایید نشد
تهران- ایرنا- رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: هیات تطبیق ( فرمانداری)، مصوبه صدور پروانه ساختمانی برای 62 برج - باغ را به شورا بازگرداند.
سرباز وظیفه پلیس اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال پایتخت
تهران- ایرنا- رئیس مرکز فرماندهی و کنترل پلیس پیشگیری پایتخت گفت: اولین مصدوم چهارشنبه سوری امسال که به بیمارستان انتقال داده شد یک سرباز وظیفه شناس بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سانحه رانندگی در قزوین 3 کشته بر جای گذاشت
قزوین - ایرنا - فرمانده پلیس راه قزوین گفت: در پی وقوع یک فقره تصادف در مسیر بویین زهرا-دانسفهان 3 تن جان باختند و یک نفر نیز مصدوم شد.
مهاجم حادثه لندن فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود
یک روزنامه انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: مهاجم حادثه شنبه لندن، فریاد «همه مسلمانان باید بمیرند» سر داده بود.
چه ارتباطی میان فواصل کوتاه زایمان و مرگ نوزادان وجود دارد؟
طبق نتایج یک مطالعه جدید، فواصل کوتاه بین زایمان می تواند خطر مرگ نوزادان را افزایش دهد.
کوزه بلاگردان
بیرجند- ایرنا- خاصیت نوروز نو شدن است و کوزه شکنی سنتی زیبا از مردمان شهرستان قاینات در استان خراسان جنوبی است که به اعتقادشان با اجرای این آیین، دردها و بلاها را در آخرین چهارشنبه سال از زندگی خود دور می کنند.
اختصاص هزینه هدایای تبلیغاتی برای آزادی زندانیان
شرکت سرمایه‌گذاری سایه‌گستر سرمایه هزینه هدایای تبلیغاتی پایان سال خود را به آزادی زندانیان جرائم غیر عمد اختصاص داد.
توسعه روابط با همسایگان بر اساس احترام متقابل تقویت شود
حداقل حقوق کارگران در سال 98 تعیین شد
خانه احزاب باید به بلوغ سیاسی برسد
بادامچیان: سفر روحانی به عراق دستاوردهای عظیمی داشت
بیانیه فعالان اصلاح طلب در محکومیت حادثه تروریستی نیوزلند
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
ایران در استقرار مردم سالاری در عراق نقش مهمی ایفا کرد
یونسی:سیاست نظام تسلیم کردن دیگران به مذهب شیعه نیست
انتخابات مجمع عمومی خانه احزاب و اقبال پایین زنان
انتخابات شورای مرکزی خانه احزاب با حضور 87 حزب برگزار شد