منافع ملی در آیینه احزاب

19:14 ۳۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایرنا 40 0
منافع ملی در آیینه احزاب

تهران-ایرنا- حرکت در مسیر منافع ملی به عنوان اصل مشترک جریان های سیاسی و راهنمای فعالیت احزاب گرچه اصلی پذیرفته است اما نوع برداشت ها از این حرکت و تفسیرها از منافع ملی در رفتار و گفتار احزاب مختلف متفاوت است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، چهره ها و شخصیت های حزبی طی به فراخور رویدادهای گوناگون در عرصه سیاسی ایران به اظهار نظر درباره آن می پردازند. اظهاراتی که ریشه در نوع دیدگاه آن ها به سیاست دارد و نیز متاثر از منافع سیاسی و حزبی آن ها است. موضوعاتی مانند منافع ملی که برداشت های مختلفی از آن میان جریان های سیاسی وجود دارد طی روزهای گذشته بسیار مورد توجه چهره های حزبی قرار گرفت.

**منافع ملی و تعاریف متفاوت از آن
منافع ملی و تقابل آن با منافع حزبی و جناحی از دوگانه های همیشگی سیاست ایران بوده است که خود علت معلولی چون عقب ماندگی های تحزب در ایران است. علی شکوری راد دبیر کل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به این دوگانه گفت: برخی‌‌‌ها منافع ملی را بر اساس منافع جناحی خود تعریف می‌‌‌کنند. وقتی تعریفی از منافع ملی نداریم، حفظ و حراست آن دچار خدشه می‌‌‌شود. ما در تعریف منافع ملی دچار اختلافات اساسی هستیم. منافع ملی فقط اقتدار نظامی نیست چرا که منافع ملی حفظ منابع ملی و انسانی نیز هست.
همانگونه که علی شکوری راد اشاره می کند میان احزاب موجود، درباره تعریف منافع ملی و حتی مصلحت عمومی توافق و تفاهم و یا حتی فهم و درک مشترکی وجود ندارد. گفت و گو در این حوزه برای رسیدن به یک گفتمان مشترک می تواند راهکار ابتدایی باشد.
غلامحسین کرباسچی دیگر دبیر کل حزب اصلاح طلبی است که به این موضوع معترف است. دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در پنل تخصصی کنگره حزب ندای ایرانیان با اشاره به عدم وجود این درک مشترک گفته است: باید به یک توافق مشترک درباره منافع ملی برسیم. سال‌ها قبل که کسانی در مملکت برای مبارزه قدعلم کردند، فکر می کردند برای منافع مردم کار می کنند. تجربه امروز دنیا نشان می دهد منافع ملی را نه یک فرد به عنوان حاکم که یا رئیس جمهور یا نخست وزیر است و نه حتی یک حزب به تنهایی تعیین می کند.
محمد نبی حبیبی دبیر کل حزب موتلفه اسلامی دیدگاه تقریبا متفاوتی درباره منافع ملی و نسبت آن با فعالیت حزبی دارد. او در نشست دبیران این حزب با اشاره به تفاوت تحزب در ایران و نظام های سیاسی غربی گفته است: احزاب در ایران حرکت در چارچوب اسلام، منافع ملی و پاسخ به مطالبات حقیقی مردم را مدنظر داریم و احزاب کشور باید در این روند حرکت خود را ادامه دهند.
محمد رضا باهنر رییس جبهه پیروان خط امام به جایگاه مجلس در حفظ منافع ملی با نگاهی انتقادی پرداخته و گفته است: خاستگاه مجلس این است که 290 نماینده قسم می خورند حافظ منافع ملی باشند در حالی که همیشه این گونه نیست و تنها در تئوری گفته می شود منافع ملی در اولویت است.
علی محمد نمازی عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی بخشی نگری را عامل رنج مردم و آسیب رسان منافع ملی دانسته و گفته است: بخشی نگری حاصل به حاشیه رفتن نگرش ملی به امور کشور است.
محمد کیانوش راد دیگر چهره حزبی و از اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت است که موضوع حمله ها به برجام و تحریف این قرارداد را نادیده گرفتن منافع ملی می داند و می گوید: برخی مخالفان با توافق برجام، حاضرند برای اثبات حرفشان منافع نظام را هم از بین ببرند و این رویه غیرملی و غیر اسلامی است.
مجید فراهانی عضو حزب ندای ایرانیان هم درکنگره این حزب ضمن بیان آسیب های بی اعتمادی مردم، تمسک به منافع ملی راهگشای بسیاری از چالش های پیرامونی دانست.

**نزدیک سازی منافع ملی با کیمیای گفتگو
آنچه به عنوان منافع ملی و آسیب های آن در کلام دبیران کل و چهره های حزبی نمود یافته نوعی آسیب شناسی از این مفهوم است. واقعیت آن است که در عرصه سیاسی ایران امروز، فهم مشترک یا دستکم گزاره های تفاهم آمیزی میان جریان های مختلف سیاسی وجود ندارد. آنچه اصولگرایان از مفهوم منافع ملی در ذهن دارند با آنچه اصلاح طلبان به آن اعتقاد ذهنی و عینی دارند تفاوت دارد و این تفاوت ها سبب ساز برخی تنش های لفظی در اجرای سیاست ها شده است.
آنچه اما می تواند میان این دو جریان مهم سیاسی قرابت معنا از منافع ملی ایجاد کند؛ تنها و تنها یک عنصر کیمیا مانند ؛ یعنی گفت و گو است. تا این عنصر وارد تعاملات حزبی دو جریان سیاسی نشود نمی توان به درک مشترکی از منافع ملی رسید و تا زمانی که این درک مشترک حاصل نشود نمی توان ابهامات را از مسیر پیشرفت ایران زدود.

**آغاز گفت وگوی نیازمند عزم ملی
ضرورت گفت وگوی سیاسی میان جناح های مختلف در کشور بارها از زبان شخصیت های اثرگذار طرح شده و مورد تاکید قرار گرفته است. اما آغاز این پروسه نیازمند عزمی است که تاکنون دیده یا شنیده نشده است. تداوم این شرایط در بلند مدت دو آسیب جدی در پی خواهد داشت که نیازمند آسیب شناسی است. آسیب نخست همان ستیز دوگانه های متعدد در سطح منافع ملی خواهد بود. تنازعات بی پایان درباره روش های مختلف کشورداری، کیفیت روابط با جهان و افق و چشم انداز ایران برای سال های آینده همچنان گام نهادن در مسیرهای اجرایی را برای هر جریان و جناحی که پیروز رقابت های انتخاباتی می شوند دشوار خواهد کرد. زیرا جریان مقابل و رقیب دیدگاه خود درباره منافع ملی را اصلح و ارجح بر دیدگاه دولت مستقر خواهد دانست.
آسیب دیگری که این دوری معنایی از منافع ملی می تواند در درازمدت مسیر پیشرفت ایران را با چالش های عمیق مواجه کند؛ بی اعتمادی مردم به قرائت های مختلف و گاهی متضاد جریان های سیاسی مختلف از منافع ملی است. جامعه ای که با چند تعریف بسیار متفاوت از منافع ملی در هر دوره ای روبرو باشد در تعیین اهداف و رفتار خود دچار مشکلات بیشمار خواهد بود. ضمن آنکه برنامه ریزی بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت هم در این زمینه مشکلاتی را در پی خواهد داشت و عملا امکان پذیر نخواهد بود.
پایان سخن آنکه به نظر می رسد، دبیران کل احزاب و چهره های سیاسی به خوبی نقطه ضعف سیاست ورزی در ایران را دریافته اند و آن دوری برداشت های جناح های رقیب از مفهوم منافع ملی است. اما علاج این واقعه در کلام این دسته از چهره های سیاسی همچنان مبهم است. شاید برخی از آن ها به گفت و گو اشاراتی داشته باشند اما قطع به یقین به عمل کار برآید به سخنرانی! نیست.
در شرایط عمل هم هر کدام از چهره های سیاسی و احزاب باید این تفکر را که تنها برداشت صحیح برداشت جناح من است، کنار بگذارند و اجازه فتح باب گفت و گو با تکیه بر اصول مصرح قانون اساسی دهند.
این موضوع در برهه ای که یک سال زمان تا نزدیک ترین انتخابات را در پیش داریم بیش از پیش اهمیت می یابد. مردم باید قرائت واحدی از منافع ملی در کلام و رفتار چهره های سیاسی و حزبی را مشاهده کنند تا در مرحله بعد به آن اعتماد کرده و پای صندوق های رای حاضر شوند.
**9402**1601**


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

طرز تهیه بستنی گیاهی بدون لبنیات و مرحله به مرحله
در ابتدا به شما قول می‌دهیم که هیچ ترفندی در این بستنی وجود ندارد. این یک بستنی گیاهی به معنای واقعی است و یک آب میوه یخ زده نیست البته شاید کمی با بستنی شیری معمولی فرق داشته باشد.
سلیمی: فدراسیون تمایلی به همکاری با من ندارد
بهداد سلیمی گفت: فدراسیون وزنه برداری تمایل ندارد که با من کار کند و می خواهد با همین نفراتی که هستند ادامه دهد.
استقلالی‌ها با دو پرواز به تهران بازگشتند
کاروان استقلال بعد از پرواز به استانبول به سمت تهران پرواز می کند.
کلوپ: شاید مجبور شویم بازیکن بخریم
یورگن کلوپ تایید کرد که ممکن است مجبور شود در نقل و انتقالات زمستانی یک مدافع به تیمش اضافه کند.
تعریف و تمجید وزیر ورزش از شاگردان کی‌روش
مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش و جوانان گفت:‌ ما همیشه در المپیک و پارالمپیک عملکرد بهتری داشته‌ایم و این شرایط در بازی‌های پاراآسیایی و آسیایی و همچنین المپیک جوانان نشان داده شد.
رسن: برای برد قطر مصمم هستیم
هافبک عراقی پرسپولیس پیش از دیدار با قطر گفت: ما به عنوان بازیکن عزم خود را جزم کردیم تا در دیدار با قطر به پیروزی برسیم و به مرحله یک چهارم نهایی راه پیدا کردیم.
برهانی: وضعیت استقلال نگران‌کننده است
آرش برهانی، مهاجم پیشین تیم ملی فوتبال کشورمان معتقد است که جدایی کارلوس‌ کی‌روش به سود تیم ملی نیست و این مربی باید به همکاری خود با تیم ملی همچنان ادامه دهد.
استیلی: شکست عمان به سختی اتفاق افتاد
حمید استیلی، مدیر تیم فوتبال امید گفت ابراز امیدواری کرد که تیم ملی بزرگسالان بتواند با شکست چین به جمع چهار تیم پایانی راه پیدا کند.
اوسیانو: عمان سازماندهی خوبی داشت
مربی تیم ملی فوتبال ایران می‌گوید از این که برابر تیمی که هم از لحاظ انفرادی و هم از لحاظ ساختار تیمی خوب بود به برتری رسیده‌ایم خوشحالیم.
برنامه ویژه فرهاد مجیدی برای مهاجم استقلال
استقلال برای آماده‌سازی خود در ترکیه اردو زده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عناوین روزهای دهه فجر ۹۷ مشخص شد +جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
استیون سیگال این روز‌ها کجاست و چه می‌کند؟
استیون سیگال بیشتر از سه دهه است که با فیلم‌های اکشن و پر زدوخورد هوادارانش را به هیجان می‌آورد، سیگال برای ایرانی‌ها نیز شخصیت بسیار شناخته شده‌ای است و طرفداران زیادی دارد.
عناوین روزهای دهه فجر 97 مشخص شد + جدول
عناوین روزهای دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام شد.
تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ چهره‌ها و استایل زمستانی
تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی‌ترین نکات شخصیتی و از ویژگی‌های بارز سلبریتی‌ها و چهره‌های شناخته شده در هر جامعه‌ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی‌ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند. در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ‌های برجسته چهره‌های ایرانی خدمتتان تقدیم کنیم.
تجمع روس‌ها در تاکید بر مالکیت جزایر کوریل
جمعی از مردم روسیه (یکشنبه) در حمایت از مالکیت کشورشان بر مجمع جزایر کوریل دست به تجمعی حمایتی زدند.
آمریکا، انگلیس و فرانسه در انسداد سیاسی و اجتماعی قرار دارند
انقلاب اسلامی کرامت انسانی ملت ایران را احیا کرد
زیباکلام: نقد مسئولان ضروری است، اما موسوی‌خوئینی‌ انتقام‌گیری کرد
از شکنجه تا واقعیت پشت پرده کارگر بازداشتی هفت تپه
شایسته نیست برای کنار گذاشتن پیرسالاران به مجلس متوسل شویم
مردم رضایت خوبی از عملکرد احزاب ندارند
احزاب باید فرهنگ مطالبه گری جامعه را تقویت کنند
کار احزاب احیای حیات سیاسی جامعه است
نقد بزرگان راهگشاست
بی انصافی به هاشمی از قبل انقلاب تاکنون ادامه دارد